Kaliteli preamfi

Başlatan Mustafa281, 13 Temmuz 2016, 21:24:18

Mustafa281

Ben kendim müzik yapan birisiyim bazı şarkıları tekrar kendim söylerdim karaoke tarzından biraz uzak sesin hep net olmasını istemişimdir belki 100 lerce devre yaptımsa da nitekim kaliteli bir sonuç alamamışımdır elimde yaka mikronu var sesi güzel eski bir camiden kalma buna güzel bir preamfi devresi yapmak istiyorum ya bu işler bunla olmaz "Kaliteli Cihaz Şart" demeyin kaliteli bir preamfi ile beni idare etsin yeter bilgisayarın hat girişi ve mikrofon girişini kullanıyorum ama yalnız kullanılabilecek devrenin bilgisayarda sorun etmemesi lazım iyi anlaşmaları gerekli voltaj farketmez 12 olursa daha iyi olur benim için devrenin dip ses sorunu olmazsa çok iyi olur çünkü bu dip ses belasından bıkmış durumdayım yamyam abim yine görürse bana kızacak gibi yardımlarınızı bekliyorum..

Mr_YAMYAM

Dip ses söylediklerinle alakalı değildir.
DİP ses tamamen tasarım ile ilgilidir.
ÖNKOŞULLAR.
1) Pre ampli kazancı. ÖRNEK 60db
2) Sistem besleme kalitesi. (Ripple 10mV olsun.) (Bilindik LM serisi voltaj regületörleri ile elde edilebilecek seviye)
3) GROUNDING kuralları ve tasarım prosedürleri.
Bu temel kurallar gereği her tasarım istenilen neticeyi vermeyecektir.
NEDEN.
60db preampli kazancı gerekli ise besleme devresindeki 10mV luk rippler bile yükseltilecek demektir. Zaten giriş seviyesi birkaç mV olan mikrofon preamplilerin besleme gürültüsü 10mV ise full gürültü yükseltecek demektir.
60db yükseltme takribi 1000 kat yükseltme anlamındadır.
10mV luk ripple ihtiva eden besleme devresi gürültüleri preamplinin girişine ulaşıyorsa 10X1000=10V çıkış demektir.
Çaresi: Batarya kullanımı veya pahalı güç kaynağı tasarımıdır.
Grounding kuralları:
Günümüzde çoğu kişilerin TOPRAKLAMA olarak algılamış olduğu bu kural esasen topraklama anlamında (Toprak hattına bağlama) değildir.
Devre tasarımında sistem şaselemesi ve sistem sıfır noktasının tespit edilememesi dolayısı ile devrede muhtelif frekanslarda ground loop oluşarak preamplinin bunu yükseltmesi olarak belirlenir.
Devre tasarımının belli disiplinle yapılması, kazanç doğrultusunda gerekirse cm ler hatta mm ler boyutunda hassas baskı devre tasarımı yapılması gereklidir.
Devrenin metal bir kutu içerisine yapılması, ve çok ince hesaplarla belirlenmiş olan sistem sıfır noktasına metal kutunun bağlanması, ve hatta devre kartının vidalanma şeklini bu disiplin doğrultusunda yapılması son derece önem arzetmektedir.
İstenilen özellikler doğrultusunda böyle bir tasarımın hiç te ucuz olamayacağını önceki yazılarımda belirtmiştim.
Örnek olarak vermiş olduğum LA3160 entegresi tarafımdan daha önce yapılmış ve bir MIXER içerisindeki mikrofon devrelerinde kullanılmıştır. Mikserin her bir modülü metal kutu içerisine yapılmış olup bu metal kutular dış metale soketlerle takılıp çıkartılan modüller şeklinde idi.
Projeyi kullanan kişi mikser ile ses kaydı yapmakta idi. Mikrofona 2 metre kadar mesafedeki bir enstrumanın sesini ideal olarak kaydedebiliyordu.
Bir ikinci husus ise;
PC ye bağlanılacak mikrofon preamplilerinin çıkış empedansı ve bağlantı şekli çok önemlidir. Mikrofon preamplisi yapıp ta bunu PC nin yine mikrofon girişinden giriyorsan sonuç KAYNAYAN SU gibi foşurtu olacaktır :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Temmuz 2016, 22:09:13Dip ses söylediklerinle alakalı değildir.
DİP ses tamamen tasarım ile ilgilidir.
ÖNKOŞULLAR.
1) Pre ampli kazancı. ÖRNEK 60db
2) Sistem besleme kalitesi. (Ripple 10mV olsun.) (Bilindik LM serisi voltaj regületörleri ile elde edilebilecek seviye)
3) GROUNDING kuralları ve tasarım prosedürleri.
Bu temel kurallar gereği her tasarım istenilen neticeyi vermeyecektir.
NEDEN.
60db preampli kazancı gerekli ise besleme devresindeki 10mV luk rippler bile yükseltilecek demektir. Zaten giriş seviyesi birkaç mV olan mikrofon preamplilerin besleme gürültüsü 10mV ise full gürültü yükseltecek demektir.
60db yükseltme takribi 1000 kat yükseltme anlamındadır.
10mV luk ripple ihtiva eden besleme devresi gürültüleri preamplinin girişine ulaşıyorsa 10X1000=10V çıkış demektir.
Çaresi: Batarya kullanımı veya pahalı güç kaynağı tasarımıdır.
Grounding kuralları:
Günümüzde çoğu kişilerin TOPRAKLAMA olarak algılamış olduğu bu kural esasen topraklama anlamında (Toprak hattına bağlama) değildir.
Devre tasarımında sistem şaselemesi ve sistem sıfır noktasının tespit edilememesi dolayısı ile devrede muhtelif frekanslarda ground loop oluşarak preamplinin bunu yükseltmesi olarak belirlenir.
Devre tasarımının belli disiplinle yapılması, kazanç doğrultusunda gerekirse cm ler hatta mm ler boyutunda hassas baskı devre tasarımı yapılması gereklidir.
Devrenin metal bir kutu içerisine yapılması, ve çok ince hesaplarla belirlenmiş olan sistem sıfır noktasına metal kutunun bağlanması, ve hatta devre kartının vidalanma şeklini bu disiplin doğrultusunda yapılması son derece önem arzetmektedir.
İstenilen özellikler doğrultusunda böyle bir tasarımın hiç te ucuz olamayacağını önceki yazılarımda belirtmiştim.
Örnek olarak vermiş olduğum LA3160 entegresi tarafımdan daha önce yapılmış ve bir MIXER içerisindeki mikrofon devrelerinde kullanılmıştır. Mikserin her bir modülü metal kutu içerisine yapılmış olup bu metal kutular dış metale soketlerle takılıp çıkartılan modüller şeklinde idi.
Projeyi kullanan kişi mikser ile ses kaydı yapmakta idi. Mikrofona 2 metre kadar mesafedeki bir enstrumanın sesini ideal olarak kaydedebiliyordu.
Bir ikinci husus ise;
PC ye bağlanılacak mikrofon preamplilerinin çıkış empedansı ve bağlantı şekli çok önemlidir. Mikrofon preamplisi yapıp ta bunu PC nin yine mikrofon girişinden giriyorsan sonuç KAYNAYAN SU gibi foşurtu olacaktır :D

Yamyam abi heryerdesin bee  ;D bilgisayarin hat girisine bagliyorum orasi anfi girisi olarak ediliyor yani bir nevi ses kaydetmek icin alan tek umudum sensin yardim edebilirsen sen edebilirsin bana kutu hazir bir tek kaliteli bir preanfi lazim bana

Mustafa281

Bu pazarci anfisinin icine yerlestirecegim  ;)

Mr_YAMYAM

Gördüğüm kadarıyla kutu hazır mazır değil.
Yok öyle beleşe iyi kalite pre ampli yapmak.
Ben bir RIAA pikap preamplisi tasarladım da prototipi için 2000TL harcamıştım. Preamplinin kazancı 40db idi.
Yani sen daha yüksek kazanç istiyorsun, üstelik ucuz olsun istiyorsun  >:(
Şimdi sana bir görev veriyorum.
Sizin oralarda hurda parça satan bir yerler varsa oraya gidip 5X5X2cm ebatında TUNER kutusu buluyorsun.
6X6X3 te olur sorun değil. Yaklaşık bu ebatlarda olmalıdır.
Sonra gel devre işlerini çözek.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2016, 00:01:34Gördüğüm kadarıyla kutu hazır mazır değil.
Yok öyle beleşe iyi kalite pre ampli yapmak.
Ben bir RIAA pikap preamplisi tasarladım da prototipi için 2000TL harcamıştım. Preamplinin kazancı 40db idi.
Yani sen daha yüksek kazanç istiyorsun, üstelik ucuz olsun istiyorsun  >:(
Şimdi sana bir görev veriyorum.
Sizin oralarda hurda parça satan bir yerler varsa oraya gidip 5X5X2cm ebatında TUNER kutusu buluyorsun.
6X6X3 te olur sorun değil. Yaklaşık bu ebatlarda olmalıdır.
Sonra gel devre işlerini çözek.

Ohooo yamyam abi zaten 3 ay sonra kaliteli bir cihaz alicam o zamana kadar idare etsin beni yeter ya aslinda su la3160 a şema cizsen de yeterli gelicek galiba bana

Mr_YAMYAM

Daha önce çizmiştim ya.
Üstelik yaptım dedin de fışırtı yok demiştin hani.

Mustafa281

işte ustacım onu şemaya dökmeni istiyorum ben onu delikli plakete yapmıştım begenmemiştim bana onun şemasını çizersen çok makbule geçer ama 2 ay sonra demiştin  8)

Mr_YAMYAM

Sen şema diyorsun da aslında baskı devre istiyorsun anladığım kadarıyla.
Baskı devreyi çizebilmem için epeyce vakit lazım. Üstelik baskı devre çizsem de bir tuner kutusuna yerleştirmezsen yine hışırtı fışırtı olacaktır.
Bence sen en iyisi PC nin mikrofon girişini kullan. Nispeten iyi netice verir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2016, 01:23:36Sen şema diyorsun da aslında baskı devre istiyorsun anladığım kadarıyla.
Baskı devreyi çizebilmem için epeyce vakit lazım. Üstelik baskı devre çizsem de bir tuner kutusuna yerleştirmezsen yine hışırtı fışırtı olacaktır.
Bence sen en iyisi PC nin mikrofon girişini kullan. Nispeten iyi netice verir.

vermiyor ustacım oda fışırtı veriyor kalitesiz sen bana devreyi çizedur bende tuner kutusunu bulayım olur mu baskı devresiz bi hiç bu La3160 :(

Mr_YAMYAM

Yahu benim elimden bir sürü PC geçti. Hiçbirisi de fışırtı yapmıyordu.
Sadece mikrofonlara göre iyi ya da kötü ses veriyordu.
Kazancı biraz düşük gibi olsa da yarım metre kadar mesafeden cenıfır kayıtlar yapıyordum.
Sonra mixer alınca işi geliştirmiştim.
PC ye giren ses seviyesini ölçüyormusun yoksa kafana göre mi kayıt yapıyorsun?
PC de hangi programla kayıt yapıyorsun.
Şu konuyu baştan sona oku.
http://forum.diyaudiotr.com/onyukseltec-tonkontrol/ses-cok-net-ama-bass-sesini-alamiyorum-t1955.html
Sonra senin tasarımınla ilgili devam ederiz.

Mustafa281

Yapmıyor abicim elimde Pentium 4 MSİ Anakart var ses işlemcisi Realtek ama birşeye benzediği yok. Audacity Fl Studio Cubase gibi ciddi programlarla kayıt alıyorum seste oynadığım zaman delay reverb gibi filtrelerle ve ya sounguizer gibi efektlerle oynadığım zaman arkada dip ses sırıtıyor işte derdim bu ama çare olanım yok M-Audio ses kartları var Behringer C-1 Mikrofon var bunları almayı düşünüyorum ama ateş pahası işte biraz para biriktireyim bunları alacağım ha beni o zamana kadar idare etsin dedim

Mr_YAMYAM

Öncelikle iyi bir ses kartı al. CREATIVE bu konuda fena değildir.
Şimdi sana ECHO LAYLA ses kartı desem beni yaş odunla kovalarsın  8)

Bir de kayıt programını değiştir.
ADOBE AUDITION kullanmanı öneririm.
Fiyatı epey ucuzlamış.
Kaçmaz aslında.
http://proaudiotoys.com/echo-layla-3g-pci-audio-recording-interface-wtracktion-software-p-239.html
DARLA çıkınca LAYLA evlenmiş sanırım.
GINA ve MIA'dan haber yok. onlar da büyümüşlerdir artık :D

Mustafa281

Ustacım ben ne diyorum sen ne diyorsun  :o Yok yok bu konu çözülemeyecek en iyisi burda kapansın.

Mustafa281

Bu cihaz sahibinden.com da 250 tl çoğu arkadaşım bu cihazı kullanıyor memnunlar sen bana 2000 tl lik cihaz çıkarıyorsun karşıma :-[

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın