Forumlar ve internetten bilgilenme esasları. (DEDİKODU)

Başlatan Mr_YAMYAM, 27 Temmuz 2016, 15:17:38

Mr_YAMYAM

Başta @okinkurt  olmak üzere çoğu arkadaşıma defalarca kızdığım bir nokta vardı.
DON haber gibi dedikodu sitelerine girip bilgilenmeye çalışmayınız.
Forumların ve özellikle forumlarda bulunan kişilerin ciddiyeti ve bilgi birikimleri sizlerin kanaatini de değiştirmektedir.
Bazen öyle bir hale gelirsiniz ki yanlış olduğunu bilmediğiniz bir unsuru DOĞRU olarak aklınıza yerleştirip, kemikleşmiş bir şekilde bu kanaatinize inanabilirsiniz.
ARAŞTIRMACI OLUN.
GÜVENİLİR KAYNAKLARDAKİ BİLGİLERLE KIYASLAYINIZ.
EDİNDİĞİNİZ BİLGİLERİ MÜMKÜNSE BİZZAT TEST EDİNİZ.
HERHANGİ BİR ÇELİŞKİDE TARTIŞMA KONUSU AÇARAK KONUYU BİLİMSEL OLARAK ve BİLGİLİ KİŞİLERLE TARTIŞINIZ.

En son @seron ile yapmış olduğumuz tartışma konusu buna bir örnek teşkil etmektedir. Seron sevdiğimiz bir arkadaşımızdır ve forumda bizler için bir yeri vardır. Elbette ki bir konuda uzman olması veya tam bir bilgiye sahip olması beklenilmez. Amacı tartışıp bilgi alışverişi yaparak birşeyler öğrenebilmektir.
Kendi iddiaları için edinmiş olduğu bilgiler derleme bilgilerdir ve kendi adına yanılgı payı oldukça yüksek olacaktır.
Herhangi bir aksaklık durumunda bu aksaklığın sebeplerini bulabilmesi yeni bir çıkmaz demektir.
Son konudaki tartışmalarımız tatsız seyretse bile, arkadaşımız yapacağı testlerden sonra yine doğruyu bulacaktır. Çünkü bilimsel konular genellikle tek doğru üzerine kuruludur. Yani ne benim söylediklerim ne de bir başkasının iddiaları doğru olmayabilir. Tek doğru olan testlerden sonra elde edilmiş gerçekler olacaktır.
NEDEN BUNLARI SÖYLÜYORUM.
DOĞRULARI KİŞİLERDEN DEĞİL KENDİ TECRÜBELERİNİZDEN EDİNİNİZ.
SABİT FİKİRLİ OLMAYINIZ VE DAİMA ALTERNATİF OLASILIK ÜZERİNDE DURUNUZ.
İŞTE BİR ÖRNEK.
Bir kullanıcı monitörünü değiştirmiş ve ekranda gördüğü bir aksaklığı hemen dile getirmiştir.

Konu içeriğini incelediğimizde;
Abi ben monitörü değiştirdim. Ama bir anormallik var. Benim ekran kartım normal, benim monitörüm normal, benim tarayıcım bile normal, ama FORUM ANORMAL.  ;)
Yani FORUMDA TASARIM SORUNU VAR  ;D
Asla suçu kendi donanımına ve kendi yapılandırılmasına atmayan bu gibi insanlar artık kendİlerince doğru olan şeyi kemikleşmiş bir şekilde kabullenmişlerdir. Bu gibi insanlara HATA SENDE dersek sanırım ciddi bir kavga ortamı doğacaktır  ;D
Ben bunu yıllar önce sezinlemiş ve görmüş olduğum için artık bazı prensipler doğrultusunda hareket etmekteyim.
Öncelikle forumlarda bilgi paylaşımına önem veren kişilerin yazılarına ehemmiyet vermekteyim.
İkincil olarak yazım kuralları ve konu içeriğinin anlatımındaki uslüp oldukça önemlidir.
Üçüncü olarak ise, ticaretle uğraşıp ta sırf bir sorunun çözümü için forumlarda çare arayanları asla benimsemiyorum. Bu işi ticaret için yapıyorsalar emrinde ilgili uzman da çalıştırmak zorundasınızdır.

seron

Bunlar gücenmeye değer veya büyütülecek şeyler değil.
Üstelik ben doğru anlaşılmadığımı ısrarla savunuyorum.

Ben o konuda şunu planlamıştım:

BEN: Arkadaşlar............. diye birşey var mıdır? olur mu?
BAŞKASI: Hayır olmaz.
BEN: neden? açıklayınız.
BAŞKASI: çünkü şundan şundan dolayı.
BEN: pekala ama şurada bir devre ya da teori var. Buradaki devre ya da teori olur gibi gösteriyor. Buna ne diyorsunuz? Yukarıda belirttiğim şeye uymaz mı?
BAŞKASI: Bilmiyorum. Deneyeip görmelisin.
BEN: teşekkürler.
BİR BAŞKASI: Evet olur.
BEN: Olur ama neden ve nasıl?
BİRBAŞKASI: şundan şundan dolayı.
BEN: İyi ama karşı teoriler de var?
BİRBAŞKASI: Bunu net bir şekilde anlamak için yapıp denemelisin.
BEN: Teşekkür ederim.
(bir zaman sonra)
BEN: Arkadaşlar, devreyi tamamladım ve çalışıyor, yardımlarınız için teşekkür ederim.
veya
        Arkadaşlar devreyi tamamladım ama çalışmıyor.nerede hata yaptığımı anladım. neticede böyle bir şeyin yapılamayacağını anladım. yardımlarınız için teşekkür ederim.
---Konu kapanmıştır---

Ama olmadı maalesef.
Eğer okuduğunu anlayabiliyorsan, (şüpheliyim) konuya gidip ne söylediğimi ve ne söylemediğimi, iddia ettiğin gibi yardım etmeye çalışan kişilere saygısızlık edip etmediğimi, bir de senin yanıt verme biçimini bir incele gel. ta ki artık cinnet geçirene kadar durum normaldi.

MESELE - 2
Bir kişi, yardım alarak yaptığı bir şeyi çoğaltıp satmaya karar verebilir. Herhalde kendi imalathanesi olsa astlarına da yaptırabilir ama yoksa sorar. Bundan daha doğal birşey olamaz. Ben sizleri kullanmadım ya da enayi yerine koymadım.

DÜRÜSTÇE:
O saçma devreyi istememin, araştırmamın nedeni önce kendi ailemdir. Daha sonra da ilk defa olarak kendim yapmış olmamı ispat ederek, belki de ileride ürün olarak piyasaya sürmektir.

Mr_YAMYAM

Seron.
Senin konunda kimse seni suçlamadı.
Ben seninle samimi olduğum için böyle bir işin olasılığını teknik olarak izah etmeye çalıştım. Sana takıldım, kızdım dövdüm şaka ile karışık doğruı bildiklerimi sundum.
Sen kendi mantığınca doğru olabileceğini düşündüğün bir şeyi iddia ettin.
Burada bir yanlışlık yoktur.
Tek olay kendi iddianı hayata geçirip HAH YAPTIM ve OLDU diyebilmendir.
İşte o zaman ben de senin elini öper yüzünü yalarım. Hatta iddia konusu olmasa bile sana kebap ta ısmarlarım.
Ama ben de bilmediğim birşeyi öğrenmiş olurdum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 27 Temmuz 2016, 15:55:29O halde bu konuyu açmak niye ???
Sana istinaden açmadım ki.
Herif don habere girmiş sorununa çare arıyor. Neler olduğunu bilmiyorum ama iş çıkmaza giriyor (Ne kendi bildikleri ne de forumdan öğrendikleri) yeterli olmuyor ve ;
SUÇU DİREK FORUMA ATIYOR  ;D
Yani şöyle birşey.
Anahtar ile evin kapısını açıp giremiyorsun ama diyorsun ki ;
Ev bozuk giremiyorum  ;D

okinkurt

Abi adam mesela gidip 5 bin tl ye sistem alıyor bir sorun olunca toz konduramıyor tabiki , kendine başka bahaneler arıyor o fikirden uzaklaşmak istiyor bu zamanında bendede vardı artık çok umursamıyorum çünki bu aletlerin sorunu felan bitmiyor onu anladım sorun çıkartsın diye üretilmişler artık FPS felan bunlarada inanmıyorum 60 sabit fps alıyosun akıcı gelmiyor ben artık şu moddayım anahtar evin kapısını açmıyormu ? benzin döküp o evi yakarım direk :D

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Temmuz 2016, 15:17:38Üçüncü olarak ise, ticaretle uğraşıp ta sırf bir sorunun çözümü için forumlarda çare arayanları asla benimsemiyorum. Bu işi ticaret için yapıyorsalar emrinde ilgili uzman da çalıştırmak zorundasınızdır.

Bu çok yanlış bir düşünce böyle düşünmemelisin.  Her bir sorun için adam çalıştırmak mantıksız, Bu soruyu soran adam öğrenebilecek alt yapıya hakimse,belli bir bilgi birikimi varsa vede ticaretle uğraşıyorsa daha önce karşılaşmadığı ve de artık hep karşılacağı bir sorun için, bunu araştırıp öğrenmek yerine direk gel kardeşim al sana para olayı çöz.. Nerde öğrenme okuma paylaşma kaynaşma. Şöylede olabilir, adam ticaretle uğraşıyor hiçbirşey bilmiyor. bir nedenden dolayı kolay olabilecek bir şeyi yinede sorabilir. zaten altından kalkamayacağını görünce uğraşmaz para ile yaptırır. herzaman ticarette ve bireysel çözümlerde çare arayışı içinde olmalı insan. Yardım eden eder etmeyen etmez. Sizler kimbilir kimlere paralar kazandırdınız. farkında değilsiniz. cevaplamak kendi inisiyatifinizde  dolayısıyla paylaşımla aldığınız saygınlık ve güzel dilekler kazancınız oluyor.. herkes sorsun herkes paylaşsın yardım etsin. Sen para kazanamayıp o burdan yaptığı ile para kazanıyorsa  buda başarı.. Sadaka sadece para ile değil bilgi ile de olur. aynı para gibi bazen vermek istemez insan çünkü değerlidir. belki bu dünyada başınıza gelen güzel şeyler, değerli yardımlarınızın sonucudur. gerçi söylediğin düşünceği benimsemiyorum diyorsun ama herkonuda fix katılımın ve çözümün var. peynir ekmek gibi para eden işler bu sitede mevcut.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 28 Temmuz 2016, 17:05:52Bu çok yanlış bir düşünce böyle düşünmemelisin.  Her bir sorun için adam çalıştırmak mantıksız, Bu soruyu soran adam öğrenebilecek alt yapıya hakimse,belli bir bilgi birikimi varsa vede ticaretle uğraşıyorsa daha önce karşılaşmadığı ve de artık hep karşılacağı bir sorun için, bunu araştırıp öğrenmek yerine direk gel kardeşim al sana para olayı çöz.. Nerde öğrenme okuma paylaşma kaynaşma. Şöylede olabilir, adam ticaretle uğraşıyor hiçbirşey bilmiyor. bir nedenden dolayı kolay olabilecek bir şeyi yinede sorabilir. zaten altından kalkamayacağını görünce uğraşmaz para ile yaptırır. herzaman ticarette ve bireysel çözümlerde çare arayışı içinde olmalı insan. Yardım eden eder etmeyen etmez. Sizler kimbilir kimlere paralar kazandırdınız. farkında değilsiniz. cevaplamak kendi inisiyatifinizde  dolayısıyla paylaşımla aldığınız saygınlık ve güzel dilekler kazancınız oluyor.. herkes sorsun herkes paylaşsın yardım etsin. Sen para kazanamayıp o burdan yaptığı ile para kazanıyorsa  buda başarı.. Sadaka sadece para ile değil bilgi ile de olur. aynı para gibi bazen vermek istemez insan çünkü değerlidir. belki bu dünyada başınıza gelen güzel şeyler, değerli yardımlarınızın sonucudur. gerçi söylediğin düşünceği benimsemiyorum diyorsun ama herkonuda fix katılımın ve çözümün var. peynir ekmek gibi para eden işler bu sitede mevcut.
İşte o zaman forumların saygınlığı azalıyor.
Adam tamirci veya elektronik işleri ile uğraşıyor. Amenna.
Bir müşteri geliyor diyor ki bana STK lı bir ampli yap.
Haliyle ses kalitesi yüksek olsun diyor. (Çünkü müşteri para verecek) Adam müşteri ile anlaşıyor. Atıyorum ortalama bir fiyatla 400TL fiyat veriyor.
Adamın ampli yapım tekniği ile pek bilgisi yok. Geliyor foruma. (Nik almak gayet kolay) Ben diyor iyi kalite bir ampli yapmak istiyorum diyor. İyi niyetli kullanıcılar da bunun nasıl yapılabileceğini anlatıyor.
Adam kazancını düşündüğü için haliyle malzeme kalitesi ve ses kalitesi unsurlarını bağdaştıramıyor. Belli birkaç malzeme ile iyi kalitede cihaz yapabileceğini düşünüyor. Önerileri de kendince değerlendirip en ucuz yöntemi uyguluyor ve cihazı yapıyor.
Ama ses kalitesi yok :D
Sonra forumdaki kişilere sataşıp başlıyor ortalığı bulandırmaya.
Çünkü gerçek amacı bilgi alışverişi değil ticaret yapmak. Ticareti de en yüksek kazanç mantığı ile yaptığı için iyi kalite bir cihazın yapım tekniği ve forumdaki bilgi paylaşımları bu kişiye hitap etmiyor. Sonra başka forum falan derken olay dallanıp budaklanıyor.
Bu yazdıklarım örnektir ve birkaç örneğini başka forumlarda bizzat yaşamışımdır. Hatta bu işin ticaretini yapan bir işyerine bile bizzat gidip birkaç araştırma yaptım. (Örneklerini sizler de görebilirsiniz)
Bir ticaret adamınnın forumlarda dolaşarak bilgi edinmesi gayet normal bir durumdur. Her konuyu tek tek okuyarak amacına uygun bilgileri elde etmek isteyebilir. Ama foruma yazarak bu işi nasıl yapabilirim mantığı ile hareket ediyorsa o iş olmaz. Delikanlı gibi ben bu işin ticaretini yapıyorum, böyle bir proje yapmak istiyorum diyebiliyorsa o zaman işler değişecektir.
İşin uzmanı olan bir kişi ile bu iş için özelden anlaşıp gel kardeşim bu işi beraber halledelim sen de ekmek ye diyebiliyorsa o zaman hak verebilirim.
Ben hiçbir çıkar gözetmeksizin kendi bilgilerimden bazılarını paylaşmışımdır. Bir ticaret adamı gelip o konuyu baştan sona okuyup kendi işini halledebilir. Bu da olağan bir durumdur. Ama bana gelip bu iş için teknik incelikleri isterse o kişiye yardımcı olmam.
Bu benim yıllar önce almış olduğum bir karardır ve tamamen kişiseldir. Bu sebeple forumda paylaşımlarda bulunmayan kişilere yardımcı olmak istemiyorum.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Temmuz 2016, 00:12:45İşin uzmanı olan bir kişi ile bu iş için özelden anlaşıp gel kardeşim bu işi beraber halledelim sen de ekmek ye diyebiliyorsa o zaman hak verebilirim.
.

Yanı diyorsun ki ben komisyonumu isterim.. oda güzelmiş ;D

Ama sana şunu söyleyim. Arıza tamiride dahil, nasıl yaparım, nasıl takarım, nasıl çözerim, nerden bulurum, nasıl yazarım gibi gibi bütün paylaşılan bilgiler ticari bilgidir. yanı bu forumlar tüzel kişilere hizmet etmek adı altında ticari amaç güder. bende dahil hepimiz bu forumlardan ticari kazanç elde edebilecek şeyler öğreniriz. sonuçta artık bilgi uzağımızda değil. sen söylemezsen ben söylemezsem, adam bu işin teknik detayını bişekilde okuyup öğrenecek.yanı uzun yollardan bilgiye ulaşacak. ama forum sayesinde işi kolaylaşıp hemen bilgiye sahip olacak. dolayısıyla forumlar bu amaç için vardırlar. yanı bundan kaçış yok adam vicdanen sana komisyon verirse verir. onun inisiyatifine kalıyor.
Şimdi sen 3 aydır odana tadilat yaptığın için baya bi masrafın olmuştur.Dolasıyla  "Nasıl söyleyim arkadaşlar biliyosunuz ki okadar yardım ettim size okadar mesai harcadım özelden mesajlarınızı bekliyorum" mu demek istiyorsun acaba..  :D tamam sana bi özel mesaj atarız..
Şaka biyana insanlara senelerce bedava iş yaptım. insan verdiği emeklerin bir karşılığı olmadığı görünce bir isyan etme gereği duyuyor. İyiki ozamanlar karşılığını almamışım. İhtiyacım olduğu zamanteker teker senelerin ödemesini alıyorsun . onun için kim hangi bilgiyi istiyorsa vericeksin. ben sadece ticari kazanç sağladığın bilgiyi vermem odan belli ölçülere kadar. tabi ki devamınıda başkası verecektir. herkes rızkını yer.. ne fazla ne eksik.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

@i3uz
Ben komisyon isteseydim şimdiye kadar açmış olduğum konuları açmaz birileri gibi, bu işi ben biliyorum sadece der otururdum.
Tekrar edeyim de iyi anlaşılsın.
BİR KİŞİ TİCARETLE UĞRAŞIYORSA İŞİNİN HALLİ İÇİN PARA TEKLİF EDEBİLİR.
YA DA EMRİNDE UZMAN ÇALIŞTIRABİLİR.
VEYA FORUMA GİRER KENDİ İŞİ İÇİN İLGİLİ TÜM KONULARI OKUR.
Ama bana gelip te benim bir dükkanım var bu işin tekniğini bana da öğretirmisin diyemez.

Alıntı YapAma sana şunu söyleyim. Arıza tamiride dahil, nasıl yaparım, nasıl takarım, nasıl çözerim, nerden bulurum, nasıl yazarım gibi gibi bütün paylaşılan bilgiler ticari bilgidir. yanı bu forumlar tüzel kişilere hizmet etmek adı altında ticari amaç güder. bende dahil hepimiz bu forumlardan ticari kazanç elde edebilecek şeyler öğreniriz. sonuçta artık bilgi uzağımızda değil. sen söylemezsen ben söylemezsem, adam bu işin teknik detayını bişekilde okuyup öğrenecek.yanı uzun yollardan bilgiye ulaşacak. ama forum sayesinde işi kolaylaşıp hemen bilgiye sahip olacak. dolayısıyla forumlar bu amaç için vardırlar. yanı bundan kaçış yok adam vicdanen sana komisyon verirse verir. onun inisiyatifine kalıyor.

Forumdan bir arkadaşımız Örneğin @seron  veya sen, elektroniği ticaret amacıyla yapıyorsanız ve söylediklerin ile ilgili buradan destek talep ediyorsanız seve seve ikinize de yardımcı olurum. Çünkü ikiniz de bilgi paylaşımı yapıyorsunuz. İhtiyacı olan arkadaşlara gerekli önerileri sunuyorsunuz. Bilgi paradır ve sevdiğim arkadaşlarım kazansınlar. Bu beni mutlu eder.

Alıntı YapŞimdi sen 3 aydır odana tadilat yaptığın için baya bi masrafın olmuştur.Dolasıyla  "Nasıl söyleyim arkadaşlar biliyosunuz ki okadar yardım ettim size okadar mesai harcadım özelden mesajlarınızı bekliyorum" mu demek istiyorsun acaba..  :D tamam sana bi özel mesaj atarız..
Merak etme böyle bir ihtiyacım olursa aleni olarak yazabilecek kadar da yamyamımdır. Ayrıca bir oda modifiyesi için kendimi o bahsetmiş olduğum ticaret adamları gibi küçük düşürmem.Bu işe girişiyorsam zaten kaynaklarımı karşılamışımdır. Benim tek sıkıntım odam modifiye ediliyorsa bir arkadaşıma vermiş olduğum sözü yerine getirememektir.
Ama senin de bilmediğin bazı hususlar var elbette.
YAMYAMLAR grubu bu forumda oluşmuş bir olgu değildir. yıllardır süregelen bir gelenek haline gelmiştir.
Bunu en iyi bilen arkadaşlarım @okinkurt  ve @YunusGür dür.
Antalyaya gittiğimde yıllar önce Yunus için de bazı yardımlarım olmuştur ve ver kardeşim oradan bana şu kadar para dememişimdir.
Seron ve Serkan ile hala görüşmekte olup, her bir araya geldiğimizde zevkle böcüklü çayımızı içeriz. Sohbetlerimiz öyle ateşlidir ki, birkaç saat diye planladığımız süre çoğunlukla 5-6 saati bulmakta ama yne de zaman yetmemektedir.
Bu arkadaşlarıma ben de birkaç elektronik parça ve PC bileşenleri göndermişimdir ve 5 kuruş bile talep etmemişimdir.
Yani birşeyleri iddia ediyorsan bence önyargılı olmamalısın  :)
Şunu da belirteyim.
Avatarımda görülen küçük resmin bir anlamı vardır. Bu resmin anlamını bilenler, profesyonel tekniğin ne denli pahalı olduğunu da bilirler.
Bir örnek vereyim.
Bir basın kuruluşu bünyesindeki cihazlara bakım onarım yaptırmak isteyebilir. Bu işi genellikle cihazların temin edildiği firmanın elemanlarına verirler.
her 6 ayda bir firma elemanına uçak biletlerini yollarlar,
Kalacak yerini temin ederler.
Gerekli maaş ve harcırah ücretlerini karşılarlar.
Hatta gerekli ise yemek ve bazı ihtiyaçları için de yardımcı olmaktadırlar.
İşte benim yetişmiş olduğum ortam böyle bir ortamdır. Bu işin masrafı ise takribi 20.000-30.000$ civarındadır.
Yıllar önce bana 10.000$ aylık ödeme ile teklif gelmişti ama ben kabul etmemiştim.
Yoksa senin söylemiş olduğun gibi buradan bilgi paylaştım ver 100TL gibi dilencilik seviyesinde değildir.
Ama o senin savunduğun insanlar 100TL lik kar için neler yapabiliyorlar. İnanmazsan bizim Okinkurt'a yaz o sana anlatsın AMD ile ilgili yaşadıklarını :))

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Temmuz 2016, 14:34:10@i3uz
Ben komisyon isteseydim şimdiye kadar açmış olduğum konuları açmaz birileri gibi, bu işi ben biliyorum sadece der otururdum.
Tekrar edeyim de iyi anlaşılsın.
BİR KİŞİ TİCARETLE UĞRAŞIYORSA İŞİNİN HALLİ İÇİN PARA TEKLİF EDEBİLİR.
YA DA EMRİNDE UZMAN ÇALIŞTIRABİLİR.
VEYA FORUMA GİRER KENDİ İŞİ İÇİN İLGİLİ TÜM KONULARI OKUR.
Ama bana gelip te benim bir dükkanım var bu işin tekniğini bana da öğretirmisin diyemez.

Olay ne dikleşmek nede üste çıkmak senle bi samiyetiğim olmadığı için söylediklerimi  ön yargı olarak anlamış olabilirsin. ama inan sana takılmam, para mevzuları,  şaka makasatlıydı. samimiyetim olmadığı için bunları gerçek olarak algılamış cevap yazmışsın.. kırıldıysan özür dilerim. bazı insanlara yaptığı şeyleri söylediğinde rahatsız eder. sende ondan dolayı kırılmışın.. daha öncede deddiğim gibi nekadarda bu düşünceyi savunsanda forumdaki bir numaralı yardım konusu sen ve yusuf usta üzerine kurulu. dolasıyla her şekilde yardım ediyorsunuz. ondan bunu aslında dillendirmene gerek yoktu.. çünkü ters düşüyor size.. işin tekniği konusuna gelirsen insanlar, kovalıyan çabalayan isteyen bir varlıktır dolasıyla birilerinden bişeyler istemesi yanlışta olsa bir şansını deneme aşamasıdır. sonuçta sende bilgi var onu öğrenmek istiyor. ewet dersen onun için hayırlı olur. . sende hayır demezsin zaten eminim o yüzden sizin iyi şeyler paylaştığınızı görüyoruz zaten. aksini demek ahmaklık olur.

dün yorumu okudum  3 aydır tadilat mevzuusuna gelirsek şakayı ve parayı bu iki konu üzerinde birleştirdim. ama sen yine gerçek olarak algıladın. özür dilerim tekrardan. ..

vede senin savunduğun insanlar demişsin bu forumda kimseyi tanımam vede bilmem.. ilk yazdığım yazıda senin savunduğun ticaretle uğraşan kişişler düşüncenin yanlış olduğunun kısmınla ilgilendim. seni muhattap aldım bahsettiğin kişilerin yorumlarını dahi okumadım. direk senin yazdığından yola cıktım. şimdi gördüm birbirinize neler yazdığınızı.. dolasıyla herkes kendini savunsun. hala düşüncenin yanlış olduğunu savunuyorum. senin fikrine göre ilim çindede olsa gidin sözünden yola çııkarsak, çine ulaştığımızda hayır cevabını alıp tekrardan geri dönmek var. kimse bunu kaldıramaz.. ondan dolayı evet cevabı daha bereketli ve hayırlıdır. konu başlığına dedikodu yazdığın için konuya dahil oldum. yoksa hiçbirinizle alıp veremediğim yok..iyi şeyler yapıyorsunuz devam edin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alınmak değil.
Senin yazdıklarını yeni bir kullanıcı da okuyup benim hakkımda senin şaka dediğin şeyleri ciddi sanabilir.
Sen az çok beni biliyorsun ama yeni bir kullanıcı elbette bilemez. O yüzden alınganlıktan ziyade AÇIKLAMA diyebilirim.
Alıntı Yapilk yazdığım yazıda senin savunduğun ticaretle uğraşan kişişler düşüncenin yanlış olduğunun kısmınla ilgilendim. seni muhattap aldım bahsettiğin kişilerin yorumlarını dahi okumadım. direk senin yazdığından yola cıktım. şimdi gördüm birbirinize neler yazdığınızı.. dolasıyla herkes kendini savunsun. hala düşüncenin yanlış olduğunu savunuyorum
Benim düşüncelerim yanlış olabilir. Ama bir amaca yöneliktir.
Saygın bir forum anlayışı ne yazık ki Türkiyede hemen hemen hiç yok. Bunun sebebi ise herşeyi ben biliyorum mantığı ile hareket edip işin ticaretini yapanlardır.
İşte ben bu unsuru yıllar önce görüp bizzat araştırdıktan sonra kendi kararımı bu doğrultuda vermiş olmamdır.
Sen de bu konuda araştırma yapabilirsin istersen :D
Bu işi ticaret amacıyla yapanlarla tanışmanı öneririm. Birkaç tecrübe ile ne demek istediğimi zaten anlayacaksın.
Önce seninle teknik bilgi alışverişinde bulunup ta senden öğrendiklerini başka bir forumda satmaya başladığı ve senin hakkında da dolaylı yollardan seni karalamaya çalıştığını da gördüğün anda sen de kendi kararlarını almış olacaksın. :D
Konuya tanık olmadım ama sanırım @Yusuf usta da bu duruma benzer bir şeyler yaşamış.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın