Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (31451 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1950
Resimdeki multi-ch ampli.
Ama içerisinde decoderi var mı yok mu belli değil.
Muhtemelen decoderi vardır.
O halde senin UYMADI alıcından bu ampliye koaksiyel kablo ile veya optik kablo ile bağlantı yaparsan..
Tüm hopralörlerini (6 adet) bağlarsan.
Uymadı cihazında surround yayın alındığında surround olarak dinleyebilirsin.

Yanıt #1951
Değerli Forum arkadaşlarım çözülmesi gereken basit bir sorun. Çok önemli değil ama yapmaya çalışıyorum.
Sanıyorum @Mr_YAMYAM  hocamız , @Furkan41 arkadaşımız yardımcı olabilirler.
Hometech HT1050 uydu alıcısı için göz ve kumanda kayıp o nedenle uyumlu olan kumanda ve alıcı göz gönderdiler. Uydu alıcısı çalışıyor uzaktan kumanda sinyallerini alıyor göz üzerinde kırmızı led yanıyor buraya kadar OK. Ama alıcı gözdeki display çalışmıyor. Alcı gözü farklı modelde HT 1200SE se denedim display OK. Sanıyorum HT1050S için bağlantı değişikliği gerekiyor.  Gönderdikleri gözün detaylı resimleri .Ben displayi denemek için CLK ve DAT kablolarının yerini değiştirdim olmadı. Resimler + Aynı soruna benzer bağlantı paylaşım linkleri. Önerilerinizi bekliyorum.

http://dvbshd.blogspot.com/2018/
http://dvbshd.blogspot.com/2018/12/titanium-mini-hd-t30-plus-hms051s3-a.html

Yanıt #1952
Sorun büyük ihtimalle dipslay süren sürücü entegrede. eğer farklı bir sürücü ise böyle olması normal. cünkü hepsinin register adresi , gidecek datanın gönderilme  şekli farklı olabilir. ve bunu sürebbilme yeteneğine driveri olması demektir.. demek kki senin uydu alıcın bu entegreyi tanımıyor yani driveri yok ,eski entegreye göre ( eski alıcı göze göre ) data gönderiyordur ki büyük ihtimalde öylediir.

Bu entegrenin örnek devre şemasını buldum. pinlerini falanda gösteren.  http://datasheetcafe.databank.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/10/FD650S-Datasheet.gif

Buradaki örneğe göre bir buton balayıp manuel olarak bir test et. eğer ki entegre calışıyor ise. geriye sadece SPI hattı kalıyor. onuda cihaz damı sorun var yoksa alıcı gözdemi anlamanın tek yolu. Logic analyzor ile datanın gelip gelmediğine bakmaktır. eğer geliyorsa ozaman %100 entegreyle uyuşmuyor diyebiliriz.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #1953
Teşekkürler @Furkan41 arkadaşım.bu model  "Sunplus 1506C" işlemciliymiş Sunplus 1506F dönüşüm yazılımı ile belki alıcı göz ile uyumlu duruma getirebiliriz.

Yanıt #1954
Hiç sanmıyorum. bunlardaki güncellemeler veya yazılımlar sadece kendi ic yazılımda olabilir. donanım üstünde yazılım değişikliği yapamazlar. cünkü donanım bir kere tasarlanıyor. yapabileceğin en güzel şey. eski alıcı gözdeki entegrenin ne olduğunu öğrenip eğer kide pin durumları anyı ise entegreyi deiştirmen dğeil ise kücük bir pcb cizip kutuya göre takman olacaktır.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #1955
@Mr_YAMYAM Hocam Hotbird 13 uydusunda NASA TV nin UHD kanalı yayında ama Lyngsat da bu frekansı göremedim. 4K yayına yeni başladılar muhteşem görüntüler var. Diğer NASA HD yayından farklı . Sanıyorum zaman zaman  Canlı (Live) yayın yapıyor.
UHD - Eutelsat Hot Bird 13B/13C/13E at 13.0°E
10727 H 30000  Fec 3/4

Yanıt #1956
NASA HD yayında genellikle uzay istasyonundan dünya görüntüsü veriliyor.
Bunun dışında röportajlar ve konferanslar var.
Röportajı yapan 1.5 metre boyundaki kıza hastayım :D

Yanıt #1957

Yanıt #1958
NASA HD de bazen UHD için frekans ve sembol bilgileri veriliyor.
Benim UHD alıcım olmadığı için dikkate almıyordum.
Bu arada bugün konya sokağa gittim.
LM lerin hepsi ÇÖPÜRDEK.
Garantili satan arkadaş ta taşınmış.

Yanıt #1959
Onursal Hocam o satılan LM 3915 ler klon klon + yeni Klon dur. 3 Aşama kopya , hassas projeler için asla kullanılmaz. Ama Uyduruk Projeler için uygundur . Sizin yorumunuzla Çöpün Çöpü..

Yanıt #1960
Onursal Hocam o satılan LM 3915 ler klon klon + yeni Klon dur. 3 Aşama kopya , hassas projeler için asla kullanılmaz. Ama Uyduruk Projeler için uygundur . Sizin yorumunuzla Çöpün Çöpü..
Zaten azcık bile uygun olsaydı 2 tane alıp getirmiştim bile.
Bizim @sasen  in entegreleri ile aynı.
Elimde orijinal numuneler de vardı.

Yanıt #1961
HAA UNUTTUM.
Bu gün ampli için bir arkadaş ile de konuştuk.
Kendisi de iyi bir sistem istiyor, ama bir türlü bulamıyordu.
Sonunda demiştim ki..
EĞER GERÇEK KALİTE SES İSTİYORSAN 5 İLA 10.000$'ı GÖZDEN ÇIKARTMALISIN.
Dedi ki YAFF ARABA MI SATIYORLAR :D
Arabayı ucuza bulabilirsin ama iyi bir ampliyi bulamazsın demiştim.
Sonra sıfır ürünlerden çok üst seviye olmasa da birkaç ürün gösterdim sahibinden de.
Fiyatları görünce iyice gudurmuştu.
Önce gitti 800TL ye bi amfi aldı. 2 gün sonra attı.
Sonra bir ampliye daha baktı, dinlemiş beğenmemiş.
En sonunda benim eve geldi. Benim ampliyi dinlettim gudurdu. Orijinal SONY yi açtım, BU NEE YAAF dedi :D
Benim ampli kendi imalatım olduğu için kalitesi bellidir. O da bunu anladığı için amplime sulanmaya başlamıştı :D
Bu gün de PRE-POWER ikilisi için PCB siparişi verecektim. Yaf dedi madem kendine yapıyorsun bana da yapalım bi tene :D
Ben de dedim ki hiç heveslenme ucuza çıkmayacaktır.
Yoh dedi ben malzemeleri temin ederim.
Ben de dedim ki.
O zaman seninle şöyle bir anlaşma yapalım.
Tüm malzemeleri sen temin edeceksin ben senden sadece asgari ücret talep edeceğim.
Ki böyle bir ampliyi yapabilmek için birkaç ay uğraşmak lazım biliyorsun.
Tamam dedi.
Tüm PCB lerin LYT dosyalarını verdim. Tahminim 400-500TL civarı tutar dedim.
O sanıyor ki malzemelere de 1000-1500TL harcasak iyi bir ampliyi 1000$ dan aşağıya mal edebiliriz.
Daha kutuyu ve trafoyu söylemedim bile :D

Yanıt #1962
@Mr_YAMYAM hocam bakın canlı görüntüler. İkinci resim ters değil bizler yukarda ikamet ediyoruz. :D

Yanıt #1963
İlk resimdeki yeşil renk sanırım AURORA
Hastayım bu olaya.
İkinci resimde dünya ters değil. Kameranın çekim açısı ters :D

Yanıt #1964
@Mr_YAMYAM hocam bugün  5+1 bağladığım uyduruk tweterlardan şüphelendim içini açıp baktım o da NE. beni gandırmışlar. :D Kısa devre, bazısında kondansatör yok. Şimdi 4,7 uf 50V yerine elimdeki 2,2uf olanlardan kullansam olurmu. ? Belki tweterdan tiz sesler ecik daha yüksek çıkar. Nedersiniz ?  4,7uf yerine 2,2uf kutupsuz olurmu ?