YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

Mr_YAMYAM

Ben size HDD daha hızlıdır dedim mi  ;D
Yoh birisi 8 sn de açılıyormuş yoh diğer kaç dk sürüyormuş.
Ortlama veri yükleme hızı ile oyunun yükleme data miktarını ölçün sonra gelin.
5.5GB bir veriyi SSD 10 sn de yüklüyorsa ayn veriyi ortalama bir HDD 100 saniyede yükler. (1.5dk)
Bundan daha normal bir durum olmaz.
Ama bir HDD de 3-4 dk bekliyorsanız DOSYA PARÇALANMASI denilen şeyleri bilmelisinizz.

okinkurt

Sen benim koyduğum videoları izlemiyosun dimi ? senin yanıldığın tek nokta var aslında yanılmadığın ama piyasanın yamukluğuna denk gelen sen hep saf hesap yapıyorsun abi kağıt üstü futboldan örnek vereyim sana bir kadro kuruyoruz solda messi sağda ronaldo ilerde ibraamovic arka böle dehşet kalitede kağıt üstünde bu takım herkesi yener kadro değeri milyar dolar ancak bir takım gelir bunları yener ama kağıt üstünde öbürü çok daha pahallı ? anlatmak istediğim oyun piyasası yamuk bir piyasa adam o ssd yi sattırmak istiyor sen istersen wd veliciraptor getir 2-3 dakikanın altına inemezsin Battlefield 3 ve 4 de inemezsin Gta 5 de inmiyor indiremiyor adamlar konsolda bile herkes bu işkenceyi yaşıyordu ilk zamanlarda dediğimi anlatabilmişimdir umarım yamuk arkadaş yamuk bu hesaplar oyun piyasasına sökmüyor bf3 2-3 dakikada açıyorsa ssd ortalama 10 saniyede seni karakter seçim ekranına sokuyor video da gördüğün gibi (izlediysen) ne yapalım bu adamları düzeltemiyoruz vaziyet bu bir oyun düşün Elder scroll 5 skyrim oyunun içinde görev üreten bir motor var oyun sonsuz gelmiş geçmiş en kapsamlı haritaya sahip içerik olarak öle dialog da öle bu oyunun boyutu 5gb ? ama bir oyun var 10 da 1i kapsam var 66 gb ? isteseler daha düşük boyuda sığdırabiliyorlar niye yapmıyorlar ? disk sattırmak için kendileri kabul ettti bethesda adlı şirket biz ileri bir sıkıştırma teknolojisi uyguluyoruz ondan 5 e kadar indirdik dedi ee diğerlerdi de yapsın madem en dandik oyun şuan 30 gb kimsi 70/75 gb bunlara ne internet dayanıyor ne hdd ne ssd uzun lafın kısası YAMUK piyasa amd işlemciler iş görmez niye ? oyun motorları kaynak kullanma özürlü de o yüzden doğru dürüst tek çekirdekten yük kurtaran motor yok :) oyun şirketinin çözemediği çekirdek sorununu oyun mod cularu çözüp sunuyor :) sen benim çok saygı duyduğum bilgisinede güvendiğim birisin ancak şuanki oyun piyasasından çok uzaksın bunuda sölemem gerekiyor çıkan oyun motorları bunların hataları donanım kullanımlar vs takip etmiyorsun seni suçlamıyorum böle yamuk bir piyasayı takip etmiyorsun diye ama çoğu konuda yanlışa düşüyorsun donanım, elektronik devasa çapta bilgin var hatta türk forumlarında sana yakın birini bile görmedim desem yalan olmaz yok çünki ama oyun başka bir dünya abicim pc böcüklenmesin diye kurcalamıyorsun birşey diyemem ama hayatı bunları kurcalamakla geçmiş vatandaşların yazdıklarını da es geçme diğer arkadaşları bilmem ben ömrümü oyun ile çürüttüm gözlerimi bozdum az bucuk fikrimizin değeri var tecrübe var haa sana göre değildir birşey demem yazı baya uzun oldu kusura bakmayınız .

Mr_YAMYAM

ET'siz @okinkurt
Benim sözlerimin oyunlarla ilgisi yok.
Benim söylediklerim BİR UYGULAMANIN ÇALIŞTIRILMASI İÇİN GEÇEN SÜRE'dir
Bu uygulama oyun da olabilir bilimsel bir program da olabilir.
Uygulamanın ikonununa tıkladığın anda LOAD (Yükle) ve çalıştır komutu verirsin.
Uygulama nereden yüklenir? ANA DEPODAN.
ANA DEPO neresidir. SSD ya da SSD
Sizler oyuncular olduğunuz için oyunları örnek verebilirsiniz. Ben teknik elemanım benim için yüklenen bilgiler oyun da olabilir adobe CS de olabilir farketmez.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 13:43:33ET'siz @okinkurt
Benim sözlerimin oyunlarla ilgisi yok.
Benim söylediklerim BİR UYGULAMANIN ÇALIŞTIRILMASI İÇİN GEÇEN SÜRE'dir
Bu uygulama oyun da olabilir bilimsel bir program da olabilir.
Uygulamanın ikonununa tıkladığın anda LOAD (Yükle) ve çalıştır komutu verirsin.
Uygulama nereden yüklenir? ANA DEPODAN.
ANA DEPO neresidir. SSD ya da SSD
Sizler oyuncular olduğunuz için oyunları örnek verebilirsiniz. Ben teknik elemanım benim için yüklenen bilgiler oyun da olabilir adobe CS de olabilir farketmez.

Abi sen benim dediğim hiç bir şeyi koyduğum videoları sallamıyorsun ben bu tartışmalara bir daha girmiycem fikrine bilgisine deneyimine güvendiğin arkadaşlar ile tartışın ben yeterince sopa yedim Allah razı olsun :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 13:45:12Abi sen benim dediğim hiç bir şeyi koyduğum videoları sallamıyorsun ben bu tartışmalara bir daha girmiycem fikrine bilgisine deneyimine güvendiğin arkadaşlar ile tartışın ben yeterince sopa yedim Allah razı olsun :)
Gerçekten bilgili isen o videodaki anlatılmak istenenleri bizlere de anlat bizler de bilelim.
Ne demek istiyor acaba  ;D

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 14:02:16Gerçekten bilgili isen o videodaki anlatılmak istenenleri bizlere de anlat bizler de bilelim.
Ne demek istiyor acaba  ;D

Anlattım zaten oyun abukluklarını daha ne anlatayım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 15:04:09Anlattım zaten oyun abukluklarını daha ne anlatayım :D
Bizim derdimiz oyun abuklukları mı yoksa bir SSD den veya HDD den yüklenilen veri miktarı mı ?

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 15:10:39Bizim derdimiz oyun abuklukları mı yoksa bir SSD den veya HDD den yüklenilen veri miktarı mı ?

HDD yi ve ssd yi oyunda kullanıyorsak oyun abuklukları abi sonuçta oyuna girdiğimiz süre ilgilendirmiyormu bizi ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 15:13:02HDD yi ve ssd yi oyunda kullanıyorsak oyun abuklukları abi sonuçta oyuna girdiğimiz süre ilgilendirmiyormu bizi ?
Oolum adamı delirtme.
İş adamı olsaydın ve ADOBE PREMIER yükleyip iş yapacak olsaydın ADOBE'nin abukluklarından mı bahsedecektin.
Len o kadar da anlattım anlamıyor ki.
Bir uygulama oyun da olsa herhangi bir iş programı da olsa önce sistem deposundan DMI ya aktarılmalıdır.
Bir firefoxa tıkladığında bile sisteme belli bilgiler yüklenilir. Senin abuk dediğin oyun 4GB veri yüklüyordur bir firefox 200MB veri yüklüyordur.
Zaten veriler yüklenmeden program RUN edilemez.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 15:19:51Oolum adamı delirtme.
İş adamı olsaydın ve ADOBE PREMIER yükleyip iş yapacak olsaydın ADOBE'nin abukluklarından mı bahsedecektin.
Len o kadar da anlattım anlamıyor ki.
Bir uygulama oyun da olsa herhangi bir iş programı da olsa önce sistem deposundan DMI ya aktarılmalıdır.
Bir firefoxa tıkladığında bile sisteme belli bilgiler yüklenilir. Senin abuk dediğin oyun 4GB veri yüklüyordur bir firefox 200MB veri yüklüyordur.
Zaten veriler yüklenmeden program RUN edilemez.

Abi adamı pardon yamyamı delirtmem de oyuna 2-3 dakika da giriyoruz ssd ise 10 saniyede giriyor sen bu mümkün  değel demiştin işte benim derdim orda bu oyun ssd de 10 saniye ise hdd nasıl 3 dakika ? senin hesap tam tersini sölüyor bu durumda abukluk nerede ? diskte sağlam ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 15:24:10Abi adamı pardon yamyamı delirtmem de oyuna 2-3 dakika da giriyoruz ssd ise 10 saniyede giriyor sen bu mümkün  değel demiştin işte benim derdim orda bu oyun ssd de 10 saniye ise hdd nasıl 3 dakika ? senin hesap tam tersini sölüyor bu durumda abukluk nerede ? diskte sağlam ?
Lem ben nerede mümkün değil dedim.
Tüm yazdıklarımı iyicene oku bakiim.
Sağlam ve iyi olan bir SSD den saniyede 550MB veri yüklenebilir. Teknik verilerinde zaten açıklamıyor mu.?
Sağlam ve iyi durumda olan bir HDD den saniyede 50-60MB veri yüklenmez mi. Hiç mi HD TUNE testi almadınız.
Şimdi gelelim hesaplamalara.
Bir SSD ile bir oyunu 10sn de yüklüyorsak kabaca 500X10=5GB veri yüklüyoruz demekitir.
Bir HDD ile aynı veriyi yüklüyüyorsak yaklaşık 1.5 dakika sürecektir.
5GB/50MB=100 saniye. yaklaşık 1.5 dakika.
Var mı itirazın.
Gelelim diğer meseleye.
Sen diyorsun ki HDD ile yüklersek 3-4dk sürüyor. Ben de diyorum ki o HDD ya bozuktur ya da dosya parçalanması vardır.
İyi şekilde optimize edilmiş bir HDD nin ortalama 50-60MB sn yükleme hızı olduğunu cahallar bile bilir.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 15:33:44Lem ben nerede mümkün değil dedim.
Tüm yazdıklarımı iyicene oku bakiim.
Sağlam ve iyi olan bir SSD den saniyede 550MB veri yüklenebilir. Teknik verilerinde zaten açıklamıyor mu.?
Sağlam ve iyi durumda olan bir HDD den saniyede 50-60MB veri yüklenmez mi. Hiç mi HD TUNE testi almadınız.
Şimdi gelelim hesaplamalara.
Bir SSD ile bir oyunu 10sn de yüklüyorsak kabaca 500X10=5GB veri yüklüyoruz demekitir.
Bir HDD ile aynı veriyi yüklüyüyorsak yaklaşık 1.5 dakika sürecektir.
5GB/50MB=100 saniye. yaklaşık 1.5 dakika.
Var mı itirazın.
Gelelim diğer meseleye.
Sen diyorsun ki HDD ile yüklersek 3-4dk sürüyor. Ben de diyorum ki o HDD ya bozuktur ya da dosya parçalanması vardır.
İyi şekilde optimize edilmiş bir HDD nin ortalama 50-60MB sn yükleme hızı olduğunu cahallar bile bilir.

Abi senin cila çektiğin hdd bile bu sürede giriyor sadece ben değil herkes böle abi herkesinkimi bozuk oyunda problem var geç giriyorlar sadece diske atamayız suçu wd caviar black hd tunede 64 mb minumum alıyorum ben buda aynı giriyor hepmi bizde problem var arkadaş :D sana oyunun ismini söliyim satın al kendin dene istersen 10/20 tl bir şey.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 15:38:26Abi senin cila çektiğin hdd bile bu sürede giriyor sadece ben değil herkes böle abi herkesinkimi bozuk oyunda problem var geç giriyorlar sadece diske atamayız suçu wd caviar black hd tunede 64 mb minumum alıyorum ben buda aynı giriyor hepmi bizde problem var arkadaş :D sana oyunun ismini söliyim satın al kendin dene istersen 10/20 tl bir şey.
Herkesin HDD si bozuk değildir ama kafaları örümcekleşmiştir.
Eğer bir HDD test ve veri değerlerinden daha aşağıda okuma yapıyorsa o HDD bozuktur veya dosya parçalanması vardır.
50-60MB/sn okuma yapacağına 20-30MB sn okuma yap sonra gel bana de ki herkesin HDD leri 3-4dk da giriyor.
Dosya parçalanması nedir.
Bir veri akışı belli sıralama ile belli büyüklükte HDD ye yazılır. HDD içerisinde o sektörde sorun varsa bir sonraki sektöre yazılarak okunur. Eğer HDD ye daha önce bir veri atılmış ve bu veri yükleme yolunda kalmış ise yüklenilen oyunun kalan dataları bu verilerden sonra kaydedilecektir.
Bu sebepledir ki oyunun tüm dataları arasında başka dosya artıkları bulunuyorsa HDD kafası oyunun yüklenmesi için gereken diğer dataları aramak için SEEK time kadar gecikme yaşatacaktır.
Anlaşıldığı üzere benim LLF işleminden geçirerek adam etmiş olduğum o HDD yi sen sistem diski olarak kullanmışsın. ;D
İşine bak, keyfine bak. yeni bir BAD SECTOR oluşursa YANDIM ANAAM diye bana müracaat etme  :))

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 23:05:44Kapanma süresi de uzunsa dosya parçalanması vardır.
Öncelikle iyi bir defrag işlemi yapmalısın.

Abi kapanış 5-6 saniye. Sence normal mi? Hani bana göre doğal.
Win8'lerde hızlı başlatma diye bir seçenek var. gittim onu da aktiv ettim ama sonuç aynı. 1 aydan fazla süredir de defrag yapmadım.

Alıntı yapılan: YunusGür - 06 Eylül 2016, 23:06:26O sisteme bi 120 GB SSD al bakalım yavaş açılacak mı.
Yunus... abim...
bak şimdi. önerin güzel. güzel amma SSD daha dün çıktı. bir bilgisayarda herhangi bir sorun çıktığında,
yavaşladığında falan gidip parça mı alacağız. daha düne kadar HDD kullanıyorduk da bu tür sorunlar için farklı yollar uygluyorduk hani... ne yani başın ağrıdığı zaman baş nakli mi yapacağız?
SSDler çok bahalı. 3-4 formattan sonra belli belirgin yavaşlıyor. (20 gün arayla 4kez format attırıp sistemi yavaşlatan birini tanıyorum) o hurdaya para vermem.

ben bildiğim birkaç yöntemi uyguladım.
bir yazılımı kaldıracağım zaman revo uninstaller ile derinlemesine temizleyerek kaldırıyorum.
Ccleaneri hergün çalıştırıyorum.
sistemde yarı-güncel antivirüs var. (başlangıcı yavaşlatan cinsten: avast)
HDD eski kullandığım SATA2 samsung 250GB; aynı sistemdeki winXPde sorun yok gibi.
başlangıç ayarlarından gereksiz yazılımları durdurdum.
aklıma başka birşey de gelmedi.
HATIRLATMA:
bios görüntüsünden logo gelene kadar herşey normal => masaüstü görüntülendiği andan itibaren çok bekletiyor.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 16:14:06Herkesin HDD si bozuk değildir ama kafaları örümcekleşmiştir.
Eğer bir HDD test ve veri değerlerinden daha aşağıda okuma yapıyorsa o HDD bozuktur veya dosya parçalanması vardır.
50-60MB/sn okuma yapacağına 20-30MB sn okuma yap sonra gel bana de ki herkesin HDD leri 3-4dk da giriyor.
Dosya parçalanması nedir.
Bir veri akışı belli sıralama ile belli büyüklükte HDD ye yazılır. HDD içerisinde o sektörde sorun varsa bir sonraki sektöre yazılarak okunur. Eğer HDD ye daha önce bir veri atılmış ve bu veri yükleme yolunda kalmış ise yüklenilen oyunun kalan dataları bu verilerden sonra kaydedilecektir.
Bu sebepledir ki oyunun tüm dataları arasında başka dosya artıkları bulunuyorsa HDD kafası oyunun yüklenmesi için gereken diğer dataları aramak için SEEK time kadar gecikme yaşatacaktır.
Anlaşıldığı üzere benim LLF işleminden geçirerek adam etmiş olduğum o HDD yi sen sistem diski olarak kullanmışsın. ;D
İşine bak, keyfine bak. yeni bir BAD SECTOR oluşursa YANDIM ANAAM diye bana müracaat etme  :))

Sistem kurmadım depo diski olarak çalışıyor bir ara oyunlarda nasıl diye denedim kendisinde sorun yok ve benim 2 diskte minumum 60 mb çizelge çıkartıyor istediğin testi yapıp resmini atarım 30 mb hız söz konusu bile değil hd tune testini atarım isteyene oyuna geç girenlerin diski de 30 değil tüm dünya bi hızda girdiği için :) az araştır oyunun ismi BATTLEFİELD 3 ..

Mr_YAMYAM

Önce SSD nin HD tunesini al da bak.
Ne gibi farklar var. Tabii anlayabilirsen  ;D

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 16:22:47Önce SSD nin HD tunesini al da bak.
Ne gibi farklar var. Tabii anlayabilirsen  ;D

Sen oyundaki durumu anlamıyorsun geçen forumdaki bioshock da direttiğin gibi firmanın kabul ettiği arızayı sana kabul ettiremiyoruz sen oyunu al test et giriş sürelerine bak gördüğüm şeyleri bana anlatıyorsun yahu biz o oyunda server açtık 2-3 sene uğraştım ben o oyunla

Ahada sana test

Bu diskte 900bm veri var şuan performans yinede süper boşkende denemiştim bendeki disklerde veya deniyenlerde sorun yok aksini iddia ediyorsan kanıt isterim ister kendin göster ister video bul bak bu adam bu sürede giriyor bunun diski sağlam de valla kuracağını bilsem sana alıcam oyunuda indirmende gerekicek yapamam diyeceksin biliyorum.

Mr_YAMYAM

Okin bana oyun uzmanıyım diyerek gelme.
Oyun uzmanlığı diye birşey olmaz. Benim oğlan da kendisini oyun uzmanı sanıyordu. Onca parayı verip yeni model bir dizüstü PC aldı ve oyunları oynayamayınca bana geldi. Kötü bir duo işlemcili makina kurup eline verince gudurdu.
Gerçek uzmanlık kullanılan teknolojiler hakkında bilgi sahibi olabilmektir. Oyun oynama yeteneği uzmanlık değildir.
Oyunlarda sıklıkla görülen abukluklar da böyle bir uzmanlık alanına girmez.
Al sana bir uzmanlık sorusu.
SAS diskler ile SSD disklerin karşılaştırılması.
Git araştır birşeyler öğren sonra gel senin oyunları görüşek.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 16:34:09Okin bana oyun uzmanıyım diyerek gelme.
Oyun uzmanlığı diye birşey olmaz. Benim oğlan da kendisini oyun uzmanı sanıyordu. Onca parayı verip yeni model bir dizüstü PC aldı ve oyunları oynayamayınca bana geldi. Kötü bir duo işlemcili makina kurup eline verince gudurdu.
Gerçek uzmanlık kullanılan teknolojiler hakkında bilgi sahibi olabilmektir. Oyun oynama yeteneği uzmanlık değildir.
Oyunlarda sıklıkla görülen abukluklar da böyle bir uzmanlık alanına girmez.
Al sana bir uzmanlık sorusu.
SAS diskler ile SSD disklerin karşılaştırılması.
Git araştır birşeyler öğren sonra gel senin oyunları görüşek.

Sende bana hesaplar ile gelme senin hesap ile oyun tutmuyor işte arkadaş 30 mb değil diske baktıysan sen bana hesap senin tecrübeyi çürütür diye gelirsen bende sana böle yaklaşırım ben sana kanıt koyuyorum al sağlam disk oyun süre sen diyorsun yok 2+2 4 eder yürü git diyorsun ben sana diyorum oyun motoru bozuk kaynak kullanmıyor sen diyorsun senin pc bozuk unreal engine 3 / frostbite /unreal engine 4 bu motorların kronik sorunlarını bilmiyorsun benide dinlemiyorsun sen ucağından bucağından girmediğin konuda mualefet ediyorsun bana ben bunu kabul etmem oyun uzmanı değilim oyunlardaki sorunları bilirim ben ekranda aldığın fps lerin birde dip sayacı var mesela bunu desem de get diyeceksin :) bunu ölçen özel yazılımlar da var ben herşeyi delili ile koydum buraya hd tüne testi ise koydum oyun videosu istersen koyarım ama ben istedimi sende buraya olayı sun hesap kitap değil bak adam yapmış veya ben yaptım oldu de tamam teslim diyim

seron

Onur abi benim konu ne oldu ;D
DURUUUUN KAVGA ETMEYİİİİN ;D

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 07 Eylül 2016, 16:42:24Onur abi benim konu ne oldu ;D
DURUUUUN KAVGA ETMEYİİİİN ;D

Abi kavga değilde ben oyuna 2 dakikada girmişim sorun bende hayret bişey 10 yıllık clanımız var rahat 20 kişi var herkes 2-3 dakikada giriyor herkesin ki bozuk ben bunu sölüyorum sadece ssd alanlar 10 saniyede giriyor ille iş matematiğe girecek yahu konsollarda millet feryad ediyor kimi oyunda 10 dakika sürüyordu en son ozaman PS ve Xbox da bozuk cihazlar ..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 16:36:26Sende bana hesaplar ile gelme senin hesap ile oyun tutmuyor işte arkadaş 30 mb değil diske baktıysan sen bana hesap senin tecrübeyi çürütür diye gelirsen bende sana böle yaklaşırım ben sana kanıt koyuyorum al sağlam disk oyun süre sen diyorsun yok 2+2 4 eder yürü git diyorsun ben sana diyorum oyun motoru bozuk kaynak kullanmıyor sen diyorsun senin pc bozuk unreal engine 3 / frostbite /unreal engine 4 bu motorların kronik sorunlarını bilmiyorsun benide dinlemiyorsun sen ucağından bucağından girmediğin konuda mualefet ediyorsun bana ben bunu kabul etmem oyun uzmanı değilim oyunlardaki sorunları bilirim ben ekranda aldığın fps lerin birde dip sayacı var mesela bunu desem de get diyeceksin :) bunu ölçen özel yazılımlar da var ben herşeyi delili ile koydum buraya hd tüne testi ise koydum oyun videosu istersen koyarım ama ben istedimi sende buraya olayı sun hesap kitap değil bak adam yapmış veya ben yaptım oldu de tamam teslim diyim
Şunu unutma.
Elinde 2TB lık bir HDD vardı. Bunu beleş ya da parasıyla almıştın kimseleri ilgilendirmez.
Ama ne aldığın kişi ne de sen o harddiski adam edememiştiniz.
Sonunda ben devreye girdim ve sevdiğim bir kardşimin işini hallettim.
Sence yapmış olduğum işlemler o senin bahsetmiş olduğun özel yazılımların marifetimiydi yoksa benim abuk matematiksel düşüncelerimmiydi.
Neden o HDD i aldığın kişi adam etmedi. Etseydi elini öpene 200TL gibi parayla satardı.
Neden sen adam edip te az da olsa kargo ve gidiş gelişler için yapmış olduğun ödenekleri cebine koymadın.
İstersen ben hesaplarla gelmeyim. Ama sen mecburi hesaplarla uğraşmak zorundasın.
HAYAT MATEMATİKTİR.
Bir PC de ise öyle hesaplamalar vardır ki ne benim ne de en baba mühendisin altından kalkamayacağı hesaplamalar.
Kur oyunu de ki.
Abi SSD 10 sn de yüklüyor. Ee SSD için normaldir.
Aabi HDD 4 dk da yüklüyor. Eee senin yapılandırmış olduğun bir sistemdeki HDD için de normaldir. Çünkü sistemdeki o HDD nin erişim zamanındak gecikmeleri hesaplayamazsın. Merak etme benim de kafam basmaz.
@seron  dün bişii demişti.
Aabi benim PC 3 dk da açılıyor.
sana söylese dersin ki al bir SSD 10 sn de açılsın.
Ne yani benim aptal PC 15 sn de açılıyor da ben SSD mi kullanıyorum.

seron

Aaamaaaan abim be.
Haklısın haklısın ama, bu sorunlar bitmez sen de biliyorsun. hani şunu diyorum. Onur abiyle anşaltığınızı varsayalım, -ki kendisi kötü birisi değildir; bilse de bilmese de inatçıdır, laf anlatana kadar bayılırsın- o zaman ne olucak yani?
Oyun piyasası sorunlu, donanım piyasası sorunlu.
Bak şimdi, benim çok beğendiğim ve neredeyse yapımcılarını arayıp teşekkür edeceğim birkaç oyun vardır:
1-BF-2
2-Serious Sam-2 (serious sam - encounter-2 değil serious sam2)
3-Call of Duty'in sadece world war sürümü.
4-Microsoft Flight Simulator 2004 ve X (ki bu oyunların düşük konfigürasyon isteseler de BABA bir sistemde ne kadar sürüm sürüm süründüğünü ancak denersen anlarsın)
5-Age of Empires II

Bu oyunları beraber oynayacak gurubun oldu mu rahat bir yıl geçirirsin bunlarla. ben de oyun severim aslında ama milyon tane oyundan hangi birini seveyim. bir de saçma be abim. bak mesela infinity güzel oyun tamam, ama şu şey serisi vardı crysis. bu kadar saçma oyun olmaz.

diyeceğim, ne bu kadar oyunla uğraş, ne de yamyam'dan dayak ye.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Eylül 2016, 16:59:44Aaamaaaan abim be.
Haklısın haklısın ama, bu sorunlar bitmez sen de biliyorsun.
Haklısın demekle iş bitmez.
Benim PC 3 dakikada açılıyordiye feryadı figan eden sensin.
Çözüm için beni çağıramayacağına göre.
1 Basarsın formatı cillop gibi olur.
2 Alırsın bir SSD barut gibi açılır.
3 Ya da geç açılma sebebini bilimsel olarak araştırır böylece olası hatalardan kaçınmak için elinde done birikimi oluşturursun.
Tabii kafayı yemezsen ;D

seron

Günün sözü. Yunusa demek istediğim de bu aslında.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 17:05:15Haklısın demekle iş bitmez.
3 Ya da geç açılma sebebini bilimsel olarak araştırır böylece olası hatalardan kaçınmak için elinde done birikimi oluşturursun.
Tabii kafayı yemezsen ;D
abi iletim görmedin. okinle tartışırken benim arada bir iletimi kaçırdın. kapanış kısa sürüyor demiştim.
şimdi ne yapacağız?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Eylül 2016, 17:10:45abi iletim görmedin. okinle tartışırken benim arada bir iletimi kaçırdın. kapanış kısa sürüyor demiştim.
şimdi ne yapacağız?
SSD al  ;)

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 17:05:15Haklısın demekle iş bitmez.
Tabii kafayı yemezsen ;D

Abi sen oyunu alıp kendin denesen bizede yol göster ozaman gardaşlar bu oyunu biz 1 dakika civarı açtık de bizde görelim bilgi alalım ?

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 16:58:11Şunu unutma.
Elinde 2TB lık bir HDD vardı. Bunu beleş ya da parasıyla almıştın kimseleri ilgilendirmez.
Ama ne aldığın kişi ne de sen o harddiski adam edememiştiniz.
Sonunda ben devreye girdim ve sevdiğim bir kardşimin işini hallettim.
Sence yapmış olduğum işlemler o senin bahsetmiş olduğun özel yazılımların marifetimiydi yoksa benim abuk matematiksel düşüncelerimmiydi.
Neden o HDD i aldığın kişi adam etmedi. Etseydi elini öpene 200TL gibi parayla satardı.
Neden sen adam edip te az da olsa kargo ve gidiş gelişler için yapmış olduğun ödenekleri cebine koymadın.
İstersen ben hesaplarla gelmeyim. Ama sen mecburi hesaplarla uğraşmak zorundasın.
HAYAT MATEMATİKTİR.
Bir PC de ise öyle hesaplamalar vardır ki ne benim ne de en baba mühendisin altından kalkamayacağı hesaplamalar.
Kur oyunu de ki.
Abi SSD 10 sn de yüklüyor. Ee SSD için normaldir.
Aabi HDD 4 dk da yüklüyor. Eee senin yapılandırmış olduğun bir sistemdeki HDD için de normaldir. Çünkü sistemdeki o HDD nin erişim zamanındak gecikmeleri hesaplayamazsın. Merak etme benim de kafam basmaz.
@seron  dün bişii demişti.
Aabi benim PC 3 dk da açılıyor.
sana söylese dersin ki al bir SSD 10 sn de açılsın.
Ne yani benim aptal PC 15 sn de açılıyor da ben SSD mi kullanıyorum.

Abi ben senin uzmanlığına bir şey demedim ki benim anlatmak istediğim 3 dakikada girmesini sadece hdd ye gömmeyelim 20/30 mb demiyelim değil çünki insanların sistemleri çöp kovasına çevirmeyelim yoksa kimseye bir şey dediğim yok zaten senin bilgine güvenmesem ben o HDD yi çöpe atardım ama atmadım senden yardım istedim niye ? güvendiğim için tıpkı 3g de olduğu gibi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 17:13:28Abi sen oyunu alıp kendin denesen bizede yol göster ozaman gardaşlar bu oyunu biz 1 dakika civarı açtık de bizde görelim bilgi alalım ?
Yıllar önceleri yapmıştım.
İddia şu idi
P4 ile DIRT3 oynanır mı. (O yıllarda P4 ve QUAD PC vardı bende.) P4 sistemdeki ekran kartım ATI1550
Çipirdekte birbirinizi yediniz. Yoh oynanırdı yoh oynanmazdı.
Gittim oyunu almaya. Bir baktım ki 5TL imiş. Ver 4 tane dedim. (Birisini de sana hedaye etmiştim)
Yükledim P4 lü PC me takır takır çevirdim oyunu. Haa nadiren DON olayları olsa da oyuna engel olmuyordu. Normaldir.
Şimdi bu iddia için gideceğim oyun alacağım. PC me yükleyeceğim ve oyunun data durumuna göre (Bilinmiyor) 1-2 dk içerisinde yükleyeceğim.
Haa yaparmıyım yaparım. Hemde 30 sn gibi kısa bir sürede yükleyebilirim. Hadi 30 olmasa da en fazla 1 dk gibi sürede yükleyebilirim.Ekran alıntılarını alır kafanıza atarım.
GEREKLİ GÖRMÜYORUM.
Bu işi bizim seron yapabilir. Ona bir kart göndermiştim. Alsın 2 tane HDD bilimsel olarak kurulumunu yapsın sizlere göstersin.
IDE HDD ile bile yaklaşık 1 dk gibi sürede yüklenilir  ;D
YİYOR MU ?
HODRİ MEYDAN

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 17:23:03Yıllar önceleri yapmıştım.
İddia şu idi
P4 ile DIRT3 oynanır mı. (O yıllarda P4 ve QUAD PC vardı bende.) P4 sistemdeki ekran kartım ATI1550
Çipirdekte birbirinizi yediniz. Yoh oynanırdı yoh oynanmazdı.
Gittim oyunu almaya. Bir baktım ki 5TL imiş. Ver 4 tane dedim. (Birisini de sana hedaye etmiştim)
Yükledim P4 lü PC me takır takır çevirdim oyunu. Haa nadiren DON olayları olsa da oyuna engel olmuyordu. Normaldir.
Şimdi bu iddia için gideceğim oyun alacağım. PC me yükleyeceğim ve oyunun data durumuna göre (Bilinmiyor) 1-2 dk içerisinde yükleyeceğim.
Haa yaparmıyım yaparım. Hemde 30 sn gibi kısa bir sürede yükleyebilirim. Hadi 30 olmasa da en fazla 1 dk gibi sürede yükleyebilirim.Ekran alıntılarını alır kafanıza atarım.
GEREKLİ GÖRMÜYORUM.
Bu işi bizim seron yapabilir. Ona bir kart göndermiştim. Alsın 2 tane HDD bilimsel olarak kurulumunu yapsın sizlere göstersin.
IDE HDD ile bile yaklaşık 1 dk gibi sürede yüklenilir  ;D
YİYOR MU ?
HODRİ MEYDAN

Yiyor BATTLEFİELD 3 ALIN 20 TALE bf3 serverına basın girin görelim bizde bu arada dirt3 çok hafif bir oyun ben 9800gt de full hd oynuyorum haa BATTLEFİELD 4 de olabilir ama bu oyunlar olucak başkasını kabul etmem öbürlerine bende girerim 10 saniyede

Tekrar koyuyorum bakın bozuk hdd li bir arkadaş ona göre ölçüp biçelim.

https://youtu.be/7yMS5Hb4dv8 @seron  abey top sende.

30 saniyede açın bir görek adam 1 küsür dakikada başarılı açmış .

Kurulum değil oyuna giriş işte yazdıklarım okunmuyor ki

Mr_YAMYAM

Okin sen seyrettiğin videoları anlamıyormusun  ;D
Yoksa gıcıklığına mı video koyup yamyamlık yapıyorsun.
Ülen aha adamın yüklenme süresi.

Ülen kaç saattir ben ne anlatıyorum.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 17:35:40Okin sen seyrettiğin videoları anlamıyormusun  ;D
Yoksa gıcıklığına mı video koyup yamyamlık yapıyorsun.
Ülen aha adamın yüklenme süresi.

Ülen kaç saattir ben ne anlatıyorum.

Abi vatandaş iyi girmiş zaten ama ortalaması 2*3 dakika bende video çekeyim istersen ? 30 saniyeye çekerseniz o hdd yi bana hediye edin :D

seron

:)
Yahu arkadaşlar,
Benim bilgisayaaar,...
ilk kurulduğunda böyle deeldi, şimdi böyle.
Neden?
------
ikincisi, neyin gavgasını yapıyonuz anlamıyorum.
Yani konuyu tam anlamadım ben.
Kötü sistemle oyun "oynanırmı - oyananmazmı" mı?
sorun "oyunlarda mı donanımda mı" mı?
ne?
hani bu konuyu daha evvelde tartışmış da sonuca ulaşmıştık hani ya?
hem donanımlar hem yazılımar sorunlu değil miydi?
eeee?

haaaa.
yamyam abiyi tanıyorum.
SORUNU TAM OLARAK YOK EDER diye bir garanti yok; ancak...
sorunu minimize eder.
Çünkü sistem toplamayı ve doğru yapılandırmayı iyi biliyor. Buna eminim.

gelelim teste.
-Bu sıcakta geyinip gedip
-cebimdeki parayla oyun alıp gelip
-sistemime kurup -ki şu an sistemimde test yamak doğru sonuçlara ulaştırmaz; daha neden yavaş açıldığını bilmiyoz-
-sonra da sonuçları kasmadan küsmeden sorunsuzca videoya çekip,
-videoyu konvert edip
-internet kafeye getirip
-oyun oynayan çocukların sistemini kasmadan internete upload edip
-internetimi niye kasıyon diye kafecinin hışmına uğramayıp.......
uğraşmam.
ama okingurt buraya gelirse, gelsin kursun test etsin müsade ediyorum. :)

okinkurt

Seron abi sen net bağla abi :D oyun oynarız :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 17:36:44Abi vatandaş iyi girmiş zaten ama ortalaması 2*3 dakika bende video çekeyim istersen ? 30 saniyeye çekerseniz o hdd yi bana hediye edin :D
Sağlıklı yapılandırılmış bir sistem ve sağlıklı bir HDD ile takribi 1.5 dakikada o oyuna girilir.
Baara çııra anlatıyorum. Haa benim HDD 50MB/sn ile yükleme yapar 100sn de girer senin HDD 20MB/sn ile yükleme yapar 4 dk da girer. O herifin HDD si daha sağlıklıdır 70-80MB/sn ile yükleme yapmaktadır 1.18 saniyede girer.
Küçük farklılıklar değil genel netice önem taşımaktadır.
NE DEMİŞTİM.
SENİN HDD 4 DAKİKADA GİRİYORSA SORUNLUDUR.
Bir de başıma ekran görüntüsü atıyorsun ki sorunu yok diye. Ülen sorunun nereden kaynaklandığını bilmiyorsun HDD leri suçluyorsun.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 17:41:18Sağlıklı yapılandırılmış bir sistem ve sağlıklı bir HDD ile takribi 1.5 dakikada o oyuna girilir.
Baara çııra anlatıyorum. Haa benim HDD 50MB/sn ile yükleme yapar 100sn de girer senin HDD 20MB/sn ile yükleme yapar 4 dk da girer. O herifin HDD si daha sağlıklıdır 70-80MB/sn ile yükleme yapmaktadır 1.18 saniyede girer.
Küçük farklılıklar değil genel netice önem taşımaktadır.
NE DEMİŞTİM.
SENİN HDD 4 DAKİKADA GİRİYORSA SORUNLUDUR.
Bir de başıma ekran görüntüsü atıyorsun ki sorunu yok diye. Ülen sorunun nereden kaynaklandığını bilmiyorsun HDD leri suçluyorsun.

Sen 30 saniyede gir bi abi ben sana 10 kişiden test videosu atarım giriş süresi hd tuneyi sen 30 mb hız var dedin diye attım neyse yav test atıcak biri yok zaten niye istiyorum bende .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 17:45:08Sen 30 saniyede gir bi abi ben sana 10 kişiden test videosu atarım giriş süresi hd tuneyi sen 30 mb hız var dedin diye attım neyse yav test atıcak biri yok zaten niye istiyorum bende .
İki tane iyi kalite SATA HDD yi RAID yaparsam takribi 30sn de girerim.
Takribi diyorum haa. Kesin yüklenen data miktarı belli değildir.
30 olur 40 olur. Belli bir kapasite vardır.
Bu işin ispatı için iki tane HDD almam lazım. Yaklaşık 500TL bütçe lazım.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 17:49:11İki tane iyi kalite SATA HDD yi RAID yaparsam takribi 30sn de girerim.
Takribi diyorum haa. Kesin yüklenen data miktarı belli değildir.
30 olur 40 olur. Belli bir kapasite vardır.
Bu işin ispatı için iki tane HDD almam lazım. Yaklaşık 500TL bütçe lazım.

Abi bana bir plan yap ben onu ilerde yaparım test yaparız.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 17:49:38Abi bana bir plan yap ben onu ilerde yaparım test yaparız.
RAID kurulumları ve özellikleri konusunda araştırma yap ve iyice öğren.
RAID kurulumunu öğrendiğin anda HDD ile sen de barut gibi girersin. Hele hele iyi bir HOST adaptör kullanır da iyi kalite HDD seçersen SSD lerden nefret etmeye bile başlayabilirsin.
Hoş SSD leri de kötülemeyelim. Sadece güvenlik unsurları ve kapasiteleri kötüdür.

NOT:
Benim LLF ile adam ettiğim o HDD bozuk değildir. Sen o HDD ye test yaparken anakart kaynaklarındaki HOST adaptörleri doğru yüklememenden kaynaklanır.
Eğer yapılandırman doğru olsaydı o HDD ile 1.5 dk gibi sürede girmen gerekirdi.

seron

abim,
yamyam abi RAID sistem kullandığı için,
bazı oyunlar başlatması,
veri kopyalaması,
kurulum murulum işleri
gibi işler normal bir harddiskten daha kısa sürüyor.
SSD kadar değilse de, HDDden daha hızlı çalışıyor.

Elbette HDD SSDden yavaş. Zaten sorunlu bir sisteme SSDde taksan hızı değişmiyor, bu durum ispatlı.
Geçen defa bir çocukla konuşuyoruz. kendisi web tasarımı neyiyle uğraşan bir şirkette çalışıyor. şirketteki "profesyonel" ağabeylerinden birisi "Lan SSD alcam SSD alcam" diye heyecan yapıyor, gidiyor 1TB SSD alıyor.
"bak bakalım şimdi hızlanıyor mu hızlanmıyor mu hadi test yapak" diyor.
Çocuğun HDDli ve de sorunlu Laptopla bunun SSDli laptobun POWER tuşuna aynı anda basıyorlar.
HDDli olan daha çabuk açılıyor.
Bu, firmanın gözde çalışanlarından, "profesyonel" ağabeyin suratı morarıyor, kızıyor. Müdürlerine "yeaa bu çocuğu alın benim yanımdan sevmedim ben bunu yeaaaa" diyor. çocuğun masasını değiştiriyorlar. sanki masayı değiştirince bilgisayarı hızlanacak ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Mr_YAMYAM

ET'siz @seron
Bak gızdırma beni. Hurdacıda 2 tene SAS disk görmüştüm.
Beni gudurtma.
Beni masrafa sokma.
Alırım o SAS diskleri HÖST adaptörü ile. Kurarım sistemimi. Kurarım o oyunu.
Bak bakalım 5sn de açılacak mı açılmayacak mı.
ADAMI.. PARDON YAMYAMI GUDURTMAYIINNN

seron

Yahu bana ne baarıyon, ona ne çığırıyon. :D
Ben yapamazsın demiyorum ki okinkurt yapamazsın diyor.
Bu oyundaki sorunu kismecikler çözemiyo, sen hesap kitapla nasıl çözeceen diyor.
Ben garışmıyo'm.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 07 Eylül 2016, 18:06:34Yahu bana ne baarıyon, ona ne çığırıyon. :D
Ben yapamazsın demiyorum ki okinkurt yapamazsın diyor.
Bu oyundaki sorunu kismecikler çözemiyo, sen hesap kitapla nasıl çözeceen diyor.
Ben garışmıyo'm.

:D

GLSCGN

Yamyam abi sen de nerede eski teknoloji var onu konuşuyorsun.
Bırak normal ssd leri artık m.2 sata girişli anakartlar yaygınlaşıyor.
Çok daha yüksek hızlarda hemde.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 18:26:08Yamyam abi sen de nerede eski teknoloji var onu konuşuyorsun.
Bırak normal ssd leri artık m.2 sata girişli anakartlar yaygınlaşıyor.
Çok daha yüksek hızlarda hemde.
SAS teknolojisi eski değildir. (Serial Atachted SCSI)
Hatta gelecekte SAS bir numara olacaktır.
SATA arabirimleri ise mümkün olan en uygun fiyatlar ölçüsünde gelişmeye devam etmektedir.
Günümüz SATA arabirimi ile bir HDD den alınabilecek max veri transferi 150MB/sn civarında ise.
Eski PATA sistemlerin veri transferi BURST değeri 133MB/sn dir. RAID-0 ile kullanılırsa iki katı teorik hıza erişilir ki neredeyse 250MB/sn eder. Küçük çaptaki SSD ye yakındır. Okindeki SSD  ;D
SAS arabirimleri ise gelecekte 12GB/sn band genişliğine sahip olacak deniliyor ki bu da teorik okuma hızının yaklaşık 1-2GB sn okuma yazma demektir.
Günümüz SSD leri ile en fazla 550MB/sn okuma yazma hızına erişebilmekteyiz.
Hangisi eski teknoloji acaba  ;D

GLSCGN

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 18:37:38SAS teknolojisi eski değildir. (Serial Atachted SCSI)
Hatta gelecekte SAS bir numara olacaktır.
SATA arabirimleri ise mümkün olan en uygun fiyatlar ölçüsünde gelişmeye devam etmektedir.
Günümüz SATA arabirimi ile bir HDD den alınabilecek max veri transferi 150MB/sn civarında ise.
Eski PATA sistemlerin veri transferi BURST değeri 133MB/sn dir. RAID-0 ile kullanılırsa iki katı teorik hıza erişilir ki neredeyse 250MB/sn eder. Küçük çaptaki SSD ye yakındır. Okindeki SSD  ;D
SAS arabirimleri ise gelecekte 12GB/sn band genişliğine sahip olacak deniliyor ki bu da teorik okuma hızının yaklaşık 1-2GB sn okuma yazma demektir.
Günümüz SSD leri ile en fazla 550MB/sn okuma yazma hızına erişebilmekteyiz.
Hangisi eski teknoloji acaba  ;D

Eee şeyyy kemm küümm :)
O zaman piyasada yaygın olmadığına göre pahalıdır.
Hehehehhhh

Ssd ler de o dediğin hızın çok daha üstüne çıkmaktadır.
Pcı slota takılan ssd ler de var.

YunusGür

Disk birleştirme dediniz de harici hard diski birleştirmenin zamanı gelmiş. %34 parçalanmış  :(  %70 dolu birde. Bakalım kaç saat sürecek.

Bir de seni bu programı kullanırken görmüştüm o yüzden ben de indirdim. Ücretsiz versiyonu da iş yapıyor.
Yamyam abi  SSD lere neden birleştirme yapmak zararlıdır deniyor? Öyle birşey var mı gerçekten de?

seron

Alıntı yapılan: YunusGür - 07 Eylül 2016, 19:45:00Bir de seni bu programı kullanırken görmüştüm o yüzden ben de indirdim. Ücretsiz versiyonu da iş yapıyor.
Yamyam abi  SSD lere neden birleştirme yapmak zararlıdır deniyor? Öyle birşey var mı gerçekten de?
araya gireyim mi?

YunusGür