Sesi yükseltince Güç kaynakları kapanıyor ?

Başlatan phantasmagoryan, 14 Ağustos 2016, 20:35:03

phantasmagoryan

Arkadaşlar merhaba, forumda yeniyim adım ayhan.
Google da araştırmama istinaden ve paylaşımlarınızı incelememe göre yardımcı olabileceğinize inandığımdan buraya geldim  :)

Sorun şu;

Araba amfimi evde kullanmak istediğimden güç kaynağı olarak elimdeki fazla psulardan iki tanesini pararlel bir şekilde amfiye bağladım.
Amfi güzel çalıştı derken tam sesi yükseltiyorum çat güç kaynakları kapanıyor. Daha sonra kapatıp açıyorum yine çalışıyor ama sesi yükseltmemle birlikte yine kapanıyor. Sesi yükseltmemdeki kasıt biraz aşırı yükseltme, yoksa normal bir insan için yeterli seviyede ses alınırken sıkıntı yok, faka dediğim gibi sesi yükseltmemle birlikte kapanıyorlar.

3. bir psu daha mı bağlasam ? 2 psu dan tahminimce 20-30 A güç alıyorum ama hala yetersiz mi oluyor çözemedim.
Yardımcı olması açısından bir iki resim ve olayı anlatan birde kısa video ekliyorum.

Yardımlarınızı esirgemeyin  :(

https://www.youtube.com/watch?v=G90CyEOH3OI

seron

Merhaba Ayhan, aramıza hoşgeldin.

Kullandığın türden güç kaynakları, aşırı akım ve kısadevre korumasına sahiptir. Yani... Aklına ne geliyor? ;)

-Güç kaynaklarının üzerindeki etiketi
-ve kullandığın amplifikatörün güç değerlerini(varsa etiket vb)
-bir de oparlörün max güç değerlerini

fotolayıp yüklersen bir bakıp yorumlayan çıkar elbet.

Ama ben şöyle yapardım: güç kaynağı ile ampli arasına br santral aküsü (ya da güç kaynağı aküsü) diye bilinen 12V akü koyarım, akünün anlık akım değeri yüksek olduğundan ani çökmelere neden olunmaz; güç kaynağına da nefes alması için biraz fırsat verilir. Kullanmadığım zaman da fişi MUTLAKA ÇIKARIRIM ki, güç kaynağından gelen yüksek akım aküyü patlatmasın. benim aklıma gelen çözüm bu.

phantasmagoryan

Tskler hosbuldum, hemen elimden geldigince resimleri paylasayim :)

Amfinin etiketi olmadigi icin bildigim kadariyle 4x600 watt lik amfi. Markasi netex audiomax

asma

Merhaba
İyi ki güç kaynaklarınızın koruması düzgün çalışıyormuş.
İki veya daha fazla smps paralel bağlanması için bağzı şartlar vardır. PC PS lerde bu özellik yok. Haricen tedbir almak gerekir.
Bir ATX güç kaynağının tek çıkışı asla tam güç veremez. Mutlaka diğer çıkışlardan akım çekilmeli.
Bu yöntemler çok defa anlatıldı , nette çeşitli uygulama örnekleri var.
Amp. Üzerindeki sigorta değerleri harcayabileceği güç hakkında fikir verebilir. Sigorta max. akımın 1,2 veya 1,5 katı seçilmiştir.

Kolay gelsin.

i3uz

aynı sisteme evde zamanında bende çalıştırmıştım. sen tek power supply ile 190w güç alabilirsin. sadece tek güç kaynağı ile bir bass, bir Tweeter olarak çalıştırabilirsin diğer hoparlörleri takmana bile gerek kalmıyacak. muhteşem bir ses çıkıyor ortaya piezo tweeter diye geciyor. bass çok güzel uyum içinde çalışıyor. internette ve karaköyde rahatlıkla bulabilirsin. diyeceğim oki mutlaka bu tweeteri
 kullan.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

phantasmagoryan

Alıntı yapılan: asma - 15 Ağustos 2016, 00:23:59Amp. Üzerindeki sigorta değerleri harcayabileceği güç hakkında fikir verebilir. Sigorta max. akımın 1,2 veya 1,5 katı seçilmiştir.

Kolay gelsin.

Mrb. Amfinin uzerinde iki adet 30A lik sigorta var. Arastiriyorum bende bi yandan, bu islemi yapanlar var ama benimkisi gibi guc kaynagi kapanani daha goremedim.
Benim yaptigimdan farkli olarak +12v uclari diyotlarla birlestirip oyle amfiye baglamislar ama bu da kapnmaya neden olan problem degildir sanirim ?

Buz' tavsiyen icin tsk ederim. Esasen dogru duzgun tizim olmadigindan midle idare edeyim demistim. Denk dusurursem denerim. Tskler :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: phantasmagoryan - 15 Ağustos 2016, 09:59:01merhaba. Amfinin uzerinde iki adet 30A lik sigorta var. Arastiriyorum bende bi yandan, bu islemi yapanlar var ama benimkisi gibi guc kaynagi kapanani daha goremedim.
Benim yaptigimdan farkli olarak +12v uclari diyotlarla birlestirip oyle amfiye baglamislar ama bu da kapnmaya neden olan problem degildir sanirim ?

Buz' tavsiyen icin tsk ederim. Esasen dogru duzgun tizim olmadigindan midle idare edeyim demistim. Denk dusurursem denerim. Tskler :)

2 adet 30 A sigorta
30+30=60A
60÷1.2=50A

12x50=600 watt
Bu demektir ki sizin amplifikator 600 watt
Siz bunu en az 750 watt bir güç kaynağı ile beslemelisiniz
Bunun en güzel yöntemi bence 750 watt 12 volt trafo alıp şöyle baba bir diyotla köprü dogrultma yapıp, birde 10.000 uF kondansator koy
Tüm dertlerin bitsin
:)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

phantasmagoryan

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Ağustos 2016, 10:06:462 adet 30 A sigorta
30+30=60A
60÷1.2=50A

12x50=600 watt
Bu demektir ki sizin amplifikator 600 watt
Siz bunu en az 750 watt bir güç kaynağı ile beslemelisiniz
Bunun en güzel yöntemi bence 750 watt 12 volt trafo alıp şöyle baba bir diyotla köprü dogrultma yapıp, birde 10.000 uF kondansator koy
Tüm dertlerin bitsin
:)

Dogru soyluyorsun dogru soyluyorsunda iste ahh ahh maddiyattan kacmak bizimkisi :)
Elimde 3 tane daha psu var 3. yu de baglasammi diye dusunmuyor degilim :) :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: phantasmagoryan - 15 Ağustos 2016, 10:10:30Dogru soyluyorsun dogru soyluyorsunda iste ahh ahh maddiyattan kacmak bizimkisi :)
Elimde 3 tane daha psu var 3. yu de baglasammi diye dusunmuyor degilim :) :)

O vakit şöyle yapın bence
Güç kaynaklarının gerilimini ayarlayarak 13- 14 volt
yapin
Sonra - uçlarını birleştirin, + uçları en az 30A veya daha yüksek akım taşıyabilecek diyotlardan geçirerek birleştirin

fatih_celebi24

seron

Ayhan, ustaların söylediklerinden 750Watt power kullanmak daha mantıklı geliyor. Tahmini 150TL civarındadır.
Eğer yapabilirsen uyarılara da dikkat ederek birden fazla kaynağı birleştirmeyi deneyebilirsin.

phantasmagoryan

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 15 Ağustos 2016, 11:47:02https://320volt.com/180w-stereo-araba-amfisi-kenwood-kac-716-dcdc-smps/

su konuyu bi incele birden fazla cpu birbirine baglarsan cpu nun kafası karışır daha güçlü olan modellere bak

İnceledim ve orada paylasimda bulunan kisi kendini asmis, sifirdan kendisi uretmis. Kisacasi adam yemis yutmus:) ben teknik konulardan o derece pek anlamiyorum, hic yoktan makine harici:)
Benim yaptigim sade paralel baglanti, en fazla yapacagim sey bana diyot ekle diyin ekliyim ama sargi olayiydi daha derin teknik konular beni asiyor :)
Evet mantik olani dediginiz gibi 600-700w lik bir guce sahip ekipman gerekiyor ama elimdekilerle cozebilirsem neala, zaman tasarruf zamani :)
İki psu ile baslangic seviyesinde guzel performans aldim, bass in vurusu tatminkardi fakat bu tesisati kina gecesinde de kullanacagim icin biraz daha seviyeyi arttirmam gerekiyor. Ama iste sorunda buradan cikiyor. Aksam is cikisi evde 3. Psu yuda baglayip test edicem eger sikinti cikmaz isede diyotlari baglarim. Sonucuda yine sizlerle paylasirim.

phantasmagoryan

Arkadaşlar ben az önce bir halt yedim  :(
çatıdan bulduğum cevval bir adaptörü bir umutla amfiye bağladım.
avometre ile kendi çapımda ölçtüm ama pekte birşey anlamadığımdan makineye bağladım.

amfi çalıştı yani ışığı yandı ama ses çıkmadı, sonradan bir cort mu diyim zort mu diyim bilemedim bir ses geldi ve hemen fişi çektim.
Çektim ama ortalığı bir yanık kokusu aldı  :(
umutsuzca amfiyi açtım içinden inceden bir duman çıktığını gördüm ama tam olarak nereden çıktığını yakalayamadım.
Resimde sağdaki kondansatörler şiş gibiydi. Acaba kondansatörlerimi yaktım ?
Amfi üzerinde iki adet 30A lik sigorta vardı neden böyle birşey oldu ki şimdi ?
Biri beni aydınlatsın rica ediyorum, pirince giderken evdeki bulgurdan mı olduk ?  :-[

Adnancoskun

Alıntı yapılan: phantasmagoryan - 15 Ağustos 2016, 19:37:31Arkadaşlar ben az önce bir halt yedim  :(
çatıdan bulduğum cevval bir adaptörü bir umutla amfiye bağladım.
avometre ile kendi çapımda ölçtüm ama pekte birşey anlamadığımdan makineye bağladım.

amfi çalıştı yani ışığı yandı ama ses çıkmadı, sonradan bir cort mu diyim zort mu diyim bilemedim bir ses geldi ve hemen fişi çektim.
Çektim ama ortalığı bir yanık kokusu aldı  :(
umutsuzca amfiyi açtım içinden inceden bir duman çıktığını gördüm ama tam olarak nereden çıktığını yakalayamadım.
Resimde sağdaki kondansatörler şiş gibiydi. Acaba kondansatörlerimi yaktım ?
Amfi üzerinde iki adet 30A lik sigorta vardı neden böyle birşey oldu ki şimdi ?
Biri beni aydınlatsın rica ediyorum, pirince giderken evdeki bulgurdan mı olduk ?  :-[

Şimdi nereden başlasam ki
Öncelikle kondansatorlere birşey olmaz
Genellikle yarı iletkenler ve dirençle çabuk bozulur
Tabi öncelikle anfiye verdiğin gerilim kaç volt
Alternatif akım mı
Doğru akım mı?
Yollarda yanık var mı?
Direncleri iyice bir kontrol et
Transistorleri uzerinde de olsa Kisadevre varmı diye kontrol et

seron

Kararmış elemanlara ve yollara bak. erimiş kararmış patlamış üstü isle kaplanmış herşey şüpheli kişi oluyor. resimde sağdaki kondansatörün etiketi kalkmış. acaba neden şişip açılmış mı? en sağda vidalanmış elemanlar var. vidayı açıp bakmak mümkünse çatlama dağılma var mı? Eğer işin içinden çıkamayacaksan bir TV tamircisine götür.

Bir de üzülme olur böyle şeyler. Tecrübe etmeden öğrenemezsin.

phantasmagoryan

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Ağustos 2016, 20:33:54Şimdi nereden başlasam ki
Öncelikle kondansatorlere birşey olmaz
Genellikle yarı iletkenler ve dirençle çabuk bozulur
Tabi öncelikle anfiye verdiğin gerilim kaç volt
Alternatif akım mı
Doğru akım mı?
Yollarda yanık var mı?
Direncleri iyice bir kontrol et
Transistorleri uzerinde de olsa Kisadevre varmı diye kontrol et

Amfinin altını üstünü söktüm, yollarda herhangi bir yanık kopuk veya atmaya rastlamadım ama iki tane yanık parça buldum.
Alternatif akım bağladım hocam ve bunu yapmadan önce avometre ile yapabildiğim kadarıyla ölçmeye çalıştım. Avometrede 10A bölümüne getirdikten sonra ölçtüğümde ekranda 0.85 yazıyordu. Bu 85 amper mi demek oluyor ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: phantasmagoryan - 15 Ağustos 2016, 21:54:39

Amfinin altını üstünü söktüm, yollarda herhangi bir yanık kopuk veya atmaya rastlamadım ama iki tane yanık parça buldum.
Alternatif akım bağladım hocam ve bunu yapmadan önce avometre ile yapabildiğim kadarıyla ölçmeye çalıştım. Avometrede 10A bölümüne getirdikten sonra ölçtüğümde ekranda 0.85 yazıyordu. Bu 85 amper mi demek oluyor ?

Direnclerin değeri altinda yaziyor
Yanık direncleri sök
Yerine yenilerini tak
Bir de diyot ve transistorleri kisadevre kontrolünü yap

Mustafa281

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Ağustos 2016, 22:05:28Direnclerin değeri altinda yaziyor
Yanık direncleri sök
Yerine yenilerini tak
Bir de diyot ve transistorleri kisadevre kontrolünü yap
Katılıyorum  :)

asma

Geçmiş olsun , yine bir tehlike atlatmışsınız.
En basit devre , kaynak ve yükten oluşur.
Kaynak çıkış voltajı voltmetre ile ölçülür , yük akımı ampermetre ile ölçülür.
Kaynak ile amper metre bir arada ölçüm yapılmaz. Seri bağlamanız gereken ampermetre , yük olmadığı sürece bir ucu boşta kalır ve akım geçmez. Paralel bağladığınızda iki cihaza da zarar vermeye çalışırsınız ve ölçtüğünüz değerin pek fazla anlamı yoktur.

Ölçü aletiniz var , güç kaynağı buldunuz ve 12V akü gerilimi ile çalışan cihaza uygulamadan önce ölçtüğünüzde ; uygun olduğunu düşündüren neydi?
12V girişli smps AC ile beslenirse , koruma devresi yoksa kondansatörler ısınır , şişer ve gaz kaçırmaya başlar. Kaynak güçlüyse bu işlem hızlanır , kondansatör patlar. 30+30A sigortaya sahip cihazı 3-5A lik kaynak bozmaya yeter ve sigorta atmaz.
Sigorta ters gerilim ya da AC den korumaz. Yüksek akımda , akımı keser.
12V a bağlı iri sayılabilecek bir yada iki kondansatörü değişmeniz gerekebilir. (Şişmese bile)
Yanık dirençlerden biri çok yavaş ve zamanla kararmış. Muhtemelen eskiden de öyleydi ve bozulmamıştır. 2 numara gitmiş.

ATX güç kaynağını PC dışında çalıştırmak için yeşil ve siyah kabloyu kısa devre ettiğiniz gibi , 3,3V ve özellikle 5V çıkışlarına yapay yük bağlamadan güç alamazsınız. Etiket değerlerine yaklaşamazsınız.
Bu yapay yükler deneme yanılma yöntemiyle bulunabilir. Ancak 3,3V için 2,7 veya 3,3 ohm /  10W  ,  5V için 4,7 ohm / 10W iki adet taş direnç paralel olacak şekilde çıkışlara bağlanır. Bu dirençler ısınacaktır bu yüzden sabitlenmelidir.
Tek bir ATX bu şekilde yeterli gelmez ise diğeride aynı hale getirilip 12V çıkışları diyotla birleştirilmeli. Bu yöntemle güç kaynağı eklemeye devam edebilirsiniz.
Diyot , çıkış akımından yüksek seçilmeli , paralel diyot kullanılabilir.  Isınacağı için önlem alınmalı. (soğutucu montajı gibi)

Kolay gelsin.

i3uz

Bu hatan nedeniyle senin ilk sorduğun sorunun cevabını bulmuş olduk sen 12 volt 60a aküde bağlasan senin amfin yüksek sesde güç sorunun yaşıyacak. aşşağıdaki resimde senin bobinler 2 sarım birbirine yapışmış yanı amfinin normal çalışma voltajında çalışmıyor. yanı içindeki besleme doğru çalışmamasından dolayı dışardakini artırsanda yüksek seste sonuç alamayacaksın. 2 sarım kaybın var. 24v ile çalışması gereken devre 16 volt gibi değerde çalışıyor. (24v kafanı karıştırmasın sen güç kaynağınla 12volt verdiğinde anfinin içindeki besleme devresi, onu anfinin çalışması gereken voltaja yükseltiyor. o yükseltecin bozuk) onu yeniden sardırmalısın. yada sarmalısın.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=5J7S[/img]
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

phantasmagoryan

Alıntı yapılan: i3uz - 16 Ağustos 2016, 08:42:59Bu hatan nedeniyle senin ilk sorduğun sorunun cevabını bulmuş olduk sen 12 volt 60a aküde bağlasan senin amfin yüksek sesde güç sorunun yaşıyacak. aşşağıdaki resimde senin bobinler 2 sarım birbirine yapışmış yanı amfinin normal çalışma voltajında çalışmıyor. yanı içindeki besleme doğru çalışmamasından dolayı dışardakini artırsanda yüksek seste sonuç alamayacaksın. 2 sarım kaybın var. 24v ile çalışması gereken devre 16 volt gibi değerde çalışıyor. (24v kafanı karıştırmasın sen güç kaynağınla 12volt verdiğinde anfinin içindeki besleme devresi, onu anfinin çalışması gereken voltaja yükseltiyor. o yükseltecin bozuk) onu yeniden sardırmalısın. yada sarmalısın.

Esasen hic sarmadim ama merakliyim elimde yatkindir boyle seylere ama dedigim gibi elektrik elektronikte sifirim. Bakir tel alsamda sarsam ama nekadar saracagimida bilmiyorum birde onun uzerinde koruyucu bir tabaka var sanirim onu nasil yaparim onuda bilmiyorum. Dukkaniniz var ise gelebilirmiyim  ;D

i3uz

O trafoyu sök yerinden. aynı kalınlıkta bobin teli alacaksın. bobin telinin üzeri zaten yalıtımlı dır. herhangi bir elektrikciye gitsen sana kesinlikle yardım edecektir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: phantasmagoryan - 16 Ağustos 2016, 09:01:41Esasen hic sarmadim ama merakliyim elimde yatkindir boyle seylere ama dedigim gibi elektrik elektronikte sifirim. Bakir tel alsamda sarsam ama nekadar saracagimida bilmiyorum birde onun uzerinde koruyucu bir tabaka var sanirim onu nasil yaparim onuda bilmiyorum. Dukkaniniz var ise gelebilirmiyim  ;D
bu trafo bu hale geldiyse sürücü mosfetlerde gitmiştir
Yakınlarında elektronikten iyi anlayan biri varsa yardım almani tavsiye ederim

seron

Evet bence de işler biraz karışmış. Tecrübe sınırlarının çok dışındaki bir arızaysa tamirciye götürsün. Kaş yapayım derken cihaz iyice elden çıkar. Zaten şimdiden yeni cihaz kadar masraf çıkarmış görünüyor. Önce bir arıza tesbit yaptırıp fiyat sormakta fayda var. Arıza tesbit için de 10TL çay parası verse yeter sanırım.

Adnancoskun

Yalnız dikkatimi çekti
o bobinin üzerindeki sabitleme maddesi olabilir mi? loctite vs?
eğer öyle ise o trafo sağlamdır... Resim net göremiyorum.
Yoktan yere trafoyu sökmeyesin....

i3uz

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ağustos 2016, 15:19:19Yalnız dikkatimi çekti
o bobinin üzerindeki sabitleme maddesi olabilir mi? loctite vs?
eğer öyle ise o trafo sağlamdır... Resim net göremiyorum.
Yoktan yere trafoyu sökmeyesin....

Malesef o arızalı bir trafo... arkadaşın ilk yazdığı sorun yüksek sesde powerların kapanmasına neden olan sıkıntı trafo. arkadaş normalde 12v akü baglasa bile anfi yüksek seste sorun yaşatacaktı. anfili araba ekolayzirlarında bu sorunlar bolca oluyor. bu trafo ısıdan dolayı vernikler eriyip yapışıyor. mevcut voltaj istenildiği seviyeye çıkamıyor. bazen trafo bobini tam kısa devre oluyor. bazende arkadaşın ki gibi oluyor. tek sorun trafoydu sardırsa sorun çözülecekti. ama şimdi arıza nerelere kaydı bilemiyecem. devreyi arkadaş kontrol etmeli yada ettirmeli
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

gevv

merhaba,

trafoda sorun olacağını sanmam @Adnancoskun  hocamın dediği gibi sabitleme malzemesidir

pc güç kaynaklarından  yeterli  güç alamazsınız  paralel bağlantınında usülü var  ayrıca 5v çıkışa yük bağlamalı vs..

en temizi  araba aküsüne  bağlayıp test edin   bağlantı kablolarıda ince olmasın

phantasmagoryan

Dun tv tamircisinden iki tane direnc alip taktim ama calismadi. Direncler cikardiklarimla ayni degildi birinin rengi baska digerininde boyutu cikardigimdan ufakti. Ama tv tamircisi es degerde oldugunu soyledigi icin taktim.

Anadolu yakasinda bu parcalari bulabilecegim biryer varmidir. Dun bikac elektrikci gezdim bulamadim ?

i3uz

Alıntı yapılan: gevv - 16 Ağustos 2016, 23:37:54merhaba,

trafoda sorun olacağını sanmam @Adnancoskun  hocamın dediği gibi sabitleme malzemesidir

pc güç kaynaklarından  yeterli  güç alamazsınız  paralel bağlantınında usülü var  ayrıca 5v çıkışa yük bağlamalı vs..

en temizi  araba aküsüne  bağlayıp test edin   bağlantı kablolarıda ince olmasın

Arkadaşlar Gıcır gıcır trofada olsa sorun trafodadır. bazen gözle bile göremezsiniz  o trafoda iki renk olmalı kırmızı bide sarı.. telin rengi kararak şerit halınde içeri girmiş üzerindeki vernik ısı ile yanarak yol gibi  devam etmiş .. böyle bir sabitleme yöntemi olamaz. Bobin üzerinde uclarında olan yerlerde siyah malzeme olabilir. ama resimdeki şimdi gösterdiğim kesinlikle yanık..
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=7EG6[/img]
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

phantasmagoryan

Burdan belki daha net gorulebilir, elimde baska bir amfi daha var onun sargisini buna takmamda sakinca olabilir mi ? Dicem ama bu da biraz sallamasyon birsey olacak.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: phantasmagoryan - 17 Ağustos 2016, 11:48:18

Burdan belki daha net gorulebilir, elimde baska bir amfi daha var onun sargisini buna takmamda sakinca olabilir mi ? Dicem ama bu da biraz sallamasyon birsey olacak.

Onun sargisi tutmayabilir
Bence hiç söküp deneme

phantasmagoryan

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Ağustos 2016, 12:22:18Onun sargisi tutmayabilir
Bence hiç söküp deneme

Tmm hocam biraz umudumu yitirdim ama bakalim bir dukkan buldum pendikte, en kisa zamanda gerekli parcalari alip birseyler yapmaya calisicam. İns daha da batirmam.

i3uz

Devrede bobin ucları ve kondansatorlarin diplerinde oynamasın diye katalizör sürülmüş. ama bobin barız şekilde yapışmış. Power supply olayından girdiğin için aklıma gelmedi. 2000 lerde çok tamir ediyordum. bunları yüksek sese anfi çıkamıyor pat pat diyip sıgorta attırıyor. bobini görünce aklıma geldi.  Ama şimdi Devrende başka sıkıntılar var.  içindeki konvertör tahminimce zarar gördü. onuda elektronikten anlayan biri çözer. 12v verdiğinde o iki kondansatörun herbir ucunda24 veya 35 volt olmalı o yanan direnclerde preanfi, anfi önyükselteci   ve entegreleri beslemek için tekrardan voltajı 12v a düşürüyor.. yanı konvertör 2x24 volta çıkarıyor. o dirençlerle 2x12 voltluk bi gerilimle belirtiğim malzemeleri besliyor. Ölçebiliyorsan kondansatör uclarını ölç bakalım durum nedir.(büyük kondansatörleri)
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: phantasmagoryan - 17 Ağustos 2016, 11:48:18

o siyah sıvı gibi olan sanırım EPOXY
Yani trafoyu sağlamca sabitlemek için kullanılmış katkılı yapıştırıcı.....

seron

Ben üç tip sargı gördüm: SARI-KIRMIZI-YEŞİL. Resme yaklaşarak dikkatli baktım ama emay'ı yanmış birbirine değmiş yer göremedim. Siyah şey de epoxy gibi bir malzemeye benziyor... Bilmiyorum yanlış da olabilirim... ::)

toyer

gözle bakmaktaktansa ölçü aletiyle ölçse aslında arkadas durum ortaya çıkar.

gevv

@phantasmagoryan  amfiyi akü ile çalıştırmayı denediniz mi ?

önceki iletimde
Alıntı Yapen temizi  araba aküsüne  bağlayıp test edin   bağlantı kablolarıda ince olmasın

dedim siz  arıza, tamir konusundasınız    sanki hiç ileti yazmamışım gibi

Alıntı YapDun tv tamircisinden iki tane direnc alip taktim ama calismadi. Direncler cikardiklarimla ayni degildi birinin rengi baska digerininde boyutu cikardigimdan ufakti. Ama tv tamircisi es degerde oldugunu soyledigi icin taktim.

Anadolu yakasinda bu parcalari bulabilecegim biryer varmidir. Dun bikac elektrikci gezdim bulamadim ?

yazmışsınız

sizin kesin tespit yapmanız  için  amfinin güç ihtiyacını karşılayacak bir güç kaynağı şart buda akü olur  anfi sağlamsa smps veya trafolu kaynaklar bulunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın