LA3160 Pcb Kontrolü

Başlatan Mustafa281, 26 Eylül 2016, 11:48:03

Mustafa281

Çizmeyi başardım fakat biri kontrol edebilir mi doğru mu yanlış mı diye şemaya göre Pcb yi çizdim ilgilenirseniz teşekkür ederim  :)

Mr_YAMYAM

Olmamış
Grounding konusunda hiçbir dikkat gösterilmemiş

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Eylül 2016, 11:56:26Olmamış
Grounding konusunda hiçbir dikkat gösterilmemiş

Abicim daha acemiyim pcb aynı şekilde duruyor ne yapılcaksa söyle yapayım

Mr_YAMYAM

Alttaki konuyu yeniden oku.
http://forum.diyaudiotr.com/onyukseltec-tonkontrol/lm3916n-vumetre-giris-ses-seviyesi-sorunu-t2302-40.html
Baskı devreyi tasarlarken daima bir köşeye vida için büyük PAD koy. Bu PAD senin sistem zero point (Sisem sıfır noktası) olacaktır.
Besleme negatif ucu buradan verilir. Eğer devre split güç kaynağı ise bu nokta 0V ucu olacaktır.
Plaketin bir tarafına doğru çizilen hat power state GROUND (Güç katı şasesi) diğer tarafa çizilen hat ise PRE STATE ön katlar ground olsun.
Bu iki ground yollarını istediğin gibi, istediğin yerden çizebilirsin. Ama şu kuralları ihmal etmemelisin.
1 Yollar kalın olmalı ve köşeli olmamalıdır.
2 Pre state ground ile power state ground hatları birbirlerine temas etmemelidir. Tek birleşme noktası sistem zero point noktası olmalıdır.
3 Devre şemasını inceleyerek pre devrelerdeki şaselenen malzemeler ile power state bağlantılarında şaselenen malzemeleri iyi tespit etmelisin. Tüm bu malzemeler kendi şaselerine bağlanmalıdır.
4 Sistem sıfır noktası metal şaseye de bağlanacağından dolayı o bölgede vidalamaya engel malzeme olmamalıdır.
5 Kaynak şaşsesi (Mik. şasesi) ile output return (Çıkış dönüşü) şase hatları mümkünse ayrı hat çizilerek sistem zero point noktasına ulaştırılmalıdır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Eylül 2016, 12:21:13Alttaki konuyu yeniden oku.
http://forum.diyaudiotr.com/onyukseltec-tonkontrol/lm3916n-vumetre-giris-ses-seviyesi-sorunu-t2302-40.html
Baskı devreyi tasarlarken daima bir köşeye vida için büyük PAD koy. Bu PAD senin sistem zero point (Sisem sıfır noktası) olacaktır.
Besleme negatif ucu buradan verilir. Eğer devre split güç kaynağı ise bu nokta 0V ucu olacaktır.
Plaketin bir tarafına doğru çizilen hat power state GROUND (Güç katı şasesi) diğer tarafa çizilen hat ise PRE STATE ön katlar ground olsun.
Bu iki ground yollarını istediğin gibi, istediğin yerden çizebilirsin. Ama şu kuralları ihmal etmemelisin.
1 Yollar kalın olmalı ve köşeli olmamalıdır.
2 Pre state ground ile power state ground hatları birbirlerine temas etmemelidir. Tek birleşme noktası sistem zero point noktası olmalıdır.
3 Devre şemasını inceleyerek pre devrelerdeki şaselenen malzemeler ile power state bağlantılarında şaselenen malzemeleri iyi tespit etmelisin. Tüm bu malzemeler kendi şaselerine bağlanmalıdır.
4 Sistem sıfır noktası metal şaseye de bağlanacağından dolayı o bölgede vidalamaya engel malzeme olmamalıdır.
5 Kaynak şaşsesi (Mik. şasesi) ile output return (Çıkış dönüşü) şase hatları mümkünse ayrı hat çizilerek sistem zero point noktasına ulaştırılmalıdır.
Anladigim kadari ile plakete bir tane şase alani olusturuyoruz yani 4 tarafina vida deligi koyup bunun sadece birini şase noktası kabul ederek devredeki tüm eksileri bu vida deliginde topluruz ve kutuya vida ile sabitliyoruz dogru mudur?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Eylül 2016, 12:48:55Anladigim kadari ile plakete bir tane şase alani olusturuyoruz yani 4 tarafina vida deligi koyup bunun sadece birini şase noktası kabul ederek devredeki tüm eksileri bu vida deliginde topluruz ve kutuya vida ile sabitliyoruz dogru mudur?
Genel prensip o dur.
Ama tasarımı yapan kişi isterse 4 delikli plaket yapıp her bir deliği ayrı ayrı groundlarla yaparak tüm delikleri metal şaseye bağlayabilir.
Metal şaseye sistem sıfır noktası (Beslemenin 0  ucu) verilmişse tüm noktalar ortak bir ground hattında birleşmiş olacaktır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Eylül 2016, 12:53:04Genel prensip o dur.
Ama tasarımı yapan kişi isterse 4 delikli plaket yapıp her bir deliği ayrı ayrı groundlarla yaparak tüm delikleri metal şaseye bağlayabilir.
Metal şaseye sistem sıfır noktası (Beslemenin 0  ucu) verilmişse tüm noktalar ortak bir ground hattında birleşmiş olacaktır.

Eve gidince tekrardan duzenleyecegim fakat o dediginiz vida deligini yani pad i areste nerden koyacağım  :)

memleket

Üsteki işaretlediğim yuvarlak, alttaki ise kare şeklinde olanıdır. Çizeceğin projeye göre uygun olanı kullanırsın..

Mustafa281

Alıntı yapılan: memleket - 26 Eylül 2016, 20:30:20

Üsteki işaretlediğim yuvarlar, alttaki ise kare şeklinde olanıdır. Çizeceğin projeye göre uygun olanı kullanırsın..
memleket abicim çok teşekkür ederim arada sorabilirim bilmediğim şeyi kızmazsın inşallah  :)

memleket

Mustafa281

memleket

Ortasından 3 mm matkap ucu ile deleceğini hesap ederek (şaseye tesbit için) seçmen lazım... Mesela 200-M3 gibi

Mustafa281

hocam bütün eksileri bir arada toplayamadım fakat her tarafa dağıttım böyle olur mu

memleket

Hayır olmaz öyle. Hepsini bir noktada toplaman lazım..

Mustafa281

memleket

Üst sağ ve soldaki (-) uçlara pad bağlamana gerek yok.
Alttaki (-) için düz bir hat çek. Yukardan inenleri çektiğin hat üzerine indir..

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Eylül 2016, 21:10:32KIZ'lar KIZ'abilir  ;D
yapmaya çalışıyorum fakat eksinin birini bağlarken diğeri bağlanmıyor galiba aynı hat üzerinde oldugu için olabilir

memleket

Hah @Mr_YAMYAM geldi :D
O daha iyi anlatır. Ne de olmasa bu işlerin uzmanı..

Mustafa281

ya tasarımı küçülttüm daha bir mükemmel oldu fakat yolları hala bağlayamadım  :))

memleket

Sol alt köşedeki kont.ve 3 sıradaki kond. 180 derece çevir dolambaçlı olmaktan kurtulur.

Mustafa281

Alıntı yapılan: memleket - 26 Eylül 2016, 21:43:47Sol alt köşedeki kont.ve 3 sıradaki kond. 180 derece çevir dolambaçlı olmaktan kurtulur.
Saolasın abicim bilmiyordum çok iyi oldu fakat hala bağlayamadım eksileri  :D

memleket

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Eylül 2016, 21:36:26ya tasarımı küçülttüm daha bir mükemmel oldu fakat yolları hala bağlayamadım  :))
Bu tasarım bu haliyle osilatör gibi çalışır.
GROUNDING tekniğini yabana atmayınız. Yeri gelir 1cm lik yol bile etkiler.
Senin yollar maşaallah rus metrosu gibi  ;D

Mustafa281

abi isteğinize göre büyütürüm o problem değil fakat tek bir yerden bağlanıyor diğer yolları kabul etmiyor  ;D   ;D   ;D

memleket

ISIS e uyarsan öyle olur tabi.
Boş bir ARES aç, malzemeleri  kendin diz ve yolları da kendin bağla..
Sonra göreceksin ki LONDRA metrosu gibi düzgün çıkmış :D :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: memleket - 26 Eylül 2016, 22:10:10ISIS e uyarsan öyle olur tabi.
Boş bir ARES aç, malzemeleri  kendin diz ve yolları da kendin bağla..
abi isiste felan çizmedim ben direk areste çizdim o kadar yine de böyle oldu

Mr_YAMYAM

Sane verdiğim linki iyi oku.
Bak diyaudio tr de vatandaş nasıl yapmış. Ben nasıl tarif etmişim. Sistem sıfır noktası neresiymiş.
Neler konuşmuşum. Neler demişim. Niye demişim.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Eylül 2016, 22:11:43Sane verdiğim linki iyi oku.
Bak diyaudio tr de vatandaş nasıl yapmış. Ben nasıl tarif etmişim. Sistem sıfır noktası neresiymiş.
Neler konuşmuşum. Neler demişim. Niye demişim.
bunu size atsam sizin düzeltme şansınız yok mu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Eylül 2016, 22:13:00bunu size atsam sizin düzeltme şansınız yok mu
Şu aralar yok.
Benim laboratuar çöktü. Osilaskopum kırıldı. Onları halletmem lazım önce.
Ama halledersem çizebilmen için yardımcı olurum.
Zamanında ET'li ve de kıymETli @memleket e de yardımcı olmuştum herif leb demeden baskı devreyi kapmıştı.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Eylül 2016, 22:15:10Şu aralar yok.
Benim laboratuar çöktü. Osilaskopum kırıldı. Onları halletmem lazım önce.
Ama halledersem çizebilmen için yardımcı olurum.
Zamanında ET'li ve de kıymETli @memleket e de yardımcı olmuştum herif leb demeden baskı devreyi kapmıştı.

işte bende hoppada cubba diye o baskı devreyi kapmak istiyorum  ;D siz bana işleriniz bitince haber verirsiniz bende pcb de değişiklikler yapacağım biraz daha büyültüp devrenin başını çıkartıp empedans uyum devresini ekleyeceğim  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Eylül 2016, 22:19:55işte bende hoppada cubba diye o baskı devreyi kapmak istiyorum  ;D siz bana işleriniz bitince haber verirsiniz bende pcb de değişiklikler yapacağım biraz daha büyültüp devrenin başını çıkartıp empedans uyum devresini ekleyeceğim  ;D
Yarından itibaren forumda ol ve her daim kulağını kuyruğunu aç ve takip et.
Memleketin de tecrübelerinden faydalan.
Bu arada ARES te çizim nasıl yapılır öğren.
Padlar nasıl seçilir yollar nasıl yapılır. Malzemeler nasıl yerleştirilir.
Kalın yollar ve değişik malzemeler nasıl uygulanır gibi.
Ben, seni fırsat buldukça dürterek şurayı söyle yap derim.
Tabiiki etsiz seron gibi ben yapamam ben orayı çizemem demezsen. :))

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Eylül 2016, 22:26:21Yarından itibaren forumda ol ve her daim kulağını kuyruğunu aç ve takip et.
Memleketin de tecrübelerinden faydalan.
Bu arada ARES te çizim nasıl yapılır öğren.
Padlar nasıl seçilir yollar nasıl yapılır. Malzemeler nasıl yerleştirilir.
Kalın yollar ve değişik malzemeler nasıl uygulanır gibi.
Ben, seni fırsat buldukça dürterek şurayı söyle yap derim.
Tabiiki etsiz seron gibi ben yapamam ben orayı çizemem demezsen. :))

Okuldan sonra gelince hallederim, siz yazarsınız ben yine takip ederim fakat sadece telefondan cevap yazabilirim akşam eve gidince de dediklerinizi harfiyen uygularım  :))

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın