Ana içeriğe git
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (38514 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1890
:)
 Gerçekten Doğru söylediniz Onursal Hocam ben kadife ses diyorum.
Senin amplin ile gerçek 105dbA dinamik alana erişmek istersen şöyle bir ürün yakışırdı.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-quadral-titan-hi-end-speakers-646758734/detay
Bu gibi ürünler kendilerini kanıtlamış ürünlerdir. Bu ürüne bu kadar para verilirmi diyenler çıkabilir.
Ama bunun gibi bir hoparlör sistemini bu kadar para harcayarak bile yapabilmek mümkün değildir.

Yanıt #1891
@ozgurece 
Senin amplinin bir sırrı var diyordun ya.
İşte o sırrı şu cihazla çözebilirsin.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-technics-hs-8065-egualizer-492908611/detay
Bu sırrı çözebilmenin bedeli 3000TL imiş :D
Bu cihazı alıp senin akai ampliye bağlayarak, en  soldaki 4 potu ve  en sağdaki 3 potu belirtmiş olduğum seviyeye ayarlarsan benim amplinin ses kalitesine ulaşabilirsin.

Yanıt #1892
Eq 33 bant , etkileyici gerçekten . Bu cihazın sesini tecrübe etmedim ama sizin anfi projesinin bu bant genişliğini yakaladığına inanırım.
Hocam desenize elimizde Hazine var. Artık siz bile yeni DIN PPM li Üretim yapamazsınız çünkü orjinal Lm 3915 yok.  O zaman benim cihazın fiyatı 25.000$  yaklaşık .. :)

Yanıt #1893
Eq 33 bant , etkileyici gerçekten . Bu cihazın sesini tecrübe etmedim ama sizin anfi projesinin bu bant genişliğini yakaladığına inanırım.
Hocam desenize elimizde Hazine var. Artık siz bile yeni DIN PPM li Üretim yapamazsınız çünkü orjinal Lm 3915 yok.  O zaman benim cihazın fiyatı 25.000$  yaklaşık .. :)

Benim amplinin band genişliği 100KHz. Ama bu frekansta aşırı risk olduğu için 30-40KHz ten sonra limitlenmiştir.
Yani benim amplimin frekans karakteristiğini kısaca şöyle yazabiliriz.
10Hz to30KHz +/-2db 20Hz to 20KHz +/-0.5 db (Yanlış hatırlamıyorsam)
Demekki benim amplimin band genişliğine ulaşabilmen için bu equalizer de yetmeyecektir :D Çünkü o EQ nün frekans bandı 16Hz ten 25KHz e kadarmış :D
Ama insan kulağının duyma limitlerini kapsadığı için o EQ ile benim amplimin karakteristiğine yakın değerlere ulaşabilirsin.

Yanıt #1894
Benim amplinin band genişliği 100KHz. Ama bu frekansta aşırı risk olduğu için 30-40KHz ten sonra limitlenmiştir.
Yani benim amplimin frekans karakteristiğini kısaca şöyle yazabiliriz.
10Hz to30KHz +/-2db 20Hz to 20KHz +/-0.5 db (Yanlış hatırlamıyorsam)
Demekki benim amplimin band genişliğine ulaşabilmen için bu equalizer de yetmeyecektir :D Çünkü o EQ nün frekans bandı 16Hz ten 25KHz e kadarmış :D
Ama insan kulağının duyma limitlerini kapsadığı için o EQ ile benim amplimin karakteristiğine yakın değerlere ulaşabilirsin.

Bu frekanstaki Risk nedir Hocam merak ettim. Nasıl bir tehlike var?

Yanıt #1895
Bu frekanstaki Risk nedir Hocam merak ettim. Nasıl bir tehlike var?
Hatırlarsan senin AKAİ cortlamıştı.
Aynı entegre kullanıldığı halde benim ampliyi bu kadar kolay yakamazsın.
100KHz lik frekansı yükseltebilen bir çıkış katı, ground kuralları doğru uygulanmazsa en küçük bir bağlantı hatasında bu frekansa kadar aşırı yüklenebilmektedir.
Bağlamış olduğun kötü EQ içerisinde ground kuralları hak getire olup, bir de AKAI amplinin grounding yapısı fabrikasyon olarak üst seviyede olmadığı için, kaynak tarafından gelen olası yüksek frekanslar bağlantı iletkenlerinin de bobin gibi davranması ile ampliye yüksek seviyeli yüksek frekans girişimi yapmıştır.
İşte bu gibi aksaklıkların olmaması için benim amplide girişten itibaren üst sınıf grounding teknikleri uygulanmıştır.
Giriş kartı orijinal kullanıldığı için harici empedans uygulaması yapılmamış, ama tekniğe uygun olarak giriş empedansı belirlenmiştir.
Olası bir yüksek frekanslı bileşenler için her devrenin giriş kapasite değerleri belirlenerek gerekli önlemler alınmıştır.
Akai de böyle bir önlem alınması neredeyse imkansızdır. Çünkü giriş doğrudan POT ile irtibatlıdır.

Yanıt #1896
@Mr_YAMYAM hocam dün sipariş vermiştim bugün bana ulaştı. Sanıyorum depoda fazla beklemiş :D  .Sizin bu konuda bilginiz de oldukça üst seviyede, size sormak istiyorum. Aşağıdaki teknik özellikleri olan RG6U6 kablo nun özellikleri sizce nasıldır. (Ecik pahalıymış) Mevcut kablo (Eski kablo aliminyum folyolu )sistemini değiştirsem uydu sinyal seviyeleri yükselir mi ?

Yanıt #1897
@Mr_YAMYAM hocam dün sipariş vermiştim bugün bana ulaştı. Sanıyorum depoda fazla beklemiş :D  .Sizin bu konuda bilginiz de oldukça üst seviyede, size sormak istiyorum. Aşağıdaki teknik özellikleri olan RG6U6 kablo nun özellikleri sizce nasıldır. (Ecik pahalıymış) Mevcut kablo (Eski kablo aliminyum folyolu )sistemini değiştirsem uydu sinyal seviyeleri yükselir mi ?
RG59 U-6 kabloyu yıllar önce test etmiştim.
100 metre mesafe için 900MHz frekansında zayıflama faktörü RG59 U-6 da 25dbuV iken, RG 59 U-4 kablolarda (alimünyum folyolu)  bu değer 31dbuV civarı idi.
Aralarında 6dbuV luk bir fark vardı.
Test frekansı günümüz uygu LNB çıkış frekanslarına yakın olduğu için bu değerde fazla fark olur mu bilmiyorum. Ancak RG 59 U-6 kabloyu FM radyo frekansında da test ettiğimde ciddi farklar görmüştüm.
Kullandığın kablo uzunluğu 30m veya daha yüksek ise sinyal seviyesinde ve özellikle gürültü faktöründe ciddi farklar oluşacaktır. Ancak daha kısa kablolamada kayda değer fark olmayacaktır.
Ben RG59 U6 kabloyu Türkiyedeki ilk uydu yayınlarından beri kullanmaktayım. Özellikle köyde uydu alıcım için ve yerel radyo alıcısı için kullanmaktayım.
Hem teknik değerler olarak, hem de dayanıklılık olarak oldukça ideal bir kablodur.
Bu kablodan bir nebze üstün bir kablo daha vardı. CAIC 75-5 olarak aklımda kalmış olan bu kablo RG serilerine göre birz daha kalın bir kablo idi. Dolayısı ile daha özel F konnektör kullanımı gerektiriyordu. Günümüzde bulunabilir mi bilmiyorum ama çok uzun kablolamada mecburi bir ürün idi.
Günümüz çoğu çin işi kablolar bakır görünümlü ama neredeyse hiç bakır ihtiva etmeyen ürünlerdir.
Çoğu demir ve alüminyum karışımı olup, para vermeye değmeyecek kötü üretimlerdir. Kötü hava koşullarında ise birkaç sene içerisinde deforme olmaktadırlar.

Yanıt #1898
@Mr_YAMYAM Hocam Dediğiniz gibi Piyasada satılan 100mt 40.TL olan kalitesiz RGU6 kablolarda var. Benim satın aldığım yaklaşık  x 7 .  Ben doğru seçim yapmışım ama Siz İyi dedikten sonra olay bitmiştir.

- Onursal Hocam Dm 920 optik çıkışı Sony  str-ks1000p ye bağladığımda PCM 48 KHZ yazıyor. Bu 48 bit mi oluyor ? Diğer HD uydu alıcısında optik bağlantıda PCM 24 yazıyordu. Pc  de ses özelliklerinde (Asus laptopun ) max 24 bit var.

Yanıt #1899

- Onursal Hocam Dm 920 optik çıkışı Sony  str-ks1000p ye bağladığımda PCM 48 KHZ yazıyor. Bu 48 bit mi oluyor ? Diğer HD uydu alıcısında optik bağlantıda PCM 24 yazıyordu. Pc  de ses özelliklerinde (Asus laptopun ) max 24 bit var.[/color]

48KHz demek örnekleme frekansını ifade eder.
48KHz iki kanal örneklendiğinde 24KHz band genişliği sunmaktadır.
Sıkıştırma tekniklerine göre bu band genişliği değişebilmektedir.
24BIT ise örnekleme derinliğidir. Yani çözünürlüğü ifade etmektedir.
Tek kanal (mono) örneklemelerde 24KHz ibaresi kullanılabilir. Bu da tek kanal için 24KHz band genişliğini ifade eder.
Özel sıkıştırma ve encoding tekniklerinde ses farklı işlendiği için kanal başı band genişliği ayarlanabilmektedir.
Örnek DOLBY DIGITAL 48KHz örnekleme ile kanal başına 15KHz band genişliği sunabilmektedir.

Yanıt #1900
@Mr_YAMYAM Hocam her gün hatta bazen birkaç saat arayla güncelliyorlar. Ama bu yazılım Flash üzerinden yükleniyor . Cihaz recovery modunda ip veriyor o ip adresinden ağ üzerinde browser ile bağlanıp imajı yüklüyoruz. Ama bu kadar sık günellemede olmaz ki ben bıraktım peşini. Kim uğraşır ki saat başı imaj yükle. Ha tabi imaj sonrası tüm kurulumlar sıfırdan. Kanallar favoriler oscam ,cccam ip Tv ........Ama yedek varsa o zaman en son sistem ayarları geri yükleniyor.

Yanıt #1901
Hiç uğraşma bence.
Yılda bir kez bakarsın gerekiyorsa güncellersin.

Yanıt #1902
@ozgurece
Birgün kızacağım ve şu PPM den yapacağım.

Yıllar önce -53db ila +5db arası yüksek çözünürlüklü olarak 37 ledli yapmıştım.
37LED için tek kanalda 2 adet LM3915 2 adet te LM3916 kullanılıyor.
27 LED yapsam alt seviyelerin çözünürlüğünü 3db yapıp bir adet LM3915 ile işi bitirebilirim.
Elimde sadece 2 ya da 3 adet orijinal LM3915 kaldı kullanmaya kıyamıyorum.
LM3916 lardan 10 adet kadar var orijinal inferno olarak.

Yanıt #1903
@Mr_YAMYAM hocam 27 led olmaz.....   Olursa 37 ledli süper olur gerçekten vay be görmek isterdim ama dediğiniz gibi orjinal 3915 yok. Almanya Frankfurt'a bizim arkadaş yakında gidecek ona söylersem alır gelir ama anlamaz ki orjinal mi değilmi adama nasıl öğreteceğiz bu orjinal gardaş bundan al diye. Diyelim siparişi verdik arkadaş aldı geldi 20 adet ya yan sanayi çıkarsa. ?

Yanıt #1904
@Mr_YAMYAM hocam 27 led olmaz.....   Olursa 37 ledli süper olur gerçekten vay be görmek isterdim ama dediğiniz gibi orjinal 3915 yok. Almanya Frankfurt abizim arkadaş yakında gidecek ona söylesem alır gelir ama anlamaz ki orjinal mi değilmi adama nasıl öğreteceğiz bu orjinal gardaş bundan al diye. Diyelim siparişi verdik arkadaş aldı geldi 20 adet ya yan sanayi çıkarsa. ?
Anlamıyorsa olmaz.
Almanyada bile çin işi üretimler satılıyor. Her ne kadar tested ürünlerden olsa da benim buradan 3$ a almış olduğum LM lerden farklı değildir.
Ancak bir resim ile entegreyi tarif ederek bunun aynısından al diyebilirsin.
Ucuza da geleceğini sanmıyorum.