Weller TCP 24 Yardım

Başlatan mustafa ömer, 06 Eylül 2016, 18:44:12

mustafa ömer

Merhaba Üstadlar,

Gerek yedek parçası,vidası,uç zenginliği ve efsane bir ürün olması sebebiyle paraya kıyıp Weller TCP 24 havya alacağım havya 24V 50W besleme ile çalışıyor..
Türkiye pazarında Weller PU-2D (Wellerin Güç Kaynağı) bulamadığım için 24V 60W(10W yüksek olsun ne olur ne olmaz  :) ) trafo alacağım ve bu trafoyu metal adaptör kutusuna montajlayıp kendi havya setimi toplama niyetindeyim..
birsürü hesap kitap yaptığım halde 220V ile trafonun arasına kaç amperlik sigorta takacağımı bulamadım..

Sizce kaç amper sigorta takmalıyım ?

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

W/V=I sistemin gücü bölü gerilim.=Sistem akımı.
60/220=0.272A Yani 272mA
Bu akım ransformatör tam güçte çalışırken çekilen akımdır.
İlk andaki akım için yük durumuna göre belli toleranslar bırakılmalıdır. Transformatörlerde bu çok fazla yüksek değildir. Ancak motorlarda kat ve kat yüksek olabilmektedir.
Tam yükün aşılma ihtimali olmadığına göre %10 luk bir tolerans ile sistem sağlıklı bir şekilde korunacaktır.
O da eşittir 0.299mA Yuvarlakça 300mA lik sigorta .

mustafa ömer

Yakın bir zamanda istasyonun fotoğraflarını paylaşacağım yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim..

i3uz

Bana soracak olursan hiç ugraşma.Şuan piyasada en çok bulunan havya 936a ve 938a modelleri ucuz vede profesyonel. seramik uc 10 saniyede 400 dereceye çıkıyor dıgıtalı ve analogu  olmak üzere 2 çeşit farklı markalar altında 936a diye modellemişler. hemde ucuz 75tl sana tavsiye ederim. parçalarıda çok ucuz aliexpreste 7 tl havya kablolu aparatı, burda 35tl, ayda 3kg lehim yapıyorum bu havyaları kullanıyorum. diğerlerine tonla para verme ben dığıtal olanını aldım. oda 125tl ama gerek yok.
http://urun.n11.com/lehim-ve-havya/class-936a-istasyonlu-ayarli-kalem-havya-set-P45464038
http://urun.n11.com/lehim-ve-havya/class-zd-938a-gostergeli-60w-isi-ayarli-havya-P23425878
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Flatron

"burda 35tl, ayda 3kg lehim yapıyorum bu havyaları kullanıyorum"

Kurtelin 0,75 lik lehim telinin 20 cm si 0,3 gr geliyor.Profesyonel biri iyi bir havya kullanarak 20 cm lik bu lehim teli ile en az 10 direnç lehimler.(20 lehim atar)
0,3 gr 3 kg ın onbinde biridir.
3 kg lehimi harcamak için 10000x20=200 000 lehim atılması  gerekir.
Bir direnc/kondansatörün  yerine takılıp lehimlenmesi ayaklarının kesilmesi  10 saniye sürse
toplam 2 milyon saniye yani 555 saat veya günde 8 saat çalışma ile yaklaşık 70 gün sürer
(Dizgi makinası gibi hiç yerinden kalkmadan)

Biz bazı kartların dizgi işini dışarıya veriyoruz yaklaşık 300 pin olan karttan 100 tane yaptırdığımızda lehiminide veriyoruz,bir tane 500 gr lık lehim yetiyor

Yani o 3 kilo değildirde 300 gr olabilir.

Havyalar konusuna ise ,ERSA, Weller, Hakko kullanmış biri olarak sizin kullandığınız  o havyaların aynısı bende de var.
Bir alt kategorideki -ısı ayarı olmayan- Ersanın bile tırnağı etmez,Ama amatörerin işini görürmü ? Görür

Bazı kişiler "3 lira fazla olsun kalitelisi olsun,Tam da en lazım olduğu zamanda su koyvermesin zırt pırt ucu  yanmasın "diyorsa o zaman alacakları bu kaliteli havyalardır

mustafa ömer

Lehime dokundurduğun zaman eritmeyen,çok geç ısınan,PCB deki lehime yapışıp kalan,sürekli ucu bozulan,bomba gibi patlayan,tam lazım olduğu sırada bozulan ucuz yollu çin malı havyalardan ve istasyonlardan bıktığım için Weller tercih ettim..
Kenarda ölü yatan birsürü çin malı havyalarım,havya uçlarım ve istasyonlarım var NET BEB CYBER vs..
İstasyonların içindeki entegrelerin üzeri kazınmış olduğu için hepsi elimde patladı..
Yeni istasyon alıyorum bu sefer havya bozuluyor..
Havya ve istasyon satın almaktan bıkanlar için kesinlikle Weller..
Uçlar için PT7-LT çeviriciler var..
Çin malı ısıkontrol yerine magnastat kullanın derim..
Weller silikon kablo kullanmış kolay kolay bozulmaz lehim yaparken kabloyu hissetmiyorsun bile..
Sıcak hava olarak Steinel HL2010E kullanıyorum..
Pasta amasan lötfett..
Lehim soldex kurtel..

[img

Bu da 1972 model dede yadigarı bana mısın demiyor   ;D

cevat1

Havyayi sadece 24v trafo ile mi? kullanıyorsunuz. Isı kontrol devresi yok mu?

mustafa ömer

Isı kontrolü havyanın içerisinde bulunan magnastat sayesinde yapılıyor.
24V 60W Trafo kullandım.
PU-2D veya WTCP olarak araştırın.
Bu modellerde ısı kontrol devresi havyanın içerisinde bulunur..

i3uz

Alıntı yapılan: Flatron - 11 Eylül 2016, 06:56:45"burda 35tl, ayda 3kg lehim yapıyorum bu havyaları kullanıyorum"

Kurtelin 0,75 lik lehim telinin 20 cm si 0,3 gr geliyor.Profesyonel biri iyi bir havya kullanarak 20 cm lik bu lehim teli ile en az 10 direnç lehimler.(20 lehim atar)
0,3 gr 3 kg ın onbinde biridir.
3 kg lehimi harcamak için 10000x20=200 000 lehim atılması  gerekir.
Bir direnc/kondansatörün  yerine takılıp lehimlenmesi ayaklarının kesilmesi  10 saniye sürse
toplam 2 milyon saniye yani 555 saat veya günde 8 saat çalışma ile yaklaşık 70 gün sürer
(Dizgi makinası gibi hiç yerinden kalkmadan)

Biz bazı kartların dizgi işini dışarıya veriyoruz yaklaşık 300 pin olan karttan 100 tane yaptırdığımızda lehiminide veriyoruz,bir tane 500 gr lık lehim yetiyor

Yani o 3 kilo değildirde 300 gr olabilir.

Havyalar konusuna ise ,ERSA, Weller, Hakko kullanmış biri olarak sizin kullandığınız  o havyaların aynısı bende de var.
Bir alt kategorideki -ısı ayarı olmayan- Ersanın bile tırnağı etmez,Ama amatörerin işini görürmü ? Görür

Bazı kişiler "3 lira fazla olsun kalitelisi olsun,Tam da en lazım olduğu zamanda su koyvermesin zırt pırt ucu  yanmasın "diyorsa o zaman alacakları bu kaliteli havyalardır

kafadan yapdığın hesapla, saha ortamındaki hesap hiçbir zaman tutmaz. benim ne yaptığımı biliyormusun? bilmiyorsun. bilmediğin bir şey üzerinede nasıl dogru hesap yapabilirsin? 200 küsür kart lehimliyorum. ve tam tamına 3kg 0,75gr solder wire lehim teli harcıyorum. günlük 6 saatlık çalışma ile, ve bunu 15 günde yapıyorum. hemde bu havya ile... evde  profesyonel ersa icon nano, LF 2000,wsd 81, 938a markalarda 6 havya ve  3 dahili devreli havyam var. 2de lehim havuzum var. en sık kullandığım ve performans acısından  938adır. böyle bir iş için   kullanılan bir havyanın yedek parçaları rahat bulunacak kaliteli olucak vede maliyeti hesaplı olucak.  yanı işe uygunluk açısından dogru havyayı bulmak adına aldım. ama 938a en hesaplısı.. ersaya kıyamıyorum mesela, burda deneyimlerimizi tercübelerimizi insanlarla paylaşıyoruz. yalan söyleme gibi bir zorunluluğumuz yok.benim için en değerli şey zamandır. arkadaş boşa ugraşmasın diye söylediğim bir fikirdir. yoksa weller kötü havya değil, ama ersa en iyisi. 200 kartta 2 ersa uc harcıyorum. 40tl uc, 938a ile de 2 uc harcıyorum. 10tl .. iş hesaplar kitaplar olurluk, yapılan iş ne nasıl kurtarır. gibi gbi.. ben uğraşmam bu işlemi yapmak için için ama gençler ugraşır. deneyim kazanmak için.

Arkadaş ugraşmak istemiş yapmış. bişey dediğimiz yok. bizler yorumcuyuz burda isteyen dinlesin isteyen umursamasın. 
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Flatron

Konuyu nereden nereye getirdin.
Ben  bir karta lehim atmakla o kadar malzeme lehim için çok diyorum.
Sen daha sonra potam var diyorsun.
Bakır bir baraya'da lehim atarsın tek bir lehime 50 gr lehim gidebilir.Yada yolları lehim kaplarsın

Ayrıca bir lehim için neden bu kadar sinirleniyorsun.

i3uz

Alıntı yapılan: Flatron - 29 Eylül 2016, 18:30:34Konuyu nereden nereye getirdin.
Ben  bir karta lehim atmakla o kadar malzeme lehim için çok diyorum.
Sen daha sonra potam var diyorsun.
Bakır bir baraya'da lehim atarsın tek bir lehime 50 gr lehim gidebilir.Yada yolları lehim kaplarsın

Ayrıca bir lehim için neden bu kadar sinirleniyorsun.

sen yazdığın şeyin ne olduğunu bilmiyorsun sanırım..resmen bana sallıyorsun. diyorsun.. yazdığın yazıyı tekrar oku. okadar şeyi anlatmamdaki amaç "bu cihazı kullanın" dememin sebebini acıklamam. çalıştığım ekipmanlara istinaden 938a kullanın diyorum.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Flatron

Allah ilminide artırsın kullandığın lehiminide birader
Yolun açık olsun
,

ccman

merhaba arkadaslar

weller havyamin trafosu ariza yaptigi icin trafo ve havya kac watlikti diye arastirirken konuyu netten tesaduf buldum ve bende tecrubemi paylasayim dedim.

adim Oktay yasim 45... yillarca Istanbul da  elektronik kart vb tamir isleri yapiyordum  cok daha oncesinde cep telefonu tamiri yapiyordum su anda Azerbaycan da calisiyorum ve  yasiyorum.

1998 yilinda tanistim Weller ile telefon tamir isi yapiyordum. bikmistim havya patlatmaktan ve Selanik pasaji girisinde sagda   bir dukkan gordum . camda havyalar vardi girdim "aga bana catlamayan patlamayan bir havya ver  " dedim adam ne isinde kullanacagimi sordu ve onlarca havya icinden bunu cikardi "senin ilacin bu bosuna digerlerine bakip kafani bulandirma al git evlat " dedi .sonra da tarif etti alt kattan su dukkandan da bir 24V trafo al dedi ve benim o gunden sonra havya  derdim bitti

o kadar bu konuyu kafamdan silmisim ki wat degeri icin ACABA NEYDI LAN oldum da ararken gordum forumu kayit olup "evet arkadasin havya secimi dogru a ha da ben bunu tecrube eden" demek istedim :)

20 yil olacak halen haftanin 5 gunu cayir cayir lehim yakiyor. uc degistir devam... selamlar

07 Osman

Ben daha amatörce olarak,  1990 yılında ilk  endüstri meslek lisesine başladığımda babamın bana aldığı Sonar Perfect  lehim tabancasını kullanıyorum. İşim profesyonel olmadığı için bana yetip artıyor.

Sayın @mustafa  ömer in yapmış olduğu uygulama da gayet güzel. İnsanın kendinin bir şeyleri ortaya çıkarması gerçekten zevk verici.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın