Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (27938 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1815
@Mr_YAMYAM hocam bizim burada son hız bağlantı durumu. (Wireless) =  :)

Yanıt #1817
@Kazasker Arkadaşım sen ağaç işlerinden anlıyorsun sanıyorum daha önce Bim den bu ürünü satın almıştım . Woofer kabin için bir çalışma yapmak isterim.Elimde daha önceden dekupaj da vardı bu elemanlar yeterlimi ? Şöyle düşündüm Eski yatak odasındaki mobilyaları bu iş için kullansam nasıl olur. ? 

Yanıt #1818
@Kazasker Arkadaşım sen ağaç işlerinden anlıyorsun sanıyorum daha önce Bim den bu ürünü satın almıştım . Woofer kabin için bir çalışma yapmak isterim.Elimde daha önceden dekupaj da vardı bu elemanlar yeterlimi ? Şöyle düşündüm Eski yatak odasındaki mobilyaları bu iş için kullansam nasıl olur. ? 

Testerenin aynısından bende de var. Dekupajı da bosch marka var.
Senin sorduğun sorunun aynısını ben sormuştum. Cevap: Olur. :D
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #1819
Arkadaşlar.
@elektrofizikci  yine forumlarda görüldü. Herkes kaçıp kendisini kurtarsın :)

Yanıt #1820
Arkadaşlar.
@elektrofizikci  yine forumlarda görüldü. Herkes kaçıp kendisini kurtarsın :)

Nerde o eski elektrofizikci abi, tehlike kalmadı :) haftada bir söken adam şimdi iki ay da bir :)
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Yanıt #1821
@Mr_YAMYAM hocam siparişlerim geldi kaç gündür uydu alıcı ile uğraşıyorum daha kat edilecek çok yol var. Yavaş yavaş ilerliyorum.
Ha unutmadan bu uydu alıcısında izleyemediğin kanal olursa anında iade garantisi varmış. (Şaka şaka :D ) Üretici firma uzaktan kumandayı led aydınlatma yapmış birçok marka uydu cihazı kullandım ama ilk defa böyle güzel bir kumanda ile karşılaştım. (Fiyatını yazmayacağım. :D )

2x Cı Modül Giriş Soketi
Dreambox OS
Dreambox API
Dual-Core 12K DMIPS CPU
HDMI 2.0 çıkış
HDMI 1.4a giriş
MPEG-2 / H.264 decoder
H.265 decoder (Full-HD)
Smartcard Okuyucu ( Tüm Smar Kartları Çalıştırır )
8 GByte Flash
2 GByte RAM
3 inch Color LCD-Display
100/1000 MBit/s compatible
Ethernet Interface
Internal 2.5" harddisk (not included)
USB 3.0
S/PDIF digital bitstream out
USB service port
EPG (Electronic Program Guide)
Automatic service scan
WiFi support (optional) - Ralink 5370 Driver Tanımlı Tüm Wifi Adaptörler İle Çalışmakta.
Web interface for PC and Smartphone
Videotext
DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS
Size: 260 x 150 x 45 mm (W x D x H)

Ve uydu bulucu. SATHERO SH-400 Bu cihazın Türkiye'de satışı yokmuş 85Euro . Ben içini açıp baktım  :D ,bence o kadar etmez. Ama iş görür.Monitöre de bağlanıyor.

Yanıt #1822
Uydu alıcı güzel ama ben uydu bulucuya meraklıyım.
O cihazı buralarda bulabilsem o kadar parayı verip alabilirim.

NOT.
@ozgurece 
O uydu bulucu hakkında birşey sormak istiyorum.
Herhangi bir uyduyu bulduğunda uyduların parametrelerini otomatik olarak algılama gibi bir özelliği var mı?
Örneğin.
Türksat uydusunun parametrelerini bilmiyoruz. O uydu bulucuyu çanağa bağlayınca ve Türksat uydusunu bulunca uydu parametrelerini kendisi gösterebiliyor mu?
Yoksa bu parametreleri kendimiz el ile mi giriyoruz.

Yanıt #1823
@Mr_YAMYAM hocam sizin bilginiz vardır mutlaka uydu bulucuda Local position bölümünde boyla ve enlem kordinatlarını elle değiştirebiliyorum bu hesaplama neden yapılır. ?  Diğer soru Genel ayarlarda güç devresi dBm ve dBuv oalarak iki seçenek var hangisini tercih edelim. ?

O uydu bulucu hakkında birşey sormak istiyorum.
Herhangi bir uyduyu bulduğunda uyduların parametrelerini otomatik olarak algılama gibi bir özelliği var mı?
Örneğin.
Türksat uydusunun parametrelerini bilmiyoruz. O uydu bulucuyu çanağa bağlayınca ve Türksat uydusunu bulunca uydu parametrelerini kendisi gösterebiliyor mu?
Yoksa bu parametreleri kendimiz el ile mi giriyoruz.

Gösteriyor Hocam uyduların parametreleri cihazda kayıtlı sanıyorum isterseniz deneme yanılma test yapabiliriz.

Yanıt #1824
@Mr_YAMYAM hocam sizin bilginiz vardır mutlaka uydu bulucuda Local position bölümünde boyla ve enlem kordinatlarını elle değiştirebiliyorum bu hesaplama neden yapılır. ?  Diğer soru Genel ayarlarda güç devresi dBm ve dBuv oalarak iki seçenek var hangisini tercih edelim. ?

Boylam ve enlem ayarlarını bilemiyorum. Bulunulan yeri belirlemek için olabilir.
Güç devresi ölçümü ise dbm temel olarak güç ölçümü için kullanılır.
Güç faktörünün (özellikle vericilerde) kaç db olduğunu mili watt cinsinden belirtmek amacıyla kullanılır.
Atmasyon bir değer dersek 31dbm=1W gibi.
dbuV ise anten üzerinde indüklenen gerilimin mikrovolt cinsinden ölçümüdür.
Yani uydu LNB içerisindeki anten üzerinde kaç mikrovoltluk gerilim olduğunu ifade etmektedir. Uydudan gelen sinyaller anten üzerinde bir gerilim oluşturdukları için bu gerilimin seviyesi antenin doğru tevcih edildiğini gösterir.
Benim önerim  dbuV olarak ölçüm yapmandır.

Yanıt #1825

Gösteriyor Hocam uyduların parametreleri cihazda kayıtlı sanıyorum isterseniz deneme yanılma test yapabiliriz.
Bunun için çanakla oynaman gerekir sanırım.
Çanakla oynayarak alakasız bir uydu yakalanır. Örneğin arabsat.
Sonra o uydunun parametreleri uydu yakalayıcısından görülebilecek mi bakılır.

Yanıt #1826
Onursal Hocam benim bilmediğim ayrıntılar sizden öğrenmiş oldum sağolun. Öneriniz de olduğu gibi dbuV olarak ayarladım şu an uydu kablosu bağlı değil boşta.

Yanıt #1827
Bu durumda uydu bulucunun anten girişine bir toplu iğne takarsan farkı görebilmen lazım :D

Yanıt #1828
Bunun için çanakla oynaman gerekir sanırım.
Çanakla oynayarak alakasız bir uydu yakalanır. Örneğin arabsat.
Sonra o uydunun parametreleri uydu yakalayıcısından görülebilecek mi bakılır.

Hayır o şekilde değil Onursal Hocam bu uydu bulucuda benim tecrübe ettiğim konuma göre uydu bulucuda örneğin türksat 42 derece uydu ayarlanacaksa uydu bulucuda bu uydu seçilip arama yapılıyor.
Satellite Finder SH-400HD

Yanıt #1829
Bu durumda uydu bulucunun anten girişine bir toplu iğne takarsan farkı görebilmen lazım :D

Evet hemen arada dıt zıt yapmaya başlıyor cihaz. :D