Casper 926w (19") Lcd Monitör Arızası

Başlatan smps, 18 Eylül 2016, 23:26:06

smps

Öncelikle Uzun bi aradan sonra ilk konumu açıyorum.
Hepinize iyi akşamlar.İşten Eve gelmemle Bilgisayarımda görüntü olmadığını öğrenmem bir oldu.Hemen işe koyuldum yaptığım testler sonucu casper 926w19" Lcd monitörümün arızalı olduğundan emin oldum.
Arıza ise Ekran açıldıktan sonra görüntünün 1-2 dk aralıklarla bir kaç sefer gidip gelmesi ve bir daha görüntü (Arka ışık ) alamamam.Arka ışık diye düşünüyorum çünkü Cihaz standbay ışığı yanık şekilde  çalışmaya devam ediyor sinyal kesilmesi mevcut değil ama görüntü yok.Maksadım bu arızayı en kısa sürede sizlerinde yardımıyla çözebilmek malum okullar açılıyor :).hemen Bütün dökümanları buldum ve kolları sıvadım.İnvertör  kartı sık kullanılan 19DTLB serisinden TL494c temelli arka ışık devresi kullanılırken Ld 7575 entegresi ana besleme için kullanılmış.
NOT
Daha öncede arka ışık sorunum vardı CFL pahalı olduğu için led taktık

Yusuf usta

Alıntı yapılan: smps - 18 Eylül 2016, 23:26:06Öncelikle Uzun bi aradan sonra ilk konumu açıyorum.
Hepinize iyi akşamlar.İşten Eve gelmemle Bilgisayarımda görüntü olmadığını öğrenmem bir oldu.Hemen işe koyuldum yaptığım testler sonucu casper 926w19" Lcd monitörümün arızalı olduğundan emin oldum.
Arıza ise Ekran açıldıktan sonra görüntünün 1-2 dk aralıklarla bir kaç sefer gidip gelmesi ve bir daha görüntü (Arka ışık ) alamamam.Arka ışık diye düşünüyorum çünkü Cihaz standbay ışığı yanık şekilde  çalışmaya devam ediyor sinyal kesilmesi mevcut değil ama görüntü yok.Maksadım bu arızayı en kısa sürede sizlerinde yardımıyla çözebilmek malum okullar açılıyor :).hemen Bütün dökümanları buldum ve kolları sıvadım.İnvertör  kartı sık kullanılan 19DTLB serisinden TL494c temelli arka ışık devresi kullanılırken Ld 7575 entegresi ana besleme için kullanılmış.
NOT
Daha öncede arka ışık sorunum vardı CFL pahalı olduğu için led taktık
arka ışık sorunu için led takmak da çözüm. fakat bu arızayı gidermenin üç yolu var. dikkatle takip et.

1- orijinal çözüm:
floresanlar 4 adettir o cihazda. bir tanesi ömrünü tamamlarsa bile inverter korumaya geçer ve hepsini kapatır.
nasıl çözüyoruz?
hariçten sağlam bir flöresanı tek tek orijinali devre dışı bırakıp sokete takıyoruz. ne zaman ışık gelir ve gitmezse o lambanın bozuk olduğunu anlıyoruz. sonra o lambayı yandan çekerek çıkarıp minik vidasını sökerek tabii, diğer lambayı o aradan sokuşturuyoruz.
yahut iki çıkışlı bir inverter satın alıp bir lamba yukarıdan bir lamba aşağıdan sağlam denk getirip takıyoruz sokete ve iki lamba ile gayet normal aydınlık alıyoruz.

2- geçici çözüm:
hiçbir lambayı devre dışı borakmadan ve soketten çıkarmadan (kesinlikle lamba kablosunu soketten çıkararak denemeyiniz) soketlere sıra ile bir adet çeyrek watt 10k direnç sokuşturup iyice temas ettiğinden emin olup cihazı açıyoruz. bu direnci doğru lamba soketine taktığımızda inverter kandırılmış oluyor. burada atlama yok her şey yolunda çalış demiş oluyoruz. lamba yokken takmak işe yaramaz direnç yanar alev alır. doğru yere taktıktan sonra ısınma durumuna bakıp direncin değerini ufaltıp büyültmek size kalmış. sağlıklıdır, ama bir zaman sonra, mesela 6 ay sonra başka bir lambanın sırası gelip emekliye ayrılması neticesinde arıza tekrar eder.

3. çözüm ilk çözümün içinde anlatıldı; iki çıkışlı inverter olayı...

konuya ileride bakacaklar için alt mesajdaki bir cümleyi buraya aktarayım, önemli çünkü:
cihazın beslemedeki kondansatörlerini full değiş. bu sağlam görünüyor deme. 470-16v 100-25v hepsini. 25v yerine 35 volt kondansatör tak.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

smps

Yusuf usta

Alıntı yapılan: smps - 19 Eylül 2016, 00:44:55Hocam şimdi ölçtüm 14v çıkışı çalışmıyor

14v çıkışı çalışmıyor olamaz. eğer üzerindeki inverter devresinde sıkıntı varsa voltaj kısadevreye geçer korumaya alır, bu kez de 5voltu da keser açılmaz cihaz ve kulak dayarsan tık tık cik cik sesler gelir. 5v varsa 14 de vardır. fakat 14v için sigorta var minik bir şey karta dikkatle bak. direnç boyutunda bir sigorta. hatta bazılarında 0.22ohm direnç de olabiliyor bej renkli.

o atmıştır. cihazın beslemedeki kondansatörlerini full değiş. bu sağlam görünüyor deme. 470-16v 100-25v hepsini. 25v yerine 35 volt kondansatör tak.

besleme sıkıntısı var ki attı sigorta durumu olabilir. sonra o sigortaya alttan ince bir tel lehimle dene. cihaz komple çalışmazsa teli ayır. yani sigortayı attıran kondansatör kaynaklı besleme dengesizliği değilse inverter smd 8 ayak mosfetleri yahut transistörleri artık ne varsa onlardan biri kısadevre olabilir, voltajı kesiyor olabilir.

bu durumda çift çıkışlı inverter çözümüne git ve o sigortayı boş bırak.

kısa ama öz anlattım, anlatabildim mi bunu az sonra senin cevabınla göreceğiz.
kolay gele

smps

Hocam 14v'un olmama sebebini buldum ama bana çok ilginç geldi .
Diyottan sonra olması gereken jumper ve 2 adet seri bobin (L202-L203) devre üzerinde yok :(  ???

Edit:şimdi farkettim olmayan bobin ve jumper mainboard kartına ait 14v içinmiş yani maimboard 14v olmadanda çalılabiliyormuş. inverter kısmına ait 14v var :)

smps

Sabah 9'da işyerinde olmam gerekiyor yatmalıyım artık eskisi gibi vakit bulamıyorum o sebepten  elimde bitane 2 çıkışlı inverter kartı var sağlam paneli kırık eski monitörümden kalma onu buna adapte  edip elimdekini tamir edene kadar kullanabilirmiyim peki hocam ?

Elimdeki lg flatron serisinden sanırım tam hatırlamıyom modeli
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=I9K1[/img]

Yusuf usta

olur fakat çok uğraştırır o iş seni. power giriş konnektör denk gelmez, sağa sola sac metale değmesi, vidalanması, uzun iş. ilk mesajıma dön ve o üç maddeden birini uygula. bir iki direnç ile çözülür o sorun en kötü ihtimal. bu da sana sadece iki çıkışlı ufak bir inverter bulmaya kadar zaman kazandırır. bulunca da voltajı verir karttaki enable (en) veya on-off yazan yerden de tetiklemeyi alır bağlarsın oldu bitti. bu iş çok kolayca yapacağın bir iş, bozma orijinal kartın yerine başka takmaya uğraşıp. o cihazın vga kartı pistir. bir çılgınlık ederse daha dikiş tutmaz. pro2000 yazan monitörler de onun iç yapısına benzer ve en gerizekalı monitördürler. tamire gelince yüz buruşturan cins... ön kapakları bile üç vida sürgülü sistem sağı solu kırılıp yalama oluyor. dünyanın en iğrenç monitörü seçilse CASPER markası nedeni ile kimse şaşırmaz. çok kullandım, bilirim, bir monitöre karşı bu kin ve nefret ne dersen hani  :)

ajan adlı süper bir film var şişman kadın komikti, dalmışım gitmişim, kusura bakma bu kadar geç saatte cevap yazdım sana...

smps

Ben zaten iletiyi yazıp yattım geç olması önemli değil :)
Arka ışıklarım sağlam diye düşünüyorum çünkü 2 dakika arayla görüntü gidip geliyor.Benimde aklıma yatan kondansatör kaynaklı olabileceği Smps'lerden biliyorum yüksek frekans bi zaman sonra kondansatörlerin kurumasına yada değer değiştirmesine neden oluyor.Üstten sağlam görünsede bozulabiliyor.İlk işim hepsini değiştirmek olacak en kısa zamanda sonucu yazarım.

ALONE

MERHABA YUSUF USTA. ELİMDE CASPER 18.5 İNC 19004SKY-L MONİTOR VAR FLORASANLARI YAKMIYO EKRANDA SİLİK GÖRÜNTÜ VAR.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın