İr2153 Besleme Sorunu

Başlatan birgitay, 24 Ağustos 2016, 23:12:21

birgitay

Arkadaşlar , bilinen ezber İr2153 şemaları piyasada oldukça fazla. Ancak birşey dikkat ettim. Örneğin burada İr2153 datasheet'inde Akım olarak 200/400ma akımdan bahsedilmiş. Ki İr2153 ün çıkışında mosfet var. Bunlarda güç mosfetlerini sürmek için mantıklı bir akım değeri. Ancak bazı şemalarda . 310volt gerilimden , gerilim bölücü direnç olarak 47-22k arası bir değer koyuluyor. Zira bu değer kısa süre çalıştırsada anında yanıyor. 6 watt taktım 1 dakika sonra yandı. Mantık olarak araştırınca bu konuyu herilim bölücü diren. hesaplamaları olarak ortaya çıkardım. Zira İr2153 lü devreyi sanırım dışarıdan harici bir trafo ile beslemek daha mı mantıklı ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: birgitay - 24 Ağustos 2016, 23:12:21Arkadaşlar , bilinen ezber İr2153 şemaları piyasada oldukça fazla. Ancak birşey dikkat ettim. Örneğin burada İr2153 datasheet'inde Akım olarak 200/400ma akımdan bahsedilmiş. Ki İr2153 ün çıkışında mosfet var. Bunlarda güç mosfetlerini sürmek için mantıklı bir akım değeri. Ancak bazı şemalarda . 310volt gerilimden , gerilim bölücü direnç olarak 47-22k arası bir değer koyuluyor. Zira bu değer kısa süre çalıştırsada anında yanıyor. 6 watt taktım 1 dakika sonra yandı. Mantık olarak araştırınca bu konuyu herilim bölücü diren. hesaplamaları olarak ortaya çıkardım. Zira İr2153 lü devreyi sanırım dışarıdan harici bir trafo ile beslemek daha mı mantıklı ?
Gerilim bölücü ile de çalışıyor 47 k
Tecrübeyle sabit :-)
Ancak dışarıdan 12 volt ile beslendiginde daha stabil çalışıyor
Bu da tecrübe ile sabit....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

birgitay

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Ağustos 2016, 23:34:22Gerilim bölücü ile de çalışıyor 47 k
Tecrübeyle sabit :-)
Adnan abi senin verdiğin devreyi yaptım. Fakat 47 bağlanınca İr2153'te 7 volt oluyor. Dolayısı entegre pwm üretmiyor sistemim Elevatör olmuyor ( kalkış ) . O yüzden oraya 20k bağladım. 6 watt oda belirli bir süre sonra yandı. Bu mantıklı değik. İr2153'te akım sarfiyatını baktığımızda bu diren. hesapları yanlış bence.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: birgitay - 25 Ağustos 2016, 00:39:47Adnan abi senin verdiğin devreyi yaptım. Fakat 47 bağlanınca İr2153'te 7 volt oluyor. Dolayısı entegre pwm üretmiyor sistemim Elevatör olmuyor ( kalkış ) . O yüzden oraya 20k bağladım. 6 watt oda belirli bir süre sonra yandı. Bu mantıklı değik. İr2153'te akım sarfiyatını baktığımızda bu diren. hesapları yanlış bence.
Ben daha önce gerilim bölücü ile de çalıştırdım, belki entegrenin üretimiyle alakalı bir sıkıntı vardır
Ama yine söylüyorum en güzeli dıştan beslemek

birgitay

Zaten dıştan besleme yaptım öyle çalıştırdım. Acaba Smps trafolarını kim nerede sarabiliyor. Hazır yaptırsak diye düşündüm.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: birgitay - 26 Ağustos 2016, 10:18:37Zaten dıştan besleme yaptım öyle çalıştırdım. Acaba Smps trafolarını kim nerede sarabiliyor. Hazır yaptırsak diye düşündüm.
Sen nuveyi, tel çapını, sarim sayısını verirsen tüm trafo saricilari sarar
Kaç adet sardiracaksin ki cem?

birgitay

Abi Kocaeli'de çok pahalı sarıyorlar ...... Acayip faiş fiyatlar. Bunu ehli kişiler ve bu iş ile tezgahını kurmuş birileri lazım. Örneğin 0,10 luk telden 10 tane paralel örgü yapıp sonra spirleri sarması gerekecek.... Vede yönlerine dikkat edecek bir usta olmalı. Hayır bende alıp yaparım ama şimdi hepsiyle neden uğraşayım hazır yapan varsa değil mi  ?  Smps devrem vede yanında Class D Amplifkatör .... Finans bulsam seri imalat yapmayı düşünüyorum

i3uz

smps devreleri okadar ucuzladıki bununla uğraşmak zaman kaybı, 12V 20A ADAPTÖR olmuş 25tl . maliyeti kurtarmaz, uğraştıgın zamana yazık. heleki o sargıyı sende sarmıyacaksan. maliyetin ucar gider.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

asma

Cem , smps yerine troid (50Hz) trafo ile , soft startlı güzel bir besleme kullansan senin açından ne gibi sıkıntılar olur?
Fiyat , ağırlık ve boyutlar ne kadar önemli senin için.
Bu arada normal sac trafo önermiyorum , ucuza veya basite kaçmak değil , sorunsuz bir besleme için öneride bulunuyorum.  ;)

Ne dersin?

birgitay

Her zaman Toroid kullanma taraftarıyım . Saç eksenli Trafo bu iş için ideal gereksiz bir parazit vede smps yapma riskini bile ortadan kaldırıyor... Ama maalesef , smps hem hafif hemde güzel bir uğraşı bana göre.

birgitay

https://www.youtube.com/watch?v=ebZ2QG5wKNw

Buda ikisinin çalıştığına dair bir video. Ancak Class D Amplifkatör'de sistem çalışırken 4049 vede İr2110 Simetrik beslemeyi bağlayınca ısınıyor. Bunu anlamadım neden oldu diye?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: birgitay - 26 Ağustos 2016, 15:14:39https://www.youtube.com/watch?v=ebZ2QG5wKNw

Buda ikisinin çalıştığına dair bir video. Ancak Class D Amplifkatör'de sistem çalışırken 4049 vede İr2110 Simetrik beslemeyi bağlayınca ısınıyor. Bunu anlamadım neden oldu diye?
sistem çalışırken 4049 ve IR2110 ısınıyor demişsin?
SMPS ile değilde normal bir güç kaynağı ile beslediğinde ısınmıyor mu?

birgitay

Evet ısınıyor. . Ama bayağı bir sı. Ama performans videosunu dinle Adnan abi. Çok kaliteli ton aldım .https://www.youtube.com/watch?v=7U1zGRx7YJo

Adnancoskun

Alıntı yapılan: birgitay - 26 Ağustos 2016, 17:46:17Evet ısınıyor. . Ama bayağı bir sı. Ama performans videosunu dinle Adnan abi. Çok kaliteli ton aldım .https://www.youtube.com/watch?v=7U1zGRx7YJo
Cem sen bu devrede mosfetleri soğutmadan mı çalıştırıyorsun? :)

Class D amplide osilatör entegresinin ve mosfet sürücü entegrenin ısınması biraz anormal,
Besleme gerilimini, (Entegrelerin) biraz düşürerek denermisin?
Bir de IR2110'un çıkışını doğrudan mosfetlerin gate'ine bağladınsa(zannetmiyorum ama) araya 220 ohm direnç koyarak deneyebilirmisin?
Haaaaaa; bu arada Class D nin çıkış transistörleri ısınıyor mu?

birgitay

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Ağustos 2016, 18:08:37Cem sen bu devrede mosfetleri soğutmadan mı çalıştırıyorsun? :)

Class D amplide osilatör entegresinin ve mosfet sürücü entegrenin ısınması biraz anormal,
Besleme gerilimini, (Entegrelerin) biraz düşürerek denermisin?
Bir de IR2110'un çıkışını doğrudan mosfetlerin gate'ine bağladınsa(zannetmiyorum ama) araya 220 ohm direnç koyarak deneyebilirmisin?
Haaaaaa; bu arada Class D nin çıkış transistörleri ısınıyor mu?
Abi Smps ısınmıyor. Transistörler  1 saatir boşta ve ısı diye birşey yok. Ilıma yok. Hiç birşey ısınmıyor.... Amplifkatör'e gelince oda buz gibi full seste çalışınca bile....Ama  dediğim gibi entegreler biraz ısınıyor nomalin dışında.... Zira , 220 ohm dirençler o işi çözecek mi bilemem ama . Sanırım ya normal yada sorun. Ama Simetrik voltaj devreye girince yapıyor bunu. Boşta iken  12 volt veriyrum sorun yok.

birgitay

İlk resimde gördüğümüz İr2110'nun mosfet transistörlerini nasıl sürdüğünüğ görüyoruz. Ancak Datashett'lere bakınca İr2110 'nun çıkış voltajı sanırım 3,3 volt. Mosfet'ler vede Hexfet'lerin çalışma gerilimleri ( 10volta ) kadar çıkıyor. Benimde devremde ise İrfp260'ların gate'leri direk 10 ohm direnç ile sürülüyor. Acaba İrfp260'lar sürülemediği için mi çok ısınıyor İr2110 entegresi. Çalışma frekansı ile alakalı değil sanırım . Ama çalışma frekansım : 100khz-350khz Band aralığı Osc. ( cd4049 ) Hexfet kullansak düzelirmi bu sorun. İrfp260'ların Gate-Source arasında bir direnç değerimde yok. Orjinal şemada budur Irfb4227 yerine irfp260 kullandım )  :

birgitay

Entegrelerin ikisi 73ma akım çekiyor devreye girince ( Cd4049 - Ir2110 ) Acaba normal mi bu ısı ?  Yada bu akım .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın