Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl.

Başlatan Mr_YAMYAM, 27 Eylül 2016, 18:01:15

Mr_YAMYAM

Bir elektronik devre tasarımı, en basit devrelerde bile olsa çok ciddi hesaplamalar gerektirmektedir.
Özellikle yüksek kazançlı devrelerde baskı devre tasarımından tutun da montaj planına varıncaya kadar
çok ciddi ve hassas hesaplamalar ve malzemeler gerektirebilmektedir.
Yıllar önce tasarlamış olduğum ve test ederek bir öğrenci kardeşimize vermiş olduğum devreyi inceleyeceğiz.
O yıllarda revaçta olan ancak günümüzde artık üretimi bile yapılmayan LA3160 entegresi ile Mic pre amplisi.

Kondenser mikrofon kullanımı için yeniden tasarlanmış ve bazı ilaveler yapılarak sunulmuştur.
Devre girişinde bulunan RX ve CX elemanları son derece önemlidir. Yüksek empedans uygulaması bizlere band genişliğinde avantaj
sağlasa da bu denli yüksek kazanç gerektiren bir devrede gürültülerle boğuşmamıza sebebiyet verecektir. Bu sebeple;
Devreyi yapacak arkadaşlara öncelikle giriş dirençlerini 10Kohm olarak belirlemesi ve isterlerse 100Kohm a kadar değiştirebileceklerini belirtmeliyim. Yüksek dirençler yüksek kazançlarda çok fazla gürültüye sebebiyet vereceği için tasarımı hassas yapamayacak arkadaşların yüksek empedans uygulamasından kaçınmaları gerekmektedir.
CX elemanları kapasitans olarak ve tip olarak son derece hassastırlar. İdeal değerler 33pF stroflex kondansatörler önerilmektedir.
Yine de kullanılan mikrofon ve bağlantı kablosu bu kondansatörlerin değerinde fazlaca etken olduğu için arkadaşların bu unsuru gözönüne alması gerekmektedir.
60 db gibi yüksek kazançlı devrelerde baskı devre yerleşimi de son derece önemlidir. Ayrıca şaseleme teknikleri ve sistem ekranlanması ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sebeple örnek bir baskı devre çizimi sunuyorum.

Yine de yüksek kazançlarda gürültünün oluşması kaçınılmaz olduğundan bu gibi basit devrelerde yüksek kazanç uygulamasından kaçınılmalı, pot kazancını takribi ortalara alarak 30-40db civarında tutmalıdır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Eylül 2016, 18:01:15Bir elektronik devre tasarımı, en basit devrelerde bile olsa çok ciddi hesaplamalar gerektirmektedir.
Özellikle yüksek kazançlı devrelerde baskı devre tasarımından tutun da montaj planına varıncaya kadar
Yıllar önce tasarlamış olduğum ve test ederek bir öğrenci kardeşimize vermiş olduğum devreyi inceleyeceğiz.
O yıllarda revaçta olan ancak günümüzde artık üretimi bile yapılmayan LA3160 entegresi ile Mic pre amplisi.

Kondenser mikrofon kullanımı için yeniden tasarlanmış ve bazı ilaveler yapılarak sunulmuştur.
Devre girişinde bulunan RX ve CX elemanları son derece önemlidir. Yüksek empedans uygulaması bizlere band genişliğinde avantaj
sağlasa da bu denli yüksek kazanç gerektiren bir devrede gürültülerle boğuşmamıza sebebiyet verecektir. Bu sebeple;
Devreyi yapacak arkadaşlara öncelikle giriş dirençlerini 10Kohm olarak belirlemesi ve isterlerse 100Kohm a kadar değiştirebileceklerini belirtmeliyim. Yüksek dirençler yüksek kazançlarda çok fazla gürültüye sebebiyet vereceği için tasarımı hassas yapamayacak arkadaşların yüksek empedans uygulamasından kaçınmaları gerekmektedir.
CX elemanları kapasitans olarak ve tip olarak son derece hassastırlar. İdeal değerler 33pF stroflex kondansatörler önerilmektedir.
Yine de kullanılan mikrofon ve bağlantı kablosu bu kondansatörlerin değerinde fazlaca etken olduğu için arkadaşların bu unsuru gözönüne alması gerekmektedir.
60 db gibi yüksek kazançlı devrelerde baskı devre yerleşimi de son derece önemlidir. Ayrıca şaseleme teknikleri ve sistem ekranlanması ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sebeple örnek bir baskı devre çizimi sunuyorum.

Yine de yüksek kazançlarda gürültünün oluşması kaçınılmaz olduğundan bu gibi basit devrelerde yüksek kazanç uygulamasından kaçınılmalı, pot kazancını takribi ortalara alarak 30-40db civarında tutmalıdır.

@Mr_YAMYAM hocam izninle devreyi çalabilir miyim  ;D RX değerlerini 10K CX değerlerini ise 33PF olarak kullanabilir miyim siz stroflex önermişsiniz ama bunu bulmam zor polyester tip taksam olur mu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 27 Eylül 2016, 18:11:57@Mr_YAMYAM hocam izninle devreyi çalabilir miyim  ;D RX değerlerini 10K CX değerlerini ise 33PF olarak kullanabilir miyim siz stroflex önermişsiniz ama bunu bulmam zor polyester tip taksam olur mu
Zaten sen (Ç)alasın diye konuyu açtım  ;D
Belki başka arkadaşlar da (Ç)almak isterlerse bile hiç sorun olmaz.
Ancak girişteki kondansatörler polyester olmaz. Eğer çaresiz kalırsanız MERCİMEK tabir edilen SERAMİK kondansatörlerden kullanabilirsiniz. Ses kalitesi tutmazsa bu kondansatörlerin değerini artırıp azaltabilirsiniz.
C1 C3 ve C5 kondansatörlerinin de en azından ML olması bulunamazsa poyester tipi olabileceğini de belirteyim.

seron

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 27 Eylül 2016, 18:11:57@Mr_YAMYAM hocam izninle devreyi çalabilir miyim  ;D RX değerlerini 10K CX değerlerini ise 33PF olarak kullanabilir miyim siz stroflex önermişsiniz ama bunu bulmam zor polyester tip taksam olur mu
Mustafa "sana inadına yapmış" diyecektim kendisi de söylemiş zaten :D
O şase-PAD olayını şimdi anladın değil mi?
Bizi serkanla döve döve mahvetmişti o GROUND olayı ile ilgili olarak.

Yalnız YAMYAM abi, LA entegresi artık üretilmiyor demiştin? Patatesle mi kurulacak devre?

olc technics

Alıntı yapılan: seron - 27 Eylül 2016, 18:54:47Mustafa "sana inadına yapmış" diyecektim kendisi de söylemiş zaten :D
O şase-PAD olayını şimdi anladın değil mi?
Bizi serkanla döve döve mahvetmişti o GROUND olayı ile ilgili olarak.

Yalnız YAMYAM abi, LA entegresi artık üretilmiyor demiştin? Patatesle mi kurulacak devre?

Çıkma temin edilebilir. 1980-90 yıllarda üretilen oto teyp, mini müzik setinde bulmak mümkündür. Bu cihazların tamirini yapan tamirhanelerden, devre kartına lehimli halde bulmak bile mümkündür. Elektronik malzeme satışı yapan dükkanların tozlu depolarında bir kaç tane kalmış olabilir. Leblebi çekirdek gibi çok satan bir parça değil bu zaten. "Ben bu işi yapacağım" dersen bulursun.

Mr_YAMYAM

DİNAMİK MİC. UYGULAMASI.
Devremiz her ne kadar kondenser mikrofonlar için uyarlanmış olsa da birkaç küçük değişiklikle dinamik mikrofonlar da kullanılabilmektedir.
Yapılacak değişiklikler.
1 R7 direnci devreden sökülür.
2 RX dirençlerinin değerleri takribi 1Kohm civarına çekilir.
3 CX kondansatörleri 470pF civarında olmalıdır.
4 R2 direnci 100-200 ohm olmalıdır.
5 C1 ve C3 ün değerleri 470nF a çıkartılmalıdır.
Bu değişikliklerle 200-600 ohm çıkış empedanslı dinamik mikrofonlar devremizde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

davut naci kaya

Şöyle bir baktım LA3160 entegresini aliexpress'ten çok uygun fiyata alabilirsiniz. Umarım orjinaldir.

seron

Riske girmeye değmez. Taaa karaaşırı memleketten çip ısmarlayacaksın, bir gelecek sahte.
@olc tecnics 'in önerisi daha mantıklı geldi.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Eylül 2016, 18:01:15Bir elektronik devre tasarımı, en basit devrelerde bile olsa çok ciddi hesaplamalar gerektirmektedir.

@Mr_YAMYAM hocam 3.3mf tantal kondansatör demişsin isis devresinde kutuplu gösteriyor  8) ayrıca tantal nasıl bir tiptir kiii  ;D ve devrenin sol köşesinde 1 2 3 diye ayırdıgın nedir? pot giriş çıkış mikrofon girişini buldum da onu çözemedim ??? 

memleket

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Ekim 2016, 00:00:21@Mr_YAMYAM hocam 3.3mf tantal kondansatör demişsin isis devresinde kutuplu gösteriyor  8) ayrıca tantal nasıl bir tiptir kiii  ;D ve devrenin sol köşesinde 1 2 3 diye ayırdıgın nedir? pot giriş çıkış mikrofon girişini buldum da onu çözemedim ??? 
O bahsettiğin eleman üzerinde 10K yazan RV2 dir..Trimpot

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Ekim 2016, 00:00:21@Mr_YAMYAM hocam 3.3mf tantal kondansatör demişsin isis devresinde kutuplu gösteriyor  8) ayrıca tantal nasıl bir tiptir kiii  ;D ve devrenin sol köşesinde 1 2 3 diye ayırdıgın nedir? pot giriş çıkış mikrofon girişini buldum da onu çözemedim ???
Tantal kondansatörlere halk dilinde DAMLA kondansatör denilir. Tek yönlü kutupludur ve çok hassastırlar. En küçük osilasyonda bile hemen su koyverirler.
Özellikle yüksek frekans bölgelerindeki efektif ESR değeri ile ün yapmıştır.
Eğer tantal kondansatör kullanılmazsa yerine bir adet 10uF elektrolitik bir adet te 100nF polyester bağlanmalıdır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Ekim 2016, 01:28:50Tantal kondansatörlere halk dilinde DAMLA kondansatör denilir. Tek yönlü kutupludur ve çok hassastırlar. En küçük osilasyonda bile hemen su koyverirler.
Özellikle yüksek frekans bölgelerindeki efektif ESR değeri ile ün yapmıştır.
Eğer tantal kondansatör kullanılmazsa yerine bir adet 10uF elektrolitik bir adet te 100nF polyester bağlanmalıdır.

10mf mi baglicaz yoksa 100nf mi yoksa ikisini mi birlestirip baglicaz ve ne kadar pot baglicaz ve şu en sağdaki 1 2 3 ne onu anlamadim :)

memleket

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Ekim 2016, 11:15:4210mf mi baglicaz yoksa 100nf mi yoksa ikisini mi birlestirip baglicaz ve ne kadar pot baglicaz ve şu en sağdaki 1 2 3 ne onu anlamadim :)
10 k trimpot demiştimm...

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Ekim 2016, 13:19:35Memleket abicim  diğer sorduğum sorularada cevap verir misin  :)
Hapı yuttun CUMALİ.. Pardon @memleket
Bu herif seni boğacak  ;D

memleket

Mustafa281

Mustafa281

@Mr_YAMYAM abicim verdigin devreyi aresten baski devresini alicaktim fakat en alt sol köşede ( 9 drc Error) yaziyo napayim yine de çıkartayım mı

toyer

Mustafa281

Devreyi yapmaya başlamıştım fakat dirençlerin şemada adı yazmadığı için kafam çok karıştı

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Ekim 2016, 13:15:53Devreyi yapmaya başlamıştım fakat dirençlerin şemada adı yazmadığı için kafam çok karıştı
Şema okumayı bilmediğin için kafan karışması normaldir.
Şemayı önüne koy.
Mikrofon girişinden itibaren devreyi takip et. İlk önce giriş dirençleri ve kondansatörleri takılıdır. RX ve CX ler.
Sonra entegrenin diğer bacağını takip edersin.
2 nolu bacağa 1K direnç ve 330nF kondansatör bağlıdır.
3 nolu bacak potun orta ucuna gider. zaten yeri bellidir.
4 üncü bacak besleme + ucudur. Besleme direnci takılacak demektir. Besleme direnci 12V için 470 ohmdur
5 nolu uç şaseye gider.
6 nolu uç çıkış ucudur. 1 ya da 2.2uF gibi bir kondansatörle çıkışa gider. Bu uçta aynı zamanda 100K direnç 7 nolu uçla bağlıdır.
2.2uF çıkış kondansatöründen sonra çıkış empedans uyarlaması malzemeleri vardır. Bunlar 22K direnç ve 1nF kondansatördür.  Amplinin giriş direnci farklı ise bu malzemeler de farklı olur.
Zaten diğer malzemeler bellidir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 13:33:40Şema okumayı bilmediğin için kafan karışması normaldir.
Şemayı önüne koy.
Mikrofon girişinden itibaren devreyi takip et. İlk önce giriş dirençleri ve kondansatörleri takılıdır. RX ve CX ler.
Sonra entegrenin diğer bacağını takip edersin.
2 nolu bacağa 1K direnç ve 330nF kondansatör bağlıdır.
3 nolu bacak potun orta ucuna gider. zaten yeri bellidir.
4 üncü bacak besleme + ucudur. Besleme direnci takılacak demektir. Besleme direnci 12V için 470 ohmdur
5 nolu uç şaseye gider.
6 nolu uç çıkış ucudur. 1 ya da 2.2uF gibi bir kondansatörle çıkışa gider. Bu uçta aynı zamanda 100K direnç 7 nolu uçla bağlıdır.
2.2uF çıkış kondansatöründen sonra çıkış empedans uyarlaması malzemeleri vardır. Bunlar 22K direnç ve 1nF kondansatördür.  Amplinin giriş direnci farklı ise bu malzemeler de farklı olur.
Zaten diğer malzemeler bellidir.

2.2 mf diyorsun hocam bu kutuplu olur benim bildigim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Ekim 2016, 13:38:402.2 mf diyorsun hocam bu kutuplu olur benim bildigim
Senin bildiklerin kutuplu olabilir. Bende 4.7uF a kadar kutupsuzlar var  ;D
Ama kısadan sen oraya 1uF kutupsuz bağla.
 Bir de yapmış olduğun plaketin fotolarını koy ki hataların var mı bakalım.

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Bu neee  >:(  :):o
O kadar proteus çizimi yaptık. resim yaptık.
Elle çizecektin de ne gerek vardı.
Proteus çizimini bir kırtasiyeciye götürüp kuşe kağıda lazer kopya yaptıramadın mı?

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 14:35:39Bu neee  >:(  :):o
O kadar proteus çizimi yaptık. resim yaptık.
Elle çizecektin de ne gerek vardı.
Proteus çizimini bir kırtasiyeciye götürüp kuşe kağıda lazer kopya yaptıramadın mı?

Denedim denemez olur muyum ama burdakiler aman makinem bozulur tarzindan olduklari için yapamadim

Mr_YAMYAM

Al sana malzemeler.
Resme iyi bek. Malzemeleri ölçerek tak.
Metal kutu önemlidir. Daha sonra metal kutu içerisine monte etmelisin devreyi.
Şase bağlantısı büyük vida deliğinden şaseye vidalanarak yapılmalıdır. Yoksa hırıldar.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 14:52:08Al sana malzemeler.
Şase bağlantısı büyük vida deliğinden şaseye vidalanarak yapılmalıdır. Yoksa hırıldar.

Teşekkürler hocam bitince burda paylasacagim

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 14:52:08Al sana malzemeler.

Hocam bişey daha sorucam şu 3.3 mf tantal kondansatörü nasıl elde edicektim baglanti seklini atar misiniz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Ekim 2016, 15:50:37Hocam bişey daha sorucam şu 3.3 mf tantal kondansatörü nasıl elde edicektim baglanti seklini atar misiniz
Atamam.
Kafan iyice karışır.
Sen oraya bir tane 10uF normal elektrolitik bağla.
https://www.google.com.tr/search?q=tantal+kondansat%C3%B6r&client=ubuntu&hs=9J6&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiOhKSa79zPAhXHJcAKHdOZBT8QsAQINA
Bunlar tantal lar.
Eski bir cihazda varsa söküp kullanabilirsin.

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Vermez.
Tantal gibi değildir. Ama yinede kullanılabilir.
Zaten senin devrenin yapılışına bakılırsa bu kondansatörün etkisinden çok, devre tasarımında daha fazla gürültü etkileri olacaktır.
Yani orada tantal kullanımı ile alimünyum kullanımı diğer etkiler yanında devede kulak kalır.
Sen önce devreyi sağlıklı çalıştır gerisini hallederiz.

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Ölçme tekniği.
Önce verilen voltaj kontrol edilir. Entegrenin 4 nolu bacağında takribi 8V okunmalıdır.
Bu voltaj yoksa olası sebepler.
1 10uF elektrolitik kondansatör kısa devre olabilir. 470 ohmdan önceki gerilim var mı diye ölç.
2 Entegre içerden kısa devre olmuş olabiir. Soketten çıkartarak boşta kalan 4 nolu uç pinini ölç. Entegre yokken 12V görülmelidir.
Voltaj var ise.
Pot ortalara alınarak denenir. Girişe el ile dokunularak çıkıştan duyulmalıdır. Duyulmuyorsa entegrenin 8 ve 7 nolu uçlarına dokunularak test edilmelidir.
Malzemeler yeniden kontrol edilmeli olası kısa devre veya lehim hataları tek tek ölçülmelidir.
NOT:
Resimden görülebildiği kadarıyla entegre ters takılmış olabilir.
Entegrenin bir köşesi çentiklidir. Diğer köşe ise 90 derecedir.
Çentikli taraf entegrenin 1 nolu ucudur.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 19:34:42Ölçme tekniği.
Önce verilen voltaj kontrol edilir. Entegrenin 4 nolu bacağında takribi 8V okunmalıdır.
Bu voltaj yoksa olası sebepler.
1 10uF elektrolitik kondansatör kısa devre olabilir. 470 ohmdan önceki gerilim var mı diye ölç.
2 Entegre içerden kısa devre olmuş olabiir. Soketten çıkartarak boşta kalan 4 nolu uç pinini ölç. Entegre yokken 12V görülmelidir.
Voltaj var ise.
Pot ortalara alınarak denenir. Girişe el ile dokunularak çıkıştan duyulmalıdır. Duyulmuyorsa entegrenin 8 ve 7 nolu uçlarına dokunularak test edilmelidir.
Malzemeler yeniden kontrol edilmeli olası kısa devre veya lehim hataları tek tek ölçülmelidir.

Abicim çalıştı fakat ses yakina gelmeden çıkmıyor ve pütürlü çıkıyor yani ne dedigin anlasilmiyor

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Ekim 2016, 19:37:02Abicim çalıştı fakat ses yakina gelmeden çıkmıyor ve pütürlü çıkıyor yani ne dedigin anlasilmiyor
Başka mikrofon kapsülün varsa onunla dene.
Pot ile oynayarak en iyi seviyeyi ayarla.
Trimpot yerine bağlamış olduğun 10K direncin bir ucunu sök. Söktüğün uç ile direncin boştaki ucu arasına bir 10uF kondansatör bağla.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 19:39:45Başka mikrofon kapsülün varsa onunla dene.
Pot ile oynayarak en iyi seviyeyi ayarla.
Trimpot yerine bağlamış olduğun 10K direncin bir ucunu sök. Söktüğün uç ile direncin boştaki ucu arasına bir 10uF kondansatör bağla.

Trimpota giden iki direnç var ikiside 10k hangisini sökeyim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Ekim 2016, 19:48:54Trimpota giden iki direnç var ikiside 10k hangisini sökeyim
O trimpot değil POT.
Trimpot senin 10 direnç taktığın yerde olacaktı.
Aha böyle yap.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 20:14:29O trimpot değil POT.
Trimpot senin 10 direnç taktığın yerde olacaktı.
Aha böyle yap.

Ben çalıştırdım mahalleye konser vermeye hazırlanıyodum bilee  ;D şaka felan abi 10mf kondansator baglayinca calisti boyle mi kalsin

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Ekim 2016, 20:17:00Ben çalıştırdım mahalleye konser vermeye hazırlanıyodum bilee  ;D şaka felan abi 10mf kondansator baglayinca calisti boyle mi kalsin
Aslında devre hassas ayarlar gerektirmektedir.
Ben çizimde mümkün olduğunca basite indirgedim ki fazlaca ayar zorunluluğu olmasın.
Ses temizliği ve seviyesi yeterince iyi isie böylece bırakabilirsin.
TEST ÖNERİSİ.
Pre-ampli çıkışı PC nin LİNE girişine irtibatlanır.
Kayıt programı (Örnek Adobe audition) çalıştırılır ve deneme ses kaydı yapılır. Kayıt seviyesi adobe ile izlenmelidir.
Normal konuşma mesafesi olan 30 ila 50cm lik mikrofon uzaklığında adobe daki seviye göstergesi -12 ila -6 arasında oynamalıdır. Daha fazla oynuyorsa POT ile kazanç düşürülür. Az ise biraz yükseltilir.
Kaydedilen ses daha sonra muhtelif ölçümler için kullanılabilir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 20:23:32Aslında devre hassas ayarlar gerektirmektedir.
Ben çizimde mümkün olduğunca basite indirgedim ki fazlaca ayar zorunluluğu olmasın.
Ses temizliği ve seviyesi yeterince iyi isie böylece bırakabilirsin.
TEST ÖNERİSİ.
Pre-ampli çıkışı PC nin LİNE girişine irtibatlanır.
Kayıt programı (Örnek Adobe audition) çalıştırılır ve deneme ses kaydı yapılır. Kayıt seviyesi adobe ile izlenmelidir.
Normal konuşma mesafesi olan 30 ila 50cm lik mikrofon uzaklığında adobe daki seviye göstergesi -12 ila -6 arasında oynamalıdır. Daha fazla oynuyorsa POT ile kazanç düşürülür. Az ise biraz yükseltilir.
Kaydedilen ses daha sonra muhtelif ölçümler için kullanılabilir.

Saolasın abicim sen olmasan olmazdı bu az sonra ses kaydını alıp burda paylaşacagım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Ekim 2016, 20:27:17Saolasın abicim sen olmasan olmazdı bu az sonra ses kaydını alıp burda paylaşacagım
İnsanları döve döve birşeyler öğretmeye alıştım  ;D
Umarım sen de bizim ET'siz @seron  gibi ilerde çok karışık anlatıyorsun demezsin. 8)
Yeterki söylenilenleri ilmin gerektirdiği gibi uygula. Mutlaka birileri yol gösterecektir. Ama en başında ben yapamam edemem, bu devre olmaz, bu entegre yaramaz gibi vırın kırın etmiş olsaydın buralara kadar gelemezdik.
Şu andaki ses kalitesi sence nasıl ön bilgi ver bakiim.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 20:31:53Umarım sen de bizim ET'siz @seron  gibi...

Burada anlattığın gibi güzel güzel anlatsan, biz de yeriz karnımız doyar.
Arkaşı tebrik ederim. Güle güle kullansın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Ekim 2016, 20:42:20Burada anlattığın gibi güzel güzel anlatsan, biz de yeriz karnımız doyar.
Arkaşı tebrik ederim. Güle güle kullansın.
Konunun açılma tarihine bak.
Konunun gelişimine dikkat et. Biraz da IZGARA ET  :))
Sen daha lep top ile test al dediğim anda su koyvermiştin ben ne yapabilirim  ;D
Üstelik senin konuyu daha sonra açıp kendi kendine çözümledin.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 20:45:56Konunun açılma tarihine bak.
Konunun gelişimine dikkat et. Biraz da IZGARA ET  :))
Sen daha lep top ile test al dediğim anda su koyvermiştin ben ne yapabilirim  ;D
Üstelik senin konuyu daha sonra açıp kendi kendine çözümledin.
su koyvermemiştim. bir şey sormuştum. sen de urfa kebap- ayran getireceğine, acılı adana + acılı şalgam getirdin. :D
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2016, 20:45:56Üstelik senin konuyu daha sonra açıp kendi kendine çözümledin.
ustalar ve araştırmalarım neticesinde evet, çözümledim. 8)  şimdi güzel video anlatımlar yaparak paylaşmaya hazırlanıyorum. bir videonun ses kaydı bitti. şimdi görseller toplanıyor. ardından gelsin diğerleri. hapı yuttunuz. :D
konuda böylece kaynıyor. bence sen arkadaşımızın hangi testleri yapacağını, nasıl yapacağını anlat da, daha iyi olsun.

Mustafa281

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Ekim 2016, 20:52:42su koyvermemiştim. bir şey sormuştum. sen de urfa kebap- ayran getireceğine, acılı adana + acılı şalgam getirdin. :D ustalar ve araştırmalarım neticesinde evet, çözümledim. 8)  şimdi güzel video anlatımlar yaparak paylaşmaya hazırlanıyorum. bir videonun ses kaydı bitti. şimdi görseller toplanıyor. ardından gelsin diğerleri. hapı yuttunuz. :D
konuda böylece kaynıyor. bence sen arkadaşımızın hangi testleri yapacağını, nasıl yapacağını anlat da, daha iyi olsun.
Şalgam falan getirmedim.
Sana dedim ki önce lep top ile bir kayıt al ki yanlışlarını görelim.
Bir öneri yapılıyorsa bunun bir sebebi vardır. Senin orada yapmış olduğun yanlışları bizler buradan göremeyiz. Ancak yanlışları tespit edebilmek için kıstas getirmek gerekebiliyor.
Lep top ile kayıt denemesi yapsaydın (İster evde ister kafede) bu kaydı sen belki de beğenecektin. Neden. O abuk sıkıştırma programını kullanmayacaktın. Belki de direk audacity yi kullanacaktın. Bu da bizlere bir kriter oluşturacaktı.
BUNLAR NEDİR:
Leptoptaki mik ile senin kullandığın mik hemen hemen aynıdır. (İkisi de miniciktir) Üç aşağı 5 yukarı belirsiz frekans sapmaları görülebilir. Kolay kolay farkedemezsin.
PC deki mikrofonunu lep topa bağlarsan sendeki mikrofonun bozuk mu sağlam mı olduğunu görecektik.
Gerekenler yazılacaktı.
Ama daha sen konu bile açmadan işi bozutmuştun. İstersen yazdıklarını yeniden okuyabilirsin. Tabii bulabilirsen  :P  ;D
Ben neden konu aç diye yırtınıyorum.
Konu içerisinde ben de sen de hata yapmış isek anında o konuyu bulup birkaç sayfada ilgili sözlerimizi bulabiliriz.
Şimdi bunları böşverelim.
Mustafa test kaydı alsın da bakalım ses nasıl. Ona göre yeni öneriler yaparım veya bu şekilde konuyu çözüp bırakabiliriz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın