Kaset Çalar Hız Kontrol Devresi

Başlatan daki, 07 Haziran 2016, 19:19:25

daki

Selamlar, evde ITT Stereo Recorder 86 markalı bir kasetçalarım var.

Genelde pikaplarda olan pitch ayarını bu kasetçalara eklemek istiyorum. Sanırım yapılması gereken kasetçaların motoruna bir hız kontrol devresi eklemek. Biraz araştırma sonucu alttaki şemayı buldum ama burada sadece motorun yavaşlatılması için - kutbuna yapılmış bir devre. Ben ise mümkün olan en yüksek ve en düşük hızı tek bir potans ile kontrol edebilmek istiyorum. Burada birisi yapmış https://www.youtube.com/watch?v=Dhx6StP1ePs&ab_channel=nobody123r ve buradaki makalede konuyla ilgili bilgi veriliyor ama ben pek anlamadım

https://ofsoundmind.wordpress.com/2008/01/24/primer-pitch-bending-a-walkman/

http://www.b0b.com/infoedu/slowtape.html

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

seron

Önce teybin içine bakmak gerekebilir.
Birçok teyp ve walkman içerisinde Bu devre zaten vardır. Birçok modelde cihazın anakartı üzerinde, birçoğunda da motora dahil edilmiştir.

Söktüğüm çoğu teypte motor, sürücü devresi içeriyordu ve motorun arka tarafındaki bir delikten ince bir tornavida aracığığı ile bir trimpottan bu ayar yapılabiliyordu. şayet durum böyle ise bu devreden tel çekerek, bir potansiyometreye bağlanabilir. keza walkmanlarda bu devre board üzerindedir; yne aynı teknikle yapabilirsiniz.

Şayet devre motorda ise, harici bir devre motor hızını kumanda etmez. Motorun arkasındaki metal kapağı açıp devreye ulaşmalısınız.

kolay gelsin.

seron

Resim ekliyorum dikkatli olun motoru bozmayın. o arka kapağın sökülmesi motorun düzenini bozabilir. kart içerdiğinden emin değilseniz motoru sökmeyin.

Yusuf usta

resmi koyulan ITT kaset çalardaki motor mekanik limitli bir motordur. elektronik olarak hız ayarı gerektrmeden içindeki merkezkaça duyarlı yaylar sebebi ile sabit hızda döner. hızı yetersiz hale geldiyse demek ki bozulmuş.

aynı zamanda mekanikteki diğer çarklar ve lastikler nedeni ile de hızı değişiyor olabilir. önce mekanik aksamın sağlamlığından emin olun. sonra motoru hızı ayarlanılabilir yeni nesil motor ile değiştirin. vida yerleri uyar. yeni nesil motor alırken sağ ya da sol olmak üzere iki çeşidi olduğunu unutmayın. hangi yönde dönen bir motor alacağınıza karar verin. yoksa değişemezsiniz. motorla bitiştirilen devre buna izin vermez.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

daki

evet dediğiniz devre kapağı açar açmaz direk karşıma çıktı üzerinde bağlantıları motora giden ve tornavida ile ayarlanabilen yassı bir pot var 3 pinli.  Yarın sabah buradan kablo çekip dışarı alacağım. Sormak istediğim bir konu daha var elimde üzerlerinde b20k ,a20k,c20k  ve a10k b10k çıkma potanslar var bunlardan hangisi ile daha hassas ayar yapabilirim ? 

Yusuf usta

o cihazın motoru devreli miydi yani? bende de nostalji diye sakladığım bir kaç aynı cihaz var, hepsi devresiz. bir tanesinin devresi var ama o da dışarıya vidalanmış şekilde. vay ITT vay...
ses çıkışlarında ne var peki? Ac 187 ve 188 yok mu?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Pot kaç değerde ise o değere yakın ya da biraz daha büyük seçebilirsiniz. örneğin motorun orjinal potu 5K ise 10K takarsanız hızı hassas ayarlama imkanınız olabilir. ama bence üzerindekinin aynısı daha iyi olur.

Bir de önemlidir; o pot, bandın kafa önünden 4,76cm/saniyede geçmesini sağlayacak şekilde ayarlıdır. Bu ayarı bozduğunuzda tekrar bu ayarı tutturmanız güçtür. Bunu ancak bir müzik kasedini dinlerken kulak aşinalığına dayanarak yaklaşık olarak ayarlayabilirsiniz... O nedenle baştan düşünün, sadece deneysel amaçlı olarak bozacaksanız bozun. Değilse ellemeyin bence.

Haa söylemeyi unuttum.
Potansiyometre bağlayacaksanız o motordaki trimpodu devredışı bırakmalısınız. potun üzerinde 5K 10K 22K gibi ne değer yazıyorsa o değerde bir pot bulun.

@Yusuf usta , ben bu teybe benzer bir teyp sökmüştüm geçmişte çok eski Japon yapımı idi. Sanırım 1970lerden falan kalma. Motor devre içeriyordu. motorun üzerinde "Matsushita Electric" yazıyordu. Yani eski yapımlarda da karşılaşılabiliyor. Cihaz bu:
http://www.123rf.com/photo_13662867_vintage-cassette-tape-recorder-on-white-background.html
BIGSTON marka made in Japan.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın