Bilgisayarda Kaliteli Kayıt Yapmam İçin Ne Yapmam Gerekir?

Başlatan seron, 29 Eylül 2016, 19:12:45

seron

Arkadaşlar.

Kısa süredir bilgisayarda ses kayıt denemeleri ve kendi çapımda ufak ses montajları yapmaktayım.
Masaüstü 10TLlik ucuz kapasitiv mikrofon kullanıyorum.
Yalnız mikrofondan konuştuğum zaman sesin son derece bozuk olduğunu farkediyorum.
Bunu Windows tarafında REALTEK ayarlarından bir nebze olsun;

-Ses kayıt kalitesini Studio kalitesine çekerek,
-Ses kayıt programının ideal çıktı ayarlarını seçerek

çözdüm sayılır.

Fakat hala ses kalitesinden memnunum denemez.

Sorun şu ki mikrofonum sesimi yeterince berrak almıyor sanki.
mikrofona çok eğilmek zorunda kalıyorum.
çok fazla yaklaşırsam bu defa haşır hışır nefes gürültüleri "POP effect" ortaya çıkıyor.
GÜRÜLTÜ unsuru da cabası.

Bu nedenle sesi daha da iyileştirmek için acaba mikrofonumu değiştirsem durum değişir mi diye merak ediyorum.
Bu konuda bilgili olan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum.

Şu anda bilgisayarımda Linux İşletim sistemi
alsamixer
audacity yazılımları kurulu.
hemen kameranın yanında bir adet mini kapasitif mikrofon mevcut.
internete bu bilgisayarla girdiğim için test beklentiniz olursa buradan yapacağım.
Şimdiden teşekkür ederim.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 29 Eylül 2016, 19:12:45Arkadaşlar.

Kısa süredir bilgisayarda ses kayıt denemeleri ve kendi çapımda ufak ses montajları yapmaktayım.
Masaüstü 10TLlik ucuz kapasitiv mikrofon kullanıyorum.
Yalnız mikrofondan konuştuğum zaman sesin son derece bozuk olduğunu farkediyorum.
Bunu Windows tarafında REALTEK ayarlarından bir nebze olsun;

-Ses kayıt kalitesini Studio kalitesine çekerek,
-Ses kayıt programının ideal çıktı ayarlarını seçerek

çözdüm sayılır.

Fakat hala ses kalitesinden memnunum denemez.

Sorun şu ki mikrofonum sesimi yeterince berrak almıyor sanki.
mikrofona çok eğilmek zorunda kalıyorum.
çok fazla yaklaşırsam bu defa haşır hışır nefes gürültüleri "POP effect" ortaya çıkıyor.
GÜRÜLTÜ unsuru da cabası.

Bu nedenle sesi daha da iyileştirmek için acaba mikrofonumu değiştirsem durum değişir mi diye merak ediyorum.
Bu konuda bilgili olan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum.

Şu anda bilgisayarımda Linux İşletim sistemi
alsamixer
audacity yazılımları kurulu.
hemen kameranın yanında bir adet mini kapasitif mikrofon mevcut.
internete bu bilgisayarla girdiğim için test beklentiniz olursa buradan yapacağım.
Şimdiden teşekkür ederim.
Camide kullanılan yaka mikrofonları ideal ve şu bilindik en iyi cep telefonlarinin kulakliklarindaki mikrofonda çok iyi

mcan

hepsi kapasitip mic.  şarkıcıların ellerinde kullandıkları var ama ona da pre-anfi lazım.  güzel bir ses kartı lazım sana

Mustafa281

Alıntı yapılan: mcan - 29 Eylül 2016, 21:17:46hepsi kapasitip mic.  şarkıcıların ellerinde kullandıkları var ama ona da pre-anfi lazım.  güzel bir ses kartı lazım sana
O çok iş ve çok para

Yusuf usta

Seron, mikrofona puf filtre yaparak ses patlamalarını önleyebilirsin. süngeri varsa iç kısmına pamuk koy, estetik sıkıntısı yoksa dıştan pamuk sar. biz büyük dinamik mikrofon başlığına ufak kapasitif mikrofon koyar üzerine bolca pamuk koyar ve profesyonel iş yapardık.

kapasitif mikrofon gain artırımı için sana bir tüyo zevkle vereyim. kablosuna dıştan müdahale et ve canlı ucunu kes. araya seri olarak pil bağla. ben 3v bios pili ya da 2 adet kalem pil, yani yine 3v taraftarıyım. Ayrıca PC'ye kuracağın basit ses programları ile volümü sonradan artırıp efekt verebilirsin.

ben cep telefonuna smart voice recorder yükledim. gain ayarlardan 100 kat bile artırılıyor. onunla kayıt edip web.airdroid.com ile bağlanıp PC'ye atıyorum. hem kaliteli ses, hem yüksek. sonra movie maker ile daya altına müziği sür fırına.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Beklemediğim kadar yanıt gelmiş.

Şunu da sorayım. Yeni bir mikrofon alırsam ne değişir/değişmez?

Konuyla ilgili olarak birkaç vieo izledim. Aynen bendeki mikrofonu kullanan şahıs, biraz daha pro görünen büyük bir mikrofon alıyor. fakat daha evvelki adi mikrofonun sesinin daha net olduğunu, yeni aldığında biraz daha sesin boğuk olduğunu söylüyor. fiyatı biraz daha yüksek olan mikrofonlarda da ekstradan mikser vb kullanmaya başlamış.

Şimdi ben onboard ses çipi üzerinde daha iyi mikrofon kullanamaz mıyım, ya da elimdeki mikrofon daha iyi ses almaz mı?
NOT: hepinizin yazdıklarını ayrıntısıyla okuyup anladım. bir masraf yapmadan evvel iyice herşeyi netleştirmeye çalışıyorum.

seron

Bilgisayarda kaliteli ses kaydı yapmak için:
Ses kayıt tekniklerini, bazı ayarları iyi bilmek,
Yukarıda Yusuf usta'nın önerilerini denemek,
Hala yeterli değilse, biraz daha masraf yaparak daha profesyonel aygıtlardan yararlanmak gerekebilir.

Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.
Konuyu çözüyorum.
Son olarak şu aşağıdaki videolar bu konuda arama yapan arkadaşlara yardımcı olabilir diyelim ve konuyu kapatalım:
https://www.youtube.com/channel/UCEjUYky90BkE5oWaeIRtIbQ
sayfayı görnlüleyemiyorsanız, youtube'da Electromiles TV kanalı arkadaşlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın