Lambalı Radyo Sökümü ve İncelemesi _ Bugün Ne Sökelim? -82-

Başlatan elektrofizikci, 10 Eylül 2016, 12:00:00

elektrofizikci

Lambalı Radyo Sökümü ve İncelemesi _ Bugün Ne Sökelim? -82-

hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci:
Bu bölümde yakın tarihimizin unutulmazı ve halen hayranları mevcut olan lambalı radyoları söküp inceliyoruz. Lambalar yani vakumlu tüp ya da elektron tüpünü de inceliyoruz. İyi Seyirler. 316

Fotoğraflar:

https://www.facebook.com/umityavuzarslan55/photos/?tab=album&album_id=574854006036185

Video:

https://youtu.be/FD2Hol19jNc 
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Adnancoskun

her ne yaparsanız yapın, ama bu lambalı radyoyu çalışır halde tutun,
Gerçi genlik modülasyonlu yayın kalmadı, ama bu radyoların sesini başka hiçbiryerde bulamazsınız.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

olc technics

@elektrofizikci

Cihazdan epey kaliteli malzeme çıktı. Alnico mıknatıslı hoparlörler, kırılmış EM84 vu metre lambası, kaliteli muayyen bobinler.

Ses çıkışı tahminen 5 watt falan olmalı. Eski cihazları çok seviyorum ya. Sanat eseri gibiler.

i3uz

Herkes ömründe birkerede olsa lambalı amfi dinleme keyfini yaşamalı, 5 yıl önce marshall lambalı amfi, tamir için bana geldiğinde dinleme keyfini yaşadım. şukadarını söyleyim, dinlediğin müzikte kaç tane enstrüman varsa hepsini seçebiliyorsunuz. hiç biri birbirine karışmıyor. tane tane çıkıyor. sistemin tepkisini ölçmek için bütün tarz müzikleri dinledim. en büyük tepkimde nadide sultanı konyalım şarkısında oldu. sanki orkestrayi toplamışlar etrafıma şıkır şıkır enstrümanlar çalıyor.. transistörlü anfi hastasıydım. baktımki transistörden öncesi daha güzelmiş. müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız mutlaka alın derim.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 23 Eylül 2016, 15:47:37Herkes ömründe birkerede olsa lambalı amfi dinleme keyfini yaşamalı, 5 yıl önce marshall lambalı amfi, tamir için bana geldiğinde dinleme keyfini yaşadım. şukadarını söyleyim, dinlediğin müzikte kaç tane enstrüman varsa hepsini seçebiliyorsunuz. hiç biri birbirine karışmıyor. tane tane çıkıyor. sistemin tepkisini ölçmek için bütün tarz müzikleri dinledim. en büyük tepkimde nadide sultanı konyalım şarkısında oldu. sanki orkestrayi toplamışlar etrafıma şıkır şıkır enstrümanlar çalıyor.. transistörlü anfi hastasıydım. baktımki transistörden öncesi daha güzelmiş. müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız mutlaka alın derim.
İtirazım yok. Fakat herkes mutlaka @Mr_YAMYAM 'ın 1TL'lik TEA entegeresi ile yaptığı ampliden müzik dinlemeli. Ben dinledim :)
Her enstrumanı tek tek seçebildiğiniz gibi, stereo gerçek stereo; soldan sağa doğru akan efektli geçişleri(cross fade), solistin tertemiz sesini duyup ohaaa dememeniz mümkün değil. :D

Bir de kendisi için yaptığı ampliyi tabii.
Yine de bir lambalı ampliden de müzik deneyimi yaşamak isterdim.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 23 Eylül 2016, 16:14:00İtirazım yok. Fakat herkes mutlaka @Mr_YAMYAM 'ın 1TL'lik TEA entegeresi ile yaptığı ampliden müzik dinlemeli. Ben dinledim :)
Her enstrumanı tek tek seçebildiğiniz gibi, stereo gerçek stereo; soldan sağa doğru akan efektli geçişleri(cross fade), solistin tertemiz sesini duyup ohaaa dememeniz mümkün değil. :D

Bir de kendisi için yaptığı ampliyi tabii.
Yine de bir lambalı ampliden de müzik deneyimi yaşamak isterdim.

Düşün işte yamyam o hayran kaldığın sesi entegre ile her parçayı uyumlu şekilde kullanarak güzel bir ses almış. bir tik daha iyisi transistörlü anfide alırsın 2 tık iyisini lambalıda alırsın. duygusal bir insansan ağlarsın bile.. okadar mükemmel bir sistem. günümüzde 7000tl civarlarında olmalarının sebebi bu muhteşemlik. Dinlemelisin..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Valla açıkçası ben birçok kaynaktan araba teybi idi, bilgisayardı, kasetli teypdi, walkmandı, mp3 çalardı müzik dinledim. hayatımda onun bana dinlettiği kalitede müzik dinlemedim. ha bir de şu var: dinlettiği müziklerin çoğu orjinal plak kayıtlarından çekme wav müzikler. arada birkaç mp3 de dinlemişimdir ama hiç farketmiyor.

Lamba olayı. maalesef o çağa denk gelemedim. ama kimden duysam hem olumlu şeyler söylüyor. açıkçası merak etmiyor değilim ama biz gariban çocuğuyuz mümkün değil. satınalmaktan bahsetmiyorum kullanan çevre de yok tanıdık.

i3uz

O zaman Her elektronik tutkununa ve sevdalısına, teknolojinin en kaliteli cihazlarını kullanmak ve satın almak nasip olur inşallah.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın