YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

Mr_YAMYAM

Daha normal HD yayınların hakkını vermezken, bana göre 8K dan bahsetmek anlamsız.
Zaten yayınların %99 u çöpürdek. Seyredilebilecek tek bir kanal bile yok.

ozgurece

Olmadı Hocam şimdi olmadı.. :D  Nat Geo , Nat Geo Wild + Nat Geo People + FX + History ,   Discovery Since + Discowery World + hepsi Türkçe .  Bence çöp değiller..  Bunlar hem uydu hemde IP Tv olarak yayındalar. ;)

Mr_YAMYAM

Evet de o yayınları alabilmek için 1000 dolarlık linux tabanlı uymadı alıcısı almalıyız.

ozgurece

Bu işinizi görür Onursal Hocam sanıyorum 80.TL. IP TV ve multimedya da var. KEsinlikle iş görür. Birkaç ayarlama ile OK dir.Tabiki o ayarlamaları Forumda bilen varmıdır bilemem.. (Bence Yoktur) Gelişmiş ayarlama :D
.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam az önce belgeselde izledim Elektromanyetik savaş için şu anda uzayda birçok uydu hazır konumda bekliyormuş. Tanımlanan Belli bir bölgeye bir mikrodalga Pals gönderiyorlarmış o bölgedeki tüm elektronik cihazların çipleri yanıyormuş. Faraday işe yaramazmı hocam. Nasıl korunacağız. ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 11 Ağustos 2019, 01:05:20@Mr_YAMYAM Hocam az önce belgeselde izledim Elektromanyetik savaş için şu anda uzayda birçok uydu hazır konumda bekliyormuş. Tanımlanan Belli bir bölgeye bir mikrodalga Pals gönderiyorlarmış o bölgedeki tüm elektronik cihazların çipleri yanıyormuş. Faraday işe yaramazmı hocam. Nasıl korunacağız. ?
100.000W lık mikrodalga vericisi yapsalar bile insan vücudunda sadece birkaç milivoltluk bir gerilim indüklenebilir.
Hadi bilemedim 1V olsun.
Sadece bir ev içerisinde bile bu dalgalar %80 engellenir.
Alüminyum folyoya sarılabilirsek hiçbir manyetik alan etkisi olmaz. (Teorik olarak)
1 uydu yayını takirbi 1W ila 10W arasında yayın yapmaktadır. Tam dalga boyu için LNB anteninde birkaç mikrovolt indüklemektedir. LNB ve UYMADI alıcısı bu sinyalleri yükseltmezse indüklenen gerilim yok sayılmaktadır.
O tür iddialar sadece bir rivayet olup teknolojik olarak gerçeklik payı yoktur

stk4221

Benim yıllardır anlamadigim sey. 30 daireli bina yapılıyor. Her uydu alıcısı için ayrı kablo çekiliyor. Bu uydu alıcıları tek kablo üzerinden çalışabilecek bir sistem niye dizayn edilmiyor. Yoksa küresel Pazarmi engel oluyor. Mesela Digitürk yayınında birkaç uydu cihazı bağlanabiliyor. Ama normal TV yayınında olmuyor. Her TV'ye kablo çekmek çok uyuz is yenilik lazım.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Ağustos 2019, 11:00:59Benim yıllardır anlamadigim sey. 30 daireli bina yapılıyor. Her uydu alıcısı için ayrı kablo çekiliyor. Bu uydu alıcıları tek kablo üzerinden çalışabilecek bir sistem niye dizayn edilmiyor. Yoksa küresel Pazarmi engel oluyor. Mesela Digitürk yayınında birkaç uydu cihazı bağlanabiliyor. Ama normal TV yayınında olmuyor. Her TV'ye kablo çekmek çok uyuz is yenilik lazım.
O zaman kavga çıkacaktır da ondan :D
Tek kablo üzerinde birçok frekans ve kanal bilgileri olacaktır. Benim uymadı alıcım ile NASA TV yi seyretmek için LNB ye göndermiş olduğum komutları, sen dizi seyretmek için bozarsan gelip seni köteklerim :D

stk4221

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Ağustos 2019, 12:57:05O zaman kavga çıkacaktır da ondan :D
Tek kablo üzerinde birçok frekans ve kanal bilgileri olacaktır. Benim uymadı alıcım ile NASA TV yi seyretmek için LNB ye göndermiş olduğum komutları, sen dizi seyretmek için bozarsan gelip seni köteklerim :D

heh işte reis mevzuyu haydara hak yemeze  getirmeden çözmek. Yıllardır bu sorun var.

stk4221

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Ağustos 2019, 13:24:39heh işte reis mevzuyu haydara hak yemeze  getirmeden çözmek. Yıllardır bu sorun var.
ben senin le tek kablo üzerinden NASA TV yi izlemek zorunda değilim ki ya gel beraber dmax izleyelim yada çözüme yakın sonuca ulaşalim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Ağustos 2019, 13:26:58ben senin le tek kablo üzerinden NASA TV yi izlemek zorunda değilim ki ya gel beraber dmax izleyelim yada çözüme yakın sonuca ulaşalim.
Bilimsel olarak AYRI KONTROL DATA larının tek bir hat üzerinden AYNI ALICIYA gönderilmesi mantık dışıdır.
Buradaki alıcı LNB dir. Uydu alıcısı tarafından kontrol edilir ve işlenir.
Ancak kontrol aygıtları ayrılabilirse mümkün olabilir ki, bu da zaten her alıcıya bir kablo anlamı taşımaktadır. Switcher ile ayrılabilmektedirler.
Çözüm için ise her TV kanalı için bir uydu alıcı tahsis edilir de tüm alıcıların çıkışları tek bir hat üzerinden kapalı devre TV yayını olarak verilirse alıcındaki tuner  vasıtası ile dilediğin kanalı seçip izleyebilirsin.

stk4221

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Ağustos 2019, 14:23:27Bilimsel olarak AYRI KONTROL DATA larının tek bir hat üzerinden AYNI ALICIYA gönderilmesi mantık dışıdır.
Buradaki alıcı LNB dir. Uydu alıcısı tarafından kontrol edilir ve işlenir.
Ancak kontrol aygıtları ayrılabilirse mümkün olabilir ki, bu da zaten her alıcıya bir kablo anlamı taşımaktadır. Switcher ile ayrılabilmektedirler.
Çözüm için ise her TV kanalı için bir uydu alıcı tahsis edilir de tüm alıcıların çıkışları tek bir hat üzerinden kapalı devre TV yayını olarak verilirse alıcındaki tuner  vasıtası ile dilediğin kanalı seçip izleyebilirsin.

abi çok eskiden sitelere merkezi TV yayinini böyle veriyorduk 50 uydu cihazı bir kaçtane birleştirici yükseltici gibi cihazlar ile.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam wifi LNB ler satışta kablo salatasına son. :)

Wonect LNB WIFI

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 11 Ağustos 2019, 23:40:07@Mr_YAMYAM hocam wifi LNB ler satışta kablo salatasına son. :)

Bu alet sanırım UYMADI antenleri ile ilgili değil.
Wi-Fi sinyallerinin ulaşamadığı uzak mesafelerle haberleşme sağlanabilmesi için LNB tasarımında dizayn edilmiş çanak antenli kablosuz internet bağlantı sistemi.
Verileri incelediğimizde bu aletten 2 adet kullanılmak suretiyle ve antenlerin birbirlerine tam tevcih edilmesi ile 2Km lik bir mesafeye ulaşabiliyormuş.

ozgurece

Bende kablosuz Lnb zannetim hocam. Teknolojik gelişmeyi Yanlış kavramışım.  :( . Şimdilik eski sistem devam..

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam  Elimdeki Power Bank lar ile modemi saatlerce çalıştırabiliyorum.  DC 5volt DC12 volt USB çevirici İle elektrik kesintisi sorun olmuyor. Bu ürün 1,5$. Aliexpress de. Ben farklı alanlarda da kullanıyorum. Eski USB bellek kutusunun içine montajladım. (Daha Güvenli) 5 metre Şerit Led çalışıyor. Bu çeviriciyi Sevdim. Forum Arkadaşlarımız için Bilgilendirme olsun.

DC-DC 5 V için 12 V USB Step Up Güç Kaynağı Modülü

Mr_YAMYAM

Benim modem sorunum doğrudan çözümlü.
APC 1400VA tam sinüs UPS var.
Bu UPS mevcut internet bilgisayarımı 4 saate kadar çalıştırabiliyor.
Aynı UPS ye bağlı FOUR FAITH modemim de 12V 1A adaptörü ile aynı yerden besleniyor.
Eskiden özel bir bağlantı ile modeme başka bir UPS bağlamıştm.
Bu modemin 220V inverterini devre dışı bırakıp modemimi doğrudan akü ile çalıştırıyordum.

ozgurece

Onursal hocam tabiki doğrudan çözüm güzel ama UPS maliyeti yüksek ben basit bir çözüm önerisi paylaşmaya çalıştım.
Aslında aklımda bir Proje var şu şekilde bir kondisyon bisikletine jenaratörü modifiye edip akü destekli sistemle 3KW elektrik üretebilsek fena olmazdı. Yakın gelecekte bu sistemlere ihtiyaç olabilir.
  ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 12 Ağustos 2019, 16:15:54Onursal hocam tabiki doğrudan çözüm güzel ama UPS maliyeti yüksek ben basit bir çözüm önerisi paylaşmaya çalıştım. Aslında bir kondisyon bisikletine jenaratörü modifiye edip akü destekli sistemle 3KW elektrik üretebilsek fena olmazdı. Yakın gelecekte bu sistemlere ihtiyaç olabilir.  ;)
Anlaşılan DON haber sitesine fazlaca takılıyorsun :D

ozgurece

Neden olmasın ki ? Bence bu sistemi yapabilirler. İlerleyen zamanda gelişen teknoloji ile bu sistemin mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 12 Ağustos 2019, 16:28:41Neden olmasın ki ? Bence bu sistemi yapabilirler. İlerleyen zamanda gelişen teknoloji ile bu sistemin mümkün olabileceğini düşünüyorum.
Dostum bu işin bilimsel açıklamaları vardır.
Bir insan 50-60W güç üretebilir. Hadi bilemedim 100W olsun :D
1Beygir ise 746W civarıdır. Demekki 3KW için takribi 4 adet AT yani BEYGİR gereklidir.
O bisiklete takacağın motorun gücü 3000W ise 3000W lık bir jeneratörü tam randımanında çalıştıramazsın. Mutlaka güç kaybı olacaktır.
Hadi güç kaybın 50-60W diyek, insan gücü ile bu kaybı karşıladığını varsayarsak, 3000W güç girip 3000W alabileceksin demektir :D

ozgurece

;)
Tamamdır.

Mr_YAMYAM

Esasen konu bilimsel.
Ancak hesaplamalar yanlış olduğu için ben küçük bir araştırma yaptım.
[attach type=image]12350[/attach]
Bir sitede bulmuş olduğum bu fotoğraf referans teşkil edebilir.
Buradaki DEV adam.. Pardon DEVASA BEYEFENDİ bir bisikleti bacak gücü ile çalıştırarak 700W lık bir ekmek kızartma makinasını çalıştırıyor.
Toplamda hareket süresinin 5dk olduğunu varsayalım. 5dk boyunca böyle bir insan 1 beygir gücüne yakın güç üretebiliyor.
Ancak 5dk sonunda o kişi kan ter içerisinde kalacaktır. Yani gücü tükenecektir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam şu linkteki ürünü incelermisiniz nasıldır. ?   Bu ürün açıklamalarında  bir uyarı niteliğinde dikkat çeken bir açıklama var.
2. VFD özellikleri nedeniyle, uzun çalışma parlaklığı zayıflatılacak, bu yüzden düzensiz olacak, normal bir fenomendir 。
Sizin görüşünüz nedir ?

VFD Müzik Ses Spektrum Göstergesi

Unutmadan BX 11 i internet üzerinde satışta görürseniz haber verin.

Mr_YAMYAM

FD (Flouresan Display) aslında bir çeşit lambalardır. (Elektron Tube)
Yani bu lambalar yarı iletken teknolojisinden önceki teknolojidir.
Lamba teknolojisinin en kötü özelliği zamanla emisyonunun düşmesidir.
Emisyon günümüz tekniğinde kazanç anlamı taşımaktadır.
Bu sebeple bu tür ürünlerin sınırlı ömürleri bulunmaktadır.
İyi kalite yapılmış ve güç hesaplamaları hassas hesaplanmış ise 10 yıl sorunsuz kullanılabilir. Ancak basit üretimlerde bir iki yıl içerisinde çöp olabilmektedir.

Mr_YAMYAM

Benim PC bozukmuş guduruyom  >:(  :alsaa

ozgurece

Ne olduki  ? PC ye Hele ki sizin PC ye Sistem mi Çöktü veya Hardware sorun mu ? Onursal Hocam .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ağustos 2019, 20:07:58Ne olduki  ? PC ye Hele ki sizin PC ye Sistem mi Çöktü veya Hardware sorun mu ? Onursal Hocam .
Çok ilginç bir durum.
PC canavar gibi açılıp kapanıyor.
Tüm benchmark testlerinden başarı ile geçiyor.
Markalı bir ürün olup HP DC6000 serisi mini tower.
DDR3 2GB RAM Core2QUAD Q8200
Adobe auditionda dinleme yaparken PPM kaybolup duruyor. İzleme takipçisi kafasına göre takılıyor gidip geliyor. Kayıt yaparken de PPM çalışmıyor. Takipçi çizgileri takip edemiyor.
5-6 kere format attım. Win 7 ve XP dahil birkaç HDD değiştirdim. Ekran gartını değiştirdim.
Son olarak ta anakartı söküp  hertarafını ve tüm kontakları yalayıp temizledim.
Bir arkadaşımız bile o anakartı yalasa herhangi bir böcük kapmaz. Tertemiz yani.
Tüm kontakları büyüteçle gözlemledim.
Sonuç aynı.
GUDURDUM

ozgurece

Gerçekten İlginç, bende hiç böyle bir sorun olmadı , Farklı bir PC de deneyin , ayrıca mevcut donanımda 1GB ram ile deneyin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ağustos 2019, 20:26:22Gerçekten İlginç, bende hiç böyle bir sorun olmadı , Farklı bir PC de deneyin , ayrıca mevcut donanımda 1GB ram ile deneyin.
Diğer PC lerde normal.
Tek ram ile test ettim aynı.
İşlemci değiştim aynı.
HDD ve ekran gartı değiştim yine de aynı.

ozgurece

Gerçekten çok Tuhaf bir Sorun.  Ama bence siz bu sorunuda çözersiniz @Mr_YAMYAM Hocam.
VE Süre BAŞLADI.... Sonucu BEKLİYORUZ
:D

Mr_YAMYAM

Elimde DıR DıR 3 RAM yok.
Sadece ramları değiştirip bakmak kaldı.

HAA NOT:
Forum arkadaşlarımızın elinde 2X2GB 1600MHz Dır Dır 3 RAm varsa değerinden alınır.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam Linkteki ürün sipariş vermiştim. 3 Adet. Şimdi Mavi diş 5  yazmışlar  :D  . Pek inandırıcı gelmedi siz MaviDİş 5 için nedersiniz. ? Sony Anfiye bağlayıp deneme yapsak mı ?  :) 

KEBIDU USB Bluetooth Alıcısı Vericiler 5.0

Mr_YAMYAM

Ben mavi dişler ile ilgili sağlam bir kanıta ulaşamadım.
Hala diyorlar ki DOLBY DIGITAL iletebilir. Bilmem şu kadar band genişliği var falan filan.
Ama halihazırda henüz 44.1KHz 16Bit PCM veri akışından bahsedilen bir ürüne rastlayamadım.
Eğer sizler rastlarsanız bana da haber edin ecik mıncıklayalım.

ozgurece

Diyelim ki Bağlantıyı yaptık ama 44.1KHz 16Bit PCM veri akışını nasıl test edeceğiz ? Adobe Audition 1.5 ile anlayabilirmiyiz. ? Bu ürünü MaviDiş kulaklıkla denedim yaklaşık 10mt den sonra çekmiyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ağustos 2019, 23:08:07Diyelim ki Bağlantıyı yaptık ama 44.1KHz 16Bit PCM veri akışını nasıl test edeceğiz ? Adobe Audition 1.5 ile anlayabilirmiyiz. ? 
Anlayabilirsin.
Adobe içerisine GİTME adlı eseri atarsın. Aynı eseri o alet ile başka bir cihaza real time gönderebilir ve dinleyebilirsen işlem tamamdır.

İLAVE EKİ:
10 metreden sonra çekmiyorsa o alet ile yüksek veri akışı sağlayamazsın.
100mW çıkış gücü olsa 2 Km açık alan yapar ki, kısa alanlarda yüksek veri akışı sağlayabilmek için yüksek veriş güçleri gerekmektedir.

ozgurece

Çinliler Beni Gandırmışlar .  :( Arada engel var Ok duvarlar var açık mesafede denemedim ama satıcı firma abartmış.
Çalışma aralığı: 10 m/80m'ye kadar (herhangi bir engelleme nesnesi olmadan)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ağustos 2019, 23:16:26Çinliler Beni Gandırmışlar .  :( Arada engel var Ok duvarlar var açık mesafede denemedim ama satıcı firma abartmış.
Çalışma aralığı: 10 m/80m'ye kadar (herhangi bir engelleme nesnesi olmadan)
Wireless ile kıyaslamalısın.
Her ikisinin tekniği de özdeştir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam şu ürünede bakarmısınız ben bu ürünü beğendim ama sizin görüşünüz önemli. 4 çıkışlı az gelebilir ileriye dönük kamera eklemek istersek bu ürün daha avantajlı gibi görünüyor.
Haikon DS-7208HQHI-K1 8 Kanal 1080P HD-TVI Kayıt Cihazı
Haikon DS-7208HQHI-K1, DVR 8 Kanal Video Kayıt Cihazı

Mr_YAMYAM

İş görür gibi görünüyor.
Ama söylemiş olduğum üzere bu tür cihazlarla ilgili araştırmam yok.
8 kanal bir ev için fazla. Önemli olan her kanaldan ses kaydı da yapabilmesidir.

ozgurece

Mr_YAMYAM

ozgurece

CENOVA CN-3421AHD 2MP AHD IR BULLET KAMERA
Görüntü Sensör    1/2.9" AHD CMOS Sensör
Çözünürlük           1920x1080 2MP
Lens Desteği        Sabit 3.6mm
IR Led - IR Cut      18 SMD Led / 30 metre - Otomatik
Standartlar           AHD
Çalışma Voltajı     DC 12V / 1A

Mr_YAMYAM

Güvenlik sistemlerindeki önemli unsurlar.
1 Mekan içerisinde ses kaydı gereklidir.
2 Uzun süreli kayıt desteği. Doğrudan kendi harddiskine. Harici diskler depolama amaçlıolup kayıtların saklanabilmesi içindir.
3 Yüksek FPS hızları gerekli değildir. 5 ila 10FPS 1080P kayıt her şekilde yeterlidir. Ancak gerçek anlamda 1080P için kamera lensi önem arzeder.
4 Mümkünse hareket sensorü ile kayda girebilen sistemler önemlidir. 24 saat boyunca boş mekanı çekmenin anlamı olmaz.
5 Bu gibi kameralarda yeterli detay elde edilebilmesi ortam ışığına bağlıdır. Güneşe karşı veya back-light aydınlatmalarda detay elde edilemez.
Tercihler için bu unsurları ele almalısın.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam linkte başka cam larda var. 4Mp kadar sanıyorum.
_____________________________________________________________________________________________________________

Onursal Hocam bakın şimdi yeni bir Uygulama yapmaya çalıştım Bu şekilde Uygulama yapan Nadir bir kullanıcı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Sorunda ilginç.

2 Modem var. Kullanıcı adı Wifi şifreleri aynı yapılandırılmış .
1. ASUS DSL N17-U
2 ASUS DSL-AC52U
Hafta sonu Sabah 09:00 18:00 N17-U Aktif
 Aynı Gün Akşam 18:00 03:00 AC52U Aktif
Modemlerin Mesafeleri yaklaşık 8 Metre. Biri aktif iken diğerini Kapatıyorum. Wifi olarak bağlı Linux Enigma cihazlar ve Asus PC bu geçiş sırasında az bekleyip Online oluyorlar buraya kadar OK.
Ama Next 3D HD uydu alıcı bu değişikliği kabul etmiyor. (Gardaşım wifi kullanıcı adını ve şifresini Tekrar gireceksin Diyor :D )
Bu durumu çözemedim. Sorunu çözdüm ama Geçiş sorununu çözemedim. Beni Anladığınızı kesinlikle biliyorum.

Mr_YAMYAM

Her iki bağlantının da otomatik bağlan komutu olması lazımdır.
Bu komut yoksa tek bir bağlantıyı kabul eder.
Ağ bağdaştırıcısının özellikleri gereklidir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam elimde çok fazla 18650 pil var. Laptop bataryalarından çıkma. Şarj için öneriniz var mı ? Bu Şarj cihazı nasıldır. ?

Giriş.: AC 100-240V 50 / 60Hz 0.25A (MAX), DC 12V 1A
Çıkış gerilimi.: 4.2V ±% 1 / 3.7V ±% 1 / 1.48V ±% 1
Çıkış akımı : 375mA x 4 / 750mA x 2
Malzeme içeriği : Dayanıklı ABS yapılmış (yangın/ aleve dayanıklı)
Boyutlar : 143mm x 99mm x 36mm

Ağırlık : (pil ve güç kablosu olmadan) 239gr

Şarj Edebileceği Piller
Li-ion / IMR / LiFePO4:
26650, 22650, 18650, 17670, 18490, 17500, 18350, 16340 (RCR123), 14500, 10440
Ni-MH / Ni-Cd:
AA, AAA, AAAA, C

Mr_YAMYAM

ozgurece

Siz beğendiğinize göre mutlaka O cihaz iyidir @Mr_YAMYAM Hocam. Sipariş Geçtim .Teşekkürler.

Mr_YAMYAM