Şarjlı Oto Benzin Pompası Sökümü ve İncelemesi _ Bugün Ne Sökelim? -74-

Başlatan elektrofizikci, 16 Haziran 2016, 18:51:18

elektrofizikci

Şarjlı Oto Benzin Pompası Sökümü ve İncelemesi _ Bugün Ne Sökelim? -74-

Yeni bölümümüzde portföyümüzü genişleterek ilerliyoruz :) Kamyonların ve ya araçların diyelim yakıt depolarındaki yakıtı tahliye etmek için kullanılan ve şarjlı ve pratik olan bir aleti söktük inceledik. Elektronik kartını görünce hayretlere düştüm. Bu kadar karışık bir kart beklemiyordum açıkcası... İyi Seyirler...

şuan da bir drone inceleme videosu hazırlıyorum. takipte kalın.

fotoğraflar:
https://www.facebook.com/Elektrofizikci-291475934373995/photos/?tab=album&album_id=539593059562280
video:
https://youtu.be/1uM-WDohL0A
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

Ümit o motor bildiğin 12V yazıcı motoruna benziyor. hurdaya çok fazla yazıcı düşer hem söker videosunu çekersin hem de motorlarını kullanırsın. bir yazıcıdan iki tane çıkıyor ondan.

o lipo paketinin denetleyici kartının üzerindeki bant hem statik elektrikten hem de nem toz vb den koruyor; ayrıca çatırtı patırtı durumunda kıvılcım içeride hapsolarak kötü ihtimalleri minimize ediyorlar.

kulaklığım olmadığından videoyu sesli izleyemedim. şayet sıkıntı motordaysa motor kolay. bataryadaysa piyasayı araştır ucuz lipo pil bulursun. şayet devrekartında sorun varsa bence uğraşma. ya da şarj kontrolünün daha kolay olması nedeniyle pilleri Nİ-CD olarak da değiştirebilirsin. devre kartını iptal eder harici adaptörle biraz şarj ederek kullanırsın. sahibine maliyeti önceden aktar ki astarı yüzünden pahalıya gelmesin.

teşekkürler.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: seron - 16 Haziran 2016, 19:05:35Ümit o motor bildiğin 12V yazıcı motoruna benziyor. hurdaya çok fazla yazıcı düşer hem söker videosunu çekersin hem de motorlarını kullanırsın. bir yazıcıdan iki tane çıkıyor ondan.

o lipo paketinin denetleyici kartının üzerindeki bant hem statik elektrikten hem de nem toz vb den koruyor; ayrıca çatırtı patırtı durumunda kıvılcım içeride hapsolarak kötü ihtimalleri minimize ediyorlar.

kulaklığım olmadığından videoyu sesli izleyemedim. şayet sıkıntı motordaysa motor kolay. bataryadaysa piyasayı araştır ucuz lipo pil bulursun. şayet devrekartında sorun varsa bence uğraşma. ya da şarj kontrolünün daha kolay olması nedeniyle pilleri Nİ-CD olarak da değiştirebilirsin. devre kartını iptal eder harici adaptörle biraz şarj ederek kullanırsın. sahibine maliyeti önceden aktar ki astarı yüzünden pahalıya gelmesin.

teşekkürler.
Teşekkürler katkın için. Daha yazıcı sökmedim ama dolabımda bekliyorlar, elimde varlar. hem lazer hem püskürtmeli hemde 3 ü bir arada olandan.  Kısmet olursa sıra onlara gelecek ama 2 yıldır gelemiyor sürekli yeni şeyler ve değişik şeyler geçiyor elime.  Motor da pillerde sağlam malesef. Devre dsıkıntılı ve elemanların üstü karartılmış, ne olduğu belirsiz. Devreyle uğraşamayacağım. Bende direkt 12 v 17,5 amperlik bir adaptörde denedim, sağlam su atıyor. Kablolu yapıp verdim arkadaşa... Durum bu...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

Tamam çözüp verdiysen sorun yok. sıkıntı şu ki eğer lityum batarya kullanılacaksa o kartın kullanılması şart. o kart da tamir edilebilir birşey değil. yazıları okuyabilseydin de yurtiçinde bulamazdın mecbur ebaydan getirtecektin. ama dediğim gibi NiMH normal şarjlı pil paketi kendin yapıp takarsan kartı iptal edersin, araya seri direnç attın mı pilleri zarar görmeden şarj edersin. olaki arkadaş adaptörlü kullanmak istemezse aklında bulunsun. olmadı arabanın çakmaklığından da çalışır ;)

elektrofizikci

aslında yaptığım drone videosundan sonra devrenin şarj dan ziyade motorun devri ile alakalı bir kart olduğunu düşünmeye başladım. Drone lerdeki motor sürücü kartrları olan ESC lerin yapısına benzer bir yapı vardı. 6 lı mosfet takımı ESC lerde de var.  Şarjla alakası yok diyorum çünkü li po şarj adaptörü var. Ayrıyetten lipo şarj devresi koyarlarmı üstüne bilmiyorum ama pillerin dengeli beslenmesi için balancer dedikleri her pili ayrı ayrı şarjını kontrol ederek şarj eden birim mevcut. Burada da her pilden bir kablo çıkması bu balancer devresinin olmasının bir işareti . dediğin gibi o karta bizim yapıcak bişeyimiz yok aslında uğraşmaya değmez :)

memleket

elektrofizikci

Alıntı yapılan: memleket - 18 Haziran 2016, 00:40:26Balkonda zaman ayarlı olarak çiçek sulamada kullanılır mı acaba?
ben motoruna 12v dc verdim suyu neredeyse 3 metre ileri fırlattı :) voltajı kısarak yapabilirsiniz ama o iş için buna çok para vermeyin bence daha ucuz çözüm bulabilirsiniz :) fiyatını bilmiyorum ama pahalı bir şeye benziyor. 220 v olt kullancksanız çamaşıor makinelerinin pis su atma motorları var. hem küçük hem sessiz...

seron

Alıntı yapılan: memleket - 18 Haziran 2016, 00:40:26Balkonda zaman ayarlı olarak çiçek sulamada kullanılır mı acaba?
memleket merhaba.
İlla elim elektroniğe değsin, proje yapayım diyorsan evet, yapılır.
Ama ihtiyaç nedeniyle lazımsa:
-Bir eczaneye gidiyorsun.
-Bana bir adet "infüzyon seti" verirmisiniz diyorsun. İnfüzyon seti, bildiğimiz serum borusu oluyor. üzerinde sıvının akışını elle ayarlayan bir ventil var biliyorsun. ;)
-ucundaki iğneyi ister sök ister sökme isteğe göre. sapla toprağa.
-diğer ucunu da bir sıvı kabına koy. bitkinin ihtiyacına göre minaral-gübre karışımlı olarak da yapabilirsin.
ventili minimuma alıp yavaş yavaş damlatacak şekilde ayarladın mı, bırak git artık tatile falan.
her bitki için ayrı ayrı kullanmalısın.

elektrofizikci

memleket

Alıntı yapılan: seron - 18 Haziran 2016, 21:27:25memleket merhaba.
İlla elim elektroniğe değsin, proje yapayım diyorsan evet, yapılır.
Ama ihtiyaç nedeniyle lazımsa:
-Bir eczaneye gidiyorsun.
-Bana bir adet "infüzyon seti" verirmisiniz diyorsun. İnfüzyon seti, bildiğimiz serum borusu oluyor. üzerinde sıvının akışını elle ayarlayan bir ventil var biliyorsun. ;)
-ucundaki iğneyi ister sök ister sökme isteğe göre. sapla toprağa.
-diğer ucunu da bir sıvı kabına koy. bitkinin ihtiyacına göre minaral-gübre karışımlı olarak da yapabilirsin.
ventili minimuma alıp yavaş yavaş damlatacak şekilde ayarladın mı, bırak git artık tatile falan.
her bitki için ayrı ayrı kullanmalısın.
Akvaryumdaki balıklar ölünce, çiçek sulamak için içerisindeki devir-daim pompasını kullanıyorum.  :))

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın