YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

Mr_YAMYAM

Dirençten önce bi tane 4uF kondansatör bağla.
O kondansatörü potun orta ucuna gir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ekim 2017, 21:06:23Dirençten önce bi tane 4uF kondansatör bağla.
O kondansatörü potun orta ucuna gir.

4uF kutuplu mu kutupsuz mu?
Abi aslında o attığım ekran görüntüsünün üstüne detaylı şekilde nasıl bağlantı yapılacağını direnç böyle kondansatör böyle desen de bugün de doysak bir de kutupluysa kutuplarini belirtsen :D

Mr_YAMYAM

Yahu bundan basit ne vaar.
Kutupsuz takarsan daha iyi olur. 1uF ta olur ama baslarda düşme olabilir.
Giriş ucuna kondansatörün bir ucu bağlanacak.
Kondansatörün diğer ucu pota bağlanacak.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ekim 2017, 22:04:17Yahu bundan basit ne vaar.
Kutupsuz takarsan daha iyi olur. 1uF ta olur ama baslarda düşme olabilir.
Giriş ucuna kondansatörün bir ucu bağlanacak.
Kondansatörün diğer ucu pota bağlanacak.

Direnç aynı şekilde kalacak yani anladım abi peki girişte (+ -) farkeder mi kondansatorun yönü yani

Mr_YAMYAM

Artı uç anfi tarafına bağlanır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ekim 2017, 22:48:13Artı uç anfi tarafına bağlanır.

Peki bu anfi için bir groundig pad'i yapmaya gerek var mı önce TEA2025 için gerek yok o anfi mentalite olduğu için besleme kondansatorunun (-) ucundan kutuya küçük bir telle monte et demiştin bu entegre için hangisini yapmak gerekli

Mr_YAMYAM

Her yükselteç için grounding kuralı geçerlidir.
Anfinin kazancı ne kadar yüksekse grounding o denli hassas olur.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ekim 2017, 23:15:03Her yükselteç için grounding kuralı geçerlidir.
Anfinin kazancı ne kadar yüksekse grounding o denli hassas olur.

Tamamdır hocam soracağım size şimdilik sorum yok aklıma geldiğince soracağım :)

ozgurece

Onursal Hocam yeni bir konu açıp Forumda kirlilik yapmak istemedim buradan paylaşıyorum. Aşağıda resimlerini paylaştığım SONY CDP - 411 i  20TL aldım. Güzel bir bakım sonrası şimdi Technics e bağladım gayet şipirdek üst seviye bir CD player. En güzel yanı (bana göre)çıkış sinyal seviyesi ayarlanabiliyor olması.Ayrıca Phone level deki motor neyin nesi anlayamadım.

ozgurece

Şarj bitti  %1 de idi . Onursal Hocam dediğim gibi onda EBU PPM olduğu için değerlendirelim. Çok emek verdiniz o kartlara . O nedenle güzel bir anfi devresi yakışır .Masrafı neyse karşılarım. Aceleye hiç gerek yok.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 27 Ekim 2017, 21:42:04Şarj bitti  %1 de idi . Onursal Hocam dediğim gibi onda EBU PPM olduğu için değerlendirelim. Çok emek verdiniz o kartlara . O nedenle güzel bir anfi devresi yakışır .Masrafı neyse karşılarım. Aceleye hiç gerek yok.
Anladım zaten senin pilin bitti :D
Ben de O CD playere hasta oldum. Bulursan aynısından bi de bana al. Ben de masrafını karşılarım.

Mustafa281

@Mr_YAMYAM abi birşey daha sormak istiyorum bu grounding pad'i için hangi tür vida seçilmelidir bulunabilen cinsten yani en verimlisi için bu konunun üstünde deli gibi duruyorum ve durmaya da devam edeceğim :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 28 Ekim 2017, 00:09:22@Mr_YAMYAM abi birşey daha sormak istiyorum bu grounding pad'i için hangi tür vida seçilmelidir bulunabilen cinsten yani en verimlisi için bu konunun üstünde deli gibi duruyorum ve durmaya da devam edeceğim :D
Mesele ground pad değildir.
Buraya bağlanan tüm akım yollarının, buradan sistem ana sıfır noktasına, ne kadarlık bir direnç ile bağlandığıdır.
Yani ground noktasının direnci ve bağlantı dirençleri o denli önemlidir ki, 1-2cm lik kaymada bile oluşan birkaç mili ohm luk direnç, veya civatanın tam temas etmemesi gibi unsurlarda, tüm çalışma boşa gidebilmektedir.
Bu pad, prensipte sistem sıfır noktasını temsil eder. Yani referans noktasıdır. Teorik olarak buradaki gerilimin sıfır olduğu varsayılır. Bu da demektir ki toprak ile aynı potansiyel farkında. Ama toprak ile aynı potensiyel farkı asla olamayacağı için bu noktanın topraklanması anlamına da gelir.
Ana besleme kaynağından gelen kablonun iç direnci bu noktaya gelinceye kadar mili ohmlar seviyesinde bile fazla ise devrenin gürültü faktörü artacaktır. Çünkü devredeki tüm akımlar bu sistem sıfır noktasına, buradan da ana besleme kaynağına akmaktadır.
Sistem ground noktasına gelen yollar birbirlerini uygunsuz şekilde kesiyorsa (Özellikle çıkış akımı ile giriş akımı) sistem sıfır noktasında birbirlerini etkileyerek ayrı bir potansiyel farklar oluştururlar. Buna izin verilmemelidir. Tek yapılması gereken şey ise devre tasarımını yaparken bilinçli ve dikkatli olunmalıdır.

ozgurece

Onursal Hocam bakın bugün sabah gidip iki parça cihaz daha aldım ;D  biri CDP 770
Lastik değiştirdim, şu an çalışıyor . Bunda da Kulaklık çıkış ayar potunda motor var Phone Level , ses seviyesi ayarlanıyor.

Mustafa281

Merhabalar sizden kulaklık amplifikatörü için öneri almak istiyorum düşük dip ses seviyesine sahip ve düşük güçte çalışabilen bir entegre mono kullanacağım 4.2 voltluk bir batarya ile besleyecegim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 28 Ekim 2017, 17:00:29Onursal Hocam bakın bugün sabah gidip iki parça cihaz daha aldım ;D  biri CDP 770
Lastik değiştirdim, şu an çalışıyor . Bunda da Kulaklık çıkış ayar potunda motor var Phone Level , ses seviyesi ayarlanıyor.

Bu alete de bittim. Sana lazım değilse sana iki katı ücretini ödeyim.
Şu an köydeyim. Dönünce örüşek.,

Mustafa senin işin çok zor.
Alıntı yapılan: Mustafa281 - 28 Ekim 2017, 17:04:30Merhabalar sizden kulaklık amplifikatörü için öneri almak istiyorum düşük dip ses seviyesine sahip ve düşük güçte çalışabilen bir entegre mono kullanacağım 4.2 voltluk bir batarya ile besleyecegim.

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam size hediyem olsun.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 28 Ekim 2017, 20:25:01Mr_YAMYAM Hocam size hediyem olsun.
O zaman ben de sana bişii hediye ederim gudurursun haa :D

Mustafa281

@Mr_YAMYAM hocam var mı bir entegre ve ya transistör öneriniz

Mr_YAMYAM

Şu anda köydeyim. Şimdilik yok.
Gerçekten iyi bir kulaklık kuvvetlendiricisi entegresi çokpahalı.
Ama ilmine uygun bir tasarım ile bizim ÇAY entegresi ile bile iyi bir kulaklık kuvvetlendiricisi yapabilirsin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ekim 2017, 20:37:52Şu anda köydeyim. Şimdilik yok.
Gerçekten iyi bir kulaklık kuvvetlendiricisi entegresi çokpahalı.
Ama ilmine uygun bir tasarım ile bizim ÇAY entegresi ile bile iyi bir kulaklık kuvvetlendiricisi yapabilirsin.

TEA2025 çıkışı kuvvetli olduğu için kulaklığı patlatmaz mı? Çıkışı düşürecek olursak neden olmasın hocam elinizde çizilmiş bir proteus dosyası var mı yoksa ben çizeyim mi datasheet e bakarak

Mr_YAMYAM

TEA entegresi güçlü değildir. 12V ile beslesen bile 1-2W gibi güç elde edebilirsin.
O da 4-8 oh ile.
Kulaklıklar 32 ohm civarıdır. Dolayısı ile fazla yüklenmez. Ama güç fakörüne göre kulaklık çıkışına 32 ohmluk iki gerilim bölücü yaparsan dadından yinmez.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ekim 2017, 20:47:49TEA entegresi güçlü değildir. 12V ile beslesen bile 1-2W gibi güç elde edebilirsin.
O da 4-8 oh ile.
Kulaklıklar 32 ohm civarıdır. Dolayısı ile fazla yüklenmez. Ama güç fakörüne göre kulaklık çıkışına 32 ohmluk iki gerilim bölücü yaparsan dadından yinmez.

Pekala elinizde şema var mı yoksa ben çizeyim mi proteusta

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 28 Ekim 2017, 20:49:32Pekala elinizde şema var mı yoksa ben çizeyim mi proteusta
sen çiz ben düzeltmeye çalışırım.,
Ama Köydeyim dizüstü pc ile fazla yardıcı olamam.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ekim 2017, 21:21:31
Tamamdir ben çizdiğim zaman yeni bir konu açarım orda detaylı bir şekilde ele alır konuşuruz

Mr_YAMYAM

@ozgurece  
Orijinal olan bu KSS
[attach]8540[/attach]

ozgurece

..

ozgurece

..

ozgurece

..

ozgurece

..

Mr_YAMYAM

Çoğu arkadaşlar 500TL civarı para ile locitek bilmem ne alıp PC ye bağlıyorlar.
Sonra da ses kalitesini beğenmeyip guduruyorlar.
Halbuki resimdeki SONY bile bu çin ürünlerinden kat kat daha kalitelidir.
Üstelik te uygun fiyatlı.

ozgurece

..

Mr_YAMYAM

Ben de senin cihazları temizleyim bari :

ozgurece

Anlamadım  :o bunlar nedir ?  @Mr_YAMYAM Hocam

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Kasım 2017, 23:49:01Anlamadım  :o bunlar nedir ?  @Mr_YAMYAM Hocam
Onlar ekran ve cihaz temizleyici.
Forum bu formatı kabul etmedi.
Resimleri indirip çalıştırırsan ekranın ve cihazın temizlenecektir.
:D

Mustafa281

Merhabalar internetten elektronik kutu temin etmek istiyorum mümkünse Türkiye içerisinde tanıdığınız güvendiğiniz firmalar var mı ben bir tane buldum ama fiyatları biraz fahiş geldi ilgilenirseniz sevinirim baktığım site ise:
https://www.altinkaya.com.tr

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 17 Kasım 2017, 20:50:08Merhabalar internetten elektronik kutu temin etmek istiyorum mümkünse Türkiye içerisinde tanıdığınız güvendiğiniz firmalar var mı ben bir tane buldum ama fiyatları biraz fahiş geldi ilgilenirseniz sevinirim baktığım site ise:
https://www.altinkaya.com.tr

ELEKTRONİK KUTU?
nasıl yani? anlamadım ....  :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Mustafa281

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Kasım 2017, 18:03:29ELEKTRONİK KUTU?
nasıl yani? anlamadım ....  :)

@Adnancoskun hocam böyle şaselemek için güzel bir kutu yani  :D  :D  :D  :D  :D

Mr_YAMYAM

KAÇ GÜNDÜR GUDURUYOM
Önce osiloskopum bozuldu.
Osiloskopu tamir ederken güzelim AVO metrem bozuldu.
Sonra osiloskopu yaptım. Daha sonra avometreyi halletim.
Bu gün de osiloskopum yine bozuldu.
Bu nee bee.

hasan300

Merhabalar/
ben telefonu sarj etmek icin devre hazirlamak istiyorum. mesela duymeye bir kez basiyim 30 dk telefonum sarj olsun 2 kez basiyim 60 dk sarj olsun. sureni led 16*2 ekraninda gostersin. devrenin calismasi icin telefon adaptorunu kullaniyim. teleonu sarj etmek icin devrede usb portla telefonumu sarj ediyim. boyle bir devreyi hazlirlamak icin bana yardim edermisiniz?
Tesekurler..)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Kasım 2017, 01:05:28KAÇ GÜNDÜR GUDURUYOM
Önce osiloskopum bozuldu.
Osiloskopu tamir ederken güzelim AVO metrem bozuldu.
Sonra osiloskopu yaptım. Daha sonra avometreyi halletim.
Bu gün de osiloskopum yine bozuldu.
Bu nee bee.

Hocam kurşun sıktırayım (pardon döktüreyim ) mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

İyi olur hocam.
İster sıktır, istersen döktür.
Son zamanlarda bu gibi terslikler hep beni buluyo:D

Mr_YAMYAM

Günlerdir alt seviyelerde seyreden borsa, son birkaç gündür yaşamış olduğu dalgalı yükseliş trendinden sonra bugün TAVAN yapmıştır.
[attach width=300]8976[/attach]
İlgili brokır'lara duyrulur.

H_SerhatY

Ben de geldim :D Niye geldim bilmiyorum amma...

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar..
Forumda gezerken @taydin  niki ile birisine rastladım.
Eğer diğer forumdan tanıdığım Taydın abi ise son derece bilgili bir abimizdir.
Eğer O ise bol bol yiyebiliriz.
Hatta bilgilerini yiyebilmemiz için elimizden geleni yapalım.