Subwoofer Besleme Sorunu

Başlatan Mustafa281, 03 Temmuz 2016, 19:12:57

Mustafa281

Şimdi bu devre çok iyi eğer iyi bir anfi devresine takılabilirse çok iyi verim alınır. Videosunu izledim Entegreyi hatırlamıyorum fakat 1000 wattlık subwooferi rahatlıkla oynatıyordu  :)) Tabi anfinin iyi olması şartı ile yoksa yamyam hoca kızar bu ne saçmalık diye  :)) neyse asıl meseleye gelcek olursak aldığım sitede (Car Audio) yazıyor fakat 12 volt beslemeyi nasıl yapıcaz kafa bir türlü basmadı (+ G -) arabaya aküsüne göre nasıl uyarlarız bu devreyi bende yaptım çok mükemmel isteyenlere link bile koyarım fakat öncelik arabaya göre ayarlarsak güzel olur  ;D Yardımlarınızı bekliyorum..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Temmuz 2016, 19:12:57Şimdi bu devre çok iyi eğer iyi bir anfi devresine takılabilirse çok iyi verim alınır. Videosunu izledim Entegreyi hatırlamıyorum fakat 1000 wattlık subwooferi rahatlıkla oynatıyordu  :)) Tabi anfinin iyi olması şartı ile yoksa yamyam hoca kızar bu ne saçmalık diye  :)) neyse asıl meseleye gelcek olursak aldığım sitede (Car Audio) yazıyor fakat 12 volt beslemeyi nasıl yapıcaz kafa bir türlü basmadı (+ G -) arabaya aküsüne göre nasıl uyarlarız bu devreyi bende yaptım çok mükemmel isteyenlere link bile koyarım fakat öncelik arabaya göre ayarlarsak güzel olur  ;D Yardımlarınızı bekliyorum..
Benim kızacağım saçmalık 1000Watt diye anılan woofer hoparlörün oynamasıdır.
Hoparlörler KÖÇEK değildir oynamaz veya dans etmezler. Herhangi bir partiye ya da bar'a gidip kızlarla eğleşmezler :)

Gelelim bilimsel açıklamalara.
Car audio demek araba ses sistemleri için demektir. Arabada tek akü bulunduğu için sadece tek kaynak 12V gerilimimiz vardır.
Yapılmak istenen devre çift gerilimle çalışıyorsa (Şemada öyle belirtilmiş (+ G -) bunun iki yolu vardır.
Bir gerilim çiftleyici yaparak çift 12V elde edilebilir ki oldukça maliyetlidir.
Ya da 12V ile çalışan bu amaca yönelik bir aktif filtre tasarlamaktır. Daha uygun olup tasarımda istenilen koşulları kullanıcı sağlayabilir veya kendi kriterleri doğrultusunda tasarlayabilir.

Bu gibi anlatımları görünce aklıma hep şu gelir.
Kendi sistemim olan 2X30W çıkış gücündeki STK amplim çalarken birileri dinliyorsa öncelikli tepkileri şöyle oluyor.
VAAAYY AABİ BU SİSTEM KAÇ BİN WATT.
Ben de diyorum ki ne kaç bin watt ı yahu en yüksek güçte 2X30W veriyor.
ABİ BİNAYI SALLIYOR YAHU.
Ben binanın sallanması için sistem kurmadım, tekniğine uygun bir ampli tasarladım.
Tabiiki işin tekniğini bilmeyen kişilerin 30Hz gibi frekansları duymaya başladığında deprem etkisini hissettikleri için bu olayı watt olayına bağlamaktadırlar  :))

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Temmuz 2016, 19:32:23Benim kızacağım saçmalık 1000Watt diye anılan woofer hoparlörün oynamasıdır.
Hoparlörler KÖÇEK değildir oynamaz veya dans etmezler. Herhangi bir partiye ya da bar'a gidip kızlarla eğleşmezler :)

Gelelim bilimsel açıklamalara.
Car audio demek araba ses sistemleri için demektir. Arabada tek akü bulunduğu için sadece tek kaynak 12V gerilimimiz vardır.
Yapılmak istenen devre çift gerilimle çalışıyorsa (Şemada öyle belirtilmiş (+ G -) bunun iki yolu vardır.
Bir gerilim çiftleyici yaparak çift 12V elde edilebilir ki oldukça maliyetlidir.
Ya da 12V ile çalışan bu amaca yönelik bir aktif filtre tasarlamaktır. Daha uygun olup tasarımda istenilen koşulları kullanıcı sağlayabilir veya kendi kriterleri doğrultusunda tasarlayabilir.

Bu gibi anlatımları görünce aklıma hep şu gelir.
Kendi sistemim olan 2X30W çıkış gücündeki STK amplim çalarken birileri dinliyorsa öncelikli tepkileri şöyle oluyor.
VAAAYY AABİ BU SİSTEM KAÇ BİN WATT.
Ben de diyorum ki ne kaç bin watt ı yahu en yüksek güçte 2X30W veriyor.
ABİ BİNAYI SALLIYOR YAHU.
Ben binanın sallanması için sistem kurmadım, tekniğine uygun bir ampli tasarladım.
Tabiiki işin tekniğini bilmeyen kişilerin 30Hz gibi frekansları duymaya başladığında deprem etkisini hissettikleri için bu olayı watt olayına bağlamaktadırlar  :))
Ben dedim işte kızacak diye  ;D   ;D ya bu dediklerinden biri yapılacak ya da 150 tl ye birtane inverter alınacak  :-\ ama hocam devre çok güzeldi bundan vazgeçmek biraz zor olacak tam da hastası olmuştum devrenin  :)) ya da senin elinde tek kaynaklı bir devre varsa hemen ver onu yapayım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Temmuz 2016, 19:53:47Ben dedim işte kızacak diye  ;D  ;D ya bu dediklerinden biri yapılacak ya da 150 tl ye birtane inverter alınacak  :-\ ama hocam devre çok güzeldi bundan vazgeçmek biraz zor olacak tam da hastası olmuştum devrenin  :)) ya da senin elinde tek kaynaklı bir devre varsa hemen ver onu yapayım
Ben o devrede herhangi bir güzel unsur göremedim.
Alelade bir devre işte  :))
Ayrıca bu gibi devreler amaca pek hizmet etmez. Yani wooferin oynaması için veya dans etmesi için pekrolleri yoktur.
Sadece belirlenen frekansların üstünü geçirmezler. Bu da wooferın alçak frekanslarda çalışmasını sağlayarak biraz rahatlık sağlar o kadar.
Zaten çoğu araba amplilerinde bu devre ampli içerisindedir.
Daha önceden tasarlamış olduğum böyle bir devre yok.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Temmuz 2016, 20:42:53Ben o devrede herhangi bir güzel unsur göremedim.
Alelade bir devre işte  :))
Ayrıca bu gibi devreler amaca pek hizmet etmez. Yani wooferin oynaması için veya dans etmesi için pekrolleri yoktur.
Sadece belirlenen frekansların üstünü geçirmezler. Bu da wooferın alçak frekanslarda çalışmasını sağlayarak biraz rahatlık sağlar o kadar.
Zaten çoğu araba amplilerinde bu devre ampli içerisindedir.
Daha önceden tasarlamış olduğum böyle bir devre yok.

pekala hocam saolun  :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın