Led yak söndür

Başlatan Tristor, 29 Temmuz 2016, 00:32:48

Tristor

Herkese merhabalar pıc programlamaya yeni başladım.öğrenmek istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.ilk olarak bir adet led yakıp söndürmeye başlamak istedim sitelerden  devre ve  komutları buldum micro code studio ile derledim pıc e yukledim hex dosyasını isis simülasyon da devreyi çalıştırdım  güzelde çalıştı bord üzerine devreyi kurdum yazılımını yazdım pıc in içine hex i attım ne hikmetse devreyi bi turlu çalıştıramadım.herşey normal olmasına rağmen devre çalışmadı on kerede komutları yeniden yazarak devreyi kontrol ederek bağlantılarını denedim  fakat sonuç hüsran kısacası devre ve yazılım lazim yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Flatron

PIC e kodu yüklediğinizden emin misiniz?
PIC e hex  yüklenirken,kullandığınız program işlemi adım adım anlatır.İşlem sorunsuz tamamlandı ,programda da mantık hatası yoksa programınız çalışır.

Bu konularda hızlı ilerlemek istiyorsanız Geliştirme Bordu denen boardlardan satın almalısınız
Örneğin
http://expkits.com/smagaza/gelistirme-kitleri/EX8L2#.V52yWtKLTIU
Bu boardlar hem programı yüklemekte hemde sonucunu görmekte kullanılır
Mesela bu geliştirme boardu ile 2x16 LCD li uygulamalar,
RS232 ve RS485
LDR uygulamaları
sıcaklık sensörü
vb uygulamaları  tek bir boardda yapabilirsiniz
Bütçenize göre biraz daha yetenekli boardlarıda seçebilirsiniz

Kolay Gelsin

ilyaS5

pıc e çıplak elle dokunup statik elektrikle bozduğum durumlar olmuştur benimde 2 kere falan ..

ısıs de duzenlenen devrelerın bazılarında .. krıstal osılator .. yani osc ayaklarına bağlantı yapılmaz ..
veya led önüne direnç atmazlar ..
 ısıs nasılsa çalıştırıyor diyerek eksik kurulan devreler mevcuttur ..

yada ne bilim . reset bağlantısını koymazlar; negetif resetlemeli bi pıc olabilir .. normalde 1 bekler ..0 da resetler..  .. devrenizde de bu reset bağlantısı yanlış sa  devamlı pıc resetliyor olabilir ..

yani o şema buraya gelmeli :) :D

Tristor

Yorumlariniz için teşekkürler.bana devre şeması lazim semaya gore bord üzerine kuracam programını yazacam sonra deniye cem.bu konuda yardımınız dokunnursa memnun olurum.şöyle bi sorunum daha var brenner 8 i windows 10 da çalıştıramiyorum oneriniz nedir

ilyaS5

Alıntı yapılan: eylül tuana - 01 Ağustos 2016, 15:13:15Yorumlariniz için teşekkürler.bana devre şeması lazim semaya gore bord üzerine kuracam programını yazacam sonra deniye cem.bu konuda yardımınız dokunnursa memnun olurum.şöyle bi sorunum daha var brenner 8 i windows 10 da çalıştıramiyorum oneriniz nedir

ben eındows 7 de çalıştırdım 64. bit ..

araştırırsan google da hemen bulabılırsın 10 uyumlusunu .. devre şemanı atarsan .. herkes fikrini soyler sanıyorum

Flatron

Alıntı yapılan: eylül tuana - 01 Ağustos 2016, 15:13:15Yorumlariniz için teşekkürler.bana devre şeması lazim semaya gore bord üzerine kuracam programını yazacam sonra deniye cem.bu konuda yardımınız dokunnursa memnun olurum.şöyle bi sorunum daha var brenner 8 i windows 10 da çalıştıramiyorum oneriniz nedir

Bu tarz LED yak söndür uygulamasının bir devre şeması olmaz .Siz  hangi portun hangi pinini Output yapacaksanız bunu kodda belirlersiniz.
Size ilk mesajda bahsettiğim hızlı ilerlemekle ilgili konular bu tarz şeylerdir.Bir portun input veya output yapılması TRIS komutu yada "Kesme(İnterrupt) denilen konuları anlamanız için bunları hızlıca kod yazıp test ettiğiniz board olmalı yoksa her konu için devre yapmak zorunda kalırsınız.

Windows 10 ve Brenner için bir şey söyleyemem.Ben proton basic ve Pic basic i Windows 7(32 bit) kurulu pc de hexi ise Pic Kit 2  uyumlu programla atıyorum.PicKit 2 ve 3 Microchipin kendi tavsiye ettiği programlayıcısıdır

Malesef  pic programlama yada MCU programlama,elektronik konusundaki gibi basitten başlayayım gibi bir mantıkla yürümüyor.
Bir geliştirme bordu olur.Bunun IDE si yüklenir.Temel programlardan başlanır.Ancak o donanım hep sabittir ,daha kapsamlı bir boarda ileride geçilir.(veya bir portuna o modül eklenir)

ilyaS5

bunu  uygulamaya dokmek için illaki bi uygulama devresi olacak kodlar kadar devrede önemli .. .çook basit bi devre  de olsa şemasız uygulamada olmaz ...

zaten ki arkadaşımız ısıs de çalıştırmış .. bordda uygularken sıkıntı yaşamış

zaten bu işin okulunu okuyosan bunları yavaş sana anlayarak sana anlatacaklar

Tristor

Çok teşekkürler yavaş yavaş çözecem bu isi insallah. Benim çözemedigim atıyorum  1 nolu pini çıkış veya giriş yapacam  veya 2 nolu pini bunları hangi komutlarla yapacaz.

ilyaS5

pıc de port ayarları yapılırken TRIS DENİLEN HAFIZALAR ALT İŞLEMCİLER DEVREYE GİRER ...

ÇIKIŞ=0
GİRİŞLER İSE = 1
MİCRO COD STUDIO ILE YAZARKEN DİYELİM PIC 16F628 KULLANALIM

VE DİYELİMKİ PROGRAMIMIZDA B PORTUNUN 1. AYAĞI ÇIKIŞ OLSUN .. DİĞER AYAKLARI DA GİRİŞ OLSUN

BİNARY SAYI SISTEMİ : 2 LİK SİSTEM  ÖRNEK ====  %00000011
DECİMAL SAYI SISTEMİ : KULLANDIĞIMIZ ONLUK SAYI SİSTEMİ  ÖRNEK  TRISA=125
HEXADECIMAL SAYI SISTEMI : 16 LIK SİSTEM   ÖRNEK (GENELDE BU KUOLLANILIR ÇÜNKÜ KISA)  TRISA=$F0

3 SİSTEMDEN HANGİSİNİ İYİ ANLIYORSAN OYLE YAP .. BEN BINARY  GÖSTERCEM YENİ BASLAYANLARA KOLAY GELİR

/////////////////////////////////////////////////////
CMCON=7 'TÜM PORTLAR DİJİTAL OLARAK KULLANACAĞIMIZI BELİRTTİK

TRISA=%00000000 ' A PORTUNU  KOMPLE ÇIKIŞ YAPTIK YADA DECİMAL OLARAK : TRISA=0
TRISB=%11111101 'BEN B PORTUNUN 1 NOLU AYAĞINI ÇIKIŞ YAPTIM DİĞERLERİ GİRİŞ OLDU..                                                                                                                                'ŞU SEKİLDEDE   OLABİLİRDİ   TRISB=253

LED VAR PORTB.1 ' PORT B NİN 1 NUMARALI BACAĞINA LED BAGLANACAK DİYE .. İSMİNİ LED DİYE DEĞPİŞTİM

BASLA:
LED=0 ' LED SÖNDÜ

PAUSE  500 ' SÖNDÜĞÜNÜ GÖRMEK İÇİN BEKLEDİK(500mS)

LED=1 ' LED YANDI

PAUSE 500 ' BEKLEDİK TEKRARDAN LED YANIŞINI GÖRDÜK

GOTO BASLA ' TEKRAR ETMESİ İÇİN BAŞA YÖNLENDİRİYORUM
END

////////////////////////////////
EĞER BEKLEMELERİ KOYMASAYDIM LEDLER SANIYEDE BİNLERCE .. BAZI PICLERDE MILYONLARCA KEZ  YANIP SÖNERDİ AMA BİZİM GÖZÜMÜZ O FREKANSDA GÖREMEZ BEKLEMER O YÜZDEN .. AMA 500 DE ÇOK FAZLA 100 DE OLSA YANIŞI SÖNUŞÜ  GÖREBİLİRSİN İSTEDĞİN  SOREYE AYARLAMAK SANA KALMIS

Flatron

Pic Basic Pro için buradaki dersleri indirin ve uygulayın
https://320volt.com/pic-basic-dersleri/

Erol Tahir Erdal ın  forum  sitesi(Bazı konularda protonla ilgili detaylarda var)
http://www.etepic.com/

ilyaS5

Alıntı yapılan: Flatron - 03 Ağustos 2016, 20:51:18Pic Basic Pro için buradaki dersleri indirin ve uygulayın
https://320volt.com/pic-basic-dersleri/

Erol Tahir Erdal ın  forum  sitesi(Bazı konularda protonla ilgili detaylarda var)
http://www.etepic.com/

aynen çook iyi bir kaynak önerisi yaptınız .. bende bu örnekleri uygulamıştım .. tek tek ders ders incelemiştim :)

Tristor

Çok tesekkur ederim verdiğiniz bilgiler kaynaklar icin.allah razi olsun.isime yarayacak sizden sizden bir isteğim daha var inşallah kusuruma bakmazsınız.elimde bir devre var kısaca anlatmaya çalışayım detaylı fotolari da bir iki güne kadar paylaşırım inşallah.elimdeki devre faz tetikleme ile çalışıyor.dışardan faz sinyali geldiğinde 220 volt bobinli role pıc e sinyal göndererek   pıc de12 volt r rölenin bacaklarını 2 sn ye kapalı tutacak 2 sn sonra bırakacak ve bu işlemi 4 veya 5 kere tekrarlayacak ve elektirik kesilip gelse bile tekrar program kaldığı yerden devam edecek.örnek roleyi 1 tetikledi 2 tetikte elektrik kesildi tekrar elektrik geldi 2 tetikten tekrar saymaya başladı.ben taki devre üzerindeki butona basana kadar  basa dönmeyecek.{not benim devre faz  teklemeyle çalışacağı için  sadece faz sin yalını aldninda pıc saymaya başlayacak.saolsun arkadaşın biri bana yazılımı forumda paylaştı ancak onun verdiği komutlarda pıc e enerji verdiğimde pes pese roleyi 4 kere açıp  kapıyı ve sistem duruyor.ben bunu istemiyorum benim dışardan faz sinyali geldiğinde  saymaya başlayacak.umarım anlata bilmistirim.özelden görüşmek isteyen olursa konuyu daha iyi anlata bilmem için numarasını verirse memnun olurum.

Flatron

Rica ederim Siz birşeyler öğrenmek istediğinizde anlatacak birileri muhakkak çıkacaktır.

Tüm bu anlattığınız işlemi Pic ile yazacak hale gelmeniz ençok bir haftanızı alır.
Bu konuyu kendiniz öğrendiğinizde daha karmaşık programları yazmak için cesaret verir
etepic.com da yardımcı olacaklardır.Olaki cevap alamazsanız bende yardımcı olabilirim
Kolay Gelsin

Tristor

Flatron hocam saolun yardımcı olursanız memnun olurum.sizin içinde uygun olursa özelden görüşürsek daha rahat anlatırım sistemin çalışmasını diye düşünüyorum.ete pıc de konuyu daha önce paylaştım ama bi sonuç çıkmadı.dediğim gibi aslında elimde yazılım var is iste denedim ancak o yazılımda şöyle bi sıkıntı var  pıc e enerji verdiğimde play tuşuna bastığımda 4 kere roleyi pes pese çektirip bırakıyor benim devredey ise dışardan sinyal aldıktan sonra her sinyale bir kere roleyi çektirecek

Tristor

Ben pıc basic dilinde yazıyorum  micro code studio da derliyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın