Kaçak Elektriğe Çözüm Bulunmuş

Başlatan smps, 19 Eylül 2016, 11:11:07

smps

Basında çıkan haberlere göre artık kaçak elektrik kullanılamayacak  ;D  ;D
Kaçak elektriği engellemek için trafodan elektriğin iletimi sırasında enerji kripto sistemiyle şifrelenecek. Enerji abonenin akıllı sayacına ulaştığında şifresi çözülecek. Proje Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından pilot olarak uygulanacak.Diye bahsediliyor sizce işe yararmı yada ne kadar önleyici olabilir bizim millete  ? :)
Avrupada benzeri sistemler uygulandığını duymuştum.

smps

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Eylül 2016, 11:54:06Abone sayaç kullanmıyorsa :D

:)
Ki zaten sayaç kullanılmıyor, yada kullanılıyor, ama parası ödenmiyor, yada gücü yeten varsa gelsin parayı alsın, yada elektriği kessin deniliyor...
SONUÇ:
Biz yine kuzu kuzu kayıp kaçak bedeli olarak, yada adına her ne derlerse, O olarak ödeyelim.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

smps

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Eylül 2016, 12:12:27:)
Ki zaten sayaç kullanılmıyor, yada kullanılıyor, ama parası ödenmiyor, yada gücü yeten varsa gelsin parayı alsın, yada elektriği kessin deniliyor...
SONUÇ:
Biz yine kuzu kuzu kayıp kaçak bedeli olarak, yada adına her ne derlerse, O olarak ödeyelim.....

konuda haklısınız peki 220 v cihazları bozacak şekilde modüle edilerek gönderilemezmi ?
Sadece sayaç demodulasyon yapar ve normale çevirir  bence imkansız değil

Yusuf usta

Alıntı yapılan: smps - 19 Eylül 2016, 12:15:33konuda haklısınız peki 220 v cihazları bozacak şekilde modüle edilerek gönderilemezmi ?

öyle şey olmaz. sayaç bozulursa o zaman ne olacak? demodüle eden bir cihazın bozulma ihtimali sıfır olamaz. elektriğe şifre mifre işlemez. elini atınca "ben şifreliyim çarpamam seni, biz ayrı dünyaların çarpanıyız" der mi elektrik? :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

smps

Ozaman diyebilirizki bu işin çaresi şimdilik yok
İnsanlar kaçak kullanmaya devem edicrk bizde Ödemeye :(

Adnancoskun

Alıntı yapılan: smps - 19 Eylül 2016, 12:15:33konuda haklısınız peki 220 v cihazları bozacak şekilde modüle edilerek gönderilemezmi ?
Velev ki, senin dediğin gibi olsun, sayaç kullanmadan elektrikli cihazlar çalışmasın,
Adamlar biz para ödemiyoruz, ... sıkan varsa gelsin alsın diyor.....  Mesele burada...
Geçen yıllarda medyada gördük, kaçak işlem yapmaya giden!!!!!!! memurları taşla sopayla kovmuşlardı da, Bizim zamanın Enerci bakanı,
Efendim kaçak elektriği biz Dürüst vatandaşın sırtın!!!! yüklüyoruz demişti de, Bizden de GIK çıkmamıştı.....
Herneyse,
Böyle gelmiş böyle gider... Çalışıp çok çalışıp öderiz Allahın izni ile...... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: smps - 19 Eylül 2016, 13:00:05Ozaman diyebilirizki bu işin çaresi şimdilik yok
İnsanlar kaçak kullanmaya devem edicrk bizde Ödemeye :(

ben kaçak kullanmaya inanmıyorum. "kullanDIRILmaya" inanıyorum. Birileri kaçak kullanıyorsa "kullandırtmayacak" birileri lazım. Demek ki yok! kimin kaçak kullandığı anlaşılmaz mı? Anlaşılan yerin elektrik hattı kesilip ceza yazılır mı? Yazılır, ama yazacak adam lazım, kesecek adam lazım. Demek ki yok. Ayrıca değişik adlarla farklı bedeller ödemeye itiraz edip parasını geri alan, ödemeyen çok diye duydum. ama duydum, efsane sadece. halen aynı elektriğie 30 lira fatura öderken dolar aynı euro aynı olduğu halde 120 lira ödüyoruz. Bu işler ince işler. Tekniği aşar derim.

mcan

duymuştum. sadece şirket haricinde sayaca mudahele edip kaçak olmadan. elektrik sayaçtan gececek sekilde bağlanırsa işe yarar . ama adam sayac kullanmıyor ki  damatta bize ben sorunu çözdüm diye kabarıyor....  fıııııssssssssssssssssssssssssss

seron

Görüyorum ki güzel bir konu açılmış. az konuşan ustaların da dili çözülmüş.

görüşlere katılıyorum. kaçak elektriği engellenecek çareler bulmak zor değildir. fakat uygulamak zordur.

bura antalya. mahallemizde ve şehir genelinde herkesin sayacını topladılar. yerine TEDAŞ (şimdi adı akdeniz elektrik oldu) tarafından sağlanan sayaçlarla değişti. değişime gelen memurlar dedi ki artık sayacınıza mıknatıs taksanız, izinsiz şalteri indirip kaldırsanız ya da sayacın vidalarını söküp taksanız haberimiz olacak ( :D )

doğru ya da yalan/yanlış. güldüm içimden.

yukarıda kimlerden bahsedildiğini iyi biliyorum. o "kim"ler, antalyada da bazı mesken ve işyerleri edinmiş durumdalar ve "sıkıysa gelin kesin diyorlar. kaleiçi dediğimiz şehrin merkezinde denize yakın bir turistik semtimiz vardır burada. bu bay "kim", dükkan açmış. elektriği ödemiyor. görevli geliyor kesmeye. tartışıyor tartışıyor geri gönderiyor. geri dönmeyeni de kesip gidiyor ama gittikten sonra bir teli kesmek çok mu zor? devam ediyor olay.

yani boşverin kafayı takmayın böyle şeylere. çaresi olmayan derde üzülmek akli selim insanlara göre değil.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 19 Eylül 2016, 19:34:51.................
yani boşverin kafayı takmayın böyle şeylere. çaresi olmayan derde üzülmek akli selim insanlara göre değil.

Emrah'tan geliyor o zaman :
Çaresiz derdimeeee dermaan buluunmaz
Kimseleeer yaramaaa ilaaç olaamaz...
Adına elektrikler yakacağım senin
ya faturasız olacak ya da hiç kimsenin
:)

t.t

bekara karı boşamak kolay işi yap saab araba vardı bitane verdiler parayı ortada bişey yok her mahallede trafo var zaten tak saati kaçağı bul operasyonu yap şifreli elektrikmiş yok füzeyi geldiği yere gönderen koralmış ya aöf işletme mezununu koyuyorlar oralara hayalürünlerini buluş zannediyorlar bizim müdür vardı bide teknik müdür adı lambanın anahtara paralel bağlandığını iddia eden müdür herkes işini yapsın

mcan

klemens mühür vidasında sensör var.  her türlü algılıyor. Ödeme yapmadın geldiler kestiler. sen gidip sayactan gececek sekilde bağlasan bile kaçak sayıyorlar ve anında merkezden haberdar oluyorlar. hemen olmasa da saate okuma esnasında takılan haberleşme okuma cihazı saatin hafızasını okuyor.   . ayrıca kripto ile kesme yapamazlar 5kVA lık kontaktör saate sığmaz. hayal ürünü.
yaw her şeyi geçtim adam sayaç kullanmıyor ki kesme işlemi yapsın

smps

Evet yeni sayaçlar o şekildeymiş Akıllı sayaç :)
Okulda anlatmışlardı.Ama şu var kaçak kullanımın takibi yapılabilir.Network üzerinden toplam tüketimi takip edilebilir.Dağıtım trafolarından tüketim fazlası enerji çekiliyorsa o bölgeye müdahale edersin. ....
Tabi takip edecek insanlarda kaçak kullanmıyorsa :)

mcan

teknikyedek

şimdi ben de kaçak kullansam günah mıdır yıllarca kullanmadığım elektrik parasını peşin peşin ödedim
ayrıca 30 tl ana kullanım miktarı toplamda 100 lira yaklaşık para ödüyorum...yahu vergisi algısından çok...ne yapacağım aklım durdu bende kaçak mı kullansam şeytanda fena dürtüyor....)))
lan bi gi git tövbe bismillah ...
eee ne olacak şimdi....

seron

Doğruluktan şaşma.
Başkasının ne yaptığı bizi ilgilendirmez. Kaçak kullanımın tek çaresi kolluk kuvvetlerinin sert şekilde devreye girmesidir.

HABERLER:
Dün akşam bilmem ne mahallesine giren çevik kuvvet ekipleri onlarca kaçak elektrik kullanan vatandaşı zor kullanarak alıp götürdü.

BİR HAFTA SONRAKİ HABERLER:
Geçen haftadan itibaren başlayan kaçak elektrik operasyonlarında evlerinden zorla alınan vatandaşlardan haber alınamadı. güvenlik güçleri bu vatandaşları sorgularının ardından serbest bıraktıklarını iddia etti.

BİR AY SONRAKİ HABERLER:
Kaçak elektrik operasyonlarında kaybolan vatandaşlardan hala haber yok sayın seyirciler... Bu vatandaşlarla ilgili insan hakları kuruluşları ayağa kalktı...

KAÇAK KULLANAN ŞAHISLAR:
"Anaaa noluyo lan...."

1 YIL SONRA:
Yapılan araştırmalara göre ülkemizde kaçak kullanımın sıfıra indiği bilgisine ulaşıldı...
----------
KEH KEH ;D
Böyle birşey de olmayacağına göre, kendinizi üzmeyin. sadece o konuda kazıklanmıyoruz ki...
Aamaaaaan..... :)

mcan

Solar panel ile eve 4kilo W a kadar sistem kuruluyor. paralelleme ile 16kWA a kadar yolu var.
al sistemi 15bin TL kadar tutuyor başkada fatura yok. gelen faturaya göre kendini bedavaya cıkarıyor

smps

Alıntı yapılan: mcan - 28 Eylül 2016, 13:33:42Solar panel ile eve 4kilo W a kadar sistem kuruluyor. paralelleme ile 16kWA a kadar yolu var.
al sistemi 15bin TL kadar tutuyor başkada fatura yok. gelen faturaya göre kendini bedavaya cıkarıyor
Ya akü masrafı ? :)
O sistemin aküleri tahmini 5 bin liranın üzerindedir

smps

Alıntı yapılan: mcan - 28 Eylül 2016, 17:59:59akü dahil. jel. deep sykıl
Onu anladımda :)
Jel aküde olsa sürekli kullanımda çok fazla dayanacağını zannetmiyorum o akülerin haksızmıyım.?

seron

Kusura bakmayın araya giriyorum da,
akü makü panel olmaz arkadaşlar. tabi ki ben bu sistemlerden kullanmadım ama sadece internet üzerinden araştırdığım kadarıyla ekonomik bir sistem değil. Sistem kendisini amorti edene kadar diyelim 1 yıl geçti. 1 yıl boyuca tedaştan kullandığın enerjiyi hesap ediyorsun, sistemin maliyetinden daha ucuz. Eeee? Bu kediyse et nerede? Et bu ise kedi nerede?

Tabi ben bu konularda çok derin araştırma ve hesap yapmadım. ama şirketten kurtulmak için ideal bir yöntem değil gibi geliyor.

Güneş enerjisi ne zaman kullanılır?
elektrik hizmetinin görütülemediği yayla olur, dağ köyü olur, engebeli mengebeli yerlerde, çölde, bu gibi yerlerde ne kadar pahalı olursa olsun, ihtiyaçtan ötürü kurulur. ama hizmetin zaten sağlandığı bir yerde maliyetleri karşılaştırıyorsun, kaçak kullanım bedeli ile beraber TEDAŞ daha ucuza gelebiliyor. işte bu hesabı doğru yapabiliyor ve hayır yanılıyorsun diyorsanız, ona itirazım yok. yapın kullanın. bir yıl sonra abi ben kullandım gerçekten çok ucuza geliyo derseniz ben de kurarım.

Forumumuzda @Mr_YAMYAM da bu tip sistemleri araştırıyordu. O da yorumlarsa durum daha net anlaşılabilir. benim cahil mantığımla bu kadar...

mcan

Şebekeyi tamamen kaldırmıyoruz. güneş varken güneşten güneiş gitti eküden akü bitti şebekeden. 300 liralık fatura 30 liraya iniyor. şahsen deneyen tanıyorum. jel akü 5000 10000 defa doldur boşalt yapılabiliyor bu yüzden solar sistemlerde kullanılıyor.  160 lira elektrik bedeli kdv öitv dagıtım ve keyif vergisi felan 280 lira geldi bu ay

seron

Alıntı yapılan: mcan - 29 Eylül 2016, 08:20:10Şebekeyi tamamen kaldırmıyoruz. güneş varken güneşten güneiş gitti eküden akü bitti şebekeden. 300 liralık fatura 30 liraya iniyor. şahsen deneyen tanıyorum. jel akü 5000 10000 defa doldur boşalt yapılabiliyor bu yüzden solar sistemlerde kullanılıyor.  160 lira elektrik bedeli kdv öitv dagıtım ve keyif vergisi felan 280 lira geldi bu ay
yani bilemiyorum @mcan ,
kaba bir hesap yaparsam,
Güneş sistenden faydalanmanın maliyeti = X olsa, (akü ömrünü falan kastetmiyorum toplam maliyetten (TC) bahsediyorum)
Güneş sistemi + TEDAŞ sisteminin beraber kullanımı X+Y olur.
x+y de büyüktür> X ve;
x+y büyüktür > Y olur.
Şayet o tanıdık arkadaş hesapları doğru yaptıysa, sadece şunu görüyordur; tedaşa ödediğim ücret 300'den 30'a düştü.
Ama ya sistemin kuruluş, bakım-makım maliyeti (TC: Total Cost; ekonomi biliminde her türlü masrafın toplamını ifade eder)ni de hesaba katarsak?

bilmiyorum, olur olmaz. deneyip görmek lazım ama iyi para istiyor meret.

Yusuf usta

80W 6 adet panel aldım, dolar 2TL idi geçen yıl. toplam 480TL ödedim. 480W ile 2 adet 110Amper jell akü şarjı yaptım. jel aküler de kargo dahil tanesi 500Liraya geldi. şarj kesiciyi kendim yaptım. Aldığım panelden aşağı gelen kablolara ve şebekeye bağlantı yaptığım kablolara da 5TL ödedim.

2500W normal gücü olan, saatlik kullanımda da 5000W çıkış verebilen  inverter 600TL'ye kargo dahil buldum aldım.

sonuç:
Arkadaşım bana sağolasın mı dedi?
Tekirdağa kadar geldin, yazlığa bunları bağladın, kaç gününü harcadın ve beş kuruş işçilik almadın mı dedi?
Eski buz dolabım aşırı akım çekiyor, çalıştırmadı ama olsun, tüm lambalar yanıyor, TV çalışıyor, yine de sağol mu dedi?
hayır...

konuştu da konuştu. Tonla da gıybetimi yaptı... Güneşte enerji olur arkadaş. ama bazıları bu enerjiyi hak etmiyorlar... Bu yorumu okuyunca söylenir şimdi "ya ustaya bak, gitmiş foruma da yazmış" der sırıtır kâmil... Ama hak ediyor bazıları.

seron

Konu nerden nereye geldi :D
Yusuf usta dert dolmuş.
ama birisi gelip, bana işçilik almadan böyle bir sistem bağlasa, teşekkür etmesem de konu komşuya bakın bu sistemi iyi bir usta ayarladı. işinize gelirse uygun fiyattan bağlatalım. indirim de yaptırırız derim, iş veririm. çünkü benim için emek sarfetmiş.

Yukarıda güneş panelinin hangi durumlarda kullanmanın mantıklı olduğundan bahsetmiştim. güneş paneli, elektriğin hiç olmadığı yada çok düzensiz, evdeki aletlere zarar verecek kadar inişli çıkışlı olduğu, köydür, yayladır mezraadır, yayladır böyle yerlerde UPS gibi kullanmaya uygun. masrafı ne olursa olsun katlanılır. yani demek isteiğim ben karşı değilim. ama elektriği ucuza getirmek için bir çare olarak pek mantıklı gelmiyor onu demek istedim.

Yahu yusuf usta,
bu panelleri doğrudan hazır PC UPS'sinin aküsüne bağlasak.... olur de mi?

Bu arada, sistemi gayet uygun fiyata getirmişsin.
orası bir yazlıksa eğer, gocaman buzdolabı kullanılacağına yarım boy mini buzdolapları var.
aydınlatmaydı, TV idi, Laptop bilgisayar gibi aletlerini çalıştırıyorsa daha ne istiyorsun. fabrika işletecek değlsin ya...

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 30 Eylül 2016, 19:13:51Yahu yusuf usta,
bu panelleri doğrudan hazır PC UPS'sinin aküsüne bağlasak.... olur de mi?

Bu arada, sistemi gayet uygun fiyata getirmişsin.
orası bir yazlıksa eğer, gocaman buzdolabı kullanılacağına yarım boy mini buzdolapları var.
aydınlatmaydı, TV idi, Laptop bilgisayar gibi aletlerini çalıştırıyorsa daha ne istiyorsun. fabrika işletecek değlsin ya...

panelleri ups aküsüne bağlarsın (şarj kesici kullanarak ve tabii 12v regüleli bir şarj kesici) ama, ups gücü işini görecek mi? 1000VA bir ups alıp tek bir panel bile taksan şarj eder. ufak tefek işlerini görürsün. smps tekniği ile çalışan bir ups kullanman gerekir o zaman. çünkü sac trafolu olanların çıkışına bir şey bağlı olmasa da aküyü bitiriyor. diğerleri sadece kullandığın kadarını aküden çekiyor.

evet, ben sistemi ucuza getirdim. şu an aşağı yukarı aynı fiyatlara yakın kurulabilir. panel sayısı bir kere çoktu. azaltılabiir. ben kocaman panellerle neredeyse terası kapladım. akünün birini kullanmayabilirsin mesela. sanırım 1500 Lira civarında da bu iş hallolur. netten uygun fiyatlı ürünler bulup bir araya getirmek gerekiyor.

şu da olabilir, 300w inverter 70 Liraya satılıyor. bir de 30 liralık 12v 7a akü alır takarsın. tam güç alayım dersen iki akü paralel yaparsın. bir de 40W panel bağladın mı bitti. 200 liraya bile halledersin işini. lamba, laptop vs gibi işlerini görür.

yazlığına montaj yaptığım arkadaşın da suçu yok. yusuf usta bu ne de olsa deyip mucize bekledi. yani usta da bir yere kadar. tamam siz yusuf ustaya değer veriyorsunuz ama, aküler ve inverter nankör, usta musta dinlemiyor.  :)

seron

Abi benim maksat, kışın millet klimaya yüklenince trafolar patlıyor elektrikler gidiyor. sır o sebepten hasta olduk. klimayı neyi boşverip odun sobası kurduk, rahat ettik.
Böyle soğuk kış günlerinde aydınlatmayı sağlasa ki hiç sorun değil; kaliteli bir LED ampul iş görür.
Bir de laptopu çalıştırsa, ki o da 70-90W arasındadır zaar.
herhalde bir 60Ah bir araç aküsüyle saatlerce idare edilir.
deki odun sobası kuramadık, bir elektrikli sobamızın lambasının teki yansa bile bahsettiğin invertör yetmiyor...

Yani ihtiyacı ne kadar minimuma çeksek te illa biraz arttırmak gerekiyor. Hani ben yapacağımdan değil de, şayet yapsaydım ne oldurdu diyorum, ortaya bu çıkıyor...
-------
küçük bir not:
geçen yıllarda elektrikli sobamın lambasını değiştiremiyorum ha bire teli atıyor demiştim.
taktığım tel, eski zaman işi elektrik ocağı teliydi.
daha sonra elektrik sobası için satılan özel telden alınca sorunu çözdüm.
elektrik ocağı için satılan tel minimum 800Watt.
yazmıyordu ama soba için olan özel tel daha yumuşacık ve tahmini 600Watt'ın altındaydı.
bu bize bir elektrik sobasının minimum gücü - panel ilişkisini hesaplamakta yardımcı olabilir.

Mr_YAMYAM

Yazıtlarımda sıklıkla belirttiğim üzere elektroniğin temeli matematik üzerine kurulmuştur.
Çoğu arkadaş bu karmaşık hesaplara karşı çıksa da, hesaplama kaçınılmaz bir gerçektir.
Bu hesaplamalar ilgili konuya göre öyle hassas olabilmektedir ki, normal bir kişinin başedebilmesi mümkün değildir.
Bu sebepledir ki forumlarda yazmış olduğum açıklamaları çoğu kişiler anlayamamakta, YAP GİTSİN TAK GİTSİN hesabı basit yöntemlerle çözüme gidebilmeyi istemektedirler.
KONU İLE İLGİLİ OLARAK OLABİLECEK EN BASİT HESAPLAMALARI ELE ALALIM.
Mevzuu edilen konuyla ilgili olarak birkaç yıldır araştırma yapmaktayım. Bu cihetle bazı ürünlerin fiyat araştırmasını ve teknik bilgilerini de araştırmış idim. Bu araştırmalarım doğrultusunda.
1 metre kare fotovoltaik güneş panelinden alınabilecek max güç 230W/h olarak bildirilmiştir. (Günümüzde gelişti mi bilmiyorum) Bu panellerin 10 yıl garantili olanları ise metre kare başına 600$ gibi fiyatla satılmakta idi.
Bir evin temel güç harcamasını hesaplayalım.
1 Aydınlatma. Ortalama 100W/h enerji tüketimi ile halledilebilir.
2 Buzdolabı. Muhtelif seçenekler olsa da modern buzdolaplarının güç gereksinimi 100-150W/h civarındadır.
3 TV 100W/h lik bir harcama öngörülebilir. Plazma veya eski tipler dahil değildir.
4 Özel tüketim miktarı. PC veya benzer elektronik cihazlar. En az 100W/h gereksinim olacaktır.
Demekki takribi bir ev için 400-500W/h civarı tüketim sözkonusudur. Güneş battıktan sonraki kullanımı en geç gece 01:00 e kadar varsayarsak. 18-01=7 saat kullanım.
7X500=3500W/h minumum enerji depolamamız gereklidir.
AKÜ HESABI.
100A/h 12V=1200WW/h tek bir akünün kapasitesi. demekki en az 3 akü kullanımı gereklidir.
Tabiiki hesaplar tutmayacaktır.  :))
Öncelikle gerekli enerjinin depolanabilmesi için parametreleri inceleyelim.
1m2 panelden 230W/h enerji alabildiğimize göre (Yaz koşullarında) Ortalama 200W/h alabildiğimizi varsaysak.500W/h için 2.5m kare güneş paneli gerekecektir. Ama iş bununla da bitmeyecektir. Gündüz saatlerinde de bazı aygıtları kullanacağımız için onların da enerji ihtiyaçlarını karşılamamız gerekldir. gündüz lambaları devreden çıkartırsak 100W/h kazancımız olacaktır. Yine de ARTI 400 W/h daha enerji üretmemiz gerekecek. Demekki takribi 900W/h enerji alabilmemiz için panel gereksinimimiz olacaktır.
Metre kare başına 200W/h alabildiğimize göre takribi 4.5metre kare panel gerekli olacaktır. Biz buna güneş faktörü için kısaca 5 metre kare diyelim.
Ancak işler yine karışmaktadır.
220V üretmek için inverter denilen aletlere de ihtiyacımız vardır. Her üründe olduğu gibi bu ürünlerin de bir verimi vardır ve ne yazık ki en fazla %60 verimle çalışabilmektedirler.
HOPPALAA ve de CUPPALAAA. Tüm hesaplarımız karıştı. Döndük başa.
Buzdolabı, TV, PC için bir inverter temin edilse, aydınlatma için 12V özel sistem yapılsa. Güç kaybımız ne olacaktır.
150+100+100W=350W / 100X40=140W/h güç kaybımız var demektir.
Bu güç kaybı için özel inverter kullanımını da belirtmeliyim ki çok ucuz değillerdir.
Şimdi sizler başa dönüp hesapları yeniden yapınız. Benim atladığım herhangi bir unsuru veya abartmış olduğum herhangi bir unsur varsa bunları tam ölçerek sonuca gitmeye çalışınız
 ;D  8)  :P

smps

%100 verim mümkün değil zatende bu gidişle %80 verim bile elde etmek çok zor yada çok maliyetli.
Birde bakım maliyetlerini atladık sanırım o kısmıda var.

seron

Jel akülerde bakım olmaz diye biliyorum. Bakımdan maksadım, bir durum olur arıza marıza çıkarırsa o.

Ben hesap kitap bilmem. Neticede ekonomik değil.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=MU2I[/img]

smps

Alıntı yapılan: seron - 02 Ekim 2016, 18:43:01Jel akülerde bakım olmaz diye biliyorum. Bakımdan maksadım, bir durum olur arıza marıza çıkarırsa o

evet bende öyle biliyorum ama elbette hava şartlarından dolayı bakım ve düzenli kontrol isteyecektir.
Benim esas endişem güzel bi invertör bulabilmek
Çok güzel aynı şekilde bende netice bakarım.

Ben hesap kitap bilmem. Neticede ekonomik değil.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=MU2I[/img]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın