Ana içeriğe git
pcbway
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (59078 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1900
@Mr_YAMYAM Hocam her gün hatta bazen birkaç saat arayla güncelliyorlar. Ama bu yazılım Flash üzerinden yükleniyor . Cihaz recovery modunda ip veriyor o ip adresinden ağ üzerinde browser ile bağlanıp imajı yüklüyoruz. Ama bu kadar sık günellemede olmaz ki ben bıraktım peşini. Kim uğraşır ki saat başı imaj yükle. Ha tabi imaj sonrası tüm kurulumlar sıfırdan. Kanallar favoriler oscam ,cccam ip Tv ........Ama yedek varsa o zaman en son sistem ayarları geri yükleniyor.

Yanıt #1901
Hiç uğraşma bence.
Yılda bir kez bakarsın gerekiyorsa güncellersin.

Yanıt #1902
@ozgurece
Birgün kızacağım ve şu PPM den yapacağım.

Yıllar önce -53db ila +5db arası yüksek çözünürlüklü olarak 37 ledli yapmıştım.
37LED için tek kanalda 2 adet LM3915 2 adet te LM3916 kullanılıyor.
27 LED yapsam alt seviyelerin çözünürlüğünü 3db yapıp bir adet LM3915 ile işi bitirebilirim.
Elimde sadece 2 ya da 3 adet orijinal LM3915 kaldı kullanmaya kıyamıyorum.
LM3916 lardan 10 adet kadar var orijinal inferno olarak.

Yanıt #1903
@Mr_YAMYAM hocam 27 led olmaz.....   Olursa 37 ledli süper olur gerçekten vay be görmek isterdim ama dediğiniz gibi orjinal 3915 yok. Almanya Frankfurt'a bizim arkadaş yakında gidecek ona söylersem alır gelir ama anlamaz ki orjinal mi değilmi adama nasıl öğreteceğiz bu orjinal gardaş bundan al diye. Diyelim siparişi verdik arkadaş aldı geldi 20 adet ya yan sanayi çıkarsa. ?

Yanıt #1904
@Mr_YAMYAM hocam 27 led olmaz.....   Olursa 37 ledli süper olur gerçekten vay be görmek isterdim ama dediğiniz gibi orjinal 3915 yok. Almanya Frankfurt abizim arkadaş yakında gidecek ona söylesem alır gelir ama anlamaz ki orjinal mi değilmi adama nasıl öğreteceğiz bu orjinal gardaş bundan al diye. Diyelim siparişi verdik arkadaş aldı geldi 20 adet ya yan sanayi çıkarsa. ?
Anlamıyorsa olmaz.
Almanyada bile çin işi üretimler satılıyor. Her ne kadar tested ürünlerden olsa da benim buradan 3$ a almış olduğum LM lerden farklı değildir.
Ancak bir resim ile entegreyi tarif ederek bunun aynısından al diyebilirsin.
Ucuza da geleceğini sanmıyorum.

Yanıt #1905

Yanıt #1906

LM3915 ler ile 90db skalalı PPM yapılabiliyor.
Ama bu sefer işler karışıyo.
Referans seviyeyi -9 seviyesinde 0dbU yapınca 9db üst skala için yanlış hatırlamıyorsam 17V DC gerekiyordu.
LM3915 ler bu giriş gerilimine dayanabiliyor ama redresör ve diğer opamplar için bu değer sınırda idi.
Max 2X18V ile çalışan op-amplar o günlerde 17V doğrultma ile sınırda kalıyor, birkaç db lik fazla seviyede hemen cortluyorlardı.
Günümüzde 20V veya üzeri çalışabilen opamplar olsa da LT serisi olup temin edebilmek son derece zor.

Yanıt #1907
DIN PPM in esas amacı doğrultusunda bilinçli kullanmak için Ses seviye izleme takip referansı olarak -40 db hassasiyet biz ev kullanıcıları için fazlası ile yeterli Onursal hocam. -90db için zaman harcamayın ,bizler için bu çok hassas ölçüm seviyelerinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Yanıt #1908
DIN PPM in esas amacı doğrultusunda bilinçli kullanmak için Ses seviye izleme takip referansı olarak -40 db hassasiyet biz ev kullanıcıları için fazlası ile yeterli Onursal hocam. -90db için zaman harcamayın ,bizler için bu çok hassas ölçüm seviyelerinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Bence de.
Zaten amatör ev sistemleri için -40db bile fazlasıyla yeterli.

Yanıt #1909
@Mr_YAMYAM hocam bugün elimdeki eski ama sağlam LNB leri (Orjinal) çıkardım. Şöyle bir durum var. Ön kapakları aşınmış  bazılarının da kayıp. Bu durumda internet üzerinde araştırdım pet su plastiklerinden buraya kapak uyduranlar olmuş. Ama ben düşündüm ki bu işi en iyi Onursal hocamız bilir hatta mutlaka tecrübe etmiştir. Aşağıdaki resimlerde (1024 x 768 ) kayıp Lnb ön kapaklarına uyan krem kapakları buldum :D . Referansımı uzaktan kumanda ile yaptım. Soldaki kapaklar uzaktan kumanda önünde deneme de sinyali iletiyorlar. Sağdaki kapaklarda iletişim olmadı. Sizin değerli önerilerinizi ve tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum. Önerileriniz doğrultusunda Eski orjinal universal LNB leri değerlendirebilirim.Teşekkürler.

Bu LNB lerde üst seviye Onursal Hocam Sinyal kayıplarını minumum düzeye çeken ecik pahalı oyuncaklar :D Hareketli sistem kurulumu için bu LNB leri almıştım.(Henüz sistemi kuramadık :( )

Yanıt #1910
Kapakların doğrudan sinyaller ile ilgisi yoktur. Kapaklar ortam etkilerinin engellenebilmeleri için konulmaktadır.
Ama kapağın yüzeyi parlak ve düz olursa çanaktan gelen sinyalleri geri yansıtarak sinyalleri düşürebilirler.
Kapak biraz dış bükey konkav olmalıdır. Yani çanak yüzeylerine parelel bir eğrilik. Bu yüzden düz kapaklar kullanılmamalıdır.
LNB adı üzerinde Low Noise Block konverter demektir.
Low noise kavramı düşük gürültü olduğu için bir LNB de gürültü faktörü en önemli unsurdur.
Her ne kadar digital yayın tekniklerinde gürültülerin önemi yok denilse de iyi kalite sinyal işlemesi için gürültü faktörlerinin de iyi olması gereklidir.
Bu pahalı dediğin LNB lerin gürültü faktörü yazıyorsa ve 0.4 0.3 gibi ise değerli ürünlerdir.

Yanıt #1911
Anladım Onursal hocam o zaman parlak krem kapaklarını ben ince zımpara ile hafifçe düzeltirim. Teşekkürler. Sağolun.

:o INVERTO  Black ULTRA TWIN LNB
     0,2dB TWIN LNB -  2 YIL Garantili
      IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP  
 INVERTO  Black ULTRA TWIN LNB

Yanıt #1912
Bu kapak sizin önerdiğiniz tanımlama doğrultusunda (parlaklık hariç) tam olarak oldu (Krem kapağı) Onursal hocam yüzeyi çok parlak ben ince zımpara ile hafif matlaştırmaya çalışacağım.

Yanıt #1913
Anladım Onursal hocam o zaman parlak krem kapaklarını ben ince zımpara ile hafifçe düzeltirim. Teşekkürler. Sağolun.

:o INVERTO  Black ULTRA TWIN LNB
     0,2dB TWIN LNB -  2 YIL Garantili
      IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP  
 INVERTO  Black ULTRA TWIN LNB
Değerler gayet iyi.
Tek kötü unsur var ki çalışma sıcaklığı aralığı.
Bir uydu sistemi daima güney yönüne bakmaktadır. Dolayısı ile günün her saati güneşe maaruz kalırlar.
Güneş ışığının ısıtıcı etkisi ile metal aksamlar aşırı ısınarak içerdeki yarı iletkenlerin bozulmasına sebebiyet verirler.
Özellikle siyah kaplamalı yüzeylerde sıcaklığın daha fazla olacağı bir gerçektir.
-30 ila 60'C arasında verilmiş olan bu LNB İzmir gibi bir şehirde birkaç sene gibi sürede bozulabilir.
Bu sebeple o LNB için harici koruma önlemi alınması bence gereklidir.

Yanıt #1914
Anlıyorum Onursal Hocam. Montaj aşamasını henüz daha yapmadım , nasıl koruma önlemleri alabilirim. ? Nasıl bir uygulama yapabiliriz. ?

Yanıt #1915
Anlıyorum Onursal Hocam. Montaj aşamasını henüz daha yapmadım , nasıl koruma önlemleri alabilirim. ? Nasıl bir uygulama yapabiliriz. ?
LNB tepesine bir plastik beyaz ŞAPKA.
Nasıl ki insanlar da güneşten korunmak için ŞAPKA takıyorlarsa LNB ler de şapka takabilirler.
Şapka montajı zor ulursa tüm LNB yi içerisine alabilecek büyüklükte beyaz parlak bir plastik kutu da idealdir.
Metal konserve kutuları bile kullanılabilir. Ama metal içerisindeki ısının atılabilmesi için arka kısmında delikler açılması gereklidir.

Yanıt #1916
@Mr_YAMYAM  Şu GND Tekniği diye anlat analt bitiremediğin konuyu ve önemini ben şimdi anladım. abi :D

Telefonum kırılınca elimde hazır SIM800L modülü de varken kendime arama yapma arama almak için basit bir şey yapayım. dedim. kendi üstünde dandik sarı bir anteni vardı. onla bir türlü calıştıramıyorduk. bende leptopların ekranın arkasındaki şu wifi antenimi gps antenimi neyse artık onu söktüm taktım. devrenin cekim gücü sarı  kücükk antene oranla 2 katı arttı.

Fakat arama yaparken. karşı taraf aramayı kabul ettiği an . modül resetleniyordu. bir türlü anlam veremiyordum. sonra anladım ki anten SWR yapıyor. ve modüle geri dönünce modül resetleniyor. bunu ilk önce modülün üstünü elimle kapatarak cözdüm. aramayı yaptık fakat. karşı taraf bana cok yüksek parazit olduğunu söyledi sesimi bastırıyormuş . datashette mikrofon icin basit bir filtreleme önerilmiş onu yaptım. fakat azalmasına rağmen hala varmış.

Daha sonra beslemelere yükske kondansatör koydum ve modülün hemen yanına 100nf yine değişen bir şey yok aklıma sen geldin :D

Modülün üstüne elimdeki aliminyum soğutucları koydum. ve bir kablo yu üstlerine lehimleyip o kabloyuda şaseye verdim. verdiğim yere bir 100nf daha attım.

Bu sefer parazitin cok büyük oranda azaldığını hatta ara ara cızırtı olduğu söylendi. yani şu şaseleme bilmem ne hazır modül olduuğu halde böyle büyük sorunlar cıkardı. Gerçi en büyük sorun UYGUN ANTEN Kullanmadığım için. 

Ve şaseleri birleştirmiştim. daha sonra acıp senin anlattığın şeyleri okuyup tekrardan değiştirdim. gerçi blendajlı kablo değil bildiğimiz jumper ile kurdum devreyi bread boarda. ama parazit cok büyük oranla değişti.

Böylede bir anım oldu yazayım dedim. :D
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #1917
@Mr_YAMYAM  Şu GND Tekniği diye anlat analt bitiremediğin konuyu ve önemini ben şimdi anladım. abi :D

Telefonum kırılınca elimde hazır SIM800L modülü de varken kendime arama yapma arama almak için basit bir şey yapayım. dedim. kendi üstünde dandik sarı bir anteni vardı. onla bir türlü calıştıramıyorduk. bende leptopların ekranın arkasındaki şu wifi antenimi gps antenimi neyse artık onu söktüm taktım. devrenin cekim gücü sarı  kücükk antene oranla 2 katı arttı.

GROUNDING konusu son derece önemli ve bir o kadar da hesap kitap gerektiren bir tekniktir.
Antenlerdeki SWR (Standing Wave Ratio) farklı bir olay olsa da grounding ile ilişkisi bulunmaktadır.
Çünkü bir anten boyutu temelde toprağa referans alınarak hesaplanmaktadır.
ARAŞTIRMA:
Bir markoni anten ile dipol antenler arasındaki farkı araştırınız.
Tam dalga yarım dalga ve çeyrek dalga anten yayılımlarını inceleyiniz.
Yerine göre ve bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yanıt #1918
@Mr_YAMYAM hocam bu sene köye giderseniz  resimdeki bu Aparatla LNB ekleme uygulamalarını deneme yapın. Türksat 42 derece antene aparatla ilave uydular birçok yeni şifresiz kanallar var. Aynı şekilde Hotbird 13 de aparatla birçok uydunun şifresiz yaınları mevcut. Aparatlar 5 , 10 TL arasında satılıyor. Apratla ilave LNB leri ayarlamak için antenlerin olduğu yerde küçük bir TV ve SD uydu alıcısı yeterli

Türksat 3A/4A at 42.0°E Merkezli Anten

Hotbird 13B/13C/13E at 13.0°E Merkezli Anten

Yanıt #1919
Köyde yabancı kanalları pek seyretmezler.
Ben de yılın büyük bölümünde Ankarada olduğum için zaten hot bird'ü seyrediyom.
Esasen bu sene köy için farklı planlarım var.
Sinema sistemi kurmak istiyorum.
Bir de uzay teleskopu yapmayı planlıyordum. Ama mercek fiyatlarını araştırınca şok oldum.
Üstelik iş merceklerle bitmiyor. Merceklerin bir araya getirilerek objektif yapılması gerekiyor.
Bir objektifin hareketli parçalarının yapımı hiç te kolay değilmiş.

Yanıt #1920
Sinema sistemi ?  5+ 1 mi ? Nasıl bir uygulama yapacaksınız. ?
Uzay Teleskopu ama nasıl ? Bu aşağıdaki linkte satılan gibi basit bir gözlem cihazımı ? 

Zoomex F36070m

Yanıt #1921
Sinema sistemi ?  5+ 1 mi ? Nasıl bir uygulama yapacaksınız. ?
Uzay Teleskopu ama nasıl ? Bu aşağıdaki linkte satılan gibi basit bir gözlem cihazımı ? 

Zoomex F36070m
Benim evde 7.1 SONY var. Yıllar önce full takım bir arkadaşla hoparlör takımını yapmıştık.
Pek kullanmıyorum. Köye götürebilirsem bangır bangır film seyredebilirim.

Uzay teleskopu senin linkteki gibi birşey değil.
Doğrudan sensor üzerine odaklı ve yüksek ışık geçirgenliği olan bir objektif olmalıdır.
Bu objektifi ve sensoru uzaktan kumandalı bir WEB-CAM olarak düşünebilirsin. Yani doğrduan PC ye bağlanacak.
Ben de oturduğum yerden PC ile gökyüzünü gözlemleyebileceğim. Dilersem PC ye kayıt yapabileceğim.
Tüm sistemler günümüzde halihazırda rahatlıkla temin edilebilir olduğu için, tek yapılması gereken şey, yüksek geçirgenlikli ve uzaktan kontrol edilebilen bir objektif teminidir.
Yüksek geçirgenlikli objektifin çapı olağandan büyük olacağı için, (takribi 30cm çap) objektifteki diğer merceklerle birlikte ve uzaktan kontrol mekanizmasıyla oldukça ağır olmaktadır.
Böyle bir objektif piyasada olsa bile son derece pahalı olacaktır. 
Yine de bilimin aşkına araştırmaya devam ediyorum.

Yanıt #1922
GROUNDING konusu son derece önemli ve bir o kadar da hesap kitap gerektiren bir tekniktir.
Antenlerdeki SWR (Standing Wave Ratio) farklı bir olay olsa da grounding ile ilişkisi bulunmaktadır.
Çünkü bir anten boyutu temelde toprağa referans alınarak hesaplanmaktadır.
ARAŞTIRMA:
Bir markoni anten ile dipol antenler arasındaki farkı araştırınız.
Tam dalga yarım dalga ve çeyrek dalga anten yayılımlarını inceleyiniz.
Yerine göre ve bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışırım.

@Mr_YAMYAM  Abi araştırdım okudum.  parca parca olduğu için bilgi tam olarka ne anladığımı yazamıyorum şöylle anlatayım.
marconi ile dipol arasında  dalga farkı var galiba.  çünkü bu 2 antende çok yönlü antenler ibaresi içinde yer alıyor. aralarındaki fark ise dalga boyundan geliyor. birisi ceyrek(marconi anten )  diğer yarım dalga anten(dipol).

ozaman şuradan yola cıkarsam.
 Frekans arttıkca Mesafe kısalır.ve bant genişliği artar.
Frekans düştükce bant genişliği azalır fakat mesafe artar.

Dalga boyuda lamda ile gösteriliyor.  Çeyrek ise lamda 4 e bölünüyor.  yarım ise 2 ye bölünüyor.
hatta lisede RF alıcı verici ile bir devre yapmıştım doğru düzgün calışmayınca. hocam anten diye bağladığım kablonun 433mhz frekansına uygun ölçüde olmadığını söylerek beraber ozaman hesap yapıp ona göre antenin(kablonun) boyunu düzeltmiştik. ve daha stabil calışmaya başlamıştı.

Antenin tam dalga uzunluğu (m) =(lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans
Yarım Dalga için (m) = ((lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans)/2
Çeyrek Dalga için (m) =  ((lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans)/4

Galiba bunun nedeni düşük frekanslarda cok büyük antenlerin olmasından dolayı çeyrek antenin geçerli olmasıydı.

Dediğim gibi parca parca ve doğruluğu gerçek olup olmadığındna emin olmadığım şeyler bunlar.

NOT= Bu yazılanlar benim parca parca bildiğim doğruluğundna tam emin olmadığım şeylerdir. Öğrenmeye calışanlar Veya Okuyanlar Pek Dikkate almasın.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #1923
@Mr_YAMYAM  Abi araştırdım okudum.  parca parca olduğu için bilgi tam olarka ne anladığımı yazamıyorum şöylle anlatayım.
marconi ile dipol arasında  dalga farkı var galiba.  çünkü bu 2 antende çok yönlü antenler ibaresi içinde yer alıyor. aralarındaki fark ise dalga boyundan geliyor. birisi ceyrek(marconi anten )  diğer yarım dalga anten(dipol).

ozaman şuradan yola cıkarsam.
 Frekans arttıkca Mesafe kısalır.ve bant genişliği artar.
Frekans düştükce bant genişliği azalır fakat mesafe artar.

Dalga boyuda lamda ile gösteriliyor.  Çeyrek ise lamda 4 e bölünüyor.  yarım ise 2 ye bölünüyor.
hatta lisede RF alıcı verici ile bir devre yapmıştım doğru düzgün calışmayınca. hocam anten diye bağladığım kablonun 433mhz frekansına uygun ölçüde olmadığını söylerek beraber ozaman hesap yapıp ona göre antenin(kablonun) boyunu düzeltmiştik. ve daha stabil calışmaya başlamıştı.

Antenin tam dalga uzunluğu (m) =(lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans
Yarım Dalga için (m) = ((lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans)/2
Çeyrek Dalga için (m) =  ((lamda*0,95)/Antenin calışacağı frekans)/4

Galiba bunun nedeni düşük frekanslarda cok büyük antenlerin olmasından dolayı çeyrek antenin geçerli olmasıydı.

Dediğim gibi parca parca ve doğruluğu gerçek olup olmadığındna emin olmadığım şeyler bunlar.

NOT= Bu yazılanlar benim parca parca bildiğim doğruluğundna tam emin olmadığım şeylerdir. Öğrenmeye calışanlar Veya Okuyanlar Pek Dikkate almasın.
Bilgilerin yanlış.
Her antenin temeli çeyrek dalga üzerine kurulmuştur.
Bir sinüs işaretinin çeyrek dalgasını anten boyunca çizersen akım veya gerilim grafiğini görürsün.
Sinüs işaretindeki gibi düşünürsek, akım antenin dibinde max ise ucunda minumum olacaktır.
Bu eğrinin tam tersi toprağa göredir.
Yani marconi anteni baz alırsak, çeyrek dalganın tam tersi ya toprağa doğrudur ya da antenin toprak iletkeni varsa (DİPOL) üzerindedir.
Bir antenin yayılım esaslarının temeli bu eğridir.
Bu eğri temelde akım gerilim olarak çizilir ve akım ve gerilim eğrisi doğrultusunda tel üzerinde manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alanın yönü sağ el kuralına göre belirlenir.
Bir yarım dalga boyunda iletken düşünürsek, bu iletkenin dibinden sinyal uyguladığımızda dipteki akım minumum ise iletkenin en ucunda da minumum olacaktır. Bu durumdaki akım gerilim grafiği farklı olacağı için teoride anten dipten yükleniyorsa yayılım yapmıyor demektir. Yani empedansı teoride sonsuz olur.
Bu sebeple yarım dalga boyunda bir iletken doğrudan anten olarak iş görmez. Dipten yüklenmesi ve empedansının 50 ohma çekilebilmesi gerekmektedir.
Bu olayın temel mantığı ise yükseltici ototransformatörler gibidir.

Yanıt #1924
@Mr_YAMYAM Hocam bakın LEDleri nasıl yapmışlar. Bence Güzel Olmuş.  :)
https://youtu.be/xDKbpwumgF8

Yanıt #1925
@Mr_YAMYAM Hocam bakın LEDleri nasıl yapmışlar. Bence Güzel Olmuş.  :)
https://youtu.be/xDKbpwumgF8
Gayet HOŞŞT.
Ama benim için ölçüm önemlidir.
Yani spectrum analizer ile belirtilen frekansların kaç db altta veya üstte olduğunu ölçebilmeliyiz.
Bu alette bir bağırtıda ibre sona dayanıyor olup kaç db OL olduğunu görebilmek mümkün değilken. minumum seviyede ise kaç db düşük olduğunun görülebilmesi bile mümkün değil.
19 adet LED ile yapılmış ve toplamda 7 band düşünürsek 133 adet LED e yazık olmuş.
En azından tam ortadaki 9. LED e sarı LED konulsa. Skalası 0db olarak belirlense.
Alttakiler yeşil veya mavi olmak üzere 9 LED için toplam ölçüm aralığı 24db eksi seviye olsaydı. Üst bölümler için de kırmızı veya mor gibi bir renk ile 24 db artı seviyeyi  ölçümlendirebilmiş olsalardı işte o azaman HAH bu alet güzelmiş diyebilirdim.
24+24 bir de ortadaki 0db ölçüm aralığı olmak üzere toplamda 48+3 dersek 51db ölçüm aralığında yapılması gerekirdi ki DIN normlarına göre yapmak istersek hiç te kolay olmayacaktı.
Günümüzde arduino gibi üretimlerle bu gibi işler basitçe yapılabiliyor tabii.

Yanıt #1926
@Furkan41 Forum arkadaşım sen yazılımdan anlarsın yeşil ekrandaki hata kodu.  Arayüz skini yüklerken bu durum oldu .Bu hatayı düzeltmem gerekiyor cihaza bağlandım ve hata veren bölümde editleme yapacağım ama neyi değiştirmem gerekiyor. (Böyle giderse ufaktan Lınux de öğreneceğiz galiba :D )
Bu durumdan kolayca çıkarım ama tekrar yükleme yapmak uzun sürüyor o nedenle bu hatayı düzeltebilirmiyiz ?

Yanıt #1927
@Furkan41 Forum arkadaşım sen yazılımdan anlarsın yeşil ekrandaki hata kodu.  Arayüz skini yüklerken bu durum oldu .Bu hatayı düzeltmem gerekiyor cihaza bağlandım ve hata veren bölümde editleme yapacağım ama neyi değiştirmem gerekiyor. (Böyle giderse ufaktan Lınux de öğreneceğiz galiba :D )
Bu durumdan kolayca çıkarım ama tekrar yükleme yapmak uzun sürüyor o nedenle bu hatayı düzeltebilirmiyiz ?

Senin yazdığın kodda hata gözükmüyor. Hatanın başlangıcı kütüphanede. Kütüphane sorunlu. ServiceResolution isimli kütüphanesini bulamadım diyor. Ya indirilmemiş yada senin indirmiş olduğun kütüphane içerisinde zaten olan ama import edilemeyen bir kütüphane hata veriyor
Ne kadar ekmek o kadar köfte

Yanıt #1928
@fatih343 Arkadaşım yardımın için teşekkür ederim. Diğer forumda ki arkadaşımızda yardımcı olmaya çalıştı.
Bana yazdığı mesaj ;

Cihazında bu dosya eksik
apt install enigma2-plugin-skincomponents-serviceresolution
dosyayı yüklemeniz gerekir.
Telnet ile komutu verin

Bende telnet ile komut verdim. Doğru mudur ?

durum biraz karışık ben açıklama yapayım ama siz anlarsınız fatih arkadaşım;
Cihazın SD card bölümünü extra flas olarakkullandık burada 32Gb lık SD kart takılı. Sistemi burada kurduk. Ham imaj cihazın kendi flashında  8GB lık bölümde. Bu bölümü girmek için başlangıçta seçim yapılıyor. Bu bölümde bende kanal taratma ayarlar favori liste oluşturdum buraya kadar OK. Sonra arayüz skini enigma2-skin-metrixstylehd_11.4-r5_all dosyasını usb den bellekle yükledikten sonra bu yeşil ekran hatası verdi. Halihazıda iki bölüm var SD bölüm çalışıyor. Cihazın kendi Flash bölümünde 8Gb olan bölümde sorun. Recevery modunda açarsam tekrar yükleme yaparım ama ozaman diğer bölümde resetlenecek. Sen eminim anlamışsındır benim anlatmak istediğimi.

cihaza extra tanıtılan Sd Flas a kurulu sistemde sorun yok.  Sorun Ham imaj Flas da yanı seçenek ekranında  0 nolu seçimde yeşil ekran hatasıydı.

Yanıt #1929
Sorun çözüldü arkadaşlar OK. Diğer Forumda sanıyorum pro bir abimiz var. Ben komutları burada paylaşayım belki bir arkadaşımıza faydası dokunur.

apt update; apt upgrade
apt-get -f --force-yes --assume-yes install

gelen uyarılara y harfi veya e harfi ile okeyle.

Yanıt #1930
Uzun bir aradan sonra dizüstümü alıp dışarlara çıktım.
Ne çıkarsa bahtıma diyerek PC yi açtım.
Yıllar önce yüklemiş olduğum UBUNTU STUDIO 12:04 yüklü imiş :D
X
Hala tıkır tıkır çalışıyo yaaf.
Yan masada görenler ELMA sanıyorlar benim PC yi  ;D

Yanıt #1931
@Mr_YAMYAM Hocam geçen gün Sizin TC-K490 deneme için çalıştırdım O da NE küçük Lastik su koymuş :D  Kasetlerde Güzel Patinaj çekiyordu. Artistik Patinaj :D . Benim kolleksiyonda lastik ölçülerinde bulamayınca bugün Pasaja gidip Aynı ölçüde lastik temin ettim.  1TL yede var 2,5TL de. Ama ben orjinale yakın kaliteli olanlardan seçtim. Yedek de aldım ne olur ne olmaz. Güzel cihazı açmışken bakımını da yaptım. Bu cihazın VFD ekranı gerçekten güzel yapılmış üstelik Monitör olarak da kullanılabiliyor. Aslında Elimde iki adet TC-K490 var. Belki birini satış için düşünebilirim. Ve resimler Tabiki. :)

Yanıt #1932
Parasını denkleştirebilirsem geri alabilirim.

Herifin birisi kasete 125 kaat istiyo :D
https://urun.gittigidiyor.com/muzik-plak-enstruman/maxell-ud-70-bos-metal-kaset-429354651
MA-XG serisi en üst seviye idi. Ele alınınca bile ağırlığından belli ediyordu.
Zamanında işyerinde kayıt karakteristiğini ölçmüştük.
18KHz e kadar bile lineer kayıt yapılabiliyordu.

Yanıt #1933
Onursal Hocam satıştan ziyade elimde olmayan bir cihazla Takas için düşünebilirim. Sizin elinizde bende olmayan cihazlardan varsa takas olabilir. Yoksada çok önemli değil bu cihaz gerçekten güzel ve şu anda Türkiye'de satışı yok yani satan yok. :)

Yanıt #1934
Onursal Hocam satıştan ziyade elimde olmayan bir cihazla Takas için düşünebilirim. Sizin elinizde bende olmayan cihazlardan varsa takas olabilir. Yoksada çok önemli değil bu cihaz gerçekten güzel ve şu anda Türkiye'de satışı yok yani satan yok. :)
O ürüne eşdeğer bir cihaz elimde yok.
Benim aletleri bi karıştırayım diyeceğim ama zaten sende hemen hemen eşdeğer cihazlar bulunuyor.

Yanıt #1935
İlerde Modifiye Anfi projesi yaparsak fiyattan düşeriz @Mr_YAMYAM Hocam. Nedersiniz ?

Yanıt #1936
İlerde Modifiye Anfi projesi yaparsak fiyattan düşeriz @Mr_YAMYAM Hocam. Nedersiniz ?
İyi olur.
Ancak şu aralar ben ecik UÇTUM :D
Son zamanlarda PRE-POWER ampli ikilileri için anormal fiyat istiyorlar.
Ben de bunun üzerine bir PRE AMPLİ bir de POWER ampli yapımına giriştim.
X
Pre amplilerin temel özelliği olan BUFFER özellikli OP-AMP ları araştırdım ve bir tane buldum.
Halihazırda piyasada var mı yok mu bilmiyorum ama benim eski hurdalardan temin edilebilir.
Bu pre amplinin temel blok şeması prensipte aynı olup, daha önce yapmış olduğum amplilerden çok ta farklı değildir.
X
Tek fark BUFFERED OPUTPUT STATE olup, bu devrenin yerine power ampli devresi yerleştirdiğimizde bildiğimiz modifiye amplimizin komple tasarımı ortaya çıkmaktadır.

Gel gelelim ampli tasarımına başlayınca ÇUVALLADIM.
X
Şimdiye kadar benimseyip te uyguladığım METAL GROUND PLANE uygulamasını yapmayıp fabrikaların yaptıkları gibi komple plaket üzerinde tasarladım.
Gel gelelim POWER-AMPLİ çizimine başladığımda ortaya bir sürü ground sorunları çıktı.
Teknik olarak grounding kurallarına aşina olduğum  için aksaklıkları çizim esnasında hesaplayabilmekteyim.
Ancak POWER AMPLİ ground dönüş hattı ne yazık ki halledilemedi.

Yanıt #1937
Onursal Hocam siz sorunları zaman içinde mutlaka çözersiniz. Ama sanıyorum bu üzerinde çalıştığınız yeni proje Önceki projenizden Technics den daha üst seviye olacak. Bu Dehşet. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sanıyorum Bu cihazıda Pataklayacağımız günler geliyor. :)

Teknik değerleri incelendiğinde, band genişliği ve distorsiyon olarak sendeki ampliye yakın olduğu görülüyor. Birkaç db lik üstünlüğü olabilir.
S/N olarak 105db verildiğine göre, ve çıkış gücü 110W olduğuna göre ampli gürültü faktörünün -65db civarı olduğu hesaplanabilir. Bizim STK da zaten aynı değere sahip. Sadece sendeki amplide 1db daha kötü. (Trafodan dolayı)

Yanıt #1938
Yeni tasarımımda gürültü faktörünü biraz daha aşağılara çekebildim.
Önceleri -65 db gürültü seviyesi elde edebilirken yeni tasarımımda -68db ye ulaşabildim.
Ama bunun en önemli özelliği kutu ve trafo ile ilgili.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
Konu içerisinde amplimin toplam gürültü seviyesi ölçülmüştü.
Benim modifiye ampliler genellikle orijinal amplilerin içerisine yapıldığı için bazı yerleşimlerde hesap dışı etkenler olabilmekte.
Bu etkenlerin en aza çekilebilmesi ise sanıldığı kadar kolay olmuyor.
Ama ilmine uygun iyi bir kutu bulunabilirse iç devreleri yapabilmek çocuk oyuncağı.
Tabii ki PPM için de yer olmalıdır.
Şu ampliyi gözüme kestirmiştim ama iç yapısını bilmiyorum.
X

Yanıt #1939
Gezerken senin ampliden gördüm.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-am-u2-stereo-integrated-amplifier-693225320/detay
475 kaat istiyomuş :D

Hah aradığım ampliyi buldum.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-am-u55-4-kanal-stereo-amfi-672905072/detay
300Kaat tam modifiyelik kutu.

Yanıt #1941
Onursal Hocam Ön panel çok Kötü serigrafiye dikkatli bakın. Çok yıpranmış. Fiyat uygun ama Baskılar gitmiş ve Lokal çöküntüler var.

Yanıt #1942
Aslında kutu iyi bir tamirle halledilebilir mi bilmiyorum.
En azından üst kapak yeniden yapılması lazım.
Ön panel temizlenirse pek sorun olmaz sanıyorum.

Yanıt #1943
Onursal Hocam bu cihaz Olmaz. Çok yıpranmış.  Belki Daha temiz bir cihaz bulunabilir.

Yanıt #1944
Gezerken senin ampliden gördüm.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-akai-am-u2-stereo-integrated-amplifier-693225320/detay
475 kaat istiyomuş :D

@Mr_YAMYAM Hocam benim için Modifiye yaptığınız EBU PPM li Akai Türkiye'de Tek, belki dünyada kaç kişide -57db seviye göstergeli Anfi Vardır ? 

Yanıt #1946
Benden 50TL  istesede ben satın almam o cihaz çok yıpranmış.

Yanıt #1947
@Mr_YAMYAM Hocam kimsenin sormayacağı bir soru sormak istiyorum  :)
5 +1 Ac3 Dolby seçenek konusunda Onursal Hocam.
Şimdi 19 Astra uydusunda film izliyorum Orjinal seslendirmede seçeneklerde AC3 izi steryo ver her nedemekse onu kapalı konumunda ses azalıyor ve STR 1000 ekranında D.RANGE beliriyor. DOLBY DIGITAL 2/0 yazıyor
Araştırdım.

Lights up when dynamic range
compression is activated.

Türkçesi : Dinamik aralık olduğunda yanar
sıkıştırma etkindir.
Ben 5 + 1 de hangi seçenek ile filmi izlemeliyim. Tam 5 + 1  olsun ?  (Uydu ses çıkışı optik kablo ile STR ks 1000 e bağlı)

Yanıt #1948
@Mr_YAMYAM Hocam kimsenin sormayacağı bir soru sormak istiyorum  :)
5 +1 Ac3 Dolby seçenek konusunda Onursal Hocam.
Şimdi 19 Astra uydusunda film izliyorum Orjinal seslendirmede seçeneklerde AC3 izi steryo ver her nedemekse onu kapalı konumunda ses azalıyor ve STR 1000 ekranında D.RANGE beliriyor. DOLBY DIGITAL 2/0 yazıyor
Araştırdım.
Lights up when dynamic range
compression is activated.
Türkçesi : Dinamik aralık olduğunda yanar
sıkıştırma etkindir.
Ben 5 + 1 de hangi seçenek ile filmi izlemeliyim. Tam 5 + 1  olsun ?  (Uydu ses çıkışı optik kablo ile STR ks 1000 e bağlı)

SURROUND teknikleri konusunda herşeyi sorabilirsin. Bu konuda yıllarca araştırma yaptım ve sunumlar hazırlamıştım.
Türkiyede ise bu konuda fazlaca bilgi sahibi olan pek yok görebildiğim kadarıyla.
Eğer ses sistemin iki kanal yani stereo ise DOLBY DIGITAL 5.1 SURROUND gelen sinyalleri iki kanala eşitlemelisin.
Bu olayın adına teknikte MIX-DOWN denilmektedir.
Mix down yapılmış bir surround ses kaynağı, arka seslerdeki efektleri sağ veya sol kanala bindirir. Bu bindirme esnasında ses yükselecek ve normal seviyeye doğru gelecektir.
Mix down yapılmış sesler virtual surround ses sistemlerinde yeniden açılarak arka ve ön sesler yeniden ayrılabilmektedir.
Benim technics ampliyi hatırlarsan virtual surround yapmıştık .
Aynı zamanda bizim et'li ve de kıym'etli @memleket  te kendi LM1875 li amplisini virtual surround yapmış ve keyfediyordu :D

Ancak virtual surround sistemler fark kuvvetlendirme esasına göre çalıştıkları için arka sesler ila ön sesler arasındaki dinamik alan farkı çok sıkıştırılmaktadır.
Dolayısı ile arka sesler ön seslerden sadece 3db gibi bir fark ile dinlenilebilmektedir.
Ancak iyi bir hoparlör yerleşimi ve kompanzasyonu ile sesler arasındaki 30db lik ayrıştırma da farkedilmektedir.

Eğer ses sistemin çok kanallı ve decoderli bir ses sistemi ise o zaman mix down yapmadan her bir kanalı bağımsız dinleyebilirsin demektir.
Çok kanallı ses çözücülerinde her bir kanal DISCRITE yani ayrı olduğu için her bir kanaldan elde edilebilecek dinamik alan seviyesi oldukça yüksek olacaktır.
Dinamik alanın yüksek olması ses sisteminin gürültü eşiğine bağlı olmakla birlikte, her bir kanaldaki seslerin birbirlerine olan etkileşimleri arasında da çok fark bulunmaktadır.
Yani kanallara kaydedilmiş ses seviyelerinin en üst seviyesi ile en alt seviyesi arasındaki fark son derece yüksektir.

Yanıt #1949
@Mr_YAMYAM Hocam Anlamadım  :( o nedenle size önce Teknik ayrıntılı bilgileri vereyim ki sizde ona göre yönlendirme yapabilirsiniz.

Yanıt #1950
Resimdeki multi-ch ampli.
Ama içerisinde decoderi var mı yok mu belli değil.
Muhtemelen decoderi vardır.
O halde senin UYMADI alıcından bu ampliye koaksiyel kablo ile veya optik kablo ile bağlantı yaparsan..
Tüm hopralörlerini (6 adet) bağlarsan.
Uymadı cihazında surround yayın alındığında surround olarak dinleyebilirsin.

Yanıt #1951
Değerli Forum arkadaşlarım çözülmesi gereken basit bir sorun. Çok önemli değil ama yapmaya çalışıyorum.
Sanıyorum @Mr_YAMYAM  hocamız , @Furkan41 arkadaşımız yardımcı olabilirler.
Hometech HT1050 uydu alıcısı için göz ve kumanda kayıp o nedenle uyumlu olan kumanda ve alıcı göz gönderdiler. Uydu alıcısı çalışıyor uzaktan kumanda sinyallerini alıyor göz üzerinde kırmızı led yanıyor buraya kadar OK. Ama alıcı gözdeki display çalışmıyor. Alcı gözü farklı modelde HT 1200SE se denedim display OK. Sanıyorum HT1050S için bağlantı değişikliği gerekiyor.  Gönderdikleri gözün detaylı resimleri .Ben displayi denemek için CLK ve DAT kablolarının yerini değiştirdim olmadı. Resimler + Aynı soruna benzer bağlantı paylaşım linkleri. Önerilerinizi bekliyorum.

http://dvbshd.blogspot.com/2018/
http://dvbshd.blogspot.com/2018/12/titanium-mini-hd-t30-plus-hms051s3-a.html

Yanıt #1952
Sorun büyük ihtimalle dipslay süren sürücü entegrede. eğer farklı bir sürücü ise böyle olması normal. cünkü hepsinin register adresi , gidecek datanın gönderilme  şekli farklı olabilir. ve bunu sürebbilme yeteneğine driveri olması demektir.. demek kki senin uydu alıcın bu entegreyi tanımıyor yani driveri yok ,eski entegreye göre ( eski alıcı göze göre ) data gönderiyordur ki büyük ihtimalde öylediir.

Bu entegrenin örnek devre şemasını buldum. pinlerini falanda gösteren.  http://datasheetcafe.databank.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/10/FD650S-Datasheet.gif

Buradaki örneğe göre bir buton balayıp manuel olarak bir test et. eğer ki entegre calışıyor ise. geriye sadece SPI hattı kalıyor. onuda cihaz damı sorun var yoksa alıcı gözdemi anlamanın tek yolu. Logic analyzor ile datanın gelip gelmediğine bakmaktır. eğer geliyorsa ozaman %100 entegreyle uyuşmuyor diyebiliriz.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #1953
Teşekkürler @Furkan41 arkadaşım.bu model  "Sunplus 1506C" işlemciliymiş Sunplus 1506F dönüşüm yazılımı ile belki alıcı göz ile uyumlu duruma getirebiliriz.

Yanıt #1954
Hiç sanmıyorum. bunlardaki güncellemeler veya yazılımlar sadece kendi ic yazılımda olabilir. donanım üstünde yazılım değişikliği yapamazlar. cünkü donanım bir kere tasarlanıyor. yapabileceğin en güzel şey. eski alıcı gözdeki entegrenin ne olduğunu öğrenip eğer kide pin durumları anyı ise entegreyi deiştirmen dğeil ise kücük bir pcb cizip kutuya göre takman olacaktır.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #1955
@Mr_YAMYAM Hocam Hotbird 13 uydusunda NASA TV nin UHD kanalı yayında ama Lyngsat da bu frekansı göremedim. 4K yayına yeni başladılar muhteşem görüntüler var. Diğer NASA HD yayından farklı . Sanıyorum zaman zaman  Canlı (Live) yayın yapıyor.
UHD - Eutelsat Hot Bird 13B/13C/13E at 13.0°E
10727 H 30000  Fec 3/4

Yanıt #1956
NASA HD yayında genellikle uzay istasyonundan dünya görüntüsü veriliyor.
Bunun dışında röportajlar ve konferanslar var.
Röportajı yapan 1.5 metre boyundaki kıza hastayım :D

Yanıt #1957

Yanıt #1958
NASA HD de bazen UHD için frekans ve sembol bilgileri veriliyor.
Benim UHD alıcım olmadığı için dikkate almıyordum.
Bu arada bugün konya sokağa gittim.
LM lerin hepsi ÇÖPÜRDEK.
Garantili satan arkadaş ta taşınmış.

Yanıt #1959
Onursal Hocam o satılan LM 3915 ler klon klon + yeni Klon dur. 3 Aşama kopya , hassas projeler için asla kullanılmaz. Ama Uyduruk Projeler için uygundur . Sizin yorumunuzla Çöpün Çöpü..

Yanıt #1960
Onursal Hocam o satılan LM 3915 ler klon klon + yeni Klon dur. 3 Aşama kopya , hassas projeler için asla kullanılmaz. Ama Uyduruk Projeler için uygundur . Sizin yorumunuzla Çöpün Çöpü..
Zaten azcık bile uygun olsaydı 2 tane alıp getirmiştim bile.
Bizim @sasen  in entegreleri ile aynı.
Elimde orijinal numuneler de vardı.

Yanıt #1961
HAA UNUTTUM.
Bu gün ampli için bir arkadaş ile de konuştuk.
Kendisi de iyi bir sistem istiyor, ama bir türlü bulamıyordu.
Sonunda demiştim ki..
EĞER GERÇEK KALİTE SES İSTİYORSAN 5 İLA 10.000$'ı GÖZDEN ÇIKARTMALISIN.
Dedi ki YAFF ARABA MI SATIYORLAR :D
Arabayı ucuza bulabilirsin ama iyi bir ampliyi bulamazsın demiştim.
Sonra sıfır ürünlerden çok üst seviye olmasa da birkaç ürün gösterdim sahibinden de.
Fiyatları görünce iyice gudurmuştu.
Önce gitti 800TL ye bi amfi aldı. 2 gün sonra attı.
Sonra bir ampliye daha baktı, dinlemiş beğenmemiş.
En sonunda benim eve geldi. Benim ampliyi dinlettim gudurdu. Orijinal SONY yi açtım, BU NEE YAAF dedi :D
Benim ampli kendi imalatım olduğu için kalitesi bellidir. O da bunu anladığı için amplime sulanmaya başlamıştı :D
Bu gün de PRE-POWER ikilisi için PCB siparişi verecektim. Yaf dedi madem kendine yapıyorsun bana da yapalım bi tene :D
Ben de dedim ki hiç heveslenme ucuza çıkmayacaktır.
Yoh dedi ben malzemeleri temin ederim.
Ben de dedim ki.
O zaman seninle şöyle bir anlaşma yapalım.
Tüm malzemeleri sen temin edeceksin ben senden sadece asgari ücret talep edeceğim.
Ki böyle bir ampliyi yapabilmek için birkaç ay uğraşmak lazım biliyorsun.
Tamam dedi.
Tüm PCB lerin LYT dosyalarını verdim. Tahminim 400-500TL civarı tutar dedim.
O sanıyor ki malzemelere de 1000-1500TL harcasak iyi bir ampliyi 1000$ dan aşağıya mal edebiliriz.
Daha kutuyu ve trafoyu söylemedim bile :D

Yanıt #1962
@Mr_YAMYAM hocam bakın canlı görüntüler. İkinci resim ters değil bizler yukarda ikamet ediyoruz. :D

Yanıt #1963
İlk resimdeki yeşil renk sanırım AURORA
Hastayım bu olaya.
İkinci resimde dünya ters değil. Kameranın çekim açısı ters :D

Yanıt #1964
@Mr_YAMYAM hocam bugün  5+1 bağladığım uyduruk tweterlardan şüphelendim içini açıp baktım o da NE. beni gandırmışlar. :D Kısa devre, bazısında kondansatör yok. Şimdi 4,7 uf 50V yerine elimdeki 2,2uf olanlardan kullansam olurmu. ? Belki tweterdan tiz sesler ecik daha yüksek çıkar. Nedersiniz ?  4,7uf yerine 2,2uf kutupsuz olurmu ?

Yanıt #1965
Gayet güzel olur.
Ama tweeterların kazancı düşükse ses çok az çıkar.

Yanıt #1966
Onursal hocam uyduruk tweterların arkasındaki etikette yazı bu . Bizim çakma LM 3915 serisini yapanlar bunuda Çakmışlar :(  .Ben anlamıyorum.  :(

Yanıt #1967
Onursal hocam uyduruk tweterların arkasındaki etikette yazı bu . Bizim çakma LM 3915 serisini yapanlar bunuda Çakmışlar :(  .Ben anlamıyorum.  :(

Anlaşılmayacak bişii yok.
İstanbulda bu işi yapanlar ganimet gibi.
Çinden uyduruk aletleri getirtip, üzerine bir de marka bastılar mı al sana TS bilmem ne tweeter :D
Ben bizzat gördüm. Adam harıl hurul etiket basıyordu :D

Yanıt #1968
Anladım O zaman kondansatörleri uyduruk tweterlara takıp yazık etmeyeyim. Şimdilik tweterları 5+1 de Sadece Ön Sol ve Sağ olana bağladım. Arka sol ve sağda ki Tweterları söktüm. Onursal Hocam sağolun.

Yanıt #1969
Hiç sanmıyorum. bunlardaki güncellemeler veya yazılımlar sadece kendi ic yazılımda olabilir. donanım üstünde yazılım değişikliği yapamazlar. cünkü donanım bir kere tasarlanıyor. yapabileceğin en güzel şey. eski alıcı gözdeki entegrenin ne olduğunu öğrenip eğer kide pin durumları anyı ise entegreyi deiştirmen dğeil ise kücük bir pcb cizip kutuya göre takman olacaktır.

@Furkan41 arkadaşım üretici firma ile irtibata geçip bu aşağıdaki ojinal alıcı göz modülü sipariş vermiştim. 15TL ye (Kargo dahil) Göndermişler. OK. Sorun çözüldü. Biz Elektronikçiler hemen içini açıp bakarız bilirsin  :D Entegrenin numarasını okuyamadım , ayrıca ikinci gözü neden göndermişler onada anlam veremedim.  :du:

Yanıt #1970
@Mr_YAMYAM hocam TRT coşmuş Türksatta 8K yayından sonra TRT4K da şimdide bu eklentiyi yaptılar. Bakın şu ana kadar hiçbir yabancı uyduların kanalların da görmediğim bir Audio seçenek. AC3 standart evet AC3 biliyoruz ama TRT4K daki seçenekler Farklı   AAC - AC3+

Yanıt #1971
AAC Advantec Audio Codec demektir.
Dolby (TM) genel audio encoding tekniğini ifade etmektedir.
Ancak 192Kb/sn veri akışı ile sadece stereo  yani iki kanal encode edilebilir.
BROADCAST sistemlerde 256KB/sn MPEG1-L2 encoding'ten daha avantajlı olması dolayısı ile AAC denilmiştir :D
Yani o yayın muhtemelen mono'dur :D kıkırdak.

HAA NOT:
çalıştığım yıllarda 386Kb/sn ile 6 kanal yani 5.1 SURROUND yayınlar için teklif verip sunum hazılamış olsam da bazı yalakalar tarafından çalınmaya çalışılıp projem engellenmiş idi.
Şimdi sıkıyorsa SURROUND yayın yapsınlar da görek :D

Yanıt #1972
AC3+ seçeceğini aktif edince ses yanlızca TV den geliyor 5 +1 den ses gelmiyor. Ayrıca geçen gün EPG bilgileri vardı bugün yok sanıyorum işi tecrübesiz birilerine vermişler. :(

Yanıt #1973
AC3+ seçeceğini aktif edince ses yanlızca TV den geliyor 5 +1 den ses gelmiyor. Ayrıca geçen gün EPG bilgileri vardı bugün yok sanıyorum işi tecrübesiz birilerine vermişler. :(
AC3 DOLBY genel encoding formatıdır.
AAC ise broadcast yani yayın sistemleri için geliştirilmiş avantajlı kodek sistemidir.
TRT kurumunda bunların anlamını bilebilecek kişilerin olduğunu sanmıyorum.
Ben 15 yılımı harcamıştım bunlar için. Bilgi birikimimi kurumum için kullanmak istemiş olsam da bazı yalakalar tarafından projem çalınmaya çalışılıp, beni arka plana itmişlerdi :D
Kısacası TRT daha gerçek anlamda stereo yayın bile yapamamaktadır.

Anlaşılabilmesi için link veriyorum.
https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-e.html
Sizler anlamayabilirsiniz tabii. Ama sorun yok.

Yanıt #1974
@Mr_YAMYAM hocam yOK YoK ÜRÜN YOK. Firmayı Telefon ile aradım ürün stoklarda yokmuş ama ilerleyen zamanlarda tekrar getirteceklermiş . Türkiye'de malesef bu ürün şu anda yok. Bekleyelim. Bu ürünü siz beğendiniz o nedenle Stoklara gelmesini bekleyeceğiz.
Firma iletişim bilgileri ..
Trotec End.Ürn.Tic.Ltd.Şti
Oruçreis Mh. Giyimkent Cd.
14. Sok. No. 61
Giyimkent Sitesi
Esenler - İSTANBUL
Türkiye

İletişim
Tel. +90 212 438 56-55
Faks. +90 212 438 56-51
E-posta: info@trotec.com.tr

Yanıt #1975
Benzer özelliklere sahip başka bir güç metre araştırmak lazım.

Yanıt #1976
Bu özelliklerde ve tasarımda ben bulamadım. :(

Yanıt #1977
Ucuz olanlardan alsan acaba ne olur?
Sonuçta çok hassas olmasa da bir prizden çektiğin gücü göreceksin.
Esasen bu gücü ölçebilmek bir ampermetre ile de mümkün olup, çekilen akımı sağlıklı ölçebilirsen voltaj ile çarptığında gerçek gücü bulmuş olursun.
Örneğin AC220V ölçülen bir şebekeden RMS 1A akım çekiyorsan, çektiğin güç te 220W olacaktır.
Tabiiki kapasitif ve reaktif akımları da ölçebilmen lazım ki tam doğru sonuca ulaşabilesin.

Yanıt #1978
Sizde incelediniz ama beğenmediniz o nedenle bence uyduruk bir ölçer almayalım ayrıca aynı model bakın farklı marka basmışlar. Bu cihazın ölçüm hassasiyeti ve güvenirliği yok gibi çakma bir ürüne benziyor.

Ben bu cihazı istiyorum. :)

https://www.trotec24.com.tr/olcum-cihazlari/elektrik/bx11-enerjimetre.html#

Yanıt #1979
Ne uyuz bir cihaza yaslanmışız.
Hiçbir yerde yok. En azından 10 site gezdim.

Yanıt #1980
Evet bende araştırdım ama BX11 yok Onursal Hocam görüştüğüm bayan bayramdan sonra arayın dedi beklemekten  (Elektrik sayacını çıldırtan Desktop PC yi açmamaktan)başka yapılacak birşey yok.

Yanıt #1981
O PC 200W ı geçmez.
Biliyorum ben toplamıştım o PC'yi.
Benzer bir PC de ben kullanıyorum. Aynı işlemcili.
Eğer gün boyu açık kalıyorsa elbette faturada fark yaratacaktır. Ama ihtiyace binaen açılıp birkaç saat sonra kapatılıyorsa senin bahsettiğin kadar elektrik farkı olmamalıdır.
Üstelik o PC önceden P4 işlemcili olup, P4 işlemcilerin güç harcaması daha fazladır. Bu yeni işlemci 45nm teknolojisinde olduğu için P4 e nazaran neredeyse yarı yarıya güç tüketimi vardır.
Üstelik hiçbir işlemci gün boyu max. TDP de çalışmaz. Yani işlemciyi herdaim max güçte kullanmazsın.
Diğer donanımlar aynı olduğuna göre eskiye nazaran bazı ek unsurlar vardır.
Örneğin evdeki TV miktarı artmış ise, klima adedi fazla ise, bu PC yi de devreye almak faturanın katlanması demektir.

Yanıt #1982
@Mr_YAMYAM Hocam BX11 temin edince o kaçak yapan donanımı  yakalayacağız.  :D  Kaçamaz..

Yanıt #1983
@Mr_YAMYAM Hocam Siparişlerim bana ulaştı. Tabiki Şarj cihazı ve pilin içini açıp inceleme yaptım. :D Detaylı resimleri paylaşıyorum. Benim anlayamadığım durum daha önceki Aynı seri ekipmanlarda 1,5A şarjlı pil ile verilen Şarj cihazları yeni satın aldığım 3A pil içinde verilmiş. Şarj cihazı max 3A çıkış veriyor. Bu durumda 3A pili tam kapasite ile kullanamayacağımı düşünüyorum.Sizin düşünceniz nedir. ?

Powe X-Change® ailesindeki tüm ürünlere uygun 3000 mAh Li-ion akü ve hızlı şarj cihazı
3 kademe LED akü doluluk göstergesi
Yüksek darbe dayanımı
Einhell Aktif Akü Yönetim Sistemi (7'si 1 arada)
Mikro işlemci teknolojisi ile ısı, voltaj gibi anahtar parametreler sürekli kontrol altında.
Derin deşarj olan aküler onarım modunda şarj edilerek ömür kayıpları önlenir.
Yüksek kaliteli Li-ion akü hücreleri ile kendi kendine deşarj sorunu olmaz
Akü bitmemiş olsa bile istendiği zaman şarj edilebilir
Kauçuk kaplı dış yapı ile yüksek darbe direnci sağlar
Ergonomik girintili dış yapı iyi kavrama ve tutuş imkanı sunar
Yüksek akü kapasite uzun çalışma süresi sağlar

Yanıt #1984
@Mr_YAMYAM Hocam Siparişlerim bana ulaştı. Tabiki Şarj cihazı ve pilin içini açıp inceleme yaptım. :D Detaylı resimleri paylaşıyorum. Benim anlayamadığım durum daha önceki Aynı seri ekipmanlarda 1,5A şarjlı pil ile verilen Şarj cihazları yeni satın aldığım 3A pil içinde verilmiş. Şarj cihazı max 3A çıkış veriyor. Bu durumda 3A pili tam kapasite ile kullanamayacağımı düşünüyorum.Sizin düşünceniz nedir. ?

Herhangi bir şarj cihazı herhangi bir pil ile kullanılabilir.
1.5A lik bir şarj cihazı 3A lik pilleri teoride 2 saatte şarj edebilir. Keza aynı şarj cihazı 1.5A lik pillleri 1 saatte şarj eder.
Şarj cihazının akım kapasitesi pillerin doluluk oranını ifade etmez. 500mA lik şarj aleti bile pilleri tam kapasite ile şarj edebilir.
Sadece şarj etme süresi çok da uzun olacaktır.

Yanıt #1985
@Mr_YAMYAM Hocam sen şimdi dersinki bu yeşil üçüncü seri kötü üretimlerden. ;) Ama bu ekipmanın tüm standart tasarımı yeşil. Yani üçüncü seri. Bu modelin Kalitelisi yok :)

Yanıt #1986
Ev aletleri üretimini de pro seri yapacak değil ya.
Sonuçta o ürün evde kullanım amacı ile yapılmış bir ürün.
Aynı ürünün profesyonel amaçlı olanını bulabilirsen ne ala.

Yanıt #1987

Bu da benim havya standım..

Yanıt #1988
Eline sağlık gayet güzel ve kullanışlı bir stand olmuş. @Mr_YAMYAM hocamın dediği gibi 3. Seri kalitesiz üretim falan, fıstık, değil önemli olan iş görmesi ve elimizdeki malzemeler ile bir şeyler ortaya çıkarabilmek.

Yanıt #1989
Değerli Forum arkadaşlarım bugün bitpazarından 10TL. ye bir torba ıvır zıvır aldım çoğu sağlam çıktı. Şu Sony şarj adaptörü gerçekten eli ayağı düzgün, Adam gibi SMPS. Bu adaptörün Sadece Şebeke kablosu için bile 10.TL verebilirdim. :)  Voltaj çıkışlarını ölçtüm DC 7,5V ve 10V. Devrede iki trimpot var acaba diyorum kurcalasak DC12 Volt a çıkabilirmiyiz. ?  Ve resimler...

Yanıt #1990
Ben SMPS'leri beğenmem.
Ama bu aleti çok beğendim. Tüm elemanlar birinci sınıf ve iyi kalite.
Tasarımdaki ciddiyet, günümüzdeki üretimlerin ne denli uyduruk yapıldıklarının göstergesidir.
V-ADJ trimpotu bir voltajın ayarı için sanırım. Ama her iki gerilimi de ayarlayabilir belki.

Yanıt #1991
@Mr_YAMYAM hocam SONY döktürmüş gerçekten.Bu adaptör yerlerde sürünüyordu kimse yüzüne bakmamış evvelki haftada görmüştüm bugün bir torba Adaptörler, kablolar ıvır zıvır 10.TL verdim satıcıya. Bu SONY adaptörün Şebeke kablosunu bile kaliteli yapmışlar. Zor kıvrılıyor.Onursal hocam oradaki trimpotları oynayıp 12V yakalarsak Şerit led içi kullanayım diyeceğim ama şu adaptöre yazık. Bu adaptörü ne için kullanabiliriz ? PAM Modülü beslesem darılmaz herhalde.

Yanıt #1992
Bu adaptörü şerit LED için kullanırsan yazık olur.
Adaptör çift amaçlı yapılmış.
şarj için ve ilgili cihazı çalıştırmak için.
Şar için li-ion pil kullanılıyorsa bence bozmamalısın. Ama M-H piller için yapılmışsa mıncıklayabilirsin.
Kamerayı çalıştırmak için 7.5V çıkışı var. Muhtelif amaçlar için kullanılabilir.
Ama illa LED çalıştırmak istiyorsan 10V bile yeterince fazladır.
Konu ile ilgili @Kazasker  ile ayarlı LED adaptörü yapmıştık.
Benim LED-FAN devresi ile. Yanlış hatırlamıyorsam tam parlaklık için 9V civarı bir gerilim elde etmişti.

Yanıt #1993
O zaman devredeki trimpotlara hiç müdahele etmeyeyim Hocam. Haklısınız son derece güzel bir SMPS. Orjinalliğini bozmayacağım.

Yanıt #1994
@Mr_YAMYAM Hocam Panasonic SMPS adaptör.. Nasıldır ?   Yedek Parçalık mı ? Sizin görüşünüz nedir.?

Yanıt #1995
Eski yıllarda yapılan ürünler Çin işi olsa bile belli kalitede idiler.
Bu sebeple amacına uygun kullanım alanı dahilinde kullanabilir veya farklı amaçlar için konfigüre edebilirsin.

Yanıt #1996
@Mr_YAMYAM hocam Hotbird 13 uydusunda son zamanda 4K UHD yayın yapan kanallar sayıca hızlı yükselişte. Üstelik Türkçe dil desteği olan belgesel kanallarda var. TV niz Full HD olsa bile normal 1080P yayınlardan çok daha yüksek görüntü kalitesinde izleyebilirsiniz. Bu kanal da yeni geldi sanıyorum Rai-4K  . En güzel yanı Sansür yok yani araba markası buzlanmaz veya içki, sigara, yaralanma.....vs. ,sahne buzlanmaz. :) Makas yok.  Orjinal ne varsa o gösterilir.  :D

Yanıt #1997
4K alıcımız olsa hallederiz de ne yazık ki bizim uymadı alıcılarımız HD

Yanıt #1998
Onursal Hocam Android Box lar uygun ikinci el çok uygun ama android sitemli olanlar ağırlık IP TV için tercih ediliyor. IP Tv derseniz her yayın izleniyor. Ama belirli bir çözünürlükte.
Tüm Uydular 4K Yayın Listesi

Yanıt #1999
Onursal Hocam bakın TRT sadece Türksat 42 derecede 8K  yayın yapıyor.  Yukarıdaki link Listesinde Sanıyorum 2 yayıncı 8K yayın yapıyor. Kim izliyorsa tabiki.