dc den ac

Başlatan cihan42tas, 08 Eylül 2016, 01:54:58

cihan42tas

merhaba arkadaşlar yeni üyeyim biraz karıştırdım formu fakat detaylı bir anlatım bulamadım soruma gelince şimdi ac den dc elde etmek oldukça basit fakat iş tam tersine dönünce işler değişiyor hiç bir yerde bunun nasıl yapılabileceğini göremedim yani aslında var evet ırfz44 ve cd4047 entegresiyle dönüşüm yapılıyor fakat henüz deneyim yapma şansım olmadı neden bu konuyu açtığımı soracak olursanız bu devreyi ezbere yapmak tabiki kolay fakat anlamak istediğim şey ise bu devrenin nasıl çalıştığı yani cd4047 entegresinden nasıl bir dalga çıkışı aldığımız ırfz44 ile trafo sürmek nasıl oluyor yani tamamen merak ettiğim şey bunu çalışma prensibi yani sinüs yada kare dalgayı nasıl üretebiliyoruz bunu mosfet ile nasıl güçlendiriyoruz

teşekkürler,

Adnancoskun

Şimdi öncelikle Alternatif akım ile doğru akımı tanımakla başlayalım istersen
Doğru akım= zaman içerisinde yönü ve değeri değişmeyen akım, yani sürekli hep aynı değerde. akü, pil, batarya buna örnektir
Alternatif akım= zaman içerisinde sürekli yönünü ve değerini değiştiren akım , şehir şebekesi bunun en iyi örneği,Düzenli bir alternatif akımın sabit bir periyodu, dolayısı ile belli bir frekansı vardır, örneğin şehir şebekesi 50Hz Yani saniyede 50 defa yön değiştiryor.

Gelelim esas meseleye öncelikle alternatif akım oluşturmaya,
Bir dc akım kaynağına anahtar bağlayıp sürekli kapatıp açarsak  alternatif akım elde etmiş oluruz, çünkü anahtarın kapalı ike akım akacak, anahtar açıkken akım akmayacak.
Alternatif akımın belli bir dalga şekli yoktur;
ister sinüs, ister kare, ister testere dişi, isterse de düzensiz bir dalga olsun, hepsi alternatif akımdır.
Bir elektronik devre kurarak ( en basit yöntemi ile  Flip- flop) doğru akımdan alternatif akım elde edilebilir bu devreye diğer bir ad ile Osilatör de denir,  zaten osilasyon = salınım, osilatör de salınım yaptıran demektir.
(Osilatörlerin de bir çok çeşidi vardır, burada bundan bahsedip zihninizi daha da karıştırmak istemem)

osilasyon yaptırırken genellikle bir kondansatörün dolup boşalmasından faydalanılır.( ki, bakınız 555 ile yapılan karedalga osilatörler)

osilatör ile doğru akımdan Alternatif akım elde ettik, ancak bu elde ettiğimiz alternatif akımın hem gerilim değeri, hem akım değeri oldukça küçüktür, Peki bunu nasıl yükselteceğiz?
işte burada anahtar olarak BJT, IGBT veya MOSFET transistörler devreye giriyor, DC akımddan elde ettiğimiz düşük gerilimli alternatif akımı transistörün beyzine uygulayıp transistörün Collektor-Emiter yada , Drain -Source arasında büyük akım akmasını sağlayabiliriz, işte bu büyük akımı da bir trafonun primer tarafından geçirerek , sekonderde istediğimiz gerilim ve akım değerini elde ederiz.

Kısaca ve basitçe durum bu,
Anlaşılmayan bir yer varsa dilimizin döndüğü kadar izah etmeye çalışayım.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın