indüksiyon ısıtıcı devresi hakkında görüşleriniz.

Başlatan emre_41, 09 Haziran 2016, 22:50:49

emre_41

Herkese iyi akşamlar.

Geçmişte smps ile ilgili yapmış olduğum çalışmalarda elektronik projeler forum üyelerinin çok yardımını almıştım. Tekrardan ilgileri için tüm arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. Yaklaşık 6 aydır. indüksiyon isiticilarla ilgili araştırma yapmaktayım. Yapmış olduğum bir kaç çalışma var fakat kararlı değiller. Tank kondansatörlerin yüksek frekansa uygun olmaması (mkp kondansatörleri ekleyerek denemeler yaptım) iç isinin yükselmesi rezonansın değişmesine sebep oluyor. Aşağıdaki şemada 4046 PLL Faz kilitlemeli bir devre oluşturulmuş rezonans takibi amacıyla. yanlışım varsa düzeltin. Sizin bu devre ile ilgili görüşleriniz nedir. Sizce kararlı çalışır mı. saygılar.

toyer

emre_41

Bu olay anlık gelişen bir durum birden soguk malzeme bobine konulduğunda rezonans değişiyor. Bu ani şıçramalar da mos yada ıgbt leri ucuyor. sermayi yi mosa yükledim bu iş yüzünden :D

toyer

sistemin tepki hızını artırıp, daha yüksek değerli igbt kullanmak olabilir mi ?
PID var mı sisteminizde ?

emre_41

Düşük frekanslarda biraz daha kolay sorunu çözmek fakat yüksek frekanslarda olay git gide zorlaşıyor. izalasyon trafosu kullandım faydasını gördüm şebekeden gelen hermonikleri engelledi.kondansatörleri su ile sogutuyorum biraz fayda etti. kullandıgım mosların limitlerinin çok altında kullanıyorum. yinede o rezonans zıplaması esnasında anlık olarak moslar eşiği geçiyor. zaten şu gate driver sarmak eziyet skopla 20 sefer sarıp söküyorum dogru düzgün bir kare dalga yakalıycam diye. suan ir2153  osc kullanıyorum.  ne yaparsam yapıyım stabil bir çalışma yakalayamadım. Bu şema üzerine yogunlaşıcağım.

toyer

emre_41

mikro işlemci bilgim hiç yok  ir2153 50khz sabit tc4420 mos driver half bridge amatör bir çalışma.  her hangi bir geri besleme olamayışı sorun zaten. o yüzden rezonans takibi için bana bu devre uygun gibi geldi. Tecrübeli arkadaşların fikirlerini alıyım dedim.

toyer

emre_41

Parcaları toparlamaya çalışıyorum. mos driverları buldum. opampları bulamıyorum.  LM 3403 Yerine başka kullanabileceğim 4 kapılı opamp araştırıyorum. sonra baskı devre oluşturup deneyeceğim.

toyer

Flatron

@emre_41
Şemanın altında yazan açıklamaları okudunuzmu.?
Orada Jumperların ayarını ve frekans aralıklarını vermiş devrede R5 ile de frekans değişir diyor.
Ayrıca şemanın sağ  altındaki web adresinde daha başka projeler ve devreyi yapan kişinin "Bana soru sorabilirsiniz" gibi cümleleri vede open source 1200 wattlık ayrı bir heating sisteminin detayları ,şeması vs  var
kolay gelsin

Flatron

emre_41

emre_41

Değerli üstatlarım Devreyi kurdum fakat gate sürücü entegrelerle ilgili ciddi sıkıntım var. Günlerdir uğraşıyorum problemi bulamadım. GDT çıkışında frekans okuyamıyorum. Defalarca semayı kontrol ettim.  değişik nüvelerle denedim. sonuç hüsran. Problemi nasıl
çözebiliriz. saygılar.

omerkaya1981

değerli meslektaşlarım bu devreyi yapan deneyen arkadaşlar buradan bizlere bu konuyla alakalı deneyimlerini paylaşırmısınız

Adnancoskun

Alıntı yapılan: emre_41 - 27 Haziran 2016, 20:06:45Değerli üstatlarım Devreyi kurdum fakat gate sürücü entegrelerle ilgili ciddi sıkıntım var. Günlerdir uğraşıyorum problemi bulamadım. GDT çıkışında frekans okuyamıyorum. Defalarca semayı kontrol ettim.  değişik nüvelerle denedim. sonuç hüsran. Problemi nasıl
çözebiliriz. saygılar.
hangi devreyi uyguladınız?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

omerkaya1981

Adnancoskun

toyer

Adnancoskun

Alıntı yapılan: omerkaya1981 - 03 Ağustos 2016, 16:20:32malesef elimde osiloskop yok ama kullanmayı biliyorum
Osiloskop kullanmadan nasıl sinyal görmeye çalışıyorsunuz hocam?
Frekans metre ile mi bakıyorsunuz?
Frekans metre ile baksanız bile, sizi yaniltacaktir

omerkaya1981

devreyi daha yapmadım devre çalışır durumda ise bobin sarımlarını detaylı verilirse osiloskop gerekli olurmu bu devreyi denedinizmi siz

omerkaya1981

bu devreyi yapmak istiyorum ancak çalışmıyorsa boşuna da uğraşmayalım yapan varsa deneyimini paylaşsın bizde yapınca paylaşalım

Adnancoskun

Alıntı yapılan: omerkaya1981 - 03 Ağustos 2016, 18:15:52bu devreyi yapmak istiyorum ancak çalışmıyorsa boşuna da uğraşmayalım yapan varsa deneyimini paylaşsın bizde yapınca paylaşalım
osiloskop olmadan bence SMPS sistemlere bulaşmayın derim..
Osiloskop şart kısacası... hem de her aşamasında...

omerkaya1981

omerkaya1981

arkadaşlar forumda yok mu stabil çalışan 1000 w üzeri yapılmış indüksiyon ısıtıcı eritme yapabilecek hazır devre arıyorum kit halinde ücretini vereceğim yapan yokmu bana mailden ulaşsın omerkaya2222@hotmail.com

i3uz

indüksiyon ısıtıcılar kuvvetli devrelerdir. ne kadar malzeme çoğalırsa o kadar arıza olasılığı çoğalır. bana soracak olursan hiç böyle karışık devrelerle uğraşma verdiğim linkdeki 1200w cıvarı denenmiş çalışır durumdadır. her türlü detayı anlatılmıştır. 2 transistörlü yerine 4 transistörlüsüde yapılmıştır. konuyu okuyunca fikir sahibi olucaksın.. belki görmüşündür bu devreyi ama 4046 da pek randımanlı değildir. profesyonel amaçlı olarak kullanacaksan hiçbiri işe yaramaz. işin sırrı başlıkta bitiyor. En kral devreyi yapsanda kafası iyi olmadıktan sonra bi işe yaramaz.
http://www.teknolojik-blog.com/index.php/induksiyon-isitici-2/#&panel1-1

genelde bu kullanılır.

yada hazırını al 32 tl

http://tr.aliexpress.com/item/20A-1000W-ZVS-Low-Voltage-Induction-Heating-Board-Module-Flyback-Driver-Heater-New-Arrival-New-Electric/32706148062.html?spm=2114.49010208.4.2.Jc2Xtd

http://www.ebay.com/itm/12V-48V-ZVS-low-voltage-induction-heating-machine-high-frequency-/181790223878

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

omerkaya1981

üssteki devreyi basitçe kurdum toplu iğneyi kızarttım ancak 1uf 275v mkt kondanstör aşırı ısınmadan şişti devreyi 12v ile denedim daha yüksek voltajlı kondantörmü kullanmalıyım

seron

Voltajı yüksek ve KUTUPSUZ olacak kondansatör; bu şekilde kullandınız değil mi?

sonra @i3uz a katılıyorum. Komplex yapıdaki devrelerle uğraşmaya gerek yok. Pek anladığımdan değil ama yaptığınız birinci devreye baktım, bildiğin flip-flop multivibratörle çözmüş adam olayı. Hoşuma gitti ;D Flip flop devrelerini seviyorum ;)

omerkaya1981

12v devrede nasıl oluyorda 275v kutupsuz kondanstörü şişirip patlayacak duruma getiriyor anlayamadım yanlız o devre ile yanlız ısıtma yapmış adam metal ergitme yapmamış ve bu devre çok akım çekiyor 48 voltta beslesen bile en az 1250w 1500w saç trafo lazım maliyetide yükseliyor ır2153 olan devreyi yapacağım odaha güçlü 220v ile çalışıyor

seron

Alıntı yapılan: omerkaya1981 - 13 Ağustos 2016, 19:28:3312v devrede nasıl oluyorda 275v kutupsuz kondanstörü şişirip patlayacak duruma getiriyor

Endüstriyel tip 1000V kondansatör gerekli size. İlk devreye bakarsanız "hava soğutmasıyla desteklenmiş kondansatör bankası" diye ibare var. Bu da tek bir kondansatörün dahi yeterli olmayabileceği anlamına gelir. Standart kapasitörlerle endüstriyel olanların plaka(elektrot) kalınlıkları farklıdır. elektrotlar ince olunca yüksek akımda eriyor, dielektrik malzemeyi yakıyor ve ortaya gaz sıkışması çıkıyor. bu da kapaistörü şişiriyor. endüstrüyel kapasitörlerde plakalar çok daha fazla kalın ve kapasitrü fiziksel şekli çok çok büyük olur.

anlattığınız diğer sorunlara (trafo büyüklüğü, voltaj vb..) bir diyeceğim yok.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın