6V akü ile led diyot çalıştırma

Başlatan enes32, 07 Ağustos 2016, 19:32:06

enes32

Arkadaşlar meraba bisikletimin mekanik hız göstergesine led diyot takmak istiyorum akşamları kaç km hızla gittiğim gözükmediğinden.
Bisikletimde 6V 4Ah akü var. Nasıl bir yol izlemeliyim ne tür bi direnç kullanmalıyım ya da direncin yanında başka bi şey daha kullanmalımıyım cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.. Birde elimde bi tane direnç var led diyotu aldığım elektronikcinin verdiği fotoğraf olarak ekledim

Mustafa281

Alıntı yapılan: enes32 - 07 Ağustos 2016, 19:32:06Arkadaşlar meraba bisikletimin mekanik hız göstergesine led diyot takmak istiyorum akşamları kaç km hızla gittiğim gözükmediğinden.
Bisikletimde 6V 4Ah akü var. Nasıl bir yol izlemeliyim ne tür bi direnç kullanmalıyım ya da direncin yanında başka bi şey daha kullanmalımıyım cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.. Birde elimde bi tane direnç var led diyotu aldığım elektronikcinin verdiği fotoğraf olarak ekledim
1K lık bir direnci ledin + tarafina baglayin sonra direncin cikisini akuye verin - tarafini ise oldugu gibi akuye verin isterseniz araya anahtar da koyabilirsiniz

seron

O adamın elindeki direnç olmaz. Onun 1K olanını iste.
Kahve siyah kırmızı

Adnancoskun

Amaç sadece led yakmak ise 220 ohm takın
İşinizi görür
Ama sanirim istenilen bu değil
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2016, 21:20:35O adamın elindeki direnç olmaz. Onun 1K olanını iste.
Kahve siyah kırmızı
Aynen seron hocam tamda bunu anlatmak istemistim ;D

enes32

Tamamdır cok tesekkurler sadece direnç baglasam yeter demi birde bu led diyodun uzun olan bacagı artı mı eksi mi direnci hangisine takıcam
Ayrıca amacim sadece yanması anahtar tabiki kullanıcam

Mustafa281

Mustafa281

enes32

Peki bu adamin verdiği direnç ne kadarlık

Mustafa281

Alıntı yapılan: enes32 - 08 Ağustos 2016, 01:04:21Peki bu adamin verdiği direnç ne kadarlık
Bu adamin verdigi 100ohm direnc sana Kahverengi siyah Kirmizi lazim bu da 1K direnc yapar

Adnancoskun

Gençler
Aslında bu işin cok kolay bir yolu var
OHM kanunu

Şimdi bizim
 akümüz 6 volt
Ledimiz 2,7 volt
Ledimiz ne kadar akım çeker 20mA yada 0,02 Amper
Peki dirençle düşürmemiz gereken fazla olan gerilim ne kadar?
6-2,7= 3,3 volt

O zaman direnc ne olmalı?

R=V/I
R=3,3/0,02
R=165 Ohm
Tabi bu standart bir direnç değil
O zaman ne yapacağız?
En yakın standart direnç alacağız
Yani;
Ya 150 ohm
Yada 180 ohm
Peki hangisi tercih edilecek?
Tabiki büyük olanı
Sonuç
Takılması gereken direnç
180 Ohm

Mustafa281

Haklısın adnan hocam benim aklım şu 1,5 voltluk ledlere gitti Bu arkadaşımızın elindeki mantar led olduğu için tam 3 volt gerekli fakat bir sitede şu yazıyı buldum:

-Elimde bulunan çeyrek watt 680 ohm'luk direnç ile sabit 12 volt çıkışta beyaz mantar ledi az önce test ettim. Çıkış gerilimi sabit 2.93 volt, yaklaşık 45 dakika boyunca en ufak bir ısınma meydana gelmedi. :) Direnç izolesinde daralan makaron kullanmanızı tavsiye ederim.

Anlatılan eğer doğruysa 680 ohm'luk direnç de iş görebilir 2.93 volt denmiş bence led için yeterli voltaj olabilir hem fazla ısınmaz hemde ledin ömrü çabuk kısalmaz  :)

Mr_YAMYAM

Bence ideal LED akımı olan 5mA akıma göre direnç değerini hesaplamak lazım.
Kullanım amacı LED akımını farklı şekilllerde gerektirebilmektedir.
Ayrıca gelişen LED teknolojisi de LED tiplerine göre bazı değerleri değiştirmiştir.
Eğer mavi veya beyaz LED kullanılacaksa daha düşük akımlar ile çalışabilmektedir.

enes32

Benim amacım sadece 6V 4Ah aküm ile o mantar ledi yakmak resimdeki hız göstergesine takacağım ve ayrìca kafamda karısmamis degil
ben 1k mı 180 ohm mu 680 ohm mu hangi direnci alacagım

Mustafa281

Alıntı yapılan: enes32 - 08 Ağustos 2016, 13:10:19Benim amacım sadece 6V 4Ah aküm ile o mantar ledi yakmak resimdeki hız göstergesine takacağım ve ayrìca kafamda karısmamis degil
Sen 180 ve 680 ohmlari al hangisiyle daha iyi yanarsa onu kullan

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Adnancoskun

Alıntı yapılan: enes32 - 08 Ağustos 2016, 13:10:19Benim amacım sadece 6V 4Ah aküm ile o mantar ledi yakmak resimdeki hız göstergesine takacağım ve ayrìca kafamda karısmamis degil
Onur hocamın dediği gibi 5 mA uzerinden düşünürsek 680 ohm
20mA uzerinden düşünürsek 180 ohm

Yada ikisinin ortalamasını al 470 ohm tak

Şaka bir tarafa
Bence de 680 ohm tak ışık yetersiz dersen 330 ohm ile dene
Ama asla 180 ohm'un altına düşme

Mr_YAMYAM

Neden kavga ediyorsunuz ki  ;D
Al bir tane 2.2Kohm ayarlı direnç istediğin seviyede ayarla.
Elde bulunan 100 ohm direnci de trimpota seri bağlanırsa güvenlik direnci olur. Böylece pot sonuna kadar açılsa da ledin hasar görmesi nispeten önlenmiş olur.
Değilmi @Adnancoskun  hocam  :))

seron

Bir ledi yakamadınız tüh!  ;D
Şaka şaka...
1K ile kör ama geceleyin idare edecek kadar ışık verir o led. ışık şiddetini beğenmezsen direnci düşür. Yamyam'ın dediği gibi trimpot da olur.
LED'in uzun bacağı ARTI dır. Direnci hangisine takarsan tak, farketmez; pratikte genellikle artıya bağlanır.
Ohm kanunu ile yapılan hesap bazen yanıltabiliyor, bunu unutmayın. Ledler tuhaf yaratıklardır :D daha evvel led hesaplayıcı bir programlar yaptığım hesaplama, bir ledi 220Voltta çalıştırmam için 10K civarında direnç kullanmamı öneriyordu. fakat 10K, ısınıp çatır çutur yanınca, 330K - 1Watt ile kazasız belasız yakabildim (kör yanıyor ama önemli değil).
Mantar LEDlerin akımı genellikle 10mA; mantar olmayan normal(uzun) beyaz LEDler ise 20mA'dır ve değişebilir.
Bir led için bu kadar gavgaya lüzum yoktur ;D Gerek LED, gerekse dirençler çok ucuz, patlata patlata deneme-yanılma yoluyla sonuca gidilebilir.

Alıntı yapılan: stk4221 - 08 Ağustos 2016, 13:26:53@seron  neden giriş yapılmadan  görseller gözükmüyor  forumda
stk, bu konuyu daha evvel gevv'e sordum. bazı internet robotları, izinsiz şekilde üyelerin resimlerini şunu bunu çalıp paylaşıyormuş. O da içerikten faydalanılabilmesi için üyelik (giriş) zorunluluğu getirmiş. güvenlik için yani.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ağustos 2016, 17:40:13Neden kavga ediyorsunuz ki  ;D
Al bir tane 2.2Kohm ayarlı direnç istediğin seviyede ayarla.
Elde bulunan 100 ohm direnci de trimpota seri bağlanırsa güvenlik direnci olur. Böylece pot sonuna kadar açılsa da ledin hasar görmesi nispeten önlenmiş olur.
Değilmi @Adnancoskun  hocam  :))

aynen
kavgaya gerek yok...
:-)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın