Ana içeriğe git
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (40260 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #2085
Nasıl ölçebiliriz ? Onursal hocam bir yöntem vardır mutlaka ?
Ben şöyle hesaplamıştım , yaklaşık olarak tabiki. Bu küçük adaptör 24W 2A bunu örnek alarak orantı ile 5A buldum

Anlatımların karışık olduğu için anlayamıyorum ki .
24W 2A ise nasıl 5A buluyorsun. 2A zaten 2A dir.
Yapmak istediğin şeyi tam olarak izah edebilirsen o zaman açıklama yapabiliriz.

Yanıt #2086
24W 2A ise 48W 4A  demek ki 12W 1A
12W 1A   ise  60W   X
60  / 12 = 5A :D

Yanıt #2087
Resmi şimdi gördüm :D
12Vx2A=24W eder.
Demekki senin o adaptör 12V 2A likmiş.
5A nereden çıktı yaad :D

Yanıt #2088
@Mr_YAMYAM hocam NiteCore ye bağladığım Adaptörde Amper gücü yazılmamış yaklaşık 5A hesapladım. Doğrumudur  :du: ?

Hah bu resme göre bu adaptör 60W ise 12V gerilim için 5A verebilir demektir.
Şimdi mesele anlaşıldı.
2 tane adaptör karışmış kafamı bulandırıyomuş :D

Yanıt #2090
@Mr_YAMYAM hocam Ön panelde sol üst köşeye DİKKAT! sağlam darbe yemiş, ayrıca cihazın baskı serigrafisinde local silinmeler mevcut. En belirgin (MODE) .Belki düşme sonucu meydana geldi veya mıncıklandı.Bir ayrıntı daha yakaladım Led vu panelde Sağ taraf Sola göre aşağıda.  Dikkat ederseniz Ses açma Potu da Orjinalden Farklı. Şimdi cihazı dinlerken bu ayrıntılar beni rahatsız eder.

Orjinal Cihaz Resmi

Yanıt #2091
@Mr_YAMYAM hocam Ön panelde sol üst köşeye DİKKAT! sağlam darbe yemiş, ayrıca cihazın baskı serigrafisinde local silinmeler mevcut. En belirgin (MODE) .Belki düşme sonucu meydana geldi veya mıncıklandı.Bir ayrıntı daha yakaladım Led vu panelde Sağ taraf Sola göre aşağıda.  Dikkat ederseniz Ses açma Potu da Orjinalden Farklı. Şimdi cihazı dinlerken bu ayrıntılar beni rahatsız eder.

Orjinal Cihaz Resmi

Evet şimdi bakınca ses düğmesinin değiştirilmiş olduğunu gördüm.
Balance de orada olduğu için o düğmeyi bulma şansımız yoktur.
Tüm düğmeler ve kutu sağlam olsaydı dadından yinmezdi.
Yeni tasarım STK465 ile üst düzey bir modifiye daha yapar, gıcıklığına 1000$ fiyat koyup sahibinden sitesinde teşhir ederdik.
Bu cihaz 1000$ etmez diyenlere de ÖTE GİT derdik :D

Yanıt #2092
@Mr_YAMYAM Hocam,  (Mr_YAMYAM Technics) Akai AMU-33 ü Fena kötekler + Serigrafi ve kozmetik olarak da  birdaha kötekler. :D

Kullanıcılar bu cihazla kıyaslasınlar.

Teknik değerleri incelendiğinde, band genişliği ve distorsiyon olarak sendeki ampliye yakın olduğu görülüyor. Birkaç db lik üstünlüğü olabilir.
S/N olarak 105db verildiğine göre, ve çıkış gücü 110W olduğuna göre ampli gürültü faktörünün -65db civarı olduğu hesaplanabilir. Bizim STK da zaten aynı değere sahip. Sadece sendeki amplide 1db daha kötü. (Trafodan dolayı)

Yanıt #2093
@Mr_YAMYAM Hocam,  (Mr_YAMYAM Technics) Akai AMU-33 ü Fena kötekler + Serigrafi ve kozmetik olarak da  birdaha kötekler. :D
AKAI AM U3 sendeki AKAI den daha üst sınıf bir cihaz.
Ama ses kalitesi olarak senin modifiye technics ile yarışamaz.
Senin technics ile yarışabilecek AKAI nin cihazları elbette bulunuyor. Ama gerek estetik, gerekse tasarım olarak birbirlerinden elbette farklılar.
Örneğin şu AKAI
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-as-1080db-receiver-713648984/detay
QUADROPHONICS sistemlerin öncülerindendir.
Görev yaptığım yıllarda bu model bir cihazı tamir etmiştim. Sahibi çok zengin birisi idi ve çıkış transistörlerini yurt dışından özel olarak getirtmişti.
Yanlış hatırlamıyorsam 8 adet transistör için 20.000TL kadar ödemişti ki bir öğretmenin maaşı o yıllarda 15.000TL civarı idi.
Bana da emeğim için 5000TL atmıştı ki, bir haftalık yemeğimi karşılamış idi :D
Technics in orijinal hali ile bu AKAI yarışırsa ben AKAI'nin daha üstün olduğuna inanırım.
Teknik verileri incelediğimizde ise çok bariz farklar görülmez elbette.
Ancak tasarım ve dizayn olarak AKAI Technicsten daha üstündür.

Yanıt #2094
@Mr_YAMYAM Hocam, Akai AS-1080DB nın çıkışları nasıl arızalanmış ?  Bu kalitede bir cıhazın çıkış transistörlerini yakmak için içini açıp kurcalamışlardır. :)     Yazık olmuş.  :(

Yanıt #2095
Yoh yaf niye kurcalasınlar :D
Evin kızı doğum günü partisinde bazı müzisyenler getirtmiş.
Sazları millet duymayınca ampliye bağlantı yapmışlar ve tüm çıkış transistörlerini yakmışlar.
Babaları da  benim adımı duymuş direk beni sorarak bulmuştu.
Malüm o yıllarda tamirciler güvenilmez olarak görülürlerdi.
Ben transistörleri ölçtüğümde toplam 4 transistör bozuk idi.
Ben 4 transistörün bozuk olduğunu o günün şartlarına göre en fazla birkaç yüz TL gibi fiyat tutacağını söyledim ama vatandaş, direk AKAI nin teknik servisliğine durumu yazmış idi.
Ama AKAI firması tüm çıkış transistörlerini paket halinde satıyormuş.
Orijinal ambalajında ve tested olarak gönderilmiş idi.
Bir de utanmadan paketin üzerine TİCARİ DEĞİLDİR etiketi yapıştırmışlar. Gümrükten geçsin diye.

Yanıt #2096
@ozgurece 
Sendek Technicste kullanış olduğum sahte ama iyi çalışan STK entegreyi buldum.
https://www.ebay.com/itm/STK465-INTEGRATED-CIRCUIT-STK465/191892492117?hash=item2cadaf0f55:g:nMcAAOSwh6xTvDOO
15 isterlin imiş :D
Diğer taraftan şu ürün resimdeki gibi ise orijinal.
https://www.ebay.com/itm/STK465-Original-SANYO-16P-SIP-IC-1-pc/301588292284?epid=1018383476&hash=item46381022bc:g:umIAAOSwcwhVJajg
İhtiyac duyarsan aklında bulunsun.

Yanıt #2097
@Mr_YAMYAM hocam sizin AKAI AM-U2 ye taktığınız STK 465 bu. Orjinali STK 463. Ben AKAI ye STK 463 takınca bu Yedek kaldı.

Yanıt #2098
@Mr_YAMYAM hocam sizin AKAI AM-U2 ye taktığınız STK 465 bu. Orjinali STK 463. Ben AKAI ye STK 463 takınca bu Yedek kaldı.

Bu son üretim kötülerden.
STK serilerinde besleme gerilimi sürücüler bazında biraz hassas.
STK463 ün besleme gerilimi daha düşük olduğu için yerine STK465 takınca gerekli gerilim ön devreler için verilemiyor.
Bu da kötü üretimlerdeki toleranstan dolayı kötü netice veriyor.
Esasen orijinaller hariç yani SANYO üretimleri haricindeki tüm üretimlerde aynı sorun var.
Ben bu sorunu ilk defa yıllar önce köydeki SONY amplide yaşamıştım. Aynı sorun günümüz kötü üretimlerinde de devam ediyor.
Bu yüzden hatırlarsan benim PEYNIIR ampliyi yaparken bir çok STK yakmıştım.
Son araştırmalarım ve testlerimden sonra bu sorunu ilave devrelerle çözdüm ve test ettim.

Yanıt #2099
@Mr_YAMYAM hocam, eski klimadan söktüğüm fırçasız motor ile şerit led çalıştırmak istiyorum. Sadece Dekorasyon amaçlı bir çalışma. Motoru el ile çevirdiğim zaman yaklaşık AC4,5V  voltaj veriyor pervane takıp rüzgara karşı denersem daha iyi sonuç alabilirim düşüncesindeyim. Motor çıkışı kırmızı ve mavi kabloları denedim. Diyelim ki Rüzgara karşı motor yaklaşık AC 6 volt çıkış veriyor. Çıkışa aşağıdaki DC çeviriciyi bağlarsam DC  12Volt Çıkış alabilirmiyim? Motor çıkışı için ayrıca köprü diyot DC çevirici devre takmalımıyım. ? Önerileriniz nelerdir. ?
DAIKIN AIR CON FAN MOTOR 941668 0941668 50v 40w D40A-05