Anfi Yapımı Hakkında Yardım

Başlatan Ahmet_gr, 09 Mayıs 2010, 20:21:42

Ahmet_gr

Selamün Aleyküm arkadaşlar. Sitenizi yeni buldum. Google saolsun. Arkadaslar bircok yerde sorunumu dile getirdim cevap alamadim. Umarim burada cevap alabilirim.

Arkadaslar aracimda pioneer avh-4000dvd var resmi:

Simdi arkadaslar. Aracimda kapaklarda 1 er tane olmak uzere 4 hoparlor var. Benim istedigim anfi yapmak. Fakat 4 kapaktaki hoparlore giden bass lari kesmek, bagaja woofer koyup woofer ide anfiden beslemek istiyorum. Sitede su anfi takildi gozume ve yapmak istiyorum:

Anfi:

https://320volt.com/tda1562q-2x70w-oto-anfi/

Simdi bu anfiden 3 tane yapsam, 1 tanesi ile 2 es olmak usere 2 anfi ile 4 hoparlorumu beslesem 1 tanesi ile woofer i beslesem olurmu? Yada nasil yapabilirim? 4 hoparlore Bass gitmemesini nasil saglarim?

Lutfen yardimci olurmusunuz?

Ahmet_gr

ErroRPacK

Yanlış bilmiyorsam hoparlöre giden sesin bas veya tiz olmasını kond. etkiliyor. Frekans yükselirse ses tizleşir düşerse ses bas olur. Kond. ün ters orantısı yani. Örnek vermek gerekirse ses çıkışına x kondansatörünü bağladığımızda aldığımız ses tonunu x/2 değerinde kapasiteye sahip kondansatörü bağladımızıda daha tiz bir ses alırız. Yanlışım varsa düzeltin.

neural

İstediğin hoparlörde hangi frekansların kesilmesini istiyorsan o frekansa göre yapılmış ses filtresi (crossover) kullanman gerekir. Eğer ki yükselteçten sonra kullanacaksan pasif filtre kullanılabilir. Ama daha gelişmiş bir şey yapmak istersen aktif filtre kullanabilirsin.
Aktif filtreler genelde yükselteçten önce kullanılmaktadır. Yani zayıf sinyal üzerinde işlem yapıp ayrı ayrı çıkışlar vermektedir. Bu çıkışlarıda uygun bir yükselticiye girerek hoparlörleri sürebilirsin.

Ayrıca belirtmek isterim sadece kondansatör ile yapılan filtreler düşük oktavlı olmaktadır. Daha iyi birşeyler istiyorsan kondansatör ve bobinle yapılan devreleri arama motorları ile araştırmalısın. Konu ile ilgili hesaplamalar da bu sayfalar üzerinde bulunmaktadır. Örnek bir site için http://www.diyaudioandvideo.com/FAQ/XOver/ sayfasını ziyaret edebilirsin.

Anahtar kelimeler : \"Crossover circuit \", \"active crossover circuit\", \"passive crossover circuit\"

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın