İnverter Araştırması Giriş ve Güç Farkları

Başlatan elevit610, 22 Eylül 2016, 22:10:10

elevit610

Merhaba Arkadaşlar
Uzun zamandır  solar enerji hakkında araştırma yapıyorum ve inverter kısmına ağırlık veriyorum Bu yüzden birkaç sorum olacak
1.kaliteli bir inverter (3000va güçte) nasıl olmalı bildiğiniz marka model var mı?
2.Bu inverterlerda 12 24 48v gibi giriş güçleri var bu neden böyle ve bir faydası var mı? normalde 12v 3000v inverter da var 24v 3000v inverterda bunların hangisi daha iyi mesala iki aküyü paralel bağlayıp amperi yükseltsem bunun bir zararı olur mu?
3.Akıllı inverterlar var piyasada bunlar nasıl kaliteli mi?
ve son olarak inverterlerin bir amper sınırı var mı varsa bu amper aşıldığı zaman ne olur?
Sorularım biraz karışık bu yüzden teker teker okuyup ayrıntılı cevaplarsanız teşekkürlerimi sunarım
saygılar

Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

Mr_YAMYAM

İnverterlerin kalite unsuru çıkış frekansı stabilitesi distorsiyonu ve voltaj stabilitesi le belirlenir.
SMPS bir inverter ile sinüs inverter arasında çok kalite farkı bulunur.
Giriş gerilimine göre kalite faktörü belirlenmez. 12V girişi olan bir inverter aküden çok daha fazla akım akıtmalıdır. Aynı güçte olan 24V luk bir inverter teorik olarak 12V luğa göre yarı yarıya akım çeker.
İnverterin akıl derecesi değil çıkış dalga formu önemlidir.
Her inverterin çıkışından alınabilecek bir akım ve gerilim vardır. Çıkış akımından belli oranda ve belli sürede fazlası çekilirse inverterin güç devreleri yanacaktır.

elevit610

çıkış akımı değil giriş yani akü bağlantısını diyorum ve inverterda tam sinüs için bildiğiz kaliteli bir marka var mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: elevit610 - 29 Eylül 2016, 23:25:27çıkış akımı değil giriş yani akü bağlantısını diyorum ve inverterda tam sinüs için bildiğiz kaliteli bir marka var mı?
MERLIN GERIN ve APC

mcan

elevit610

diğer bir sorumda bu solar sistemler gerçekten verimli mi?
yada verimliliği nedir?

elevit610

elevit610

toyer

solar sistemler verimlimi derken ?
panellerin verimi yüzde 14-22 arası değişyor. yani güneşin verdiği enerjinin anca o kadarını elektriğe çevirebiliyorlar.
çevirdikleri enerjiyi de yüzde 80-90 verimle depolayabilirsin.
harcadıgın parayı ortalama 8-10 senede geri alabilirsin elektrik olarak.

elevit610

şimdi konuya açıklık getirelim;
benim yapacağım sistem sadece evin belli bir bölümü için kullacam yalnız ışıklandırmalar ortak olcak  1pc laptop 82 ekran tv uydu alıcı ısıtıcı ve kullanmakta olduğum havya istasyonu silikon tabancam ve buna benzer düşük güçte aletlerim var kurcağım sistem bunlara güç verebilcek kapasitede olacak bazı cihazlardan feragat da edebilirim duruma göre buna göre kuracağım sistem nasıl olmalı öneriniz nedir tüm detayıyla ör:panel gücü akü sayı ve amper inverter watt regülatör v.s tüm sistem nasıl olmalı??
edit:sistem konfigrasyonu önerileriniz nelerdir?

toyer

bağlamayı düşündüğünüz aletlerin güç tüketim değerleri nedir?
toplamı veya teker teker yazın

elevit610

toplam 1500w fakat inverter yüksek güçlü olanı  uygun fiyatlı bulursam inverter gücünü yükseltebilrim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın