[Tartışma] 4000 TL Oyun Bilgisayarı Toplama

Başlatan YunusGür, 29 Ağustos 2016, 19:03:42

YunusGür

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2016, 22:49:19Şu işlemcileri hala 5gigahertzin üstüne çıkaramadılar arkadaş. skylake serisi çıktı daha hala 3.xlerde geziyor. utanmasalar 1ghz yaacaklar diye espiri yapacağım ama utanmadılar! 1.1Ghz işlemci var. bildiğin bilgisayar işlemcisi bu... bir nokta birrr gigaherzzz, düşün. çift çekirdekli işlemci... bildiğim kadarıya ürünlerini gazık fiyattan satan "ELMA" da kullanıyor o işlemciyi.

Abi orada 5 ghz yazması birçey ifade etmiyor. Yeni teknolojiler zaten 5 Ghz  hızı veriyor sana. Orada 3.6 Ghz yazsa bile.
 Bu ekran kartlarını bitine ve gigabayte ına bakarak değerlendirmek gibi birşey oldu. Dediğin eskideydi, günümüzde böyle birşey kalmadı.

seron

Alıntı yapılan: YunusGür - 06 Eylül 2016, 22:51:31Abi orada 5 ghz yazması birçey ifade etmiyor. Yeni teknolojiler zaten 5 Ghz  hızı veriyor sana. Orada 3.6 Ghz yazsa bile.
 Bu ekran kartlarını bitine ve gigabayte ına bakarak değerlendirmek gibi birşey oldu. Dediğin eskideydi, günümüzde böyle birşey kalmadı.
Ben bunu anamadım.
Bir şlemcinin üzerinde:
3.5Ghz ve atıyorum 6M keş yazıyorsa,
...?
yani nasıl eskindendi?
Ben overlok sevmem yalnız onu söyliyeyim...

YunusGür

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2016, 22:53:06Ben bunu anamadım.
Bir şlemcinin üzerinde:
3.5Ghz ve atıyorum 6M keş yazıyorsa,
...?
yani nasıl eskindendi?
Ben overlok sevmem yalnız onu söyliyeyim...

AMD de yüksek Ghz işlemcilere bak abi. Hangisi bir intel işlemci edebilir ?
Adamlar 5 Ghz koymuyorlar demekki yeterli geliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 06 Eylül 2016, 22:30:19Fx lerdeki fps sorunu sade anakart dan değil işlemciden kaynaklı forumlarda her türlü anakart ile bu sorunu yaşıyan var zaten gelmiş geçmiş en kötü amd serisi olarak tarihte yerini aldı.

O.c için özel anakartlar zaten pahallı bütçe meselesi bu diğer parçalardan kısmamıza sebeb olacaksa anakarta abanılmaz benim dediğim bu :)
Aynı PC yi kullanan @GLSCGN  ' a ben team üzerinden bir Cila çekmiştim, Hakan dedi ki ;
AABİ PC YAĞ GİBİ OLDU  ;D
Ben O'nun yalancısıyım. Yalansa gelsin kendisi söylesin :D
O forumlarda söylenilenler bence dedikodudur. Mutlaka ki 300TL lik bir işlemci 6 çekirdekli de olsa belli bir kapasitesi olur. Üstelik 6 çekirdekli bir İ7 ile kıyaslayamazsın.
O zaman AMD üreticileri git İ7 al derler :D
O.C işi için anakarta para verilmez. Anakartın veriyolları hızı ve stabilizesi para tutar. Çünkü yapılandırma ucuz değildir.
Esasen O.C işlemid işlemci için değil anakart için yapılır. Adı üstünde AŞIRI SAAT.
Aşırı saat işlemi anakart üzerindeki tüm donanımların çalışmasını etkiler. Çünkü saat hızı değiştirildiğinde tüm donanımların da aynı hıza ayak uydurması gereklidir.
Bazı anakarlarda derler ki
FSB 1600 with OC
Bu ifade demektir ki.
Bu anakarttaki donanımlar 1333MHz DDR3 RAM hızı için 444MHz tir. Eğer daha hızlı çalıştırılmak isteniyorsa 533MHz veri yolu ile çalıştırılabilir. Bu takdirde RAM hızı 1600MHz olacaktır.
Yani bu anakartın iç donanımları 533MHz te çalışabilir denilmektedir.
333MHz gibi saat hızında çalışan işlemciler (EXTREME veya QUAD serisi) bile çoğu anakartlarda 233MHz hızında anca çalıştırılmaktadırlar. Bu yüzden işlemci tam performansla çalışmamaktadır.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 22:55:58Aynı PC yi kullanan @GLSCGN  ' a ben team üzerinden bir Cila çekmiştim, Hakan dedi ki ;
O forumlarda söylenilenler bence dedikodudur. Mutlaka ki 300TL lik bir işlemci 6 çekirdekli de olsa belli bir kapasitesi olur. Üstelik 6 çekirdekli bir İ7 ile kıyaslayamazsın.
O.C işi için anakarta para verilmez. Anakartın veriyolları hızı ve stabilizesi para tutar. Çünkü yapılandırma ucuz değildir.
Esasen O.C işlemid işlemci için değil anakart için yapılır. Adı üstünde AŞIRI SAAT.
Aşırı saat işlemi anakart üzerindeki tüm donanımların çalışmasını etkiler. Çünkü saat hızı değiştirildiğinde tüm donanımların da aynı hıza ayak uydurması gereklidir.
FSB 1600 with OC
Bu ifade demektir ki.
Bu anakarttaki donanımlar 1333MHz DDR3 RAM hızı için 444MHz tir. Eğer daha hızlı çalıştırılmak isteniyorsa 533MHz veri yolu ile çalıştırılabilir. Bu takdirde RAM hızı 1600MHz olacaktır.
333MHz gibi saat hızında çalışan işlemciler (EXTREME veya QUAD serisi) bile çoğu anakartlarda 233MHz hızında anca çalıştırılmaktadırlar. Bu yüzden işlemci tam performansla çalışmamaktadır.

Abi benim tecrübe ettiğim şeyler dedikodu değildir ! ben aldım kullandım rezaletti araştırdım daha iyi donanımlar ile benzer sorunlar hep var amd de adam niye yalan söliyecek para vermiş almış dert yanıyor 700 tl lik sabertoth almış ? bizim dediklerimizi sallamıyorsan biz hiç yazmayalım o halde ? fx zaten Windows da akıcıdır o sistemi getirin oyun kuralım bütün sorunları yayarım önünüze oyun motorları çok çekirdek kullanmamaktadır ve fx tek çekirdeğin 2 modüle ayrılmasından 8 çekirdek elde ediyor buda çekirdek başı performansı bitiriyor ve oyunlarda nal topluyor ben bunları tek tek koydum her forumda hep birşy diyorsunuz dediğim gibi sallanmıyorsak yazmıyalım biz buraya iyicep iknik sepeti yaptınız benim 18 yılım oyun ile geçti ben bir oyunda her türlü pisliği inciriği inceliyorum hobim bu bizim hakan bilir ne kadar takıntılı olduğumu ben test ettim FX önermiyorum önerenede saygı duyarım ama benim tecrübelerime dedikodu demeyin lütfen ..

Neyse abilerim ve arkadaşlarım bu konu fazla uzadı benden bu kadar arkadaşta zaten vaz geçmiş herkese iyi akşamlar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 06 Eylül 2016, 23:03:56Abi benim tecrübe ettiğim şeyler dedikodu değildir ! ben aldım kullandım rezaletti araştırdım daha iyi donanımlar ile benzer sorunlar hep var amd de adam niye yalan söliyecek para vermiş almış dert yanıyor 700 tl lik sabertoth almış ? bizim dediklerimizi sallamıyorsan biz hiç yazmayalım o halde ? fx zaten Windows da akıcıdır o sistemi getirin oyun kuralım bütün sorunları yayarım önünüze oyun motorları çok çekirdek kullanmamaktadır ve fx tek çekirdeğin 2 modüle ayrılmasından 8 çekirdek elde ediyor buda çekirdek başı performansı bitiriyor ve oyunlarda nal topluyor ben bunları tek tek koydum her forumda hep birşy diyorsunuz dediğim gibi sallanmıyorsak yazmıyalım biz buraya iyicep iknik sepeti yaptınız benim 18 yılım oyun ile geçti ben bir oyunda her türlü pisliği inciriği inceliyorum hobim bu bizim hakan bilir ne kadar takıntılı olduğumu ben test ettim FX önermiyorum önerenede saygı duyarım ama benim tecrübelerime dedikodu demeyin lütfen ..
Esas beni sallamayan sizlersiniz.
4 sene kadar önce çipirdekte iken bir vatandaş ta AMD sistem kullanıyordu. Yana döne bana gelmişti hatırlarsan.  O yıllarda 4 çekirdekli AMD ler vardı. Sistemine bir cila çekmiştim vatandaş ellerimi öpüp yüzümü yalayarak gitmişti  ;D
AMD ile ilk defa haşırt neşirt olmuyorum. Çift çekirdeklilerinden beridir bir sürü PC topladım Çoğu da oyuncular içindi. Çift çekirdekli bir AMD PC yi ben HD videolarım için evde HT-PC olarak kullanmaktayım.
Senin kullanmış olduğun o AMD hatalı üretim de olabilir. Buna da sözüm yok.
Ama 200-300TL ye almış olduğun işlemciden ULTRA DETAY ve RENDER kabiliyeti beklersen zaten sözüm yoktur.
 Eğer AMD ile sistem kulracaksan işlemciden performans alabilmen için bazı koşulları yerine getirmelisin.
1 Anakart ve veriyolları. AMD de bu sıkıntıdır çünkü amd FSB saat hızı 200MHz tir. Bu hızda çalışan bir işlemciye değil anakart SCSI veriyolu bile olsa kör topal çalışıyor demektir.

O yıllarda da söylemiştim.
AMD ALMA
Alacaksan anakarta dikkat etmelisin.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 23:15:40Esas beni sallamayan sizlersiniz.
4 sene kadar önce çipirdekte iken bir vatandaş ta AMD sistem kullanıyordu. Yana döne bana gelmişti hatırlarsan.  O yıllarda 4 çekirdekli AMD ler vardı. Sistemine bir cila çekmiştim vatandaş ellerimi öpüp yüzümü yalayarak gitmişti  ;D
AMD ile ilk defa haşırt neşirt olmuyorum. Çift çekirdeklilerinden beridir bir sürü PC topladım Çoğu da oyuncular içindi. Çift çekirdekli bir AMD PC yi ben HD videolarım için evde HT-PC olarak kullanmaktayım.
Senin kullanmış olduğun o AMD hatalı üretim de olabilir. Buna da sözüm yok.
Ama 200-300TL ye almış olduğun işlemciden ULTRA DETAY ve RENDER kabiliyeti beklersen zaten sözüm yoktur.
 Eğer AMD ile sistem kulracaksan işlemciden performans alabilmen için bazı koşulları yerine getirmelisin.
1 Anakart ve veriyolları. AMD de bu sıkıntıdır çünkü amd FSB saat hızı 200MHz tir. Bu hızda çalışan bir işlemciye değil anakart SCSI veriyolu bile olsa kör topal çalışıyor demektir.

O yıllarda da söylemiştim.
AMD ALMA
Alacaksan anakarta dikkat etmelisin.

Biz seni sallamasak burda ne işimiz var abi elektronik özürlüyüz biz :D amd aldık test ettik beğenmedik tecrübe etmiş olduk ama 200 tl yi bile hak etmiyor inan bu işlemciyi önermeyi bıraktı forumlar bile amd ZEN çıkartıcak yeni seride onlar nasıl olur bilmem ben amd düşmanı değilim iyi yapsın alalım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 06 Eylül 2016, 23:20:20Biz seni sallamasak burda ne işimiz var abi elektronik özürlüyüz biz :D amd aldık test ettik beğenmedik tecrübe etmiş olduk ama 200 tl yi bile hak etmiyor inan bu işlemciyi önermeyi bıraktı forumlar bile amd ZEN çıkartıcak yeni seride onlar nasıl olur bilmem ben amd düşmanı değilim iyi yapsın alalım.
Yoh gardaş sen şunu anlamıyorsun.
AMD ucuz ürün satıyor. İntel işin patronu.
Ancak bir İ7 den %100 performans alabiliyorsan aynı sınıftaki bir AMD den %50 performans alabilirsin.
Bunun sebebini söyledim anakart saat hızıdır.
Yani 3.5GHz lik işlemci kendi frekansında rahat rahat çalışıyor, Tabiri caizse KÖPEK gibi ısınıyor ama anakarttaki diğer donanımlar yavaş kalıyor. Anakarttaki diğer donanımlar yavaş kalınca da işlemci %100TDP hızında boşu boşuna beklemiş gibi oluyor.
Yahu hiç mi AMD işlemcili PC nin speccy görüntüsüne bakmadınız.
Baksanız ne ;D
Orada yazan FSB saat hızı 200MHz miş kimin umurunda.
Ne anlama geldiğini bile bilmezsiniz. Sonra dersiniz ki ben bu işin uzmanıyım.  >:(

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 23:27:10Yoh gardaş sen şunu anlamıyorsun.
AMD ucuz ürün satıyor. İntel işin patronu.
Ancak bir İ7 den %100 performans alabiliyorsan aynı sınıftaki bir AMD den %50 performans alabilirsin.
Bunun sebebini söyledim anakart saat hızıdır.
Yani 3.5GHz lik işlemci kendi frekansında rahat rahat çalışıyor, Tabiri caizse KÖPEK gibi ısınıyor ama anakarttaki diğer donanımlar yavaş kalıyor. Anakarttaki diğer donanımlar yavaş kalınca da işlemci %100TDP hızında boşu boşuna beklemiş gibi oluyor.
Yahu hiç mi AMD işlemcili PC nin speccy görüntüsüne bakmadınız.
Baksanız ne ;D
Orada yazan FSB saat hızı 200MHz miş kimin umurunda.
Ne anlama geldiğini bile bilmezsiniz. Sonra dersiniz ki ben bu işin uzmanıyım.  >:(

Sende birtane oyunu incelemiyorsun oyunlardan ne halt ve ne yok sonra işin ayrıntısında boğuluyoruz abi ben işin uzmanı değilim zaten öle bir düşüncem yok ama oyunun uzmanıyım o konuda geri adım atmam fps drop yapan bir işlemcinin savunulacak yanı yoktur 300 tl imiş tamam i3 lrde 300 tl böle bir sorun yok amd ne alıcam ben bir sölem varsa kanıt gerekir bana oyun oynıyan amd sistem göster kendi elinden ben de tamam abey teslim diyim .

Oyunlar çoklu çekirdek kullansın motorlar düzeldi amd sıkıntısız cpu serisi çıkardıda biz ondan mualefet ediyoruz sanki

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 06 Eylül 2016, 23:38:45Sende birtane oyunu incelemiyorsun oyunlardan ne halt ve ne yok sonra işin ayrıntısında boğuluyoruz abi ben işin uzmanı değilim zaten öle bir düşüncem yok ama oyunun uzmanıyım o konuda geri adım atmam fps drop yapan bir işlemcinin savunulacak yanı yoktur 300 tl imiş tamam i3 lrde 300 tl böle bir sorun yok amd ne alıcam ben bir sölem varsa kanıt gerekir bana oyun oynıyan amd sistem göster kendi elinden ben de tamam abey teslim diyim .
O zaman bastıracaksın parayı İ yedi alacaksın. Paran yetmezse İ yemediler de işini görür :D

Haa unutmadan.
Bu gün hurdacıda bir AMD dizüstü gördüm. Usulen fiyat istedim. Vatandaş 1000 gayme dedi.
Ben de ohara dedim 1000TL ye AMD işlemcili hem de dizüstü PC olur mu dedim. Daha ucuz İ3 ler İ5 ler varkene.
Adam hiç üşenmedi bir oyun başlattı cams gibi. Ecik gıcıklığına çevirdi fırıl fırıl full FPS.
Sırf bilimsellik adına aabi dedim bi deneme yapabilirmiyiz. YAP dedi.
Oyunu kapattık benim USB den 10 Dk lık bir SD video koydum. Uyduruk kameramla çekilmiş bir video.
Windows movie maker e yükleyip 1080P yap ulan dedim.
10 dk lık videoyu 15 dk gibi kısa sürede yaladı yuttu :D Isı mısı da hiçbirşey yoktu.
Bu da AMD.
Ama sistem orijinal üretim ve markalı bir PC.
Oyun oynamasam da çok oyuncu tanıyorum. Forumdakiler değil görüştüklerim.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 23:40:43O zaman bastıracaksın parayı İ yedi alacaksın. Paran yetmezse İ yemediler de işini görür :D

Abi 500 tl 2.el i7 aldım hadi kenardan köşeden yiyor fena değil 200 tl anakart z77-a cuzzi fiyata 8gb çift kanal ram bana yetiyor ben memnunum fazla parada vermedim dahada bir şey almayı düşünmüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 06 Eylül 2016, 23:44:12Abi 500 tl 2.el i7 aldım hadi kenardan köşeden yiyor fena değil 200 tl anakart z77-a cuzzi fiyata 8gb çift kanal ram bana yetiyor ben memnunum fazla parada vermedim dahada bir şey almayı düşünmüyorum.
Aynı sistemi şimdilerde al görek boyunu  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 06 Eylül 2016, 23:57:59Abi işlemcinin sıfırı sade ahada http://www.vatanbilgisayar.com/core-i7-3770k-soket-1155-35ghz-8mb-cache-22nm-islemci.html ben iyi kotardım işi :D
OHARA'lı çüşürdek ;D
O i yemedi bile.
1155 soket henüz i7 olamamış ama 15 lerin üzeri bir işlemci.
Hoş günümüz piyasa durumlarında 300 küsür dolar zaten normal sayılır.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 00:01:50OHARA'lı çüşürdek ;D
O i yemedi bile.
1155 soket henüz i7 olamamış ama 15 lerin üzeri bir işlemci.
Hoş günümüz piyasa durumlarında 300 küsür dolar zaten normal sayılır.

Dolar aldı başını gidiyor artık böle parçalar almak hayal en azından benim için sıfır alamam .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 00:03:24Dolar aldı başını gidiyor artık böle parçalar almak hayal en azından benim için sıfır alamam .
Ben de zaten almıyorum.
En son QUAD extreme işlemci aldım. Ecik bahalı olsa da PC barut gibin oldu.
Aslında baba bir oyun yükleyip sana gıcıklık yapmak istiyorum da PC iş bilgisayarım. O PC yi oyunlarla cozutmak istemiyorum. Üstelik ekran gartım 9800 hurda.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 00:07:01Ben de zaten almıyorum.
Aslında baba bir oyun yükleyip sana gıcıklık yapmak istiyorum da PC iş bilgisayarım. O PC yi oyunlarla cozutmak istemiyorum. Üstelik ekran gartım 9800 hurda.

Abi bendede var 9800gt quad elime geçince (9550) bunu takıcam direk.

Şuan dual core e5400 , 3gb ddr2 ram li sisteme takılı .

GLSCGN

Alıntı yapılan: YunusGür - 06 Eylül 2016, 22:48:07Abiler ben önceki sayfalarda zaten toplanabilecek en iyi sistemi topladım. Ama hala neyin tartışmasını yapıyoruz anlamadım ?

GTX 1060, i5 6500 ve H170 çipsetli sistem toplamıştım. Her parçasını alarak topladım hem de. Ekran kartını sonra alacak olsak zaten i7 ve sağlam anakartlı bi sistem toplanabilirdi. Bunu daha önce söyledim.

Sistem toplandıktan sonra sadece oyun oynanacak. Ekran kartını sonra almak gibi bir durum da olamaz. Bunu da daha önce söyledim.

Ben de dedimki arkadaşın zaten vazgeçmiş yunus ancak konuya geç dahil olduğum için eğer hani uygun fiyatlı bütçesi daha az olan kişiler için sistem toplamak isteyenler varsa böyle böyle yapabilir dedim.
Ben arkadaşın vazgeçtiği halde bunu alsın demedim iyi okumamışsın :D

GLSCGN

Alıntı yapılan: okinkurt - 06 Eylül 2016, 22:30:19Fx lerdeki fps sorunu sade anakart dan değil işlemciden kaynaklı forumlarda her türlü anakart ile bu sorunu yaşıyan var zaten gelmiş geçmiş en kötü amd serisi olarak tarihte yerini aldı.

O.c için özel anakartlar zaten pahallı bütçe meselesi bu diğer parçalardan kısmamıza sebeb olacaksa anakarta abanılmaz benim dediğim bu :)

Şunuda ekliyim idare eder dediğiniz pc bu ben bundan daha zayıf kart ile her haltı oynuyorum nasıl idarelik anlamadım vallahi

Oyun bakış açımız farklı sistem yönüde öle :) oyun piyasası başka noktalarda geziyor yamyam abi.

E hacı bende aynı şeyi diyorum ama sen hep farklı yargılama yapıyorsun insanları :D
Bak adam 700 tl vermişse anakarta illaki boşuna vermemiştir.
İşini bilen adam boşa para harcamaz.
Benim anakart da:
1- bluetooth var
2- wifi var
3- kullanılan ses yongası nitekim standart anakartlardan daha iyi (  daha iyisini isteyen ses kartı alır o başka )
4- o.c için çok daha stabil
5- slı ve crosfire destekli
6- kullanılan katı kapasitör gibi elektronik parçalar daha kaliteli

Yani şimdi 700 tl para veren adam da enayi olmuyor :D

Ama ben ne dedim o.c yapılmayan sistem için al 150-200 tl lik anakart paşa paşa kullan abi.
Yani tamamen kullanım amacına göre parça alıcaksın.
Sen gidip de k serisi işlemci alıp giriş seviyesi anakart alırsan o işlemciye o.c yapamassın tabi.
yadaa tam terside olabilir.

GLSCGN

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 22:55:58Aynı PC yi kullanan @GLSCGN  ' a ben team üzerinden bir Cila çekmiştim, Hakan dedi ki ;
FSB 1600 with OC
Bu ifade demektir ki.

Aynen öyle abim valla bir daha öyle birşey yaparsak eğer not alıcam tek tek yada videoya çekicem :D

okinin geçmişte yaptığı hatalardan birini de söyleyim anakartın chipsetini kurmadan kullanmak.
Şimdi yapıyor mu yapmıyordur heralde :D

Formatdan sonra benim bildiğim yanlışsa düzeltin arkadaşlar anakartın chipset i kurulur yüklenir.
Ve daha sonra da anakartın driverları tek tek kurularak sistem defalarca yeniden başlatılıp bütün sürücüler kurulur.

Bizim de bilmediğimiz şeyler var ni tekim yamyam abi benim sisteme team dan bağlanıp ayar çekti 1-2 saat uğraştı belki ama sistem çok stabil ve kararlı çalışıyordu.

okinkurt

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 07:05:28Aynen öyle abim valla bir daha öyle birşey yaparsak eğer not alıcam tek tek yada videoya çekicem :D

okinin geçmişte yaptığı hatalardan birini de söyleyim anakartın chipsetini kurmadan kullanmak.
Şimdi yapıyor mu yapmıyordur heralde :D

Formatdan sonra benim bildiğim yanlışsa düzeltin arkadaşlar anakartın chipset i kurulur yüklenir.
Ve daha sonra da anakartın driverları tek tek kurularak sistem defalarca yeniden başlatılıp bütün sürücüler kurulur.

Bizim de bilmediğimiz şeyler var ni tekim yamyam abi benim sisteme team dan bağlanıp ayar çekti 1-2 saat uğraştı belki ama sistem çok stabil ve kararlı çalışıyordu.

O sistemde oyun kurup bana testini atsaydınız tamam derdim zaten anakart ve işlemci bendeki ile aynıydı hatta ben kendi sistemimde senin yolladığın gtx 770 i bile denemiştim hatırlarsan rezalet fps veriyordu AMD nin chipset zaten ayrı zulüm oldu bana 950 mb boyutu ile 3 günde zor indirmiştim mafetmişti beni kurduk gene bir halta yaramamdı ama olsun :D

okinkurt

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 07:00:15E hacı bende aynı şeyi diyorum ama sen hep farklı yargılama yapıyorsun insanları :D
Bak adam 700 tl vermişse anakarta illaki boşuna vermemiştir.
İşini bilen adam boşa para harcamaz.
Benim anakart da:
1- bluetooth var
2- wifi var
3- kullanılan ses yongası nitekim standart anakartlardan daha iyi (  daha iyisini isteyen ses kartı alır o başka )
4- o.c için çok daha stabil
5- slı ve crosfire destekli
6- kullanılan katı kapasitör gibi elektronik parçalar daha kaliteli

Yani şimdi 700 tl para veren adam da enayi olmuyor :D

Ama ben ne dedim o.c yapılmayan sistem için al 150-200 tl lik anakart paşa paşa kullan abi.
Yani tamamen kullanım amacına göre parça alıcaksın.
Sen gidip de k serisi işlemci alıp giriş seviyesi anakart alırsan o işlemciye o.c yapamassın tabi.
yadaa tam terside olabilir.

Ben yargılama yapmıyorum ama her konunun sonunda işi getirip bana yamıyorlar o biraz sıkıntı vermeye başladı yok yanlış format yok senin sistemin yamuk vs yok öle bir dünya bütçe varsa al z170 chipset o.c de yap herşeyi yap ama yoksa alamıyoruz keşke herkes iyi anakart alsada olmuyor dolar amca sağolsun alamıyoruz ben bir ara biraz daha iyi bir anakart alıcaktım sanada demiştim hatta ama yok arkadaş lga 1155 bile hala 700 tl fiyatlar benim anakartın sıfırı bile 500 tl rezil fiyatlar var.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 07:05:28Bizim de bilmediğimiz şeyler var ni tekim yamyam abi benim sisteme team dan bağlanıp ayar çekti 1-2 saat uğraştı belki ama sistem çok stabil ve kararlı çalışıyordu.
İşte ben o bilinmeyenleri anlatmaya çalışıyorum.
Ama herkesler diyorlar ki;
Hep bana yükleniyorsun.
Aabi çok teknik konuşuyorsun.
Aabi onca insan test etmiş. (Test edenler de forum trolleri)  ;D
Ben birşeyi öğretmem gerektiğinde acımasız olurum. Bir bilgi kolaylıkla öğrenilemez. Hele hele PC deki işin ucunun elektronik devre elemanlarına dayandığı bilinirse hiç te kolay değildir.
Bu uğurda sevdiğim arkadaşlarımı PATA KÜTE dövmekle ün yapmışımdır.

Bu arkadaşımız o kadar kötek yedi ama hala BIOS mantığını bilmiyordu.
Bir ara bana kafa tutmaya da kalktı.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6987.0.html
Ama gelişmelerden sonra sistem oturunca @seron  da SUMSUĞU yiyip oturdu. ;D
Şimdi desek ki;
O kadar dayak yedin anlat şu BIOS içerisindeki STORAGE mantığını.
ACABA ANLATABİLİR Mİ ?

GLSCGN

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 11:32:06O sistemde oyun kurup bana testini atsaydınız tamam derdim zaten anakart ve işlemci bendeki ile aynıydı hatta ben kendi sistemimde senin yolladığın gtx 770 i bile denemiştim hatırlarsan rezalet fps veriyordu AMD nin chipset zaten ayrı zulüm oldu bana 950 mb boyutu ile 3 günde zor indirmiştim mafetmişti beni kurduk gene bir halta yaramamdı ama olsun :D

Sistemin kararlı ve stabil çalışması ayrı birşey.
Ben demedim ki sana bioshock infinite oyununda senin sisteminden daha yüksek fps aldım.
Benim hiç öyle bir iddiam olmadı.
Oyun da ani fps düşüşleri varsa yine olur.
Sen yanlış anlıyorsun beni hacı.
Zaten hatalı problemli oyunlardan ben de yakınıyorum.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 12:50:25İşte ben o bilinmeyenleri anlatmaya çalışıyorum.
Ama herkesler diyorlar ki;
Hep bana yükleniyorsun.
Aabi çok teknik konuşuyorsun.
Aabi onca insan test etmiş. (Test edenler de forum trolleri)  ;D
Ben birşeyi öğretmem gerektiğinde acımasız olurum. Bir bilgi kolaylıkla öğrenilemez. Hele hele PC deki işin ucunun elektronik devre elemanlarına dayandığı bilinirse hiç te kolay değildir.
Bu uğurda sevdiğim arkadaşlarımı PATA KÜTE dövmekle ün yapmışımdır.

Bu arkadaşımız o kadar kötek yedi ama hala BIOS mantığını bilmiyordu.
Şimdi desek ki;
ACABA ANLATABİLİR Mİ ?

Tabi forum trolleri almanya nın en iyi inceleme siteleri youtuber lar oyun test uzmanları bunlar troll doğrudur :D koskoca forumların önermekten vaz geçtiği bir seri bu tecnopat bile biz bunu bir araştırak galiba bir cacık var dedi en sonunda sana uymıyan herşey troll oluyor abi.

okinkurt

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 13:00:15Sistemin kararlı ve stabil çalışması ayrı birşey.
Ben demedim ki sana bioshock infinite oyununda senin sisteminden daha yüksek fps aldım.
Benim hiç öyle bir iddiam olmadı.
Oyun da ani fps düşüşleri varsa yine olur.
Sen yanlış anlıyorsun beni hacı.
Zaten hatalı problemli oyunlardan ben de yakınıyorum.

Ben sana bir şey demiyorum hacı sende beni yanlış anlama yamyam reis işi oraya getiriyor diye dedim ben .

GLSCGN

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 11:41:20Ben yargılama yapmıyorum ama her konunun sonunda işi getirip bana yamıyorlar o biraz sıkıntı vermeye başladı yok yanlış format yok senin sistemin yamuk vs yok öle bir dünya bütçe varsa al z170 chipset o.c de yap herşeyi yap ama yoksa alamıyoruz keşke herkes iyi anakart alsada olmuyor dolar amca sağolsun alamıyoruz ben bir ara biraz daha iyi bir anakart alıcaktım sanada demiştim hatta ama yok arkadaş lga 1155 bile hala 700 tl fiyatlar benim anakartın sıfırı bile 500 tl rezil fiyatlar var.

Ben öyle birşey demedim senin sistemin pert diye.
Maddi konularda kimse birşey diyemez zaten.
Kim ne istiyorsa bütçesi neye yetiyorsa onu satın alır.
Senin dediğine aynen katılıyorum herkes ister herşeyin en iyisini ama imkan meselesi.

Ben şuna kızarım.
Diyelim gittim 2bin tl ye cep telefonu satın aldım.
İnsanlar hakaret derecesinde eleştiri yapıyor.
Ne gerek var o kadar para vermeye salaklık başka birşey değil.
Yok efendim bi telefona 2 bin tl veren aptaldır maldır.

Bu gibi gereksiz hakaretlere gerek yok.
İsteyen dilediği ürünü satın alabilir.

Ben 2013 yılının şubat ayında bu sistemi toplarken param kalmamış tı cebimde anakartın parasını annemden aldım.
120 tl ye de 1155 soket de internete girsin yeter diyerek idareten pentium cpu almıştım.
işe girince de i7 3770 K cpu yu 670 tl ye filan almıştım.

İşte taaa o zamandan umarım arıza vermezse parçalar.
Şimdi seneye güçlü bir gpu alıp bozulana kadar kullanıcam sistemi.
Artık benim cpu yu kırbaçlama zamanı geldi.
Gpu ya dar boğaz yapmadan 4.8 ghz de o.c ile 2k çözünürlükde oyun oynamak hedefim.

okinkurt

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 13:14:31Ben öyle birşey demedim senin sistemin pert diye.
Maddi konularda kimse birşey diyemez zaten.
Kim ne istiyorsa bütçesi neye yetiyorsa onu satın alır.
Senin dediğine aynen katılıyorum herkes ister herşeyin en iyisini ama imkan meselesi.

Ben şuna kızarım.
Diyelim gittim 2bin tl ye cep telefonu satın aldım.
İnsanlar hakaret derecesinde eleştiri yapıyor.
Ne gerek var o kadar para vermeye salaklık başka birşey değil.
Yok efendim bi telefona 2 bin tl veren aptaldır maldır.

Bu gibi gereksiz hakaretlere gerek yok.
İsteyen dilediği ürünü satın alabilir.

Ben 2013 yılının şubat ayında bu sistemi toplarken param kalmamış tı cebimde anakartın parasını annemden aldım.
120 tl ye de 1155 soket de internete girsin yeter diyerek idareten pentium cpu almıştım.
işe girince de i7 3770 K cpu yu 670 tl ye filan almıştım.

İşte taaa o zamandan umarım arıza vermezse parçalar.
Şimdi seneye güçlü bir gpu alıp bozulana kadar kullanıcam sistemi.
Artık benim cpu yu kırbaçlama zamanı geldi.
Gpu ya dar boğaz yapmadan 4.8 ghz de o.c ile 2k çözünürlükde oyun oynamak hedefim.

O tarz eleştiri yapanlar zaten fanboy abi onların ne mal oldukları belli chipte felan çok vardı onlardan.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 13:00:27Tabi forum trolleri almanya nın en iyi inceleme siteleri youtuber lar oyun test uzmanları bunlar troll doğrudur :D koskoca forumların önermekten vaz geçtiği bir seri bu tecnopat bile biz bunu bir araştırak galiba bir cacık var dedi en sonunda sana uymıyan herşey troll oluyor abi.
Okin gardaş.
Bana uyup uymaması mesele değil. Sizlr Win8 e geçtim diye böbürlenirkene (Sanki win8 kurmak terfi etmek  ;D ) Ben XP kullanıyorum diye recep ile dalaşmıştım.
Win8 miş win 10 muş beni bağlamaz.
İşlemci AMD imiş intelmiş motorola imiş beni bağlamaz.
Benim tek bir kuralım vardır.
Bir donanımın kaynaklarda verildiği teknik değerlerini incelerim. O donanım işime yarıyorsa ve bütçeme uygunsa alırım. Verilen teknik değerlerde zaten bir uygulamayı (Veya oyunu) ne denli sağlıklı çalıştırabileceği bellidir.
Bir CORE2 E5400 ile QUAD QX6700 ü aynı kefeye koyamazsın. Her bir entegrenin birer KIÇ büyüklüğü vardır.
Kıçı büyük olan entegre de çok yük taşır.
Ama gelişen teknolojideki ince detaylar da gözardı edilemez. Öyle olsaydı 3-4GHZ hızında çalışan AMD işlemcilerşu an KRAL olurlardı.
Forum trollerine gelince.
Ne demek istediğimi aslında sen de anladın. Ama işine gelmiyor.
Bir işi tekniğine göre anlatan ve veren forumlar vardır.
Bir işi reklam amacıyla yapan forumlar vardır.
Bir işi kendi çıkarları doğrultusunda uygulayan forumlar vardır.
Recep ASUS firmasının temsilcilerindendi sanırım. Bana test için ASUS Ses kartlarını göndermişlerdi.
Bir audio-phile için o kartlar tam anlamıyla rezalet idi. @seron 'a hurdadan 20 kaada alıp göndermiş olduğum eski creative bile o yeni kartları katlıyordu.
Ama senin gibi bir oyuncu asusun bu ses kartlarını alsa öve döve bitiremez. Çünkü bu kartlarda sürücü optimizasyonu ve uyumu çok güzel yapılmış.
Bir oyuncu alır bu kartı takar PC ye kurar sürücülerini takır takır oyun oynar. Ama işin içinde ses kaydı ve örneklemesi varsa o kart beş para etmez.
ŞİMDİ GİT ARAŞTIR.
ASUS ses kartları hakkında forumlarda neler söylenmiş.
SOnra da alır kendin kullanırsın.

GLSCGN

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 00:07:01Ben de zaten almıyorum.

Hangi işlemciyi aldın abi model numarası nedir ?

Mr_YAMYAM

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 13:28:05Okin gardaş.
Bana uyup uymaması mesele değil. Sizlr Win8 e geçtim diye böbürlenirkene (Sanki win8 kurmak terfi etmek  ;D ) Ben XP kullanıyorum diye recep ile dalaşmıştım.
Win8 miş win 10 muş beni bağlamaz.
İşlemci AMD imiş intelmiş motorola imiş beni bağlamaz.
Benim tek bir kuralım vardır.
Bir donanımın kaynaklarda verildiği teknik değerlerini incelerim. O donanım işime yarıyorsa ve bütçeme uygunsa alırım. Verilen teknik değerlerde zaten bir uygulamayı (Veya oyunu) ne denli sağlıklı çalıştırabileceği bellidir.
Bir CORE2 E5400 ile QUAD QX6700 ü aynı kefeye koyamazsın. Her bir entegrenin birer KIÇ büyüklüğü vardır.
Kıçı büyük olan entegre de çok yük taşır.
Ama gelişen teknolojideki ince detaylar da gözardı edilemez. Öyle olsaydı 3-4GHZ hızında çalışan AMD işlemcilerşu an KRAL olurlardı.
Forum trollerine gelince.
Ne demek istediğimi aslında sen de anladın. Ama işine gelmiyor.
Bir işi tekniğine göre anlatan ve veren forumlar vardır.
Bir işi reklam amacıyla yapan forumlar vardır.
Bir işi kendi çıkarları doğrultusunda uygulayan forumlar vardır.
Recep ASUS firmasının temsilcilerindendi sanırım. Bana test için ASUS Ses kartlarını göndermişlerdi.
Bir audio-phile için o kartlar tam anlamıyla rezalet idi. @seron 'a hurdadan 20 kaada alıp göndermiş olduğum eski creative bile o yeni kartları katlıyordu.
Ama senin gibi bir oyuncu asusun bu ses kartlarını alsa öve döve bitiremez. Çünkü bu kartlarda sürücü optimizasyonu ve uyumu çok güzel yapılmış.
Bir oyuncu alır bu kartı takar PC ye kurar sürücülerini takır takır oyun oynar. Ama işin içinde ses kaydı ve örneklemesi varsa o kart beş para etmez.
ŞİMDİ GİT ARAŞTIR.
ASUS ses kartları hakkında forumlarda neler söylenmiş.
SOnra da alır kendin kullanırsın.

Bunlar mı benim işime gelmiyor ben bu forum tolleri yüzünden kaç defa kavga ettim sen bunu bilmiyormusun ? recep gibiler sevmediğim için tecnopatı bıraktım herşeyin en iyisi günceli diyorlardı benim işime gelmiyor değil senin işine gelmiyor sen herşeyi hesapla sonuca bağlarım diyorsun hayır bağlıyamazsın geçen ne dedin 1920x de 2gb bellek oyunlara yeter diyorsun ama yetmiyor 6 gb kullanım şartı var ama hesaplayınca yetiyor diyip önümüze koyuyorsun öle bir olay yok ben bunu anlatıyorum video getirip koyuyorum sallamıyorsun adamlar koskoca testini koymuşlar oraya yoksa banane amd imiş intel miş uyuz windows8 miş 10 muş tohumuna para vermedik bak yamyamlar sohbetine yazdım sana senin yanıldığın noktalar orda var oyunlar ile alakan olmadığı için yarattığı sorunlar ve ihiyaçlarını görmüyorsun herşey hesap kitap ile olsa güzel olurdu ben her gittiğim sitede adminler ile kavga etmişimdir nedenleride bellidir ssd diyorum giriş süresi diyorum hesap ile benim durumu çürütüyorsun ee ama ben video koydum kendi yaşadığımı sölüyorum ? ama hayır değeri yokki sende sen kendi hesabını bizden üstün tutuyorsun daha doğrusu benden diyim ben sana ne desem boş  oluyor bu yüzden bu tartışma konularına beni etiket etmeyin lütfen siz kendiniz görüşün madem ne diyimki .

YunusGür

Abiler bu böyle olmayacak :)
Herkes internete bir yere kendi görüşterini belirten bir video falan yüklesin. Anca bu sekilde çözülebilir belki.
Yamyam abi sana önceden dediğim konu hakkında ne düşünüyorsun?
Ben Angaraya gelcektim hani oyunları senin teknik verilere göre topladığın bir sistem vardı ona kurup deneyecektik.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 13:36:21Bunlar mı benim işime gelmiyor ben bu forum tolleri yüzünden kaç defa kavga ettim sen bunu bilmiyormusun ? recep gibiler sevmediğim için tecnopatı bıraktım herşeyin en iyisi günceli diyorlardı benim işime gelmiyor değil senin işine gelmiyor sen herşeyi hesapla sonuca bağlarım diyorsun hayır bağlıyamazsın
geçen ne dedin 1920x de 2gb bellek oyunlara yeter diyorsun ama yetmiyor 6 gb kullanım şartı var ama hesaplayınca yetiyor diyip önümüze koyuyorsun
Seron'u dövmüştüm. Adam.. Pardon BEY akıllanmıştı.
Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2016, 03:16:54Ayrıca,
söz vermiş olduğum üzere:
1- kendisine ve uygun görürse eşine bu yaz antalyanın meşhur ve kaliteli bir kebapçısından urfa kebabı, üzerine böcüklü çay ısmarlayacağım.
2- Kendisinden özür diliyorum, ben haksızım, boşu boşuna uğraştırdım. Kendisi bu konuda haklıydı.
3- Bundan sonra kendisinin hık dediği şeye mık demeye tövbe! ;D  o ne derse o olur...
Bu konuda seni de döverdim ama bu gibi iddiaları doğrulayabilmek için maddi kaynak gereklidir.
Toplarım çift işlemcili bir anakart.
Uygun bir ekran kartı. (Senin dediğin gibi 6GB RAM olanlardan değil) 2 veya 4GB RAM olanlardan.
Yüklerim bahsetmiş olduğun oyunu.
Yapılandırırım sistemimi.
Oynarım oyunu sonra kafana atarım.
Ama binlerce doları da çöpe atmış olurum.
Zaten günümüzdeki politika da bu. AL bir PC yi bir süre hevesle kullan sonra çöpe at ki birileri kazansın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 07 Eylül 2016, 13:47:56Abiler bu böyle olmayacak :)
Herkes internete bir yere kendi görüşterini belirten bir video falan yüklesin. Anca bu sekilde çözülebilir belki.
Yamyam abi sana önceden dediğim konu hakkında ne düşünüyorsun?
Ben Angaraya gelcektim hani oyunları senin teknik verilere göre topladığın bir sistem vardı ona kurup deneyecektik.
Şu an o sistemi temizledim.
QX6700 işlemci ve XP ile kendi işlerimin yapılması için hazırda bekliyor.
Antiböcük bile kurmadım ki sistem hantallaşmasın.
Ayrıca bu dediğin için çok zaman lazım. En az 1 hafta
O dediğim zamanlarda olsaydı yapardık.

GLSCGN

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 13:30:59QX6700
135W idi yanılmıyorsam.

Hayırlı olsun güle güle kullan, önceki quad 8300 cpu yu ne yaptın.
Birde abi bu quad 9550 cpu mu daha iyi senin aldığın mı ?
Geçen d.h de gördüm adamlar 150-200 tl fiyatlarına satıyor bunlardan.

Not : Bu arada Gif çok komik :-)

okinkurt

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 14:27:26Hayırlı olsun güle güle kullan, önceki quad 8300 cpu yu ne yaptın.

q9550 çok daha iyi bir işlemcidir tavan quad lardan birisi bu ay sonu elime geçicek birtane büyük ihtimal.

GLSCGN

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 14:28:35q9550 çok daha iyi bir işlemcidir tavan quad lardan birisi bu ay sonu elime geçicek birtane büyük ihtimal.

Kendine mi alıyorsun ?
Öyle ise hayırlı olsun.
Peki hangi işler icin kullanılacak.

okinkurt

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 14:31:41Kendine mi alıyorsun ?
Öyle ise hayırlı olsun.
Peki hangi işler icin kullanılacak.

Bir arkadaşıma sistem topladık onda q9550 vardı benim sattığım gtx 660 ile kullanıyordu dedim bana ver işlemciyi oda hediye edicek bakalım 2. bir sistem kurucam düzgün amacı 2. bir test sistemi .

GLSCGN

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 14:34:03Bir arkadaşıma sistem topladık onda q9550 vardı benim sattığım gtx 660 ile kullanıyordu dedim bana ver işlemciyi oda hediye edicek bakalım 2. bir sistem kurucam düzgün amacı 2. bir test sistemi .

Ama o cpu için güzel bir anakart bulmak da oldukca zor heleki 775 soket kaliteli anakart baya zor bulunuyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 14:27:26Hayırlı olsun güle güle kullan, önceki quad 8300 cpu yu ne yaptın.

Benim eski CPU Q8200 idi. Sıfır 190$ civarı bir para ile almıştım. QUAD serilerinin en alt işlemcisi.
Q9550 ile QX seriisi bazı özellikleri ile çarpışıyor. Tam olarak yorum yapabilmem için her iki işlemciyi de test etmem gerekiyor. Ancak şu anda elimde Q9300 var. Bu da Q9550 den biraz daha aşağıda olan bir işlemci.
Özgür için kurmuş olduğum PC de eski extreme sayılan yüksek CACHE'li işlemci kullanınca sistem uçmuştu.
Kendime de o işlemcinin bir üst modelinden almıştım. Şu an net bilgisayarımda kullanıyorum.
Bu olaydan sonra işlemciler üzerine araştırmaya girdim. Bir adet QX6700 ve bir adet Q9300 aldım. Aslında Q9400 almıştım ama arızalı çıktığı için mecburen Q9300 ile değişim yaptık. Adamın elinde Q9400 kalmamıştı.
Teknik veriler incelenerek ve tüm işlemciler sırasıyla iş bilgisayarımda test edilerek hangi işlemcinin uygun kalitede olduğuna karar vereceğim.

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 14:43:05Ama o cpu için güzel bir anakart bulmak da oldukca zor heleki 775 soket kaliteli anakart baya zor bulunuyor.
Elimdeki anakart ICH10R chipsetli ASUS P5QSE
Her durumda her işlemciyi destekliyor. İşlemciden daha fazla para vermiştim zamanında.

okinkurt

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 14:43:05Ama o cpu için güzel bir anakart bulmak da oldukca zor heleki 775 soket kaliteli anakart baya zor bulunuyor.

Onu ayarlarım bir şekilde ram vs var zaten.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 14:49:52Benim eski CPU Q8200 idi. Sıfır 190$ civarı bir para ile almıştım. QUAD serilerinin en alt işlemcisi.
Q9550 ile QX seriisi bazı özellikleri ile çarpışıyor. Tam olarak yorum yapabilmem için her iki işlemciyi de test etmem gerekiyor. Ancak şu anda elimde Q9300 var. Bu da Q9550 den biraz daha aşağıda olan bir işlemci.
Özgür için kurmuş olduğum PC de eski extreme sayılan yüksek CACHE'li işlemci kullanınca sistem uçmuştu.
Kendime de o işlemcinin bir üst modelinden almıştım. Şu an net bilgisayarımda kullanıyorum.
Bu olaydan sonra işlemciler üzerine araştırmaya girdim. Bir adet QX6700 ve bir adet Q9300 aldım. Aslında Q9400 almıştım ama arızalı çıktığı için mecburen Q9300 ile değişim yaptık. Adamın elinde Q9400 kalmamıştı.
Teknik veriler incelenerek ve tüm işlemciler sırasıyla iş bilgisayarımda test edilerek hangi işlemcinin uygun kalitede olduğuna karar vereceğim.
Elimdeki anakart ICH10R chipsetli ASUS P5QSE
Her durumda her işlemciyi destekliyor. İşlemciden daha fazla para vermiştim zamanında.

O anakarttan banada lazım bir gece gelip araklıyım senden :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 12:50:25Bu arkadaşımız o kadar kötek yedi ama hala BIOS mantığını bilmiyordu.
Şimdi desek ki;
ACABA ANLATABİLİR Mİ ?

kısmen. :)
Ama o disk belasını anladım.
O olayda meselenin özü, yeni tip anakartlarda bios ayarlarının doğru yapılandırılmış olup olmadığından emin olunmadan sistem kurulmaması gerektiği.
Eski biosları biliyorsunuz. hani fare yoktur ekran ilkeldir. yeni anakartlarda bios aynı mantıkla çalışsa da daha da teferruat kazanmış,
kurulumda kullanıcının daha fazla uzman olması gerekmeye başlamış.
zira benim anakartımın bios ayarlarında, disk sisteminin özellikle kontrol edilerek istenen ayara getirilmesi gerektiğine yukarıdaki dayak olayından sonra şahit oldum. eskisi gibi al anakartı kur sistemi yok artık. anakartı alıp, önce disk dizilim ayarını doğru ayarlamalısın. bütün gavganın sebebi o idi. sorun da nasıl ortaya çıktı: iddiaya girdikten sonra yeni sistem kuramadım. ANA! bir de baktım ki anakart kurulum için iki harddisk istiyor...(ne demek istedim acaba ;)  ) bunu yamyam ağabeyin uyarısından ve bana verdiği bir yığın çizelgeden sonra anladım. şimdi aynı hataya düşmem artıkın.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 07 Eylül 2016, 15:59:30kısmen. :)
Ama o disk belasını anladım.
O olayda meselenin özü, yeni tip anakartlarda bios ayarlarının doğru yapılandırılmış olup olmadığından emin olunmadan sistem kurulmaması gerektiği.
Eski biosları biliyorsunuz. hani fare yoktur ekran ilkeldir. yeni anakartlarda bios aynı mantıkla çalışsa da daha da teferruat kazanmış,
kurulumda kullanıcının daha fazla uzman olması gerekmeye başlamış.
zira benim anakartımın bios ayarlarında, disk sisteminin özellikle kontrol edilerek istenen ayara getirilmesi gerektiğine yukarıdaki dayak olayından sonra şahit oldum. eskisi gibi al anakartı kur sistemi yok artık. anakartı alıp, önce disk dizilim ayarını doğru ayarlamalısın. bütün gavganın sebebi o idi. sorun da nasıl ortaya çıktı: iddiaya girdikten sonra yeni sistem kuramadım. ANA! bir de baktım ki anakart kurulum için iki harddisk istiyor...(ne demek istedim acaba ;)  ) bunu yamyam ağabeyin uyarısından ve bana verdiği bir yığın çizelgeden sonra anladım. şimdi aynı hataya düşmem artıkın.

Seron ağabey senin net işi ne oldu bağlattınmı ?

seron

Yok len ne bağlatçam ;D
iki yıllık sözleşme imzalayıp gazıklanasım yok.

yalnız,
burada muhabbet gereksiz uzamaya başladı sanki.
hani bu konuda açılmış tartışma başlıkları var. sohbet bölgesi var oradan şeyetseniz?

Yukarıda birinizin bir lafı çok hoşuma kaçtı. yazan kim bilmiyorum:
"ne alıyorsam alırım. orada burada o da alınırmı diye hakaret ediyorlar"
hah gozüğünğ yağını seveyim.
bir ara akıllı telefon alacağım tuttu. General Mobile'in ilk telefonuna gözüm ilişti. gayet iyi. tam alacağım, biraz daha araştırayım derken bir inceleme videosunun altına birisi yorum yazmış:
"hadi len oradan fakir ayfonu, kaliteden anlamıyonuz ............un fakirleri"
bu yorum ne kadar iğrençse, ben de o telefondan o kadar iğrenerek vazgeçtim almadım. Canım sıkıldı çünkü.

Gençler,
İnsanlığı felakete uğratacak şeylerden birisi de bizzat "teknoloji"dir. teknolojinin kendisi değil; onu görgüsüzce kullan(dığını san)an insanoğlu faktöründen bahsediyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın