Mikrofon Preamplifikatörü

Başlatan Mustafa281, 25 Haziran 2016, 13:58:51

Mustafa281

Herkese Selamun Aleyķüm abiler bir sorunum var sağlam bir mikrofon preanfisi arıyorum dip ses yapmayan Mr.Yamyam abimize yazdım ama cevap vermedi  :) Dinamik olsada olur ama ağırlık condenser mikrofon  :)

Mr_YAMYAM

Özel mesajlardan bu gibi sorulara yanıt vermiyorum.
Her kullanıcı bir başlık ile dileğini yerine getirebilir ve konuya katkıda bulunmak isteyen forumdaşlar yanıtlayabilir.
Forumların amacı da budur.
İsteğine gelirsek.
Mikrofon preamplileri basit bir tasarım değillerdir. Kullanma amacı ve kullanılacak cihazlar belirtilmedikçe tüm öneriler havada kalır.
Dip ses kavramı teknikte GÜRÜLTÜ olarak adlandırılır ve şu fonksiyonlar etkilidir.
1 GROUNDİNG. Gürültü unsurunun en büyük etkenidir. Devre tasarımındaki şaseleme yöntemleri ve akım yollarının doğru uygulanması demektir.
2 EMPEDANS UYUMU. Dinamik mikrofonların empedansları o denli küçük olmasına rağmen kondenser mikrofonlar o denli yüksektir. Her durumda bu kurallar doğrultusunda tasarım ve şaseleme unsurları gereklidir.
3 DEVRE KAZANÇ FAKTÖRÜ. Mikrofonların genel çıkış gerilimi 1-2mV civarıdır. Standart line seviyesi olan 1Vpp seviyesine yükseltebilmek için devre kazancımızın takribi 1000=Yaklaşık 60db olması gereklidir. Bu kadar yüksek kazançta girişteki en küçük bir hata çıkışa aynen yükseltilmiş olarak yansıyacaktır. Bu denli yüksek kazanç elde edilebilecek yarı iletkenler (Opamp-transisör vs.) rasgele seçilemez.
4 SHIELDING (Ekranlama) Yüksek kazanç ihtiva eden devreler havadaki elektromanyetik bileşenleri de yükseltirler. Havadaki bu etkenlerin devreye ve özeelikle devre girişine ulaşmaması için devrenin metal bir kutu ile ekranlanması gereklidir.
5 BESLEME DEVRESİ UNSURU. Yüksek kazanç ihtiva eden devrelerin besleme devresindeki ripple özellikleri de önem taşır. 1mV luk ripple değeri olan bir besleme devresindeki gürültüler preampli tarafından aynen yükseltilebilecektir.

Mustafa281

Peki abicim önerebilecegin bi devre var mi dip sesten biktimda cunku

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 14:24:48Peki abicim önerebilecegin bi devre var mi dip sesten biktimda cunku
Devre önermeyeceğim.
Çünkü senin kullanım amacın ve nerede ne şekilde kullandığını bilmeden önerilen her devre sonuçsuz kalacaktır.
Şimdi sana 60db kazançlı bir devre çizmiş olsam bile senin montaj şeklinden tut ta uygulama unsurlarına kadar birçok etken yine gürültüye sebebiyet verecektir.
Yani senin şimdilik bir devre tasarımına ihtiyacın yok. Bir mikrofon devresinin TASARIM PROSEDÜRLERİNE ihtiyacın vardır.

Mustafa281

Abi kullanım amacım evde karaoke için ton kontrol felan kullanmayacağım arada da pc ye bağlayıp ses kaydetmek için yani preamfi-amfi-besleme bu kadar abicim antalya gibi bir yerde oturuyorum ki maalesef bu şehir elektrik-elektronik bakımından yoksun..

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 14:30:43Devre önermeyeceğim.
Çünkü senin kullanım amacın ve nerede ne şekilde kullandığını bilmeden önerilen her devre sonuçsuz kalacaktır.
Şimdi sana 60db kazançlı bir devre çizmiş olsam bile senin montaj şeklinden tut ta uygulama unsurlarına kadar birçok etken yine gürültüye sebebiyet verecektir.
Yani senin şimdilik bir devre tasarımına ihtiyacın yok. Bir mikrofon devresinin TASARIM PROSEDÜRLERİNE ihtiyacın vardır.

Abi kullanım amacım evde karaoke için ton kontrol felan kullanmayacağım arada da pc ye bağlayıp ses kaydetmek için yani preamfi-amfi-besleme bu kadar abicim antalya gibi bir yerde oturuyorum ki maalesef bu şehir elektrik-elektronik bakımından yoksun..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 14:37:01Abi kullanım amacım evde karaoke için ton kontrol felan kullanmayacağım arada da pc ye bağlayıp ses kaydetmek için yani preamfi-amfi-besleme bu kadar abicim antalya gibi bir yerde oturuyorum ki maalesef bu şehir elektrik-elektronik bakımından yoksun..
Antalyada oturan birçok arkadaşım var :D
Onlar da belki sana yardımcı olabilirler.
Eğer sabırlı isen benim önerilerimle sana bir devre tasarlayabiliriz.
Öncelikle temin etmen gereken malzemeler.
Preampliyi monte edebileceğin küçük metal bir kutu.
Profesyonel olarak hazırlanmış kutulara gerek yok. Hap kutusu çay kutusu veya her tarafı kapalı olup ta kapağını rahatlıkla açıp kapatabileceğin içerisine de devreyi yerleştirebileceğin herhangi bir kutu olabilir.
Ancak böyle bir metal kutu olmaksızın sonuç alamazsın.
UPC1228HA entegresi.
9-12V gibi pil ile çalıştırabileceğin oldukça kaliteli bir entegredir PSRR değeri oldukça iyi olan bu entegrenin kazancı da oldukça iyidir.
Şimdilik tasarımımız kondenser mikrofonlara göre tasarlanacaktır. Ancak mikrofon kablosunun öngörülen max. uzunluğu 0.5 ila 1 metredir.
Daha uzun kablolar kullanılamaz.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 14:59:59Antalyada oturan birçok arkadaşım var :D
Onlar da belki sana yardımcı olabilirler.
Eğer sabırlı isen benim önerilerimle sana bir devre tasarlayabiliriz.
Öncelikle temin etmen gereken malzemeler.
 Preampliyi monte edebileceğin küçük metal bir kutu.
Profesyonel olarak hazırlanmış kutulara gerek yok. Hap kutusu çay kutusu veya her tarafı kapalı olup ta kapağını rahatlıkla açıp kapatabileceğin içerisine de devreyi yerleştirebileceğin herhangi bir kutu olabilir.
Ancak böyle bir metal kutu olmaksızın sonuç alamazsın.
UPC1228HA entegresi.
9-12V gibi pil ile çalıştırabileceğin oldukça kaliteli bir entegredir PSRR değeri oldukça iyi olan bu entegrenin kazancı da oldukça iyidir.
Şimdilik tasarımımız kondenser mikrofonlara göre tasarlanacaktır. Ancak mikrofon kablosunun öngörülen max. uzunluğu 0.1 ila 1 metredir.
Daha uzun kablolar kullanılamaz.
Öl de ölelim başkan :-D sıfırdan baslayalim herseye raziyim sabirliyim abi 2 senedir bir seyi beceremedim bari senin sayende basarabilirim bendr condenser mikrofon istiyorum abi en guzeli bu tip mikrofon ama bu entegrr burda yok ki abicim :-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 15:03:26Öl de ölelim başkan :-D sıfırdan baslayalim herseye raziyim sabirliyim abi 2 senedir bir seyi beceremedim bari senin sayende basarabilirim bendr condenser mikrofon istiyorum abi en guzeli bu tip mikrofon ama bu entegrr burda yok ki abicim :-)
Diğer entegrelerde tasarım sorunları yaşarsın. Sınırlı imkanlarla LA3160-LA3161 entegresi de kullanabilirsin.
Bu entegreler eskiden teyplerde preampli olarak sıklıkla kullanılırlardı. Hurda elektronik devreler satan yerler varsa ecik oralarda eşelenebilirsin  :))
Ben bazı parçaları bulamadığımda hurdacılara gidip eşeleniyorum  8)
Ama öncelikli eleman uygun bir kutudur. Eski CD/DVD kutuları bile olur ama ecik büyük olur.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 15:14:43Diğer entegrelerde tasarım sorunları yaşarsın. Sınırlı imkanlarla LA3160-LA3161 entegresi de kullanabilirsin.
Bu entegreler eskiden teyplerde preampli olarak sıklıkla kullanılırlardı. Hurda elektronik devreler satan yerler varsa ecik oralarda eşelenebilirsin  :))
Ben bazı parçaları bulamadığımda hurdacılara gidip eşeleniyorum  8)
Ama öncelikli eleman uygun bir kutudur. Eski CD/DVD kutuları bile olur ama ecik büyük olur.
Abi ben bu elemani bir arastirayim burda da  var hurdacilar gidip bende bir iki eşelenirim  ;D buna guzel bi aleminyum kutu düşünüyorum uygunmudur hocam ve birde 2N3904, C945, C9013, Tl071, Tl072 bunlarla da güzel bir devre yapılabilir mi hocam ama kurallara uyularak

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 15:23:26Abi ben bu elemani bir arastirayim burda da  var hurdacilar gidip bende bir iki eşelenirim  ;D buna guzel bi aleminyum kutu düşünüyorum uygunmudur hocam ve birde 2N3904, C945, C9013, Tl071, Tl072 bunlarla da güzel bir devre yapılabilir mi hocam ama kurallara uyularak
Alüminyum kutu olmaz. Alçak frekans bölgesinde sana sorun çıkartacaktır. En ideali sac kutudur.
TL serisi FET girişli opamplarla da yapabilirsin. Ancak çok masraflı olurlar. Çünkü PSRR özellikleri fazla değildir. Üstelik çift besleme kullanmak zorunda kalırsın. Tek besleme ile de yapabilirsin ama bu sefer voltajı 24V civarı yapman icabeder. Bu da sana pahalı bir besleme devresi yükü getirir.
Halbuki UPC1228 ile 9V luk bir pil ile işini rahatlıkla halledebilirsin.
Kurallara uyularak yapılacak bir mikrofon preamlisi ucuz olmayacaktır. Hatta öyle maliyet çıkacaktır ki ŞOK olabilirsin.
Ben 40db kazançlı bir pikap preamplisi için 2000TL prototip masrafı yaptım.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 15:37:49Alüminyum kutu olmaz. Alçak frekans bölgesinde sana sorun çıkartacaktır. En ideali sac kutudur.
TL serisi FET girişli opamplarla da yapabilirsin. Ancak çok masraflı olurlar. Çünkü PSRR özellikleri fazla değildir. Üstelik çift besleme kullanmak zorunda kalırsın. Tek besleme ile de yapabilirsin ama bu sefer voltajı 24V civarı yapman icabeder. Bu da sana pahalı bir besleme devresi yükü getirir.
Halbuki UPC1228 ile 9V luk bir pil ile işini rahatlıkla halledebilirsin.
Kurallara uyularak yapılacak bir mikrofon preamlisi ucuz olmayacaktır. Hatta öyle maliyet çıkacaktır ki ŞOK olabilirsin.
Ben 40db kazançlı bir pikap preamplisi için 2000TL prototip masrafı yaptım.

200 tl demek yeni bir anfi demek hocam  :)) işte diyorum ya burası mahrumiyet bolgesi burda hersey kolay kolay bulunamamaktadir  ;D elektronik malzeme satan yerler var burda 10'u gecmez aradim sordum La3160 entegresi var mi diye oda ne diye sordular cok gulunc bi durum  :)) isimiz kaldi hurdacilara :-D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 15:43:54200 tl demek yeni bir anfi demek hocam  :)) işte diyorum ya burası mahrumiyet bolgesi burda hersey kolay kolay bulunamamaktadir  ;D elektronik malzeme satan yerler var burda 10'u gecmez aradim sordum La3160 entegresi var mi diye oda ne diye sordular cok gulunc bi durum  :)) isimiz kaldi hurdacilara :-D
200TL değil dikkat et. 2000TL
Bu da kalite unsurlarının tasarım prosedürleri ile birleşmesinden doğan tasarım maliyetleridir.
Bir prototip temelde pahalı olabilir sorun değildir. Ama böyle bir preampliyi toptan bile üretsem maliyeti 500TL yi aşıyor. Maliyeti en aza çekebilmem için 5000 adet üretmem lazım. Bu durumda maliyet minumum oluyor ve ortalama 250-300TL yi buluyor.
Hadi sat bakalım böyle bir ürünü.
Senin devre tek yapılacağı için deneme yanılma için masraf edeceksindir. Zaten şimdiye kadar yeterli masraf etmişsindir :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 15:51:51200TL değil dikkat et. 2000TL
Bu da kalite unsurlarının tasarım prosedürleri ile birleşmesinden doğan tasarım maliyetleridir.
Bir prototip temelde pahalı olabilir sorun değildir. Ama böyle bir preampliyi toptan bile üretsem maliyeti 500TL yi aşıyor. Maliyeti en aza çekebilmem için 5000 adet üretmem lazım. Bu durumda maliyet minumum oluyor ve ortalama 250-300TL yi buluyor.
Hadi sat bakalım böyle bir ürünü.
Senin devre tek yapılacağı için deneme yanılma için masraf edeceksindir. Zaten şimdiye kadar yeterli masraf etmişsindir :D
Haklisiniz hocam gunumuz cihazlarina gore bu fiyat dogrudur simdiye kadar yaptigim kartlar ise 200 ü buldu valla şaka yapmıyorum buldu ;D şimdi çıkıp hurdacilari gezicem  :D entegreyi bulursam şemasını cizebilecek misiniz hocam sizi de epey bi yordum  :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 15:55:16Haklisiniz hocam gunumuz cihazlarina gore bu fiyat dogrudur simdiye kadar yaptigim kartlar ise 200 ü buldu valla şaka yapmıyorum buldu ;D şimdi çıkıp hurdacilari gezicem  :D entegreyi bulursam şemasını cizebilecek misiniz hocam sizi de epey bi yordum  :(
Şu aralar evde yerleşim tadilatları olduğu için fazla ilgilenemeyebilirim.
Dedim ya hemen olmaz. Yavaş yavaş. Üstelik baskı devresinin de çizilmesi gereklidir.
Ancak molalarımda bakabilirim.
Ben de şimdi alışverişe gidiyorum. Akşama bulduğun malzemeleri buraya yaz ki değerlendirelim.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 16:01:10Şu aralar evde yerleşim tadilatları olduğu için fazla ilgilenemeyebilirim.
Dedim ya hemen olmaz. Yavaş yavaş. Üstelik baskı devresinin de çizilmesi gereklidir.
Ancak molalarımda bakabilirim.
Ben de şimdi alışverişe gidiyorum. Akşama bulduğun malzemeleri buraya yaz ki değerlendirelim.
Tamam hocam bu La3160 tan kac tane bulmaliyim 1tanesi yeterli midir

Mustafa281

Hocam entegreyi buldum aldım bana 6 tl fiyat biçtiler  ;D  resmi de bu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 18:19:05Hocam entegreyi buldum aldım bana 6 tl fiyat biçtiler  ;D  resmi de bu
Yuh 6TL mi  ;D
En son 2 sene önce 85 kuruş artı kdv ile üretim için almıştık.
Haliyle oraları boyabat memleketi olduğu için fiyatlar fahiş olabilir. Eh normaldir.
Tek mikrofon devresi için bir tane yeterli olacaktır. Ama 1 tane de yedek almanı öneririm.
Baskı devre ve tasarım kutu özelliklerine göre yapılacaktır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 19:57:56Yuh 6TL mi  ;D
En son 2 sene önce 85 kuruş artı kdv ile üretim için almıştık.
Haliyle oraları boyabat memleketi olduğu için fiyatlar fahiş olabilir. Eh normaldir.
Tek mikrofon devresi için bir tane yeterli olacaktır. Ama 1 tane de yedek almanı öneririm.
Baskı devre ve tasarım kutu özelliklerine göre yapılacaktır.

Hocam kutuyu kucuk bisey yapmak istiyorum hem tasinabilir bakimindan boyu 12 genisligi 10 yapmayi dusunuyorum yeterlidir hocam bence yuksekligi de 7 biraz mobilya tarifi gibi oldu sanki  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 20:22:07Hocam kutuyu kucuk bisey yapmak istiyorum hem tasinabilir bakimindan boyu 12 genisligi 10 yapmayi dusunuyorum yeterlidir hocam bence yuksekligi de 7 biraz mobilya tarifi gibi oldu sanki  ;D
Olur.
İçeriye pili de yerleştirebilirsin.
Ama içeriye güç kaynağı yani trafo koyamazsın. Trafonun manyetik alanı devreyi etkiler.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 21:00:13Olur.
İçeriye pili de yerleştirebilirsin.
Ama içeriye güç kaynağı yani trafo koyamazsın. Trafonun manyetik alanı devreyi etkiler.
Saglik olsun hocam napalim buna da şükür ciziceginiz devreden gayrı bitane saglikli sesi olan anfi devresi varsa onu da verirseniz cok guzel olur hocam :)) ayrica hocam iki devreyi sarjli akuyle beslesem 12 olur mu yoksa bi lm7809 kullanmak sart midir

memleket

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 21:08:22Saglik olsun hocam napalim buna da şükür ciziceginiz devreden gayrı bitane saglikli sesi olan anfi devresi varsa onu da verirseniz cok guzel olur hocam :)) ayrica hocam iki devreyi sarjli akuyle beslesem 12 olur mu yoksa bi lm7809 kullanmak sart midir
Anfi için benim yaptığım LM1875 li devreyi yapabilirsiniz. Hem parça sayısı az hemde kolay bulunan malzemeler...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 25 Haziran 2016, 21:33:33Anfi için benim yaptığım LM1875 li devreyi yapabilirsiniz. Hem parça sayısı az hemde kolay bulunan malzemeler...
Hah memleketin anfisi iyidir.
Memleket sen arkadaşa amplinin linklerini ver de ecik baksın.

Mustafa281

Alıntı yapılan: memleket - 25 Haziran 2016, 21:33:33Anfi için benim yaptığım LM1875 li devreyi yapabilirsiniz. Hem parça sayısı az hemde kolay bulunan malzemeler...
Ustam sen bi şema ekler misin :-D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 21:37:23Hah memleketin anfisi iyidir.
Memleket sen arkadaşa amplinin linklerini ver de ecik baksın.

Yamyam abi senden de haber bekliyorum musait oldugunda cizer yollarsin zaman sıkıntısı yapma abi ne zaman istersen basla

memleket

Mustafa281

Alıntı yapılan: memleket - 25 Haziran 2016, 21:42:58https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html

@Mr_YAMYAM ın yazılarını okursan çok güzel bir devre çıkartabilirsin..
Ustam bu 2X20 bende de 2X22 ve 2X15 var biri tda1554 ve 1556 bu 44 yani 2X22 Tda7377 ise 2X15 yeterli gelir mi bu semayi yapmaya gerek var mi bana gore iki devre de guzel cunku bende ki devreler yani

memleket

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 21:53:16Ustam bu 2X20 bende de 2X22 ve 2X15 var biri tda1554 ve 1556 bu 44 yani 2X22 Tda7377 ise 2X15 yeterli gelir mi bu semayi yapmaya gerek var mi bana gore iki devre de guzel cunku bende ki devreler yani
LM1875 in sesini duyunca aradaki farkı anlarsın  :)

Mustafa281

Alıntı yapılan: memleket - 25 Haziran 2016, 21:56:21LM1875 in sesini duyunca aradaki farkı anlarsın  :)
Biliyorum ustacım her entegrenin kendine özgü sesi vardir bi bir gercek  :D yamyam abicim şemayı yolladiginda ikisini bir yaparim inşallah  :)

Mr_YAMYAM

Şema için epeyce vakit lazım.
Öncelikle evdeki yerleşme meselelerini halledeceğim. Yaklaşık 1 ay.
Sonra bizim Özgürecenin aletlerini halledip göndereceğim.
İşişleri bakanlığı gıbızlanıyo. Tatile gidelim derse 10 gün yokum.
Eh azcık ta benim işler dersek 2 ay sürebilir.
Sen bu arada ortadan kaybolmaz da forumda dolaşırsan hem bilgilenmiş olursun hem de irtibatı kaybetmemiş olursun.
Dediğim gibi sabırlı olmak lazım.
Bizim ET'li @memleket  kendi amplisini 1 sene kadar sürede bitirmişti yanılmıyorsam.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 22:14:23Şema için epeyce vakit lazım.
Sen bu arada ortadan kaybolmaz da forumda dolaşırsan hem bilgilenmiş olursun hem de irtibatı kaybetmemiş olursun.
Bizim ET'li @memleket  kendi amplisini 1 sene kadar sürede bitirmişti yanılmıyorsam.

Evet ha deyince olmuyor. Tonlarca araştırmalar sonucu ve bu işte bence en önemli etken KUTU meselesi ki onu bir şekilde halletmem yaklaşık 1 sene sürdü..

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 22:14:23Şema için epeyce vakit lazım.

:) Küfür etseydin daha iyiydi :)

Mustafa281

Abi o zamana okullar acilcak ben pek bisey anlayamicam  ;D ama napalim ustanin sozunden cikilmaz artik zaten ben bu formu nerdeyse 5 aydir felan takip ediyorum  :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 25 Haziran 2016, 22:18:25:) Küfür etseydin daha iyiydi :)
Al sana KÜFÜL KÜFÜL KÜFÜR.
Ettim işte.
Yahu benim halimi gören yok. İçişleri bakanlığından hergün dayak yiyoruz. Cigara bahanesi ile balkona gelip dizüstüne kösülmesem mesajlaarımı da zor göreceksiniz haberiniz yok.
biriniz de deseniz ki;
Aaabi gelelim de yardım edelim. NERDEEE >:(

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 23:07:44Al sana KÜFÜL KÜFÜL KÜFÜR.
Ettim işte.
Yahu benim halimi gören yok. İçişleri bakanlığından hergün dayak yiyoruz. Cigara bahanesi ile balkona gelip dizüstüne kösülmesem mesajlaarımı da zor göreceksiniz haberiniz yok.
biriniz de deseniz ki;
Pc masanın içinde hop. üzerindeki minder midir nedir o  ;D

seron

Alıntı yapılan: memleket - 25 Haziran 2016, 23:15:26Pc masanın içinde hop. üzerindeki minder midir nedir o  ;D
Et tahtası sanırım. ;D Yamyam ya, et kıyıyordur...
O değil de, belli saatlerde de girebilirsin abi; cüğara molasına lüzum yok. Beraberce oturun konuşun muhabbet film böcüklü çay...
Aaaaa, benim iletişim zamanım gelmiş de, 1-2 saat kaç...
Ona bakılırsa ben de kısıtlı saatlerde giriş çıkış yapabiliyorum. Aha da yine çıkıyorum. Anca yarın akşama doğru giriş yapabilirim...

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Haziran 2016, 23:07:44Al sana KÜFÜL KÜFÜL KÜFÜR.
Ettim işte.
biriniz de deseniz ki;
Abi antalya olsan başım üstüne biliyorsun  :))

Mustafa281

Yamyam abi senin adin imzali bir şema bana da yapcagin bu devre mi acaba ayni entegre var uzerinde la3160 ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 25 Haziran 2016, 23:41:27Yamyam abi senin adin imzali bir şema bana da yapcagin bu devre mi acaba ayni entegre var uzerinde la3160 ;D
Hah işte o devre.
Ama genel amaçlı tasarlandığı için kondenser mikrofonlara göre birkaç ilave yapılacak.
Sen şemayı al ve sakla. Böylece çizim derdinden kurtulmuş oluruz.

NOT
Yahu devrede hata varmış :)
R3 direnci 1K olması lazımdı. Aceleden çizerken 10K dirençleri sıra sıra koymuşum.
Demekki bu hali ile yapan arkadaşların işine yaradı.
Bu hali ile kazanç 60db olmuyordu. Ama bu kadar yüksek kazanca da ihtiyaç olmayabilir amatör devrelerde.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 00:15:33Hah işte o devre.
Ama genel amaçlı tasarlandığı için kondenser mikrofonlara göre birkaç ilave yapılacak.
Sen şemayı al ve sakla. Böylece çizim derdinden kurtulmuş oluruz.

NOT
Yahu devrede hata varmış :)
R3 direnci 1K olması lazımdı. Aceleden çizerken 10K dirençleri sıra sıra koymuşum.
Demekki bu hali ile yapan arkadaşların işine yaradı.
Bu hali ile kazanç 60db olmuyordu. Ama bu kadar yüksek kazanca da ihtiyaç olmayabilir amatör devrelerde.

Hocam sen bunu yeniden düzenle entegre sayisini bir e indir bu iş bitsin bence  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Haziran 2016, 00:41:43Hocam sen bunu yeniden düzenle entegre sayisini bir e indir bu iş bitsin bence  :D
CAHAL CİVELEK @Mustafa281
Tek bir entegrede 2 adet opamp bulunur.
Dolayısı ile tek bir LA kullanacaksın.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 00:53:33CAHAL CİVELEK @Mustafa281
Hocam k.b ben biraz cahal civelegim maalesef   ;D kondenser mikrofon ile calistirmak icin uygun mudur hocam hemen yapayim mi

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 00:53:33CAHAL CİVELEK @Mustafa281

Üstad LA yerine 072-082-5532 kullanılabilinir mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Haziran 2016, 00:58:15Hocam k.b ben biraz cahal civelegim maalesef  ;D kondenser mikrofon ile calistirmak icin uygun mudur hocam hemen yapayim mi
Uygundur uygundur.
Ama sistem GROUNDING kurallarını bilmediğin için devre tasarımını yanlış yapabilirsin.
Kondenser mikrofon uyumu için girişteki direçler ve kondansatörler değişecek. İki tane de 220 piko farad seviyesinde kondansatör atılacak. Bu kondansatörün değeri kabloya ve mikrofonun karakteristiğine göre değişir.
Empedans uyumu için ise 2 adet 50K ohm direnç atılıp arasına 100 ohm ila 1K arası direnç konulacak.
Bu şekilde yaparsan çalışır ama sağlıklı tasarım için bazı kurallar önemlidir.
Ben şimdi dizüstünde olduğum için şema ya da baskı devre çizemiyorum.

Alıntı yapılan: memleket - 26 Haziran 2016, 01:03:24Üstad LA yerine 072-082-5532 kullanılabilinir mi?
Kesinlikle kullanılamaz.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 01:07:34Uygundur uygundur.
Ama sistem GROUNDING kurallarını bilmediğin için devre tasarımını yanlış yapabilirsin.
Kondenser mikrofon uyumu için girişteki direçler ve kondansatörler değişecek. İki tane de 220 piko farad seviyesinde kondansatör atılacak. Bu kondansatörün değeri kabloya ve mikrofonun karakteristiğine göre değişir.
Empedans uyumu için ise 2 adet 50K ohm direnç atılıp arasına 100 ohm ila 1K arası direnç konulacak.
Kesinlikle kullanılamaz.

Bu saydıklarım opamplardan mikrofon preamp yapılır sanırım..

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 01:07:34Uygundur uygundur.
Kesinlikle kullanılamaz.
Ah hocam ben bi anlasam şu şema cizmesini hemen cizerimde maalesef anlamiyorum ama bu haliyle mecbur plakete yapmak zorunda kalacagim

Mr_YAMYAM

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 01:18:31Giriş devresi böyle olacak.

Tamam hocam girisi ayni bu sekilde yapacagim delikli plakete entegre yanarsa bi daha yapmam zaten huzuli masraf  ki kesinlikle entegreyi yakicagim neyse hocam yine de ellerinize saglik

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Haziran 2016, 01:23:04Tamam hocam girisi ayni bu sekilde yapacagim delikli plakete entegre yanarsa bi daha yapmam zaten huzuli masraf  ki kesinlikle entegreyi yakicagim neyse hocam yine de ellerinize saglik
Entegre için soket kullan.
8 bacaklı olduğu için tek sıra soketlerden kullanabilirsin.
Alıntı yapılan: memleket - 26 Haziran 2016, 01:09:46Bu saydıklarım opamplardan mikrofon preamp yapılır sanırım..
Yapılır da ecik zor yapılır.
Stabil bir besleme devresi ve tasarım uygulamalısın. Maliyet aşırı fazla olur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın