YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam işte DIN-PPM video gif. ve imaj resmi -40 +3 db. Tüm anfi çalışması yapan Forum arkadaşlarımız bu hassas ölçü seviye devresini peak programme meter (PPM) sistemlerine dahil etsinler.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım @seron çok geniş bir Software arşiv. Neredeyse yok yok. Çok bilindik bir yer değildir ama fırsat bulursan bir ara incele derim. :)
[IMG]https://resmim.net/f/Vwjnu2.jpg[/img]

gokrtl

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Ocak 2019, 15:31:41Değerli Forum arkadaşım @seron çok geniş bir Software arşiv. Neredeyse yok yok. Çok bilindik bir yer değildir ama fırsat bulursan bir ara incele derim. :)
[IMG]https://resmim.net/f/Vwjnu2.jpg[/img]
Link yok mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Ocak 2019, 01:05:08@Mr_YAMYAM Hocam işte DIN-PPM video gif. ve imaj resmi -40 +3 db. Tüm anfi çalışması yapan Forum arkadaşlarımız bu hassas ölçü seviye devresini peak programme meter (PPM) sistemlerine dahil etsinler.

Böyle bir devrenin yapım ve kalibrasyonu sanıldığı kadar kolay değildir.
Üstelik bir de sahte entegrelerdeki uyumsuzluk gözönüne alınırsa amatörlerin böyle bir işe kalkışmaları hayal kırıklığı yaratabilir.
Ama başlangıç için tek LM3915 ile 10LED ile bir PPM yapabilirler.
Bu devreyi kalibre edebiliyorlarsa daha sonra LM3916 ile EXPAND (genişleme) yapılarak DIN PPM yapabilirler.

Malicarpar

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ocak 2019, 16:44:07Ama başlangıç için tek LM3915 ile 10LED ile bir PPM yapabilirler.
Bu devreyi kalibre edebiliyorlarsa daha sonra LM3916 ile EXPAND (genişleme) yapılarak DIN PPM yapabilirler.

@Mr_YAMYAM  ustam kafama takilan bir olay var bu devre yapılırken kalibrasyon denilen olay tam olarak nedir nasıl yapılıyor yani devreyi basıp  elemanları yerleştirip lehimleyip calistirmanin dışında bir olay galiba peki bu işlemlerin dışında nasıl bir kalibrasyon yapılıyor tam olarak aciklarmisin rica etsem kaç zamandır bu olayı duyuyorum ve merak ediyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Malicarpar - 30 Ocak 2019, 17:02:48@Mr_YAMYAM  ustam kafama takilan bir olay var bu devre yapılırken kalibrasyon denilen olay tam olarak nedir nasıl yapılıyor yani devreyi basıp  elemanları yerleştirip lehimleyip calistirmanin dışında bir olay galiba peki bu işlemlerin dışında nasıl bir kalibrasyon yapılıyor tam olarak aciklarmisin rica etsem kaç zamandır bu olayı duyuyorum ve merak ediyorum
Bütün elektronik devrelerde bir ölçü ve kalibrasyon prosedürü bulunur.
Örneğin senin daha önce yapmış olduğun ton kontrol devresinde kullanılan kondansatörlerin değerleri ve devrenin gerilim kazancı.
Devrenin bütünlüğü ele alındığında her bir kondansatör ve direncin değeri önem taşımaktadır. Elbette ki kullanılan yarı iletkenler de istenilen kazancı sağlayabilecek özellikte olmalıdır.

Bir VU metre veya gelişmiş hali ile DIN PPM esasen bir ölçü aletidir.
Yani sen VU metre ile veya DIN PPM ile zıp zıp zıplayan ledler yapmıyorsun. Cihazındaki ses seviyesini ölçebilen bir ÖLÇÜ ALETİ yapıyorsun.
Ses seviyeleri ise literatürde belli şekillerde ölçülmektedir.

VU Ölçümü.
VU (Volüme Unit) en eski ölçüm şekillerindendir. Henüz tekniğin gelişmediği yıllarda en basit bir ibreli milivoltmetre ile ses seviyeleri takip edilmekte idi. 1970 li yılların üretimlerindeki teyp ve ampli cihazlarındaki ibreli göstergeleri sıklıkla görmüşsünüzdür.
Ölçüm aralığı -23 ila +3db arasındadır. Bu değer hassas bir skalanın (Milivoltmetre) sağlayabileceği değerdir.
Eğer ibremizin hassasiyeti yüksek değilse ölçüm alanımız daha da daralmaktadır. -10 dan +3 gibi.

PEAK ölçümü.
Peak ölçümünün en doğru şekli osiloskoplar ile yapılan ölçümlerdir. Sinyal seviyesinin PEAK değerine geldiği anda kullanıcı bunu anında görebilmektedir.
Ancak osiloskop ile alt seviyeleri görüp ölçebilmek daha zor olduğu için bazı ölçüm sistemleri geliştirilmiştir.
DIN standartlarınca geliştirilen ve -50 ile +5db arasındaki sevileri ölçebilen DIN PPM en yaygın olarak kullanılan ses seviye ölçü aletleridir. Ancak bu seviyede ölçüm yapabilmesi ve sapma hızının belli seviyede olması zorunluluğundan dolayı, maliyet fazla olduğu için amatör cihazlarda pek kullanılmamıştır.
1980 li yılların sonlarında sonra üretilmiş ve çok pahalı olan bazı marka caset teyp cihazlarında görülebilmektedir.
Bir DIN PPM i ele aldığımızda ses seviyesinin -50db seviyesinden itibaren ölçülebildiği görülmektedir. O halde en düşük giriş seviyemiz olan birkaç milivoltluk sinyalleri bile ölçebilmeliyiz demektir. Bu denli düşük sinyal seviyesinin ölçümü ise, cihazımızın gürültü seviyesi ile doğrudan ilişkilidir.
Yani cihazımızın gürültü seviyesi -30 ise böyle bir ölçü aleti kullanmamızın hiçbir mantığı olmayacaktır. Çünkü çoğu ledler direk yanıyor olacaktır.
0dbU seviyesi ise genel standart olup 1Vpp ses sinyal seviyesini temsil etmektedir. Hemen hemen tüm amatör cihazların giriş referans seviyesi 1Vpp dir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam konuyu çok güzel açıklamış .  Teşekkürler Hocam sağolun. Bende Tablo ile destek vereyim.Ben 1000 de 1 ini bile bilmiyordum. Ama yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum.
[IMG]https://resmim.net/f/z9ykNj.jpg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/VKKEPF.gif[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/bUtPJQ.gif[/img]

Kazasker

Slm @Mr_YAMYAM  abi bak ne buldum. 93 model siemens amfiden çıktı. Toplamda 6 adet lm337 ve 9 adet 317 çıktı. 2 tane de siemens marka trafo. Ama trafoda simetrik çıkış yok. Birini test ettim diğerini etmedim. Stk ise 2 tane ve mono  :)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

OYOYUOY ve de OYYHH
Hepsi de birinci sınıf oricinal ürün.
Tanesine 3$vereyim gardaş :D

Kazasker

:D  :D  cakmasindan çok çektim. Orjinalini evin dip köşesine koydum :)  yarin test edeceğim . Bakalım sağlam mi.

gokrtl

İnsan devreye takmaya kıyamaz onları yav :D

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Şubat 2019, 23:54:31İnsan devreye takmaya kıyamaz onları yav :D
:D  :D  endişeliyim. sağlam dır inşallah  :)

Mr_YAMYAM

ESKİLERE DÖNÜŞ.
1995 yılında daha windows windows olmadan AMIGA 500 ile harika oyunlar oynuyordum.
Bunlardan en beğendiğim ise SETTLERS idi.
1994 yılı BLUE BYTE üretimi olan bu oyun, AMIGA PC lerde son derece kaliteli grafik, ses efektleri ve oynanılabilirlik özellikleri sunuyordu.
Aynı oyun PC ler için DOS altında çalıştırılabilir olarak ta sunulmuştu. Ancak DOS altında bazı grafik canlandırmalarından feragat edilmiş, DOS tanımlı ses kartlarının nadir ve pahalı olması nedeniyle de ses efektlerinin hemen hemen tüm PC lerde olmaması ile oyun cazibesini yitirmişti.
Oyunu aldıktan ilk 6 ay içerisinde oynama kurallarını bir türlü öğrenememiş, hatta sinir olmuştum.
Ama ev halkından birilerinin oyunu mıncıklayıp mouse hareketlerini çözmesi ile oyun benim için de cazip hale gelmişti.
Oyunun temel mantığı bir yerleşim birimi oluşturarak uygarlık kurmak ve hem ekonomi olarak hem de askeri olarak gelişebilmek idi.
MISSION (Görev) bazlı oyunda ise PC tarafından verilen rakipleri hiçbirşey yapamayacak duruma getirebilmek, ezici bir üstünlük kurabilmek veya rakibini tam anlamıyla yok etmek esas idi.
Toplamda 24 seviyeden oluşan oyunu 3-4 yıl gibi bir sürede zevkle oynayarak bitirmiş ve sonuna ulaşmıştım.
Oyunun DOS versiyonunda tespit ettiğim bir BUG'u kazara çözdükten sonra, PC tabanında DOS emülatör ile yeniden oynamaya başladım :D
Her level geçişi ayrı bir heyecan katıyor olup, eski günlerimi yeniden hatırladım.
Ençok hoşuma giden şey ise tek rakipli levellerde bitiş enstantanesi idi.
Bazı rakipleri zındana atmak, bazılarını köpekbalıklarına yem etmek, bazılarını farklı şekillerde yendiğimi gösteren bu enstantenelerden en hoşuma giden bir kare.
[attach type=image]11256[/attach]
Bu kare 10. levelin bitiş karesidir. Bitiş anındaki temsili resim, rakibimi yendiğim andaki temsili olayı canlandırmaktadır.
Oyunun ana ekranında 11 level ve rakiplerimi görebilirsiniz.
[attach type=image]11258[/attach]

Kazasker

vay be. eskiler hep iyi anılarda kaldı abi  :-[

Kazasker

Slm @Mr_YAMYAM  abi nasılsın...
Tda 7377 anfi hakkında desteğine ihtiyacım var.   Ahmet yerli hocanın ta 7377 devresini orjinal hali ile bir iki denedim. Sistem çalıştı ama yollar çok yakin olunca ufak bir eleman değişikliğinde ardı arkası kesilmeyen gürültüler oluyordu..
Bende su semaya bakarak biraz aralıklı ve geniscene  şemayı yeniden çizdim..tabi orjinaline sadık kalarak ...
Sema
[attach type=thumb]11577[/attach]
Devreyi kurdum sorunsuz çalıştı. Ne ses ne gurultu var. Yalniz bir sorun var. Bu gün küçük bir kutu bulup paketleyim. Dedim. Sasileri montajladigimda devreden ses gelmiyor ama çalışıyor. Sasiyi iptal edince ses geliyor. Yarin lyt sini ayarım. Devrenin resmi var. Bi kontrol edermisin abi. Niye boyle yapıyor. Ayrıca sasiyi iptal ettiğimde potlar metale değerse yine ses gidiyor.. yani Graund plane yapınca sistem çalışıyor ama ses yok. Bu aşamada gurultu hum  v.b hic bir olumsuz unsur yok .
Orjinal devre[attach type=thumb]11575[/attach]
Benim çizim.

[attach type=thumb]11579[/attach]

Üst görünüş..

Mr_YAMYAM

Devredeki op-amp beslemeleri simetrik.
R31 ve R32 nin ortak noktasından virtual GROUND yapılarak elde edilmiş.
Bu ground noktası aslında ground değildir. Sistem zero point noktasına göre 1/2Vcc dir.
Tüm op-amp bağlantılarının doğru tespit edilmesi ve ground noktasının doğru yapılması şarttır.
Kısacası op-ampların ground bağlantıları sistem ground noktalarına birleşemez.
TAVSİYE:
OP-AMP lar için LM1875 li tasarımdaki 2X15V gerilim kaynağı kullanılırsa sağlıklı çalışacaktır.
TEST için devre monteli halde iken R29 ve R30 u sökünüz.
Sinyalinizi C21 ve C20 uçlarından direk veriniz. Ses çıkışı çalışacaktır.

gokrtl

Bakarak çizme azmine hayranım

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Mart 2019, 00:40:48Devredeki op-amp beslemeleri simetrik.
R31 ve R32 nin ortak noktasından virtual GROUND yapılarak elde edilmiş.
Bu ground noktası aslında ground değildir. Sistem zero point noktasına göre 1/2Vcc dir.
Tüm op-amp bağlantılarının doğru tespit edilmesi ve ground noktasının doğru yapılması şarttır.
Kısacası op-ampların ground bağlantıları sistem ground noktalarına birleşemez.
TAVSİYE:
OP-AMP lar için LM1875 li tasarımdaki 2X15V gerilim kaynağı kullanılırsa sağlıklı çalışacaktır.
TEST için devre monteli halde iken R29 ve R30 u sökünüz.
Sinyalinizi C21 ve C20 uçlarından direk veriniz. Ses çıkışı çalışacaktır.

dediğiniz gibi yaptığımda tl074 devre dışı kalmıyor mu abi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Mart 2019, 01:09:52dediğiniz gibi yaptığımda tl074 devre dışı kalmıyor mu abi.
Kalacak tabii
Daha sonra onları ilmine göre çalıştıracaksın.
Boşuna mı benim PRO ton kontrolü verdim sana

Kazasker

o zaman devreyi yeniden yapayım. beslemeyi 2x12 vereceğim. regüle devresine gerek var mı. yoksa olduğu gibi mi yapayım?
yalnız bu devre oldukça yaygın kullanılan bir devre. şaseleme yapmazssam  bu şekilde gayet iyi çalışıyor. daha önceki orjinal basımlarda şaselemelerde problem olmuyordu hiç. yarın biraz mıncıklayayım bakalım. ...

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Mart 2019, 01:17:58o zaman devreyi yeniden yapayım. beslemeyi 2x12 vereceğim. regüle devresine gerek var mı. yoksa olduğu gibi mi yapayım?
yalnız bu devre oldukça yaygın kullanılan bir devre. şaseleme yapmazssam  bu şekilde gayet iyi çalışıyor. daha önceki orjinal basımlarda şaselemelerde problem olmuyordu hiç. yarın biraz mıncıklayayım bakalım. ...
Pre devrelerin beslemesindeki gürültü faktörü çok önemlidir.
Sen etkilerini duymasan da, tekniğin gereğince ön devre beslemesinin tam  regüle hatta low-noise olması şarttır.
Gayet iyi çalışıyor kavramı biraz göreceli bir anlatımdır.
Duyumsal kıyaslama için LM1875 li tasarım ile kıyaslanabilmeli. Hatta daha üst seviye ürünler ile.
Duyumsal olarak karara varılmazsa tekniğin gerektirdiği gibi ölçüm cihazları ile ölçülmelidir.
Şemada verilmiş olan entegre ve besleme gerilimleri analiz edildiğinde son derece sakıncalı bazı yönleri de bulunmaktadır.
Vcc kesin olarak verilmiş olmamakla birlikte 12V luk bir gerilim opamplara tahsis edilmiş olduğu görülmektedir.
12V luk bu gerilim opamplar için 2X6V luk bir sinüs çalışma alanı belirleyebilecektir. Bu durum da devreden alınabilecek max gerilimin 6Vp olduğunu ifade etmektedir. Üstelik bu 6V peak gerilimi sınırlı olarak alınabilecektir.
Giriş gerilmimizin 1Vpp olduğunu ve tek alternasımızın 0.5Vp olduğunu hesap ettiğimizde ton kontrol için öngörülen Vg (kazanç faktörü) uygulanan gerilim sınırlarını çoktan aştığını açıkça gösterecektir.
TEKNİK ANALİZLER.
Bass kontrol.
Takribi 50K kontrol üzerinden elde edilebilecek max. gerilim 50/10K=5
5X0.5V=2.5V
Sonuç. Bass kontrol zayıf.
Medium kontrol.
50K/3.9K=12.8
12.8X0.5V=6.41V OVERLOAD (Distorsiyon)
Treble kontrol.
50K/1=50
50X0.5V=25V Full distorsiyon :D
Tiz frekansların mantalitesi gereği bir audio spectrumda düşük değerlerde olduğunu biliyoruz. O halde bu frekansların 50Katı yükseltilmesi ne gibi kötü unsurlar yaratır.?
Bir elektronik devrede sadece sinyaller yükseltilmez. Devrenin tüm pasif elemanlarının ve PCB yollarının yaratmış olduğu gürültüler de yükseltilmektedir.
O halde bizler tiz frekansları kontrolsüz bir şekilde yükseltirken devredeki HISSS seslerini de aşırı derecede yükseltiyor ve hatta yüksek frekanslı osilasyonlara davetiye çıkartıyoruz.
Eğer tiz seslerde yüksek kazanç isteniyorsa, harici önlemler son derece önemlidir. Bu önlemlerin başında ise filtre devreleri ve band sınırlayıcı devrelerin önemi oldukça büyüktür.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Mart 2019, 17:20:34Pre devrelerin beslemesindeki gürültü faktörü çok önemlidir.
Sen etkilerini duymasan da, tekniğin gereğince ön devre beslemesinin tam  regüle hatta low-noise olması şarttır.
Duyumsal kıyaslama için LM1875 li tasarım ile kıyaslanabilmeli. Hatta daha üst seviye ürünler ile.
Duyumsal olarak karara varılmazsa tekniğin gerektirdiği gibi ölçüm cihazları ile ölçülmelidir.
Şemada verilmiş olan entegre ve besleme gerilimleri analiz edildiğinde son derece sakıncalı bazı yönleri de bulunmaktadır.
Vcc kesin olarak verilmiş olmamakla birlikte 12V luk bir gerilim opamplara tahsis edilmiş olduğu görülmektedir.
12V luk bu gerilim opamplar için 2X6V luk bir sinüs çalışma alanı belirleyebilecektir. Bu durum da devreden alınabilecek max gerilimin 6Vp olduğunu ifade etmektedir. Üstelik bu 6V peak gerilimi sınırlı olarak alınabilecektir.
Giriş gerilmimizin 1Vpp olduğunu ve tek alternasımızın 0.5Vp olduğunu hesap ettiğimizde ton kontrol için öngörülen Vg (kazanç faktörü) uygulanan gerilim sınırlarını çoktan aştığını açıkça gösterecektir.
TEKNİK ANALİZLER.
Bass kontrol.
5X0.5V=2.5V
Medium kontrol.
50K/3.9K=12.8
Treble kontrol.
50K/1=50
Tiz frekansların mantalitesi gereği bir audio spectrumda düşük değerlerde olduğunu biliyoruz. O halde bu frekansların 50Katı yükseltilmesi ne gibi kötü unsurlar yaratır.?
Bir elektronik devrede sadece sinyaller yükseltilmez. Devrenin tüm pasif elemanlarının ve PCB yollarının yaratmış olduğu gürültüler de yükseltilmektedir.
O halde bizler tiz frekansları kontrolsüz bir şekilde yükseltirken devredeki HISSS seslerini de aşırı derecede yükseltiyor ve hatta yüksek frekanslı osilasyonlara davetiye çıkartıyoruz.
Eğer tiz seslerde yüksek kazanç isteniyorsa, harici önlemler son derece önemlidir. Bu önlemlerin başında ise filtre devreleri ve band sınırlayıcı devrelerin önemi oldukça büyüktür.

Hangi dil abi bu? :D :D
Şu işlerin pratik yolunu bir öğrensek neler yapacaz da yok işte. Eleman dizip lehimlemekten öteye gidemiyoruz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Mart 2019, 18:39:24Hangi dil abi bu? :D :D
Şu işlerin pratik yolunu bir öğrensek neler yapacaz da yok işte. Eleman dizip lehimlemekten öteye gidemiyoruz.
Sabırla ve azimle.
Ne demişler.
AZİMLE FARE, DAŞI DELER.. ATASÖZÜDÜR :D
Sizler gibi ciğerli arkadaşların anlamaması gayet normaldir. Kaldı ki elektronik eğitimi almış birçok kişi bile anlayamayabiliyor.
Ben sadece sizlere mümkün mertebe basit anlatımlarla anlatmaya çalışırım.
Üstelik bir de kendisin FİL sanan AUDIO-FİL herifler var  >:(  Yine kızdım.
Kızmayayım diyorum ama dejenerasyona da şiddetle karşıyım.
ADAM olamamış bir FİL kalkar der ki bir Hi-Fi sistemde ton kontrol kullanılmaz.
Sorarsın NEDEN diye, yanıtı yoktur veya ton kontrol Hi-Fi yi bozar der.
Ama bir ürünün satışı sözkonusu olduğunda bir kablo için binlerce TL istemekten çekinmez.
Kablo özelliklerini sorarsın GIK bile diyemez.
Arkadaşımız @H_SerhatY  bizzat tanık olmuş verilen fiyatları hayretle karşılamıştır.
Bir profesyonel ise bir devredeki teknik analizleri derinlemesine yapabilir. Hangi frekansların ne kadar yükseltileceğini, hangi elemanın gürültü faktöründe fazla etken olacağını iyi bilir. Tekniği bildiği için de gerekirse bir kondansatöre 10$ verilirmi demez ve, o ürün o amaç için en ideal ürünse, verir 10$'ı paşa paşa tekniğine uygun tasarımını yapar.
Fazla kızdım. Moderatör arkadaşlar beni sepetlemeden tüyeyim.

HAA UNUTMADAN:
Eğer gerçekten birşeyler öğrenmek istiyorsanız @taydin  abiye de bulaşabilirsiniz.
Kendisi çok daha bilgili olup, mütekamil cihazları bile bulunmaktadır. Üstelik iyi bir eğitmen olduğunu düşünmekteyim.
Çünkü ben kamera karşısına geçince dilim dişim kuruyor, söyleyeceklerimi bile şaşırdığım zaman oluyor.
Dilediğiniz bir konuda kurs almak isterseniz bu teklifimi iyi değerlendirin.
Sanırım yardımcı olmaktan çekinmeyecektir.

gokrtl

Benim kafa kalın girmiyor bir türlü. Belki 150 sefer datasheet açmışımdır ama her açtığım da ilk defa görüyormuşum gibi fransız kalıyorum. Bu gün tda7377 nin pssr değerine bakıyım dedim bulamadım.  Hele o kare kare grafik verilen sayfaları hiç anlamıyorum. Osiloskopla başım dertte. Valla son 1 haftadır elim devreye gitmiyor. Paso oyun oynuyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Mart 2019, 20:12:35Benim kafa kalın girmiyor bir türlü. Belki 150 sefer datasheet açmışımdır ama her açtığım da ilk defa görüyormuşum gibi fransız kalıyorum. Bu gün tda7377 nin pssr değerine bakıyım dedim bulamadım.  Hele o kare kare grafik verilen sayfaları hiç anlamıyorum. Osiloskopla başım dertte. Valla son 1 haftadır elim devreye gitmiyor. Paso oyun oynuyorum.
DATASHEET açmanın kuralları.
1) Yeterli seviyede ingilizce bilinmelidir.
2) Teknik özelliklerde belirtilen kriterlerin ne olduğu araştırılmalıdır.
ÖRNEK PSRR. Yani Power Supply Ripple Rejection. Türkçesi Güç kaynağı kırpılmasının reddi.
3) Değerlerin ne ifade ettiğinin araştırılarak öğrenilmesi.
PSRR örneği ile devam edersek.
60db PSRR özelliği olan bir entegre olsun.
Buradaki 60db kavramı gerilimsel olarak 1000 katı demektir.
Bu da demektir ki bu entegrenin beslemesinde 2V luk ripple lar varsa, entegre bunu içerisinde 2mV a kadar düşürebilecektir.
2V luk ripple'ların ölçümü ise osiloskop ile mümkün olur.
Bu ve bunun gibi teknik özelliklerin tek tek araştırılıp bir kaynak şeklinde elde tutulması gereğinde yeniden gözden geçirilmesi önemlidir.
Bazı teknik özellikler ve telaffuzları.
Distorsiyon
Gürültü.
Frekans cevabı.
Harmoniksel bozulma.
Bunların ne anlama geldikleri araştırılıp, tek tek öğrenilmelidir. Bunlar sadece birkaç örnek olup teknikte daha birçok açıklanması gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu sebeple karşılaşılan bir unsur olduğunda bu unsurun ne anlama geldiğini araştırmak gerekirse ustalarla tartışarak anlamaya çalışmak gereklidir.
Bunların birkaç tanesinin bile tam olarak öğrenilmesi yıllar sürebilir. Temel elektronik eğitimi almamış olan kişilerde ise neredeyse imkansızlaşır.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Mart 2019, 17:20:34Pre devrelerin beslemesindeki gürültü faktörü çok önemlidir.
TEKNİK ANALİZLER.
Bass kontrol.
5X0.5V=2.5V
Medium kontrol.
50K/3.9K=12.8
Treble kontrol.
50K/1=50

TEKNİK ANALİZLER.
Bass kontrol.
5X0.5V=2.5V
Medium kontrol.
50K/3.9K=12.8
Treble kontrol.
50K/1=50

Ağzına sağlık abi böyle anlatınca bir de pratikte bunu yaşayınca daha güzel anlaşılıyor. Ayni entegreyi bizim psu ve tone kontrolle çiftleştirmek uzereyim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Mart 2019, 22:42:56Ağzına sağlık abi böyle anlatınca bir de pratikte bunu yaşayınca daha güzel anlaşılıyor. Ayni entegreyi bizim psu ve tone kontrolle çiftleştirmek uzereyim.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Mart 2019, 22:46:46Anlaşılan ÇİFTÇİ'sin
 :D  :D  :D  ;D  :P  :)
Öyle sayılırım abi.  :D  :P
Sizin tasarımları pek bozmadım. Sadece 7377 nin şemasını ilave ettim. Birkaç zıplama ile halloldu sayılır. Birazdaha üstüne gideceğim  bakalım ne çıkacak...

Mr_YAMYAM

Beynim pişti bee  >:(
[attach type=image]11616[/attach]
İş istasyonu yapmak başa bela.
XP döneminde ne güzel iki dakikada hallediyordum.

ozgurece

Onursal Hocam bende Nostalji yapayım.

Mr_YAMYAM

Az mı tamir edip ekmek yemiştim onlardan :D

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam şimdi farklı bir uygulama denemek için kolları sıvadım. Bu iş biraz emek istiyor ama zevkli gerçekten. Geçen hafta yapmak istediğim yani Yörüngedeki TV yayını yapan yaklaşık en az 55 uyduyu izleyebilmek için gerekli ekipmanı temin ettim (Sinyal kayıplarını en aza indirmek için LNB leri üst seviye kalitede seçtim  ama montaj işi için sanıyorum profesyonel destek gerekecek.  Çünkü Bakın Hareketli çanak montajı dikkat edilmesi gereken maddeleri  internetten buldum.   
Montaj noktasının sözkonusu uydu azimut ve elevasyonunda gökyüzünü engelsiz görebilir durumda olması. ( Hareketli antenler için bu tüm sabit uyduların bulunduğu Clarke kuşağını görebilmesi demektir.) Ayrıca montaj noktasının yerel mikrodalga linklerinin veya kuvvetli manyetik alanların güzergahı üzerinde de bulunmamasına dikkat edilmelidir.

ozgurece

Onursal Hocam sipariş verdim Hem uydu bulucu hemde Linux Dreambox inşallah Nisan da Elimde. Gelince burada detaylı paylaşırım. Elektronikçi adam cihazın içini açar bakar. :D

Mr_YAMYAM

Görüntülü olanlardan alsaydın keşke.
Hoş bu da iş görür ama ekranı nasıl bilmiyorum.

ozgurece

Görüntülü Onursal hocam Tv izleniyor ayrıca HDMI çıkışı da var .

Mr_YAMYAM

O zaman gayet şipirdek.
Bana da lazım öyle bir cihaz ama bütçem pek uygun değil.
Köyde lazım oluyor

Kazasker

Slm.
Kafama takılan bir durum var. Tda 2030, 2040,2050 ve lm1875 bacak bağlantıları ve semaları ayni. Fakat tda2030 semasinda 3 ve 5 nolu bacaklar arasında diyotlar var. Bu diyotlarin amacı sadece 12 volt beslemek için midir ? Simetrik besleyecegimiz bir devrede 3 nolu bacak -vcc olduğundan bu diyotlari kullanmamalıyım diye düşünüyorum. Doğru mu ? @Mr_YAMYAM abi

Mr_YAMYAM

O diyotların amacı farklı.
Sadece tda2030 a özgü.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Mart 2019, 23:15:54O diyotların amacı farklı.
Sadece tda2030 a özgü.

O zaman sizin 1875 çiziminde tda 2030 kullanmak istersem bu diyotlari kullanmam gerekli....

sametozt

LM3886 amfimi kısmen tamamladığım şu günlerde aldığım ölçü aletiyle 1Khz üstü sinyallerde frekans tepkisini ölçemedim.  Çünkü ölçü aleti 1 Khz üstü sinyallerin ac rms değerlerini sağlıklı şekilde ölçemiyor.
Biraz youtube'dan araştırma yapayım izleyeyim istedim. Şu ürüne denk geldim. Video bu işin nasıl yapıldığını bilmeyenlere öğretici olabilir.
Ölçüm videosu burada

He bu arada cihazın linki ( Aile yıkar  :D  :D  ) : https://www.amazon.com/KEYSIGHT-MSOX3104T-Mixed-Signal-Oscilloscope/dp/B011ON0TGG

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam konuyu sohbet bölümünde paylaşmayı uygun buldum. Geçen gün BAUHAUS dan şarjlı matkap siparişi vermiştim bügün teslim ettiler. Gerçekten kaliteli bir ürün. Üstelik iki adet Hediyesi de var. ( USB şarj ve uç kiti ) Şarj bölümü ve diğer aksamları söküp resimledim. Bu ürünü Kaçırmayın derim. Elektronikçiye her zaman gerekli bir ürün.

[IMG]https://resmim.net/f/qoTrIf.jpg[/img]

taydin

Alıntı yapılan: sametozt - 22 Mart 2019, 16:59:13He bu arada cihazın linki ( Aile yıkar  :D  :D  ) : https://www.amazon.com/KEYSIGHT-MSOX3104T-Mixed-Signal-Oscilloscope/dp/B011ON0TGG

Bu osiloskop 8 bitlik, ses için çok uygun olmaz.

Ses için bit derinliği daha  yüksek osiloskop daha uygun olur. Üst segment için örnekler:

16 bitlik 7000 dolarlık Rohde Schwartz  RTE 1024
https://www.rohde-schwarz.com/vn/product/rte-productstartpage_63493-54848.html

12 bitlik 10,500 dolarlık Teledyne LeCroy HDO4024A
https://teledynelecroy.com/oscilloscope/hdo4000a-high-definition-oscilloscopes/hdo4024a

Ama üst segment derken yanlış anlaşılmasın, bunlar, ilgili firmaların en ucuz, giriş ürünleridir :D

Senin örnek verdiğin Keysight'ta durum biraz farklı. Keysight'ın 10 bitlik osiloskopları ise 19,000 dolardan başlıyor (S serisine bakabilirsin) ve hakikaten üst segment osiloskoplar.

Böbreklerim bana lazım, satamam diyorsan ( :D ) o zaman PicoScope'un 16 bitlik USB bazlı osiloskopları düşünülebilir.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

sametozt

Alıntı yapılan: taydin - 22 Mart 2019, 17:58:21Bu osiloskop 8 bitlik, ses için çok uygun olmaz.

Ses için bit derinliği daha  yüksek osiloskop daha uygun olur. Üst segment için örnekler:

16 bitlik 7000 dolarlık Rohde Schwartz  RTE 1024
https://www.rohde-schwarz.com/vn/product/rte-productstartpage_63493-54848.html

12 bitlik 10,500 dolarlık Teledyne LeCroy HDO4024A
https://teledynelecroy.com/oscilloscope/hdo4000a-high-definition-oscilloscopes/hdo4024a

Ama üst segment derken yanlış anlaşılmasın, bunlar, ilgili firmaların en ucuz, giriş ürünleridir :D

Senin örnek verdiğin Keysight'ta durum biraz farklı. Keysight'ın 10 bitlik osiloskopları ise 19,000 dolardan başlıyor (S serisine bakabilirsin) ve hakikaten üst segment osiloskoplar.

Böbreklerim bana lazım, satamam diyorsan ( :D ) o zaman PicoScope'un 16 bitlik USB bazlı osiloskopları düşünülebilir.

Vallahi alabilecek gücüm olsa bile kullanabilecek bilgim maalesef yok :D
O yüzden müsait bir zamanda dayımın yanına gidip ondaki osiloskopu kullanıp değerleri not edeceğim.
En azından nasıl bir şey yapmışız bilelim. Üst frekanslarda bir kaybımız ya da aksi bir durum mevcutsa nasıl düzeltilebileceğini tartışalım

taydin

300 TL ye satılan Hantek'in 6022BE modeli sana baya mesafe katettirir. Onunla işi öğrenirsin sonda da bir sonraki skobunun ne olacağına kendin karar verirsin.

Bunu aliexpress'ten getirtip bir incelemesini yapmak niyetindeyim inş.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam unutmadan geçen ay sizin EBU PPM modifiye yaptığınız AKAI cihazda çalışırken bir patlama oldu ben dedim aha STK gitti veya kondansatör patlaması gibi .Cihazı söktüm ama herhangi bir sorun göremedim. Cihaz şu anda  Normal çalışıyor. Ben o patlama sesinin dan sonra çalışan diğer cihazları SPMS adaptörleri söktüm ama hiç bir yerde sorun yok. Sizde bir göz gezdirebilirmisiniz ? Ve Resimler.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Evet Hocam görünürde hiç bir şey yok. Fiziksel herhangi bir sorun görünmüyor. Herşey çalışıyor. AKAI gümlerse size göndericem.
Aslında bir anfi projesi daha yapsanız ben kabul ederim. Para konusuna takılmam. Ama siz uğraşmak istemiyorsunuz biliyorum.
Bir Technics daha olsa iyi olurdu. Çünkü DIN PPM Li  bir benzeri yok.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Mart 2019, 20:02:19Evet Hocam görünürde hiç bir şey yok. Fiziksel herhangi bir sorun görünmüyor. Herşey çalışıyor. AKAI gümlerse size göndericem.
Aslında bir anfi projesi daha yapsanız ben kabul ederim. Para konusuna takılmam. Ama siz uğraşmak istemiyorsunuz biliyorum.
Bir Technics daha olsa iyi olurdu. Çünkü DIN PPM Li  bir benzeri yok.

Senin AKAI yi gönderdikten sonra kendi projeme başlamıştım.
En az 20 farklı STK 465 i ameliyattan geçirdikten sonra sahte üretimlerdeki sorunu tespit ettim.
Bu sorunların aşılabildiği yeni bir kart tasarlamıştım. Ama bazı olaylardan sonra elektroniğe ara vermek zorunda kaldım.
Hatta kendime yapmış olduğum amplideki bazı kartları da modifiye ederek daha iyi gürültü seviyesine ulaşmıştım.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
Senin Technics ampli ile birebir aynı devreleri içeriyor olsa da, gürültü faktörünü düzeltmek için yaptığım çalışmalar sonucunda, frekans karakteristiği olarak ta avantajlar elde ettim.
Önceki tasarımım için takribi 1000TL gibi bir tasarım masrafı yaparken, bu son tasarımımdaki masraf neredeyse 3 katı gibi oldu.
Bir aralar sahibinden sitesinde bir vatandaştan hoparlör almaya gitmiştim. (GRUNDIG'ler)
Kendisi hoparlörün testi için kendi amplimi getirmemi istemişti. Ben de amplimi sırtlanıp götürmüştüm.
Vatandaşta elit serisi PEYNİİR ampliiler de vardı. Usulen bir tanesinin fiyatını sordum. 5000$ dedi.
Hoparlörleri önce bu amplide test ettik. Eh çalıyordu.
Sonra benim ampliyi taktık. Aynı kaynaktan aynı eseri seçtik.
Benim ampliyi açınca vatandaşın gözleri faltaşı gibi açıldı ve amplimin içine doğru bakarak.
ANA BU SES BUNDAN MI ÇIKIYOR  diye kafasını kaşımıştı :D
Satmam için çok gıbızlanmıştı ama benim amplimi kendimin kullanmakta olduğumu ve öldüm fiyatına vermeyeceğimi anlayınca vazgeçmişti.
Biyorum ki benden 1000$ gibi fiyata alıp 5000$ gibi satacak iyi kar yapacaktı.
DIN PPM ise ne yazık ki şu aralarda pek olası değil.
Biliyorsun ki LM3915 ler şu aralar baş belası. Çalışabilecek ürün bulabilmek bile bir mesele.