YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

Mr_YAMYAM

Resimdeki multi-ch ampli.
Ama içerisinde decoderi var mı yok mu belli değil.
Muhtemelen decoderi vardır.
O halde senin UYMADI alıcından bu ampliye koaksiyel kablo ile veya optik kablo ile bağlantı yaparsan..
Tüm hopralörlerini (6 adet) bağlarsan.
Uymadı cihazında surround yayın alındığında surround olarak dinleyebilirsin.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım çözülmesi gereken basit bir sorun. Çok önemli değil ama yapmaya çalışıyorum.
Sanıyorum @Mr_YAMYAM  hocamız , @Furkan41 arkadaşımız yardımcı olabilirler.
Hometech HT1050 uydu alıcısı için göz ve kumanda kayıp o nedenle uyumlu olan kumanda ve alıcı göz gönderdiler. Uydu alıcısı çalışıyor uzaktan kumanda sinyallerini alıyor göz üzerinde kırmızı led yanıyor buraya kadar OK. Ama alıcı gözdeki display çalışmıyor. Alcı gözü farklı modelde HT 1200SE se denedim display OK. Sanıyorum HT1050S için bağlantı değişikliği gerekiyor.  Gönderdikleri gözün detaylı resimleri .Ben displayi denemek için CLK ve DAT kablolarının yerini değiştirdim olmadı. Resimler + Aynı soruna benzer bağlantı paylaşım linkleri. Önerilerinizi bekliyorum.

http://dvbshd.blogspot.com/2018/
http://dvbshd.blogspot.com/2018/12/titanium-mini-hd-t30-plus-hms051s3-a.html

Furkan KELEŞOĞLU

Sorun büyük ihtimalle dipslay süren sürücü entegrede. eğer farklı bir sürücü ise böyle olması normal. cünkü hepsinin register adresi , gidecek datanın gönderilme  şekli farklı olabilir. ve bunu sürebbilme yeteneğine driveri olması demektir.. demek kki senin uydu alıcın bu entegreyi tanımıyor yani driveri yok ,eski entegreye göre ( eski alıcı göze göre ) data gönderiyordur ki büyük ihtimalde öylediir.

Bu entegrenin örnek devre şemasını buldum. pinlerini falanda gösteren.  http://datasheetcafe.databank.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/10/FD650S-Datasheet.gif

Buradaki örneğe göre bir buton balayıp manuel olarak bir test et. eğer ki entegre calışıyor ise. geriye sadece SPI hattı kalıyor. onuda cihaz damı sorun var yoksa alıcı gözdemi anlamanın tek yolu. Logic analyzor ile datanın gelip gelmediğine bakmaktır. eğer geliyorsa ozaman %100 entegreyle uyuşmuyor diyebiliriz.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

ozgurece

Teşekkürler @Furkan41 arkadaşım.bu model  "Sunplus 1506C" işlemciliymiş Sunplus 1506F dönüşüm yazılımı ile belki alıcı göz ile uyumlu duruma getirebiliriz.

Furkan KELEŞOĞLU

Hiç sanmıyorum. bunlardaki güncellemeler veya yazılımlar sadece kendi ic yazılımda olabilir. donanım üstünde yazılım değişikliği yapamazlar. cünkü donanım bir kere tasarlanıyor. yapabileceğin en güzel şey. eski alıcı gözdeki entegrenin ne olduğunu öğrenip eğer kide pin durumları anyı ise entegreyi deiştirmen dğeil ise kücük bir pcb cizip kutuya göre takman olacaktır.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam Hotbird 13 uydusunda NASA TV nin UHD kanalı yayında ama Lyngsat da bu frekansı göremedim. 4K yayına yeni başladılar muhteşem görüntüler var. Diğer NASA HD yayından farklı . Sanıyorum zaman zaman  Canlı (Live) yayın yapıyor.
UHD - Eutelsat Hot Bird 13B/13C/13E at 13.0°E
10727 H 30000  Fec 3/4

Mr_YAMYAM

NASA HD yayında genellikle uzay istasyonundan dünya görüntüsü veriliyor.
Bunun dışında röportajlar ve konferanslar var.
Röportajı yapan 1.5 metre boyundaki kıza hastayım :D

ozgurece

Mr_YAMYAM

NASA HD de bazen UHD için frekans ve sembol bilgileri veriliyor.
Benim UHD alıcım olmadığı için dikkate almıyordum.
Bu arada bugün konya sokağa gittim.
LM lerin hepsi ÇÖPÜRDEK.
Garantili satan arkadaş ta taşınmış.

ozgurece

Onursal Hocam o satılan LM 3915 ler klon klon + yeni Klon dur. 3 Aşama kopya , hassas projeler için asla kullanılmaz. Ama Uyduruk Projeler için uygundur . Sizin yorumunuzla Çöpün Çöpü..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 12 Haziran 2019, 23:05:46Onursal Hocam o satılan LM 3915 ler klon klon + yeni Klon dur. 3 Aşama kopya , hassas projeler için asla kullanılmaz. Ama Uyduruk Projeler için uygundur . Sizin yorumunuzla Çöpün Çöpü..
Zaten azcık bile uygun olsaydı 2 tane alıp getirmiştim bile.
Bizim @sasen  in entegreleri ile aynı.
Elimde orijinal numuneler de vardı.

Mr_YAMYAM

HAA UNUTTUM.
Bu gün ampli için bir arkadaş ile de konuştuk.
Kendisi de iyi bir sistem istiyor, ama bir türlü bulamıyordu.
Sonunda demiştim ki..
EĞER GERÇEK KALİTE SES İSTİYORSAN 5 İLA 10.000$'ı GÖZDEN ÇIKARTMALISIN.
Dedi ki YAFF ARABA MI SATIYORLAR :D
Arabayı ucuza bulabilirsin ama iyi bir ampliyi bulamazsın demiştim.
Sonra sıfır ürünlerden çok üst seviye olmasa da birkaç ürün gösterdim sahibinden de.
Fiyatları görünce iyice gudurmuştu.
Önce gitti 800TL ye bi amfi aldı. 2 gün sonra attı.
Sonra bir ampliye daha baktı, dinlemiş beğenmemiş.
En sonunda benim eve geldi. Benim ampliyi dinlettim gudurdu. Orijinal SONY yi açtım, BU NEE YAAF dedi :D
Benim ampli kendi imalatım olduğu için kalitesi bellidir. O da bunu anladığı için amplime sulanmaya başlamıştı :D
Bu gün de PRE-POWER ikilisi için PCB siparişi verecektim. Yaf dedi madem kendine yapıyorsun bana da yapalım bi tene :D
Ben de dedim ki hiç heveslenme ucuza çıkmayacaktır.
Yoh dedi ben malzemeleri temin ederim.
Ben de dedim ki.
O zaman seninle şöyle bir anlaşma yapalım.
Tüm malzemeleri sen temin edeceksin ben senden sadece asgari ücret talep edeceğim.
Ki böyle bir ampliyi yapabilmek için birkaç ay uğraşmak lazım biliyorsun.
Tamam dedi.
Tüm PCB lerin LYT dosyalarını verdim. Tahminim 400-500TL civarı tutar dedim.
O sanıyor ki malzemelere de 1000-1500TL harcasak iyi bir ampliyi 1000$ dan aşağıya mal edebiliriz.
Daha kutuyu ve trafoyu söylemedim bile :D

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam bakın canlı görüntüler. İkinci resim ters değil bizler yukarda ikamet ediyoruz. :D

Mr_YAMYAM

İlk resimdeki yeşil renk sanırım AURORA
Hastayım bu olaya.
İkinci resimde dünya ters değil. Kameranın çekim açısı ters :D

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam bugün  5+1 bağladığım uyduruk tweterlardan şüphelendim içini açıp baktım o da NE. beni gandırmışlar. :D Kısa devre, bazısında kondansatör yok. Şimdi 4,7 uf 50V yerine elimdeki 2,2uf olanlardan kullansam olurmu. ? Belki tweterdan tiz sesler ecik daha yüksek çıkar. Nedersiniz ?  4,7uf yerine 2,2uf kutupsuz olurmu ?

Mr_YAMYAM

Gayet güzel olur.
Ama tweeterların kazancı düşükse ses çok az çıkar.

ozgurece

Onursal hocam uyduruk tweterların arkasındaki etikette yazı bu . Bizim çakma LM 3915 serisini yapanlar bunuda Çakmışlar :(  .Ben anlamıyorum.  :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Haziran 2019, 23:38:24Onursal hocam uyduruk tweterların arkasındaki etikette yazı bu . Bizim çakma LM 3915 serisini yapanlar bunuda Çakmışlar :(  .Ben anlamıyorum.  :(

Anlaşılmayacak bişii yok.
İstanbulda bu işi yapanlar ganimet gibi.
Çinden uyduruk aletleri getirtip, üzerine bir de marka bastılar mı al sana TS bilmem ne tweeter :D
Ben bizzat gördüm. Adam harıl hurul etiket basıyordu :D

ozgurece

Anladım O zaman kondansatörleri uyduruk tweterlara takıp yazık etmeyeyim. Şimdilik tweterları 5+1 de Sadece Ön Sol ve Sağ olana bağladım. Arka sol ve sağda ki Tweterları söktüm. Onursal Hocam sağolun.

ozgurece

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Haziran 2019, 01:43:39Hiç sanmıyorum. bunlardaki güncellemeler veya yazılımlar sadece kendi ic yazılımda olabilir. donanım üstünde yazılım değişikliği yapamazlar. cünkü donanım bir kere tasarlanıyor. yapabileceğin en güzel şey. eski alıcı gözdeki entegrenin ne olduğunu öğrenip eğer kide pin durumları anyı ise entegreyi deiştirmen dğeil ise kücük bir pcb cizip kutuya göre takman olacaktır.

@Furkan41 arkadaşım üretici firma ile irtibata geçip bu aşağıdaki ojinal alıcı göz modülü sipariş vermiştim. 15TL ye (Kargo dahil) Göndermişler. OK. Sorun çözüldü. Biz Elektronikçiler hemen içini açıp bakarız bilirsin  :D Entegrenin numarasını okuyamadım , ayrıca ikinci gözü neden göndermişler onada anlam veremedim.  :du:

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam TRT coşmuş Türksatta 8K yayından sonra TRT4K da şimdide bu eklentiyi yaptılar. Bakın şu ana kadar hiçbir yabancı uyduların kanalların da görmediğim bir Audio seçenek. AC3 standart evet AC3 biliyoruz ama TRT4K daki seçenekler Farklı   AAC - AC3+

Mr_YAMYAM

AAC Advantec Audio Codec demektir.
Dolby (TM) genel audio encoding tekniğini ifade etmektedir.
Ancak 192Kb/sn veri akışı ile sadece stereo  yani iki kanal encode edilebilir.
BROADCAST sistemlerde 256KB/sn MPEG1-L2 encoding'ten daha avantajlı olması dolayısı ile AAC denilmiştir :D
Yani o yayın muhtemelen mono'dur :D kıkırdak.

HAA NOT:
çalıştığım yıllarda 386Kb/sn ile 6 kanal yani 5.1 SURROUND yayınlar için teklif verip sunum hazılamış olsam da bazı yalakalar tarafından çalınmaya çalışılıp projem engellenmiş idi.
Şimdi sıkıyorsa SURROUND yayın yapsınlar da görek :D

ozgurece

AC3+ seçeceğini aktif edince ses yanlızca TV den geliyor 5 +1 den ses gelmiyor. Ayrıca geçen gün EPG bilgileri vardı bugün yok sanıyorum işi tecrübesiz birilerine vermişler. :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 29 Temmuz 2019, 00:06:00AC3+ seçeceğini aktif edince ses yanlızca TV den geliyor 5 +1 den ses gelmiyor. Ayrıca geçen gün EPG bilgileri vardı bugün yok sanıyorum işi tecrübesiz birilerine vermişler. :(
AC3 DOLBY genel encoding formatıdır.
AAC ise broadcast yani yayın sistemleri için geliştirilmiş avantajlı kodek sistemidir.
TRT kurumunda bunların anlamını bilebilecek kişilerin olduğunu sanmıyorum.
Ben 15 yılımı harcamıştım bunlar için. Bilgi birikimimi kurumum için kullanmak istemiş olsam da bazı yalakalar tarafından projem çalınmaya çalışılıp, beni arka plana itmişlerdi :D
Kısacası TRT daha gerçek anlamda stereo yayın bile yapamamaktadır.

