TDA 7377 hakkinda bir sorum var

Başlatan umut51er, 09 Ağustos 2016, 11:06:35

umut51er

Arkadaşlar elimde https://320volt.com/tda7377-ile-2x30w-anfi-devresi/ bu devreden var

buna ses sitemindeki bass hoparlörini takıytorum bişey yok ama birde normal hoparlör takınca direk cızırtı yapıyor

önceden bi 5+1 kawai ses sistemim vardı yanmıştı onun hoparlöri bunlar  besleme gerilimi ise 19.5v 3-4 amper

birde kondansatör bağlayınca cızırtı gidiyor bağladığım kondansatör 100 uf 63v olması lazım ama ondada sesi açınca bu seferde

entegre kitleniyor

Yardım Ederseniz Sevinirim Arkadaşlar Şimdiden Teşekkür Ederim

i3uz

ses sisteminin minik hoparlörlerini bunun çıkışına bağlıyorsan dogru bir çalışma şekli olmaz. o hoparlörler 5w gücünde ,ama senin entegrenin çıkışı 30w gücünde dolasıyla  entegre  sesi bozuyor. bass hoparlörü 30w gücünde olduğu için normal sesi alabiliyorsun.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

gevv

@i3uz  doğru söylüyor hoparlörlerin gücü önemli + tda7377 için 19v yüksek  12.....15v  idealdir 

bass hoparlörün omajı yüksek ise besleme voltajı biraz tolare olur ama  yüksek ses ve uzun sürede oda sıkıntı diğer normal dediğiniz hoparlörün omajı düşük olduğu için yüksek besleme voltajında sorun oluyordur  gücü yetmiyordur

umut51er

Peki o cızırtıyı nasıl kesebiliriz fikriniz varmı, yoksa bi tane daha 30w haporlör mü bağlayım fikriniz nedir teyp çıkışlarına baktım da 100uf kondastor bağlamışlar birde @gevv 12-15 arası demişinizde buna kaç amper gerekir lm7815 den 2 tane bağlasam 2 amper yetermi 

Mustafa281

Alıntı yapılan: umut51er - 10 Ağustos 2016, 13:34:54Peki o cızırtıyı nasıl kesebiliriz fikriniz varmı, yoksa bi tane daha 30w haporlör mü bağlayım fikriniz nedir teyp çıkışlarına baktım da 100uf kondastor bağlamışlar birde @gevv 12-15 arası demişinizde buna kaç amper gerekir lm7815 den 2 tane bağlasam 2 amper yetermi 
12V 60W trafo yeterlidir Tda7377 için doğrultma devrenizi yapın voltajınız 13,45 felan olur ideal bir voltaj ile devreyi tekrar çalıştırın eğer çalışmazsa devrenin altlı üstlü fotoğrafını çekin yollayın bakalım

umut51er

devre delikli plakette altı baya karışık yani resimler zor ama ben o tro olayını bi deneyim ilk yaptığım devreydi :) eğerki olursa normal plakete yapacam :) teşekkür ederim :)

Mustafa281

Alıntı yapılan: umut51er - 10 Ağustos 2016, 21:22:54devre delikli plakette altı baya karışık yani resimler zor ama ben o tro olayını bi deneyim ilk yaptığım devreydi :) eğerki olursa normal plakete yapacam :) teşekkür ederim :)
Eğer elinizdeki 19V luk trafo iyi biseyse ona dogrultma devresi yapip sonuna Lm7812 koyabilirsiniz fakat sogutucu koymaniz gerekir  aksi taktirde yanar

Adnancoskun

7812 ile amplifikator besleyemezsiniz
Gücü yetmez
Regulatore gerek yoktur yuksek kapasiteli kondansator işimizi görür
Illaki regulator kullanmak istiyorsanız en az 2 adet 2N3055 ile bir regulator yapın
Ve transistoru de baba bir sogutucuya bağlayın ve hatta fan ile sogutun
Tavsiyemdir...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Ağustos 2016, 00:02:427812 ile amplifikator besleyemezsiniz
Gücü yetmez
Regulatore gerek yoktur yuksek kapasiteli kondansator işimizi görür
Illaki regulator kullanmak istiyorsanız en az 2 adet 2N3055 ile bir regulator yapın
Ve transistoru de baba bir sogutucuya bağlayın ve hatta fan ile sogutun
Tavsiyemdir...
E adnan hocam ben boyle besliyorum hicbir sorunum yok Lm7812 ne sesi bozdu ne de kıstı

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 11 Ağustos 2016, 00:12:27E adnan hocam ben boyle besliyorum hicbir sorunum yok Lm7812 ne sesi bozdu ne de kıstı
Kaç wattkik bir amplifikator?
Ve ne kadar akım çekiyorsunuz?
2x30 watt diyorsunuz
Yani 60 watt ve 5 Amper eder
7812 nin bu akıma dayandığını pek görmedim

Eğer kullanıyorsunuz ve problem de yoksa
Herhangi bir sıkıntı yok demektir. :-)

Mustafa281

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Ağustos 2016, 00:16:07Kaç wattkik bir amplifikator?
2x22 watt diyorsunuz
Yani 44 watt ve 3.65 Amper eder

Yok adnan hocam estagfurullah usta sensin bense çırak :D bende de aynı devre var 2X15 ondan dedim 

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 11 Ağustos 2016, 00:17:34Yok adnan hocam estagfurullah usta sensin bense çırak :D bende de aynı devre var 2X15 ondan dedim 
Estağfurullah sevgili kardeşim
Ben 2×30 watt devre için söylemiştim
Yoksa
Tba820
Nec575
Veya başka 3-5 wattlik çıkışlar için elbette kullanabiliriz

Bu işler her nekadar hesapla yapılsa da zaman zaman tecrübe ile hesap uyuşmayabiliyor
Gözardı edilen bazı sebeplerden
En güzeli yapıp tecrübe etmek
:)

Mustafa281

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Ağustos 2016, 00:22:44Estağfurullah sevgili kardeşim
Ben 2×30 watt devre için söylemiştim
Yoksa
Tba820
Nec575
Veya başka 3-5 wattlik çıkışlar için elbette kullanabiliriz
:)
Hocam benimde sorunum var 2+1 ses sistemi diye konu acmistim oraya da bakar misin biraz degisik bir sorun da

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 11 Ağustos 2016, 00:24:16Hocam benimde sorunum var 2+1 ses sistemi diye konu acmistim oraya da bakar misin biraz degisik bir sorun da
şuan telefondan baglaniyorum
Yarın pc den bakayım problem değil hallolur,

Mustafa281

umut51er

vay :) soğutucu kullandığım 5 * 5 aliminyum suğutucu üstünede bi fan monta ettim :) deniyeceğim :) ilk defa açtığım bi konuda böyle bi yardı maldım facede soruyorum cevap veren yok :) teşekkür ederim

umut51er

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 10 Ağustos 2016, 22:25:45Eğer elinizdeki 19V luk trafo iyi biseyse ona dogrultma devresi yapip sonuna Lm7812 koyabilirsiniz fakat sogutucu koymaniz gerekir  aksi taktirde yanar
birde kullandığım trafo deyil kardeşim leptop adaptörü

umut51er

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Ağustos 2016, 00:16:07Kaç wattkik bir amplifikator?
2x30 watt diyorsunuz
Yani 60 watt ve 5 Amper eder

peki 3 tane 7812 yi paralel bağlasam geçireceği amper artmazmı hocam merak ettim

umut51er

birde aynı zamanda php developerim bazen zaman yetmiyor şuandada bi proje üzerinde çalışmalarım var ama en kısa sürede deneyeceğim

Mustafa281

Alıntı yapılan: umut51er - 11 Ağustos 2016, 19:08:42birde aynı zamanda php developerim bazen zaman yetmiyor şuandada bi proje üzerinde çalışmalarım var ama en kısa sürede deneyeceğim

kardeşim laptop adaptorlerine fazla guvenmiyorum cabuk yanabiliyor o yuzden dikkatli kullanmak gerek dedigim gibi 12V bir trafo isini gorecektir wattini yuksek tut yeter  :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: umut51er - 11 Ağustos 2016, 19:06:57peki 3 tane 7812 yi paralel bağlasam geçireceği amper artmazmı hocam merak ettim
Akım artar
Ancak ben tavsiye etmem
Onun yerine 2N3055 ile bir regule yap daha iyi olur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın