YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

Mr_YAMYAM

BU ALANDA:
BİLİMSEL
TEKNOLOJİK
TEKNİK
SOSYAL
MİZAH
Konulu sohbetler yapılır.

TÜZÜĞÜMÜZ:
Her türlü bilgi paylaşımı başta olmak üzere, bilimsel ve teknoloji konularında, yardım talep eden arkadaşlarımıza yardımcı olabilmektir.

Hergün bilgili bir arkadaşımızı bilgilerinden faydalanmak amacıyla pişirip yemek geleneğimiz olmuştur.

NOT: Siyasi sohbetler yapılamaz.

Mr_YAMYAM

3 üncü sohbet bölgemiz açılmıştır.
Her 100 sayfadan sonra yeni bir sohbet bölgesinde toplanıyoruz.
Böylece konu içerisindeki takip edilecek teknik tartışmaların kolaylıkla bulunması sağlanmaktadır.

YunusGür

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Hıyarlı...
Hayırlı olsun diyelim. :)

Pekala. Diğer konudan takiben şunu söyleyeyim.
O halde, kasayı üşenmeden taşıyabileceğim bir ruh halinde olduğumda;
veyahut taşınabilir bir internet bulduğumda bir şans daha tanırım. Ancak: şunu da söyleyeyim, hiç umutlu değilim.
Sen şimdiden:
- Android telefonu bağlayabilme olayını
- Mmasaüstündeki sağtık menüsünün nasıl konfigüre edilebilirliğini
- Sağtık menüsüne güvenli sil komutunun nasıl yerleştirilebilirliğini
- Eskimiş yazılımların, sisteme zarar vermeden nasıl güncelleneceğini,
- Bana göre çöp yazılımlar var; onların yine sistemden önemli bir paket kaldırılmadan(diğer yazılımlara zarar vermeden) ve sistem düzenini bozmadan nasıl kaldırılacağını
araştırıp, gerekirse kendi PC'nde uygulama yap. ne olur, sistem düzenini bozarsan "formatım geldi" diyerek yeniden gurarsın.
tüm bu olayları 12.04 - 32bit üzerinde denemelisin.
Ayrıca P-D 3,5Ghz işlemcili bilgisayar üzerinde yapacağım, ona göre beni vazgeçirtip 64bit de gurdurabilirsin.

Mr_YAMYAM

Umutlu değilsen hiç bulaşma.
Kendi bildiklerin doğrultusunda hareket et.
Ama benden yardım almak istersen ben buradayım.

seron

:D
Ben sana daha evvel de demiştim gibi hatırlıyorum. Ubuntu Studio kötü değildir; bana uygun olmadığı için kullanmıyorum. Hatta test ettiğim en iyi dağıtımlardandır.
Umut meselesi, benim sana yukarıda şart koştuğum koşulların yerine getirilmesi ile şahlanan at'a dönüşebilir.
Şayet bu sürüme ısınır da dediğin gibi "rendering, exporting, converting" işlemlerini çatlamaya gelmeden ve de bilgisayarı közde kalmış demire dönüştürmeden yapabilirsem, o zaman, ta oraya gelir ellerini yalarım... aman öperim.

Şu ses tekniğinden neyden detaylı anlasaydım, doğal olarak naneye neye bulaşmazdım. Neyse.
Hala arkadaşın köyde kalıyorum. İnternet kısıtı nedeniyle çıkmak zorundayım. Yine devam ederiz...
Haaaa bu arada:
Dün akşam Manavgat ilçe merkezine gittik. Gayet düzeyli insanların barındığı yarı-lüx, şirin ortamların bulunduğu güzel bir memleketmiş. Ben de köylü merkezli bir yer sanıyordum, değilmiş. Antalya merkezden daha iyi. Yolda karşıya geçmek için bekliyorum, araçlar durup elleriyle "geçiniz" yapıyorlar. ŞOK oldum. Aynı şeyi Lara'da, Güllük'te yapsan adamı çiğneyip geçerler.
Şundan anlatıyorum. Yengeyle sizi pek beğendim. Gayet düzgün bir çift olarak oturup çay gavenin dibine vurulacak gayet şirin ve güzel bir ilçe. şayet bir dahaki gelişinizde.... manavgat otellerini tercih edersen, bu defa "yer" ve organizasyon sorunu olmayacaktır. Dün oturup çay gave içtiğimiz kafe, çok güzeldi. bir tarafta(kafenin ayrı bir bölmesinde) gençler oturmuş nargile, gaave keyfi yapıyor, bir tarafta yetişkinler, ihtiyarlar emekliler keyfediyordu. fiyat uygun. internet var. fiş var. gablo var... E daha ne istiyo'n?
nokta. :D
-----

Mr_YAMYAM

Alıntı YapŞayet bu sürüme ısınır da dediğin gibi "rendering, exporting, converting" işlemlerini çatlamaya gelmeden ve de bilgisayarı közde kalmış demire dönüştürmeden yapabilirsem, o zaman, ta oraya gelir ellerini yalarım... aman öperim.
Benim derdim sana US kullandırmak değildir.
NANE kullan PORTAKAL kullan yüzlerce linux sürümünden birisini kullan, ama cenıfır kullan. Herşeyi yapabiliyorsan sorunsuzca yap. Yahu windows en iyi işletim sistemi demeden birşeyler yap.
Ben US kullanıyorum. Windows u hiç mi hiç aramıyorum. Bazen aylarca windows ile cihazımı açmıyorum. Sadece önerilen bir program olursa test etmek için açıyorum.
Tüm işlerimi US ile yapıyorum.
Bu işler nelerdir.
1 İnternet sörf oyun ve araştırma. Döküman indirme çıktırma.
2 Video işleri. Utulity veya uygulamaları. DVD backup, render ve convert işlemleri.
3 Audio işleri
Ses konusunda sadece lisanslı programım olduğu için windows tabanında kayıt yapıyorum. Aylardır başka işlerle meşgul olduğum için pek uğraşmadım.
Oyun konusunda seçici olduğum için sadece settlers4 oynamak için windowsa takılıyoum. Genellikle online java oyunları ile vakit geçirdiğim için bir süre kafa dağıtmak için bir siteye girip oynuyor ve çıkıyorum. Bu iş için de en ideal US kullanıyorum. Çünkü windows sistemlerinde ister istemez sistem böcüklenebiliyor. (Girdiğim site temiz olduğu halde)
Sen de yaptığın işleri kendince sırala. hangi işletim sistemi idealse seç. Ama bana gelip te video render işinde nane kasıyor deme.
Ses işi yaparken nane şu programı çalıştırmıyor deme.
Eğer nane kullanıyor ve beğeniyorsan hakkını ver. Ben ne demiştim.
UBUNTU STUDIO üzerine benim saplantılarımı kimseler değiştiremez. Bu saplantı senin bildiğin saplantılardan değildir. Yıllardır edinmiş olduğum tecrübeler beni US ile arkadaş yapmıştır o kadar.
Hangi işim olursa olsun işimi rahatlıkla hallediyorsam benim saplantım sizlere sadece öneri olmalıdır.

seron

Konuyu sulandırmak için değil. Sadece muhabbet olsun diye yazıyorum.
Windows en iyi işletim sistemi değildir; windows, iyi bir işletim sistemidir (son sürümleri için aynı şeyi söylemem güç).
Yukarıda anlattıkların iyice olayı ve kafamı karıştırdı.
Birkaç ileti evvel gelip de de(mek iste)din ki "bir test yaptım ve sonuçlara göre Benim US, Senin NANE'den daha iyi sonuçlar veriyor."
Bunların neler olduğunu açıkladın.
Ben de sana de(mek iste)dim ki: "abi, nasıl olur, ben her ikisini de denedim, kaydadeğer bir fark göremedim. açıklar mısın nedir?"
O aralar anlatmak istediklerin doğrultusunda ben şunu anladım: US daha yüksek performans ile daha hızlı ve verimli şekilde çalışıyor, işleri güzel yürütüyor, bu yamyam da beni US'a geçirmeye çalışıyor. Ama şimdi de diyorsun ki hangisini kullanırsan kullan, ama hakkını ver, ben seni US'a geçirmeye çalışmıyorum...
çalışma da zaten. Ben anlattıklarını zaten iyi niyetle yazdığını biliyorum.

Hiç kıvırmadan ve lafı uzatmadan şu bilgileri GARANTİLİ OLARAK bana sunabilir misin:

-US ile kdenlive olsun, openshot olsun, diğer yazılımlar olsun, bir çıktıyı NANE'ye göre YARI YARIYA DAHA EVVEL ALIYORUM.
-Androidli telefonlardan iki yönlü veri aktarımını halledebilirim.
-Dosya yöneticisini senin istediğin şekilde ayarlayabilirim/z.
-diğer sorunları da halleder, sana ekran resimleri ile gösterir, seni deli ederim. sen de kurarsın.
--------
yukarıdaki meseleleri çözemeyeceksen, benim daha rahat kullandığım bir sürümü kaldırtıp bana boş boşuna bana göre gereksiz yazılımlarla doldurulmuş bir sürümü kurdurma. Çünkü benim imkanlarım kısıtlı. İkide bir bilgisayar kasası taşıyamam.
-------
Windows olayı.

Video editleme kurgulama, ses üzerinde basit efekt kes-böl işlemleri benim için çok önemlidir ve profesyonel anlamada olmasa da sıkça başvurduğum işlerdir.

Ben bu işleri Linux üzerinde yapabiliyorsam da, kıytırık bazı programlarla windows üzerinde daha İYİ ve sorunsuz, hem de çok daha hızlı yapabiliyorum.

Sana geçende Audacity iyimidir diye sorduğumu hatırlarsın. Hee iyidir demenle hemen işe giriştim. Olmadı. Eksik işlevleri var. Bende gittim windowsa geçtim. NERO WAVE EDİTOR isimli Freeware yazılımla sesime efekt verdim. tüm ayarları yaptım. sorunu çözdüm.

Yani senin yaptığın şeyi ben yapmıyorum, ya da aynı yazılımı kullansak da ben farklı şeyler yapmak istiyorum. işler karışık.

Elimde uygun küçüklükte harddisk yok. internet yok. Bir soru işareti uğruna gidip yine pişmanlıkla geri dönemem. onu demek istiyorum. Eğer bana faydası dokunsun diye US daha iyidir diyorsan, önce yıllardır gavga ettiğimiz şeyleri çözerek bana yardımcı olmalısın. kurulum yapıldıktan sonra olmaz. çünkü bana yaptırdığın ayarı ben beğenmeyebilirim.

Mr_YAMYAM

Mümkün değil.
YAMYAM olarak söylediklerimin değeri varsa kendi rızanla test eder, azimle FARE daşı delersin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 30 Ağustos 2016, 22:01:42Konuyu sulandırmak için değil. Sadece muhabbet olsun diye yazıyorum.
Windows en iyi işletim sistemi değildir; windows, iyi bir işletim sistemidir (son sürümleri için aynı şeyi söylemem güç).
Yukarıda anlattıkların iyice olayı ve kafamı karıştırdı.
Birkaç ileti evvel gelip de de(mek iste)din ki "bir test yaptım ve sonuçlara göre Benim US, Senin NANE'den daha iyi sonuçlar veriyor."
Bunların neler olduğunu açıkladın.
Ben de sana de(mek iste)dim ki: "abi, nasıl olur, ben her ikisini de denedim, kaydadeğer bir fark göremedim. açıklar mısın nedir?"
O aralar anlatmak istediklerin doğrultusunda ben şunu anladım: US daha yüksek performans ile daha hızlı ve verimli şekilde çalışıyor, işleri güzel yürütüyor, bu yamyam da beni US'a geçirmeye çalışıyor. Ama şimdi de diyorsun ki hangisini kullanırsan kullan, ama hakkını ver, ben seni US'a geçirmeye çalışmıyorum...
çalışma da zaten. Ben anlattıklarını zaten iyi niyetle yazdığını biliyorum.

Hiç kıvırmadan ve lafı uzatmadan şu bilgileri GARANTİLİ OLARAK bana sunabilir misin:

-US ile kdenlive olsun, openshot olsun, diğer yazılımlar olsun, bir çıktıyı NANE'ye göre YARI YARIYA DAHA EVVEL ALIYORUM.
-Androidli telefonlardan iki yönlü veri aktarımını halledebilirim.
-Dosya yöneticisini senin istediğin şekilde ayarlayabilirim/z.
-diğer sorunları da halleder, sana ekran resimleri ile gösterir, seni deli ederim. sen de kurarsın.
--------
yukarıdaki meseleleri çözemeyeceksen, benim daha rahat kullandığım bir sürümü kaldırtıp bana boş boşuna bana göre gereksiz yazılımlarla doldurulmuş bir sürümü kurdurma. Çünkü benim imkanlarım kısıtlı. İkide bir bilgisayar kasası taşıyamam.
-------
Windows olayı.

Video editleme kurgulama, ses üzerinde basit efekt kes-böl işlemleri benim için çok önemlidir ve profesyonel anlamada olmasa da sıkça başvurduğum işlerdir.

Ben bu işleri Linux üzerinde yapabiliyorsam da, kıytırık bazı programlarla windows üzerinde daha İYİ ve sorunsuz, hem de çok daha hızlı yapabiliyorum.

Sana geçende Audacity iyimidir diye sorduğumu hatırlarsın. Hee iyidir demenle hemen işe giriştim. Olmadı. Eksik işlevleri var. Bende gittim windowsa geçtim. NERO WAVE EDİTOR isimli Freeware yazılımla sesime efekt verdim. tüm ayarları yaptım. sorunu çözdüm.

Yani senin yaptığın şeyi ben yapmıyorum, ya da aynı yazılımı kullansak da ben farklı şeyler yapmak istiyorum. işler karışık.

Elimde uygun küçüklükte harddisk yok. internet yok. Bir soru işareti uğruna gidip yine pişmanlıkla geri dönemem. onu demek istiyorum. Eğer bana faydası dokunsun diye US daha iyidir diyorsan, önce yıllardır gavga ettiğimiz şeyleri çözerek bana yardımcı olmalısın. kurulum yapıldıktan sonra olmaz. çünkü bana yaptırdığın ayarı ben beğenmeyebilirim.

Ses işlemede kullanilabilecek windowsta profesyonel olarak bir çok program vardır bunlardan sadece ikisi:
-Fl Studio 12
-Cubase  8)
Diğerlerinde menü içeriği sınırlıdır örnek olarak Audacity kesme biçme kayıt almak için harika olabilen bir programdır fakat 50 mb dır boyutu Fl Studio ise 500 mb felan civarı olması gerekir sadece programın menü içeriğinde kaybolursunuz tabi bu işler KEYİF meselesi :) ama sakınlıkla reklam amaçlı değildir sadece öneri.

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar.
ET'li @serkan_48  şu an yanımda.
Herkese SALAM söylüyo.
Benim kötü STK lı ampliyi dinledi ve şu an GUDURUK vaziyette bana bakıyor.

seron

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 31 Ağustos 2016, 00:19:52Ses işlemede kullanilabilecek windowsta profesyonel olarak bir çok program vardır bunlardan sadece ikisi:
-Fl Studio 12
-Cubase  8)
Diğerlerinde menü içeriği sınırlıdır örnek olarak Audacity kesme biçme kayıt almak için harika olabilen bir programdır fakat 50 mb dır boyutu Fl Studio ise 500 mb felan civarı olması gerekir sadece programın menü içeriğinde kaybolursunuz tabi bu işler KEYİF meselesi :) ama sakınlıkla reklam amaçlı değildir sadece öneri.
Mustafa,
Bahsettiğin yazılımlar ücretli paket yazılımlardır. Ben bu yazılımları satın alamam. Alamadığım gibi de krekli kullanmam. son zamanlarda kendi kendime bir karar aldım: "herkes ne yaparsa yapsın, ben çalmayacağım." Nero Wave Editoru bir mıncıklamanı öneririm. Seversen daimi kullanırsın. İlle de krekli - profesyonel istersen Adobe soundbooth yazılımını mutlaka bir kurcala.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 22:51:49Mümkün değil.
YAMYAM olarak söylediklerimin değeri varsa kendi rızanla test eder, azimle FARE daşı delersin.

Olumsuz.
Vazgeçilmiştir. :)

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 22:34:35Arkadaşlar.
ET'li @serkan_48  şu an yanımda.
Herkese SALAM söylüyo.
Benim kötü STK lı ampliyi dinledi ve şu an GUDURUK vaziyette bana bakıyor.

O serkana söyle, küsecekse küssün ama darılmasın.  ;D   ;D
Aramıyorsak,...
( ne bahane uydursam acaba...  ::)  )
hastayızd...
Yahu onu bırak,
Yav, o niye aramıyor?  ;D  >:(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 31 Ağustos 2016, 23:11:35O serkana söyle, küsecekse küssün ama darılmasın.  ;D   ;D
Aramıyorsak,...
hastayızd...
Yahu onu bırak,
O aramıyorsa sen onu ısır.. Pardon ARA
Şimdi yolcu ettim.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 31 Ağustos 2016, 23:11:35O serkana söyle, küsecekse küssün ama darılmasın.  ;D   ;D
Aramıyorsak,...
hastayızd...
Yahu onu bırak,

Dakikam yoktu de çok iyi bahanedir :D

YunusGür

Arkadaş benim laptop neden bukadar çok toz topluyor yahu. Tozu çekiyor mübarek.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 01 Eylül 2016, 14:41:42Arkadaş benim laptop neden bukadar çok toz topluyor yahu. Tozu çekiyor mübarek.
Tozlu yerlerde kullanma.
Fanı ve soğutma kanatlarını yağ kalmayacak şekilde temizle. Bu sayede daha uzun sürede tozlanır.

YunusGür

Laptopu açıp temizledim bir de format attım gayet HOŞT oldu :D

Ama içindeki bağlantı portları çok hassas. Baya dikkatli olmak lazım. Yoksa yanlışlıkla laptopu elimize alabiliriz :D

Mr_YAMYAM

Ne ile temizledin.
Nereleri temizledin.
Niye temizledin.
Formatı laptopun kafasına mı attın >:(
EN İYİ TEMİZLİK FORMÜLÜ:
Soğutucu kanatları fırça ile sıcak sabunlu su ile FOŞUR FOŞUR yıkanır.
Açık ve güneşli havada PİŞİRİLİR.
Sonra ALKOL bazlı bir temizleyici ile yeniden fırçalanır ki yüzeylerinde YAĞ atığı kalmasın. (Yağ en fazla toz tutan maddedir)
İlgili macunlar yenilenerek montajı yapılır.
Fan kanatları kulaklık pamuğu çubuğu ile ve alkolle temizlenir.
Hepsi yerine monte edildikten sonra istersen formatı PC nin kafasına atabilirsin.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Eylül 2016, 18:00:27Ne ile temizledin.
Nereleri temizledin.
Niye temizledin.
Formatı laptopun kafasına mı attın >:(
EN İYİ TEMİZLİK FORMÜLÜ:
Soğutucu kanatları fırça ile sıcak sabunlu su ile FOŞUR FOŞUR yıkanır.
Açık ve güneşli havada PİŞİRİLİR.
Sonra ALKOL bazlı bir temizleyici ile yeniden fırçalanır ki yüzeylerinde YAĞ atığı kalmasın. (Yağ en fazla toz tutan maddedir)
İlgili macunlar yenilenerek montajı yapılır.
Fan kanatları kulaklık pamuğu çubuğu ile ve alkolle temizlenir.
Hepsi yerine monte edildikten sonra istersen formatı PC nin kafasına atabilirsin.

Isı borularını ve ızgarasını temizledim. Fanın yapraklarındaki tozları aldım. Senin yazdığın kadar özenemedim. Bir dahaki sefere dediklerini de dikkate alacağım.
Formatı tam kafaya attım :D
SSD yi full biçimlendirip format attım. 120 GB olduğundan tek bölüm olarak kullanıyorum.
Isı boruları bakır olduğu için yıkamak sorun olmasın ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 01 Eylül 2016, 18:11:06Isı boruları bakır olduğu için yıkamak sorun olmasın ?
Hiç olmaz.
Sadece güneşte ecik pişir yeter.
Zaten daha sonra alkol (Kolonya) ile soğutma kanatlarını yeniden temizlemek zorundasın. Böylece hiç rutubet kalmaz.
Üstelik soğutucu sistemi 60-70'C ye kadar ısındığı için üzerinde asla su bileşenleri kalamaz. Buharlaşıp uçar.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Eylül 2016, 19:00:31Hiç olmaz.
Sadece güneşte ecik pişir yeter.
Zaten daha sonra alkol (Kolonya) ile soğutma kanatlarını yeniden temizlemek zorundasın. Böylece hiç rutubet kalmaz.
Üstelik soğutucu sistemi 60-70'C ye kadar ısındığı için üzerinde asla su bileşenleri kalamaz. Buharlaşıp uçar.
Abi hiç denemedim de. Laptopun parçaları çok narin yav. Elimde kalacakmış gibi bir his veriyor. Kesin kırarım ben bunu :D

seron

Elinde kalmaz. ŞU ÇOK ÖNEMLİ: >>>>>> Uygun tornavida, uygun aletler. uymayan şeyler vidaları mahveder. bir daha sökemez takamazsın.

okinkurt

Sistemde görüntü gidip geliyor dedim hah kart getti :D farkettim ev sallanınca oluyor bi baktım arkadan Dvı kablo yarı beline kadar cıkmıs işin tuafı hala görüntü geliyi bi kaktırdım lak oturdu :D

Mr_YAMYAM

ET'li @okinkurt
Alttaki resimlere iyi bak.
Yapabilirsen ecik mıncıkla.

3D hızlandırmaları direk CPU ya verilmiştir.

3D ayarlarına git.

3D ayarlarının yapılması. Burası teknik bilgi gerektirir. Bazı ibareler uygulama kontrolünde olursa uygulamanın müsaade ettiği şekilde kalite konfigürasyonu yapılabilmektedir.

okinkurt

Abi o ayar physx işlemesi her oyunda physx motoru yokki 10 tane oyun ya var ya yok physx li 2. sekmede karta binen yükü cpu ya nasıl atıcaz öle bir ayar bulamadım ben.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 02 Eylül 2016, 16:22:46Abi o ayar physx işlemesi her oyunda physx motoru yokki 10 tane oyun ya var ya yok physx li 2. sekmede karta binen yükü cpu ya nasıl atıcaz öle bir ayar bulamadım ben.
Oolum yazdılarımı iyi okusana.
İlk resimde Phy-X hızlandırıcısı CPU yapılmıştır.
İkinci resimde neredeki ayarları yapacağın gösterilmiştir.
3. resimde nasıl bir konfigürasyonla (Kalite ayarları) yapılandırabileceğin gösterilmiştir.
Kalite ayarlarının bazıları oyun içerisinden yapılabilmektedir. Oyunun özelliklerine göre bu ayarları UYGULAMA KONTROLÜNDE yaparsan oyundan yapacağın ayarlar geçerli olacaktır.
ÖRNEK
FXAA düzeltmesi. AÇIK yapıldı. Hangi değerin verilebileceği ise 2 alt satırda UYGULAMA KONTROLÜNDE olarak belirtildi.
Sen burada FXAA yı oyun içerisinden kaç istiyorsan o kadar yaparsın. İster 4X istersen 8X Ama öntanımlı olarak 24X yapar da uygulama kontrolünü açmazsan sistemin oyun vaziyetine göre kasılabilir de.

YunusGür

Abi bu Physx dediğin şey ne oluyor tam olarak ?
Benim bildiğim oyunu daha gerçekçi kılan bir fizik moturu olması lazım. Yani oyunlardaki dalgalanan bayraklar, yıkılan duvarlar gibi etkileşimli fizik motorlarını kontrol eden bir teknoloji. Değil mi  ???

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 02 Eylül 2016, 16:55:32Abi bu Physx dediğin şey ne oluyor tam olarak ?
Benim bildiğim oyunu daha gerçekçi kılan bir fizik moturu olması lazım. Yani oyunlardaki dalgalanan bayraklar, yıkılan duvarlar gibi etkileşimli fizik motorlarını kontrol eden bir teknoloji. Değil mi  ???
Okuyunuz.
Alıntı YapPhysX, GPU ve CPU'da ölçeklenir mi? Eğer öyleyse, bu daha hızlı bir CPU'ya sahip olmanın PhysX performansını veya görsel kaliteyi iyileştireceği anlamına mı geliyor?

PhysX hem CPU hem de GPU'yu kullanır, ancak genellikle hesaplamanın en yoğun olduğu işlemler GPU üzerinde yapılır. CPU yükseltme, GPU yükseltmede olduğu gibi, performansta iyileşme getirebilir, ancak göreceli iyileşme sistemin başlangıç dengesine bağlıdır. CPU ve GPU gücünün doğru karışımına sahip optimize edilmiş bir PC en iyi dengeli çözüm olacaktır.
(Ç)Alıntı kaynağı.
http://www.nvidia.com.tr/object/nvidia-physx-faq-tr.html
Diğer faydalı linkler.
http://www.nvidia.com.tr/object/nvidia-physx-tr.html
http://www.nvidia.com.tr/object/nvidia-physx-videos-tr.html

YunusGür

Alıntı: nVidia

NVIDIA PhysX teknolojisi, ortam ve karakterlerle karşılıklı etkileşimi şimdiye kadar olanlardan çok daha gerçekçi kılarak oyunların daha iyi oynanmasına ve hissedilmesine yardımcı olur. Davranış daha gerçekçi kılındığında, grafik daha iyi görülür ve "hissedilir".

okinkurt

seron

Ben de o oyunun adını hatırlayamadıydım. Şimdi oldu. Başlangıcı çok ilginç. değişik bir dine tapan insanlar var aralarından geçe geçe dükkanlardan para pul toplaya toplaya gidiyon...
kafeciden isteyeyim o oyunu.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 02 Eylül 2016, 21:08:45Ben de o oyunun adını hatırlayamadıydım. Şimdi oldu. Başlangıcı çok ilginç. değişik bir dine tapan insanlar var aralarından geçe geçe dükkanlardan para pul toplaya toplaya gidiyon...
kafeciden isteyeyim o oyunu.

Sonu dehşet oyunun kafayı çorba ediyor :D

seron

Yanımda harddisk getirmeyi unuttum. O yüzden alamadım. 4DVD yapıyor oyun. :D
Ama başından gördüğüm kadarıyla güzel oyun. Hikaye gerçekten çok güzel. ama gelgelelim, grafik konusuna hiç abanmamışlar, mahvetmişler oyunu.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 04 Eylül 2016, 18:28:15Yanımda harddisk getirmeyi unuttum. O yüzden alamadım. 4DVD yapıyor oyun. :D
Ama başından gördüğüm kadarıyla güzel oyun. Hikaye gerçekten çok güzel. ama gelgelelim, grafik konusuna hiç abanmamışlar, mahvetmişler oyunu.

Birton ödül aldı birde :D

seron

yahu onursal ağabey ve arka-dişler,
benim bilgisayarın açılması 3dk sürüyor.
niye ki? normal mi bu?

Ne verisi istiyorsanız vereyim.
---------
Her zaman yazmaya bıktığım AMD Fx 6300
8gb kingston.
gigabyte'ın orta segment anakartı.
Win8.1
sürücüler CDden kuruldu, güncellenmedi.
NOT: Bu PCye aynı isodan aynı sürümü daha evvel denemek için kurduğumda,
sistem boştayken 550MB ram kullanımı mevcuttu.
şimdi ise
1.2GB sularında. Açılış logo göründükten sonra sıkıntı yok. asıl sıkıntı masaüstü görünüp de simgelerin yavaş yavaş görünüp normalleştiği, görev çıbığındaki öğelerin tamamlanıp sistemin tam anlamıyla kullanılır duruma geldiği sırada vuku buluyor. harddisk haldır haldır haldır güldür güldür güldür çırpınıyor. power'e bastıktan kullanılabilir hale gelinceye kadar rahat bir 3dakika geçiyor.

Mr_YAMYAM

Kapanma süresi de uzunsa dosya parçalanması vardır.
Öncelikle iyi bir defrag işlemi yapmalısın.

YunusGür

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2016, 22:44:08yahu onursal ağabey ve arka-dişler,
benim bilgisayarın açılması 3dk sürüyor.
niye ki? normal mi bu?

Ne verisi istiyorsanız vereyim.
---------
Her zaman yazmaya bıktığım AMD Fx 6300
8gb kingston.
gigabyte'ın orta segment anakartı.
Win8.1
sürücüler CDden kuruldu, güncellenmedi.
NOT: Bu PCye aynı isodan aynı sürümü daha evvel denemek için kurduğumda,
sistem boştayken 550MB ram kullanımı mevcuttu.
şimdi ise
1.2GB sularında. Açılış logo göründükten sonra sıkıntı yok. asıl sıkıntı masaüstü görünüp de simgelerin yavaş yavaş görünüp normalleştiği, görev çıbığındaki öğelerin tamamlanıp sistemin tam anlamıyla kullanılır duruma geldiği sırada vuku buluyor. harddisk haldır haldır haldır güldür güldür güldür çırpınıyor. power'e bastıktan kullanılabilir hale gelinceye kadar rahat bir 3dakika geçiyor.
O sisteme bi 120 GB SSD al bakalım yavaş açılacak mı.

Mr_YAMYAM

Benim PC de uyduruk 160GB WD BLUE var. İkinci HDD yi Özgüre hediye etmiştim.
Windows açılış süresi takribi 15sn U.S açılış süresi takribi 5-8sn. Sene değil haa  ;D

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 23:19:22Benim PC de uyduruk 160GB WD BLUE var. İkinci HDD yi Özgüre hediye etmiştim.
Windows açılış süresi takribi 15sn U.S açılış süresi takribi 5-8sn. Sene değil haa  ;D

Peki oyun veya program yükleme süresi ne kadar? Programları açma süresi ne kadar?

SSD Düşmanlığı seziyorum  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 06 Eylül 2016, 23:26:25Peki oyun veya program yükleme süresi ne kadar? Programları açma süresi ne kadar?

SSD Düşmanlığı seziyorum  ;D
Yoo neden düşman ya da ŞİŞMAN olayım.
Elbette ki SSD lerin erişim süresi manyaktır. İnkar edilemez.
Benim kullandığım HDD nin veriyolu hızı BURST değeri 160MB/sn HDD nin max hızı 70-80MB/sn.

Oyun veya abuk uygulamalardan pek yoktur. Ama oynadığım birkaç oyun DIRT3-4 ve benzeri settlers mettlers ve kendi uygulamalarım tıkladığım anda şak diye açılıyor.

okinkurt

Oyunların loading süreleri bariz farkeder hdd nin 3 dakikada yüklediği bf3 multiye ssd 8 saniyede giriyor :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 00:49:33Oyunların loading süreleri bariz farkeder hdd nin 3 dakikada yüklediği bf3 multiye ssd 8 saniyede giriyor :)
Saniyede 50MB yükleme hızımız olsa.
3Dk=180 sn eder.
180X50=9000MB yani 9GB eder.
Bir SSD nin 550MB/sn yükleme hızı olsa.
8X550=4400MB yani 4.4GB eder.
Ecik matematik lazım  ;D

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 01:13:28Saniyede 50MB yükleme hızımız olsa.
3Dk=180 sn eder.
180X50=9000MB yani 9GB eder.
Bir SSD nin 550MB/sn yükleme hızı olsa.
8X550=4400MB yani 4.4GB eder.
Ecik matematik lazım  ;D

Ben bf3 e corsair force gs ile giriyorum 8 saniyede hdd 2-3 dakikada açıyor (WDBC) multi mapları :) 5 tane arkadaşımda aynı durum var :) isteyen test edebilir kendi sisteminde birazda oyun tecrübesi lazım :))

LÜTFEN İZLEYELİM :)

https://www.youtube.com/watch?v=7yMS5Hb4dv8

Burdaki arkadaş 23 saniyede girmiş ssd ile ben gene iyi giriyormuşum :)) ben ssd ile oyuna giriyorum koşarken mapı yarı ediyorum hdd kullanan arkadaşlar daha yeni adam seçiyor yani loading sürelerinde kıyas kabul etmez özellikle multiplayer oyunlarda.

Buda gta 5 en baba oyun bu şuan

https://www.youtube.com/watch?v=9Ic6ttIGZEE

120 GB ucuz yollu bir ssd alınıp sistem kurulabilir bende 128 gb var yetiyor . Neyse ben yatayım herkese iyi geceler ısırdım .

YunusGür

GTA 5 i oynayan birisi olarak söylüyorum. Oyunu aşağı yukarı 1000 saattir oynuyorum, yaklaşık 200 saati loading süresidir.
Hard disk ile bu oyun çok uzun sürede açılıyor. SSD ye kurduğumda da 15 saniyede açılıyor.