Guc kaynaği

Başlatan kadir53, 04 Ekim 2016, 18:52:24

kadir53

Arkadaslar bana smps simetrik beslemeli güc kaynaği devresi bulabilirmisiniz

asma

Alıntı yapılan: kadir53 - 04 Ekim 2016, 18:52:24Arkadaslar bana smps simetrik besleme li güc kaynaği devresi bulabilirmisiniz
Merhaba
Sen smps tarzında simetrik çıkışlı güç kaynağı yapmak istiyorsun değil mi?
Şebeke gerilimi ile çalışan en basit haliyle power amp. beslemek için yapılmış örneği verilmiş. ir2153
Akü ile çalışan örnekler de forumda mevcut.
Bu güç kaynağının giriş ve çıkış gerilimleri ne olmalı , çıkış gücün ne kadar olmalı? Ya da neyi besleyeceksin?
Daha fazla bilgi verirsen daha net bilgiye ulaşma şansın artar. Aynı zamanda aradığını da bulursun.  ;)

Kolay gelsin.

irfanydin

İyi Akşamlar Arkadaşlar

115 AC volt 400 hz frekansa sahip çıkışım var bunu 45-50 volt 400 hz düşürüp bu aralıkta bir pot yardımı ile kullanmak isityorum bunu nasıl yapabilirim acil sizden yardım bekliyorum kolay gelsin.

i3uz

dimmer devresi kullan. yanı elektrikciden bi dimmer al.. bağla..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: irfanydin - 24 Ekim 2016, 20:01:58İyi Akşamlar Arkadaşlar

115 AC volt 400 hz frekansa sahip çıkışım var bunu 45-50 volt 400 hz düşürüp bu aralıkta bir pot yardımı ile kullanmak isityorum bunu nasıl yapabilirim acil sizden yardım bekliyorum kolay gelsin.

45-50 volt arası mı ayarlı olacak
Yoksa 0-50 volt arası mı?

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

i3uz

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 25 Ekim 2016, 10:28:0745-50 volt arası mı ayarlı olacak
Yoksa 0-50 volt arası mı?

verdiğim devre ile istediğini ayarlaya bilir. arkadaş 45ile 50 volt arası ayar yapıcak.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: i3uz - 25 Ekim 2016, 10:44:44verdiğim devre ile istediğini ayarlaya bilir. arkadaş 45ile 50 volt arası ayar yapıcak.
Dimmer devreleri rezistans gibi omik yükler için kullanışlı olsa da Endüktif yükler için pek önerilmez( Kullanılmaz demiyorum) çünkü triac ile yapılan dimmerlemelerde dimmerleme sinüs dalgasını üstten ve alttan keserek yapılmaktadır,
Çlışır mı? Evet çalışır. ancak sadece 45-50 volt arası ayar yapacaksa trafo sarıp sekonderde uçlar çıkarabilir.
Hangi amaçla kullanacağını bilmediğimiz için ( Bu sırra vakıf olamadığımızdan) net cevaplar yazamıyoruz.  :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın