YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam daha açılacak 3 farklı pil var bunların içinde sağlam olanları ayıklamamız gerekiyor.

Bu konu dışı ama Sohbet bölgesinde ilave yapıyorum. (Elimde Fazlasıyla CCCam line var. Oldukça sağlam serverlar, aylarca gider. 1 Line 84 Kart . Oscam server dosyanıza ekleyebilirsiniz. Durumu anlayabilen ,ve tabiki isteyen olursa özel mesaj atsın. Ücretsiz line verebilirim.)

Mr_YAMYAM

Benim laptopun pilleri de öldü.
Ama kutusuna zarar vermeden açmak lazım ki yeni pil takıp kullanabilelim.

ozgurece

Çok dikkatli açmak gerekiyor Onursal Hocam geçenlerde ben açmaya çalışırken patetes kızartması gibi sesler geldi :D Ne oluyor demeye kalmadan Dumanlar çıkınca bataryayı bırakıp tüydüm :D . Sanıyorum bir kısa devre yaptım. Gözlük + Eldiven  + Dikkat gerekiyor.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam beni Gandırmışlarmı ? Bu cihazın içinde minik bir board var . Gerisi Boş yani Yok.  :D  Bu böyleyse BİM deki cihazın içindeki mainboard herhalde kiibrit kutusu kadardır. :D Satıcı dediki hareket sensörü cihazın içinde siz menü ayarlarda seçerseniz yanlızca hareket algılandığında kayıt yapar. HDD yi içinemi montaj yapacağız. ? Ayrıca hocam Cat6 kablonun Standart rengi Mavi olarak biliyordum ama aldığım 50 metre gri renk. 

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam iki rakette de aynı arıza. Kapasitörler çatlamış yenileri ile değiştirdim. Ama size sormak istiyorum bu devrede arızalanan kapasitörlerin yerine daha güçlü voltajı yüksek değerde kullanmak istersek XXXJ ? XXXV olmalı ?

Mr_YAMYAM

Resimdeki 2000V imiş. 4000V bile kullanabilirsin sanırım.

ozgurece

Evet onursal hocam satıcı 1000V olanı vermiş 2,5TL. Az önce test ederken fena çarpıldım :D  demek 4000V kullansak çok fena gıdıklar. :D

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam bunu bağlasak olur mu ? ???

Mr_YAMYAM

O neee  :king:  :o
Bu kondansatör sinekleri çatlatmaz. BOMBA yapar.

ozgurece

Hocam güldürdünüz bakın hala gülüyorum.  :D Güzel cevap ama ben ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım gerçekten. Bu kapasitörü  kullanırsak devreyi mi Patlatır demek istediniz.  :)

Mr_YAMYAM

Yoh gardaş.
Oradaki kondansatörlerin doldurulma tekniğini bilmiyorum Ancak serbest doldurulma yöntemi ise voltaj 4000Vlara kadar çıkabilecektir.
Üstelik kondansatörün kapasitesi yüksek olduğu için daha fazla akım verebilecektir.
Sinekler bu yüksek gerilimden geçerken hem daha fazla gerilime hem de daha fazla akıma maaruz kalacaklardır.
Haliyle önceden sadece CIZZ- ÇAT diye yanıyorlarsa, bu sefer bomba gibi patlama ihtimalleri vardır.

DÜZELTME:
Kondansatörler 4000V luk değil 2100V luk imiş.
Sonuçta gerilim değil, sadece akım yüksek olacağı için aynı etki olacaktır.
Yani sinekler YANDIM ANAAM diyemeden patlayacaklardır.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam bugün zaman bulunca bir battery daha açtım. Pilleri ölçtüm hemen hemen hepsi 3,56 volt seviyelerinde.

Mr_YAMYAM

Ben bu tür pillerde yeni bir yöntem keşfettim.
Pilleri min voltaj seviyesine kadar deşarj ediyorum. Bu vjltaj pil özeeliklerine göre minumum 2.5V civarı daha fazla düşürmek sakıncalı.
Boş pilleri buzdolabının yumurtalık bölümünde birkaç gün bekletiyorum. İyice üşüdükleri zaman çıkartıp oda sıcaklığına gelmelerini bekliyorum.
Sonra iyice bir şarj ettikten sonra yine tam boşaltıyorum. 2.5V a kadar.
Birkaç kere bu işlemi yaptıktan sonra piller toparlanıyor ve cenıfır şarj oluyorlar.
Bu sayede benim leptopun pillerini 10 sene olmasına rağmen hala kullanabiliyorum.
Hoş artık pillerin kapasiteleri iyice düşmüş olsalar da leptopu açıp 10-20dk götürecek kadar  idare ediyor.

ozgurece

Bu Ups için ne dersiniz Onursal Hocam. Orta seviye ? Akü ömürleri tahmini ne kadardır. ? Ayrıca Asus 20 inch Led mönitörü tahmini olarak ne kadar süreyle çalıştırabilir. ?
TSK5303 Newtech Pro II X9

https://www.tuncmatik.com/urun/genel-bakis/newtech-pro-ii-x9-1-kva-online.html

Makelsan P.Pack SE 1 KVA (2 x 7AH) 5-10dk Online UPS

Mr_YAMYAM

Tunçmatikler iyidir.
Ama ben yine de APC tavsiye ederim.
http://apc.kesintisiz.com/APC_SUA1500I.htm
Ben bu ürünün bir eski modelini yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum.
2Adet 20A akü ile çalışıyor. Mevcut 250W lık internet PC mi 4 saate kadar çalıştırıyordu. Ama aküler artık zayıflamıştır haliyle.
Line interaktif modellerini tercih et.
Bir de tam sinüs olmasına dikkat et.
Linkteki ürün IEC soketli ama sen SCHUKO soketli olanları arayabilirsin.

ozgurece

Teknik ayrıntılar için teşekkürler Hocam .Display göstergeli işlemleri detaylı görebileceğimiz bir UPS  APC marka varmı dır ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 21 Ağustos 2019, 12:30:50Teknik ayrıntılar için teşekkürler Hocam .Display göstergeli işlemleri detaylı görebileceğimiz bir UPS  APC marka varmı dır ?
Daha güçlü ve pahalı modellerinde display var.
https://www.apc.com/shop/ph/en/products/APC-Smart-UPS-C-1500VA-LCD-230V/P-SMC1500I
Tam sinüz ve gerçekten kaliteli bir cihaz.
Bendeki cihazın yeni modeli.

Bu ürün tam sinüs değildir.
https://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/apc-br1200g-gr-ups-kesintisiz-guc-kaynagi-1200va-P232986389?gclid=CjwKCAjw1_PqBRBIEiwA71rmtVQnio8Z65iqRQqOWH9oCFj1UnfkYmEePipgELHB-_DR3uPHUHitJBoCFtEQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Ancak yapı kalitesi ve özellikleri gayet iyidir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam Tam sinüs olan 1500 VA UPS Elektrik kesintisinde bu sistemi Tahmini ne kadar süre ile çalıştırabilir. Biri TV diğeri SAT. ?

Mr_YAMYAM

SONY adaptörün verimi daha yüksekmiş.
Tahmini olarak her bir cihaz için 100 er watt dersek 200W güç harcaman olur.
UPS in 2 aküsü var ise ve bendeki gibi 20 şer amperlik ise 24X20=480W/h yapar.
UPS'nin minumum %60 verimlilikle çalıştığını varsayarsak, 480/100X60=288W/h eder.
Bu da 200W gücü 1.5saat besleyebilir demektir.
Veriler tam olmadığı için tahmini belirlenmiştir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM  Hocam cihaz geldi ,  Tabiki Zaman ayırarak ilk önce ufak bir inceleme yaptım.  Mainboard resimlerini yalnızca sizinle paylaşıyorum (Mesaj Gönderdim) Diğer Resimler.

Mr_YAMYAM

Son zamanlarda ben de guduruyom.
@ozgurece
Sana toplamış olduğum o PC ye sulanmaya başlayacağım haa.
Elimde bir sürü PC var o performansı ve stabiliteyi yakalayamadım.

ozgurece

Evet haklısınız Onursal Hocam O pc gerçekten çok seri çalışıyor. Sizin Pc yapılandırma gerçekten güzel ve sorunsuz.
Hocam bu cihazda pilleri hangi modda şarj önerirsiniz burada 3 mod seçilebiliyor. 18650 Lion piller için seçenek ne olmalı. ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 21 Ağustos 2019, 19:31:17Evet haklısınız Onursal Hocam O pc gerçekten çok seri çalışıyor. Sizin Pc yapılandırma gerçekten güzel ve sorunsuz.
Hocam bu cihazda pilleri hangi modda şarj önerirsiniz burada 3 mod seçilebiliyor. 18650 Lion piller için seçenek ne olmalı. ?

Modlarını buradan bilemem ama yavaş şarj daima iyidir.

Mr_YAMYAM

Aha bu fan.
[attach type=image]12405[/attach]

ozgurece

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam dünden itibaren ne kadar pil varsa şarja girdi :D . Bu alet gerçekten düzgün şarj ediyor. Diğer çakma şarj ünite ve cihazlarına hiç benzemiyor. Öncesinde dolduramadığım veya dolmuş gibi görünüp hemen biten piller vardı bu cihazda iyi sonuç aldım. Cihaz ve piller fazla ısınmıyor ama ben yinede Laptop soğutucu üzerinde Şarja devam..

ozgurece

Mr_YAMYAM

HAAA öyle ya.
Benim TP sandığım yer iç adaptörün voltaj çıkışı olduğu gibi aynı zamanda buradan voltaj verilebilir demektir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam . Bu aşağıdaki ADSL splitteri Ethernet cat6 kablo bağlantısı için kullanabilirmiyim. Bu splitteri duvara monte ederim gelen Cat6 kabloyuda bu splittere bağlarım . RJ45 çıkışından kablo bağlantısı ile data alabilirim. Siz ne dersiniz.? Bu mainboard da filtre elemanları var.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Neden ki  ? Modem çıkışından RJj45 Kabloyu iki duvardan geçirip bu splittere bağlasam ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Ağustos 2019, 19:48:36Neden ki  ? Modem çıkışından RJj45 Kabloyu iki duvardan geçirip bu splittere bağlasam ?
Cihaz içerisinde zayıflatıcı elemanlar bulunur.
TEL hattı ile ADSL sinyallerini ayırır.
Amacına uygun olmayabilir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam NiteCore ye bağladığım Adaptörde Amper gücü yazılmamış yaklaşık 5A hesapladım. Doğrumudur  :du: ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Ağustos 2019, 21:11:43@Mr_YAMYAM hocam NiteCore ye bağladığım Adaptörde Amper gücü yazılmamış yaklaşık 5A hesapladım. Doğrumudur  :du: ?

Doğru değildir. Ama doğru bile olabilir :D
220V giriş için bir akım değeri vardır. Aynı zamanda harici adaptör çıkışı için de bir akım değeri vardır.
Acaba hangisidir.

ozgurece

Nasıl ölçebiliriz ? Onursal hocam bir yöntem vardır mutlaka ?
Ben şöyle hesaplamıştım , yaklaşık olarak tabiki. Bu küçük adaptör 24W 2A bunu örnek alarak orantı ile 5A buldum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Ağustos 2019, 21:26:26Nasıl ölçebiliriz ? Onursal hocam bir yöntem vardır mutlaka ?
Ben şöyle hesaplamıştım , yaklaşık olarak tabiki. Bu küçük adaptör 24W 2A bunu örnek alarak orantı ile 5A buldum

Anlatımların karışık olduğu için anlayamıyorum ki .
24W 2A ise nasıl 5A buluyorsun. 2A zaten 2A dir.
Yapmak istediğin şeyi tam olarak izah edebilirsen o zaman açıklama yapabiliriz.

ozgurece

24W 2A ise 48W 4A  demek ki 12W 1A
12W 1A   ise  60W   X
60  / 12 = 5A :D

Mr_YAMYAM

Resmi şimdi gördüm :D
12Vx2A=24W eder.
Demekki senin o adaptör 12V 2A likmiş.
5A nereden çıktı yaad :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Ağustos 2019, 21:11:43@Mr_YAMYAM hocam NiteCore ye bağladığım Adaptörde Amper gücü yazılmamış yaklaşık 5A hesapladım. Doğrumudur  :du: ?

Hah bu resme göre bu adaptör 60W ise 12V gerilim için 5A verebilir demektir.
Şimdi mesele anlaşıldı.
2 tane adaptör karışmış kafamı bulandırıyomuş :D

Mr_YAMYAM

@ozgurece 
Şu ampli sizin oralarda.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-amu-33-731304601/detay
Bence hemen kap. Sendeki U2 den daha üst seviye.
Hatta alıp bana gönderebilirsin bile. Kar bile veririm sana.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam Ön panelde sol üst köşeye DİKKAT! sağlam darbe yemiş, ayrıca cihazın baskı serigrafisinde local silinmeler mevcut. En belirgin (MODE) .Belki düşme sonucu meydana geldi veya mıncıklandı.Bir ayrıntı daha yakaladım Led vu panelde Sağ taraf Sola göre aşağıda.  Dikkat ederseniz Ses açma Potu da Orjinalden Farklı. Şimdi cihazı dinlerken bu ayrıntılar beni rahatsız eder.

Orjinal Cihaz Resmi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 11 Eylül 2019, 23:38:37@Mr_YAMYAM hocam Ön panelde sol üst köşeye DİKKAT! sağlam darbe yemiş, ayrıca cihazın baskı serigrafisinde local silinmeler mevcut. En belirgin (MODE) .Belki düşme sonucu meydana geldi veya mıncıklandı.Bir ayrıntı daha yakaladım Led vu panelde Sağ taraf Sola göre aşağıda.  Dikkat ederseniz Ses açma Potu da Orjinalden Farklı. Şimdi cihazı dinlerken bu ayrıntılar beni rahatsız eder.

Orjinal Cihaz Resmi

Evet şimdi bakınca ses düğmesinin değiştirilmiş olduğunu gördüm.
Balance de orada olduğu için o düğmeyi bulma şansımız yoktur.
Tüm düğmeler ve kutu sağlam olsaydı dadından yinmezdi.
Yeni tasarım STK465 ile üst düzey bir modifiye daha yapar, gıcıklığına 1000$ fiyat koyup sahibinden sitesinde teşhir ederdik.
Bu cihaz 1000$ etmez diyenlere de ÖTE GİT derdik :D

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam,  (Mr_YAMYAM Technics) Akai AMU-33 ü Fena kötekler + Serigrafi ve kozmetik olarak da  birdaha kötekler. :D

Kullanıcılar bu cihazla kıyaslasınlar.

Teknik değerleri incelendiğinde, band genişliği ve distorsiyon olarak sendeki ampliye yakın olduğu görülüyor. Birkaç db lik üstünlüğü olabilir.
S/N olarak 105db verildiğine göre, ve çıkış gücü 110W olduğuna göre ampli gürültü faktörünün -65db civarı olduğu hesaplanabilir. Bizim STK da zaten aynı değere sahip. Sadece sendeki amplide 1db daha kötü. (Trafodan dolayı)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 12 Eylül 2019, 00:30:09@Mr_YAMYAM Hocam,  (Mr_YAMYAM Technics) Akai AMU-33 ü Fena kötekler + Serigrafi ve kozmetik olarak da  birdaha kötekler. :D
AKAI AM U3 sendeki AKAI den daha üst sınıf bir cihaz.
Ama ses kalitesi olarak senin modifiye technics ile yarışamaz.
Senin technics ile yarışabilecek AKAI nin cihazları elbette bulunuyor. Ama gerek estetik, gerekse tasarım olarak birbirlerinden elbette farklılar.
Örneğin şu AKAI
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-as-1080db-receiver-713648984/detay
QUADROPHONICS sistemlerin öncülerindendir.
Görev yaptığım yıllarda bu model bir cihazı tamir etmiştim. Sahibi çok zengin birisi idi ve çıkış transistörlerini yurt dışından özel olarak getirtmişti.
Yanlış hatırlamıyorsam 8 adet transistör için 20.000TL kadar ödemişti ki bir öğretmenin maaşı o yıllarda 15.000TL civarı idi.
Bana da emeğim için 5000TL atmıştı ki, bir haftalık yemeğimi karşılamış idi :D
Technics in orijinal hali ile bu AKAI yarışırsa ben AKAI'nin daha üstün olduğuna inanırım.
Teknik verileri incelediğimizde ise çok bariz farklar görülmez elbette.
Ancak tasarım ve dizayn olarak AKAI Technicsten daha üstündür.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam, Akai AS-1080DB nın çıkışları nasıl arızalanmış ?  Bu kalitede bir cıhazın çıkış transistörlerini yakmak için içini açıp kurcalamışlardır. :)     Yazık olmuş.  :(

Mr_YAMYAM

Yoh yaf niye kurcalasınlar :D
Evin kızı doğum günü partisinde bazı müzisyenler getirtmiş.
Sazları millet duymayınca ampliye bağlantı yapmışlar ve tüm çıkış transistörlerini yakmışlar.
Babaları da  benim adımı duymuş direk beni sorarak bulmuştu.
Malüm o yıllarda tamirciler güvenilmez olarak görülürlerdi.
Ben transistörleri ölçtüğümde toplam 4 transistör bozuk idi.
Ben 4 transistörün bozuk olduğunu o günün şartlarına göre en fazla birkaç yüz TL gibi fiyat tutacağını söyledim ama vatandaş, direk AKAI nin teknik servisliğine durumu yazmış idi.
Ama AKAI firması tüm çıkış transistörlerini paket halinde satıyormuş.
Orijinal ambalajında ve tested olarak gönderilmiş idi.
Bir de utanmadan paketin üzerine TİCARİ DEĞİLDİR etiketi yapıştırmışlar. Gümrükten geçsin diye.

Mr_YAMYAM

@ozgurece 
Sendek Technicste kullanış olduğum sahte ama iyi çalışan STK entegreyi buldum.
https://www.ebay.com/itm/STK465-INTEGRATED-CIRCUIT-STK465/191892492117?hash=item2cadaf0f55:g:nMcAAOSwh6xTvDOO
15 isterlin imiş :D
Diğer taraftan şu ürün resimdeki gibi ise orijinal.
https://www.ebay.com/itm/STK465-Original-SANYO-16P-SIP-IC-1-pc/301588292284?epid=1018383476&hash=item46381022bc:g:umIAAOSwcwhVJajg
İhtiyac duyarsan aklında bulunsun.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam sizin AKAI AM-U2 ye taktığınız STK 465 bu. Orjinali STK 463. Ben AKAI ye STK 463 takınca bu Yedek kaldı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 19 Eylül 2019, 18:38:36@Mr_YAMYAM hocam sizin AKAI AM-U2 ye taktığınız STK 465 bu. Orjinali STK 463. Ben AKAI ye STK 463 takınca bu Yedek kaldı.

Bu son üretim kötülerden.
STK serilerinde besleme gerilimi sürücüler bazında biraz hassas.
STK463 ün besleme gerilimi daha düşük olduğu için yerine STK465 takınca gerekli gerilim ön devreler için verilemiyor.
Bu da kötü üretimlerdeki toleranstan dolayı kötü netice veriyor.
Esasen orijinaller hariç yani SANYO üretimleri haricindeki tüm üretimlerde aynı sorun var.
Ben bu sorunu ilk defa yıllar önce köydeki SONY amplide yaşamıştım. Aynı sorun günümüz kötü üretimlerinde de devam ediyor.
Bu yüzden hatırlarsan benim PEYNIIR ampliyi yaparken bir çok STK yakmıştım.
Son araştırmalarım ve testlerimden sonra bu sorunu ilave devrelerle çözdüm ve test ettim.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam, eski klimadan söktüğüm fırçasız motor ile şerit led çalıştırmak istiyorum. Sadece Dekorasyon amaçlı bir çalışma. Motoru el ile çevirdiğim zaman yaklaşık AC4,5V  voltaj veriyor pervane takıp rüzgara karşı denersem daha iyi sonuç alabilirim düşüncesindeyim. Motor çıkışı kırmızı ve mavi kabloları denedim. Diyelim ki Rüzgara karşı motor yaklaşık AC 6 volt çıkış veriyor. Çıkışa aşağıdaki DC çeviriciyi bağlarsam DC  12Volt Çıkış alabilirmiyim? Motor çıkışı için ayrıca köprü diyot DC çevirici devre takmalımıyım. ? Önerileriniz nelerdir. ?
DAIKIN AIR CON FAN MOTOR 941668 0941668 50v 40w D40A-05

[IMG]https://resmim.net/f/5xDhMp.jpg[/img]