Anlaşılabilmesi için link veriyorum.
https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-e.html
Sizler anlamayabilirsiniz tabii. Ama sorun yok.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam yOK YoK ÜRÜN YOK. Firmayı Telefon ile aradım ürün stoklarda yokmuş ama ilerleyen zamanlarda tekrar getirteceklermiş . Türkiye'de malesef bu ürün şu anda yok. Bekleyelim. Bu ürünü siz beğendiniz o nedenle Stoklara gelmesini bekleyeceğiz.
Firma iletişim bilgileri ..
Trotec End.Ürn.Tic.Ltd.Şti
Oruçreis Mh. Giyimkent Cd.
14. Sok. No. 61
Giyimkent Sitesi
Esenler - İSTANBUL
Türkiye

İletişim
Tel. +90 212 438 56-55
Faks. +90 212 438 56-51
E-posta: info@trotec.com.tr

Mr_YAMYAM

Benzer özelliklere sahip başka bir güç metre araştırmak lazım.

ozgurece

Bu özelliklerde ve tasarımda ben bulamadım. :(

Mr_YAMYAM

Ucuz olanlardan alsan acaba ne olur?
Sonuçta çok hassas olmasa da bir prizden çektiğin gücü göreceksin.
Esasen bu gücü ölçebilmek bir ampermetre ile de mümkün olup, çekilen akımı sağlıklı ölçebilirsen voltaj ile çarptığında gerçek gücü bulmuş olursun.
Örneğin AC220V ölçülen bir şebekeden RMS 1A akım çekiyorsan, çektiğin güç te 220W olacaktır.
Tabiiki kapasitif ve reaktif akımları da ölçebilmen lazım ki tam doğru sonuca ulaşabilesin.

ozgurece

Sizde incelediniz ama beğenmediniz o nedenle bence uyduruk bir ölçer almayalım ayrıca aynı model bakın farklı marka basmışlar. Bu cihazın ölçüm hassasiyeti ve güvenirliği yok gibi çakma bir ürüne benziyor.

Ben bu cihazı istiyorum. :)

https://www.trotec24.com.tr/olcum-cihazlari/elektrik/bx11-enerjimetre.html#

Mr_YAMYAM

Ne uyuz bir cihaza yaslanmışız.
Hiçbir yerde yok. En azından 10 site gezdim.

ozgurece

Evet bende araştırdım ama BX11 yok Onursal Hocam görüştüğüm bayan bayramdan sonra arayın dedi beklemekten  (Elektrik sayacını çıldırtan Desktop PC yi açmamaktan)başka yapılacak birşey yok.

Mr_YAMYAM

O PC 200W ı geçmez.
Biliyorum ben toplamıştım o PC'yi.
Benzer bir PC de ben kullanıyorum. Aynı işlemcili.
Eğer gün boyu açık kalıyorsa elbette faturada fark yaratacaktır. Ama ihtiyace binaen açılıp birkaç saat sonra kapatılıyorsa senin bahsettiğin kadar elektrik farkı olmamalıdır.
Üstelik o PC önceden P4 işlemcili olup, P4 işlemcilerin güç harcaması daha fazladır. Bu yeni işlemci 45nm teknolojisinde olduğu için P4 e nazaran neredeyse yarı yarıya güç tüketimi vardır.
Üstelik hiçbir işlemci gün boyu max. TDP de çalışmaz. Yani işlemciyi herdaim max güçte kullanmazsın.
Diğer donanımlar aynı olduğuna göre eskiye nazaran bazı ek unsurlar vardır.
Örneğin evdeki TV miktarı artmış ise, klima adedi fazla ise, bu PC yi de devreye almak faturanın katlanması demektir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam BX11 temin edince o kaçak yapan donanımı  yakalayacağız.  :D  Kaçamaz..

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam Siparişlerim bana ulaştı. Tabiki Şarj cihazı ve pilin içini açıp inceleme yaptım. :D Detaylı resimleri paylaşıyorum. Benim anlayamadığım durum daha önceki Aynı seri ekipmanlarda 1,5A şarjlı pil ile verilen Şarj cihazları yeni satın aldığım 3A pil içinde verilmiş. Şarj cihazı max 3A çıkış veriyor. Bu durumda 3A pili tam kapasite ile kullanamayacağımı düşünüyorum.Sizin düşünceniz nedir. ?

Powe X-Change® ailesindeki tüm ürünlere uygun 3000 mAh Li-ion akü ve hızlı şarj cihazı
3 kademe LED akü doluluk göstergesi
Yüksek darbe dayanımı
Einhell Aktif Akü Yönetim Sistemi (7'si 1 arada)
Mikro işlemci teknolojisi ile ısı, voltaj gibi anahtar parametreler sürekli kontrol altında.
Derin deşarj olan aküler onarım modunda şarj edilerek ömür kayıpları önlenir.
Yüksek kaliteli Li-ion akü hücreleri ile kendi kendine deşarj sorunu olmaz
Akü bitmemiş olsa bile istendiği zaman şarj edilebilir
Kauçuk kaplı dış yapı ile yüksek darbe direnci sağlar
Ergonomik girintili dış yapı iyi kavrama ve tutuş imkanı sunar
Yüksek akü kapasite uzun çalışma süresi sağlar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Temmuz 2019, 12:44:01@Mr_YAMYAM Hocam Siparişlerim bana ulaştı. Tabiki Şarj cihazı ve pilin içini açıp inceleme yaptım. :D Detaylı resimleri paylaşıyorum. Benim anlayamadığım durum daha önceki Aynı seri ekipmanlarda 1,5A şarjlı pil ile verilen Şarj cihazları yeni satın aldığım 3A pil içinde verilmiş. Şarj cihazı max 3A çıkış veriyor. Bu durumda 3A pili tam kapasite ile kullanamayacağımı düşünüyorum.Sizin düşünceniz nedir. ?

Herhangi bir şarj cihazı herhangi bir pil ile kullanılabilir.
1.5A lik bir şarj cihazı 3A lik pilleri teoride 2 saatte şarj edebilir. Keza aynı şarj cihazı 1.5A lik pillleri 1 saatte şarj eder.
Şarj cihazının akım kapasitesi pillerin doluluk oranını ifade etmez. 500mA lik şarj aleti bile pilleri tam kapasite ile şarj edebilir.
Sadece şarj etme süresi çok da uzun olacaktır.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam sen şimdi dersinki bu yeşil üçüncü seri kötü üretimlerden. ;) Ama bu ekipmanın tüm standart tasarımı yeşil. Yani üçüncü seri. Bu modelin Kalitelisi yok :)

Mr_YAMYAM

Ev aletleri üretimini de pro seri yapacak değil ya.
Sonuçta o ürün evde kullanım amacı ile yapılmış bir ürün.
Aynı ürünün profesyonel amaçlı olanını bulabilirsen ne ala.

memleket

Bu da benim havya standım..

ozgurece

Eline sağlık gayet güzel ve kullanışlı bir stand olmuş. @Mr_YAMYAM hocamın dediği gibi 3. Seri kalitesiz üretim falan, fıstık, değil önemli olan iş görmesi ve elimizdeki malzemeler ile bir şeyler ortaya çıkarabilmek.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım bugün bitpazarından 10TL. ye bir torba ıvır zıvır aldım çoğu sağlam çıktı. Şu Sony şarj adaptörü gerçekten eli ayağı düzgün, Adam gibi SMPS. Bu adaptörün Sadece Şebeke kablosu için bile 10.TL verebilirdim. :)  Voltaj çıkışlarını ölçtüm DC 7,5V ve 10V. Devrede iki trimpot var acaba diyorum kurcalasak DC12 Volt a çıkabilirmiyiz. ?  Ve resimler...

Mr_YAMYAM

Ben SMPS'leri beğenmem.
Ama bu aleti çok beğendim. Tüm elemanlar birinci sınıf ve iyi kalite.
Tasarımdaki ciddiyet, günümüzdeki üretimlerin ne denli uyduruk yapıldıklarının göstergesidir.
V-ADJ trimpotu bir voltajın ayarı için sanırım. Ama her iki gerilimi de ayarlayabilir belki.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam SONY döktürmüş gerçekten.Bu adaptör yerlerde sürünüyordu kimse yüzüne bakmamış evvelki haftada görmüştüm bugün bir torba Adaptörler, kablolar ıvır zıvır 10.TL verdim satıcıya. Bu SONY adaptörün Şebeke kablosunu bile kaliteli yapmışlar. Zor kıvrılıyor.Onursal hocam oradaki trimpotları oynayıp 12V yakalarsak Şerit led içi kullanayım diyeceğim ama şu adaptöre yazık. Bu adaptörü ne için kullanabiliriz ? PAM Modülü beslesem darılmaz herhalde.

Mr_YAMYAM

Bu adaptörü şerit LED için kullanırsan yazık olur.
Adaptör çift amaçlı yapılmış.
şarj için ve ilgili cihazı çalıştırmak için.
Şar için li-ion pil kullanılıyorsa bence bozmamalısın. Ama M-H piller için yapılmışsa mıncıklayabilirsin.
Kamerayı çalıştırmak için 7.5V çıkışı var. Muhtelif amaçlar için kullanılabilir.
Ama illa LED çalıştırmak istiyorsan 10V bile yeterince fazladır.
Konu ile ilgili @Kazasker  ile ayarlı LED adaptörü yapmıştık.
Benim LED-FAN devresi ile. Yanlış hatırlamıyorsam tam parlaklık için 9V civarı bir gerilim elde etmişti.

ozgurece

O zaman devredeki trimpotlara hiç müdahele etmeyeyim Hocam. Haklısınız son derece güzel bir SMPS. Orjinalliğini bozmayacağım.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam Panasonic SMPS adaptör.. Nasıldır ?   Yedek Parçalık mı ? Sizin görüşünüz nedir.?

Mr_YAMYAM

Eski yıllarda yapılan ürünler Çin işi olsa bile belli kalitede idiler.
Bu sebeple amacına uygun kullanım alanı dahilinde kullanabilir veya farklı amaçlar için konfigüre edebilirsin.

ozgurece

@Mr_YAMYAM hocam Hotbird 13 uydusunda son zamanda 4K UHD yayın yapan kanallar sayıca hızlı yükselişte. Üstelik Türkçe dil desteği olan belgesel kanallarda var. TV niz Full HD olsa bile normal 1080P yayınlardan çok daha yüksek görüntü kalitesinde izleyebilirsiniz. Bu kanal da yeni geldi sanıyorum Rai-4K  . En güzel yanı Sansür yok yani araba markası buzlanmaz veya içki, sigara, yaralanma.....vs. ,sahne buzlanmaz. :) Makas yok.  Orjinal ne varsa o gösterilir.  :D

Mr_YAMYAM

4K alıcımız olsa hallederiz de ne yazık ki bizim uymadı alıcılarımız HD

ozgurece

Onursal Hocam Android Box lar uygun ikinci el çok uygun ama android sitemli olanlar ağırlık IP TV için tercih ediliyor. IP Tv derseniz her yayın izleniyor. Ama belirli bir çözünürlükte.
Tüm Uydular 4K Yayın Listesi

ozgurece

Onursal Hocam bakın TRT sadece Türksat 42 derecede 8K  yayın yapıyor.  Yukarıdaki link Listesinde Sanıyorum 2 yayıncı 8K yayın yapıyor. Kim izliyorsa tabiki.