Arızalı, Sorunlu bir Optik Diskten Veri Kurtarma

Başlatan seron, 10 Haziran 2016, 22:39:51

seron

Arkadaşlar merhaba.

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki yapılan işlem sizde de aynı sonucu vermeyebilir.

Sizlere daha evvel arızalı, açılmayan bir harddiskten hiçbirşey yapmadan nasıl veri kurtardığımı anlatmıştım.

Bu yazıda da Hatalı optik disklerden nasıl veri kurtardığımı anlatayım. Kullanılan teknik, basitçe o medyanın bir linux dağıtımında açılmaya çalışılmasından ibarettir, bu kadar basit. Değilse çok detaylı teknikler kullanmıyoruz.

Okumaktan sıkılmayacaklar için hikaye şöyle:
Bulunduğum yere yakın bir okuldan bir öğretmen, bana başvurarak, yapacakları bir yılsonu eğlencesi için çeşitli videolar yaptırdı. Bu videolarla sunum yaptı ve eğlenceler tamamlandı. Bu eğlence öğretmenevindeki görevliler tarafından kamerayla kaydedilmiş. Daha sonrada DVD'lere kopyalanarak ailelere dağıtılmış.

Bir tanede bizim elimizde var idi fakat, amma kayıt hatasından, amma disk kalitesinden dolayı video, belli bir noktaya geldiğinde oynamayıp donuyor, bilgisayara kopyalanmaya çalışıldığında yine aynı yerlerde kopyalama hatası verip donuyordu.

İki bilgisayar, üç adet de optik okuyucuda yaptığımız gözlemlerde aynı sorunla karşılaştık; elbette tüm okuyucuların arızalı olma ihtimalini de dürüstçe belirtmeliyim.

Şahıstan DVD'yi teslim alarak, şahsi dizüstü bilgisayarımın optik okuyucusuna yerleştirdim ve sisteme bağladım (mount ettim). Disk, sorunsuz şekilde açılarak DVD'yi oynattı ve yine başarılı şekilde masaüstüne kopyalandı.

Bu işlemlerin uygulandığı işletim sistemi Linux Mint Cinnamon 32bit idi. Elbette, başka bir linux dağıtımında da aynı başarıma ulaşılabilir.

Ne alakası var?

Arkadaşlar,

Garip bir şekilde, Linux işletim sistemlerinin sorunlu donanımları windows'a nazaran daha iyi çalıştırabildiğini şahsen yaptığım gözlemlerle anlamış bulunuyorum. Özellikle daha evvel aktardığım sorunlu HDD'dn veri kurtarma ve bu DVDden veri kurtarma konusu da dahil olmak üzere, modern windowslarda sürücüsü bulunmayan ve doğru tanılanamayan bazı birtakım donanımların linux işletim sistemlerinde sorunsuzca ve sürücü kurmaksızın gayet normal çalıştığını bizzat görmüşümdür. Örneğin şu anda piyasadan kalkmış ve hatta çoktan çöpe gitmiş olan Asus X1550 model ekran kartım ile bu siteden bir arkadaşımızın hibe ettiği, creative soundmax marka, windows '98 zamanlarından kalma olup, modern hiçbir windows için sürücüsü ve uyumluluğu bulunmayan ses kartı için de durum böyledir.

Diyeceğim o ki, kullamasanız dahi, bir yerlerde herhangi bir linux dağıtımını elinizde tutmanız yararınıza olabilir.

Sözlerimi bitirmeden evvel, DVDisaster namlı windowsta ve linuxta kurulabilir versiyonları bulunan yazılım ile de hatalı optik disklerinizin hatalarını ayrıştırarak bilgisayarınıza aktarabileceğinizi ekleyeyim. Bu yazılımı kullanmayı bilmiyorum ama, talep gelirse öğrenip bu yazıya ekleyebilir veya bilen arkadaşlardan resimli/resimsiz anlatmasını rica edebiliriz.

Umarım faydalı olur diyor, vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

Bilgi paylaşıldıkça...
güzel değil.! Bildiğini öyle herkese anlatmayacaksın aslında.  ;D

Değil mi? ;)

Seron.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın