YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

taydin

Evet benim abi :) Bir yıl önce üye olmuştum buraya ama biliyorsun iş güç pek uğrayamadım. Senin ve başkalarının katkısıyla amfiler konusunda baya bir bilgi birikimi oluşmuş forumda, okumaya başladım hepsini.

Ben de bu sıralar elimde bulunan Sony URX-P03 mikrofon alıcısı için preamp bakıyorum. Alıcının XLR çıkışı var ve seviye -40 dBm gibi. Bunu şöyle 0 dBm'e yakın seviyeye getirecek bir preamp lazım ... Piyasadan hazır alınca, doların da durumu malum, el yakıyor  :o
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Mr_YAMYAM

Hoşbuluştuk abi. Ben de sizin paylaşımlarınızı beklerim.
Mikrofon devresi sorun değil. Basit bir uygulama arıyorsan şöyle birşey yapmıştık.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7318.0.html
LA3160 ile başladık, ama daha iyi özelliklerde başka bir entegre ile uPC1228 ile bitirmiştik.
Uygun direnç değerleri ile 60db kazanca ulaşılabilir. Ancak bu kazanç seviyesindeki gürültüleri azaltabilmek hiç te kolay değildir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Kasım 2018, 15:53:50Hoşbuluştuk abi. Ben de sizin paylaşımlarınızı beklerim.
Mikrofon devresi sorun değil. Basit bir uygulama arıyorsan şöyle birşey yapmıştık.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7318.0.html
LA3160 ile başladık, ama daha iyi özelliklerde başka bir entegre ile uPC1228 ile bitirmiştik.
Uygun direnç değerleri ile 60db kazanca ulaşılabilir. Ancak bu kazanç seviyesindeki gürültüleri azaltabilmek hiç te kolay değildir.

Abi o konuyu okumayın delirirsiniz :D

Mr_YAMYAM

@taydin  abi.
Kusura bakmayın, ben bir ŞAVALAĞIM :D
Amatör kişilerle aşırı muhattap olmam sebebi ile, sizin isteğinizi de amatör bir tasarım sandım :(
Alıntı yapılan: taydin - 15 Kasım 2018, 11:55:04Ben de bu sıralar elimde bulunan Sony URX-P03 mikrofon alıcısı için preamp bakıyorum. Alıcının XLR çıkışı var ve seviye -40 dBm gibi. Bunu şöyle 0 dBm'e yakın seviyeye getirecek bir preamp lazım ... Piyasadan hazır alınca, doların da durumu malum, el yakıyor  :o

Teknik dökümanları incelediğimde bahsetmiş olduğunuz ürünün hiç te basit bir ürün olmadığı açıkça anlaşılmıştır.
https://pro.sony/s3/cms-static-content/file/34/1237492805334.pdf
Yanlış anlaşılma dolayısı ile önermiş olduğum linkteki basit yapıdaki mikrofon pre-amplisi amacımız için hiç te uygun değildir.
URX-P03 bir ürün paketi olup temel olarak iki ayrı üründen oluşmaktadır.
Kablosuz mikrofon vericisi ve alıcısı.
[attach type=image]9929[/attach]

UWP D11 paketi için fiyat bilgisi.
https://www.amazon.com/Sony-UWPD11-14-Lavalier-Microphone/dp/B00J2XE6M4
Mesajınızdan anlaşıldığı üzere  siz bu ürünün çıkış seviyesinin yükseltilmesi için pre-ampli isteğinde bulunmuşsunuz.
Bu tür pre amplifikatörler ayrı bir katagoride inceleniyor olup, genellikle bağlı oldukları cihazlarla ilgili bir teknik özellikleri bulunmaktadır.
Ürün teknik verileri incelendiğinde, çıkış seviyesi kontrolünün tamamen verici bölümüyle ilgili olduğu anlaşılmaktadır.
Alıcı bölümü ise bağlandıkları cihazların teknik özellikleri doğrultusunda kalibre edilmektedir.
Bu tür profesyonel aygıtlar çalıştığım yıllarda, haşır neşir olduğum cihazlar idi. Dilerseniz bu konuyu da ayrıca işleyerek, daha ciddi bir konu oluşturup, gerekli tasarımları yapabiliriz.

taydin

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 16 Kasım 2018, 14:08:15Abi o konuyu okumayın delirirsiniz :D

Okumaya başladım, bakalım hayırlısı  :D

taydin

Bu mikrofon seti, sahada röportaj yapan muhabirlerin kullandığı kameraların üzerine monte edilen bir cihaz. 200 m'ye kadar temiz ses iletimi sağlayabiliyor. İki tane çıkışı var esasında. Bir tanesi "phones" ve 3.5mm stereo jack, buna direkt olarak kulaklık takılabiliyor. Bu çıkışı direkt olarak ses kartına da bağlamak mümkün. Diğeri de "output". Bu da gene 3.5 mm jack, ama XLR balanslı çıkış. Bu çıkıştan kabaca -40 dBm gibi sinyal alınıyor kuvvetli bir şekilde mikrofona konuşulunca. Bunu niye line level yapmadılar böyle düşük seviyede bıraktılar anlamıyorum. Herhalde, mikrofonu mikrofon olarak bırakalım, sadece kablosuz bölümünü yapalım diye düşündüler. Profesyonel cihazlarda genelde bu yaklaşım görülüyor. Birçok şeyi yapan tek cihaz yerine, sadece tek bir iş yapan birçok ayrı cihaz anlayışı var.

taydin

Aslında "phones" çıkışı direkt olarak ses kartına bağlanabilecek seviyede, ama işte o çıkışa kulaklık bağlayıp ses durumunu takip etmek istiyorum. O yüzden mecbur XLR olan çıkışı yükseltmem lazım.

YAMYAM abi, verdiğin preamp aslında iş görebilir, öyle üst seviyede kalite gereksinimim yok. Konuyu okumaya başladım. Şunu özellikle belirteyim, konuyu anlatmak için verdiğin emek gerçekten takdire değer. Senin sayende birçok genç bu işlere merak saracak ve birşeyler yapmaya başlayacak inşallah.

taydin

Buraya mesaj yazmadan NE5532 ye bakmıştım. NwAvGuy denen bir eleman, bu ucuz entegreyi öve öve bitiremiyor. Forumdaki arkadaşların bu entegre ile çalışmaları oldu mu, fikirlerini duıymak isterim.

YAMYAM abi, preamp için de dediğin gibi ayrı bir konu açayım orada devam ettirelim ...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 16 Kasım 2018, 20:26:19Buraya mesaj yazmadan NE5532 ye bakmıştım. NwAvGuy denen bir eleman, bu ucuz entegreyi öve öve bitiremiyor. Forumdaki arkadaşların bu entegre ile çalışmaları oldu mu, fikirlerini duıymak isterim.

YAMYAM abi, preamp için de dediğin gibi ayrı bir konu açayım orada devam ettirelim ...

Ben 5532 ler ile 1988 li yıllardan beri haşır neşirim.
Çalıştığım yıllarda kullanmakta olduğumuz STUDER KONSOL'lerde kullanılan bir entegre idi.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ne5532.pdf
Oldukça iyi yük sürebilme kabiliyetine sahip, çok iyi CMRR ve PSRR değeri ile ünlüdür.
+/-15V besleme ve 600 ohm yük altında 26Vpp çıkış verebilme kabiliyetine sahiptir. Yaklaşık 1V dropout ile.
Önem arzediyorsa mikro saniyede 9V luk bir erişim süresine de sahip bir entegredir.
Günümüzde ise bu entegrenin artık kaliteli üretimleri ne yazık ki bulunamamaktadır. Ton kontrol devrem için temin etmiş olduğum bu tip dual op-amp entegrelerin hemen hemen hepsini attım.
Hatta daha iyi PSRR değerine sahip olan 4562 entegresine de bir yığın ücret ödememe rağmen ilk ürün sağlıklı çalışırken son almış olduklarım da ÇÖP oldu.
ÖZETLE:
Günümüzdeki çoğu üretimler ÇİN menşeii li olup ben kayda değer bulmamaktayım. TESTED katagorisinde ürünleri ise bulabilmek son derece zor.
Amatör bir tasarım için kullanılacaksa, piyasadaki herhangi bir op-amp rahatlıkla kullanılabilir. Ancak sözkonusu kalite unsuru ise, bu tür ekipmanları biraz araştırmamız gerekmektedir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 16 Kasım 2018, 20:09:09Bu çıkışı direkt olarak ses kartına da bağlamak mümkün. Diğeri de "output". Bu da gene 3.5 mm jack, ama XLR balanslı çıkış. Bu çıkıştan kabaca -40 dBm gibi sinyal alınıyor kuvvetli bir şekilde mikrofona konuşulunca. Bunu niye line level yapmadılar böyle düşük seviyede bıraktılar anlamıyorum. Herhalde, mikrofonu mikrofon olarak bırakalım, sadece kablosuz bölümünü yapalım diye düşündüler. Profesyonel cihazlarda genelde bu yaklaşım görülüyor. Birçok şeyi yapan tek cihaz yerine, sadece tek bir iş yapan birçok ayrı cihaz anlayışı var.

Profesyonel sistemlerde cihazın bağlanacağı cihaz karakteristikleri önem arzetmektedir.
Bu ürün anlaşıldığı kadarıyla, bir audio mixer için tasarlanmış ve mixerin mikrofon girişlerine bağlanabilmesi için konfigüre edilmiş.
Mixerlerdeki mikrofon seviyeleri, 1mV seviyesinden başladığı için, ortalama bir değer için cihazın karakteristiği belirlenmiş.
Yani belirtildiği üzere -40dbm çıkışlı bir cihaz bir mixerin mikrofon girişine girildiği takdirde 40db lik bir kazanç faktörü ile fazlaca gürültü faktörüne bulaşmadan LINE seviyesine yükseltilebilmektedir.
Profesyonel mixerlerdeki mikrofon devresi kazanç faktörü  60-72db dir.
Doğal olarak genel bir bakışla, bu ürünün sadece LOW-NOISE INPUT STATE katagorisinde olduğu anlaşılmaktadır.
O halde balanced input 40db gain sağlayabilecek bir pre amplifikatör amacımıza tam hizmet edecektir.
Profesyonel bir tasarım istemediğinize göre, bu özelliklere sahip bir pre-amplifikatör yapabilmek hiç te zor olmasa gerek.
Yine de iyi bir tasarım için kriterlerinizi belirtirseniz, birlikte bir çalışma yapabiliriz.

ndemir

Abilerim arkadaşlarım ustalarım sevgiler saygılar. Afilli bi giriş yapayım dedim.  :)
uzun zamandır işden güçden fırsat buldukça telefondan forumu pasif olarak takip ediyordum. aktif olarak bugün girmek nasip oldu. malüm telefonda (ıphonda özellikle) safari insanı verem ediyor üye giriş işlemlerinde.belki burası yeri değil ama sohbet havasında sormak istiyorum ben kıyı emniyetin amatör telsizcilik sınavına girmek istiyorum.lisans sahibi arkadaşların tavsiyelerini nasihatlarını duymak isterim.soru bankasını indirdim inceledim.sınav bu sorulardan ibaret mi. nasıl çalışmam gerek. kaynak var mı gibi gibi şeyler işte...

Kazasker

Hoşgeldin. İndirdiğin soruları kiyi emniyeti sitesinden indirdiysen %90 i çıkar. Özellikle fizik sorularına çok calis tabi muaf değilsen..
Uluslararasi ve ulusal fonetik önemli mors alfabesi en az 3 soru gelir.
En önemlisi bu iste gönüllülük esastır bu nedenle yukardekileri iyi bilmelisin  ;)

bu arada ben TB1BSE
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

ndemir

Kıyı emniyetinin soruları. Onlara bakıyorum zaten. A sınıfı için galiba mors gerekiyo. Morsu bir türlü çözemedim ☺️ Fonetik alfabe de kulak aşinalığı vardı zaten. Zor olmadı benim için. B sınıfı lisans için başvuru yapayım. Biraz daha ilerletirsem bilgi ve tecrübemi a ya geçiş vardır herhalde geçerim.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: ndemir - 20 Kasım 2018, 16:44:31Kıyı emniyetinin soruları. Onlara bakıyorum zaten. A sınıfı için galiba mors gerekiyo. Morsu bir türlü çözemedim ☺️ Fonetik alfabe de kulak aşinalığı vardı zaten. Zor olmadı benim için. B sınıfı lisans için başvuru yapayım. Biraz daha ilerletirsem bilgi ve tecrübemi a ya geçiş vardır herhalde geçerim.

Benim frekans konularında falan okadar bilgim yoktu cıkmış tüm soruları yazıcıdan cıkarttım 1 hafta calıştım ilk sınavda A belgesini aldım. bence kendşini şartlama zaten hep aynı şeyleri sorup duruyorlar.

ÖZELLİKLE BELGENİ ALDIKTAN SONRA ASLA VE ASLA KATİYEN DERNEKLERE KATILMA PARA TUZAĞINDAN BAŞKA HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR. BİR ŞEYLER ÖĞRENİRİM DİYE GİDERSİN. YARISINDAN COĞU AVLANAN KİŞİLER BAOFENG TAYFASI TELSİZİN MANDALINA BASIP KONUŞMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY BİLMİYORLAR. EĞİTİM FALAN GELİŞTİRME AR-GE GİBİ FALİYETLERDE YOK GOY GOY SOHPETİ VAR. BEN GİTTİM PİŞMAN OLMUŞTUM BARİ BUNU OKUYACAKLAR GİTMESİN.
TA2MFK 73's
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

ndemir

Ben düşünüyodum dernek gibi kuruluşlara katılmayı. Çünkü tecrübeli bilgili ne kadar kişi varsa bilgi alışvrişi yapmak iyi olur diye düşünmüştüm. Sorular basitse a için gireyim bende. Peki diyelim a için girdim ama yeterli puan alamadım. Ama aldığım puan b için yeterli ise b lisans alabiliyor muyum. Yani a veya b sınavları farklı mı. Yoksa aynı sınavdan aldığın puana göre mi veriliyo. Bu belgelerin geçerlilik süreleri var mı.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: ndemir - 20 Kasım 2018, 18:35:27Ben düşünüyodum dernek gibi kuruluşlara katılmayı. Çünkü tecrübeli bilgili ne kadar kişi varsa bilgi alışvrişi yapmak iyi olur diye düşünmüştüm. Sorular basitse a için gireyim bende. Peki diyelim a için girdim ama yeterli puan alamadım. Ama aldığım puan b için yeterli ise b lisans alabiliyor muyum. Yani a veya b sınavları farklı mı. Yoksa aynı sınavdan aldığın puana göre mi veriliyo. Bu belgelerin geçerlilik süreleri var mı.

Şuan tam hatırlamıyorum ama yönetmeliği bir oku orada herşey yazıyor aldığın puana göre alıyorsun galiba belgeni ben puanımı aldıktan sonra gerekli evraklarımı alıp dilekce gibi birşey yazdım galiba A belgesi almak için başvurdum falan diye öyle gönderdim 1 aya Kartı yolladılar zaten.

Kazasker

Eskiden puana gore veriliyordu , simdi de öyledir muhtemelen. Yani en kotu charli olursun  ;) sitede açıklama vardır. @Furkan41 hocamin fikrine katiliyorum

Mr_YAMYAM

Ben de CHARLI'yim :D
Ama neredeyse 20 yıldır telsizi elime almadım. İyi kalite three band ICOM'um hala yatıyor biryerlerde.

ndemir

İnşallah başarılı olup alırım belgemi. 20 yıl kullanılabiliyo mu belgeler. Ben süresi var diye biliyom.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: ndemir - 20 Kasım 2018, 22:19:05İnşallah başarılı olup alırım belgemi. 20 yıl kullanılabiliyo mu belgeler. Ben süresi var diye biliyom.
Amatör telsizcilik belgesi verildiği tarihten itibaren 10 yıl süre icin gecerlidir. (kim öle kim kala :D )

işte böyle bir kart vericekler eline hadi bakalım diyecekler. ilk önce dernekte isen eski veya bozuk bir cihazı sanki fiyatı uygunmuşcasına kakalayıp sana satmaya falan calışırlar. sonra işte DERNEK BAŞKANI GÜYA SANA MANDALLAMANA İZİN VERİR.(belgeyi aldıktan sonra devletin sana tanıdığı bütün haklar yasalar dışına cıkmaksızın yapabilirsin kimseden emir alma ) sende ilk havaya cıkışını yaparsın mesela ben ilk havaya cıkışımda yani telsizle konuşmamda frekansta cağrı yapmıştım kimse geri dönmeyince dernekten birisi üzülmiyeyim diye geri dönmüştü :D oda 5 metre ilerimde oturuyordu. tabi bu belgeyi alırken hayaller büyük olur işte cok şey öğreneceğim onla konuşucam bunla konuşucam cart curt hepsi hikaye heleki el telsiziyle başka ülkeyle konuşman nerdeyse imkansız sabit istasyonlar ile konuşuyorlar ki cihazlarda cok pahalı işte bizim gibi kerizlerden dernek parası diye kekilen paralar ile alınan cihazlar :D eğer otobana yakınsan ki veya yakınlarında röle varsa gecen tırcılar ile konuşursun ben cok konuştum mesela  bazen baya komedi konuşmalar geciyor ama coğunlukla nazik naif insanlar olur. 

birde karşıdaki adamın cağrı kodunu ezberlemen lazım cağrı başlangıcında ve bitirşinde onun cağrı kodunu söylemen lazım yoksa kimle konuştuğun belli olmaz. mesela ben hiç tutamazdım bir keresinde adam konuşmayı sonlandırmam icin habire cağrı işaretimi söylüyor ben unuttum adamın cağrı kodunu utancımdan telsizi kapattım :D  Sonra yanıma kağıt kalem aldım isimleriyle birlikte cağrı kodlarını yazıyordum.

frekansta birisi konuşuyorsa konuşma oluyorsa konuşma bitene kadar beklemen lazım asla mandallama yapmaman lazım 1 yaparsın 2 yaparsın 3 yaparsın en sonunda adamlar senden illallah edip sistemi kurup seni bulurlarmış öyle dediler ARTIK TİLKİ YÖNTEMİ mi ne bir şeyler vardı.

başlangıc olarak gidip cok pahalı şeyler alma dediğim gibi hele ki türkiyeden alma aliexpress yoluyla al iyi telsizler var benim bana kakalanan 5w baba fong (baofeng) duruyor hala.okul yüzünden rizedeyim telsizi bazen alır gider frekansları tarar birini yakalamaya calışırım sadece 1 kere deniz kenarındayken gürcistan taraflarından yabancı bir cağrı işareti duydum. ama adam belki 50w lık sabit istasyonla cıkış yapıyor ben ise 5 watllık cihaz la nereye gidiyorsun :D öyle dinlersin anca.

İşte o cıkmış sorulara iyi calış ayrıca android markette uygulaması var bu trac şeysinin cıkmış soruları soruyor sana falan kendini test ediyorsun.

@Mr_YAMYAM  abi sen nasıl C sin ? :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 20 Kasım 2018, 22:54:21@Mr_YAMYAM  abi sen nasıl C sin ? :D

İyi bir C'yim :D 

Benim C aldığım yıllarda A sınıfı olup ta transistör nedir bilmeyenler vardı.
Ankaradaki her iki derneğe de gider dedikodu yapardım. 
Bir amatör telsizcinin kendine özgü telsiz yapıp ta işletme yetkisi olduğuna göre elektroniğin temellerini yalayıp yutması şarttır.
Zaten yönetmelik kuralları gereğince elektronik bilgisi de şarttır.
Elektronikten anlamayıp ta, A sınıfı alanlar, iki cihaz temin edip amatör frekans bandını kişisel amaçları doğrultusunda kullanmakta idiler. Cep telefonları yaygınlaşınca bu da çekicilikten çıkmış oldu.
Daha önce yaygın olan HALK BANDI telsizcilik ise, halkın yanlış bilgilendirilmesi sonucu, amacı dışında kullanılmaya ve yok olmaya mahkum olmuştu.
CB de yaptığım denemelerde bir zamanlar 160Km uzaktaki köyümden benimle iletişim kurabilmek için milletin gece yarısı sokağa döküldüğünü görmek benim için büyük mutluluktu.
Aynı yerden, özel yapmış olduğum 24db kazançlı antenim ile 1W verici gücü ile Ankara yenimahalle repeater'ına girebilmek büyük başarı olsa da birkaç denemeden sonra hiç cazibesi kalmamıştı. Çünkü insanlarımız anten geliştirmek, cihaz geliştirmek gibi kötü şeylerle uğraşmıyorlardı. :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Kasım 2018, 23:07:53İyi bir C'yim :D

Benim C aldığım yıllarda A sınıfı olup ta transistör nedir bilmeyenler vardı.
Ankaradaki her iki derneğe de gider dedikodu yapardım.
Bir amatör telsizcinin kendine özgü telsiz yapıp ta işletme yetkisi olduğuna göre elektroniğin temellerini yalayıp yutması şarttır.
Zaten yönetmelik kuralları gereğince elektronik bilgisi de şarttır.
Elektronikten anlamayıp ta, A sınıfı alanlar, iki cihaz temin edip amatör frekans bandını kişisel amaçları doğrultusunda kullanmakta idiler. Cep telefonları yaygınlaşınca bu da çekicilikten çıkmış oldu.
Daha önce yaygın olan HALK BANDI telsizcilik ise, halkın yanlış bilgilendirilmesi sonucu, amacı dışında kullanılmaya ve yok olmaya mahkum olmuştu.
CB de yaptığım denemelerde bir zamanlar 160Km uzaktaki köyümden benimle iletişim kurabilmek için milletin gece yarısı sokağa döküldüğünü görmek benim için büyük mutluluktu.
Aynı yerden, özel yapmış olduğum 24db kazançlı antenim ile 1W verici gücü ile Ankara yenimahalle repeater'ına girebilmek büyük başarı olsa da birkaç denemeden sonra hiç cazibesi kalmamıştı. Çünkü insanlarımız anten geliştirmek, cihaz geliştirmek gibi kötü şeylerle uğraşmıyorlardı. :D

Abi Ağzın bal yesin. Ben de bu işler için gerekli bilgileri bulamıyordum bulsam da pek bir şey anlamıyordum dedim bir gideyim öğrenirim ederim. tam dediğin gibi kötü şeyler ile uğraşmıyorlardı valla bence onlarda anlamıyordu sanıyorum :D  ben hep merak ederdim anten nasıl yapılıyor neye göre bir ara bir yerde frekansa göre anten boyu hesabını bulmuştum ceyrek anten falan dedim tamam burdan yürürüm ama nereye yürüyorsun :D  bir ara dedim abi basit bir telsiz yapalım nasıl oluyor bizde görmüş oluruz 1 sene gecti hala yapıcaklar bir şey.

Valla bende anlamıyorum Telsiz işlerinden ne yalan söylim bende basıp konuştum aylarca başka bir işe yaramadı , bir ara yaptığım pic li devrelere anteni yaklaştırıp cıkış yapıyordum LCD ekranın nasıl cıldırdığını görmelisiniz :D hele arduinoyu bozdum bilgisiyar bir daha tanıyamadı :D cihazı bir kere söküp icinde ne var diye baktım bir daha geri topluyana kadar canım cıkmıştı. :D

Şu aralar Yotubede : https://www.youtube.com/feed/subscriptions/UCBa1q08rfu3dNQbsJZ0BGTQ

bu kişinin videolarını izliyorum cok iyi anlatıyor kendini amatör telsizci TAMSAT sitesinde yazıları filan var. Anlamadığım coğu şeyi videolarında izleyerek anladım , bazıları var bilmeyip birde üzerine cok ağır sacma sapan şekilde anlatırlar bu adam ne anlatsa bana kolay geliyor.

Mr_YAMYAM

Bizler daha telsiz yasası çıkmadan telsiz yapıyorduk :D
Yani 3227 telsiz kanunu çıkmadan önce havaya yayın yapmak kesin yasaktı.
Ama bilim uğruna 100mW gücünde ve muhtelif frekanslarda çok yayın yapmıştık.
Bir ara köye gittiğimde 1W lık bir verici tasarlamıştım. O yıllarda verici gücünü ölçemesem de pilli radyoyu alıp taa dağlara çıktığım olmuştu :D
Teknoloji gelişti. Birçok ekipmanı ve malzemeyi bulabilmek hiç te zor değil.
Ama BEN DE BİR TELSİZ YAPTIM diyen bir amatöre rastlamadım.
Hadi telsiz yapmak ayrı birşey. Ama gerek antenler olsun, gerekse topraklamalar olsun, telsizciliğin en dibi kara uygulamalarıdır.
Yani bir ucundan bakıldığında dibi görünmezler. Daima gelişime açık konulardır.
Geliştirmiş olduğum 24db kazançlı antenimi bir Alman amatör telsizci ile konuşmuştum.
Bizim işyerindeki şavalaklar benim elimde telsizle dolaştığımın dedikodularını yaparken, Alman arkadaş 24db kazanca ulaşabilmenin tekniklerini benden duyabilmek için 1 ay peşimde gezmişti :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Kasım 2018, 23:32:16Bizler daha telsiz yasası çıkmadan telsiz yapıyorduk :D
Yani 3227 telsiz kanunu çıkmadan önce havaya yayın yapmak kesin yasaktı.
Ama bilim uğruna 100mW gücünde ve muhtelif frekanslarda çok yayın yapmıştık.
Bir ara köye gittiğimde 1W lık bir verici tasarlamıştım. O yıllarda verici gücünü ölçemesem de pilli radyoyu alıp taa dağlara çıktığım olmuştu :D
Teknoloji gelişti. Birçok ekipmanı ve malzemeyi bulabilmek hiç te zor değil.
Ama BEN DE BİR TELSİZ YAPTIM diyen bir amatöre rastlamadım.
Hadi telsiz yapmak ayrı birşey. Ama gerek antenler olsun, gerekse topraklamalar olsun, telsizciliğin en dibi kara uygulamalarıdır.
Yani bir ucundan bakıldığında dibi görünmezler. Daima gelişime açık konulardır.
Geliştirmiş olduğum 24db kazançlı antenimi bir Alman amatör telsizci ile konuşmuştum.
Bizim işyerindeki şavalaklar benim elimde telsizle dolaştığımın dedikodularını yaparken, Alman arkadaş 24db kazanca ulaşabilmenin tekniklerini benden duyabilmek için 1 ay peşimde gezmişti :D

Abi 2000 yılından sonra Türkiyede elektronik bitmiş gibi bir şey bazen yabancı sitelerde geziniyorum adamların cok eski yazılarına , yaptıkları şeylere bakıyorum. O zamanda bunu nasıl düşünmüşte yapmış diyorum bu gördüklerim daha , allah bilir neler yapıp paylaşmayanlar vardır :D senin 24db kazanclı antenin sırrını öğrenmek isteyen alman gibi koştum o site senin bu site benim.

bu gectiğimiz yaz telsiz modülü aldım pic ile program yazıcaktım sınavlardan falan bir fırsat bulup ilgilenemedim. onu yaparsam burada paylaşacağım.

Anten ile de araştırmalarım oldu ama cok değişik bir şeyleri var yabancı bir terim vardı aklıma gelmiyor şimdi cember gibi birşeyler cizilip anten tasarlanıyordu galiba. zaten böyle coğu şey hep yabancı kaynak sitelere takılmaktan ingilizce kelime dağarcığım gelişti :D

ndemir

Yalanım yok telsiz konusunda pek bilgim yok. Babam askerde telsizciymiş 75 li yıllar. Yıl olmuş 2018 hala mors alfabesinden dı dıt dı dıtt diye evde geziyo  :D  askerde gece bilgi gelirdi ama çözücüler vardı bilgiyi metine çevirip verirdi. Şimdiki teknoloji çok acayip. Cep telefonu var napcan telsizi diyen insanlar var. En son bi kaç ay önce bi abimiz için çinden baofeng el telsizi almıştık. Biraz inceleme fırsatım olmuştu. Ne olursa olsun kararlıyım kaçak olmaktansa yasalara uygun bi amatör telsizci olucam

Kazasker

o değilde benim aselsana sürekli rus amatörler düşüyor. ne iş anlamadım. bant ve frekans ayarlarını epeydir güncellemiyorum. bi ara ona da el atmak lazım.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Kasım 2018, 22:16:17Ben de CHARLI'yim :D
Ama neredeyse 20 yıldır telsizi elime almadım. İyi kalite three band ICOM'um hala yatıyor biryerlerde.

:D  ;D

Kazasker

@ndemir  illa dernek dersen TCSWAT ı öneririm. gerçekten işin ehli olanlar burda. tabi alırlarsa  ;D

ndemir

Alıntı yapılan: Kazasker - 21 Kasım 2018, 00:41:24@ndemir  illa dernek dersen TCSWAT ı öneririm. gerçekten işin ehli olanlar burda. tabi alırlarsa  ;D

İlla dernek olsun demiyorum. Amacım bişeyler öğrenmek. Aslında burdanda bişeyler yapılabilir. Mesela bu işin içinde olan arkadaşlar bi makale video veya yazı kaleme alıp amatör telsizciler için yardımcı olunabilir. Mesela ilk öğrenci ben olurum. Aklımda deli sorular

Mr_YAMYAM

Öyleyse neden forum içerisinde bir birlik oluşturmuyorsunuz?
Bayatlamış olsam da ben de bir amtörüm.
Ben i de sayarak toplamda 10 kişilik bir üye bulabilirseniz, forum içerisinde YÜKSEK FREKANS TEKNİĞİ adlı bir topik oluşturabiliriz.
Hem forum açısından da iyi bir şey olacaktır. Eminim yöneticiler de onaylarlar.

HAA NOT:
Amatör olup olmadığını bilmesem de @taydin  hocamın yüksek frekans bilgilerinden faydalanabiliriz.
Bu konuda oldukça deneyimli olduğunu düşünmekteyim.

Furkan KELEŞOĞLU

Böyle bir işe adım atılacaksa bende varım. Yeter ki ilim irfan öğrenelim nedir ne değildir bir girişelim şu bizi korkutan şeyleri birde toplanıp biz korkutalım :D

ndemir

Bilgim yok ama öğrenci olarak katılırım. Her türlü bilgiye aç bi insan olarak ben varım

Kazasker

Bende varım. Mesela benim çatıdaki yagiye komşu çanak anten takmış ben izindeyken :))  eski antende sokup atmış.. Yeni birtane yapalım birlikte

ndemir

Kazasker

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar uykum kaçınca PC yi bi açmıştım.
Forumda dolaşan bir Tango Alfa 1 görüldü.
Araştırın bakiim kimmiş, nerdeymiş :D

GLSCGN

Merhaba arkadaşlar
@Mr_YAMYAM  abi bu adama denk geldim internet de tabiyki de senin öğreneceğin bir şey yoktur ama güzel açılardan çekilmiş eğitici videoları izleyip bir şeyler öğreniyorum.
Bak bakalım sende beğenecek misin.
Yorumunu merak ediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=dtdjz5aDIzM

Mr_YAMYAM

Seyrettim. Ancak kayda değer bilgiler göremedim.

GLSCGN

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Kasım 2018, 21:17:13Seyrettim. Ancak kayda değer bilgiler göremedim.

Hayır abi tabiykide senin için değil benim gibi hiç bilgisi olmayan kişiler için açıklayıcı ve güzel bir anlatım olmuş.
Sadece kanalın diğer videolarına bakabilirsin, ve senin yorumunu merak ettim.
Sence başarılı mı ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 28 Kasım 2018, 19:41:10Hayır abi tabiykide senin için değil benim gibi hiç bilgisi olmayan kişiler için açıklayıcı ve güzel bir anlatım olmuş.
Sadece kanalın diğer videolarına bakabilirsin, ve senin yorumunu merak ettim.
Sence başarılı mı ?
Diğer videolara baktığımda amatörler için basit öneriler görülüyor. Haliyle hepsini incelemedim.
Benim için önemli olan teknik anlatımlardır.
Basit bir lehimleme işinde bile teknik detaylar vardır.

ndemir

Arkadaşlar aklıma gelmişken sorayım. Ben şimdi amatör telsizcilik lisansımı aldım diyelim. Bi tanede lisanslı telsiz aldım diyelim. Bu telsize halk bandı yükletebilir miyim. Bide pmr telsiz frekansıyla başka bir pmr telsizle iletişim kurabilir miyim belli bi alanda. Yani biri lisanslı telsiz diğeri pmr telsiz olacak.

Mr_YAMYAM

Amatör telsizci tahsis edilmiş frekanslarda diğer amatörlerle iletişim kurabilir.
Havaya yayılan her elektromanyetik yayının başında çağrı kodu zaten belirtilmelidir.
Çağrı kodu olmaksızın yayın yapılamaz.
Bir telsize halk bandı yükletmek diye bir kavram olmaz :D PC değil ki bu program yükleyesin.
Alacağın telsiz içerisinde halk bandı da bulunuyorsa (27MHz bandı) elbette kullanabilirsin. Ancak 4W erp güç kısıtlaması vardır.

ndemir

İnternette lisanslı el telsizlerine frekans ekleme gibi program atma tarzında bilgiler var. Ondan dolayı dedim halk bandı frekansı yükletme gibi bi imkan oluyomu diye. O zaman telsiz seçerken içerisinde halk bandı olan bişey seçmekte yarar var. Çağrı kodu konuşma başlangıcında söylenir ama benim kast ettiğim şehir merkezinden uzakta bi çiflikte kullanılan pmr lisansız telsiz konuşmasına katılmak. Bunu yaparkende çağrı kodu kullanmak olmaz herhalde diye düşünüyorum. Çünkü adamların kodu yok. Bana ne ayaksın sen

taydin

SDR (software defined radio) denen teknolojiyi kullanan bir telsiziniz varsa, program ile yeni frekans atılabilir.

Bu SDR işini öğrenmek için ben de bir SDR getirtmiştim: LimeSDR

Aslında şaşırdım, Türkiye'de bu tip SDR sistemlerin yaygınlaşacağını düşünüyordum, ama sizin yaptığınız gibi telsiz için değil de, araba hırsızlığı için  :)) Bunlarla doğru program kullanılarak RF kumandalı araba kilitleri açılabilir  ;)

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam geçen pazarda dolaşırken Satıcılar malları yere sermiş kablo ıvır zıvır dolu.Bu aşağıdaki adaptörü gördüm. Ne kadar bu Adaptör? Dedim.  At 2,5TL .Dedi.  Ben  ???  :o  :D . Hiç pazarlık yapmadım Al kardeşim 2,5TL. Hayırlı işler.
Eve gelince baktım Çalışıyor.  :) 

Mr_YAMYAM

Gayet ŞİPİRDEK.
Kablosu bile daha fazla eder :D

taydin

Abi bakıp bakıp guduruyorum burada  :o %0.5 THD olan bir hoparlörü ilk defa görüyorum!

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 16 Ocak 2019, 16:47:29Abi bakıp bakıp guduruyorum burada  :o %0.5 THD olan bir hoparlörü ilk defa görüyorum!
Ben zaten ne için bu linkleri verdim.
Bir arkadaşım bana dese ki...
YAMYAM al sana 100.000TL bana bu özelliklerde bir sistem yap dese...
YAPAMAM.
Teknik olarak bilgim yeterli olmasına rağmen, ekipman olarak bu değerlere ulaşabilmem hiç mümkün değildir.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam buyrun free
 PC için yazılım software

[IMG]https://resmim.net/f/LJn1lk.gif[/img]
Wide Range Peak Meter with Phase Correlation

Wide Range Peak Meter