Basit Güç Kaynağı Ses Filtresi

Başlatan Mustafa281, 18 Ağustos 2016, 14:37:10

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 14:47:23Anlasilan bana burdan da yardim yok

İsminin mustafa olduğunu tahmin ederek söylüyorum

Mustafa, eğer bu kadar yazılan ve çizilenleden sonra da '' Anlaşılan buradan da bana yardım yok'' diyorsan diyecek sözüm yok...
Madem yardım alamadığını düşünüyorsun
Başlığı ve konuyu sil gitsin.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 14:47:23Anlasilan bana burdan da yardim yok
Yardım var da sen okumuyorsun.
Nasıl olsa anlatılanları kaale almayıp yeni bir devre yapımına gireceksin. Sonra da yeni yapacağın devrenin çalışması için DUA edecek o devrenin süper karakteristiğe sahip olmasını dileyeceksin  ;D
LA3160 entegresinden beri tüm yaptıklarını bir forum başlığı altında toplayabilirsen ne demek istediğimi anlayabilirsin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Ağustos 2016, 14:50:04İsminin mustafa olduğunu tahmin ederek söylüyorum

Mustafa, eğer bu kadar yazılan ve çizilenleden sonra da '' Anlaşılan buradan da bana yardım yok'' diyorsan diyecek sözüm yok...
Madem yardım alamadığını düşünüyorsun
Başlığı ve konuyu sil gitsin.....

Yok ondan ziyade zaten şaselemeyi bilsem neyin nereden alinacagini nereye baglanacagini neyle nasil olculecegini  bilseydim zaten bir profesordum ama bunlari bilmiyen birisi olarak eziliyorum bu guzel bisey

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2016, 14:51:40Yardım var da sen okumuyorsun.
Nasıl olsa anlatılanları kaale almayıp yeni bir devre yapımına gireceksin. Sonra da yeni yapacağın devrenin çalışması için DUA edecek o devrenin süper karakteristiğe sahip olmasını dileyeceksin  ;D
LA3160 entegresinden beri tüm yaptıklarını bir forum başlığı altında toplayabilirsen ne demek istediğimi anlayabilirsin.

Yukarida bir soru sormustum keske cevap verebilseydiniz

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 14:52:10Yok ondan ziyade zaten şaselemeyi bilsem neyin nereden alinacagini nereye baglanacagini neyle nasil olculecegini  bilseydim zaten bir profesordum ama bunlari bilmiyen birisi olarak eziliyorum bu guzel bisey
Sevgili kardeşim;
burada ezilecek birşey yok, Zira hiç kimse hiç birşeyi bilerek dünyaya gelmiyor,Zaman içerisinde merak ediyor, ihtiyaç duyuyor, problemlerle karşılaşıyor,
Kısacası yaşayıp öğreniyor.
ve ayrıca hiç kimse herşeyi bilmez, Naçizane ben 1983 den beri elektroniğin içerisindeyim, ve son 25 yılı da mühendis olarak,
ama bildiklerim kumsalda kum tanesi değil, yada deryada damla değil.
Burada hepimiz bildiklerimizi yani damlaları birleştiriyoruz,
Sonuç, pes etmeden, hergün bir damla daha ilave ederek.....

Mustafa281

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Ağustos 2016, 14:56:21Sevgili kardeşim;
burada ezilecek birşey yok, Zira hiç kimse hiç birşeyi bilerek dünyaya gelmiyor,Zaman içerisinde merak ediyor, ihtiyaç duyuyor, problemlerle karşılaşıyor,
Kısacası yaşayıp öğreniyor.
ve ayrıca hiç kimse herşeyi bilmez, Naçizane ben 1983 den beri elektroniğin içerisindeyim, ve son 25 yılı da mühendis olarak,
ama bildiklerim kumsalda kum tanesi değil, yada deryada damla değil.
Burada hepimiz bildiklerimizi yani damlaları birleştiriyoruz,
Sonuç, pes etmeden, hergün bir damla daha ilave ederek.....
Damla ilave ede ede bardak taştı adnan hocam..

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 14:57:59Damla ilave ede ede bardak taştı adnan hocam..

Bardağı taşıracak kadar  birikti ise ne mutlu :)  :-)

Mustafa281

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Ağustos 2016, 15:01:26Bardağı taşıracak kadar  birikti ise ne mutlu :)  :-)
Hayir ordaki taşma artık bu işler için pek sabrımın kalmadigi kaliteli bir cihazın her zaman şart oldugunu tekrar anlamış bulunmaktayim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 14:53:13Yukarida bir soru sormustum keske cevap verebilseydiniz
Sorulan soru kişinin kendi karmaşık duyguları ile ilgili ise cevap verilemez.
Ancak bilimsel bir disiplin ile sorulan sorular daima birileri tarafından mantıklı bir şekilde yanıtlanacaktır.
ÖRNEK:
PC için ses kayıt sistemi oluşturmak istiyorum.
Genel kriterler.
1 Akustik ses kaydı yapılacaktır. Mikrofon kullanılacak.
2 Yapılan kayıtlar bir ampli ile dinlenilecektir.
3 Ampli tasarımında ton kontrol devresi de kullanılacaktır.
İSTEKLER.
Nasıl bir tasarım uygulamalıyım?
Mikrofon kuvvetlendiricisi oldukça önemlidir. Şema önerebilirmisiniz?
Ampli gücü önem taşımamaktadır. Low-Noise tercih edilir.
ÖNERİLERİNİZİ bekler saygılar sunarım.
İMZA Yamyam
Bu örnek açıklamalar bir konunun gidişatındaki temel prosedürlerdir. Bu prosedürler yerine getirilirken yapılan devreler ve testler mümkün olduğunca fotolar veya videolar ile sunulmalı, böylece yardımcı olacak kişilere olası yapılmış hataları gösterme imkanı verilmelidir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2016, 15:07:05Sorulan soru kişinin kendi karmaşık duyguları ile ilgili ise cevap verilemez.
Ancak bilimsel bir disiplin ile sorulan sorular daima birileri tarafından mantıklı bir şekilde yanıtlanacaktır.
ÖRNEK:
PC için ses kayıt sistemi oluşturmak istiyorum.
Genel kriterler.
1 Akustik ses kaydı yapılacaktır. Mikrofon kullanılacak.
2 Yapılan kayıtlar bir ampli ile dinlenilecektir.
3 Ampli tasarımında ton kontrol devresi de kullanılacaktır.
İSTEKLER.
Nasıl bir tasarım uygulamalıyım?
Mikrofon kuvvetlendiricisi oldukça önemlidir. Şema önerebilirmisiniz?
Ampli gücü önem taşımamaktadır. Low-Noise tercih edilir.
ÖNERİLERİNİZİ bekler saygılar sunarım.
İMZA Yamyam
Bu örnek açıklamalar bir konunun gidişatındaki temel prosedürlerdir. Bu prosedürler yerine getirilirken yapılan devreler ve testler mümkün olduğunca fotolar veya videolar ile sunulmalı, böylece yardımcı olacak kişilere olası yapılmış hataları gösterme imkanı verilmelidir.

E yukarida link verdim zaten bu devreyi yapsam nasil olur diye ama cevap veren olmadi tabi videorockola sitesinin bir devre linki var yukarda

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 15:10:23E yukarida link verdim zaten bu devreyi yapsam nasil olur diye ama cevap veren olmadi tabi videorockola sitesinin bir devre linki var yukarda
Yeniden cevap vereyim.
Hangi devreyi yaparsan yap sonuç alamayacaksın.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2016, 13:38:07Bu şaseleme tekniğinle değil UPC,  ISL tipi  uydu sistemlerindeki entegreler de kullansan sonuç hüsran olacaktır.
Çareyi iyi entegrelerde aramamalısın. Çare öncelikle iyi bir tasarımdır.
Bir devre yapmanın temel şartı bir şema edinip te baskı devre çıkartmak değildir.
Yapılacak devrenin temel dizaynı (Kutu yerleşimi, baskı devre tasarımı veya blok olarak mantık şeması) olmadan hiçbir netice elde edilemez.
En pahalı entegreyi veya yarı iletkeni de kullansan şaseleme tekniğine uymuyorsan sonuç hırıltı dırıltı olacaktır.
Forumlarda örnekleri sıklıkla görebilirsin.
En iyi malzemeleri de kullansan temel kriterlerini (Devre kazancı, güç katsayısı veya dış elemanlar) belirlemeden devre şeması edinmen de bir işe yaramayacaktır.
Buna örnek bir mikrofon yükselteci önerilerimizdir.
Sen bir mikrofon yükselteci istiyorsun, ben bir öneride bulunuyorum ama gidişat sonucunda sadece tek transistörlü belki de kazancı birkaç db olan bir devreyi öne sürüyorsun.
Yapmış olduğun en önemli hata ise sistemin blok şemasını (Nasıl kullanılacağını) bizlere açıklamamandır.
Ben senin yazdıklarına göre tahminlerimi zaten örnek olarak vermiştim.
Bu yüzden öncelikle ilk amacını aıklayıcı olarak bizlere yazabilmeli ve konunun gidişatına göre devre önerisi beklemelisin.
Zaten mikrofon girişi olan bir PC ye ikinci bir mikrofon devresi yapmak istiyorsan boşa kürek çekiyorsun demektir.
Üstelik tasarım için mikrofon devresini ampli içerisine koyma mantığı burada tamamen yanlış olacaktır. Çünkü ampli ile tasarlanmış bir mikrofon kuvvetlendircisi sadece hoparlörlere yönelik olacaktır. Buradaki mantık AKUSTİK KAYIT TENİĞİNE AYKIRIDIR.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2016, 15:34:11Yeniden cevap vereyim.
Hangi devreyi yaparsan yap sonuç alamayacaksın.Bir devre yapmanın temel şartı bir şema edinip te baskı devre çıkartmak değildir.
Yapılacak devrenin temel dizaynı (Kutu yerleşimi, baskı devre tasarımı veya blok olarak mantık şeması) olmadan hiçbir netice elde edilemez.
En pahalı entegreyi veya yarı iletkeni de kullansan şaseleme tekniğine uymuyorsan sonuç hırıltı dırıltı olacaktır.
Forumlarda örnekleri sıklıkla görebilirsin.
En iyi malzemeleri de kullansan temel kriterlerini (Devre kazancı, güç katsayısı veya dış elemanlar) belirlemeden devre şeması edinmen de bir işe yaramayacaktır.
Buna örnek bir mikrofon yükselteci önerilerimizdir.
Sen bir mikrofon yükselteci istiyorsun, ben bir öneride bulunuyorum ama gidişat sonucunda sadece tek transistörlü belki de kazancı birkaç db olan bir devreyi öne sürüyorsun.
Yapmış olduğun en önemli hata ise sistemin blok şemasını (Nasıl kullanılacağını) bizlere açıklamamandır.
Ben senin yazdıklarına göre tahminlerimi zaten örnek olarak vermiştim.
Bu yüzden öncelikle ilk amacını aıklayıcı olarak bizlere yazabilmeli ve konunun gidişatına göre devre önerisi beklemelisin.
Zaten mikrofon girişi olan bir PC ye ikinci bir mikrofon devresi yapmak istiyorsan boşa kürek çekiyorsun demektir.
Üstelik tasarım için mikrofon devresini ampli içerisine koyma mantığı burada tamamen yanlış olacaktır. Çünkü ampli ile tasarlanmış bir mikrofon kuvvetlendircisi sadece hoparlörlere yönelik olacaktır. Buradaki mantık AKUSTİK KAYIT TENİĞİNE AYKIRIDIR.

Tamam bilgisayarda ses kaydetmek icin kullanacagim onboard isimi gormuyor herseye yeniden baslayalim ne yapmam gerekiyor ilk once onu soyleyin devre tasarlayabilen biri degilim eger o dedigim devre is gorurse yaparim bitane iyi bir mikrofon devresi de bana cizerseniz bunlari birlikte şaselerini yapar kutuya monte ederiz yeter ki artik baslayabilelim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 16:01:57Tamam bilgisayarda ses kaydetmek icin kullanacagim onboard isimi gormuyor herseye yeniden baslayalim ne yapmam gerekiyor ilk once onu soyleyin devre tasarlayabilen biri degilim eger o dedigim devre is gorurse yaparim bitane iyi bir mikrofon devresi de bana cizerseniz bunlari birlikte şaselerini yapar kutuya monte ederiz yeter ki artik baslayabilelim
Şartları söyleyeyim de sonra kavga olmasın  ;D
1 Genel krtiterlerin üst noktalarda ise uzman seviyesinde olsan bile bir devreyi yapmak ucuz olmayacaktır.
Bazen uygun bir devreyi hazır almak yenisini yapmaktan daha ucuz olacaktır.
2 Kriterlerin uygun ise verilen uygulamaları harfiyen uygulayabilmelisin, gerekirse foto veya video ile durumu bildirebilmelisin. (Ki duruma göre hareket edelim) Bakınız alttaki konu içerisindeki öneriler ve uygulanması.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
3 Temel teknik kuralları, ne beni ne de seni dinlemez. Devrede GROUND kurallarına uyulması gerekiyorsa uyulacaktır. Ben veya bir başkası dediği için değil işin teknik gerekliliği olduğu içindir.
4 Genel kriterler belirlendikten sonra uzmanların öngörüleri alınır. Böyle bir sistemin yapılabilme olasılığı, maliyet temel unsurlar gidişatı belirleyecektir. Tıkanma durumu görülüyorsa işe başlamadan daha mantıklı öneriler doğrultusunda hareket edilmelidir.
Bu yazdıklarıma evet diyebiliyorsan akşama senin için bir gidişat haritası çizeceğim.
Böylece sistemde oluşan gürültüler için bu başlık gibi filtreler veya sorun ile ilgili olmayan konular işlenmeyecek en kısa yoldan sonuca gidilecektir.
Şimdilik tartışma buradan devam edebilir. (Gidişat belirleninceye kadar)
Temel olarak yapılmak istenenleri bu konu içerisine şimdiden yazarsan açılacak konuyu net bir şekilde açıp mümkün olan en kısa sürede sonuca gidebiliriz.
NOT:
Şu anki gidişata göre senin bir ses kartına ihtiyacın yoktur. Yüksek seviye örnekleme ihtiyacın olursa o zaman ses kartı düşünebilirsin.
Akşama buradayım.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2016, 16:23:04Şartları söyleyeyim de sonra kavga olmasın  ;D
1 Genel krtiterlerin üst noktalarda ise uzman seviyesinde olsan bile bir devreyi yapmak ucuz olmayacaktır.
Bazen uygun bir devreyi hazır almak yenisini yapmaktan daha ucuz olacaktır.
2 Kriterlerin uygun ise verilen uygulamaları harfiyen uygulayabilmelisin, gerekirse foto veya video ile durumu bildirebilmelisin. (Ki duruma göre hareket edelim) Bakınız alttaki konu içerisindeki öneriler ve uygulanması.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
3 Temel teknik kuralları, ne beni ne de seni dinlemez. Devrede GROUND kurallarına uyulması gerekiyorsa uyulacaktır. Ben veya bir başkası dediği için değil işin teknik gerekliliği olduğu içindir.
4 Genel kriterler belirlendikten sonra uzmanların öngörüleri alınır. Böyle bir sistemin yapılabilme olasılığı, maliyet temel unsurlar gidişatı belirleyecektir. Tıkanma durumu görülüyorsa işe başlamadan daha mantıklı öneriler doğrultusunda hareket edilmelidir.
Bu yazdıklarıma evet diyebiliyorsan akşama senin için bir gidişat haritası çizeceğim.
Böylece sistemde oluşan gürültüler için bu başlık gibi filtreler veya sorun ile ilgili olmayan konular işlenmeyecek en kısa yoldan sonuca gidilecektir.
Şimdilik tartışma buradan devam edebilir. (Gidişat belirleninceye kadar)
Temel olarak yapılmak istenenleri bu konu içerisine şimdiden yazarsan açılacak konuyu net bir şekilde açıp mümkün olan en kısa sürede sonuca gidebiliriz.
NOT:
Şu anki gidişata göre senin bir ses kartına ihtiyacın yoktur. Yüksek seviye örnekleme ihtiyacın olursa o zaman ses kartı düşünebilirsin.
Akşama buradayım.

Böyle bir sistemin maliyeti bana 600 tl gibi bir miktarda halledilebilir mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 16:34:17Böyle bir sistemin maliyeti bana 600 tl gibi bir miktarda halledilebilir mi
Genel istekler hesaplandığında zor gibi görünüyor.
NEDEN.
Yıllar önce benzer bir sistemi ben de PC için tasarlamıştım.
Tek farkı plaklarımın kaydını PC ye yapmak idi. Temel olarak bir mikrofon preamplisi ile RIAA preamplisi benzer karakteristik içerir. İdeal bir RIAA pikap preamplisinin kazancı 40 db civarı olmalıdır. Yakın mesafe ses kaydedeceğine göre 40 db kazançlı bir mikrofon önyükselteci de senin işini görecektir.
Ben o yıllarda 750TL gibi fiyata satılan hazır pikap önyükselteci almaktansa kendim tasarlayıp bir cihaz yapmaya kalkıştım. Ancak sırf prototip için 2000TL harcadım. Hadi harcamış olduğum para möhüm değil dedim bari üretim yapıp satarsam işi hallederim demiştim.
10 tane  üretimimi maliyetine verdikten sonra işi bıraktım :)
Senin sistemi ele alacak olursak.
Öncelikle sağlıklı çalışan stereo bir ampli.
Bu ampliyi sen de yapabilirsin ama uygun fiyatlı ikinci el seçenekleri seni büyük dertlerden kurtaracaktır.
Önerim şudur.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-akai-metal-kasa-amfi-cok-temiz-329715769/detay
İlandaki ampli PC için idealdir. Tek yapman gereken kablolama ve hoparlör işini halletmendir.
Antalyadan seçtiğim için bizzat gidip test ederek alabilme, aynı zamanda pazarlık şansın bulunmaktadır.
Ama benzer bir ampliyi sen yapmaya kalkışırsan daha fazla para harcıyacağın aşikar.
Uygun trafo=100 TL
Uygun besleme devresi. takribi 50-100TL arası.
Uygun kutu 50-100TL
Ampli ve ton kontrol kartları falan fıstık dersen maliyet epey çıkacaktır. Üstelik bu amplinin estetik bir VU metresi de var ki göze çok hitap etmektedir.
Ampliyi PC ye uyarlayıp elde bulunan müzikleri PC den kaliteli bir şekilde dinliyebiliyorsan sonra mikrofon devresine geçebilirsin.
Buradaki tek mantık ise şudur.
Mevcut ses kartlarında bulunan mikrofon girişleri senin isteğine cevap verebilecek kapasitededir. İyi kalite PC mikrofonlarından temin edip PC ye bağlarsan kendi sesini kaydedebilirsin. Buna rağmen ben dışardan mikrofon yükselteci istiyorum diyip kriterlerini yüksek tutarsan işte o zaman işler değişecektir.
Daha önce tembih ettiğim ve senin rağbet etmediğin halde....
Tek bir mikrofonla tek bir ses kaydetmek istesen bile asla yeterli dinamik genişliğe ulaşamıyacaksın. Ya gürültülerle ya da sesin tonlaması ile ilgili mutlaka sorunların olacaktır. Çünkü profesyonel ses kayıt stüdyolarında bile ya birkaç mikrofon kullanılır ya da geniş spectrumlu özel mikrofonlar kullanılır ki bu mikrofonlar servet değerindedir.
İşte bu yüzden eğer mikrofon devresini kendin yapmak istiyorsan bu söylediklerimi kulak ardı etmemek zorundasın.
Ancak birkaç mikrofon girişli bir mixer temin edebilirsen tüm sorunlarını kökünden halledebilirsin. Yok illa ben yapmak istiyorum dersen, kurallar çerçevesinde yapabilmen için yardımcı olmaya çalışırım. Yine de ucuz olacağını düşünme. Çünkü mikrofon devrelerindeki gürültülerin halledilebilmesi hiç te ucuz olmayacaktır. Basit devrelerle ise tatminkar sonuç alamayacaksın.
Kararını verdikten sonra başka bir konu başlığında önerilerim devam edecektir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2016, 19:14:53Genel istekler hesaplandığında zor gibi görünüyor.
NEDEN.
Yıllar önce benzer bir sistemi ben de PC için tasarlamıştım.
Tek farkı plaklarımın kaydını PC ye yapmak idi. Temel olarak bir mikrofon preamplisi ile RIAA preamplisi benzer karakteristik içerir. İdeal bir RIAA pikap preamplisinin kazancı 40 db civarı olmalıdır. Yakın mesafe ses kaydedeceğine göre 40 db kazançlı bir mikrofon önyükselteci de senin işini görecektir.
Ben o yıllarda 750TL gibi fiyata satılan hazır pikap önyükselteci almaktansa kendim tasarlayıp bir cihaz yapmaya kalkıştım. Ancak sırf prototip için 2000TL harcadım. Hadi harcamış olduğum para möhüm değil dedim bari üretim yapıp satarsam işi hallederim demiştim.
10 tane  üretimimi maliyetine verdikten sonra işi bıraktım :)
Senin sistemi ele alacak olursak.
Öncelikle sağlıklı çalışan stereo bir ampli.
Bu ampliyi sen de yapabilirsin ama uygun fiyatlı ikinci el seçenekleri seni büyük dertlerden kurtaracaktır.
Önerim şudur.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-akai-metal-kasa-amfi-cok-temiz-329715769/detay
İlandaki ampli PC için idealdir. Tek yapman gereken kablolama ve hoparlör işini halletmendir.
Antalyadan seçtiğim için bizzat gidip test ederek alabilme, aynı zamanda pazarlık şansın bulunmaktadır.
Ama benzer bir ampliyi sen yapmaya kalkışırsan daha fazla para harcıyacağın aşikar.
Uygun trafo=100 TL
Uygun besleme devresi. takribi 50-100TL arası.
Uygun kutu 50-100TL
Ampli ve ton kontrol kartları falan fıstık dersen maliyet epey çıkacaktır. Üstelik bu amplinin estetik bir VU metresi de var ki göze çok hitap etmektedir.
Ampliyi PC ye uyarlayıp elde bulunan müzikleri PC den kaliteli bir şekilde dinliyebiliyorsan sonra mikrofon devresine geçebilirsin.
Buradaki tek mantık ise şudur.
Mevcut ses kartlarında bulunan mikrofon girişleri senin isteğine cevap verebilecek kapasitededir. İyi kalite PC mikrofonlarından temin edip PC ye bağlarsan kendi sesini kaydedebilirsin. Buna rağmen ben dışardan mikrofon yükselteci istiyorum diyip kriterlerini yüksek tutarsan işte o zaman işler değişecektir.
Daha önce tembih ettiğim ve senin rağbet etmediğin halde....
Tek bir mikrofonla tek bir ses kaydetmek istesen bile asla yeterli dinamik genişliğe ulaşamıyacaksın. Ya gürültülerle ya da sesin tonlaması ile ilgili mutlaka sorunların olacaktır. Çünkü profesyonel ses kayıt stüdyolarında bile ya birkaç mikrofon kullanılır ya da geniş spectrumlu özel mikrofonlar kullanılır ki bu mikrofonlar servet değerindedir.
İşte bu yüzden eğer mikrofon devresini kendin yapmak istiyorsan bu söylediklerimi kulak ardı etmemek zorundasın.
Ancak birkaç mikrofon girişli bir mixer temin edebilirsen tüm sorunlarını kökünden halledebilirsin. Yok illa ben yapmak istiyorum dersen, kurallar çerçevesinde yapabilmen için yardımcı olmaya çalışırım. Yine de ucuz olacağını düşünme. Çünkü mikrofon devrelerindeki gürültülerin halledilebilmesi hiç te ucuz olmayacaktır. Basit devrelerle ise tatminkar sonuç alamayacaksın.
Kararını verdikten sonra başka bir konu başlığında önerilerim devam edecektir.

Amacım güzel bir preanfiyle anfiye anfiden de bilgisayara ses kaydetmekti taa nerelere geldik vu metredir falan filan hele hele ton kontrolmüş hiç gerek yoktu Tda2822M bile bu işi görebileceğini sanıyordum tabiki kurallar çerçevesinde ayrica memleket hocaminda anfisine hayran kaldım tasarım herşey güzel işçiliğe zaten lafım yok  ;D ama ben dinlemek için değil sesi kaydetmek için kullanacaktım dediğim gibi  lm1875 yerine yukarda verdiğim entegrede iş göremez miydi :)

seron

:D
sen olayı anlamadığından değil de uğraşmak istemeyip acele ettiğinden kaybediyorsun.
Ses dinlemek de olsa kayıt da olsa amaç, belli başlı kuralları gözardı edersen sonuç > boşa zaman kaybı+maliyet olur.
Bak ne diyecem:
Hazır cihaz alıp sorunu çözsene. hem bu kadar uğraşmamış olursun. İyi bir ses akartı ile mikrofonla işi çözersin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Ağustos 2016, 19:47:52Amacım güzel bir preanfiyle anfiye anfiden de bilgisayara ses kaydetmekti taa nerelere geldik vu metredir falan filan hele hele ton kontrolmüş hiç gerek yoktu Tda2822M bile bu işi görebileceğini sanıyordum tabiki kurallar çerçevesinde ayrica memleket hocaminda anfisine hayran kaldım tasarım herşey güzel işçiliğe zaten lafım yok  ;D ama ben dinlemek için değil sesi kaydetmek için kullanacaktım dediğim gibi  lm1875 yerine yukarda verdiğim entegrede iş göremez miydi :)
Zaten bu amacın yanlış :D
Güzel bir preanfi ile anfiye oradan da PC ye olmaz.  ;D
Ses kaydetmek için ise mikrofonu direk PC ye takabilirsin. PC çıkışına da uygun bir ampli bağlayarak veya kulaklıkla direk dinleyebilirsin.

benim önerilerim temel mantık içerisinde olması gerekenlerdir. Benim sistem de aynı şekildedir. Bir ampli için bir dünya para harcamıştım.
Sen istersen PC çıkışında daha basit bir ampli yapabilir veya benim önerilerim doğrultusunda hareket edebilirsin.
Ama bahsetmiş olduğun HUMM ve TISSS sesi için sakın çözüm arama. Çünkü temel mantık yanlış olunca teknik değişir. teknik değişince de bu gibi sorunlar asla düzeltilemez.
ÖNERİ:
Daha önce önermiş olduğum LA3160 mikrofon devresi hala elinde ise bunu direk PC nin LINE girişine bağla. Arada anfi mamfi hiçbir devre olmasın.
Mikrofonla ses kaydı yapıp yeniden bir test et.
PC çıkışını ne ile dinlediğini bilmiyorum.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Ağustos 2016, 21:14:39Zaten bu amacın yanlış :D
Güzel bir preanfi ile anfiye oradan da PC ye olmaz.  ;D
Ses kaydetmek için ise mikrofonu direk PC ye takabilirsin. PC çıkışına da uygun bir ampli bağlayarak veya kulaklıkla direk dinleyebilirsin.

benim önerilerim temel mantık içerisinde olması gerekenlerdir. Benim sistem de aynı şekildedir. Bir ampli için bir dünya para harcamıştım.
Sen istersen PC çıkışında daha basit bir ampli yapabilir veya benim önerilerim doğrultusunda hareket edebilirsin.
Ama bahsetmiş olduğun HUMM ve TISSS sesi için sakın çözüm arama. Çünkü temel mantık yanlış olunca teknik değişir. teknik değişince de bu gibi sorunlar asla düzeltilemez.
ÖNERİ:
Daha önce önermiş olduğum LA3160 mikrofon devresi hala elinde ise bunu direk PC nin LINE girişine bağla. Arada anfi mamfi hiçbir devre olmasın.
Mikrofonla ses kaydı yapıp yeniden bir test et.
PC çıkışını ne ile dinlediğini bilmiyorum.

İşte benim yaptığım 2N3904 Mikrofon Preanfisini aldığım link adam aynı benim yaptığım gibi yapıyor sadece farklı bir pot kullanıyor ve 3 volt ile besliyor o kadar bakar mısınız gitarın sesi ne kadar tatlı geliyor ? Ne ile kaydettiğini bilmiyorum fakat çok güzel bir iş çıkardığı kesin ve Delikli Pertinaksa yapıyor demek ki 2N3904 diye ezmemek gerekirmiş belki vokalde ses değişebilir ama devrenin kazancı nasıl desem iyi seviyede ki anfi ve ya herneyse humm, hıss yapmadan o sesi net bir şekilde verebiliyor, Sadece bir dinleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=A9fEvqd7jXI

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 22 Ağustos 2016, 00:55:19İşte benim yaptığım 2N3904 Mikrofon Preanfisini aldığım link adam aynı benim yaptığım gibi yapıyor sadece farklı bir pot kullanıyor ve 3 volt ile besliyor o kadar bakar mısınız gitarın sesi ne kadar tatlı geliyor ? Ne ile kaydettiğini bilmiyorum fakat çok güzel bir iş çıkardığı kesin ve Delikli Pertinaksa yapıyor demek ki 2N3904 diye ezmemek gerekirmiş belki vokalde ses değişebilir ama devrenin kazancı nasıl desem iyi seviyede ki anfi ve ya herneyse humm, hıss yapmadan o sesi net bir şekilde verebiliyor, Sadece bir dinleyin.

Burada öğrenmen gereken çok teknik noktelar var.
1- Bir transistörün kazancı olsa olsa 50 bilemedin 100 dür. (Gv cinsinden) 100 kazanç db cinsinden takribi 20db dir.
2- Akım kazancı iyidir desek akımla fazlaca işimiz yok
3- Bir gitar elektrosu takribi 100-300mV arası çıkış vermektedir. Empedansı ise 200-1000 ohm arasında değişebilir.
En düşük seviyesinde bile pre ampli olmaksızın bazı amplilere direk bağlanabilmektedirler. (Birkaç db lik önkuvvetlendirici kullanılabilir)
4- Tatlı ses kavramı MP3 dinleyerek olmaz. Teknik ölçümler ölçülerek resmedilmemişse o devre çalışıyor bile denilemez.
5- HUMM TISS FISS gibi adlandırılan şeyler teknikte gürültü (NOISE) olarak geçer ve bir ölçüm tekniği bulunmaktadır.
6 Mikrofonun empedans faktörü ve çıkış gerilimi gürültü faktöründe çok etkendir. Dinamik mikrofonlar 200-600 ohm arası empedansa sahiptir. Bu empedansta ampli girişi hemen hemen kısa devre gibi düşünülür. Halbuki kondeser mikrofonların empedansı çok yüksektir. Bu denli yüksek giriş empedanslarında havada sinek uçsa gürültüsü duyulur.
KISA VE ÖZETLE.
Basit bir transistörle akustik ses kaydı yapılabilecek bir mikrofon devresi yapılamaz. Yapılabilseydi bu günlerde binlerce dolarlara satılan studio mikserlerine gerek duyulmazdı.
İyi kalite üretilmiş yüksek kazançlı mikrofon kuvvetlendiricileri neredeyse servet değerindedir ve tasarım ve yapımı her kişinin yapabileceği birşey değildir.
Senin durumunu incelersek.
Mikrofonla ses kaydı yapabilmen için mikrofonun ağzından belli bir mesafede uzak olması gerekmektedir.
Bu mesafe etkeni devrenin kazancının yüksek olmasını gerektirir. Aksi takdirde mikrofonu ağzına dayamış şekilde konuşman lazım ki tek bir transistörlü devrenin kazancı yeterli olsun.
Gitar sisteminde teller elektrolardan sabit mesafede olduğu için elktroların çıkış gerilimleri daima belli seviyededir. Bu durumda fazlaca kazanca ihtiyaç duymadan rahatlıkla gitarın sesini ampliden dinleyebilmekteyiz.
Ya mesafeyi kısaltarak devrenin kazancını düşüreceksin. Böylece  mikrofonu ısırarak kaydını yapacaksın.
Ya da yüksek kazançlı devrelerle boğuşup tıss fıss hıımm humm gibi gürültülerle cebelleşeceksin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ağustos 2016, 03:36:32Burada öğrenmen gereken çok teknik noktelar var.
1- Bir transistörün kazancı olsa olsa 50 bilemedin 100 dür. (Gv cinsinden) 100 kazanç db cinsinden takribi 20db dir.
2- Akım kazancı iyidir desek akımla fazlaca işimiz yok
3- Bir gitar elektrosu takribi 100-300mV arası çıkış vermektedir. Empedansı ise 200-1000 ohm arasında değişebilir.
En düşük seviyesinde bile pre ampli olmaksızın bazı amplilere direk bağlanabilmektedirler. (Birkaç db lik önkuvvetlendirici kullanılabilir)
4- Tatlı ses kavramı MP3 dinleyerek olmaz. Teknik ölçümler ölçülerek resmedilmemişse o devre çalışıyor bile denilemez.
5- HUMM TISS FISS gibi adlandırılan şeyler teknikte gürültü (NOISE) olarak geçer ve bir ölçüm tekniği bulunmaktadır.
6 Mikrofonun empedans faktörü ve çıkış gerilimi gürültü faktöründe çok etkendir. Dinamik mikrofonlar 200-600 ohm arası empedansa sahiptir. Bu empedansta ampli girişi hemen hemen kısa devre gibi düşünülür. Halbuki kondeser mikrofonların empedansı çok yüksektir. Bu denli yüksek giriş empedanslarında havada sinek uçsa gürültüsü duyulur.
KISA VE ÖZETLE.
Basit bir transistörle akustik ses kaydı yapılabilecek bir mikrofon devresi yapılamaz. Yapılabilseydi bu günlerde binlerce dolarlara satılan studio mikserlerine gerek duyulmazdı.
İyi kalite üretilmiş yüksek kazançlı mikrofon kuvvetlendiricileri neredeyse servet değerindedir ve tasarım ve yapımı her kişinin yapabileceği birşey değildir.
Senin durumunu incelersek.
Mikrofonla ses kaydı yapabilmen için mikrofonun ağzından belli bir mesafede uzak olması gerekmektedir.
Bu mesafe etkeni devrenin kazancının yüksek olmasını gerektirir. Aksi takdirde mikrofonu ağzına dayamış şekilde konuşman lazım ki tek bir transistörlü devrenin kazancı yeterli olsun.
Gitar sisteminde teller elektrolardan sabit mesafede olduğu için elktroların çıkış gerilimleri daima belli seviyededir. Bu durumda fazlaca kazanca ihtiyaç duymadan rahatlıkla gitarın sesini ampliden dinleyebilmekteyiz.
Ya mesafeyi kısaltarak devrenin kazancını düşüreceksin. Böylece  mikrofonu ısırarak kaydını yapacaksın.
Ya da yüksek kazançlı devrelerle boğuşup tıss fıss hıımm humm gibi gürültülerle cebelleşeceksin.

Bence kullandigi ses kayit cihazi cok iyi tahminim kendi yapmamistir :D benim icin seste ki gurultuler gitseydi iyi olurdu ama olmadi tabiki mikserler bir servet degeri bi studyo kurmak hic kolay degil ama adam yapmis simdi icimde kaldi ;D mesela şu senheiserr mi ne oyle bir telsiz mikrofonlari var tanesi 2,5 milyar gibi birseydi ne bu mubarek altin mi  ;D

i3uz

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 22 Ağustos 2016, 05:32:32Bence kullandigi ses kayit cihazi cok iyi tahminim kendi yapmamistir :D benim icin seste ki gurultuler gitseydi iyi olurdu ama olmadi tabiki mikserler bir servet degeri bi studyo kurmak hic kolay degil ama adam yapmis simdi icimde kaldi ;D mesela şu senheiserr mi ne oyle bir telsiz mikrofonlari var tanesi 2,5 milyar gibi birseydi ne bu mubarek altin mi  ;D
hum tis sesin voltaj fazlasından gelmektedir. ayarlı güç kaynagın varsa 2vdan başla uygun voltajı yakalayınca dur. 4v kadar dene. 
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın