[Tartışma] 4000 TL Oyun Bilgisayarı Toplama

Başlatan YunusGür, 29 Ağustos 2016, 19:03:42

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 30 Ağustos 2016, 22:27:44Abi ne zaman sistem toplama konusu dönse herkes güncel parçaları seçer performansı yüksek olan parçaları sisteme eklemeye çalışır. Tabii bütçesine göre.

Ama yamyam abi teknik özelliklerden yürüdüğü için bana farklı geliyor. Bu olayı anlamak istiyorum. İnternet camiasındaki insanlardan farklı önerilerde bulunuyorsa bir bildiği var. Ben de kanıt istiyorum çok mu? :D Belki de anlatmak istiyor ama biz anlayamayız diye anlatmıyor bilmiyorum :D
TEK KANITIMI YAZAYIM DA ANLAYANLAR ANLASIN.
Güncel parçaların sorunlu olup olmayacağı şimdilerden belli olmaz. Literatüre (Araştırma veritabanına) girmemiş bir GTX1060 ın ilerde üretim hatası ile karşına çıkmayacağını bilemezsin. Bunu en iyi bizim @okinkurt bilir.
Zamanında GTX660 önermiştim. Kemik gibi bir ekran kartı idi. Bu gün piyasada olsa yine önerirdim ve hatta kendime bile alırdım.
Evet kart eskidir, güçlü bir kart değildir. Ama Bir 970 gibi de pahalı değildir.4 çekirdekli bir işlemcili sistemde gayet ideal sonucu verir. Bunu söylerken de illa 660 al demiyorum haa.
RAM konusunda ise DDR4 ler de henüz araştırma safhasındadır. Her ne kadar RAM lerde pek sorun olmasa da olası sorunlarda temin edilecek diğer ürünlerin (anakart ve işlemci) uyumları yasal olarak çözülemez. Baş ağrısı yaratır. Ama bütçe elveriyorsa 2 adet 4GB DDR4 alınabilir.
Ben zamanında 10.000$ ık sistem de toplamıştım. Ama arkadaş tüm tavsiyelerime kulak verdiği için hala takır takır kullanıyor o sistemi.
Alıntı Yap2-Parayı YAMYAM abiye gönderirsin. amacını söylersin. hangi oyunlar? Sistemde nelerle karşılaşılmasın?(don gömlek şutter kalecier) belirtirsin. sana 3850TL'lik sistemi toplar. 150TLsini de kendi cebine koyar ohhh.
Ben ticaret adamı değilim.
Sana kaç kere ver bana 150 kaat sana RAM göndereyim diye dedim. >:(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 30 Ağustos 2016, 22:40:04Herkesin fikri kendine ama oyun için extreme işlemci fazla özellikle orta seviye kartlar için bu benim görüşümdür herkesin fikri kendinedir bu konudaki bilgim yamyam abi kadar olmasada çokta az sayılmaz az parça test etmedik takibatım yüksek :) i3 bile gtx 1060 seviyesinde fps farkı yaratmıyor oyunlarda ki buda kullanıcı videolarında ortaya çıkıyor yani bencmark şirketleri değil ama bunu yamyam abiye göstersek bize sopa atacaktır o yüzden anlaşmamız zor .
Şavalak şaban OkinGURT.
Sen İyemedili sistem toplayıncaya kadar ortalığı kemiriyordun.
Önersene arkadaşa sendeki İyemedili sistemi delikanlıysan :D

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 22:44:16Şavalak şaban OkinGURT.
Sen İyemedili sistem toplayıncaya kadar ortalığı kemiriyordun.
Önersene arkadaşa sendeki İyemedili sistemi delikanlıysan :D

Abi bu dolar ile i yemedi çıkmaz zaten çıksada gereksiz bu kartla performans fark etmiyor oyunlarda alan biçok adamlar haşır neşirim SDN de modluk yapyorum bu aralar şikayet eden yok kullanıcı incelemelerinde i3 / i5 / i7 ,, 1060 ,, 470x , 480x farketmiyor istersen atıyım dicem ama inanmazsın sen bana :D i7 gene toplarız ama kartı aşağı çekeriz buda benim içime sinmez şahsen

https://www.youtube.com/watch?v=vd6uwxBcJ6A

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 22:41:49TEK KANITIMI YAZAYIM DA ANLAYANLAR ANLASIN.
Güncel parçaların sorunlu olup olmayacağı şimdilerden belli olmaz. Literatüre (Araştırma veritabanına) girmemiş bir GTX1060 ın ilerde üretim hatası ile karşına çıkmayacağını bilemezsin. Bunu en iyi bizim @okinkurt bilir.
Zamanında GTX660 önermiştim. Kemik gibi bir ekran kartı idi. Bu gün piyasada olsa yine önerirdim ve hatta kendime bile alırdım.
Evet kart eskidir, güçlü bir kart değildir. Ama Bir 970 gibi de pahalı değildir.4 çekirdekli bir işlemcili sistemde gayet ideal sonucu verir. Bunu söylerken de illa 660 al demiyorum haa.
RAM konusunda ise DDR4 ler de henüz araştırma safhasındadır. Her ne kadar RAM lerde pek sorun olmasa da olası sorunlarda temin edilecek diğer ürünlerin (anakart ve işlemci) uyumları yasal olarak çözülemez. Baş ağrısı yaratır. Ama bütçe elveriyorsa 2 adet 4GB DDR4 alınabilir.
Ben zamanında 10.000$ ık sistem de toplamıştım. Ama arkadaş tüm tavsiyelerime kulak verdiği için hala takır takır kullanıyor o sistemi. Ben ticaret adamı değilim.
Sana kaç kere ver bana 150 kaat sana RAM göndereyim diye dedim. >:(

Eğer parçalar sorunlu olsaydı millet sorunlu firmayı topa tutardı. Emin ol ortalık yıkılırdı. İnternette bir sürü benchmark testleri ve bir sürü de olumlu kullanıcı yorumu var. Ama sen hepsini görmezden geliyorsun.

Oyunlarda işlemci kullanımı %50-70 arasında değişiyor ve bu anda ekran kartının kullanımı da %100 lere vurabiliyor. Sence bu senaryoda bir sıkıntı var mıdır? Açıkçası ben bir sorun göremiyorum.
Senin tavsiye ettiğin sistemde muhtemelen işlemci çok güçlü kalacak, ancak ekrana 3D objeleri fırlatan ekran kartı yavaş kaldığı için FPS düşüklüğü yaşanacak. Oyun sisteminde ekran kartının tam performans yani %100 kullanıma ulaşması mantıklı ve istenen birşeydir.

Kartları test için karşılaştırdığın site güncel bir site değil bence başka güncel bir sistem bulmalısın. Seri çıkalı ne zaman oldu bu adamlar hala sisteme kartları eklememişler.

okinkurt

Bence heç sistem alınmaması daha iyi dolar zaten afedersiniz kol gibi olmuş :D

Mr_YAMYAM

Yahu o zaman neyi tartışıyoruz.
En başından beri tek kriter var. UZUN ÖMÜRLÜ SİSTEM
İ5 lerin kendi ömürleri bile birkaç yıldır değişiyor. İlk çıktıklarında 45nm miydi ne idi şimdilerde 16nm diye piyasaya çıkıyorlar.
Bir İ7 sistem uzun süre tüm işlemler için yeterli olacaktır. Bir i5 bazı oyunlarda yetmeyebilecektir.
Bir ekran kartı zaten gün be gün değişim gösteriyor.
Ne önerirsek önerelim zaten uzun ömürlü olamayacak kesin. Sen 960 ı alalı 1 sene oldu bu günlerde çöp deniliyor.
BEN NE DİYEYİM.
Ben sadece teknik olarak en uygun bileşenleri seçmeye, bütçeyi denkleştirmeye ve en akıllı seçeneği sunmaya çalışıyorum.

okinkurt

i5 2500k bile hala iş yapıyor bu cpu lar zaten uzun ömürlüler abi bizim niyetimizde paraya göre en iyi öneridir yoksam benim cebime giren çıkan yok yani :D i5 in yetmediği herhangi bir oyun yok ..

Mr_YAMYAM

Ona kalırsa benim QUAD şlemcili sistemim bile canafar gibi iş yapıyo.

okinkurt

Abi quad lar i3 ler i5 ler bunlar zaten iyi işlemciler gidipte gtx 1080 felan takmazsan tabi üstüne gerek yok paraya yazık .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 30 Ağustos 2016, 23:21:37Abi quad lar i3 ler i5 ler bunlar zaten iyi işlemciler gidipte gtx 1080 felan takmazsan tabi üstüne gerek yok paraya yazık .
O zaman ne diye gıbızlanıyoruz ki.
Alsın bir tane i3 lü sistem. Taksın bir tane 1080 oldu bitti işte. Yıllarca oyun oynasın  ;D
Yahu adamlar.. Pardon gavuristandaki BEY'ler çift 2011 soket İ7 sistem yapıyorlar sizler hala ekran kartındasınız  >:(

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 23:41:10O zaman ne diye gıbızlanıyoruz ki.
Alsın bir tane i3 lü sistem. Taksın bir tane 1080 oldu bitti işte. Yıllarca oyun oynasın  ;D
Yahu adamlar.. Pardon gavuristandaki BEY'ler çift 2011 soket İ7 sistem yapıyorlar sizler hala ekran kartındasınız  >:(

Gavuristandaki adamlarin butcelerini de biliyor musun abi ?

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 23:41:10O zaman ne diye gıbızlanıyoruz ki.

Almanyada arkadaş var bin tl fark var sistem fiyatlarında bizde öle paralar olsa bizde toplasak keşke ama nerdeee.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 30 Ağustos 2016, 23:43:04Gavuristandaki adamlarin butcelerini de biliyor musun abi ?
Merak buyurma bütçeleri olsa da çift İ7 sistem toplayıp çöpe atacak kadar da aptal değiller.
Ben ne cimriler tanıyorum oralarda.
Hoş ben illa İ7 alın da demiyorum. Zaten iyi bir i7 bütçeyi kafadan aşıyor. Mecburi İ5 olacağı için ecik iyisinden olsun diyorum. (KEŞ'i MEŞ'i yükseklerden var ise)
Ben sadece anakart üzerinde dururum. iyi bir anakart boşuna bir dünya para ile satılmıyor. İşlemcilerin hakkını da veriyorlar. Ama anakartın bile iyisine giremiyoruz. Mecburen orta halli 500TL lik anakartlardan önerdim ki 300TL verip te çöp olmasın.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 23:47:51Merak buyurma bütçeleri olsa da çift İ7 sistem toplayıp çöpe atacak kadar da aptal değiller.
Ben ne cimriler tanıyorum oralarda.
Hoş ben illa İ7 alın da demiyorum. Zaten iyi bir i7 bütçeyi kafadan aşıyor. Mecburi İ5 olacağı için ecik iyisinden olsun diyorum. (KEŞ'i MEŞ'i yükseklerden var ise)
Ben sadece anakart üzerinde dururum. iyi bir anakart boşuna bir dünya para ile satılmıyor. İşlemcilerin hakkını da veriyorlar. Ama anakartın bile iyisine giremiyoruz. Mecburen orta halli 500TL lik anakartlardan önerdim ki 300TL verip te çöp olmasın.

DDR4 guzel bir anakart onerebilir misin ? İslemciyi falan degistirme ama. Butceye de sagdik kalarak.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 30 Ağustos 2016, 23:54:06DDR4 guzel bir anakart onerebilir misin ? İslemciyi falan degistirme ama. Butceye de sagdik kalarak.
Araştırayım.
Ecik beklemen lazım.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 00:42:34Araştırayım.
Ecik beklemen lazım.
Tamamdir beklerim.
Yalniz ekran kartini gtx 1060 veya rx 470 den asagi dusurme :)

Mr_YAMYAM

Aman arkadaşlar patron yani @gevv  görüldü.
Herkes bir bileşeni araştırmaya başlasın acilen.
Bizi boş boş otururken görürse maaşımızı keser haa  ;D

okinkurt

Mr_YAMYAM

Birkaç anakart baktım.
En gözümün ısırdığı MSI oldu.
http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=10716
Ecik bahalı gibi olsa da bence ileriye yönelik bir yatırımdır.
DDR4 ve cross-fire desteği, bolca PCI yuvaları ve iyi bir ses chipi ile göz dolduruyor.
Hani derler ya ekran kartı ilerde yetmese.
İşte o zaman elindeki ekran kartından ikinci el uygun fiyata bulup C-F yaparak ekran kartının performansı yükseltilebilir. (İstisna bir tercih sebebidir)
Rakip olarak ASUS'a baktım ama dikaatimi çekebilecek pek özellik göremedim.
http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=10965
https://www.asus.com/tr/Motherboards/Z170-P/

okinkurt

Benim anakartı bi kez daha sevdim z77-a crosfire desteği var 200 tale ye almıştım :D

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 01:17:53Birkaç anakart baktım.
En gözümün ısırdığı MSI oldu.
http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=10716
Ecik bahalı gibi olsa da bence ileriye yönelik bir yatırımdır.
DDR4 ve cross-fire desteği, bolca PCI yuvaları ve iyi bir ses chipi ile göz dolduruyor.
Hani derler ya ekran kartı ilerde yetmese.
İşte o zaman elindeki ekran kartından ikinci el uygun fiyata bulup C-F yaparak ekran kartının performansı yükseltilebilir. (İstisna bir tercih sebebidir)
Rakip olarak ASUS'a baktım ama dikaatimi çekebilecek pek özellik göremedim.
http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=10965
https://www.asus.com/tr/Motherboards/Z170-P/

100 kusur tl farkla cipseti yukselttik bence iyi oldu gibi. Yarin musait oldugumda tekrardan parcalari toplayip listeyi atarim buraya.
MSI H170 olan gozume guzel gorundu. Z170 serisi anakart icin islemcinin de k ibareli olmasi gerek. Bu yuzden H170 iyi bir secim olacak.

Mr_YAMYAM

Durumunu bilemem ama bu anakartta şu özellik dikkatimi çekti.

Depolama:
• Intel® H170 Chipset
• 6 x SATA 6Gb/s ports
• 1 x M.2 slot
- Supports PCIe 3.0 x4 and SATA 6Gb/s standards, 4.2cm/ 6cm/ 8cm length M.2 SSD cards
- Supports PCIe 3.0 x4 NVMe Mini-SAS SSD with Turbo U.2 Host Card (optional)*
• 1 x SATAe port
• Supports RAID 0, RAID1, RAID 5 and RAID 10
• Supports Intel® Smart Response Technology for Intel Core™ processors.
* The Turbo U.2 Host Card is not included, please purchase separately.
** SATAe port is backward compatible with SATA.
Oyuncular için gerekmez ama benim özellikle aramış olduğum iyi bir özelliktir.

YunusGür

Sen bu anakarta tamam diyorsan ben de tamam diyorum. Ram mevzusunda da anlasirsak tamamdir bu is.
8+8 16 GB 2133 Mhz DDR4 Dual Channel düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 31 Ağustos 2016, 01:44:00Sen bu anakarta tamam diyorsan ben de tamam diyorum. Ram mevzusunda da anlasirsak tamamdir bu is.
8+8 16 GB 2133 Mhz DDR4 Dual Channel düşünüyorum.
Ben de vereceğin parayı düşünüyorum.
DUAL kanal kullan da istersen 128GB RAM kullan. (Zaten kullanamazsın)  ;D
DUAL kanal RAM kullanabilmen için en az iki adet RAM almak zorundasın. Tek kanal RAM alırsan CPU RAM bellek band genişliğin az olacaktır.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 01:52:35Ben de vereceğin parayı düşünüyorum.
DUAL kanal kullan da istersen 128GB RAM kullan. (Zaten kullanamazsın)  ;D
DUAL kanal RAM kullanabilmen için en az iki adet RAM almak zorundasın. Tek kanal RAM alırsan CPU RAM bellek band genişliğin az olacaktır.
Evet biliyorum abi. H110,b150 ve z170 lerde dual kullaniliyor. X99 yani 2011 bacaklilarda quad, 4 lu bellek modulleri kullaniliyor. Yarin bi liste atacagim. Kesin sonuc cikar ortaya.

okinkurt

Dual kanal 2 katı band genişliği 64 den 128 bite çıkıyor ama oyunlarda herhangi bir performans farkı olmuyor :)

Bu arada bu sitede tartışma konuları pek tutmuyor sanırım(pc için) herkes tüyüyor bi anda .

Mr_YAMYAM

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 02:07:07Sana öyle geliyo.  ;D
Bak uygun fiyatlı 4 lü buldum.
http://www.vatanbilgisayar.com/gskill-16gb-4x4gb-ripjaws4-mavi-ddr4-2400mhz-cl15-12v-ouad-kit-ram.html#ozellikler

Ben dual kanal da denedim tek kanalda 10 oyunun 1 tanesinde fark olmadı ne akıcılıkta nede fps de 8gb dual kanal ram var 1600 mhz önceden tek kanal çalışırken aynı performans vardı .

Buyrunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=9nSX2taw-Y4

Mr_YAMYAM

Öyleyse açıkla.
Ucuz anakartlarda 2 adet RAM slotu bulunur. Biraz daha iyi anakartlarda 4 tane bulunur.
2011 soket veya yüksek bileşenli anakartlarda ise 6 veya 8 adet slot bulunur.
Bu slotlara o kadar fazla para vermeye değmez demekki  ;D
Al tek slotlu bir ucuz anakart. Tak tekli 16GB belleği keyfine bak :D
Bir de 4 lü RAM paketleri niye var acaba. Al bir tane 8 lik ram keyfet  8)

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 02:21:52Öyleyse açıkla.
Ucuz anakartlarda 2 adet RAM slotu bulunur. Biraz daha iyi anakartlarda 4 tane bulunur.
2011 soket veya yüksek bileşenli anakartlarda ise 6 veya 8 adet slot bulunur.
Bu slotlara o kadar fazla para vermeye değmez demekki  ;D
Al tek slotlu bir ucuz anakart. Tak tekli 16GB belleği keyfine bak :D
Bir de 4 lü RAM paketleri niye var acaba. Al bir tane 8 lik ram keyfet  8)

Sen bana farkını açıkla abi üstte performans testini attım oyunlarınkinide atıyım istersen ben sistemi oyun ve standart kullanım için alıcaksam dual veya quad kanal için niye uğraşıyım ? lga 2011 pc kuralım birine quad kanal aynı miktarda ram koyalım diğerine tek slot koyalım oyunda gram fark yaratmıyorki.

Mr_YAMYAM

Biryerlerde darboğaz varsa pek fark olmaz.
Her durumda bilgiler yavaş akıyor demektir.
Keza tam tersi de olur.
İşlemcin HDD ve FSB çok hızlı ise RAM kullanımın düşecektir. Bu gibi durumlarda da fazla RAM depolanması ihtiyacı olmayacağı için tek kanal akışı bile yeterli hızda veri akışı sağlayacaktır.
Toplamda işlenen veri miktarı bilinmeden DUAL kanal oyun ile anlaşılmaz. Bazı oyunlar vardır ki yamyam gibi RAM yer. İşte bu gibi oyunlarda dual kanal ram kullanırsan ancak farkı görebilirsin.
Dual kanal RAM ancak işlemcilerin saniyedeki işlediği veri miktarı (FLOP) doğrultusunda kendisini belli eder.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 02:43:56Biryerlerde darboğaz varsa pek fark olmaz.
Her durumda bilgiler yavaş akıyor demektir.
Keza tam tersi de olur.
İşlemcin HDD ve FSB çok hızlı ise RAM kullanımın düşecektir. Bu gibi durumlarda da fazla RAM depolanması ihtiyacı olmayacağı için tek kanal akışı bile yeterli hızda veri akışı sağlayacaktır.
Toplamda işlenen veri miktarı bilinmeden DUAL kanal oyun ile anlaşılmaz. Bazı oyunlar vardır ki yamyam gibi RAM yer. İşte bu gibi oyunlarda dual kanal ram kullanırsan ancak farkı görebilirsin.
Dual kanal RAM ancak işlemcilerin saniyedeki işlediği veri miktarı (FLOP) doğrultusunda kendisini belli eder.

Abi sana şöle diyim ben piyasada oynamadık oyun bırakmadım farkını göremedim tabi sen var dersin bir şey diyemem ama bende oyunları oynayan biri olarak görmedim diyim sana sen inanırsın inanmazsın sana bırakıyorum olayı, hani bu fark varsa bile bunu gösterebilecek kalitede oyunda olmıyabilir ona bir şey diyemem .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 31 Ağustos 2016, 02:47:37Abi sana şöle diyim ben piyasada oynamadık oyun bırakmadım farkını göremedim tabi sen var dersin bir şey diyemem ama bende oyunları oynayan biri olarak görmedim diyim sana sen inanırsın inanmazsın sana bırakıyorum olayı hani bu fark varsa bile bunu gösterebilecek kalitede oyunda olmıyabilir ona bir şey diyemem .
Bunu anlayabilmen için şu testi yap.
Elinde tek modül 4GB RAM olsun. Bir de 2 adet 2GB modülün olsun.
İki RAM miktarı da aynıdır.
4GB tek modülü tak.
Bir oyun kur ki bu RAMin hemen hemen hepsini kullansın.
Sonra 4BG rami sök ve 2 ayrı slota 2 şer GB olanları tak. DUAL KANAL yap
Aynı oyunda RAM kullanımın düşer. Yani toplamda 4 GB a yakın olmaz 3 lerde falan gezer.
Aynı şekilde daha hızlı bir işlemci takarsan RAM kullanımın daha da düşer. Bundan da hızlı bir işlemci takarsan bu sefer ram kullanımın artacaktır. Çünkü HDD veriyolların işlemcinin hızına yetişmeyecektir.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 02:56:27Bunu anlayabilmen için şu testi yap.
Elinde tek modül 4GB RAM olsun. Bir de 2 adet 2GB modülün olsun.
İki RAM miktarı da aynıdır.
4GB tek modülü tak.
Bir oyun kur ki bu RAMin hemen hemen hepsini kullansın.
Sonra 4BG rami sök ve 2 ayrı slota 2 şer GB olanları tak. DUAL KANAL yap
Aynı oyunda RAM kullanımın düşer. Yani toplamda 4 GB a yakın olmaz 3 lerde falan gezer.
Aynı şekilde daha hızlı bir işlemci takarsan RAM kullanımın daha da düşer. Bundan da hızlı bir işlemci takarsan bu sefer ram kullanımın artacaktır. Çünkü HDD veriyolların işlemcinin hızına yetişmeyecektir.

Peki hdd değilde ssd kullanırsak ne olur ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 31 Ağustos 2016, 03:03:27Peki hdd değilde ssd kullanırsak ne olur ?
Farketmez.
SSD nin de belli bir hızı vardır. Bu ne kadar yüksek ise RAM kullanımın azalır.
İşlemcin ne kadar hızlı ise RAM kullanımın azalır.
Yani dual kanal RAM sadece DMI ile ilgili değildir. İşlemcin hızlandıkça işlemcine girmesi gereken bilgilerin de hızlanması lazımdır. İşlemcin çok fazla hızlanırsa ram kullanımın sıfır olacaktır. TEORİDE.
Bu sefer de ana depodan gelen (HDD veya SSD) bilgiler az olacağı için önceden depo edilecek ki işlemci yine işlesin.
Bir garajımız var araba yıkanıyor. İŞLEMCİ.
Garaja gelen yollar çift şeritli Tek kanal ram.
Garaja gelen yollar 4 şeritli. Dual kanal ram.
Şimdi arabaların yolda birikme seneryolarını hesapla. Hangi durumlarda arabalar birikir hangi durumda az olur test et.
Arabalar HDD den çıkıyor haa.  ;D

YunusGür

listedeki fiyattan 150 lira düşülecek. çünkü msı versiyonu alınacak o da 150 tl daha ucuz.
şu iki monitör arasında kaldım.
kart eğer stoklara gelmezse internetten sipariş verilecek. arkadas kapıda ödemeli yerlerden alabileceğini söyledi. Belki daha iyi monitör alınabilir öyle olursa.

https://www.asus.com/tr/Monitors/VS229NA/specifications/
http://aoc-europe.com/tr/products/e2270swhn#product-detail-technical

http://www.vatanbilgisayar.com/viewsonic-21-5-vx2263smhl-genis-ekran-led-monitor--siyah.html
Şu monitör olur mesela :D

seron

Alıntı yapılan: YunusGür - 30 Ağustos 2016, 22:27:44Abi ne zaman sistem toplama konusu dönse herkes güncel parçaları seçer performansı yüksek olan parçaları sisteme eklemeye çalışır. Tabii bütçesine göre.

Ama yamyam abi teknik özelliklerden yürüdüğü için bana farklı geliyor. Bu olayı anlamak istiyorum. İnternet camiasındaki insanlardan farklı önerilerde bulunuyorsa bir bildiği var. Ben de kanıt istiyorum çok mu? :D Belki de anlatmak istiyor ama biz anlayamayız diye anlatmıyor bilmiyorum :D

Konu bir yere bağlanmayacak sanırsam.
Yunus,
YAMYAM abi çok inatçıdır. Zor laf anlatırsın.
Ben bu alıntıladığım mesajdan sonraki bazı iletileri okudum. Şu konuda yanılmıyor: DDR-4 teknolojisi ile beraber çıkan cihazlar, deneme yanılma olayı. yani müşteriyi kobay olarak kullanıyorlar. böylece kendileri zarardan yırtıyor. Yani, en son teknoloji en son teknoloji deme. Şayet sistemin en ideal nasılsa öyle topla/arkadaşın toplasın. Ben bu konuda karışmıyorum ama, Antalyaya geldiğinde epey muhabbet ettik. Hiç de boş birisi değil. İstersen gözü kapalı server bilgisayar toplatabilirsin. O kadar yani. Sen bakma biz çok konuda dövüşürüz ama bilgili olduğuna dair ben arkasındayım.

Üle yamyam abi,
 iki saat iletini alıntılayacaam diye arayamadım.
Sana ticaret yapıyorsun demedim. Hani gençlere yol gösteriyorum. Usulen sorsunlar, sen yine almazsan alma.
Bizim mahalledeki internet kafeciye ayda yılda bilgisayar toplatmaya gelen oluyor. Veriyorlar parayı, herif çarşıya çıkıyor, parçaları alıp geliyor, topluyor eline veriyor bilgisayarı çocuğun. Çocuk soruyor, abi borcumuz? o da cevap veriyor: Format dahil 100TL abicim...
Eğer o herif 100TL isteyebiliyorsa, ben benim için böyle bir işi yapman için sana 150TLyi yetersiz bulurum. Çünkü o şahsın bilgi birikimi ile seninki bir değil. Ben kendisine, bilgisayarlarına ara sıra format atacağı zaman, "abi önce diski bir gözden geçirdin mi?" diye sorunca o "s...tiret" anlamında elini sallıyor, "sanane oğlum" diyor.

Ücretsiz yap. Ama sana güvensinler. Ben senin toplayacağın bir sistemle, sıradan bir kişinin toplayacağı bir sistemi karşılaştıramam. Antalyada bunu gördüm. ;)
----
Bu arada arkadaşlar, YAMYAM abi bu işlerin parasında pulunda değildir. BAna gışın iki adet RAM, Bir adet eyisinden ses gartı, bir adet Raid kartı, bir iki işlemci, Şimdi hatırlamadığım birkaç gerekli parça göndermiş, para istememiş ve hatta kargo parasını dahi zorla ben ödedim zorlamasam az daha kendisi ödeyecekti.
yanlış anlaşılmasın yani.
---

YunusGür

Alıntı yapılan: seron - 31 Ağustos 2016, 23:07:24Yunus,
YAMYAM abi çok inatçıdır. Zor laf anlatırsın.
Ben bu alıntıladığım mesajdan sonraki bazı iletileri okudum. Şu konuda yanılmıyor: DDR-4 teknolojisi ile beraber çıkan cihazlar, deneme yanılma olayı. yani müşteriyi kobay olarak kullanıyorlar. böylece kendileri zarardan yırtıyor. Yani, en son teknoloji en son teknoloji deme. Şayet sistemin en ideal nasılsa öyle topla/arkadaşın toplasın. Ben bu konuda karışmıyorum ama, Antalyaya geldiğinde epey muhabbet ettik. Hiç de boş birisi değil. İstersen gözü kapalı server bilgisayar toplatabilirsin. O kadar yani. Sen bakma biz çok konuda dövüşürüz ama bilgili olduğuna dair ben arkasındayım.

Üle yamyam abi,
 iki saat iletini alıntılayacaam diye arayamadım.
Sana ticaret yapıyorsun demedim. Hani gençlere yol gösteriyorum. Usulen sorsunlar, sen yine almazsan alma.
Bizim mahalledeki internet kafeciye ayda yılda bilgisayar toplatmaya gelen oluyor. Veriyorlar parayı, herif çarşıya çıkıyor, parçaları alıp geliyor, topluyor eline veriyor bilgisayarı çocuğun. Çocuk soruyor, abi borcumuz? o da cevap veriyor: Format dahil 100TL abicim...
Eğer o herif 100TL isteyebiliyorsa, ben benim için böyle bir işi yapman için sana 150TLyi yetersiz bulurum. Çünkü o şahsın bilgi birikimi ile seninki bir değil. Ben kendisine, bilgisayarlarına ara sıra format atacağı zaman, "abi önce diski bir gözden geçirdin mi?" diye sorunca o "s...tiret" anlamında elini sallıyor, "sanane oğlum" diyor.

Ücretsiz yap. Ama sana güvensinler. Ben senin toplayacağın bir sistemle, sıradan bir kişinin toplayacağı bir sistemi karşılaştıramam. Antalyada bunu gördüm. ;)
----
Bu arada arkadaşlar, YAMYAM abi bu işlerin parasında pulunda değildir. BAna gışın iki adet RAM, Bir adet eyisinden ses gartı, bir adet Raid kartı, bir iki işlemci, Şimdi hatırlamadığım birkaç gerekli parça göndermiş, para istememiş ve hatta kargo parasını dahi zorla ben ödedim zorlamasam az daha kendisi ödeyecekti.
yanlış anlaşılmasın yani.
---

Abi donanımlar çok sıkıntı çıkartacakmış gibi konuşuyorsunuz. Kimse DDR4 sistemlere kötü demiyor. Deney kobay olayı her zaman olacak ona yapacak birşey yok.
DDR3 Alsam hiç sıkıntı olmayacak mı? Elbet bir hata payı var. Teknoloji şans işi böyle şeyler istemesekte olabiliyor. Teknolojinin oturması tam olarak ne demek oluyor ?
Yamyam abinin bilgisine güvenmesem zaten burada konu açmam. Emin ol açsam bile en fazla 3 ileti ile sistem toplanırdı biterdi. Benim bu başlığı tartışma altında açıp bu şekilde uzun uzun konuşmamdaki amaç yamyam abiden bişeyler öğrenebilmekti aynı zamanda.
Çünkü YAMYAM gerek PC donanımı konusunda gerekse diğer konularda felaket derece bilgili birisi. Ona boşuna YAMYAM dememişler :D
Öğrenmek istiyorum sadece. Herkes aynı görüşü düşünüyor ama Yamyam abi daha değişik bir yoldan gidiyor. Neden? Bunu merak ediyorum.

Oyun harici yamyam abinin pc donanımı konusunda genel olarak söylediği şeyler doğrudur. Boş adam olmadığını biliyorum.
Ama oyun konusunda işler biraz değişiyor. Bunu belirteyim. Donanım ne kadar sağlam olursa olsun yazılımda sıkıntı olduğu zaman patlarsın. Donanım yazılımın dediğini yapmak için beklemektedir. Yazılımda aksaklık oluşunca sistem de ne yapacağını şaşırabiliyor. Yani iyi optimize edilmemiş oyun kasabilir, absürt bir şekilde ram yiyebilir, hata(appcrash) verebilir veya fantastik hatalara yol açabilir.
Sadece küçük bir örnek: GTA 4 ü bilenler bilir. Bu lanet olası oyun en sağlam bilgisayarlarda bile kasabiliyor, FPS dropları yaşanabiliyordu. Rockstar'daki adamlar da bunu kabullendiler zaten.
Oyunu iyi optimize edemediklerini söylediler.
Bu yazdıklarımdan dolayı beni topa tutabilirsiniz ama malesef böyle bir gerçek var. Bu sadece bir örnekti. Böyle daha çok örnek var.

Yamyam abiden ilk forum zamanlarımızdan beri çok fazla yardım aldım. Gerek ses düzenleme olsun, gerek hoparlör kabini yapımı olsun, gerek anfi tasarımı ve tamiri olsun konuşmalarımızda para pul meselesi geçmedi.
Yani yamyam abinin bu işlerin parasında pulunda olmadığını biliyorum, kendim de tecrübe etmiştim :)

seron

O halde şu şekilde gitmeniz lazım:
Abi ben, ne olursa olsun DDR-4Teknolojisini denemek istiyorum. Yani riske girmeyi kendi rızamla kabul ediyorum. diyeceksin.

Peki denen herkes iyi diyor neye göre diyor?
Bu teknoloji ilk çıktığında sağdan soldan çok şikayet duydum. daha ddr-3 bile bir dünya sıkıntı içerirken, DDR-4e herkes biraz soğuk bakmıştı. belki de psikolojik bir durumdur, belki çok iyidir, biz bilmiyoruzdur. olabilir. ama daha genç bir teknoloji. şayet sizler oyun açısından çok fazla şikayet duymadıysanız, o halde DDR-4 toplayın.

BEN:
Valla benim elimde yeterli bütçe olsaydı,
 bir de üretimden kalkmamış olsaydı,
4 çekirdekli dual core gibi teknolojilerden alırdım. o teknolojilerde hala gözüm var(yamyam abi şu an kullanıyor hatta test yapmakla meşgul)
asus takıntım var. anakart illa asus olacak. ekran kartı farketmez.
işte benim PC.

Sizlerin ihtiyaçlarınız farklı. Son yıllarda teknolojiyi pek takip edemediğimden maalesef benim de fazla bilgim yok ki YAMYAMın ne demek istediğini anlatabileyim. Ama onun sayesinde yığınla şey öğrendim. artık daha da bilinçlendim. hatta sağda solda ondan öğrendiklerimle insanlara yardım ediyorum düşün.

benim çıkmam gerekiyor. Umarım ideal bir sisten toplarsınız.
hıyarlı
 ;D
hayırlı geceler...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 31 Ağustos 2016, 23:47:12Abi donanımlar çok sıkıntı çıkartacakmış gibi konuşuyorsunuz. Kimse DDR4 sistemlere kötü demiyor. Deney kobay olayı her zaman olacak ona yapacak birşey yok.
DDR3 Alsam hiç sıkıntı olmayacak mı? Elbet bir hata payı var. Teknoloji şans işi böyle şeyler istemesekte olabiliyor. Teknolojinin oturması tam olarak ne demek oluyor ?
Yamyam abinin bilgisine güvenmesem zaten burada konu açmam. Emin ol açsam bile en fazla 3 ileti ile sistem toplanırdı biterdi. Benim bu başlığı tartışma altında açıp bu şekilde uzun uzun konuşmamdaki amaç yamyam abiden bişeyler öğrenebilmekti aynı zamanda.
Çünkü YAMYAM gerek PC donanımı konusunda gerekse diğer konularda felaket derece bilgili birisi. Ona boşuna YAMYAM dememişler :D
Öğrenmek istiyorum sadece. Herkes aynı görüşü düşünüyor ama Yamyam abi daha değişik bir yoldan gidiyor. Neden? Bunu merak ediyorum.

Oyun harici yamyam abinin pc donanımı konusunda genel olarak söylediği şeyler doğrudur. Boş adam olmadığını biliyorum.
Ama oyun konusunda işler biraz değişiyor. Bunu belirteyim. Donanım ne kadar sağlam olursa olsun yazılımda sıkıntı olduğu zaman patlarsın. Donanım yazılımın dediğini yapmak için beklemektedir. Yazılımda aksaklık oluşunca sistem de ne yapacağını şaşırabiliyor. Yani iyi optimize edilmemiş oyun kasabilir, absürt bir şekilde ram yiyebilir, hata(appcrash) verebilir veya fantastik hatalara yol açabilir.

Yamyam abiden ilk forum zamanlarımızdan beri çok fazla yardım aldım. Gerek ses düzenleme olsun, gerek hoparlör kabini yapımı olsun, gerek anfi tasarımı ve tamiri olsun konuşmalarımızda para pul meselesi geçmedi.
Yani yamyam abinin bu işlerin parasında pulunda olmadığını biliyorum, kendim de tecrübe etmiştim :)
Gara yazı için.
Ben bir PC yi teknik özellikler doğrultusunda toplarım.
ANAKART:
En önemli parçası chipsetidir. Çünkü tüm veri akışları HDD dahil bu çipin özellikleri ve hızına bağlıdır. Bu sebepledir ki hızlı çipler barındıran anakartlar pahalıdır.
Örnek vermiş olduğum MSI anakartın chipseti H serisi ise Z serilerinin daha pahalı olduğu rahatlıkla izlenebilmektedir. Temelde baktığımızda ise bu bir ENTEGREDİR. Diğer bileşenler aşağı yukarı benzerdir.
İŞLEMCİ:
Bir işlemcinin işlem hacmi asla birim olarak anatılmaz. Bir biri ardına belli fiyatlarla sıralanmış işlemciler takip edilirse aralarında çok fazla performans farkı yoktur. Genelde %20 civarı olup Barındırdıkları özel seçenekler fiyata etkendir.
Aynı tip işlemcilerde ise başta FSB olmak üzere CACHE belleği ve çarpan değerleri ile ölçeklenebilir.
Üst seviye işlemcilerin ise genel yapıları aynı olsa da extra donanım özelliklerine sahip olabilmektedirler.
Bunlardan en önemlileri
DMI band genişliği
FSB band genişliği ve veri akış miktarı.
Çekirdek kullanımı ve THREADİNG özellikleri.
Bu anlattıklarımı ben bile anlayamıyorum ama yıllardır edinmiş olduğum tecrübelerle sabittir.

GIRMIZI YAZI İÇİN:
Ben oyun delisi bir yamyamımdır. Ama yıllar önce orijinal bir oyuna 125$ gibi para verip oynayamayınca PC yi değiştirmiştim. Binlerce dolar gibi bütçe ile o yılların en baba donanımlarından birisini almış olsam da o oyunu bir türlü layıkıyla çalıştıramadım.
Bu olaydan sonra oyunları araştırdım. Ne yazık ki eskiden yapıldığı gibi oyunlar ciddi bir uyumla yapılmıyor.
Adam oyun üretmiş 2 DVD dolusu yer kaplıyor. Alıyor kuruyorsun sorun çıkartıyor. Firma diyor ki şu güncellemeleri yap. Bir bakıyorsun güncellemeleri 5GB.
OHARA yani  >:(
Yani günümüz tekniğinde vatandaşlar sana oyun sunmuyorlar. Sırf interneti kullandırabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ne anlamı kaldı.

İLAVE EKİ:
Eski PC lerin ne denli stabil olduklarını bilirsiniz. Buna en son @seron  bizzat tanık olmuştu. İşlemcileri düşük olsa da, bazı bileşenleri zayıf olsa da takır takır iş yapmaktadırlar.
İşte ben de PC toplarken bunu esas alırım.
Stabil ve performanslı bir pc TOPLA. ESKİDİĞİ ZAMAN BİLE PERFORMANSLI ÇALIŞSIN.
BENİM PRENSİBİM BUDUR.

okinkurt

Günümüzde oyunların bu kadar sorunlu olma nedenlerinden birisi korsandır oyun şirketleri oyunu il konsolda piyasaya sürer parsayı toplarlar daha sonra konsoldan pc ye port ederler :) özensiz port edilen oyunlar beraberinde birçok sorun meydana getirir az çekirdek veya kart belleği kullanımı gibi sorunlar buna en iyi örnek unreal engine 3 motorudur zaten AMD FX serisinin iş yapmama nedenide az çekirdek sömüren oyunlardır 1 çekirdekten 2 modüle elde eden amd çekirdek başı performansı yerle bir ettiği için oyunlarda nalları dikmektedir uzun lafın kısası oyunlar oynamamak için yapılmıyor özensiz yapılıyor şirketler pc de oyun satışlarından memnun değiller ileride pc ye oyun yapılmayacağı dedikodusu bile çıktı bir ara :) konsol da oyun genelde zaten 30 fps ve vasat grafikli olur pc de aynı oyunu port ile 60 + kimilerinin ekrana göre 120 veya 144 fps kaktırmaya çalışırlar cahil ve oyun takibatı olmıyan vatandaşlar aaa bak 60 fps alıyorum diye sevinirler ancak aynı ordanda akıcılık yoktur :) zaten tam değer ölçebilen cihazların parası bellidir @Mr_YAMYAM abi bilir, burda önümüze dip stuttter ölçen yazılımlar çıkıyor ben birçok oyunu bunlar ile test ettim fps 60 ancak programın sayaçta bildiğin dalgalanma net gözüküyor akıcılık için kötü ibaresini yapıştırıyor zaten tecrübe varsa programsızda görmek mümkünleşiyor artık

Bende kırmızı yazıcam :D sonuç olarak yamuk bir düzende sistemin ince kuruluşu bize oyun yönünden dev katkılar sağlıyamıyor çünki bunları kullanabilen yetide iyi oyun motoru yok   

Bu arada biz @Mr_YAMYAM ağabeyi 6 senedir tanırız para pul ile işi olmadığını iyi biliyoruz.

seron

Bilgisayar piyasasının başına gelenler, son yıllar için söylüyorum, tam bir rezalet, hatta felakettir. Hala birçok tekno-markette intel atom gibi minik çekirdekli bilgisayarlar, Windows 8 gibi sistemlerle satılmaktaydı. Bu bahsettiğim işlemci, anladığım kadarıyla "tablet bilgisayar" işlemcisi gibi birşey. yani gücü kuvvetyi yok. çift çekirdek - 1.5ghz dolaylarında. ama firmalar, müşteri kitlesinin cahilliğinden faydalanarak milyonlarca gıtyırık bilgisayarı "HIZLI BİLGİSAYAR-HAVALI BİLGİSAYAR-YENİ BİLGİSAYAR-SON MODA BİLGİSAYAR-GÜNCEL BİLGİSAYAR" diye kakaladılar.

üzerinde "i" ibaresi bulunan işlemcilerden ise hiç kullanmadım. Fakat ben bir işlemci içersine GPU gömülmesine -hala cahalca bir mantıkla- karşıyım. Bu işlemcilerin çok yüksek performansla çalışacaklarına kuşkuyla bakıyorum. Bilgisizlikten tabii. Fikrimi devam ettirirsem, yıllar evvelin LGA 775 uyumlu core duo veya dual core tip işlemcileri, bilgisayar teknolojisinin sunduğu en kaliteli işlemci ailesindendiler. Buna son zamanlarda okingurt ile yamyamın konuştuğu o Quad işlemci de dahil (aynı aileden).
Bakın yukarıda yamyam p4 işlemciyle iş yapılabnilme kapasitesini benim dahi kabullendiğimi yazmış. DOĞRU. Şu an yazmakta olduğum bilgisayar, arkadaşımın HP marka LGA775 - P4 bilgisayarı. Evvelsi gün denizde çekindiğimiz fotolardan bir video yapıp konvert ettim, bana mısın demedi. yaptı oraya koydu yamyam herif. düşünün gayrı.

Şimdi gelelim meseleye.
YAMYAM usta. Şimdi Yunus'un arkadaşı ne yapsın? Ya da neyi bilmek zorundalar? Hangi parçaları seçsinler? Neden?
Sen onlara bir liste hazırlasan da, itiraz etmelerini beklesen olmaz mı? böyle bir sonuca varamıyoruz sanki.

Ve okingurt. Evet biliyorum. Fakat Yamyam abi gızıp yanlış anlayınca, ben parasında pulunda değilim deyince ben de açıklama yapma ve biraz da yağ çekme gereği duydum.

Mr_YAMYAM

Alıntı YapŞimdi gelelim meseleye.
YAMYAM usta. Şimdi Yunus'un arkadaşı ne yapsın? Ya da neyi bilmek zorundalar? Hangi parçaları seçsinler? Neden?
Sen onlara bir liste hazırlasan da, itiraz etmelerini beklesen olmaz mı? böyle bir sonuca varamıyoruz sanki.
PC toplamanın esasları.
1 Test edilmiş kararlı çalışan bileşenlerin tespiti için kullanıcı araştırmaları. Dedikodular değil gerçekten kullanıp memnun kalanların paylaşımları.
Buna örnek senin Linux NANE kurup ta arkadaşının YALANARAK memnun kaldığı o eski LEP TOP.
2 Teknik bilgileri detaylı olarak inceleme araştırma ve bizzat test ettikten sonra alınabilecek bileşenler.
Bu gibi bileşenler ne yazık ki günümüzde pek yok diyebiliriz. Artık şansa.
3 Az da olsa bilgiye sahip isek biraz araştırma yaparak yeni bileşenlerin ne denli iyi performans verebildikleri.
En azından fabrikasyon hatası bulunmayan üretimler veya test edilmiş bileşenler.
Buna istinaden şu örneği verirsem.
Bizim ET'li @okinkurt 'a GTX960 al desem sanırım beni yaş odunla kovalar. Az çekmemişti bu ekran kartından :D

seron

Ayynen!..
Araştırmalarda kronik sorunlu diye adlandırılan, kara listedeki üretim kusurlu ürünlerden almamak lazım. Ben geçmişte bir iki defa denk geldim böyle ürünlere. Çok güvenilen ASUS'ta bile çıkabiliyor.

Almayacağınızı biliyorum ama anlamı "YÜKSEK-SEVİYE" olan ve muhtemelen yurtiçinde üretilen ramlardan almamanızı tavsiye ediyorum. Çok mu garibansınız, Kingstona kadar düşün ama daha da düşmeyin. Kingstona düşün derken, kingston iyi bir firma ama, daha pahalı ve performanslı ürünler karşısında biraz öksüz gibi duruyor.

SSD kullanacaksanız, gidip tiiiiii 1GB lik SSDlerden almayın. Bana soracak olusanız ne kadar oyun manyağı olursanız olun 120GB yeter de artar bilem. depolama için de yedek bir HDD bulundurursunuz.

Windows satın almayın. Ya da alın. Yine de siz bilirsiniz.  ;) Hayır son sürüm sizi perişan edebilir ondan diyorum yani. ben bir warez sitesinde windows şikayetlerini okuyorum. anladığım kadarıyla adam akıllı düzene girmiş değil sonuncusu.

KASAYI İYİ SEÇİN! size oyun kasası diye kakaladıkları heryeri delik deşik elekli fanlı ışıklı diskolu kasalar, havalandırma açısından ideal değil. bunu kafanıza böyle sokun. dahasını yamyam abi daha iyi biliyor.

şimdilik aklıma gelen budur.

YunusGür

Benim hangi donanımları istediğimi artık anlamışsınızdır. Son topladığım sisteme yanıt gelmedi. Ona bir göz atın isterseniz.

Bir de nedense hep warez paylaşım sitelerinde Windows 10 a bok atılıyor. Nedense ben bir sorun göremiyorum. Lisanssız Windows tabi sorunlu olacak ki millet bok atsın.
Windows 8 de ilk çıktığında herkes ayy iğrenç kaka diyordu.
Emin olun onun daha çok sorunu vardı.

seron

Ben windows 10'u microsoftun sitesinden indirdim ve yasal kullanım süresince denedim.
Bir d ebaşkalarının şikayetlerini okuyunca böyle düşündüm.
Hele hele ilk zamanlarda bazı dosyalarım kendiliğinden silinince iyice cozutmuştum. aynı şikayetler başkalarından da geldi. sonraki denememde bu şikayetler bitti gitti. fakat bu defa bazı yazılımlarımla ilgili sorunlarla karşılaşınca defettim gitti.

Ben onu bunu bilmem. sen bilirsin. Ama yeni bir bilgisayar edinilecekse ve hele hele bu bilgisayara 4000TL bayılacaksanız, işletim sistemi de baştan düşünülmesi gereken önemli bir faktör. Daha önce de dediğim gibi yeni teknolojilerden pek anlamadığımdan listeye yorum yapamayacağım ama, hiç windows göremedim o listede? :D korsan kullanmak eyi değil de listede niye yok? ;D ben mi göremedim acaba ::)

YunusGür

Alıntı yapılan: seron - 01 Eylül 2016, 22:22:25Ben windows 10'u microsoftun sitesinden indirdim ve yasal kullanım süresince denedim.
Bir d ebaşkalarının şikayetlerini okuyunca böyle düşündüm.
Hele hele ilk zamanlarda bazı dosyalarım kendiliğinden silinince iyice cozutmuştum. aynı şikayetler başkalarından da geldi. sonraki denememde bu şikayetler bitti gitti. fakat bu defa bazı yazılımlarımla ilgili sorunlarla karşılaşınca defettim gitti.

Ben onu bunu bilmem. sen bilirsin. Ama yeni bir bilgisayar edinilecekse ve hele hele bu bilgisayara 4000TL bayılacaksanız, işletim sistemi de baştan düşünülmesi gereken önemli bir faktör. Daha önce de dediğim gibi yeni teknolojilerden pek anlamadığımdan listeye yorum yapamayacağım ama, hiç windows göremedim o listede? :D korsan kullanmak eyi değil de listede niye yok? ;D ben mi göremedim acaba ::)

Windows'u Dreamspark ile alacağız. Bu nedenle de orjinal olmuş olacak.
Dreamspark: Öğrencilere ve Öğretim görevlilerine ücretsiz olarak windows temin edebileceğin bir sistem.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın