Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (29545 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1771
o zaman devreyi yeniden yapayım. beslemeyi 2x12 vereceğim. regüle devresine gerek var mı. yoksa olduğu gibi mi yapayım?
yalnız bu devre oldukça yaygın kullanılan bir devre. şaseleme yapmazssam  bu şekilde gayet iyi çalışıyor. daha önceki orjinal basımlarda şaselemelerde problem olmuyordu hiç. yarın biraz mıncıklayayım bakalım. ...
Pre devrelerin beslemesindeki gürültü faktörü çok önemlidir.
Sen etkilerini duymasan da, tekniğin gereğince ön devre beslemesinin tam  regüle hatta low-noise olması şarttır.
Gayet iyi çalışıyor kavramı biraz göreceli bir anlatımdır.
Duyumsal kıyaslama için LM1875 li tasarım ile kıyaslanabilmeli. Hatta daha üst seviye ürünler ile.
Duyumsal olarak karara varılmazsa tekniğin gerektirdiği gibi ölçüm cihazları ile ölçülmelidir.
Şemada verilmiş olan entegre ve besleme gerilimleri analiz edildiğinde son derece sakıncalı bazı yönleri de bulunmaktadır.
Vcc kesin olarak verilmiş olmamakla birlikte 12V luk bir gerilim opamplara tahsis edilmiş olduğu görülmektedir.
12V luk bu gerilim opamplar için 2X6V luk bir sinüs çalışma alanı belirleyebilecektir. Bu durum da devreden alınabilecek max gerilimin 6Vp olduğunu ifade etmektedir. Üstelik bu 6V peak gerilimi sınırlı olarak alınabilecektir.
Giriş gerilmimizin 1Vpp olduğunu ve tek alternasımızın 0.5Vp olduğunu hesap ettiğimizde ton kontrol için öngörülen Vg (kazanç faktörü) uygulanan gerilim sınırlarını çoktan aştığını açıkça gösterecektir.
TEKNİK ANALİZLER.
Bass kontrol.
Takribi 50K kontrol üzerinden elde edilebilecek max. gerilim 50/10K=5
5X0.5V=2.5V
Sonuç. Bass kontrol zayıf.
Medium kontrol.
50K/3.9K=12.8
12.8X0.5V=6.41V OVERLOAD (Distorsiyon)
Treble kontrol.
50K/1=50
50X0.5V=25V Full distorsiyon :D
Tiz frekansların mantalitesi gereği bir audio spectrumda düşük değerlerde olduğunu biliyoruz. O halde bu frekansların 50Katı yükseltilmesi ne gibi kötü unsurlar yaratır.?
Bir elektronik devrede sadece sinyaller yükseltilmez. Devrenin tüm pasif elemanlarının ve PCB yollarının yaratmış olduğu gürültüler de yükseltilmektedir.
O halde bizler tiz frekansları kontrolsüz bir şekilde yükseltirken devredeki HISSS seslerini de aşırı derecede yükseltiyor ve hatta yüksek frekanslı osilasyonlara davetiye çıkartıyoruz.
Eğer tiz seslerde yüksek kazanç isteniyorsa, harici önlemler son derece önemlidir. Bu önlemlerin başında ise filtre devreleri ve band sınırlayıcı devrelerin önemi oldukça büyüktür.

Yanıt #1772
Sen etkilerini duymasan da, tekniğin gereğince ön devre beslemesinin tam  regüle hatta low-noise olması şarttır.
Duyumsal kıyaslama için LM1875 li tasarım ile kıyaslanabilmeli. Hatta daha üst seviye ürünler ile.
Duyumsal olarak karara varılmazsa tekniğin gerektirdiği gibi ölçüm cihazları ile ölçülmelidir.
Şemada verilmiş olan entegre ve besleme gerilimleri analiz edildiğinde son derece sakıncalı bazı yönleri de bulunmaktadır.
Vcc kesin olarak verilmiş olmamakla birlikte 12V luk bir gerilim opamplara tahsis edilmiş olduğu görülmektedir.
12V luk bu gerilim opamplar için 2X6V luk bir sinüs çalışma alanı belirleyebilecektir. Bu durum da devreden alınabilecek max gerilimin 6Vp olduğunu ifade etmektedir. Üstelik bu 6V peak gerilimi sınırlı olarak alınabilecektir.
Giriş gerilmimizin 1Vpp olduğunu ve tek alternasımızın 0.5Vp olduğunu hesap ettiğimizde ton kontrol için öngörülen Vg (kazanç faktörü) uygulanan gerilim sınırlarını çoktan aştığını açıkça gösterecektir.
TEKNİK ANALİZLER.
Bass kontrol.
5X0.5V=2.5V
Medium kontrol.
50K/3.9K=12.8
Treble kontrol.
50K/1=50
Tiz frekansların mantalitesi gereği bir audio spectrumda düşük değerlerde olduğunu biliyoruz. O halde bu frekansların 50Katı yükseltilmesi ne gibi kötü unsurlar yaratır.?
Bir elektronik devrede sadece sinyaller yükseltilmez. Devrenin tüm pasif elemanlarının ve PCB yollarının yaratmış olduğu gürültüler de yükseltilmektedir.
O halde bizler tiz frekansları kontrolsüz bir şekilde yükseltirken devredeki HISSS seslerini de aşırı derecede yükseltiyor ve hatta yüksek frekanslı osilasyonlara davetiye çıkartıyoruz.
Eğer tiz seslerde yüksek kazanç isteniyorsa, harici önlemler son derece önemlidir. Bu önlemlerin başında ise filtre devreleri ve band sınırlayıcı devrelerin önemi oldukça büyüktür.

Hangi dil abi bu? :D :D
Şu işlerin pratik yolunu bir öğrensek neler yapacaz da yok işte. Eleman dizip lehimlemekten öteye gidemiyoruz.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #1773
Hangi dil abi bu? :D :D
Şu işlerin pratik yolunu bir öğrensek neler yapacaz da yok işte. Eleman dizip lehimlemekten öteye gidemiyoruz.
Sabırla ve azimle.
Ne demişler.
AZİMLE FARE, DAŞI DELER.. ATASÖZÜDÜR :D
Sizler gibi ciğerli arkadaşların anlamaması gayet normaldir. Kaldı ki elektronik eğitimi almış birçok kişi bile anlayamayabiliyor.
Ben sadece sizlere mümkün mertebe basit anlatımlarla anlatmaya çalışırım.
Üstelik bir de kendisin FİL sanan AUDIO-FİL herifler var  >:(  Yine kızdım.
Kızmayayım diyorum ama dejenerasyona da şiddetle karşıyım.
ADAM olamamış bir FİL kalkar der ki bir Hi-Fi sistemde ton kontrol kullanılmaz.
Sorarsın NEDEN diye, yanıtı yoktur veya ton kontrol Hi-Fi yi bozar der.
Ama bir ürünün satışı sözkonusu olduğunda bir kablo için binlerce TL istemekten çekinmez.
Kablo özelliklerini sorarsın GIK bile diyemez.
Arkadaşımız @H_SerhatY  bizzat tanık olmuş verilen fiyatları hayretle karşılamıştır.
Bir profesyonel ise bir devredeki teknik analizleri derinlemesine yapabilir. Hangi frekansların ne kadar yükseltileceğini, hangi elemanın gürültü faktöründe fazla etken olacağını iyi bilir. Tekniği bildiği için de gerekirse bir kondansatöre 10$ verilirmi demez ve, o ürün o amaç için en ideal ürünse, verir 10$'ı paşa paşa tekniğine uygun tasarımını yapar.
Fazla kızdım. Moderatör arkadaşlar beni sepetlemeden tüyeyim.

HAA UNUTMADAN:
Eğer gerçekten birşeyler öğrenmek istiyorsanız @taydin  abiye de bulaşabilirsiniz.
Kendisi çok daha bilgili olup, mütekamil cihazları bile bulunmaktadır. Üstelik iyi bir eğitmen olduğunu düşünmekteyim.
Çünkü ben kamera karşısına geçince dilim dişim kuruyor, söyleyeceklerimi bile şaşırdığım zaman oluyor.
Dilediğiniz bir konuda kurs almak isterseniz bu teklifimi iyi değerlendirin.
Sanırım yardımcı olmaktan çekinmeyecektir.

Yanıt #1774
Benim kafa kalın girmiyor bir türlü. Belki 150 sefer datasheet açmışımdır ama her açtığım da ilk defa görüyormuşum gibi fransız kalıyorum. Bu gün tda7377 nin pssr değerine bakıyım dedim bulamadım.  Hele o kare kare grafik verilen sayfaları hiç anlamıyorum. Osiloskopla başım dertte. Valla son 1 haftadır elim devreye gitmiyor. Paso oyun oynuyorum.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #1775
Benim kafa kalın girmiyor bir türlü. Belki 150 sefer datasheet açmışımdır ama her açtığım da ilk defa görüyormuşum gibi fransız kalıyorum. Bu gün tda7377 nin pssr değerine bakıyım dedim bulamadım.  Hele o kare kare grafik verilen sayfaları hiç anlamıyorum. Osiloskopla başım dertte. Valla son 1 haftadır elim devreye gitmiyor. Paso oyun oynuyorum.
DATASHEET açmanın kuralları.
1) Yeterli seviyede ingilizce bilinmelidir.
2) Teknik özelliklerde belirtilen kriterlerin ne olduğu araştırılmalıdır.
ÖRNEK PSRR. Yani Power Supply Ripple Rejection. Türkçesi Güç kaynağı kırpılmasının reddi.
3) Değerlerin ne ifade ettiğinin araştırılarak öğrenilmesi.
PSRR örneği ile devam edersek.
60db PSRR özelliği olan bir entegre olsun.
Buradaki 60db kavramı gerilimsel olarak 1000 katı demektir.
Bu da demektir ki bu entegrenin beslemesinde 2V luk ripple lar varsa, entegre bunu içerisinde 2mV a kadar düşürebilecektir.
2V luk ripple'ların ölçümü ise osiloskop ile mümkün olur.
Bu ve bunun gibi teknik özelliklerin tek tek araştırılıp bir kaynak şeklinde elde tutulması gereğinde yeniden gözden geçirilmesi önemlidir.
Bazı teknik özellikler ve telaffuzları.
Distorsiyon
Gürültü.
Frekans cevabı.
Harmoniksel bozulma.
Bunların ne anlama geldikleri araştırılıp, tek tek öğrenilmelidir. Bunlar sadece birkaç örnek olup teknikte daha birçok açıklanması gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu sebeple karşılaşılan bir unsur olduğunda bu unsurun ne anlama geldiğini araştırmak gerekirse ustalarla tartışarak anlamaya çalışmak gereklidir.
Bunların birkaç tanesinin bile tam olarak öğrenilmesi yıllar sürebilir. Temel elektronik eğitimi almamış olan kişilerde ise neredeyse imkansızlaşır.

Yanıt #1776
TEKNİK ANALİZLER.
Bass kontrol.
5X0.5V=2.5V
Medium kontrol.
50K/3.9K=12.8
Treble kontrol.
50K/1=50

TEKNİK ANALİZLER.
Bass kontrol.
5X0.5V=2.5V
Medium kontrol.
50K/3.9K=12.8
Treble kontrol.
50K/1=50

Ağzına sağlık abi böyle anlatınca bir de pratikte bunu yaşayınca daha güzel anlaşılıyor. Ayni entegreyi bizim psu ve tone kontrolle çiftleştirmek uzereyim. 😁 :D  pcb bitince kalite kontrol için ararim
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1777
Ağzına sağlık abi böyle anlatınca bir de pratikte bunu yaşayınca daha güzel anlaşılıyor. Ayni entegreyi bizim psu ve tone kontrolle çiftleştirmek uzereyim. 😁 :D  pcb bitince kalite kontrol için ararim
Anlaşılan ÇİFTÇİ'sin
 :D  :D  :D  ;D  :P  :)

Yanıt #1778
Anlaşılan ÇİFTÇİ'sin
 :D  :D  :D  ;D  :P  :)
Öyle sayılırım abi.  :D  :P
Sizin tasarımları pek bozmadım. Sadece 7377 nin şemasını ilave ettim. Birkaç zıplama ile halloldu sayılır. Birazdaha üstüne gideceğim  bakalım ne çıkacak...
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1779
Beynim pişti bee  >:(
X
İş istasyonu yapmak başa bela.
XP döneminde ne güzel iki dakikada hallediyordum.

Yanıt #1780
Onursal Hocam bende Nostalji yapayım.

Yanıt #1781
Az mı tamir edip ekmek yemiştim onlardan :D

Yanıt #1782
@Mr_YAMYAM Hocam şimdi farklı bir uygulama denemek için kolları sıvadım. Bu iş biraz emek istiyor ama zevkli gerçekten. Geçen hafta yapmak istediğim yani Yörüngedeki TV yayını yapan yaklaşık en az 55 uyduyu izleyebilmek için gerekli ekipmanı temin ettim (Sinyal kayıplarını en aza indirmek için LNB leri üst seviye kalitede seçtim  ama montaj işi için sanıyorum profesyonel destek gerekecek.  Çünkü Bakın Hareketli çanak montajı dikkat edilmesi gereken maddeleri  internetten buldum.  
Montaj noktasının sözkonusu uydu azimut ve elevasyonunda gökyüzünü engelsiz görebilir durumda olması. ( Hareketli antenler için bu tüm sabit uyduların bulunduğu Clarke kuşağını görebilmesi demektir.) Ayrıca montaj noktasının yerel mikrodalga linklerinin veya kuvvetli manyetik alanların güzergahı üzerinde de bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Yanıt #1784
Onursal Hocam sipariş verdim Hem uydu bulucu hemde Linux Dreambox inşallah Nisan da Elimde. Gelince burada detaylı paylaşırım. Elektronikçi adam cihazın içini açar bakar. :D