Ana içeriğe git
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (33312 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1920
Sinema sistemi ?  5+ 1 mi ? Nasıl bir uygulama yapacaksınız. ?
Uzay Teleskopu ama nasıl ? Bu aşağıdaki linkte satılan gibi basit bir gözlem cihazımı ? 

Zoomex F36070m

Yanıt #1921
Sinema sistemi ?  5+ 1 mi ? Nasıl bir uygulama yapacaksınız. ?
Uzay Teleskopu ama nasıl ? Bu aşağıdaki linkte satılan gibi basit bir gözlem cihazımı ? 

Zoomex F36070m
Benim evde 7.1 SONY var. Yıllar önce full takım bir arkadaşla hoparlör takımını yapmıştık.
Pek kullanmıyorum. Köye götürebilirsem bangır bangır film seyredebilirim.

Uzay teleskopu senin linkteki gibi birşey değil.
Doğrudan sensor üzerine odaklı ve yüksek ışık geçirgenliği olan bir objektif olmalıdır.
Bu objektifi ve sensoru uzaktan kumandalı bir WEB-CAM olarak düşünebilirsin. Yani doğrduan PC ye bağlanacak.
Ben de oturduğum yerden PC ile gökyüzünü gözlemleyebileceğim. Dilersem PC ye kayıt yapabileceğim.
Tüm sistemler günümüzde halihazırda rahatlıkla temin edilebilir olduğu için, tek yapılması gereken şey, yüksek geçirgenlikli ve uzaktan kontrol edilebilen bir objektif teminidir.
Yüksek geçirgenlikli objektifin çapı olağandan büyük olacağı için, (takribi 30cm çap) objektifteki diğer merceklerle birlikte ve uzaktan kontrol mekanizmasıyla oldukça ağır olmaktadır.
Böyle bir objektif piyasada olsa bile son derece pahalı olacaktır. 
Yine de bilimin aşkına araştırmaya devam ediyorum.

Yanıt #1922
GROUNDING konusu son derece önemli ve bir o kadar da hesap kitap gerektiren bir tekniktir.
Antenlerdeki SWR (Standing Wave Ratio) farklı bir olay olsa da grounding ile ilişkisi bulunmaktadır.
Çünkü bir anten boyutu temelde toprağa referans alınarak hesaplanmaktadır.
ARAŞTIRMA:
Bir markoni anten ile dipol antenler arasındaki farkı araştırınız.
Tam dalga yarım dalga ve çeyrek dalga anten yayılımlarını inceleyiniz.
Yerine göre ve bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışırım.

@Mr_YAMYAM  Abi araştırdım okudum.  parca parca olduğu için bilgi tam olarka ne anladığımı yazamıyorum şöylle anlatayım.
marconi ile dipol arasında  dalga farkı var galiba.  çünkü bu 2 antende çok yönlü antenler ibaresi içinde yer alıyor. aralarındaki fark ise dalga boyundan geliyor. birisi ceyrek(marconi anten )  diğer yarım dalga anten(dipol).

ozaman şuradan yola cıkarsam.
 Frekans arttıkca Mesafe kısalır.ve bant genişliği artar.
Frekans düştükce bant genişliği azalır fakat mesafe artar.

Dalga boyuda lamda ile gösteriliyor.  Çeyrek ise lamda 4 e bölünüyor.  yarım ise 2 ye bölünüyor.
hatta lisede RF alıcı verici ile bir devre yapmıştım doğru düzgün calışmayınca. hocam anten diye bağladığım kablonun 433mhz frekansına uygun ölçüde olmadığını söylerek beraber ozaman hesap yapıp ona göre antenin(kablonun) boyunu düzeltmiştik. ve daha stabil calışmaya başlamıştı.

Antenin tam dalga uzunluğu (m) =(lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans
Yarım Dalga için (m) = ((lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans)/2
Çeyrek Dalga için (m) =  ((lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans)/4

Galiba bunun nedeni düşük frekanslarda cok büyük antenlerin olmasından dolayı çeyrek antenin geçerli olmasıydı.

Dediğim gibi parca parca ve doğruluğu gerçek olup olmadığındna emin olmadığım şeyler bunlar.

NOT= Bu yazılanlar benim parca parca bildiğim doğruluğundna tam emin olmadığım şeylerdir. Öğrenmeye calışanlar Veya Okuyanlar Pek Dikkate almasın.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #1923
@Mr_YAMYAM  Abi araştırdım okudum.  parca parca olduğu için bilgi tam olarka ne anladığımı yazamıyorum şöylle anlatayım.
marconi ile dipol arasında  dalga farkı var galiba.  çünkü bu 2 antende çok yönlü antenler ibaresi içinde yer alıyor. aralarındaki fark ise dalga boyundan geliyor. birisi ceyrek(marconi anten )  diğer yarım dalga anten(dipol).

ozaman şuradan yola cıkarsam.
 Frekans arttıkca Mesafe kısalır.ve bant genişliği artar.
Frekans düştükce bant genişliği azalır fakat mesafe artar.

Dalga boyuda lamda ile gösteriliyor.  Çeyrek ise lamda 4 e bölünüyor.  yarım ise 2 ye bölünüyor.
hatta lisede RF alıcı verici ile bir devre yapmıştım doğru düzgün calışmayınca. hocam anten diye bağladığım kablonun 433mhz frekansına uygun ölçüde olmadığını söylerek beraber ozaman hesap yapıp ona göre antenin(kablonun) boyunu düzeltmiştik. ve daha stabil calışmaya başlamıştı.

Antenin tam dalga uzunluğu (m) =(lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans
Yarım Dalga için (m) = ((lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans)/2
Çeyrek Dalga için (m) =  ((lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans)/4

Galiba bunun nedeni düşük frekanslarda cok büyük antenlerin olmasından dolayı çeyrek antenin geçerli olmasıydı.

Dediğim gibi parca parca ve doğruluğu gerçek olup olmadığındna emin olmadığım şeyler bunlar.

NOT= Bu yazılanlar benim parca parca bildiğim doğruluğundna tam emin olmadığım şeylerdir. Öğrenmeye calışanlar Veya Okuyanlar Pek Dikkate almasın.
Bilgilerin yanlış.
Her antenin temeli çeyrek dalga üzerine kurulmuştur.
Bir sinüs işaretinin çeyrek dalgasını anten boyunca çizersen akım veya gerilim grafiğini görürsün.
Sinüs işaretindeki gibi düşünürsek, akım antenin dibinde max ise ucunda minumum olacaktır.
Bu eğrinin tam tersi toprağa göredir.
Yani marconi anteni baz alırsak, çeyrek dalganın tam tersi ya toprağa doğrudur ya da antenin toprak iletkeni varsa (DİPOL) üzerindedir.
Bir antenin yayılım esaslarının temeli bu eğridir.
Bu eğri temelde akım gerilim olarak çizilir ve akım ve gerilim eğrisi doğrultusunda tel üzerinde manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alanın yönü sağ el kuralına göre belirlenir.
Bir yarım dalga boyunda iletken düşünürsek, bu iletkenin dibinden sinyal uyguladığımızda dipteki akım minumum ise iletkenin en ucunda da minumum olacaktır. Bu durumdaki akım gerilim grafiği farklı olacağı için teoride anten dipten yükleniyorsa yayılım yapmıyor demektir. Yani empedansı teoride sonsuz olur.
Bu sebeple yarım dalga boyunda bir iletken doğrudan anten olarak iş görmez. Dipten yüklenmesi ve empedansının 50 ohma çekilebilmesi gerekmektedir.
Bu olayın temel mantığı ise yükseltici ototransformatörler gibidir.

Yanıt #1924
@Mr_YAMYAM Hocam bakın LEDleri nasıl yapmışlar. Bence Güzel Olmuş.  :)
https://youtu.be/xDKbpwumgF8

Yanıt #1925
@Mr_YAMYAM Hocam bakın LEDleri nasıl yapmışlar. Bence Güzel Olmuş.  :)
https://youtu.be/xDKbpwumgF8
Gayet HOŞŞT.
Ama benim için ölçüm önemlidir.
Yani spectrum analizer ile belirtilen frekansların kaç db altta veya üstte olduğunu ölçebilmeliyiz.
Bu alette bir bağırtıda ibre sona dayanıyor olup kaç db OL olduğunu görebilmek mümkün değilken. minumum seviyede ise kaç db düşük olduğunun görülebilmesi bile mümkün değil.
19 adet LED ile yapılmış ve toplamda 7 band düşünürsek 133 adet LED e yazık olmuş.
En azından tam ortadaki 9. LED e sarı LED konulsa. Skalası 0db olarak belirlense.
Alttakiler yeşil veya mavi olmak üzere 9 LED için toplam ölçüm aralığı 24db eksi seviye olsaydı. Üst bölümler için de kırmızı veya mor gibi bir renk ile 24 db artı seviyeyi  ölçümlendirebilmiş olsalardı işte o azaman HAH bu alet güzelmiş diyebilirdim.
24+24 bir de ortadaki 0db ölçüm aralığı olmak üzere toplamda 48+3 dersek 51db ölçüm aralığında yapılması gerekirdi ki DIN normlarına göre yapmak istersek hiç te kolay olmayacaktı.
Günümüzde arduino gibi üretimlerle bu gibi işler basitçe yapılabiliyor tabii.

Yanıt #1926
@Furkan41 Forum arkadaşım sen yazılımdan anlarsın yeşil ekrandaki hata kodu.  Arayüz skini yüklerken bu durum oldu .Bu hatayı düzeltmem gerekiyor cihaza bağlandım ve hata veren bölümde editleme yapacağım ama neyi değiştirmem gerekiyor. (Böyle giderse ufaktan Lınux de öğreneceğiz galiba :D )
Bu durumdan kolayca çıkarım ama tekrar yükleme yapmak uzun sürüyor o nedenle bu hatayı düzeltebilirmiyiz ?

Yanıt #1927
@Furkan41 Forum arkadaşım sen yazılımdan anlarsın yeşil ekrandaki hata kodu.  Arayüz skini yüklerken bu durum oldu .Bu hatayı düzeltmem gerekiyor cihaza bağlandım ve hata veren bölümde editleme yapacağım ama neyi değiştirmem gerekiyor. (Böyle giderse ufaktan Lınux de öğreneceğiz galiba :D )
Bu durumdan kolayca çıkarım ama tekrar yükleme yapmak uzun sürüyor o nedenle bu hatayı düzeltebilirmiyiz ?

Senin yazdığın kodda hata gözükmüyor. Hatanın başlangıcı kütüphanede. Kütüphane sorunlu. ServiceResolution isimli kütüphanesini bulamadım diyor. Ya indirilmemiş yada senin indirmiş olduğun kütüphane içerisinde zaten olan ama import edilemeyen bir kütüphane hata veriyor
Ne kadar ekmek o kadar köfte

Yanıt #1928
@fatih343 Arkadaşım yardımın için teşekkür ederim. Diğer forumda ki arkadaşımızda yardımcı olmaya çalıştı.
Bana yazdığı mesaj ;

Cihazında bu dosya eksik
apt install enigma2-plugin-skincomponents-serviceresolution
dosyayı yüklemeniz gerekir.
Telnet ile komutu verin

Bende telnet ile komut verdim. Doğru mudur ?

durum biraz karışık ben açıklama yapayım ama siz anlarsınız fatih arkadaşım;
Cihazın SD card bölümünü extra flas olarakkullandık burada 32Gb lık SD kart takılı. Sistemi burada kurduk. Ham imaj cihazın kendi flashında  8GB lık bölümde. Bu bölümü girmek için başlangıçta seçim yapılıyor. Bu bölümde bende kanal taratma ayarlar favori liste oluşturdum buraya kadar OK. Sonra arayüz skini enigma2-skin-metrixstylehd_11.4-r5_all dosyasını usb den bellekle yükledikten sonra bu yeşil ekran hatası verdi. Halihazıda iki bölüm var SD bölüm çalışıyor. Cihazın kendi Flash bölümünde 8Gb olan bölümde sorun. Recevery modunda açarsam tekrar yükleme yaparım ama ozaman diğer bölümde resetlenecek. Sen eminim anlamışsındır benim anlatmak istediğimi.

cihaza extra tanıtılan Sd Flas a kurulu sistemde sorun yok.  Sorun Ham imaj Flas da yanı seçenek ekranında  0 nolu seçimde yeşil ekran hatasıydı.

Yanıt #1929
Sorun çözüldü arkadaşlar OK. Diğer Forumda sanıyorum pro bir abimiz var. Ben komutları burada paylaşayım belki bir arkadaşımıza faydası dokunur.

apt update; apt upgrade
apt-get -f --force-yes --assume-yes install

gelen uyarılara y harfi veya e harfi ile okeyle.

Yanıt #1930
Uzun bir aradan sonra dizüstümü alıp dışarlara çıktım.
Ne çıkarsa bahtıma diyerek PC yi açtım.
Yıllar önce yüklemiş olduğum UBUNTU STUDIO 12:04 yüklü imiş :D
X
Hala tıkır tıkır çalışıyo yaaf.
Yan masada görenler ELMA sanıyorlar benim PC yi  ;D

Yanıt #1931
@Mr_YAMYAM Hocam geçen gün Sizin TC-K490 deneme için çalıştırdım O da NE küçük Lastik su koymuş :D  Kasetlerde Güzel Patinaj çekiyordu. Artistik Patinaj :D . Benim kolleksiyonda lastik ölçülerinde bulamayınca bugün Pasaja gidip Aynı ölçüde lastik temin ettim.  1TL yede var 2,5TL de. Ama ben orjinale yakın kaliteli olanlardan seçtim. Yedek de aldım ne olur ne olmaz. Güzel cihazı açmışken bakımını da yaptım. Bu cihazın VFD ekranı gerçekten güzel yapılmış üstelik Monitör olarak da kullanılabiliyor. Aslında Elimde iki adet TC-K490 var. Belki birini satış için düşünebilirim. Ve resimler Tabiki. :)

Yanıt #1932
Parasını denkleştirebilirsem geri alabilirim.

Herifin birisi kasete 125 kaat istiyo :D
https://urun.gittigidiyor.com/muzik-plak-enstruman/maxell-ud-70-bos-metal-kaset-429354651
MA-XG serisi en üst seviye idi. Ele alınınca bile ağırlığından belli ediyordu.
Zamanında işyerinde kayıt karakteristiğini ölçmüştük.
18KHz e kadar bile lineer kayıt yapılabiliyordu.

Yanıt #1933
Onursal Hocam satıştan ziyade elimde olmayan bir cihazla Takas için düşünebilirim. Sizin elinizde bende olmayan cihazlardan varsa takas olabilir. Yoksada çok önemli değil bu cihaz gerçekten güzel ve şu anda Türkiye'de satışı yok yani satan yok. :)

Yanıt #1934
Onursal Hocam satıştan ziyade elimde olmayan bir cihazla Takas için düşünebilirim. Sizin elinizde bende olmayan cihazlardan varsa takas olabilir. Yoksada çok önemli değil bu cihaz gerçekten güzel ve şu anda Türkiye'de satışı yok yani satan yok. :)
O ürüne eşdeğer bir cihaz elimde yok.
Benim aletleri bi karıştırayım diyeceğim ama zaten sende hemen hemen eşdeğer cihazlar bulunuyor.