Yaptığımız kartları koruma yöntemi

Başlatan direnç, 30 Eylül 2016, 18:50:55

direnç

yaptığım elektronik  kartların bakır yüzeyinin  zarar  görmemesi zamanla paslanmaması veya başka diğer şeyler den  korumak için ne yapabiliriz acaba  ????*

Mr_YAMYAM

Ben en son bu iş için ALTIN KAPLAMA yaptırmıştım.  ;D
Bu işin maliyeti çok yüksek olduğu için uygulanması önerilemez.
Ancak almış olduğum bir öneriye göre kartları STRECH NAYLON denilen zımbırtı ile sıkıca kaplayarak bir kenarda tutmak bana mantıklı geldi.
Yaklaşık 4-5 aydır uyguladığım bu yöntemle şimdilik kartlar temiz görünüyor.

direnç

ben başka bir forumda  sprey  vernik felan gibi şeyler  okumuştum ama tam olarak hatırlıyamadım olayı...

seron

PCB için sprey vernik,
Boya tekniği (özel PCB boyası-ipek baskı tekniği; bir başlıkta vardı)
Lehim banyosu :) ergimiş lehim havuzuna PCByi batır çek olayı.
Altın kaplama
Kalay kaplama
...
en ucuz-en kolayı: YAĞLAMA :D  ciddiyim. ince motor yağı, gres yağı vb kullanarak kağıda sarıp bir kutu içersinde saklarsan uzunca süre tekrar kullanana kadar durur. kullanmadan evvel temizlemelisin tabii. bu, henüz baskısı neyi yapılmamış düz plaketleri kısa süre saklamak için...

direnç

Alıntı yapılan: seron - 30 Eylül 2016, 19:18:43PCB için sprey vernik,
Boya tekniği (özel PCB boyası-ipek baskı tekniği; bir başlıkta vardı)
Lehim banyosu :) ergimiş lehim havuzuna PCByi batır çek olayı.
Altın kaplama
Kalay kaplama
...
en ucuz-en kolayı: YAĞLAMA :D  ciddiyim. ince motor yağı, gres yağı vb kullanarak kağıda sarıp bir kutu içersinde saklarsan uzunca süre tekrar kullanana kadar durur. kullanmadan evvel temizlemelisin tabii. bu, henüz baskısı neyi yapılmamış düz plaketleri kısa süre saklamak için...

bu sprey vernik olayını biraz daha izah edermisiniz ?  nerden temn ederiz alırken ne diyip alacaz nasıl kullanacaz ??

smps

Yazıldığı şekilde :)
Sprey Cila/vernik olarak sorup alabilirsin.
Vernik güzel sonuçlar veriyor En azından oksitlenme olmuyor :)

direnç

Alıntı yapılan: smps - 01 Ekim 2016, 00:33:28Yazıldığı şekilde :)
Sprey Cila/vernik olarak sorup alabilirsin.
Vernik güzel sonuçlar veriyor En azından oksitlenme olmuyor :)

bu vernik  dediğiniz  bildiğimiz  mobilya parlatmalarında kllanılan vernik mi yani ?  ne renk alacaz peki ??

seron

Rengi olmaz. genelde şeffaf olur.
elektronikçiler biliyordur. "bir vernik oluyormuş PCB için ondan var mı?" de, onlar anlar verirler varsa.

direnç

Alıntı yapılan: seron - 01 Ekim 2016, 17:10:42Rengi olmaz. genelde şeffaf olur.
elektronikçiler biliyordur. "bir vernik oluyormuş PCB için ondan var mı?" de, onlar anlar verirler varsa.

anladım eyvallah saol.....

smps

Yamyam hocam bilir eskiler reçine'yi tavsiye ediyor.
Kullanmadım hiç

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 01 Ekim 2016, 22:13:27Yamyam hocam bilir eskiler reçine'yi tavsiye ediyor.
Kullanmadım hiç
Ben de hiç kullanmadım.
Eskiden kartlar beklemezdi ki. Ya kendimiz yapar çıkartır çıkarmaz montaja geçerdik ya da paramız varsa yapılır yapılmaz malzemeleri dizmeye başlardık  ;D
HAA UNTMADAN.
Gerçek KALAY dış etkenlere dayanıklı bir metaldir. Yaklaşık 450'C ısı civarı ergimektedir. Gerçek kalay ile yapılmış PCB ler uzun yıllar sorunsuzca saklanabilir. Üzerine lehim yapılması da son derece sağlıklıdır. Çünkü lehim zaten kalay bileşenidir.
Eskilerden bizim oralarda kalaylı bakır kaplar vardı. Bu kapları ''KAP'ÇI KALAYCİİ HANİİM'' diye bağıran kişilere kalaylatırdık. Kalaylı bir kapta yemek yapmak veya asit bazlı olmasa da bazı kaplara zarar verebilen bazı yemekleri bilirsiniz.
Bu yemekler kalaylı kaplarda yapıldığı halde kapların kalayı uzun süre devam ederdi.

cevat1

Ben yıllardır. montajı bitmiş çalışan devrelerimi reçine ve selulozik tinerden oluşan solusyonla koruyorum. Bakır yüzeyler yıllarca pırıl pırıl kalıyor. Tavsiye ederim.
Solusyonun hazırlanması şöyle...:
Yumurta büyüklüğünde reçine (toz şeklinde de olabilir) küçük bir kavanoz içerisine 1 çay bardağı selulozik tinerde karıştırılarak  eritilir. Montajı biten devreleri 90 derece dik şekilde sulu boya fırçası ile tüm plakete ince tabaka şeklinde sürülür. 1 gece kurumaya birakilir, ince cam tabaka gibi kuruyan reçine ile devrelerinizi yıllarca kullanabilirsiniz. En kolay ve ucuz çözüm...

mcan

cevat1

Alıntı yapılan: cevat1 - 01 Ekim 2016, 23:53:14Ben yıllardır. montajı bitmiş çalışan devrelerimi reçine ve selulozik tinerden oluşan solusyonla koruyorum. Bakır yüzeyler yıllarca pırıl pırıl kalıyor. Tavsiye ederim.
Solusyonun hazırlanması şöyle...:
Yumurta büyüklüğünde reçine (toz şeklinde de olabilir) küçük bir kavanoz içerisine 1 çay bardağı selulozik tinerde karıştırılarak  eritilir. Montajı biten devreleri 90 derece dik şekilde sulu boya fırçası ile tüm plakete ince tabaka şeklinde sürülür. 1 gece kurumaya birakilir, ince cam tabaka gibi kuruyan reçine ile devrelerinizi yıllarca kullanabilirsiniz. En kolay ve ucuz çözüm...
Unutmadan bir hatırlatma daha...
Solusyonu fırça ile tüm yüzeye sürdükten sonra kıl fırçayı muhakkak. selülozik tinerle bir sonra ki kullanım  için iyice temizleyin.

direnç

seron

@direnç , arama yaptın bulamadın doğru mu? ;)
https://www.google.com.tr/?gws_rd=ssl#safe=strict&q=re%C3%A7ine+fiyatlar%C4%B1
hani dalga geçmiyorum. reçine ya da resin diye aratırsan karşına çıkan şeyler o işte. onun suni olanı da var. süs eşyası falan yapılıyor. mesela bir ayıcığı küp şeklinde cam gibi reçinenin içinde dondurup anahtarlık yapıyorlar. ihtiyacına göre ararsan burada bu olur mu diye sorarsın.

cevat1

Alıntı yapılan: direnç - 05 Ekim 2016, 18:51:27reçine nasıl bir malzeme birde nasıl temin ediyorsunuz ????

Çam ağacı salgısıdır. Bulunduğunuz yerde çam ağaçları varsa toplaya bilirsiniz. Kimyevi madde satılan yerlerden yumurta büyüklüğünde recineyi 1-2 liraya alırsınız.
Solüsyonu  plakete dik tutarak sürün ve plaketi dik olarak kurumaya bırakın. Solusyonun kıvamını da selulozik tinerle az veya çok kullanarak ayran kıvamında ayarlayiniz.
İyi çalışmalar kolay gelsin

direnç

bugün sprey vernik aldım  yapmış olduğum devrenin lehim yüzeyine sıktım  kuru çok güzel oldu  devrem böylece daha uzun  ömürlü  olacak

fuatgok

cevat1

Alıntı yapılan: fuatgok - 28 Ekim 2016, 17:24:05en ıyı raf omru bir sene,onda da streç yaparsan
Reçineli solusyon icin söyliyorsanız yanlış bilgi... Yıllardır recineli solusyon kullanıyorum. Hepsi ilk günkü gibi, pırıl pırıl

gokrtl

Yaptığımız devrelerden pasta kalıntılarını nasıl temizleyecez?
Selülozik tiner hem pcb yi eritiyor hemde düzgün temizlemiyor.
Sentetik tiner yağlı. Bulaştımı çıkmıyor.
Alkol, kolonya, aseton da eritiyor pcb yi?
Var mı çözüm yolu bilen?

taydin

Sadece pasta artıklarını temizlemek için ben izopropil alkol kullanıyorum. Ama çok daha fazla kir varsa, veya elektrolitik kondansatör akmış ise, o zaman ultrasonik temizleyici ile kartı yıkıyorum.

Mesela burada benim baba yadigarı amfinin kartlarındaki 30 yıllık tozları ve fare sidiklerini temizliyorum :o

https://www.youtube.com/watch?v=X3qWL-syuNs
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 02 Şubat 2019, 23:35:22Sadece pasta artıklarını temizlemek için ben izopropil alkol kullanıyorum. Ama çok daha fazla kir varsa, veya elektrolitik kondansatör akmış ise, o zaman ultrasonik temizleyici ile kartı yıkıyorum.

Mesela burada benim baba yadigarı amfinin kartlarındaki 30 yıllık tozları ve fare sidiklerini temizliyorum :o

https://www.youtube.com/watch?v=X3qWL-syuNs
İZOPROPİL ALKOL.

taydin

Aslında selülozik tiner de fena değildir, ben yıllarca kullandım. Tek sorunu hafif iz bırakır ve bazı plastikleri eritir.

Yeni kurduğun devredeki pasta artıklarını temizlemek için kartın üzerine dök izopropili, sonra da geniş bir boya fırçası ile fırçala. Temizlenene kadar dök dök fırçala. Ama camı da aç, yoksa bir süre sonra kafayı bulabilirsin ;) :D
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Videoyu izlemiştim :D
İzopropil alkolü deneyeyim birde.
Bu seferlik tinerle çözdüm ama şeffaf pcb nin diğer tarafı görünmez oldu

Kazasker

Ben yedeklere wd40 sıkıp buzdolabı poşetine koyuyorum. 2 yildir duranlar var. Problem yok. Ayrıca sprey parlak vernik te iyi . Hatta bazen sprey boya bile atıyorum. Bir tane yeşil almıştım. Devre atölye amfide sorunsuz şuan.  :D  :D
Birde devre kalay kaplama seti satılıyor. Kullanan var mi bilmem ama denemek lazim
Birde bu urun var. Nasıl bilmiyorum.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın