Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (27874 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1755
@Mr_YAMYAM  ustam kafama takilan bir olay var bu devre yapılırken kalibrasyon denilen olay tam olarak nedir nasıl yapılıyor yani devreyi basıp  elemanları yerleştirip lehimleyip calistirmanin dışında bir olay galiba peki bu işlemlerin dışında nasıl bir kalibrasyon yapılıyor tam olarak aciklarmisin rica etsem kaç zamandır bu olayı duyuyorum ve merak ediyorum
Bütün elektronik devrelerde bir ölçü ve kalibrasyon prosedürü bulunur.
Örneğin senin daha önce yapmış olduğun ton kontrol devresinde kullanılan kondansatörlerin değerleri ve devrenin gerilim kazancı.
Devrenin bütünlüğü ele alındığında her bir kondansatör ve direncin değeri önem taşımaktadır. Elbette ki kullanılan yarı iletkenler de istenilen kazancı sağlayabilecek özellikte olmalıdır.

Bir VU metre veya gelişmiş hali ile DIN PPM esasen bir ölçü aletidir.
Yani sen VU metre ile veya DIN PPM ile zıp zıp zıplayan ledler yapmıyorsun. Cihazındaki ses seviyesini ölçebilen bir ÖLÇÜ ALETİ yapıyorsun.
Ses seviyeleri ise literatürde belli şekillerde ölçülmektedir.

VU Ölçümü.
VU (Volüme Unit) en eski ölçüm şekillerindendir. Henüz tekniğin gelişmediği yıllarda en basit bir ibreli milivoltmetre ile ses seviyeleri takip edilmekte idi. 1970 li yılların üretimlerindeki teyp ve ampli cihazlarındaki ibreli göstergeleri sıklıkla görmüşsünüzdür.
Ölçüm aralığı -23 ila +3db arasındadır. Bu değer hassas bir skalanın (Milivoltmetre) sağlayabileceği değerdir.
Eğer ibremizin hassasiyeti yüksek değilse ölçüm alanımız daha da daralmaktadır. -10 dan +3 gibi.

PEAK ölçümü.
Peak ölçümünün en doğru şekli osiloskoplar ile yapılan ölçümlerdir. Sinyal seviyesinin PEAK değerine geldiği anda kullanıcı bunu anında görebilmektedir.
Ancak osiloskop ile alt seviyeleri görüp ölçebilmek daha zor olduğu için bazı ölçüm sistemleri geliştirilmiştir.
DIN standartlarınca geliştirilen ve -50 ile +5db arasındaki sevileri ölçebilen DIN PPM en yaygın olarak kullanılan ses seviye ölçü aletleridir. Ancak bu seviyede ölçüm yapabilmesi ve sapma hızının belli seviyede olması zorunluluğundan dolayı, maliyet fazla olduğu için amatör cihazlarda pek kullanılmamıştır.
1980 li yılların sonlarında sonra üretilmiş ve çok pahalı olan bazı marka caset teyp cihazlarında görülebilmektedir.
Bir DIN PPM i ele aldığımızda ses seviyesinin -50db seviyesinden itibaren ölçülebildiği görülmektedir. O halde en düşük giriş seviyemiz olan birkaç milivoltluk sinyalleri bile ölçebilmeliyiz demektir. Bu denli düşük sinyal seviyesinin ölçümü ise, cihazımızın gürültü seviyesi ile doğrudan ilişkilidir.
Yani cihazımızın gürültü seviyesi -30 ise böyle bir ölçü aleti kullanmamızın hiçbir mantığı olmayacaktır. Çünkü çoğu ledler direk yanıyor olacaktır.
0dbU seviyesi ise genel standart olup 1Vpp ses sinyal seviyesini temsil etmektedir. Hemen hemen tüm amatör cihazların giriş referans seviyesi 1Vpp dir.

Yanıt #1756
@Mr_YAMYAM Hocam konuyu çok güzel açıklamış .  Teşekkürler Hocam sağolun. Bende Tablo ile destek vereyim.Ben 1000 de 1 ini bile bilmiyordum. Ama yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum.

Yanıt #1757
Slm @Mr_YAMYAM  abi bak ne buldum. 93 model siemens amfiden çıktı. Toplamda 6 adet lm337 ve 9 adet 317 çıktı. 2 tane de siemens marka trafo. Ama trafoda simetrik çıkış yok. Birini test ettim diğerini etmedim. Stk ise 2 tane ve mono  :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1758
OYOYUOY ve de OYYHH
Hepsi de birinci sınıf oricinal ürün.
Tanesine 3$vereyim gardaş :D

Yanıt #1759
 :D  :D  cakmasindan çok çektim. Orjinalini evin dip köşesine koydum :)  yarin test edeceğim . Bakalım sağlam mi.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1760
İnsan devreye takmaya kıyamaz onları yav :D
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #1762
ESKİLERE DÖNÜŞ.
1995 yılında daha windows windows olmadan AMIGA 500 ile harika oyunlar oynuyordum.
Bunlardan en beğendiğim ise SETTLERS idi.
1994 yılı BLUE BYTE üretimi olan bu oyun, AMIGA PC lerde son derece kaliteli grafik, ses efektleri ve oynanılabilirlik özellikleri sunuyordu.
Aynı oyun PC ler için DOS altında çalıştırılabilir olarak ta sunulmuştu. Ancak DOS altında bazı grafik canlandırmalarından feragat edilmiş, DOS tanımlı ses kartlarının nadir ve pahalı olması nedeniyle de ses efektlerinin hemen hemen tüm PC lerde olmaması ile oyun cazibesini yitirmişti.
Oyunu aldıktan ilk 6 ay içerisinde oynama kurallarını bir türlü öğrenememiş, hatta sinir olmuştum.
Ama ev halkından birilerinin oyunu mıncıklayıp mouse hareketlerini çözmesi ile oyun benim için de cazip hale gelmişti.
Oyunun temel mantığı bir yerleşim birimi oluşturarak uygarlık kurmak ve hem ekonomi olarak hem de askeri olarak gelişebilmek idi.
MISSION (Görev) bazlı oyunda ise PC tarafından verilen rakipleri hiçbirşey yapamayacak duruma getirebilmek, ezici bir üstünlük kurabilmek veya rakibini tam anlamıyla yok etmek esas idi.
Toplamda 24 seviyeden oluşan oyunu 3-4 yıl gibi bir sürede zevkle oynayarak bitirmiş ve sonuna ulaşmıştım.
Oyunun DOS versiyonunda tespit ettiğim bir BUG'u kazara çözdükten sonra, PC tabanında DOS emülatör ile yeniden oynamaya başladım :D
Her level geçişi ayrı bir heyecan katıyor olup, eski günlerimi yeniden hatırladım.
Ençok hoşuma giden şey ise tek rakipli levellerde bitiş enstantanesi idi.
Bazı rakipleri zındana atmak, bazılarını köpekbalıklarına yem etmek, bazılarını farklı şekillerde yendiğimi gösteren bu enstantenelerden en hoşuma giden bir kare.
X
Bu kare 10. levelin bitiş karesidir. Bitiş anındaki temsili resim, rakibimi yendiğim andaki temsili olayı canlandırmaktadır.
Oyunun ana ekranında 11 level ve rakiplerimi görebilirsiniz.
X

Yanıt #1763
vay be. eskiler hep iyi anılarda kaldı abi  :-[

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1764
Slm @Mr_YAMYAM  abi nasılsın...
Tda 7377 anfi hakkında desteğine ihtiyacım var.   Ahmet yerli hocanın ta 7377 devresini orjinal hali ile bir iki denedim. Sistem çalıştı ama yollar çok yakin olunca ufak bir eleman değişikliğinde ardı arkası kesilmeyen gürültüler oluyordu..
Bende su semaya bakarak biraz aralıklı ve geniscene  şemayı yeniden çizdim..tabi orjinaline sadık kalarak ...
Sema
X
Devreyi kurdum sorunsuz çalıştı. Ne ses ne gurultu var. Yalniz bir sorun var. Bu gün küçük bir kutu bulup paketleyim. Dedim. Sasileri montajladigimda devreden ses gelmiyor ama çalışıyor. Sasiyi iptal edince ses geliyor. Yarin lyt sini ayarım. Devrenin resmi var. Bi kontrol edermisin abi. Niye boyle yapıyor. Ayrıca sasiyi iptal ettiğimde potlar metale değerse yine ses gidiyor.. yani Graund plane yapınca sistem çalışıyor ama ses yok. Bu aşamada gurultu hum  v.b hic bir olumsuz unsur yok .
Orjinal devreX
Benim çizim.

X

Üst görünüş..

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1765
Devredeki op-amp beslemeleri simetrik.
R31 ve R32 nin ortak noktasından virtual GROUND yapılarak elde edilmiş.
Bu ground noktası aslında ground değildir. Sistem zero point noktasına göre 1/2Vcc dir.
Tüm op-amp bağlantılarının doğru tespit edilmesi ve ground noktasının doğru yapılması şarttır.
Kısacası op-ampların ground bağlantıları sistem ground noktalarına birleşemez.
TAVSİYE:
OP-AMP lar için LM1875 li tasarımdaki 2X15V gerilim kaynağı kullanılırsa sağlıklı çalışacaktır.
TEST için devre monteli halde iken R29 ve R30 u sökünüz.
Sinyalinizi C21 ve C20 uçlarından direk veriniz. Ses çıkışı çalışacaktır.

Yanıt #1766
Bakarak çizme azmine hayranım 😁
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #1767
Devredeki op-amp beslemeleri simetrik.
R31 ve R32 nin ortak noktasından virtual GROUND yapılarak elde edilmiş.
Bu ground noktası aslında ground değildir. Sistem zero point noktasına göre 1/2Vcc dir.
Tüm op-amp bağlantılarının doğru tespit edilmesi ve ground noktasının doğru yapılması şarttır.
Kısacası op-ampların ground bağlantıları sistem ground noktalarına birleşemez.
TAVSİYE:
OP-AMP lar için LM1875 li tasarımdaki 2X15V gerilim kaynağı kullanılırsa sağlıklı çalışacaktır.
TEST için devre monteli halde iken R29 ve R30 u sökünüz.
Sinyalinizi C21 ve C20 uçlarından direk veriniz. Ses çıkışı çalışacaktır.

dediğiniz gibi yaptığımda tl074 devre dışı kalmıyor mu abi.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1769
o zaman devreyi yeniden yapayım. beslemeyi 2x12 vereceğim. regüle devresine gerek var mı. yoksa olduğu gibi mi yapayım?
yalnız bu devre oldukça yaygın kullanılan bir devre. şaseleme yapmazssam  bu şekilde gayet iyi çalışıyor. daha önceki orjinal basımlarda şaselemelerde problem olmuyordu hiç. yarın biraz mıncıklayayım bakalım. ...
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE