Mikrofon devresi

Başlatan Murat765512, 10 Eylül 2016, 19:26:11

Murat765512

Merhabalar öncelikle aranızda yeniyim konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma bakmayın elimde 5 adet Upc1228ha entegresi var internette çok aramama rağmen bulamadım bir adet mikrofon devresi yapmak istiyorum yardım edebilecek birisi var mı

seron

Merhaba.
Konunuz doğru yerde.

"Alçak Gürültülü 'Dual' Önyükselteç"
Bahsettiğiniz entegre ile ilgili NEC firmasının yayınladığı aşağıdaki pdf, üç adet örnek devre içeriyor. örnek bir baskı şeması da verilmiş.
pdfyi indirip açarak bu devreleri deneyebilirsiniz:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/6668/NEC/UPC1228HA.html

pdfden ekran görüntüleri:

Kolay gelsin.

Murat765512

Alıntı yapılan: seron - 10 Eylül 2016, 20:12:52Merhaba.
Konunuz doğru yerde.

Bahsettiğiniz entegre ile ilgili NEC firmasının yayınladığı aşağıdaki pdf, üç adet örnek devre içeriyor. örnek bir baskı şeması da verilmiş.

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim seron bey

Murat765512

Alıntı yapılan: seron - 10 Eylül 2016, 20:12:52Merhaba.
Konunuz doğru yerde.

Kolay gelsin.
Seron bey çoğu parçaları anlamadım mikrofarad yazıyor ama nanofarad degeri var

seron

Hangi parçalar onlar?
Mesela 100nF yazıyorsa bunu 0,1uF gibi göstermesi normaldir (aynı şey).
Ben hem çok sık giremiyorum hem de tecrübeli sayılmam. şayet devre konusunda deneyim ve bilgiye sahip değilseniz diğer ustalar da size destek olabilirler.
-
pardon değeri yanlış yazmışım düzelttim.

Murat765512

Alıntı yapılan: seron - 11 Eylül 2016, 19:38:09Hangi parçalar onlar?
Mesela 100nF yazıyorsa bunu 0,1uF gibi göstermesi normaldir (aynı şey).
Ben hem çok sık giremiyorum hem de tecrübeli sayılmam. şayet devre konusunda deneyim ve bilgiye sahip değilseniz diğer ustalar da size destek olabilirler.
-
pardon değeri yanlış yazmışım düzelttim.
Devre bilgim az çok var acemi sayılırım fakat yukarıda verilmiş olan baskı devresini hangi şemaya göre yapacağım datasheet de birden fazla şema var

seron

Sizin ihtiyaçlarınız net ise ve ne yapacağınızı kesin olarak belirlemişseniz, devreyi kurmak o kadar da zor değil. bir yapan bulunur elbet.
Siz mikrofon preamlisine ihtiyaç duymuşsunuz. Örnek devrelerden hangisi uygunsa, o devreyi "ha bu" diye gösterin. Muhakka yardım eden çıkar. çıkmazsa ben de boş zaman olunca çizebilirim acil değilse. Forumumuzda genellikle çizim işi yavaş yürüyor kusura bakmayın :)
-
düzenlendi:
bu arada mikrofonunuzun özelliğini
bir de hangi amplifikatöre ya da cihaza bağlayacaksanız onu da bildirin ki işi bilenler en çok bunları soruyor.
yoksa devre o kadar problem değil.

Murat765512

Alıntı yapılan: seron - 11 Eylül 2016, 20:10:50Sizin ihtiyaçlarınız net ise ve ne yapacağınızı kesin olarak belirlemişseniz, devreyi kurmak o kadar da zor değil. bir yapan bulunur elbet.
Siz mikrofon preamlisine ihtiyaç duymuşsunuz. Örnek devrelerden hangisi uygunsa, o devreyi "ha bu" diye gösterin. Muhakka yardım eden çıkar. çıkmazsa ben de boş zaman olunca çizebilirim acil değilse. Forumumuzda genellikle çizim işi yavaş yürüyor kusura bakmayın :)
-
düzenlendi:
bu arada mikrofonunuzun özelliğini
bir de hangi amplifikatöre ya da cihaza bağlayacaksanız onu da bildirin ki işi bilenler en çok bunları soruyor.
yoksa devre o kadar problem değil.
Evde 100W bir anfim var onda kullanmak için yapıcaktım elimde 5 tane var boşa gitmesin diye demiştim mikrofon tipi kondenser tip düşünüyorum inşallah bir yardım eden çıkar

seron

Tabiki yazabilir :)
Ama ses tekniğinden iyi anlayan arkadaşlar genellikle meşgul olduklarından giriş yapamıyorlar.
Bu nedenle çok hızlı yardım almanız zor.

Ben de anlamadığımdan karışmak istemiyorum.
Anladığım kadarıyla şöyle özet geçeyim:
kapasitif mikrofon kullanacağım 1000W ampliye uygulayacağım demişsiniz.
Veriler hala eksik. 1000Watt ampli ama gerçek 1000Watt mı?
amplinin giriş seviyesi minimum ne?
...gibi.
Elinizdeki entegrenin dataşetinde gördüğüm kadar örnek devreler endüktif mikrofonlara uygun, kapasitife değil (?)
Olur mu olmaz mı tam bilemiyorum ama, gerekirse o entegre olmaya da bilir.
Bu konuda açılmış diğer başlıklara da bakadurun.
ampliler zannedildiğinden çok daha teferruatlı ince hesap gerektiren aygıtlar. uyumsuz bir mikrofon önyükselteci bağladığınızda ne ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz. o yüzden bazı değerleri tam bilmelisiniz.  deneye deneye ölçe ölçe gitmelisiniz.
olaki yardım alamaz ya da sonuca ulaşamazsanız, bulabilirseniz hazır kitlerden alın. ya da endüktif mikrofon kullanın.

kolay gelsin.

Murat765512

Alıntı yapılan: seron - 16 Eylül 2016, 21:58:55Tabiki yazabilir :)
Ama ses tekniğinden iyi anlayan arkadaşlar genellikle meşgul olduklarından giriş yapamıyorlar.
Bu nedenle çok hızlı yardım almanız zor.

Ben de anlamadığımdan karışmak istemiyorum.
Anladığım kadarıyla şöyle özet geçeyim:
kapasitif mikrofon kullanacağım 1000W ampliye uygulayacağım demişsiniz.
Veriler hala eksik. 1000Watt ampli ama gerçek 1000Watt mı?
amplinin giriş seviyesi minimum ne?
...gibi.
Elinizdeki entegrenin dataşetinde gördüğüm kadar örnek devreler endüktif mikrofonlara uygun, kapasitife değil (?)
Olur mu olmaz mı tam bilemiyorum ama, gerekirse o entegre olmaya da bilir.
Bu konuda açılmış diğer başlıklara da bakadurun.
ampliler zannedildiğinden çok daha teferruatlı ince hesap gerektiren aygıtlar. uyumsuz bir mikrofon önyükselteci bağladığınızda ne ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz. o yüzden bazı değerleri tam bilmelisiniz.  deneye deneye ölçe ölçe gitmelisiniz.
olaki yardım alamaz ya da sonuca ulaşamazsanız, bulabilirseniz hazır kitlerden alın. ya da endüktif mikrofon kullanın.

kolay gelsin.
1000 watt degil 100 watt kondenser olabilir diye düşünüyorum anfimin giriş empedansı 600 ohm ton kontrolsüz dinamik kullanıyorum fakat dinamik benim için iyi değil başka opamplarla mı yoluma devam edeyim

seron

Murat,
Hiçbir şeyle devam etme.
Bu işle ilgilenen bir teknik kişi ile bizzat irtibata geç(doğrudan yanına git görüş).
Sana ancak bu şekilde yardım edilebilir.
Devre kartı yapmaktan vazgeç. Özelliklere uygun bir hazır mikrofon preamplisi edinmeye çalış profesyonel yardım alarak.
Bu şekilde uzaktan çözülmesi zor.

Murat765512

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2016, 19:01:34Murat,
Hiçbir şeyle devam etme.
Bu işle ilgilenen bir teknik kişi ile bizzat irtibata geç(doğrudan yanına git görüş).
Sana ancak bu şekilde yardım edilebilir.
Devre kartı yapmaktan vazgeç. Özelliklere uygun bir hazır mikrofon preamplisi edinmeye çalış profesyonel yardım alarak.
Bu şekilde uzaktan çözülmesi zor.
Hazırları çok pahalı bu yüzden yapmak istedim devrelerle ilgili tecrübelerim var lakin internette pek doğru bir bilgi yok

Murat765512

Sayfada biraz arama yaptım ve bir arkadaşta benim gibi mikrofon devresi yapmak istemiş ona LA3160 entegresi önerilmiş entegreyi biraz inceledim elimde yok malzemecilerden bakarım sorun şu devrenin girişi 1000Pf ben bu devreyi yapsam mikrofonum çalışabilir mi yoksa devre abu hayat mı

Mustafa281

Alıntı yapılan: Murat765512 - 10 Eylül 2016, 19:26:11Merhabalar öncelikle aranızda yeniyim konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma bakmayın elimde 5 adet Upc1228ha entegresi var internette çok aramama rağmen bulamadım bir adet mikrofon devresi yapmak istiyorum yardım edebilecek birisi var mı
Merhabalar yardım eden çıkmayacaktır bu dediginiz entegrelerle bende yapmak istedim grounding dir falandir filandir kafam fena şekilde kurcalandı siz La3160 a yönelin burdan pek yardım edecek birinin çıkacağını sanmıyorum siz en iyisi seronun dedigi gibi bir teknik destek alın bir şema felan bulabilirseniz ve bana da atarsanız çok makbule geçer

Murat765512

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 17 Eylül 2016, 23:17:12Merhabalar yardım eden çıkmayacaktır bu dediginiz entegrelerle bende yapmak istedim grounding dir falandir filandir kafam fena şekilde kurcalandı siz La3160 a yönelin burdan pek yardım edecek birinin çıkacağını sanmıyorum siz en iyisi seronun dedigi gibi bir teknik destek alın bir şema felan bulabilirseniz ve bana da atarsanız çok makbule geçer
Teşekkür ederim birşeyler bulursam sizinle iletişime geçerim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın