8 ohm 80 watt hoparlörler için amfi yapmak istiyorum?

Başlatan Onur berk, 28 Ağustos 2016, 22:23:21

Onur berk

Selamın aleyküm
Elimde büyük bir müzik çalar hoparlöru var uzerinde yazana göre 8 ohm 80 watt ve bas da  var üzerinde ve bende bunu çalıştıra bilecegim bi anfi yapmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Onur berk - 28 Ağustos 2016, 22:23:21Selamın aleyküm
Elimde büyük bir müzik çalar hoparlöru var uzerinde yazana göre 8 ohm 80 watt ve bas da  var üzerinde ve bende bunu çalıştıra bilecegim bi anfi yapmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim.
Bu arkadaşın yapmış olduğu ampliden yapabilirsin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html

Onur berk

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 02:42:52Bu arkadaşın yapmış olduğu ampliden yapabilirsin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Teşekkür ederim yardimci oldugunuz için. Ben tda2003 devresini yapmaya çalıştım fakat devre çalışmadı. Elimde 6 v ve 19 v iki adaptör vardi bunlarla denedim fakat bi sonuç alamadim devre 12 v ile çalışıyor normal de ama elimde yoktu. Sizce bu sebepten mi calismamistir ve devrede kullanilan kondansatorun kaç volt olmasi gerektigi devre semasinda yazmiyor bunun bi onemi varmi acaba? Biraz daha bilgi sahibi olursam tavsiye ettiginiz anfi yi daha sağlıklı yaparim diye düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Onur berk - 29 Ağustos 2016, 19:10:37Teşekkür ederim yardimci oldugunuz için. Ben tda2003 devresini yapmaya çalıştım fakat devre çalışmadı. Elimde 6 v ve 19 v iki adaptör vardi bunlarla denedim fakat bi sonuç alamadim devre 12 v ile çalışıyor normal de ama elimde yoktu. Sizce bu sebepten mi calismamistir ve devrede kullanilan kondansatorun kaç volt olmasi gerektigi devre semasinda yazmiyor bunun bi onemi varmi acaba? Biraz daha bilgi sahibi olursam tavsiye ettiginiz anfi yi daha sağlıklı yaparim diye düşünüyorum.
Kullanılan kondansatörler üzerinde bulunan gerilim değerinden yüksek olmalıdır.
12V ta kullanılıyorsa en az 16V olmalıdır. 25V olmasında sakınca olmaz. Girişte kullanılan kondansatörlerin de en azından devre voltajı kadar voltajı olması istenilir. Yüksek voltajlı devrede küçük voltajlı kondansatörler kullanılırsa şişer ve patlar.

Baskı devre çizmeyi biliyorsan tavsiye ettiğim devreyi yapabilirsin. Ancak devre güçlü olduğu için en azından 100W trafo gereklidir. Trafo voltajı da 2X18 olmalıdır.

memleket

@Mr_YAMYAM 

Tv ci arkadaştan aldığım set bu. Ben Sony olarak biliyordum ama BEKO markaymış.
İçindeki ses çıkış entegresi STK4191V. 
Arka giriş- çıkış kablolarını bağladım, bütün ışıkları yandı ama hop. gram ses çıkmadı. İçinin ve dışının ayrıntılı resimlerini çektim ama işe geldiğim için çıkış voltajlarını ölçmeye ve resimleri yüklemeye fırsatım olmadı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 29 Ağustos 2016, 21:20:02Tv ci arkadaştan aldığım set bu. Ben Sony olarak biliyordum ama BEKO markaymış.
İçindeki ses çıkış entegresi STK4191V.
Arka giriş- çıkış kablolarını bağladım, bütün ışıkları yandı ama hop. gram ses çıkmadı. İçinin ve dışının ayrıntılı resimlerini çektim ama işe geldiğim için çıkış voltajlarını ölçmeye ve resimleri yüklemeye fırsatım olmadı.
Üst seviye olmasa da Türkiyede bir zamanlar çok paraya satılan bir cihaz.
Ben Pikaba dikkat ettim. Meraklı olduğum için.
Şimdilik şu önerilerime kulak ver.
Setin amplisini devreden çıkart ve kendi yapmış olduğun ampliye tüm katları tek tek girerek ses elde et.
Önce radyosunu dene.
Sonra CD çalarını.
Sonra da kaseti.
Eğualizeri amplinde giriş olmadığı için mecburen seri bağlamak zorundasın.
Bu katlar çalışıyorsa ampli için bir arıza formu açarsın orada birlikte tamir edersek keyfine bakarsın.
Haa unutmadan.
Bu setin hoparlörleri var ise kendi amplinde bir test et.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 21:30:18Üst seviye olmasa da Türkiyede bir zamanlar çok paraya satılan bir cihaz.
Ben Pikaba dikkat ettim. Meraklı olduğum için.
Şimdilik şu önerilerime kulak ver.
Setin amplisini devreden çıkart ve kendi yapmış olduğun ampliye tüm katları tek tek girerek ses elde et.
Önce radyosunu dene.
Sonra CD çalarını.
Sonra da kaseti.
Eğualizeri amplinde giriş olmadığı için mecburen seri bağlamak zorundasın.
Bu katlar çalışıyorsa ampli için bir arıza formu açarsın orada birlikte tamir edersek keyfine bakarsın.
Haa unutmadan.
Bu setin hoparlörleri var ise kendi amplinde bir test et.

Ahh bide hop. olsa :D 
Yarın gündüz dediklerini deneyip sonucu yazarım...

Onur berk

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 19:43:37Kullanılan kondansatörler üzerinde bulunan gerilim değerinden yüksek olmalıdır.
12V ta kullanılıyorsa en az 16V olmalıdır. 25V olmasında sakınca olmaz. Girişte kullanılan kondansatörlerin de en azından devre voltajı kadar voltajı olması istenilir. Yüksek voltajlı devrede küçük voltajlı kondansatörler kullanılırsa şişer ve patlar.

Baskı devre çizmeyi biliyorsan tavsiye ettiğim devreyi yapabilirsin. Ancak devre güçlü olduğu için en azından 100W trafo gereklidir. Trafo voltajı da 2X18 olmalıdır.
Açıkçası elektrik bölümü mezunuyum ve okulda baskı devre yapmışligimiz var şuan uğraşırsam yapabileceğimi düşünüyorum fakat bunun için gerekli ekipmanlar bende yok delikli plakette yapsam nasıl olur?
Ayrıca 100w trafo dediniz ama 2x18 nedir bunu aciklayabilirmisiniz. Elektroniğin yabancisi değilim kucuklukten beni merakim var doğrusu ama bu konuda bilmediğim çok şey var.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Onur berk - 29 Ağustos 2016, 23:45:51Açıkçası elektrik bölümü mezunuyum ve okulda baskı devre yapmışligimiz var şuan uğraşırsam yapabileceğimi düşünüyorum fakat bunun için gerekli ekipmanlar bende yok delikli plakette yapsam nasıl olur?
Ayrıca 100w trafo dediniz ama 2x18 nedir bunu aciklayabilirmisiniz. Elektroniğin yabancisi değilim kucuklukten beni merakim var doğrusu ama bu konuda bilmediğim çok şey var.
100watt trafonun gücü
2x18 trafonun gerilim degeri
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Onur berk

Ana hoparlörun ve sub woofer in kabloları ayni girişe takilabilir mi yoksa farkli mi takmak gerek acaba çünkü ben aynı girişe taktim ve suan anfi çalışıyor ama hoparlörlerden ses çıkmıyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın