Ana içeriğe git
Konu: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III (38513 Kez okunmuş)

Ynt: YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Yanıt #1875
@Mr_YAMYAM Hocam bugün uydu bulucuyla anten ayarladık. :D  Bu cihazla Sefteyi yaptık.  :) Annemlerin Türksat 42 ayarlandı ,Boşta çanaklar var onlardan birinide 13 derece Hotbird  için hazırlandı ama deniz kıyısı olduğu için vida ve somunlar hep çürümüş o nedenle  değiştirmek gerekiyor. Hava kapalıydı ama Forumdaki arkadaşlara da İzmir' den birkaç manzara resim paylaşayım. Çatıdan İzmir Güzelbahçe ve Çatı anten durumları :D

Resimleri Telefon ile mi cektiniz yoksa Fotoğraf Makinası ile mi ?
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #1877
Değerli Forum arkadaşım FotoMakine -DSC-W180 .

Teşekkür Ederim Fotoğraflar baya güzel artık izmir den dolayımı yoksa fotoğraf makinasının fotoğrafa kattığı renkten midir bilemem ama hoşuma gitti bunlar ucuzladı diye bir mantık kafama oturmuş şimdi baktım güncel fiyatları 700-900 TL arası gidip geliyor model farklılığı filanda vardır. Güzel Makina
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #1878
Bir fotoğrafın antolojisi. :D
 Bir cep telefonundaki 20MP kamera ile fotoğraf çekeriz.
Gel gelelim bir HD TV de gördüğümüz 1920X1080P resim karesinden daha kaliteli değildir cep telefonunun resmi.
HD video resim karesi 2MP civarıdır. Demekki aynı resimi 2MP bir kamera ile çekebilmemiz gerekirken neden TV deki görüntü daha net olabilmektedir?
THAT is THE QUESTION :D
TV kameralarındaki objektifler son derece kaliteli olup, ışık geçirgenliği başta olmak üzere son derece üstün ekipmanlardır.
Bu sebeple bir TV kamerası ve objektifleri bir dünya para ile satılmaktadır.
https://provideo.com.tr/category/profesyonel-kameralar/
Bu ürünler çok üst seviye değildir.
Bir de sadece objektiflere bakalım :D
https://urun.n11.com/video-kamera/canon-lens-ef70-200mm-f28l-is-iii-usm-3044c005-P338016497

Yanıt #1879
@Mr_YAMYAM hocam bakın sizin ilgi alanına giren yapılandırma durumları. :)

Yanıt #1880
@Mr_YAMYAM ustanın bölgesinde seni yakalamışken teşekkür edeyim @Furkan41
Yol yorgunu olmasına rağmen taşınma aşamasındaki dükkanı ziyarete gelip,  sırtına rafları alıp taşıyan, beyni on numara çalışan vefakar ve fedakar arkadaşım... Şimdi bu ülkedeki ilgili şahıslar senin gibi gençlere hizmet etmeyerek, önünü açmayarak ne kadar yanlış yapıyor ve neler kaybediyor diye başlasam siyaset yaptım zannedilir. o yüzden anlayan zaten anladı deyip konuyu kapatıyorum.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #1881
@Yusuf usta 
Burası benim bölgem değil. Tüm yamyamların bölgesi.
Yani bilgi yiyebilen herkes için açık bir bölgedir.
Tüzüğümüz gereği şu kurallar dahilinde...
BU ALANDA:
BİLİMSEL
TEKNOLOJİK
TEKNİK
SOSYAL
MİZAH
Konulu sohbetler yapılır.

TÜZÜĞÜMÜZ:
Her türlü bilgi paylaşımı başta olmak üzere, bilimsel ve teknoloji konularında, yardım talep eden arkadaşlarımıza yardımcı olabilmektir.

Hergün bilgili bir arkadaşımızı bilgilerinden faydalanmak amacıyla pişirip yemek geleneğimiz olmuştur.

NOT: Siyasi sohbetler yapılamaz.
Seni de birgün pişirip yemek isteriz haa :D

Yanıt #1882
@Mr_YAMYAM ustanın bölgesinde seni yakalamışken teşekkür edeyim @Furkan41
Yol yorgunu olmasına rağmen taşınma aşamasındaki dükkanı ziyarete gelip,  sırtına rafları alıp taşıyan, beyni on numara çalışan vefakar ve fedakar arkadaşım... Şimdi bu ülkedeki ilgili şahıslar senin gibi gençlere hizmet etmeyerek, önünü açmayarak ne kadar yanlış yapıyor ve neler kaybediyor diye başlasam siyaset yaptım zannedilir. o yüzden anlayan zaten anladı deyip konuyu kapatıyorum.

Abi Lafı mı olur yahu asıl sen sağol , Gerek desteğin ile Gerek Aklın ve Tecrüben ile yol gösterdin elimizden tuttun. Küçük bir yardım etmişim bunların yanında lafı bile olmaz.  Dostluk kazansın Birbirimizi tutalım yeter benim için abi . Güzel düşüncelerin içinde çok çok teşekkür ediyorum.

@Mr_YAMYAM  Abi Fotoğraf Makinası hakkında yazdıklarını okudum link'lere de göz attım. Peki Huwai P30'a ne diyorsun ? :D
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #1883
@Mr_YAMYAM  Abi Fotoğraf Makinası hakkında yazdıklarını okudum link'lere de göz attım. Peki Huwai P30'a ne diyorsun ? :D
ET'li butlu @Furkan41
Bir cep telefonu ile fotoğraf çekilmez.
Bu şu demektir.
Aabi ben ameleyim ama ne iş olsa yaparım. Hatta mühendislik yaparım gibi bişii oluyo. :D
Fotoğraf çekmek istiyorsan fotoğraf makinası almalısın.
https://www.google.com/search?q=canon+foto%C4%9Fraf+makinesi&client=ubuntu&channel=fs&source=univ&tbm=shop&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwitkKbE5-7hAhVOyKQKHZutAhQQsxgIMA
Linkte görmüş olduğun en ucuz makina bile cep telefonundaki kamerayı sollar.
Çünkü objektif farkı vardır.
1-2mm çapındaki bir objektif ile 5-6cm çapındaki bir objektif arasında bir dünya farklılık vardır ki asla kıyaslayamazsın.
Bu yüzden @ozgurece  nin uyduruk 10MP lik kamerası ile çektiği resimler daha kalitedir.

Yanıt #1884
ET'li butlu @Furkan41
Bir cep telefonu ile fotoğraf çekilmez.
Bu şu demektir.
Aabi ben ameleyim ama ne iş olsa yaparım. Hatta mühendislik yaparım gibi bişii oluyo. :D
Fotoğraf çekmek istiyorsan fotoğraf makinası almalısın.
https://www.google.com/search?q=canon+foto%C4%9Fraf+makinesi&client=ubuntu&channel=fs&source=univ&tbm=shop&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwitkKbE5-7hAhVOyKQKHZutAhQQsxgIMA
Linkte görmüş olduğun en ucuz makina bile cep telefonundaki kamerayı sollar.
Çünkü objektif farkı vardır.
1-2mm çapındaki bir objektif ile 5-6cm çapındaki bir objektif arasında bir dünya farklılık vardır ki asla kıyaslayamazsın.
Bu yüzden @ozgurece  nin uyduruk 10MP lik kamerası ile çektiği resimler daha kalitedir.

Abi bunlar aşırı pahalı ya :D Zaten böyle bir şey alabilcek güç olsa telefon ile uğraşılmaz hoş dediğim telefonda 4 milyar mı ne hafızasına göre fiyatı değişiyor.

Bir ara Şu retro makinalara sarmıştım poliriteli mi ne deniliyordu fotoğrafı ceker cekmez makina hemen verenlerden. Fakat makina o kadar pahalı olmasa da , Makinaya koyulan fotoğraf kağıtları cok para şuan 10 adedi 40 tl gibi bir  fiyat yanılmıyor isem. 40 tl ver 10 fotoğraf çek ki oda doğru çekersen. o makinalarında kendine has pozlamaları var o benim çok hoşuma gidiyor.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #1885
Abi bunlar aşırı pahalı ya :D Zaten böyle bir şey alabilcek güç olsa telefon ile uğraşılmaz hoş dediğim telefonda 4 milyar mı ne hafızasına göre fiyatı değişiyor.

Bir ara Şu retro makinalara sarmıştım poliriteli mi ne deniliyordu fotoğrafı ceker cekmez makina hemen verenlerden. Fakat makina o kadar pahalı olmasa da , Makinaya koyulan fotoğraf kağıtları cok para şuan 10 adedi 40 tl gibi bir  fiyat yanılmıyor isem. 40 tl ver 10 fotoğraf çek ki oda doğru çekersen. o makinalarında kendine has pozlamaları var o benim çok hoşuma gidiyor.
Sadece cep telefonu alsan 1000TL
Bu telefon ile alo malo dersin.
Sadece bir fotoğraf makinası alsan 2000TL
Bununla sadece fotoğraf çeker gıbızlanır durursun.
Yine de kardasın. hemide 1000Tl.
Bu 1000TL ye bi bin TL daha koyar bir de ZOOM objektif alırsan mütekamil bir ekipmanın olur dilediğin fotoğrafı çekebilirsin.
Hiç gıbızlanma :D
Bir fotoğraf makinasını makina yapan şey objektifidir. Sensorler ikinci planda gelir.
Cep telefonu ile sadece ALO MALO der yazıyorsan mesaj yazarsın.
Fotoğraf makinası var diye cep telefonuna o kadar para verilmez.
Yok hafıza yok şu yok bu heç önemi yoktur. Bunlar sadece gandırmacadır.
Fotoğraf makinalarındaki hafıza SD kart türü olup dilersen değiştirebilir istedğin kapasitede kullanabilirsin. Dolunca yenisini alır veya başka yere kopyalayarak hafızayı siler yeniden kullanabilirsin.

Yanıt #1886
@ozgurece  nin uyduruk 10MP lik kamerası ile çektiği resimler daha kalitedir.
@Mr_YAMYAM Hocam benim asıl kullandığım FotoMakine Sony değil. Canon EOS 1200D. Şimdi siz bunada Uyduruk dersiniz.  :(  Evet Yeni saylmaz 2016 Model.  Sabit çekim için Tripod  ve wifi SD kart da almıştım o zaman.

Sd kart koleksiyonu. :D şaka şaka bunlar % 40 ı :D

Yanıt #1887
@Mr_YAMYAM Hocam benim asıl kullandığım FotoMakine Sony değil. Canon EOS 1200D. Şimdi siz bunada Uyduruk dersiniz.  :(  Evet Yeni saylmaz 2016 Model.  Sabit çekim için Tripod  ve wifi SD kart da almıştım o zaman.

Sd kart koleksiyonu. :D şaka şaka bunlar % 40 ı :D

Konuyla pek alakam yok ama sırf deklanşör sesi yüzünden Nikon hayranıyım 😁
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #1888

Evet o makina da uyduruk :D
Ama neden uyduruk diyorum?
Cep telefonlarını öyle pofpofluyorlar ki insanlar bu gibi makinaların iş yapmadığını sanıyorlar.
Geçtiğimiz yıllarda 40MP kameralı cep telefonundan bahsediliyordu.
Ben de diyorum ki...
Ülen hıyarlar. 40MP sensörü aktif olarak pozlandırabilmek ve yeterli detay için en azından 3-4cm çapında objektif gerekirken, senin oraya koymuş olduğun 40MP sensör ne işe yarar :D
Aha da iddia ediyorum uyduruk demiş olduğum senin o CONAN EOS1200D yanlış bilmiyorsam 16MP civarı idi.
O bahsi geçen 40MP lik kameralı cep telefonu ile aynı yerden aynı fotoğrafı çeksinler. CANON bu 40MP lik aleti 4 e katlar.
Zaten çatıdan çekmiş olduğun fotoğrafların kalitesi belli. 10MP lik bir kamera ile çekilmiş olsa da detay ve renk tonu doğruluğu hemen göze çarpıyor.
Bu özellikleri cep telefonundaki uyduruk bir objektif ile elde edemezsiniz.
X
Bir objektifte bulunması gerekli bir sürü lens yani mercek bulunmaktadır. Aksi takdirde düz bir görüntü elde edilemez.
 cep telefonlarındaki Sınırlı bir hacim içerisine kaç tane mercek sığdırılabilecek.
Bu merceklerin ebatları sensorden daha büyük olmalı ki ışık kaybı fazla olmasın. Ne büyüklükte bir lens konulabilecek?

Altını çamura da atsan değerini yitirmez.
Ben uyduruk desem de o aletlerin değeri tartışılmaz.
Ben kendi yapmış olduğum amplilerime de senin ampline de bazen uyduruk diyorum. bu şekil hitap etmem o cihazların değerini zerre kadar düşüremez. Bilakis yükseltir.
ŞÖYLE DÜŞÜNÜRSEK:
Bir ferrari var. Özellikleri belli.
Bir de hacı murat var uyduruk.
Bir yarış yapılsa ve hacı murat ferrariyi geçse neler olur ?
İşte ben de bu sebeple bu hitaplarda mizansel yapmaktayım.
Senin amplin binlerce dolarlık amplilerle yarışıp geçebilecek teknik özelliklere sahipken, dileyen dilediğini söyleyebilir.
Senin amplinin değeri asla düşmez.

Yanıt #1889
Senin amplin binlerce dolarlık amplilerle yarışıp geçebilecek teknik özelliklere sahipken, dileyen dilediğini söyleyebilir.
Senin amplinin değeri asla düşmez.

Teknik değerleri incelendiğinde, band genişliği ve distorsiyon olarak sendeki ampliye yakın olduğu görülüyor. Birkaç db lik üstünlüğü olabilir.
S/N olarak 105db verildiğine göre, ve çıkış gücü 110W olduğuna göre ampli gürültü faktörünün -65db civarı olduğu hesaplanabilir. Bizim STK da zaten aynı değere sahip. Sadece sendeki amplide 1db daha kötü. (Trafodan dolayı)

:) Gerçekten Doğru söylediniz Onursal Hocam ben kadife ses diyorum.