reset devresi

Başlatan Tristor, 29 Haziran 2016, 00:13:50

Tristor

http://2.bp.blogspot.com/_Wll04rt0O_s/S7mnuyEjVvI/AAAAAAAAAvI/APP07W2EDw0/s1600/led_role.png 

arkadaşlar bu devreden yapmak istiyorum ancak extra olarak bu devreye sınır getirmek istiyorum.ledi  4 defa yakıp söndürecek beşinciye izin vermeyecek bu konuda yardımcı olabilirmisiniz pıc basıc kullanıyorum.saygılar

TRISA=0 'bu ifade "TrisA=000"e eşdeğerdir.
TRISB=0
PortA=0
 PortB=0
ROLEAC:
HIGH PORTB.0 'role çektirildi
PAUSE 500 '500 ms bekleme
HIGH PORTA.0 'Led yandı
PAUSE 1500 '1500 ms bekleme
LOW PORTA.0 'Led söndü
LOW PORTB.0 'Role bıraktı
GOTO ROLEAC 'Roleac etiketine git
END 'programın burada bittiğini ifade eder.

yolcu27

TRISA=0 'bu ifade "TrisA=000"e eşdeğerdir.
TRISB=0
x var byte
PortA=0
 PortB=0
ROLEAC:
for x=1 to 4
HIGH PORTB.0 'role çektirildi
HIGH PORTA.0 'Led yandı
PAUSE 1500 '1500 ms bekleme
LOW PORTA.0 'Led söndü
LOW PORTB.0 'Role bıraktı
next
END 'programın burada bittiğini ifade eder.

bu şekilde bir dener misiniz? bu röleaç içersiindeki yazılı olanları 4 defa tekrarlaması için for next döngüsü oluşturduk ve bitince taaki enerji yeniden kesilip verilene kadar birşey yanmayacaktır

Tristor

Tesekkur ederim hocam saol.allah razi olsun denedikten sonra dönüş yapacam bir haftaya

yolcu27

Alıntı yapılan: eylül tuana - 30 Haziran 2016, 01:10:55teşekkür ederim hocam saol.allah razi olsun denedikten sonra dönüş yapacam bir haftaya
ben isisde kurdum 16f628 de denedim ama saymadım kaç kere tekrarladı. eğer 3 kere tekrarlarsa  to 4 yerine to 5 yapın

Tristor

Yolcu 27 hocam saolun verdiğiniz yazılımı denedim çalıştı cok teşekkür ederim.hocam sizle nasıl özel görüşebilirim sizcede uygun olurmu yardımınıza ihtiyacım var devre yazılımdan anlayan herkesle uygun olursa görüşebilirim.

yolcu27

Alıntı yapılan: eylül tuana - 05 Temmuz 2016, 07:43:21Yolcu 27 hocam saolun verdiğiniz yazılımı denedim çalıştı cok teşekkür ederim.hocam sizle nasıl özel görüşebilirim sizcede uygun olurmu yardımınıza ihtiyacım var devre yazılımdan anlayan herkesle uygun olursa görüşebilirim.
Hocam özelden ziyada burada soru şeklinde konuşabilirsiniz daha iyi olur. Ben de programlama konusunda çok iyi değilim siz de yeniyseniz pic basic dersleri diye arayın çıkan dersleri sırasıyla izleyip uygulayın  aklınıza takılan olursa yine buradan elimden geleni yaparım iyi bayramlar

Tristor

teşekkür ederim hocam saolun.sizede iyi bayramlar elimde bir devre var telefonda daha rahat anlatırım diye özelden görüşmek istedim daha önce konuyu paylaşmıştım ama kimse yardımcı olması.o acıdan özel görüşmek istedim

yolcu27

Alıntı yapılan: eylül tuana - 11 Temmuz 2016, 11:31:58teşekkür ederim hocam saolun.sizede iyi bayramlar elimde bir devre var telefonda daha rahat anlatırım diye özelden görüşmek istedim daha önce konuyu paylaşmıştım ama kimse yardımcı olması.o acıdan özel görüşmek istedim

siz devrenizin ayrıntısını özel değilse konu içerisinde paylaşın amaç şema kod şeklinde bilen kişiler forum ruhuna sahip çıkarak yardımcı olacaklardır

Tristor

Tristor

Hocam devre bu.çalışması bu şekilde 1.klemens faz 2.nötr 3 reset yani dışardan faz gelip devreyi çalıştıracak.4ve 5 ise role uçları.3 nolu klemens faz geldiğinde 220 volt rölenin konaklarını çektirip bıraktıktan sonra devre çalışmaya başlayacak.sırasıyla 12 volt kontaklı roleyi 2 saniye çekili tutacak sonra bırakacak.tekrar 3 nolu klemens faz gelecek 220 roleyi tetikleyecek devre tekrar çalışıp 12 volt roleyi 2 saniye devreye sokacak bu işlemi altı kez yapacak yediye musade etmeyecek bütün ledler ikaz verecek yanıp sönecek.reset butonu var devre üzerinde ona basıp bırakana kadar ledler yanıp sönecek resetledikten sonra veya devrenin enerjisini kesene  kadar devam edecek.resetledikten sonra veya enerjisini açıp kapadıktan sonra devreye 3 nolu bacağa reset geldiğinde tekrar altı kez roleyi çekip bırakacak.altıyı dörtte yapa biliriz.sizin daha önceki verdiğiniz yazılımı ısıste denedim led yakıp söndürme devresi  oldu.roleyi dört kez çekti bıraktı sonrasına musade etmedi.boyle bi devre yapsam gönderdiğiniz komutlar yazılım isimi görecek. anladığım kadarıyla elimdeki devrenin yazılımı da ona benzer bir şey bir kaç komut ilave ettikten sonra yapmak istediğime ulaşacağım inşallah sayenizde

Tristor

Evet üstadların devre bu şimdi bu devreye bir yazılım lazım  oda bu konuda tecrübesi olan bilgisi olan ustalarıma ihtiyacım var inşallah yardımınız dokunur herkese teşekkürler.

yolcu27

Hocam ilk mesajdaki bilgi gibi daha sade olursa da iyi olur. Ben okurken kafam karıştı.  Bunu şu şekilde yapın butonlada ABC şeklinde isim verin ledlerle leda ledb ledc rölelere yine aynı şekilde. Sonra senaryoyu yazın   a ya basınca leda 5sn sonra role 3 sn toplam döngü 5 kere olacak filan diye. Bir kaç proje için kod yazıyorum kafam çok dolu ondan dolayı okurken Yoruldum  :)

Tristor

hocam söyle anlatayım.sol bastan 1.klemens faz2.klemens nötr 3klemens faz bizim cihazdan gelen fz yani tetik ucu 4ve 5 nolu klemens ise role uçları sağ köşedeki role siyah olan.devrenin çalışması şöyle olacak.benim cihaz arızaya düştü 3 nolu bacağa faz gönderdi klemensler üzerinde bulunan sarı olan 220 roleyi çekti bıraktı devre çalışmaya başladı soldan birinci led yandı aynı anda devrenin alt sağda bulunan 12 volt rolenin kontaklarını iki saniye kabadı  ve iki saniye sonra rolenin kontaklarını açtı ve bu işlemi elimdeki  devreye göre altı kez tekrarlayacak altı resetten sonra üstarafda görünen ledler ikaz verecek yanıp yanıp sönecek  taki devre üzerindeki reset butonuna basana kadar.veye devrenin elektriğini kesene kadar.inşallah bu sefer anlata bilmiştirim.sizle özel görüşmemdeki sebeb buydu derdimi daha rahat anlatayım diye

Tristor

Yolcu 27 hocam cevap vermediğinize gore her halde yine anlatamadim.

yolcu27

hocam ilk mesajınızdkai gibi isiste şema çizerek led röle buton şeklinde isimlendirme yapsanız çok daha kolay olur anlaması. benim şuan uğraştıgım projeler var kodlar çizimler filan. ondan dolayı fazla bakamadım ama daha anlaşılır olması için şema şart. yoksa olmadı baştan olmadı baştan yazarız. birde sürekli kendiniz pic yazma ile ilgili uğraşacaksanız ete pic basic derslerini okuyun 2 3 ders sonra bu dediklerinizi rahatlıkla yaparsınız

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın