Ana içeriğe git
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (33727 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1935
İlerde Modifiye Anfi projesi yaparsak fiyattan düşeriz @Mr_YAMYAM Hocam. Nedersiniz ?

Yanıt #1936
İlerde Modifiye Anfi projesi yaparsak fiyattan düşeriz @Mr_YAMYAM Hocam. Nedersiniz ?
İyi olur.
Ancak şu aralar ben ecik UÇTUM :D
Son zamanlarda PRE-POWER ampli ikilileri için anormal fiyat istiyorlar.
Ben de bunun üzerine bir PRE AMPLİ bir de POWER ampli yapımına giriştim.
X
Pre amplilerin temel özelliği olan BUFFER özellikli OP-AMP ları araştırdım ve bir tane buldum.
Halihazırda piyasada var mı yok mu bilmiyorum ama benim eski hurdalardan temin edilebilir.
Bu pre amplinin temel blok şeması prensipte aynı olup, daha önce yapmış olduğum amplilerden çok ta farklı değildir.
X
Tek fark BUFFERED OPUTPUT STATE olup, bu devrenin yerine power ampli devresi yerleştirdiğimizde bildiğimiz modifiye amplimizin komple tasarımı ortaya çıkmaktadır.

Gel gelelim ampli tasarımına başlayınca ÇUVALLADIM.
X
Şimdiye kadar benimseyip te uyguladığım METAL GROUND PLANE uygulamasını yapmayıp fabrikaların yaptıkları gibi komple plaket üzerinde tasarladım.
Gel gelelim POWER-AMPLİ çizimine başladığımda ortaya bir sürü ground sorunları çıktı.
Teknik olarak grounding kurallarına aşina olduğum  için aksaklıkları çizim esnasında hesaplayabilmekteyim.
Ancak POWER AMPLİ ground dönüş hattı ne yazık ki halledilemedi.

Yanıt #1937
Onursal Hocam siz sorunları zaman içinde mutlaka çözersiniz. Ama sanıyorum bu üzerinde çalıştığınız yeni proje Önceki projenizden Technics den daha üst seviye olacak. Bu Dehşet. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sanıyorum Bu cihazıda Pataklayacağımız günler geliyor. :)

Teknik değerleri incelendiğinde, band genişliği ve distorsiyon olarak sendeki ampliye yakın olduğu görülüyor. Birkaç db lik üstünlüğü olabilir.
S/N olarak 105db verildiğine göre, ve çıkış gücü 110W olduğuna göre ampli gürültü faktörünün -65db civarı olduğu hesaplanabilir. Bizim STK da zaten aynı değere sahip. Sadece sendeki amplide 1db daha kötü. (Trafodan dolayı)

Yanıt #1938
Yeni tasarımımda gürültü faktörünü biraz daha aşağılara çekebildim.
Önceleri -65 db gürültü seviyesi elde edebilirken yeni tasarımımda -68db ye ulaşabildim.
Ama bunun en önemli özelliği kutu ve trafo ile ilgili.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
Konu içerisinde amplimin toplam gürültü seviyesi ölçülmüştü.
Benim modifiye ampliler genellikle orijinal amplilerin içerisine yapıldığı için bazı yerleşimlerde hesap dışı etkenler olabilmekte.
Bu etkenlerin en aza çekilebilmesi ise sanıldığı kadar kolay olmuyor.
Ama ilmine uygun iyi bir kutu bulunabilirse iç devreleri yapabilmek çocuk oyuncağı.
Tabii ki PPM için de yer olmalıdır.
Şu ampliyi gözüme kestirmiştim ama iç yapısını bilmiyorum.
X

Yanıt #1939
Gezerken senin ampliden gördüm.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-am-u2-stereo-integrated-amplifier-693225320/detay
475 kaat istiyomuş :D

Hah aradığım ampliyi buldum.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-am-u55-4-kanal-stereo-amfi-672905072/detay
300Kaat tam modifiyelik kutu.

Yanıt #1941
Onursal Hocam Ön panel çok Kötü serigrafiye dikkatli bakın. Çok yıpranmış. Fiyat uygun ama Baskılar gitmiş ve Lokal çöküntüler var.

Yanıt #1942
Aslında kutu iyi bir tamirle halledilebilir mi bilmiyorum.
En azından üst kapak yeniden yapılması lazım.
Ön panel temizlenirse pek sorun olmaz sanıyorum.

Yanıt #1943
Onursal Hocam bu cihaz Olmaz. Çok yıpranmış.  Belki Daha temiz bir cihaz bulunabilir.

Yanıt #1944
Gezerken senin ampliden gördüm.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-am-u2-stereo-integrated-amplifier-693225320/detay
475 kaat istiyomuş :D

@Mr_YAMYAM Hocam benim için Modifiye yaptığınız EBU PPM li Akai Türkiye'de Tek, belki dünyada kaç kişide -57db seviye göstergeli Anfi Vardır ? 

Yanıt #1946
Benden 50TL  istesede ben satın almam o cihaz çok yıpranmış.

Yanıt #1947
@Mr_YAMYAM Hocam kimsenin sormayacağı bir soru sormak istiyorum  :)
5 +1 Ac3 Dolby seçenek konusunda Onursal Hocam.
Şimdi 19 Astra uydusunda film izliyorum Orjinal seslendirmede seçeneklerde AC3 izi steryo ver her nedemekse onu kapalı konumunda ses azalıyor ve STR 1000 ekranında D.RANGE beliriyor. DOLBY DIGITAL 2/0 yazıyor
Araştırdım.

Lights up when dynamic range
compression is activated.

Türkçesi : Dinamik aralık olduğunda yanar
sıkıştırma etkindir.
Ben 5 + 1 de hangi seçenek ile filmi izlemeliyim. Tam 5 + 1  olsun ?  (Uydu ses çıkışı optik kablo ile STR ks 1000 e bağlı)

Yanıt #1948
@Mr_YAMYAM Hocam kimsenin sormayacağı bir soru sormak istiyorum  :)
5 +1 Ac3 Dolby seçenek konusunda Onursal Hocam.
Şimdi 19 Astra uydusunda film izliyorum Orjinal seslendirmede seçeneklerde AC3 izi steryo ver her nedemekse onu kapalı konumunda ses azalıyor ve STR 1000 ekranında D.RANGE beliriyor. DOLBY DIGITAL 2/0 yazıyor
Araştırdım.
Lights up when dynamic range
compression is activated.
Türkçesi : Dinamik aralık olduğunda yanar
sıkıştırma etkindir.
Ben 5 + 1 de hangi seçenek ile filmi izlemeliyim. Tam 5 + 1  olsun ?  (Uydu ses çıkışı optik kablo ile STR ks 1000 e bağlı)

SURROUND teknikleri konusunda herşeyi sorabilirsin. Bu konuda yıllarca araştırma yaptım ve sunumlar hazırlamıştım.
Türkiyede ise bu konuda fazlaca bilgi sahibi olan pek yok görebildiğim kadarıyla.
Eğer ses sistemin iki kanal yani stereo ise DOLBY DIGITAL 5.1 SURROUND gelen sinyalleri iki kanala eşitlemelisin.
Bu olayın adına teknikte MIX-DOWN denilmektedir.
Mix down yapılmış bir surround ses kaynağı, arka seslerdeki efektleri sağ veya sol kanala bindirir. Bu bindirme esnasında ses yükselecek ve normal seviyeye doğru gelecektir.
Mix down yapılmış sesler virtual surround ses sistemlerinde yeniden açılarak arka ve ön sesler yeniden ayrılabilmektedir.
Benim technics ampliyi hatırlarsan virtual surround yapmıştık .
Aynı zamanda bizim et'li ve de kıym'etli @memleket  te kendi LM1875 li amplisini virtual surround yapmış ve keyfediyordu :D

Ancak virtual surround sistemler fark kuvvetlendirme esasına göre çalıştıkları için arka sesler ila ön sesler arasındaki dinamik alan farkı çok sıkıştırılmaktadır.
Dolayısı ile arka sesler ön seslerden sadece 3db gibi bir fark ile dinlenilebilmektedir.
Ancak iyi bir hoparlör yerleşimi ve kompanzasyonu ile sesler arasındaki 30db lik ayrıştırma da farkedilmektedir.

Eğer ses sistemin çok kanallı ve decoderli bir ses sistemi ise o zaman mix down yapmadan her bir kanalı bağımsız dinleyebilirsin demektir.
Çok kanallı ses çözücülerinde her bir kanal DISCRITE yani ayrı olduğu için her bir kanaldan elde edilebilecek dinamik alan seviyesi oldukça yüksek olacaktır.
Dinamik alanın yüksek olması ses sisteminin gürültü eşiğine bağlı olmakla birlikte, her bir kanaldaki seslerin birbirlerine olan etkileşimleri arasında da çok fark bulunmaktadır.
Yani kanallara kaydedilmiş ses seviyelerinin en üst seviyesi ile en alt seviyesi arasındaki fark son derece yüksektir.

Yanıt #1949
@Mr_YAMYAM Hocam Anlamadım  :( o nedenle size önce Teknik ayrıntılı bilgileri vereyim ki sizde ona göre yönlendirme yapabilirsiniz.