Ana içeriğe git
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (36529 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1905

Yanıt #1906

LM3915 ler ile 90db skalalı PPM yapılabiliyor.
Ama bu sefer işler karışıyo.
Referans seviyeyi -9 seviyesinde 0dbU yapınca 9db üst skala için yanlış hatırlamıyorsam 17V DC gerekiyordu.
LM3915 ler bu giriş gerilimine dayanabiliyor ama redresör ve diğer opamplar için bu değer sınırda idi.
Max 2X18V ile çalışan op-amplar o günlerde 17V doğrultma ile sınırda kalıyor, birkaç db lik fazla seviyede hemen cortluyorlardı.
Günümüzde 20V veya üzeri çalışabilen opamplar olsa da LT serisi olup temin edebilmek son derece zor.

Yanıt #1907
DIN PPM in esas amacı doğrultusunda bilinçli kullanmak için Ses seviye izleme takip referansı olarak -40 db hassasiyet biz ev kullanıcıları için fazlası ile yeterli Onursal hocam. -90db için zaman harcamayın ,bizler için bu çok hassas ölçüm seviyelerinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Yanıt #1908
DIN PPM in esas amacı doğrultusunda bilinçli kullanmak için Ses seviye izleme takip referansı olarak -40 db hassasiyet biz ev kullanıcıları için fazlası ile yeterli Onursal hocam. -90db için zaman harcamayın ,bizler için bu çok hassas ölçüm seviyelerinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Bence de.
Zaten amatör ev sistemleri için -40db bile fazlasıyla yeterli.

Yanıt #1909
@Mr_YAMYAM hocam bugün elimdeki eski ama sağlam LNB leri (Orjinal) çıkardım. Şöyle bir durum var. Ön kapakları aşınmış  bazılarının da kayıp. Bu durumda internet üzerinde araştırdım pet su plastiklerinden buraya kapak uyduranlar olmuş. Ama ben düşündüm ki bu işi en iyi Onursal hocamız bilir hatta mutlaka tecrübe etmiştir. Aşağıdaki resimlerde (1024 x 768 ) kayıp Lnb ön kapaklarına uyan krem kapakları buldum :D . Referansımı uzaktan kumanda ile yaptım. Soldaki kapaklar uzaktan kumanda önünde deneme de sinyali iletiyorlar. Sağdaki kapaklarda iletişim olmadı. Sizin değerli önerilerinizi ve tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum. Önerileriniz doğrultusunda Eski orjinal universal LNB leri değerlendirebilirim.Teşekkürler.

Bu LNB lerde üst seviye Onursal Hocam Sinyal kayıplarını minumum düzeye çeken ecik pahalı oyuncaklar :D Hareketli sistem kurulumu için bu LNB leri almıştım.(Henüz sistemi kuramadık :( )

Yanıt #1910
Kapakların doğrudan sinyaller ile ilgisi yoktur. Kapaklar ortam etkilerinin engellenebilmeleri için konulmaktadır.
Ama kapağın yüzeyi parlak ve düz olursa çanaktan gelen sinyalleri geri yansıtarak sinyalleri düşürebilirler.
Kapak biraz dış bükey konkav olmalıdır. Yani çanak yüzeylerine parelel bir eğrilik. Bu yüzden düz kapaklar kullanılmamalıdır.
LNB adı üzerinde Low Noise Block konverter demektir.
Low noise kavramı düşük gürültü olduğu için bir LNB de gürültü faktörü en önemli unsurdur.
Her ne kadar digital yayın tekniklerinde gürültülerin önemi yok denilse de iyi kalite sinyal işlemesi için gürültü faktörlerinin de iyi olması gereklidir.
Bu pahalı dediğin LNB lerin gürültü faktörü yazıyorsa ve 0.4 0.3 gibi ise değerli ürünlerdir.

Yanıt #1911
Anladım Onursal hocam o zaman parlak krem kapaklarını ben ince zımpara ile hafifçe düzeltirim. Teşekkürler. Sağolun.

:o INVERTO  Black ULTRA TWIN LNB
     0,2dB TWIN LNB -  2 YIL Garantili
      IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP  
 INVERTO  Black ULTRA TWIN LNB

Yanıt #1912
Bu kapak sizin önerdiğiniz tanımlama doğrultusunda (parlaklık hariç) tam olarak oldu (Krem kapağı) Onursal hocam yüzeyi çok parlak ben ince zımpara ile hafif matlaştırmaya çalışacağım.

Yanıt #1913
Anladım Onursal hocam o zaman parlak krem kapaklarını ben ince zımpara ile hafifçe düzeltirim. Teşekkürler. Sağolun.

:o INVERTO  Black ULTRA TWIN LNB
     0,2dB TWIN LNB -  2 YIL Garantili
      IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP  
 INVERTO  Black ULTRA TWIN LNB
Değerler gayet iyi.
Tek kötü unsur var ki çalışma sıcaklığı aralığı.
Bir uydu sistemi daima güney yönüne bakmaktadır. Dolayısı ile günün her saati güneşe maaruz kalırlar.
Güneş ışığının ısıtıcı etkisi ile metal aksamlar aşırı ısınarak içerdeki yarı iletkenlerin bozulmasına sebebiyet verirler.
Özellikle siyah kaplamalı yüzeylerde sıcaklığın daha fazla olacağı bir gerçektir.
-30 ila 60'C arasında verilmiş olan bu LNB İzmir gibi bir şehirde birkaç sene gibi sürede bozulabilir.
Bu sebeple o LNB için harici koruma önlemi alınması bence gereklidir.

Yanıt #1914
Anlıyorum Onursal Hocam. Montaj aşamasını henüz daha yapmadım , nasıl koruma önlemleri alabilirim. ? Nasıl bir uygulama yapabiliriz. ?

Yanıt #1915
Anlıyorum Onursal Hocam. Montaj aşamasını henüz daha yapmadım , nasıl koruma önlemleri alabilirim. ? Nasıl bir uygulama yapabiliriz. ?
LNB tepesine bir plastik beyaz ŞAPKA.
Nasıl ki insanlar da güneşten korunmak için ŞAPKA takıyorlarsa LNB ler de şapka takabilirler.
Şapka montajı zor ulursa tüm LNB yi içerisine alabilecek büyüklükte beyaz parlak bir plastik kutu da idealdir.
Metal konserve kutuları bile kullanılabilir. Ama metal içerisindeki ısının atılabilmesi için arka kısmında delikler açılması gereklidir.

Yanıt #1916
@Mr_YAMYAM  Şu GND Tekniği diye anlat analt bitiremediğin konuyu ve önemini ben şimdi anladım. abi :D

Telefonum kırılınca elimde hazır SIM800L modülü de varken kendime arama yapma arama almak için basit bir şey yapayım. dedim. kendi üstünde dandik sarı bir anteni vardı. onla bir türlü calıştıramıyorduk. bende leptopların ekranın arkasındaki şu wifi antenimi gps antenimi neyse artık onu söktüm taktım. devrenin cekim gücü sarı  kücükk antene oranla 2 katı arttı.

Fakat arama yaparken. karşı taraf aramayı kabul ettiği an . modül resetleniyordu. bir türlü anlam veremiyordum. sonra anladım ki anten SWR yapıyor. ve modüle geri dönünce modül resetleniyor. bunu ilk önce modülün üstünü elimle kapatarak cözdüm. aramayı yaptık fakat. karşı taraf bana cok yüksek parazit olduğunu söyledi sesimi bastırıyormuş . datashette mikrofon icin basit bir filtreleme önerilmiş onu yaptım. fakat azalmasına rağmen hala varmış.

Daha sonra beslemelere yükske kondansatör koydum ve modülün hemen yanına 100nf yine değişen bir şey yok aklıma sen geldin :D

Modülün üstüne elimdeki aliminyum soğutucları koydum. ve bir kablo yu üstlerine lehimleyip o kabloyuda şaseye verdim. verdiğim yere bir 100nf daha attım.

Bu sefer parazitin cok büyük oranda azaldığını hatta ara ara cızırtı olduğu söylendi. yani şu şaseleme bilmem ne hazır modül olduuğu halde böyle büyük sorunlar cıkardı. Gerçi en büyük sorun UYGUN ANTEN Kullanmadığım için. 

Ve şaseleri birleştirmiştim. daha sonra acıp senin anlattığın şeyleri okuyup tekrardan değiştirdim. gerçi blendajlı kablo değil bildiğimiz jumper ile kurdum devreyi bread boarda. ama parazit cok büyük oranla değişti.

Böylede bir anım oldu yazayım dedim. :D
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #1917
@Mr_YAMYAM  Şu GND Tekniği diye anlat analt bitiremediğin konuyu ve önemini ben şimdi anladım. abi :D

Telefonum kırılınca elimde hazır SIM800L modülü de varken kendime arama yapma arama almak için basit bir şey yapayım. dedim. kendi üstünde dandik sarı bir anteni vardı. onla bir türlü calıştıramıyorduk. bende leptopların ekranın arkasındaki şu wifi antenimi gps antenimi neyse artık onu söktüm taktım. devrenin cekim gücü sarı  kücükk antene oranla 2 katı arttı.

GROUNDING konusu son derece önemli ve bir o kadar da hesap kitap gerektiren bir tekniktir.
Antenlerdeki SWR (Standing Wave Ratio) farklı bir olay olsa da grounding ile ilişkisi bulunmaktadır.
Çünkü bir anten boyutu temelde toprağa referans alınarak hesaplanmaktadır.
ARAŞTIRMA:
Bir markoni anten ile dipol antenler arasındaki farkı araştırınız.
Tam dalga yarım dalga ve çeyrek dalga anten yayılımlarını inceleyiniz.
Yerine göre ve bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yanıt #1918
@Mr_YAMYAM hocam bu sene köye giderseniz  resimdeki bu Aparatla LNB ekleme uygulamalarını deneme yapın. Türksat 42 derece antene aparatla ilave uydular birçok yeni şifresiz kanallar var. Aynı şekilde Hotbird 13 de aparatla birçok uydunun şifresiz yaınları mevcut. Aparatlar 5 , 10 TL arasında satılıyor. Apratla ilave LNB leri ayarlamak için antenlerin olduğu yerde küçük bir TV ve SD uydu alıcısı yeterli

Türksat 3A/4A at 42.0°E Merkezli Anten

Hotbird 13B/13C/13E at 13.0°E Merkezli Anten

Yanıt #1919
Köyde yabancı kanalları pek seyretmezler.
Ben de yılın büyük bölümünde Ankarada olduğum için zaten hot bird'ü seyrediyom.
Esasen bu sene köy için farklı planlarım var.
Sinema sistemi kurmak istiyorum.
Bir de uzay teleskopu yapmayı planlıyordum. Ama mercek fiyatlarını araştırınca şok oldum.
Üstelik iş merceklerle bitmiyor. Merceklerin bir araya getirilerek objektif yapılması gerekiyor.
Bir objektifin hareketli parçalarının yapımı hiç te kolay değilmiş.